Saldo INI SII najwyżej od 18 tygodni i o ponad 52 pkt. proc. wyżej niż w marcowym dołku

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W opublikowanym w czwartego cotygodniowym sondażu INI SII saldo optymistów i pesymistów odnośnie zachowania WIG-u w półrocznej perspektywie urosło do najwyższego poziomu od 18 tygodni (+29,3 pkt. proc), a zarazem było wyższe od poziomu 3-miesięcznego dołka (-23 pkt proc.) o ponad 52 pkt. proc. W przeszłości oba te warunki spełnione były w 6 epizodach rynkowych.

Gdyby o zachowaniu WIG-u 20 w najbliższym czasie wnioskować na podstawie tych 6 precedensów, to otrzymalibyśmy wniosek, że krótkoterminowy potencjał indeksu jest ograniczony do nie więcej niż 1,2 proc., a za 29 sesji WIG-20 będzie przynajmniej 4,3 proc. niżej niż w poniedziałek.

WIG-20 przerwał serię 7 kolejnych wzrostów i spadł wczoraj minimalnie (-0,07 proc.). Nowe maksima zaliczył NCIndex, WIG-BUDOW i WIG-INFO.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal pełznie do góry wzdłuż górnego ograniczenia wstęgi Bollingera osiągnąwszy obecnie najwyższy poziom od 25 lutego. W Azji we wtorkowy poranek przeważały wzrosty głównych indeksów.

Spółka Global Cosmed (C/Z 33,99, C/WK 1,3, kapitalizacja 243 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 6 marca. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 1,01 zł). Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała 2,78 zł. Przełamanie krótkoterminowej linii trendu wzrostowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki w marcu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych opublikowanych w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć dalszy spadek ruchu turystycznego w Szwajcarii w kwietniu:

… majowe odbicie w górę liczby zarejestrowanych w Niemczech nowych samochodów osobowych:

… majowe odbicie w górę publikowanego przez NAB wskaźnika sentymentu przedsiębiorców w Australii:

… oraz załamanie się wielkości nadwyżki handlowej Niemiec do najniższego poziomu od 2000 roku:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. billy_the_kangoor

    “”macarek 9 czerwca 2020 o 08:21
    Facet jako dobry technik od miesiecy widzi formacje prowzrostowe i zawsze wyznacza coraz wyższe cele, jednocześnie cały czas nie wierzy w to co mu wychodzi z jego analizy. I to jest szkopuł w zachowaniu rynków wg mnie:
    https://www.youtube.com/watch?v=hUsfsuZQRGo“”

    @Macarek
    może i technik z niego dobry, ale AU zatrzymał się na oporze 0.70 i wybija dołem, więc nawet dobra technika WIG-owi nie pomoże w hiperboli 🙂

        1. raksz

          Super, że Pan dotarł do tego bloga. Proszę zwrócić uwagę również na Pana Leszka Sykulskiego na YT. Wprawdzie często pozostaje w mało merytorycznej kontrze do dr. Bartosiaka ale ostatnie spostrzeżenia wydają się bardzo celne.

          A tak przy okazji- moim marzeniem jest kontemplacja przemyśleń zawartych we wspólnej książce Pana i dr. Bartosiaka. Połączenie nowoczesnej geopolityki z chronopolityką- palce lizać :-). Pomarzyć można.

          Na razie wracam do odświeżenia Fundacji Isaaca Asimova po kilkudziesięciu latach…

          1
      1. Guy Fawkes

        Rzeczywiście, to oburzające, masz całkowitą trafność Milordzie.
        Jak usiaki śmią??

        To MY powinniśmy być największym agresorem, i to najlepiej poza Dźwiną i Dnieprem!

        ”Co nam obca moc wydarła szablą odbierzemy”

        A mamy tylko myszkę agresorkę, co za podłe lawendowo-muminkowe czasy.

        3
            1. Guy Fawkes

              Patrząc historycznie mieliśmy za małe kresy Milordzie. Dlatego poza przyłączeniem Połabia poleciłem opracować plan przyłączenia kilku dodatkowych województw na wschodzie, twerskiego, tulskiego, woroneskiego itd.

              1
                1. DrQuality

                  Fawkes mieliście nie pisać-co jest?Wy w ogóle pracujecie?
                  1/Aleksander Macedoński był odtylcowy-/uzycie tego słowa świadczy zreszta że Wy ze szlachtą macie tyle związku co profil Sasina z profilem rzymskim/-wykazywał sie odwaga czy nie

                  2/koniec rapera Adriana bliski-ilośc podpisów na Rafała 1,8 mln

                  5
  2. billy_the_kangoor

    “”macarek 9 czerwca 2020 o 10:09
    Poziom AU reprezentuje na w20 wartość 2200…”’
    Docelowo TAK.
    Natomiast wzrosty W20, przy lecącym w dół AU, to zupełnie nowa dla mnie technika, wręcz herezja 😉

    1
  3. Guy Fawkes

    @@

    Powiedziałbym tak, że u podstaw kryzysu Cywilizacji jest jakiś strukturalny błąd chrześcijaństwa, prawdopodobnie związany z celibatem.
    Celibat nie jest naturalny. Początek wykrzywiania interpretacji chrześcijaństwa może mieć źródło deprecjacji porządku naturalnego.

    A tymczasem są dwie księgi, księga objawienia (słowo) i księga natury (ciało). I musi być zachowana równowaga.

    Ks. prof Chrostowski mówi, że ”mężczyzną i niewiastą stworzył ich” w języku hebrajskim ma bardzo płciowe znaczenie.

    Nie ma Arystotelesowskiego złotego środka pomiędzy księgą natury a księgą objawienia, nie ma równowagi i wszystko się wywraca. W ogóle ”na początku było Słowo”, ale w porządku realnym (stworzenia) na początku była natura.

    Myślę, że chrześcijaństwo przegięło z tym ”cywilizowaniem”, treuga dei i tłamszeniem męskości. A jak monopol na przemoc uzyskało państwo-lewiatan, to już w ogóle cywilizacja straciła podstawową orientację w czasoprzestrzeni i w porządku naturalnym.

    1. Guy Fawkes

      Ostatnio ten (dominikański?) ojczyk, co to pisał o nim Snopek z Grodziska, wydał książkę pod tytułem ”Jestem nikim”.

      Myślę, że Panu Bogu właśnie o to chodziło, żeby jego najwyższa kreacja po tysiącach lat cywilizacji, uznała się za NIC.

      Reductio ad absurdum.

  4. animetal_slave

    “Max 9 czerwca 2020 o 05:26Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
    24 „łapki” … nic to Panu nie daje do … myślenia….???”

    Myślenia? Hmm, niech no .. pomyślę..

    Może, że zamiast pisać sto bezsensownych, chaotycznych i często niegramatycznych postów dziennie, warto napisać jeden post na kilka(naście) dni z esencją analizy, typem giełdowym wraz z uzasadnieniem?

    Alternatywą jest to, co Pan Podczaszy słusznie zauważył – śmietnik, chaos, dziecinada etc. Kończy się to tym, że Gospodarz traci cierpliwość i chyba czasem kara tych, którzy na karę niezasłużyli, a zostawia tych, których jazgot blogowy jest momentami nie do zniesienia.

    Ja ze swojej strony więcej przewijam komentarzy poszukując wartościowego komentatora, aniżeli faktycznie czytam opinie innych. Posty Pana Red.007, Billego, czy Dociekliwego to rzadkość, a stanowią one dużą wartość merytoryczną bloga. Z geopolityki UWIELBIAM Pana Guy Fawkesa, takiego nauczyciela to bym chciał mieć w liceum.. Nad całością czuwa Gospodarz, którego warsztat jest szeroki i zdecydowanie najlepszy na rynku polskim. Z wachlarza tych wszystkich technik, trzeba umieć jednak korzystać i samemu główkować, która analiza ma większą szansę realizacji.

    pozdrawiam,
    a_s

    20
    1. Guy Fawkes

      Ha ha!

      Dzięki za tak pozytywną opinię.
      Powinienem skromnie powiedzieć ”na wyrost”, ale powiem inaczej.

      W czasie komentowania tego bloga staram się zrozumieć różne fragmenty rzeczywistości, nie miałem od począrku gotowych teorii.

      Mój problem polega na tym, że otarłem się o bardzo dobre wykształcenie, ale po pierwsze byłem wtedy zbyt niedojrzały do filozofii, a po drugie zajmowałem się innymi sprawami i rzadko byłem na jakichś zajęciach. Ale jednak coś mi zostało, nie dużo, ale jednak coś.

      Słowa emanacjonizm w ogóle nie pamiętam ze studiów, nie miałem też zajęć z prof. Jaroszyńskim. Doszedłem do tego od strony geopolitycznej, czy powiedzmy, historiozoficznej, szukając elementów fenickich (heterodoksalnych) w kulturze.

      Tak jak osią historii jest konflikt rzymsko-kartagiński, tak osią filozofii jest spór kreacjonizmu z emanacjonizmem, czyli na niższym poziomie personalizmu z totalitaryzmem – człowiekiem jako elementem ogółu-idei-hipostazy.

      Dokopałem się właśnie w dniach ostatnich do nagrania Jaroszyńskiego chyba z końca lat 80/90-tych, z wizyty lubelskich filozofów w USA, na którym jest skrótowo zreferowana kluczowa problematyka filozoficzna:

      https://www.youtube.com/watch?v=FSS-j2z0oJQ

      1
    2. billy_the_kangoor

      @A_S
      Przypuszczam, że wiedza Guy’a oparta jest o tysiące przeczytanych książek…..
      Pozostaje mi tylko przyklasnąć, pogratulować Panu Fawkes’owi!!!
      PS. z lekkim żalem oraz stwierdzeniem, iż sam nigdy takiego poziomu wiedzy nie osiągnę.
      Pozdrawiam!

      5
        1. Guy Fawkes

          Nie czytam, ale zacznę czytać, bo już do tego dorosłem.

          Będę wtedy inwestował w oparciu o interwały dzienne i tygodniowe. Na razie mam jeszcze cierpliwość i wytrzymałość do interwałów mniejszych.

          1. Guy Fawkes

            Słyszeliście, że pióro jest potężniejsze niż miecz?
            Filozofia jest rozstrzygająca na najgłębszym poziomie, i święta teologia.

            Mnie już książki krzywdy nie zrobią, tak jak Wam.

            Wracam na urlop.:))

      1. Guy Fawkes

        @Billy

        Ja do końca nie wiem na czym to polega, ta chęć zrozumienia, może na tym, że było mi dane w młodości otrzeć się o Mądrość tysiącleci.
        Ani tego wtedy nie doceniłem, ani nie zrozumiałem.
        Ale pozostała jakaś ”siła fatalna” i na starość zajmę się studiowaniem, bo inaczej się nie da:))))

        Nie ma czego zazdrościć, każdy człowiek na swojej jedynej i niepowtarzalnej drodze może do tego dojrzeć wcześniej czy później, to bardzo fajne zajęcie.:))

        1

Dodaj komentarz