Wojna handlowa z Chinami na razie nie szkodzi rynkowi pracy w USA

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Bardzo mocne piątkowe dane na temat sytuacji na rynku pracy w USA w listopadzie – powrót wysokości stopy bezrobocia do poziomu minimum z ostatnich 50 lat oraz najsilniejszy od stycznia miesięczny wzrost liczby zatrudnionych w sektorze pozarolniczym (patrz niżej) – sugerują, że gospodarka USA na razie okazuje się relatywnie odporna na skutki toczonej przez USA wojny handlowej z Chinami. Reagując na te dane główne indeksy rynku akcji w Stanach Zjednoczonych rosły w piątek o ok. 1 proc. wykonując ruch powrotny do przełamanych wcześniej linii wsparcia krótkoterminowych trendów wzrostowych.

Piątkowa sesja na GPW stała pod znakiem reakcji inwestorów na ogłoszone przez PKN Orlen wezwanie na 100 proc. akcji Energi po 7 za za sztukę. Akcje Orlenu potaniał o 6 proc. natomiast kurs Energi wzrósł o 4,8 proc. Silnie traciły również akcje innych kontrolowanych przez rząd spółek (PGNiG -3,4 proc., PKO BP -2,1 proc., Pekao -1,8 proc., PGE -1,7 proc., Lotos -1 proc.) i w efekcie WIG-20 zamknął się na najniższym poziomie od końca sierpnia.

Na piątkowej sesji zdarzyła się rzecz, która nie miała precedensu w historii GPW. Tego samego dnia, którego WIG-20 zamknął się najniżej od ponad 3 miesięcy, mWIG-40 wspiął się na najwyższy poziom od 3 miesięcy. Prawdę mówiąc tego typu dywergencja nie zdarzyła się również dla 2-miesięcznych ekstremów. W efekcie względna siła mWIG-u wobec WIG-u 20 wzrosła do najwyższego poziomu od 16 miesięcy.

Od ponad 12 lat kurs akcji dewelopera mieszkaniowego J.W. Construction (C/Z 6,7, C/WK 0,36 kreśli formację „wachlarza”. W ostatnim czasie kurs – przebywający nad rosnącą średnią 200-sesyjną – dotarł do trzeciej linii oporu tej formacji (pierwsza została przełamana w 2009 roku, druga w 2015 roku).

Ponad 2-miesięczny spadek kursu akcji spółki Torpol (C/Z 4,4, C/WK 0,74, stopa dywidendy 3,6 proc.) spowodował przełamanie rozpoczętego w listopadzie ub. r. trendu wzrostowego i sprowadził do poziomu rosnącej średniej 200-sesyjnej.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych opublikowanych w kraju i na świecie od piątku można wspomnieć najniższą od 10 lat roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Niemczech (-5,3 proc.) i najniższą od ponad 3 lat roczną dynamikę produkcji w Szwecji (-3,1 proc.) w październiku:

… +3,1 proc. roczną dynamikę średnich godzinowych zarobków w USA w listopadzie:

… powrót wysokości stopy bezrobocia w USA do poziomu półwiecznego minimum (3,5 proc.) przy najsilniejszym od stycznia miesięcznym wzroście zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (+266 tys.):

… poprawę sentymentu konsumentów w USA w grudniu odnotowaną w raporcie uniwersytetu Michigan:

… listopadowy wzrost wskaźników PMI dla świata publikowanych przez Markit:

… oraz dane na temat chińskiego handlu zagranicznego w październiku (eksport -2,5 proc. r/r, import +0,1 proc. r/r):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. Panpozwoli

   Bez przesadyzmu, taką ewentualność brał każdy pod uwagę kto założył równość fal w abc odszczytu z końca stycznia. Czyli wszyscy. A jak wszyscy, to moim zdaniem szybciej będziemy pow 2500 niż na tej równości czyli 1865.

    1. Panpozwoli

     // Panpozwoli 6 czerwca 2019 o 15:10
     Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć

     W tak pięknych okolicznościach przyrody i niepowtarzalnej. Patrzę sobie na ten obrazek 1W i rozmyślam.

     http://www.bankfotek.pl/view/2138234

     Czerwony kwadracik w dół to narysował sobie każdy. Tylko komu na takim scenariuszu zależy?
     Ci co golą malućkich na fw już są pewnie tą zabawą znudzeni. Poza tym ile można za grosze robić wypadałoby zarobić konkretne pieniądze.
     My malućkie to już gatunek prawie wymarły. A to co się ostało to i tak pewnie wariaci skoro tyle lat zbierają łomot, a nadal się tym zajmują. Nic już ich nie wystraszy.
     Niemiłościwie nam panujący rząd potrzebuje reklamy. Bo to i wybory idą, i nowy program emerytalny do odpalenia.
     W spółkach na kierowniczych stanowiskach można nawet małpy posadzić. Bo jak Glapcio wywoła inflację to nawet imbecyl pokarze wzrost obrotów, a co za tym idzie i zysków.

     Czyli będzie tak. Do końca tygodnia pomerdają pod luką. I tu zapowiada się pracowity weekend. Bo trzeba będzie wybrać spółki które wezmą udział w poniedziałkowej luce up. I tu widać przydatność AT. Jak gawiedź zobaczy taką wyspę na tygodniach to później wystarczy przetestować tą/tę lukę od góry i zapanuje powszechna szczęśliwość.

     Abo i nie.//

     Proszę, i talerzyk śrubokręcikiem dokręcam 🙂

 1. skaven

  @”Jarzyłem to ponad miesiąc temu:”

  „Ja nawet nie wiem co Ursus robi i czy w ogóle coś robi,to mnie zupełnie nie interesuje.
  Interesuje mnie wykres,tylko i wyłącznie.
  Wykres mówi;wzrosty powyżej 3 zł…
  Od dołka na 0,706 będzie zatem minimum 320%.”

  O BRA i AST już nie wspomnę :)))))))))))

  4
  1. red.007

   O,fajnie,że jesteś.
   3 zł będzie na bank.
   Tylko nie wiem o co chodzi z AST,ja tej spółki nie mam,jeśli uważasz inaczej,przytocz mój wpis o zakupach.
   Mam:Ursus,PDZ,BRA i jest to udokumentowane na blogu.
   Ty po prostu jesteś „pięciominutowiec,ja jestem tygodniowy/miesięczny.

  1. red.007

   Nie rób mi tego,please.
   Jesteś mi potrzebny jak woda rybie.
   Zrozum,ze póki mam w Tobie zdanie przeciwne,to zarobię,bo wicie rozumicie,większość na giełdzie nie ma racji.
   Zatem proszę pisz nadal,nie zostawiaj mnie.
   A z tym kwartalnym,to o co chodzi,bo nic o nim nie pisałem.

   1

Dodaj komentarz