Korekta na rynku akcji w USA po zaprzysiężeniu Bidena?

Można spekulować, że dobrym momentem na rozpoczęcie korekty cen akcji w USA będą okres tuż po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta. W okresie trwania rozpoczętej w marcu fali wzrostu cen akcji jeszcze nie zdarzyło się, że korekta przekroczyła szczyt wcześniejszej zwyżki, więc można założyć, że i teraz tak się nie stanie (chociaż oczywiście to może być już błędne założenie).

Powered by macrobond.com

To dawałoby okolice poziomu 3580,8 pkt. na S&P 500 (szczyt z początku września) jako orientacyjny cel takiej korekty.

Intuicja podpowiada mi, że skala tej ewentualnej korekty byłaby podobna do tej z października (-7,5 proc.). Gdzie musiałaby się rozpocząć taka 7,5 proc. korekta, by w swym dołku nie przekroczyć poziomu wrześniowego szczytu? W okolicach poziomu 3870,1 pkt., czyli poziomu o 1,9 proc. wyższego niż wczorajsze zamknięcie. Pytanie tylko, czy S&P 500 zdoła jeszcze z siebie wydusić te dodatkowe te 1,9 proc. zanim zacznie spadać.

Podsumowanie: podczas trwającej od marca zwyżki S&P 500 po wybiciu się do nowych maksimów zawsze prędzej czy później zawracał w okolice poprzedniego szczytu. Można spekulować, że okres bezpośrednio po zaprzysiężeniu nowego prezydenta może być dobrym momentem do rozpoczęcia korekty klasy tej obserwowanej w październiku ub. r.

Komentarze

   1. Darek51234

    zreszta widziales czsami jest 7 pkt czasami 2 a czasami strata, dzis oprocz wyslanych mialem jeszcze powtorke po 62(gdy napisalem ze ten spadek jest sztuczny) i dociagnalelem do 75, takze ladnie. moglem wiecej, tyle ze sprzedalem i mialem pare pkt nizej odebrac ale ruch byl tak szybki ze nie zdazylem. w domu tak jest ze ktos cos chce i dupa. to wymaga ciaglej obserwacji.

    5
  1. Darek51234

   u nas strasznie rosnie lop. trzeba bylo sprawdzic jak to wygladalo w przeszlosci. bo jakos taki wzrost nie pasuje mi do spadkow. przy 2100 ruch na lopie przekonal mnie do s ale to juz jest za duzy wzrost. ale trzeba to sprawdzic, nie mam jak, na wykresach dlugoterminowych to sie gubi. mozna u gospodarza w makrobondzie ale to mnie nie przekonuje, bo to jest automat, a np spadek wynikajacy z czarnego labedzia powinien byc odrzucony z badania. zreszta lop to skomplikowany instrument bo zmiana moze wynikac z roznych przyczyn. trzba miec wyczucie i dobrze okreslic kto zamyka/otwiera po obu stronach.

   2
  1. Bankier1

   LOP rośnie dokładnie z kierunkiem spadania od 2100 , wszystko widać od 5 stycznia co robił LOP przy dojściu do 2100 , spadł nisko , a potem cały czas z kierunkiem spadania rósł dlatego dla mnie dopóki LOP rośnie to spadki bardziej prawdopodobne .

   1. Darek51234

    wprawdzie mialem sie do ciebie nie odzywac ale niech tam.
    tak nie bylo. lop zaczal spadac gwaltownie przy indeksie kolo 2000 po cofce z ponad 2000, nastepnie spadal az prawie pod sam szczyt na 2100, ale na bodajze 2 sesje przed szczytem zaczal gwaltownie rosnac. i rosl na spadku caly czas i to mocno. ale nie chce mi sie juz wchodzic w dyskusje inerpretacyjne. bo to nie jest miejsce.
    od razu odezwie sie ktos kto wszystko wie na 100% i jeszcze zruga jak bura suke kazdego kto ma watpliwosci.

    4
    1. Bakier

     @Darek51234 a nie uważasz, że patrzenie na LOP i kurs na naszym grajdole to jedno, a wzrost LOPu przy rosnącym Zachodzie (i jednocześnie oddawanie papieru) przed potencjalna zwałą na US czy DE, bo jak one się zwalą to już będzie na rynkach mniej płynnych za późno? 🙂

     3
     1. Bakier

      Co musiałoby się stać, żeby grubasy teraz akurat w tym momencie pakowali się w L, kiedy SP jest już chyba naprawdę blisko przynajmniej kilkuprocentowej korekty? Oczywiście wszystko możliwe, ale nie lepiej się zapakować w to L przy 1800 np. zamiast przy 2000? Pociągniemy teraz już w tym momencie na 2400 – 2600 bo pewnie takie pułapy w tym wypadku wchodzą w grę? Rozważam taki scenariusz ale po jakimś zejściu większym niż 1960.

      5
   1. macarek

    Ale on jest bardziej zdołowany, ma więcej rezerw portfelowych (ogólnych) utworzonych na covid niż inne banki, nie ma CHF, ma duży udział detalu (mniejsza zależność od stóp %) w portfleu i nie ma inwestora branżowego tylko finansowego! Do tego ma mały free float, duży udział innych finansowych funduszy i krótkie pozycje, które w razie jakiejkolwiek plotki zintensyfikują każdy ruch do góry. Teraz szorty to 1,2% do 25% free float czyli 1/20 portfela.

    2
   2. leotdipl

    Dla mnie dalej dominuje podaż. Przecież Trend jest dalej spadkowy. Wystarczy przeanalizować wolumen. Wejście to proszenie się o kłopoty i łapanie sp.noża. W dodatku 2 fundy shortujące z udziałem >=0.5%.

    @macarek,
    do wystrzału w glebę …

 1. Primipilus

  Podtrzymuję prognozę 2150-2200. Co do LOP to taka pułapka. Utarło się znane powiedzenie, że jak LOP rośnie na spadkach to spadki. Tylko tą”zasadę” zna miliony inwestorów. Wbrew tej zasadzie – jak LOP rośnie na korekcie to będzie w górę. Sporo osób zbierało S na tej korekcie. Ale ktoś zbierał L. Dlatego LOP rósł. Rację ma ten co zbierał L.
  Do zaprzysiężenia Bidena blisko. Bali i się i boją czy coś się nie stanie przed zaprzysiężeniem. Zrobili wszystko co mogli: zablokowanie Trumpa, zapomnienie o fałszerstwach. Po zaprzysiężeniu będzie euforia na giełdzie bo im się udało wygrać. Na tej radości inwestorzy też muszą się cieszyć.

  3
   1. Primipilus

    Tak może być, 3920-3930. U nas odpowiednio 2150 – 2200. Koniec stycznia, początek lutego. Ktoś pisał o tym – czy nie duch natury?
    To też by pasowało do sytuacji w USA – za 2 tygodnie euforia wygranych wyborów przez demokratów skończy się. Wtedy będą musieli zmierzyć się z codziennymi problemami – nowy prezydent, nowa administracja.
    Wtedy blisko 2200 zacznie się prawdziwa korekta na około 450 pkt.

    1
    1. Bakier

     Moim zdaniem nie ma sensu zbieranie LOPu pod duży ruch, jeśli się zakłada niewielki wzrost. Przecież ten lop rośnie od powiedzmy 2070 do 1970 najogólniej pokazując przedział około 100 punktów (wcześniej przy 2050 i nie tylko malał). No i załóżmy że ktoś duży zbierał LOP przy 2070, przy 2100, znowu przy 2070, przy 2050, przy 2020, przy 1980 po to żeby oddać po 2150? To mi nie pasuje. Jesli mówimy o zaskoczeniach to dla mnie bardziej dzień zaprzysiężenia czy chwilę po to lepszy czas na odwrót.

     3
 2. DrQuality

  Wskazówki dotyczące interpretacji wolumenu i liczby otwartych pozycji
  Inwestorzy, przy ocenie kondycji rynku obserwują zmiany dotyczące wolumenu i liczby otwartych pozycji. Poniżej przedstawiono ogólne zasady interpretacji:

  Cena Wolumen Liczba otwartych pozycji Rynek
  zwyżkująca wzrasta wzrasta silny
  zwyżkująca maleje maleje słaby
  zniżkująca wzrasta wzrasta slaby
  zniżkująca wzrasta maleje silny
  Do sztambucha !!!!!!

  1
 3. Primipilus

  Bankier –
  Moim zdaniem nie ma sensu zbieranie LOPu pod duży ruch, jeśli się zakłada niewielki wzrost. Przecież ten lop rośnie od powiedzmy 2070 do 1970 najogólniej pokazując przedział około 100 punktów (wcześniej przy 2050 i nie tylko malał). No i załóżmy że ktoś duży zbierał LOP przy 2070, przy 2100, znowu przy 2070, przy 2050, przy 2020, przy 1980 po to żeby oddać po 2150? To mi nie pasuje. —–
  Ja widzę to tak. 21 -12-2020 – dzień po rolowaniu LOP 32718. Kurs EOD 1886. Potem, LOP rośnie codziennie do 5 stycznia 2021 do wielkości 34571. Zakładam, że duzi gracze mieli L. Teraz jak zwiększyć ilość L? – trzeba zrobić małą panikę, korektę żeby drobni inwestorzy zajmowali S. Sprzedaje się L żeby wywołać spadki. 7 stycznia LOP 31225. Następnie LOP rośnie Duzi gracze zamykają L wywołując korekty. Wystarczy sprzedać 2000-3000 szt. Ale przy końcach korekt zajmują L i to sporo bo mali gracze wystawiają S. Jest od kogo kupić. Tym sposobem dzisiaj LOP wynosi 41030. Jest dobrze, duży gracza osiągnął cel. Zwiększył dość łatwo ilość L. Mali inwestorzy nadal będą brali S przy 2050, 2100.
  Bankier uważa, że dla tak niedużego ruchu nie warto zbierać. Bo ten ruch niby do 2150. A co jeśli ruch będzie do 2300? Tego nie wiem ale warto brać to pod uwagę. Ruch z 1900 do 2300 to 400 pkt. A to już warto. Nawet do 2200 warto.

  3
 4. Guy Fawkes

  @WB

  Ma Pan racje, zasięg z RGRa nie był osięgnięty.

  //… ale dopuszczam, że to będzie z jakąś silną korektą wzrostową dolara, gdyby – nie wiem – Bidem ogłosił, że podnosi podatki dwukrotnie, czy coś w tym stylu. //

  Beiden nie ogłosi podwójnych podatków, a dolar będzie słabł do wakacji, do ersibatl. Od ersibatl będziemy kontynuowali zasięg z dużego RGRa.

  1
 5. mwfri

  upieram się przy swoim klinie, najpierw atak na dolną krawędź, dopiero potem wyjście górą?
  jednak biorę też pod uwagę scenariusz, w którym pobujamy się jeszcze od bandy do bandy przez jakiś czas (przy zwiększającej się zmienności), w związku z tym, że widać wśród uczestników rynku skrajnie odmienne opinie odnośnie kierunku. Wypadałoby więc zmęczyć obie strony.

  3
  1. duch_natury

   Ja jeszcze czekam. Tak jak pisałem załamanie wychodzi mi dopiero w drugiej połowie lutego. Jeśli miałbym wejść w S-ki wcześniej to tylko przy wydmuchaniu / entuzjaźmie. Dla mnie wariant przyspieszenia wzrostów byłby optymalny na zakończenie całego ruchu (coś ala styczeń 2018r.)
   Korekta jak w końcu nadejdzie będzie bolesna czym wyżej zajada tym większy kąsek do wzięcia.

   2
 6. wider_swider

  Luto, dzięki za ciekawe typy. Dla mnie już jest za drogo na kupowanie. Na CDR spekuluje pod odbicie, ale liczę się że zwala może nadejść w każdej chwili.
  Co więcej, mialem trzymac longi do nowego szczytu, ale widzę oznaki bezradności i irytacji u najwierniejszych misków oraz aktywację pewnych siebie byczków. Efekt: jutro na poczatku sesji zamykam dlugie i robię przerwę.

  7
 7. Griot1234

  Serinus należy pamiętać w jakich okolicznościach kulczyki zmniejszyli znacznie swój udział na rzecz eboru i po ile była ta ratunkowa emisja i że akcje notowane są u nas i Londynie. O ile pamiętam cena nowej emisji to coś ok 10groszy ale proszę sprawdzić bo mogę się mylić.

  2
 8. Bankier1

  Netflix ładnie przyłożył 17% wczoraj a pisałem , że wyniki w USA będą rekordowe bo były Biliony Monet do wydania i będzie rosło.

  Ciekawe ,że wszyscy tam chcą szortować a pan WB pisze że ten spadek to będzie malutki o ile będzie bo już znów 2 Biliony monet do wydania przecież nie w produkcję bo jej nie mają .

Dodaj komentarz