Pewne podobieństwo zachowanie indeksów w USA i Europie do tego z 2000 roku

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Zachowanie rynków akcji w USA i zachodniej Europie trochę przypomina reakcję na kryzys rosyjski z 1998 roku. Wtedy – podobnie jak w ubiegłym roku – rynki akcji zostały całkowicie zaskoczone rozwojem wydarzeń – pandemią SARS-CoV-2 ostatnio i bankructwem Federacji Rosyjskiej 23 lat temu i zareagowały na to szybkim załamaniem cen. Pewnego podobieństwa obu sytuacji można się dopatrywać w tym, że o ile S&P 500 odrabiał całość kryzysowych strat wcześniej, o tyle europejskim indeksom europejskich rynków akcji zajmowało to więcej czasu. I tak o ile w zeszłym roku S&P 500 wrócił na poziom poprzedniego historycznego rekordu już po 6 miesiącach i 5 miesiącach od daty kryzysowego dołka, o tyle – na przykład – niemiecki DAX-30 odrobił kryzysowe straty dopiero po 11 miesiącach od poprzedniego szczytu i po 10 miesiącach od dołka.

Nieco podobnie było w latach 1998-1999, kiedy to S&P 500 po raz pierwszy odrobił całość kryzysowych strat już po 5 miesiącach po poprzednim szczycie i zaledwie 2 miesiącach po dołku kryzysu, zaś DAX-owi zajęło to odpowiednio aż 17 i 14 miesięcy.

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. toya

    Jeśli patrzymy na wykresy indexów to co chce nam powiedzieć Bovespa?

    Wprawdzie W20 “chodzi” raczej jak Merval, ale korelacja z Bovespą też była całkiem mocna przez ostatnie 17 miesięcy.

    Taki mocny “rozjazd” miedzy indexami pojawił się poprzednio pod koniec wakacji w ubiegłym roku. Wtedy Bovespa już antycypowała jesienną zwyżkę gdy w20 wciąż szukał dna.

    Czy teraz Bovespa również podpowiada główny kierunek na kolejne miesiące? Tak czy siak te “nożyce” muszą się jakoś domknąć. Opcja warta pochylenia się dla lubiących trejdy long/short.

    6
  2. sumadartson

    Oczywiste podobieństwo.
    Na szczytach 2000 r. był początek fali A bessy hipercyklu lat 1942-2000, obecnie jest początek fali C tejże bessy w ramach nieregularnej trójki A-B-C.
    Tym samym fala C powinna zakończyć jako “piątka” swój bieg poniżej dna fali B bessy hipercyklu z 2009 roku.
    Pisałem o tym już w lutym 2020, jednak FED doprowadził do wydłużenia fali B kosztem kryzysu hiperzadłużenia, którego rozwiązanie zajmie kolejną dekadę.
    Na shortkoń i ściskać mocno zwieracze, panowie szlachta.

    3
            1. toya

              Na tym tle ładnie radzi sobie Indyjski Sensex: https://stooq.pl/q/?s=^snx&c=1y&t=c&a=ln&b=0

              toya 17 lutego 2021

              (…)

              Zatem:

              1. Long India – Short China
              2. Nie ma żadnej tranzycji – pandemia to zapalnik do samospalenia papierowego tygrysa.
              3. Nie wiem, w którym roku lat osiemdziesiątych jestesmy w tej analogii. 1985 czy już 86, ale wciąż czekamy na odpowiednik szczytu w Reykjaviku.
              (…)”

        1. ML.36

          I tu Szlachcicu możesz być w mylnym błędzie, bo jak tym oSZALOMom przyjdzie do głowy z tym oceanem fedowskiej
          kasy ruszyć w świat, to z tych Twoich koni, shortkoni zrobią jesień średniowiecza, czy jakoś tak.
          Popatrz DAX w 41-ym tygodniu nie umie wydusić z siebie tygodniowego RSI <63!!!

    1. Guy Fawkes

      Mam wrażenie że korekta est jeszcze troszkę za płytka.
      Lalunia odpoczywa, jutro zacznie gonić solanę.

      Bahafta est świetną strategią, ale na rynku tem trzeba się liczyć z poważnemi obsunięciami. Ostatniego przeciwtrendu IV – VI można było uniknąć, ale wszystkich innych korekt nie ma sensu łapać.

      Grać oczywiście można i trzeba, ale innem, znacznie mniejszem portfelem.

      Mojem zdaniem ruch obecny to kontynuacja hossy, wyraźne przełamanie 47k na bitkoniu ostatecznie to potwierdzi.

      Nie szukałbym okazji do shortowania, tylko do longowania.

        1. Guy Fawkes

          Mojem zdaniem Lalunia idzie spokojnie z odpoczynkami, nawet jutro może spaść.

          Ale po zakończeniu tej korekty na flagowcach Lalunia może dać czadu, w tej chwili zbiera podaż ubogich lekko powyżej poprzedniego ATH, daje szansę wyjść po dobrej cenie:))

  3. Pc39442

    Nie mowie ze nie bedzie bessy. Wprost przeciwnie, obecnie boje sie juz pozostawac long akcje. Ten strach byl namacalny jak z hossy na PKN wyszlo ledwie 5% i sie zaczela dystrybucja. Ale wzrosty w Ameryce od 2009 to nie korekta bessy to powiino byc oczywiste.

    2

Dodaj komentarz