Finowie ze strachu przestali umierać

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

O ile w Unii Europejskiej (+Wielka Brytania, Islandia, Liechtenstein i Norwegia) dzienna liczba nowych potwierdzonych przypadków zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 spadła ostatnio do poziomu 6-krotnie niższego niż szczyt z początku kwietnia (5811 wczoraj wobec 38366 5 kwietnia), o tyle ten sam parametr dla całego świata wzrósł w ostatnich dniach do nowych historycznych rekordów 176241).

Epidemia generalnie przenosi się cały czas na południe z najwyższymi tygodniowymi zmianami procentowymi obserwowanymi w różnych krajach Afryki, Azji Południowej, Azji Zachodniej i Ameryki Południowej i Środkowej (na poniższym obrazku na czerwono liczba potwierdzonych przypadków, na niebiesko tygodniowa zmiana procentowa; obie wielkości w skali logarytmicznej). Można to wiązać z charakterystyczną dla takich drobnoustrojów sezonowością (na półkuli południowej trwa teraz zima), co oznacza, że istnieje ryzyko, że jesienią i zimą liczba przypadków w Europie ponownie zacznie rosnąć.

Ekstrapolacja dotychczasowych trendów sugeruje, że za tydzień Brazylia (210 mln mieszkańców) wyprzedzi USA (328 mln mieszkańców) pod względem tygodniowej liczby nowych potwierdzonych przypadków zarażenia.

Co ciekawe w niektórych krajach strach przez COVID-19 spowodował gwałtowny spadek liczby zgonów. Przykładem może być Finlandia.

Zachowanie WIG-u 20 nadal wydaje się być bardzo zbliżone do tego z końca kwietnia. Ta analogia sugeruje lokalny dołek i w poniedziałek i jeszcze jedno szarpnięcie w górę do poziomu szczytu z pierwszej połowy czerwca.

Cena kontraktów na S&P 500 stabilizowała się w pobliżu poziomów zamknięć z dwu ostatnich sesji (+0,4 proc.). W Azji dziś rano brak było dominującej tendencji. Najsilniej rosły indeksy giełd w Chinach kontynentalnych (+0,9+1,2 proc.), najsilniej o 0,8 proc. tracił indeks giełdy w Singapurze.

Spółka Zastal (C/WK 0,08) została w tym miejscu wspomniana 11 marca. Tego dnia kurs akcji zamknął się na poziomie 1,60 zł. Wczoraj jedna akcji kosztowała 5,85 zł. Ponieważ kurs wykonał ruch o rozmiar wcześniejszej formacji podwójnego dna, to można uznać przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki za nieaktualne.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć majowy wzrost rocznej dynamiki zharmonizowanego wskaźnika CPI dla Polski (+3,4 proc.):

… załamanie się rocznej dynamiki importu i eksportu Włoch do najniższych wartości od przynajmniej 1984 roku w kwietniu:

… majowy spadek rocznej dynamiki zatrudnienia w Polsce do wartości ujemnych (-3,2 proc.) oraz spadek rocznej dynamiki płac w sektorze przedsiębiorstw do +1,2 proc.:

… czerwcowy wzrost wartości GUS-owskiego wskaźnika zaufania polskich konsumentów:

… nowy rekord indeksu cen nieruchomości w Kanadzie w maju (+1,1 proc. r/r):

… spadek rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Rosji w maju (-9,6 proc. r/r):

… kwietniowe załamanie rocznej dynamiki eksportu i importu Polski do najniższych poziomów od przynajmniej ćwierć wieku:

… spadek rocznej dynamiki CPI w Japonii w maju do najniższego poziomu od 2016 roku:

… oraz skok w górę do +5,3 proc. rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Australii w maju:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. macarek

    Parę słów o Tauronie – zastanawiamy się gdzie teraz dojdzie…Siła ruchu wskazuje na zniesienie całego trendu spadkowego.
    W latach 2011-2014 spółka zarabiała rok w rok około 2 mld – czyli stabilnie w dwa lata to co CDR zarobi jednorazowo (lub nie).
    Aktywa węglowe są obrezerwowane – więc wyprowadzenie ich z bilansu za jakieś pieniądze powinno dać czysty zysk. Spółka więc powinna wrócić dość szybko do tych 2 mld/rok a ma teraz kapitalizację 4,4 – więc swój przyszły dwuroczny zysk. Dlatego przy takich perspektywach i 18 mld w kapitale własnym, żaden techniczny opór do tej pory tego nie zatrzymał.

    1
      1. macarek

        Korekta to akurat może sie rozpocząć dziś. Ale masz rację przeciw takiemu rajdowi sie nie gra. Ten wpis ma tylko pokazać ile mamy po tej 12 letniej bessie potencjału wzrostowego, który po odpaleniu niweczy wszystkie piastowskie sny…
        Z “Księgi Bessy” też trzeba się kiedyś obudzić.
        Na razie rynek nie wykazuje symptomów zachowania z 2001-2003.

        1
  2. Darek51234

    ‘inwestorzy często ulegają różnym mitom, wierząc w nie uznają je za prawdę ‘
    Zabawne, że takie refleksje mają ludzie po tym gdy własnie rozpowszechnili nieprawdę.
    Stara zasada że najgłośniej krzyczy łapaj złodzieja….

    2
      1. Bankier

        nie wiem jak FED ale Bank Japonii podał ,że posiada 80% akcji kupionych poprzez ETFy na japońskim rynku , dlatego nie wykluczyłbym że to FED kupował akcje , oni nawet mają taką PPT która ma stabilizować rynek

  3. Bankier

    Trzeba sie zgodzić z nowym blogowiczem że w USA recesja była już przed epidemią bo za 1 kwartał w USA było PKB -5% a wtedy nie było jeszcze epidemii w USA .

    Będą grali energetyke bo jest pod co grać a tylko ta branża może coś zyskać chociaż wątpię w SASINA ale jest story i jest pod co grać , analizy są raczej niekorzystne na razie dla energetyki , dzisiaj czytałem raporty analityków i zyski mają być słabe ale jest jakieś story to jest pod to gra

    ciekawe tylko jak wyrzucą kopalnie wynglowe z energetyki kto będzie DOTOWAŁ KOPALNIE i czy zredukują cenę prądu o te 70% co podniesli .

    PS. pan Gomułka wczoraj mówił ,że 200 mld braknie w budżecie w tym roku i 60% długu konstytucyjne padnie

    2
  4. Bankier

    CO do dodruku FED , w pierwszym QE wydrukowali 500 mld , teraz FED w QE6 drukował 700 mld tygodniowo , 3 biliony w 2 miesiące , zobaczymy co będzie po następnej recesji a te wzrosty po tych dodrukach są coraz krótsze ,

  5. Primipilus

    Żartobliwie. W ZSRR była gazeta o nazwie Prawda. Nie wiem czy teraz w Rosji nadal ta gazeta jest. Ale wtedy uznawano, że jak chcesz poznać prawdę to kup gazetę Prawda i tam poznasz prawdę. Wtedy było to uznawane za jedyną prawdę.
    Jak ktoś pytał – jaka jest prawda?. To mu odpowiadano – kup Prawdę to się dowiesz.

    1. mac-erson

      Ja uznaję zasadę, że jak jest jakaś teoria (można uznawać za spiskową) i pojawia się dementi w mediach lub bezpośrednio od polityka czy osoby związanej z tematem to potwierdza to, że teoria jest prawdziwa. Czym żarliwsza nagonka na daną teorię tym większe potwierdzenie jej prawdziwości.

      2
  6. Bankier

    200 H na FW 20 już blisko , coś rynek mimo dużych obrotów ma problem odskoczyć mocniej od niej ,

    pan WB w prognozach zakłąda to samo co ja , że super kwartał zrobią strojenie okien a potem wyniki firm .

    I teraz pytanie czy rynek może robić nowe historyczne szczyty jak wyniki firm będą mocno GORSZE ?

    1. sumadartson

      Tu lepiej opylić pożyczone akcje niż szortować. Kupujcie Waszmoście ZŁOTO bo to ostatnia rzecz której żadna głupota nie zniszczy, nie podrobi i nie dodrukuje. A nie zapomnijcie sprzedać za 2,999 kilo usd, może nawet jeszcze w latosim roku.

      4
  7. Bankier

    Jak myślicie komu problem WYNGLA i dotacji tej branży SASIN wcisnie ? i co górnicy na to przed wyborami ? zagłosują na Trzaskowskiego który im powiedział prawdę o WYNGLU i kasie z UE na fotowoltaike , ja stawiam tylko na darmową fotowoltaike to będzie król nowej HOSSY

    1. Bankier

      na razie podwójny szczyt ale w USA nie ruszą z produkcją poniżej 50$ bo sie nie opłaca a ostatnimi laty to ta branża ciągnęła gospodarkę USA , co nie zmienia faktu że gaz ropa i wyngiel przy fotowoltaice za darmo ze słońca nie ma szans .

    1. mac-erson

      Jak, gdzie, kiedy 😉 Wszystko stoi – obroty 10% tego co w zeszłym roku nawet nie wystarcza na pensje. Jutro nagłaśniam 50tkę na 80 osób. Przyjedzie jako gwiazda Zenek, Mig i Bayer Full. Dowiedziałem się za jakie stawki przyjechali – 30% ceny sezonowej jakby było normalnie.

      1
        1. mac-erson

          Ratuje mnie kolega z branży handlu internetowego. Zarobił grube pieniądze w okresie marzec – maj – obroty mu wzrosły o 50%. Robię dla niego usługi transportowe (sprzedaje obecnie 2000 paczek dziennie więc ciągłe zatowarowania) i fotograficzne (obróbka zdjęć produktów na aukcje). Dzięki temu mam na pensje dla chłopaków.
          Rozmawiam też z innymi drobnymi przedsiębiorcami to nawet jak im branży nie zamknęli to cienko przędą. Nawet apteki po okresie boomu marzec – kwiecień obecnie mają niższą sprzedaż niż normalnie.

          4
        1. resss

          raport niku negatywnie ocenia manipulacje przy funduszach celowych co zaniza transparencje, jednocześnie ocena wykonania budżetu jest pozytywna

          potrafi pab rozróżnić co w artykule mowi nik a co pan z którym się pożegnano w 2019?

          ponadto w erze covid na sporo rzeczy mozna machnąć juz reka, zwłaszcza zalecenia dlugu strukturalnego.

          mamy juz za soba nasze swojskie qe, duzy deficyt na horyzoncie i byc moze powrot z dlugiem powyżej 50% pkb

          warto tez pamiętać ze to nasi ściągają rozne myki i sposoby do Polski które inne kraje eu stosuja. ponad to w tym samym czasie gdy my próbujemy dopinać budzet z 5x deficytem niektóre kraje zachodnie maja dlug na poziomie 300% pkb
          innymi slowy, transparencje to jedno a odsetki za zaciągany dlug to drugie

          2
          1. toya

            Sugerowal Pan, ze artykul nie zawiera argumentów do tezy. Wskazalem je. To, ze sie Panu nie podobaja lub Pana nie przekonuja to juz Pana sprawa. O moje przychylenie sie do Pana opinii prosze nie walczyc lub uzywac lepszych argumentów niz dwa samoboje ponizej:

            -“w erze covid na sporo rzeczy mozna machnąć juz reka, zwłaszcza zalecenia dlugu strukturalnego.”
            -“nasi ściągają rozne myki i sposoby do Polski które inne kraje eu stosuja.

            4
      1. dino54

        Przecież w tym przez Ciebie wklejonym linku pisze że w dniu 17 czerwca sprzedaliśmy 5332000uprawnien do emisji CO2 po cenie 22,81€ co daje kwotę którą piszą poniżej 121,6mln€.Pisze również że na aukcji 3 czerwca sprzedaliśmy po 21,98€ nie pisze ile.Na końcu PAP wyliczył że w sumie w tym roku na aukcjach sprzedaliśmy za 1,277mld€.To tyle objaśnień a resztę to szukaj sobie sam jak to takie ważne po ile i kiedy?

        3
  8. Griot1234

    Fragment pochodzi z dobrej jakości źródła.
    W piątek 5 czerwca S&P 500 wzrósł o 42,8% od 23 marca. Ten 52-dniowy meltup jest historyczny. Jest to najlepsze, ponieważ większe zyski odnotowano w sierpniu i wrześniu 1932 r. (Aż o 109,2%) oraz w maju i czerwcu 1933 r. (Aż o 73,2%).

    Meltup rozpoczął się następnego dnia po 23 marca, kiedy Rezerwa Federalna ogłosiła QE4Ever i rozpoczęła bombardowanie dywanów rynków finansowych i gospodarki za pomocą gotówki B-52 ( ryc. 1 ). Od tego czasu bilans Fed wzrósł o 2,5 bln USD do rekordowej kwoty 7,1 bln USD w ciągu 3 czerwca ( ryc. 2 ). Zasoby skarbowych papierów wartościowych wzrosły w tym samym okresie o 1,6 bln USD do rekordowego poziomu 4,1 bln USD ( ryc. 3 ).

    Fed rozpoczął kampanię bombardowania 15 marca, kiedy ogłosił 700 miliardów dolarów zakupu amerykańskich obligacji skarbowych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką oraz obniżył stopę funduszy federalnych o 100 pb do zera. Europejski Bank Centralny (EBC) przyłączył się do sojuszniczej kampanii bombowej 18 marca wraz z Programem Pandemicznych Nagłych Zakupów (PEPP) , zobowiązując się do zakupu 750 miliardów euro papierów wartościowych z sektora prywatnego i publicznego w strefie euro. 4 czerwca EBC podniósł stawkę o 600 mld euro do łącznej kwoty 1 350 mld euro ( ryc. 4 ). Łączne aktywa Fed, EBC i Banku Japonii wzrosły o 3,9 bln USD od połowy marca do końca maja do 19,1 bln USD ( ryc. 5 ).

    Rezultatem jest Matka Wszystkich Meltupsów (MAMU) ( ryc. 6 ).

    Podczas hossy na zapasach w latach 2009-2019 niektórzy uparty strategowie inwestycyjni twierdzili, że „nie ma alternatywy” dla zapasów. „TINA” była ich wołaniem na giełdzie. W rzeczywistości istniała dobra alternatywa dla akcji, a mianowicie obligacje. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wyniosła 2,89% w dniu 9 marca 2009 r., Kiedy rozpoczął się poprzedni hossa. 9 marca tego roku spadł do rekordowo niskiego poziomu 0,54%.

    TINA ma większy sens na obecnym hossie niż na poprzednim. Objęcie Modern Monetary Theory (MMT) przez amerykańskich polityków monetarnych i fiskalnych w tygodniu 23 marca, kiedy Fed ogłosił QE4Ever, a 27 marca, kiedy ustawa CARES została podpisana, wywołała ogromną falę przywracania równowagi TINA obligacji i na akcje. Prawdopodobnie będzie trwać w dającej się przewidzieć przyszłości.

    Równanie rynku akcji od 23 marca było następujące: TINA + MMT = MAMU.

    MMT zakończył ostatni niedźwiedzi rynek, który trwał zaledwie 33 dni kalendarzowe od 19 lutego do 23 marca. W tym okresie były 23 dni handlowe, przy czym S&P 500 spadł o 20% lub więcej w ciągu zaledwie siedmiu z tych dni. Technicznie rzecz biorąc, nadal znajdował się na terytorium niedźwiedzia, ponieważ S&P 500 podskoczył o 18,9% przez 11 kolejnych dni handlowych po dnie 23 marca, do 7 kwietnia, przed wejściem na terytorium korekty.

    Niemniej jednak nie jestem przekonany, czy wyprzedaż powinna być sklasyfikowana jako bessy, ponieważ była tak krótka. To było bardziej jak poprzednie ataki paniki podczas hossy, które rozpoczęły się 9 marca 2009 roku. Na początku tego roku, 2 lutego, dodałem wybuch COVID-19 jako Atak paniki nr 66 na mojej liście z 24 stycznia data, kiedy złe wieści po raz pierwszy trafiły na taśmę.

  9. Bankier

    Polska to dziwny kraj , teraz znów czytam ,że Budimex i reszta będą mieć nierentowne kontrakty bo asfalt i stal za tania , to jest jakaś masakra co zrobili z kapitalizmem na całym świecie ,każdy tylko liczy że coś pierdnie i zaraz darmowy szmal dostanie

  10. piotrdln

    no ale jak to ? taka pandemia ogolnoswiatowa, taki morderczy wirus, tyle blokad, tyle propagandy i mniej ludzi umiera ???

    zaraz ktos pośle “jastrzębie” na finlandie aby średnią wyrównać 😀

    nie mogłem sie powstrzymać 🙂

    a tak wogóle to w czasach tej strasznej pandemiii to jakis ogólnoświatowy trend, że mniej ludzi umiera, w Polsce też !

    to jeszcze 2 takie pandemie i bedzie mega przeludnienie …

    2
  11. poundland

    “Co ciekawe w niektórych krajach strach przez COVID-19 spowodował gwałtowny spadek liczby zgonów. Przykładem może być Finlandia.”

    A poza Finlandią są jeszcze jakieś kraje, które są tego przykładem ?

    Ciekawe byłoby zestawienie państw, w których śmiertelność z powodu Covid-19 znacznie wzrosła, a także tych, w których się nie zmieniła.

Dodaj komentarz