Akcje w USA najdroższe od lat 1998-2001?

Czy to porównując wartość S&P 500 do średniego poziomu zysków notowanych na giełdzie nowojorskiej firm z okresu poprzednich 10 lat (“cyclicaly adjusted P/E ratio” prof. Shillera):


Powered by macrobond.com

… czy do zysków prognozowanych przez analityków na okres następnych 12 miesięcy:

Powered by macrobond.com

… uzyskujemy ten sam wniosek: w relacji do zysków firm amerykańskie akcje są obecnie najdroższe od lat 1998-2001.

W długoterminowym horyzoncie czasowym można z tego próbować wyciągać negatywne dla amerykańskich akcji wnioski: gdy S&P 500 stał się w pierwszej połowie 1998 roku po raz pierwszy tak drogi w stosunku do zysków firm, to jeszcze 13 lat później w 2011 roku można go było kupić po tej samej cenie (ok. 1100 pkt.).

W średnioterminowej perspektywie pewnie z tego niewiele wynika, bo przecież wiemy, że w latach 1998-2000 na świecie rozegrała się jeszcze jedna silna hossa, która wypchnęła wyceny akcji spółek “technologicznych” na jeszcze wyższe poziomy.

Podsumowanie: zarówno w stosunku do średniego poziomu zysków firm z okresu minionych 10 lat jak i tych prognozowanych przez analityków na następne 12 miesięcy S&P 500 wydaje się obecnie tak drogi jak jedynie w latach 1998-2001.

Komentarze

    1. duch_natury

      Na razie to mi wygląda, że Ty trochę trolujesz Z pewnością jaką pisałeś kilkakrotnie o czarnym czwartku… Że kiedyś przyjdą spadki to wiadome ale po drodze wielu miśków mogło zostać zmiecionych z rynku, więc trochę autorefleksji.

      17
  1. markos

    Dzisiaj spieniezylem pozostaly pakiecik Remaku w okolicach 30 zl z ponad 150% zyskiem.
    Za pieniadze uzyskane z Remaka kupilem pakiety Eurocashu oraz Azotow. Na Azotach juz gralem kilkukrotnie wczesniej, natomiast Eurocash obserwowalem od jakiegos czasu i zeszlotygodniowy spadek o 11% byl dla mnie pretekstem do zakupow. Kupilem na zwyzce, poniewaz musialem wpierw uplynnic Rumaka 🙂

    Wskaznikowo Remak wyglada lepiej od obu tych spolek, ale wskazniki same nie graja, a widzac co sie dzieje na rynkach, wole przerzucac kapital ku bardziej plynnym spolkom (mWIG40 pasuje do tej strategii).

    6
        1. duch_natury

          Chyba na sesji piątkowej mi sami zamkną 😉
          Jak mi się nie będzie podobał rynek to nie otworzę kolejnej partii. Ale na razie zgodnie z moim scenariuszem zabawa kilkudniowa w przedziale 1980-2030 się uskutecznia i powinno być wyjście z konsoli górą. A więc ewentualnie zejście poniżej 1970 wzbudzi alarm i możliwe zamknięcie pozycji.

          2
  2. b_54

    Die Welt chwali Dworczyka. Niedobrze, to może zakończyć jego karierę.

    “Dworczyk, który wszedł w skład Kancelarii Premiera w 2017 r., odpowiada w Polsce za Narodową Kampanię Szczepień Ochronnych. “45-latek (…) o eleganckim, nieco wojskowym wyglądzie musi od czasu do czasu wysłuchiwać krytyk, że ludzie zostali zaszczepieni poza kolejnością lub wystąpiły jakieś problemy logistyczne. Generalnie jednak Dworczyk zasłużył na szacunek” – stwierdza “Die Welt”.”

    https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8119716,die-welt-zaden-z-glownych-krajow-ue-nie-szczepi-sie-tak-szybko-jak-polska.html

  3. macarek

    Polska – kraj nieograniczonych możliwości:
    //Paulina Sala w radzie nadzorczej spółki-córki Lotosu
    30 kwietnia 2020 r. Sala weszła z kolei do rady nadzorczej Lotos Oil. Całą Grupą Lotos rządzi z kolei Zofia Paryła, znajoma Obajtka od lat 90., była księgowa w firmie Elektroplast ze Stróży koło Myślenic, w której karierę zawodową zaczynał dzisiejszy prezes Orlenu. Gdy został wójtem gminy Pcim w 2006 r., zatrudnił Paryłę jako księgową w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej – podaje “GW”.//
    https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/partnerka-daniela-obajtka-w-radach-nadzorczych-panstwowych-spolek/6fnkvtj
    nie wiem ale tak mi się od razu skojarzył utwór:
    https://www.youtube.com/watch?v=HHjkuqh7fUE

    9

Dodaj komentarz