Spowolnienie gospodarcze w Polsce wkroczyło w trzeci rok

Według ostatnich danych GUS roczna dynamika PKB w naszym kraju wyniosła w III kw. +3,9 proc. Było to najwolniejsze tempo wzrostu od 2016 roku, a zarazem najsilniejsza deceleracja rocznej dynamiki (o -0,7 pkt. proc. w stosunku do rocznego tempa wzrostu w II kw.) od I kw. 2016.


Powered by macrobond.com

Obecne spowolnienie gospodarcze w ramach cyklu Kitchina rozpoczęło się w III kw. 2017, a więc w III kw. 2019 obchodziło swoje drugie urodziny, a obecnie wkroczyło w trzeci rok. W 6 ostatnich cyklach były dwa spowolnienia trwające 8 miesięcy i jedno trwające 9 miesięcy, więc jeśli dynamika PKB w naszym kraju zwolni również w IV kw., to obecne spowolnienie wyrówna rekord długości z lat 1997-1999 (z czasu kryzysu azjatyckiego i rosyjskiego).


Powered by macrobond.com

Ankietowane przez GUS gospodarstwa domowe pozostawały w październiku optymistyczne co do sytuacji gospodarczej kraju w ciągu następnych 12 miesięcy:


Powered by macrobond.com

… nadal planując dokonywanie ważnych zakupów:


Powered by macrobond.com

… ale można było zaobserwować wkradający się pewien niepokój co do przyszłego rozwoju sytuacji na rynku pracy (to element sondażu najsilniej korelujący z dynamiką PKB):


Powered by macrobond.com

Jak widać z powyższego to raczej nie polskie gospodarstwa domowe odpowiadały za to ostatnie spowolnienie.

Winę za nie można jednak wygodnie zwalić na Niemców, a dokładnie na niemieckie gospodarstwa domowe, w których panowały w październiku zaiste grobowe nastroje. Publikowany prze GfK wskaźnik oczekiwań gospodarczych niemieckich konsumentów – który koreluje z dynamiką polskiego PKB – spadł do najniższego poziomu od okresu sierpień-grudzień 2012. Wcześnie tak pesymistyczne w swej ocenie perspektyw gospodarczych niemieckie gospodarstwa domowe były w okresie sierpień 2008-lipiec 2009, maj 2004-lipiec 2005, listopada 2002-czerwiec 2003 oraz lipiec 2001-styczeń 2002.


Powered by macrobond.com

Podsumowanie: obecne spowolnienie gospodarcze w naszym kraju w ramach cyklu Kitchina obchodziło w III kw. swoje drugie urodziny i gdyby przedłużyło się na IV kw. to wyrównałoby rekord długości spowolnienia z okresu IV kw. 1996-I kw. 1999. Polscy konsumenci zachowuję generalnie optymizm, ale negatywny wpływ na tempo wzrostu gospodarczego w Polsce ma najniższy od 2012 roku poziom oczekiwań gospodarczych konsumentów w będących naszym największym partnerem handlowym Niemczech.

Komentarze

  1. skaven

    @macerson

    na GPW jest obecnie najlepszy statystycznie okres do rozgrywania spółek pod wyniki kwartalne.
    Od miesiąca jak widać można realizować tą strategię z powodzeniem a ty wtedy sprzedałeś cały portfel spółek.
    Nie wiem kogo obecnie może interesować EUR/USD na tym forum ale zapewne się mylę…

    1. allo allo

      ale co za portfel byl
      zere fundamentow za brastery ursusy cormaye i inne perly
      jedyna sensowna spolka ktora proponowal to asbis jak chodzila po 2,3xx w wrzesniu
      ale wg macersona bylo za drogo i czekal z kupnem na 2,2
      za to nie byly za drogie brastery i inne

      2
        1. allo allo

          ja nie musze mowic o swoich transakcjach -nie chce by brano mnie na naganiacza
          po prostu zirytowalo mnie ze ktos kto niby nie od dzis jest na gpw
          wybiera spolki ktore nie radzily sobie nawet w czasie ozywienia – jednego drugiego nagle jak za dotknieciem magika
          zaczna rosnac niby doswiadczony inwestor a ciagle te same bledy
          tania spolka to niekoniecznie ta ktora notuje wieloletnie minima lub historyczne minima
          droga to niekoniecznie ta ktora juz zrobila kilkadziesiat % do gory
          i wreszcie mc erson
          akcje to kontrakty – zanim sie kupi akcje trzeba sprawdzic czy nie jest to permamentna drukarka (cormay braster) jesli takich rzeczy nie sprawdzasz kupujac akcje na gpw to ja ci radze zostan przy kontraktach

          1
        1. tinley

          Tak.. już jest. Zwłaszcza po dzisiejszym oswiadczeniu Sasina że polskie firmy muszą przygotować się na podwyżki cen prądu. Do tego płaca minimalna i jakieś ochłapy napływające z PPK, które najprawdopodobniej będą kolejnym niewypałem. Idealne warunki do kupowania małych spółek po prostu. O MIS to słyszę już od stycznia 2018 bajke jakoby to była niebywała okazja inwestycyjna. Dwa lata mija a ja MIŚ ciągle niczyja 🙂
          Co by się jednak nie działo kapitał tu przypłynie jak $ w końcu zacznie słabnąć . Dziś czytałem u jednego z bankierów że dołek EUR/USD ma wypaść w styczniu przyszłego roku

          2
            1. tinley

              “Teraz rozpowszechniają taka sama bajkę bo SP500 na szczytach wszechczasów.”

              Ciekawym czy ktos wie przez jaki okres czasu w swojej historii S&P Czy DJ były na swoich ‘all time high’ a jak długo pod kreską? Ciekawym jakie to proporcje

            1. tinley

              To prawda i regułą jest jednak to że DAX i S&P rosną na długo przed tym jak hossa zawita nad Wisłę i uwolni z zaparcia. Prawdą jest też że to zagranica będzie rozdawać karty na dużych spółkach a małe spółki bez klientów funduszy nie ruszą raczej.
              Co do dołka EUR/USD to wyliczył go analityk Nordea, ale ten dołek ponoć ma być w okolicach 1,07. Gdzieś jeszcze też na dniach widziałem podobne wyliczenia z innego źródła.

        2. mac-erson

          Allo
          Nie do końca rozumiesz moją koncepcję odnośnie zbudowania portfela na nadchodzącą hossę.
          Zamierzam uwzględnić i dobre i śmieciowe. Ze śmieciami jest tak, że z racji ich słabej kondycji jeśli ta się zmieni to nagroda będzie sowita.

          Zobacz sobie np. Getin, który rośnie jak na drożdzach.

          1
          1. allo allo

            lamiesz druga zasade inteligentnego inwestora
            na gpw jest grupa ludzi – glownych akcjonariuszy ktorych spolki nalezy omijac szerokim lukiem bo predzej czy pozniej cie tak przewioza ze oddasz z nawiazko to co zarobiles
            spojrz na wykres wieloletni getin holding …….
            gdzie ty tu sile widzisz
            spojrz na raporty getin poczytaj o zdarzeniach jakie mialy miesjce tu podwyzszenie kapitalu tam wniesienie tam przeniesienie
            tak jest to raport bardziej nieczytelnej spolki z branzy finansowej to ja na gpw nie widzialem
            resztki getin sprzedalem wiosna 2014 po zajeciu krymu
            takich ludzi trzeba unikac jak ognia
            po prostu porzadny czlowiek z pewna kategoria ludzi nie wchodzi w biznes – nawet jesli jest to kupno kilku akcji jako anonimowy inwestor
            i to jest moja prywatna opinia po latach obecnosci tej naszej mocno specyficznej gieldzie

            5
              1. mac-erson

                Mam inne podejście ale liczby nie kłamią:
                Getin:
                2003- 2007 – z 2zł na 75zł
                2009-2011 z 10zl na 60zł
                2018 – 50g – (obecnie 1.8)…

                Tak więc nie jest prawdą, że na tego typu spółkach nie można sowicie zarobić. Wszystko zależy w jakim okresie inwestujesz.

                  1. Dante

                    @mac-erson
                    A nie lepiej spółki najpierw przepuscić przez sito fundamentalne, a dopiero po takim odsiewie patrzeć na AT?
                    W polowaniu na “jednorożce” ma wprawę japoński Softbank – w efekcie czego jest zapakowany po uszy w takie akcje jak WeWork, Tesla, Uber, etc. Ciekawe czy przetrwa do końca 2020r.

                    1
                1. podczaszy1

                  Prawdopodobnie nie ma takiej spółki na której teoretycznie nie dało się kiedyś coś zarobić, ale z tego nic nie wynika. Inwestowanie w spółki o których nic się nie wie, a jedynie na podstawie jakiś sygnałów technicznych to raczej bez sensu jest.
                  A tak w ogóle to po co Ci te spółki skoro piszesz ,że grasz na kontraktach?

  2. dociekliwy54

    Panowie, są różne metody.
    Np. ponadprzeciętny zysk przynosi kupno na krótko spółek rosnących i częsta zmiana koni, ale również kupno wartości i trzymanie kwartałami/ latami, bez zwracania uwagi, co jest w międzyczasie.
    Ogier krwi gorącej kupuje rosnące, perszeron wartościowe. To jest integracja psychiki z psychologią rynków.
    Dobre rady są najlepsze dla siebie ;).

    7
    1. szyderca667

      @dociekliwy54
      Masz jakiej swoje spostrzezenie odnosnie tego co robi teraz w20? Wiekszosc oczekiwala spadkow a tu przeszli 2.200. Osobiscie oczekiwalem spadkow bo myslalem ze jestesmy 06-07.1991 a tu akuku, byc moze juz jestesmy w okolicach grudnia 1991? Bede wdzieczny za podzielenie sie Twoim spojrzeniem. Swig myslisz ze niedlugo bedzie atakowal?Pozdrawiam

  3. noob

    Janki dotarly do waznego miejsca,przejda i 2157/80 czy odpadna,uparte chłopaki;-)
    co do index $,niezmiennie obstawiam 108-9min w 5tej dali po waszemu elitowemu,gdzies 100-104 powinna byc 3 jakas wieksza cofka i ostatni up,czasowo to jeszcze zejdzie.Nie koniecznie przy ostatnim ruchu kazda waluta musi dostac w ciry;-)) np pln mogłby byc tym wybrancem,giełda bez nowego dołka no i moj wskaznik na interwale miesiecznym na dodatek.Zerkamy co dalej.2430 sp?,9800 dax?

    2
      1. noob

        magnes niezmiennie na 283.7 spy,kwotowania powyzej to cele zyczeniowe dla spx i dax.Wyłaniasz sie zza mgły zadajac pytanie na ktore odpowiedz jest oczywista? i jej nie znam? czemu tym razem?.Mnostwo osob pisze swoje prognozy zyxzeniowo i wyssane z palca czy to eliot itdWiecej nie odpisze na takie pytanie.

Dodaj komentarz