Węgiel w Rotterdamie najdroższy od 20 miesięcy

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Cena kontraktów terminowych na węgiel dostarczanych do portów w Amsterdamie, Rotterdamie i Antwerpii osiągnęła wczoraj najwyższy poziom od 20 miesięcy. W okresie minionych 14 lat taki sygnał pojawiający się po dłuższej przerwie wystąpił wcześniej w październiku 2016 oraz październiku 2010. Spośród notowanych na GPW spółek najwyższą wartość współczynnika korelacji z ceną tych kontraktów na węgiel wykazywały w przeszłości ceny akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej (+0,88).

Ten współczynnik korelacji z cenami węgla ma mniejszą wartość (+0,66) w przypadku kursu Bogdanki.

WIG-20 zanotował wczoraj największy spadek od 28 października (-3,3 proc.). Jego 3-sesyjna zmiana (-4,9 proc.) też była wczoraj największa od okresu 28-30 października. Indeks zastukał od góry w pokonany w grudniu poziom oporu wyznaczany przez szczyty indeksu z okresu czerwiec-sierpień. Standardowy MACD spadał poniżej linii sygnału. Wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji również wczoraj spadły, chociaż w mniejszym stopniu niż WIG-20.

Amerykański rynek akcji straszył wczoraj silnymi spadkami, ale ostatecznie S&P 500 zamknął się jedynie 0,4 proc. niżej niż na poprzedniej sesji, Nasdaq Composite spadł tylko 0,1 proc., a średnia przemysłowa Dow Jonesa wzrosła o 0,1 proc. Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 spadała jednak nadal (-0,5 proc.). W Azji dziś rano również przeważały spadki. Rosły o 1-1,2 proc. jedynie główne indeksy w Tajlandii i Nowej Zelandii. Największy spadek notował główny indeks giełdy w Indonezji. Przed spadkiem o 1,4 proc. swój nowy przynajmniej roczny rekord zaliczył indeks giełdy na Tajwanie.

Spółka InteliWise (C/Z 67,45, C/WK 16,21, kapitalizacja 19,6 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 21 kwietnia br. Tego dnia kurs akcji zamknął się na poziomie 1,85 zł. Wczoraj jedna akcja kosztowała na zamknięcie 2,86 zł. Osiągnięcie przez kurs górnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego z ostatnich 7 lat czyni przesłanki stojąca za zawróceniem uwagi na akcje tej spółki 8 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Examobile (C/Z 12,8, C/WK 3,34, kapitalizacja 8,58 mln zł) zajmującej się tworzeniem gier i aplikacji na urządzenia mobilne dla użytkowników indywidualnych oraz dostarczaniu dedykowanych rozwiązań dla klientów biznesowych wybił się w lipcu do swoich historycznych maksimów a następnie wykonał ruch powrotny w okolice poziomów szczytów z lat 2014, 2016 i 2018, osiągając dolne ograniczenie kanału rozpoczętego 1,5 roku temu średnioterminowego trendu wzrostowego i zbliżając się do poziomu rosnącej średniej 200-sesyjnej.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć +9,4 proc. roczną dynamikę zużycia energii elektrycznej w Chinach w listopadzie:

… +8,9 proc. roczną dynamikę publikowanego przez CBS indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Holandii w listopadzie:

… -3,7 proc. szacunek rocznej dynamiki PKB Rosji w listopadzie:

… saldo obrotów bieżących Węgier w III kw. br.:

… -5,3 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Polsce w listopadzie:

… liczbę rozpoczętych i zakończonych budów w Polsce w listopadzie:

… +5,5 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Polsce w listopadzie:

… najwyższą od 11 lat roczną dynamikę długu publicznego w Polsce w październiku (+14,8 proc.):

… oraz najwyższą od 19 lat roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Australii w listopadzie:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. groowing

  Wegiel to rezerwa na czas epoki lodowcowej, na emeryture a teraz w tym roku czek nas ropa po 400$, dolar po 5-6 pln i kazdy bedzie błagał o trucizne we filce zeby tylko dostac bon na zywnosc. 2 etap po emerytach tak bedzie wyglądał.

  2
 2. toya

  “toya 21 grudnia 2020 o 13:02
  (…)
  Ja nie wiem, ale gdzieś tak intuicyjnie przypomina mi się koncówka 2009 roku, gdzie po 8-9 miesiącach wzrostów rynek też był bardzo nerwowy. I od czasu do czasu fundował solidne straszenie jednosesyjne strasznie, a potem wracał do wzrostów.”

  No zobaczymy.

  3
 3. duch_natury

  A mnie się podobają rozpiski fal na tej stronie co podowałem:
  https://danericselliottwaves.blogspot.com/

  Codzienne aktualizacje. Na razie dwa warianty w grze.
  Dodatkowo hossa w US (NSQ) się nie skończy dopóki Apple nie pobije szczytu z 1.09.
  Rok 2020 nauczył mnie na pewno cierpliwości, więc jeszcze trochę wytrzymam byczych szaleństw. Rok 2021 przyjmuję strategię Sell and Hold jak tylko odtrąbimy zakończenie 5-tki w US 😉
  Powodzenia dla szanownych kolegów ja dzisiaj i jutro zamieniam się w kucharza 😉

  2
      1. Bankier1

       A gdzie zainwestują twoje pieniądze z PPK ? wolę co miesiac mieć 100 zł i wpłacić na swoje konto niż królowi Polski mega oszustowi który ukradł całe pieniądze z OFE w akcjach , te też ukradną w odpowiedniej chwili , dzisiaj pan WB pokazał jak rośnie DŁUG POLSKI.

       2
  1. Bankier1

   Nie podaje bo ten idiota z tego forum przelogował sie i zrobił tam taki syf wyzywając Kazimierza ,że dałem spokój , nawet Bartłomiejczak sie już zdenerwował bo nigdy nie podaje zagrań a zawsze zarobiony już o 8 rano 5 pkt na renko na Dax zaczął wyśmiewać Kazimierza ale Bartłomiejczak to wyjątkowy pisowiec z blokowaniem wpisów to nic dziwnego .

 4. Bankier1

  NBP sztucznie na koniec roku będzie chciał wyrwać jak największą wpłate do budzetu na 2021 , także jak ktoś chce może między świętami pilnowac PLNa bo może być szybko i ciekawie na mniejszej płynności .

  5
 5. macarek

  Może to jest ciekawe o CDR:
  – Mój kolega (fan) nie przejmuje się stanem na PS4 i gra – twierdzi, że wcale nie jest tragicznie, a fabuła jest super
  – Dla niego minusem jest bardziej mechanika prowadzenia aut i AI policji
  – Z drugiej strony powiedział, że dużo cwaniaków przeszło główny wątek (ok 20H) i zwróciło grę! wrócą do gry gdy będzie poprawiona i dużo tańsza.

  2
  1. Bankier1

   – Wiele branż czeka długi kryzys – przyznała Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w MRPiT. Zapowiedziała, że pomoc będzie, ale dodała, że “budżet nie jest z gumy”.
   Wiceminister Olga Semeniuk podkreślała na antenie radia TOK FM, że nie ma żadnego hurraoptymizmu. Są pieniądze na pomoc dla poszczególnych branż, ale czeka nas wiele trudnych miesięcy.

   – Powtarzamy, że przed nami duża i głęboka recesją – zaznaczyła. Ale dodała też, że dzięki tarczom udało się Polsce utrzymać poziom gospodarczy, którego w innych krajach nie udało się utrzymać.

   Podkreśliła, że cała gospodarka to system naczyń połączonych, a rząd stara się zachować równowagę między płynnością przedsiębiorstw, a utrzymaniem zatrudnienia.

   – Środki finansowe będą, ale to nie worek bez dna. Te z pewnością pieniądze będą mniejsze niż na wiosnę. Części branż musiałam odmówić – przyznała na antenie TOK FM.

   – Ten kryzys może potrwać kilkanaście miesięcy, ale przez najbliższe lata będziemy zmieniać gospodarkę – podkreśliła.

  2. Bankier1

   Jeżeli 4 fundusze mają S na cdred to raczej bym odpuścił na razie kupno , nie ma pod co grać a wyniki mogą byc fatalne , a cdred to praktycznie spółka jendej gry wiedźmina gdzie oszukali autora książki i dali mu jakieś ochłapy , teraz przy produkcji wszyscy ich pociągnęli grubo za kieszeń i obawiam się że wyniki mogą być słabe do wycen .

  3. spiker

   Potwierdzam o autach.
   Od siebie dodam, że ryk silnika w motorze jest do kitu. Obok prawdziwego silnika to nawet nie leżało. Charakterystyka jest prawie płaska.

   Natomiast, fakt, że pojazd jest niezniszczalny i możesz przepychać inne pojazdy w korku i bezkarnie wykonywać niebezpieczne manewry, jest dziwnie satysfakcjonujący. Wyprzedzać na podwójnej ciągłej, wjeżdżać w zakręty 90stopni 120mph, ręczny. Wiadomo, fizyka do niczego, ale jest przyjemność z gry.
   Jakbym chciał realizmu, to zawsze mogę odpalić symulator. Zależy co kto lubi – jest dobra zabawa – jak dla mnie w grze o to chodzi.

   1
 6. toya

  “Bankier1 22 grudnia 2020 o 12:21
  – Wiele branż czeka długi kryzys – przyznała Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w MRPiT. Zapowiedziała, że pomoc będzie, ale dodała, że „budżet nie jest z gumy”.”

  I tu jest miejsce na kilknastomiesieczną besse Pana Wojtka, która Biden zrobi na początku swojej kadencji by wyczyścić przedpole pod przyszłe wzrosty bliżej reelekcji.

  Ciekawa może być analiza sprawozdań finansowych po tym i przyszłym roku. Spółki – wiedząc, że sentyment jest fatalny i nikt nie oczekuje dobrych wyników – porobią rezerwy, które przy następnym ożywieniu magicznie poznikają tym bardziej podbijając wynik finansowy.

  Covid będzie wykorzystany jak stłuczka pod marketem dzięki, której z OC sprawcy za jednym zamachem naprawiamy zadrapania nagromadzone przez lata.

  5
 7. toya

  “Cena kontraktów terminowych na węgiel dostarczanych do portów w Amsterdamie, Rotterdamie i Antwerpii”

  Tak dożyć czasów gdy wpisy Pana Wojtka brzmiałyby: “(…) dostarczanych do portów w Burgas, Konstancy i Odessie”.

  Patrząc na mapę to wydaje się stanem naturalnym. No ale to przeciez czysty przypadek, że Holendrzy torpedują wejście Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen.

  1
   1. wider_swider

    Na 4 mass podwoiłem pozycję ostatniego dnia kiedy trzeba było mieć akcje by przyznane było prawo poboru, a następnie całość sprzedałem następnego dnia po tej samej cenie po jakiej kupiłem.
    Czekam na wykupienie PP po 10 groszy za sztukę. Akcji obecnie nie mam. Jak PP się zamienią w akcje (prawdopodobnie za rok?) to chciałbym je opchnąć w rejonach 1 zł.
    Jeżeli w międzyczasie kurs spadnie do 0,15-0,20 zł, wtedy będę ponownie kupował akcje.

 8. Guy Fawkes

  @Lord Sumadartson

  //Prawdopodobnie nazwa rzeki San, a więc tereny, na których osiedlili się kiedyś Anartowie, ma etymologię celtycką, w znaczeniu “wartki, bystry strumień” (taki San właśnie jest na odcinku aż do Przemyśla). W języku Gallów san znaczyło “rzeka”. Nazwy rzek Shannon (irl. Siannan), Saona, Seine i San miałaby wspólny celtycko-galijski źródłosłów. Również wczesnośredniowieczna nazwa tych ziem, określonych jako Galicja, wzięła swój początek od jakiegoś plemienia celtyckiego.//

  To jest podstawa Piemontu Podkarpackiego. Celtyckie dziedzictwo – fundament polskości.

  1
  1. Guy Fawkes

   //Jak długo Celtowie przebywali
   w Małopolsce, tego jeszcze należycie określi nie sposób. Za dłuższym nieco
   ich pobytem przemawiaj celtyckie nazwy rzek, głównie dopływów Wisły,
   jak Raba, Ropa, San, Mień, Mroga, Nida i inne”.//

   1
    1. Guy Fawkes

     Na południowym wschodzie Celtowie panowali chyba z 200 lat, stąd xeltyckie nazwy. Potytem się zmieszali z localsami i Słowianami, i powstało plemię Lędzian, najwierniejsze Polsce, przedmurze Polski, po którego nazwy ludy południa i wschodu nazywały całą Polskę.

     Ale Celtowie byli też w innych krainach, np. na Kujawach (sól) – dzielnicy Władysława Łokietka, koło Warszawy, wzdłuż szlaku bursztynowego, w dzisiejszych dzielnicach krakowskich, na Śląsku najwcześniej, przez bliskość Moraw.
     Celtowie mieli silny ośrodek na Morawach.
     W IX wieku powstało państwo Wielkomorawskie, które obejmowało też południową Polskę.
     https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Great_Moravia.svg/1024px-Great_Moravia.svg.png

     Później Bolesław Chrobry przyłączył Morawy do swojego państwa. ”Celtyckie” Morawy i ”celtyckie” grody czerwieńskie, jasna sprawa.

     1

Dodaj komentarz