Stary WIG-20 mocno śpi

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Kilka dni temu dla niewielkiego zakresu zmian wartości WIG-u 20 z okresu ostatnich 47 sesji (3,624 pkt. proc.) można było jeszcze znaleźć dwa precedensy z 2014 roku.

Od wczoraj 51-sesyjny zakres zmian WIG-u 20 nie ma już precedensu w 27-letniej historii tego indeksu. Nigdy wcześniej WIG-20 w ciągu 51 sesji nie mieścił się w 3,624 pkt. proc. przedziale pomiędzy najniższym a najwyższym zamknięciem.

WIG-20 przebywający w pobliżu górnego ograniczenia trwającego od ponad 2 miesięcy wąskiego przedziału wahań spadł wczoraj o -0,06 proc. Standardowy MACD dla tego indeksu rósł nad swoją zwyżkującą linią sygnału. Najsilniej – +0,62 proc. – wzrósł wczoraj mWIG-40 i był o krok od osiągnięcia swego cyklicznego szczytu z czerwca. Wzrosły wczoraj również WIG, który zamknął się najwyżej w historii i sWIG-80, natomiast NCIndex spadł wczoraj do najniższego poziomu od października ub.r. Wśród indeksów narodowych swój nowy przynajmniej roczny szczytu ustanowił WIG-CEE.

Od 10 sesji cena kontraktów na S&P 500 waha się w okolicach historycznego rekordu w bardzo wąskim przedziale niewiele przekraczającym 1 proc. (dziś rano -0,08 proc.). W Azji dziś rano przeważały niewielkie spadki. Najsilniej – o -0,46 proc. – zniżkował malezyjski KLCI. Najsilniej – o +0,35 proc. – rósł australijski All Ordinaries, który ustanowił swój kolejny historyczny rekord.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć rekordową nadwyżkę w handlu zagranicznych Australii w czerwcu:

… roczną dynamikę indeksu nowych zamówień w przemyśle przetwórczym Niemiec w czerwcu:

… oraz 5,8 proc. wysokość stopy bezrobocia w Polsce w lipcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. toya

    Panie Wojtku,

    Jakie ma Pan zdanie o sile USD wzgledem walut emergingów w najblizszych miesiącach?

    Mam wrażenie, że konsensus zakłada teraz silnego dolara.

    Nie pasuje mi to do mojego – może błędnego – założenia, że ćwiartka surowcowa jeszcze nie odpuściła i wyda z siebie co najmniej jedno mocne tchnienie i na korygujących się ostatnio s. rolnych zobaczymy jeszcze podejścia w górę (np. na kawie na te szczyty z 2014).

    “toya 4 lutego 2021
    Interesująco wygląda kawa imho.

    Wygląda jakby się zbierała pod oporami wyznaczonymi szczytami z 2019 i 2020. Przebicie tych oporów i wybicie z trzyletniej mogłoby rozpocząć duży ruch z pierwszym celem na oporze z 2016 roku, a docelowo na poziomie oporów z 2014 przy ok 200-220$.

    W tym momencie trochę nie pasuje do tej układanki REAL, który wciąż się osłabia. Aczkolwiek ten rozjazd może wynikać z ogólnej siły Dolara w ostatnich tygodniach, podczas gdy kawa już (przedwcześnie?) dyskontuje zniesienie lockdownu w gastronomii na całym świecie.

    Taki strumień świadomości przy… kawie.”

    1. Wojciech Białek (Autor
      Wpisu
      )

      Ja patrzę na Dollar Index:

      https://stooq.pl/q/?s=dx.f&c=20y&t=c&a=lg&b=0

      … od jego dołka z kwietnia 2008.

      Dla mnie środek wykresu (moment wybicia w górę z konsolidacji z lat 2008-2014) to grudzień 2014. Swoim zwyczajem chciałbym, że to co się wydarzyło po grudniu 2014 było odbiciem w symetrii środkowej tego co się wydarzyło wcześniej. I jakkolwiek to nie jest zbyt eleganckie to obecna sytuacja kojarzy mi się – w symetrii środkowej – z przełomem 2008/2009 roku, to znaczy “na oko” brakuje mi odbicia – w symetrii środkowej – wzrostowego ruchu z Dollar Index z 2008 roku, który by ostatecznie zakończył okres siły dolara. Do dałoby na rynkach akcji i surowców korektę do III kw. przyszłego roku, a potem już by była tylko inflacja, słaby dolar, drożejące akcje, drożające surowce i taniejące obligacje.

      To mój strumień świadomości… 🙂 Nie za bardzo pasuje to do cyklu Kuznetsa, bo tam już dawno powinien rozpocząć się wieloletni okres słabości dolara, no ale cóż…

      Ale tu jest duże pole dla wielkiej pomyłki, bo może już covidowy szczyt dolara z I kw. ub.r. był odpowiednikiem – w tej symetrii środkowej – dołka dolara z 2008 roku?

      2
      1. toya

        Bardzo dziękuję za Pana zdanie.

        Myślę sobie (bardzo nieobiektywnie i życzeniowo), że da się ułożyć sekwencję w której znajdzie się miejsce i na ostatnie tchnienie dolara i wcześniejsze – chociaż dużo krótsze i słabsze – osłabienie.

        1
    2. aklucik

      @toya

      Do prognozowania siły dolara względem EM, a przynajmniej do PLN, pomocny może być artykuł p.Wojtka z 2018 r:

      https://wojciechbialek.pl/2018/04/sygnal-potwierdzajacy-poczatek-fazy-oslabienia-zlotego.html

      Cztery miesiące temu rynek walutowy dał identyczny sygnał. 17 grudnia 2020 USDPLN oraz indeks PLN osiągnęły 2-letnie minimum, a 31 marca b.r. 4-miesięczne maksimum.

      Z kolei odliczając 40 miesięcy od poprzedniego kitchinowego dołka USDPLN z lutego 2018 dostajemy czerwiec b.r.

      W obu przypadkach jesteśmy już w ćwiartce gotówkowej – w zależności od metody liczenia od 2 lub od 7 miesięcy.

  2. duch_natury

    Chciałbym napisać cotygodniową formułkę “kolejny tydzień bezpieczny dla byków” ale tym razem już nie 🙂
    Moje projekcje pokazują jednoznacznie szczyt w ciągu najbliższych 2 tygodni. Więc od przyszłego tygodnia wzmożona uwaga i szukanie sesji odwrotu.

    7

Dodaj komentarz