Czy ogon znowu zamacha psem?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

WIG-20 naruszył we środę najbliższy poziom oporu wyznaczany przez minimum z 8 stycznia. To oraz zakręcający w górę MACD czyni wczorajszą sytuację techniczną indeksu bardzo podobną do tej z 11 października. Wtedy skończyło się to miesięcznym wzrostem indeksu do poziomu górnego ograniczenia kanału trendu spadkowego w obrębie, którego indeks przebywa od roku.

mWIG-40, sWIG-80 oraz NC Index ustanowiły wczoraj nowe cykliczne maksima. Tylko raz w przeszłości zdarzyło się, by – tak jak wczoraj – sWIG-80 był na swoim 1,5-rocznym maksimum, gdy WIG-20 był nie wyżej niż 4 proc. nad swoim 2-letnim dołkiem. Działo się tak na przełomie września i października 2016. Dwa dni później sWIG rozpoczął korektę, natomiast WIG-20 po tym sygnale już nigdy nie był niżej, chociaż na początek silnego wzrostu trzeba było poczekać jeszcze do 18 listopada 2016. Ówczesna hossa skończyła się na sWIG-u w pół roku po takim sygnale.

Zgodnie z oczekiwaniami senat USA uniewinnił Donalda Trumpa ze stawianych mu zarzutów, co amerykański indeksy przywitały wzrostami (ale S&P 500 i Dow Jones nadal pozostawały poniżej szczytów sprzed paru dni). Na froncie walki z epidemią wirusa z Wuhan nie nastąpiły jakiś przełom, chociaż liczba nowych przypadków lekko spadła w porównaniu do wczoraj (kiedy nastąpił silny skok w okolice 3800) zarówno w prowincji Hebei jak i w pozostałej części Chin, a dzienna dynamika przyrostu nowych przypadków spadła w okolice 15 proc. Silne 2,6-2,9 proc. wzrosty Nikkei, Hang Senga i Kospi w czwartek rano dają nadzieję, że ten optymizm objawi się również na europejskich giełdach, co pozwoli być może WIG-owi 20 jednoznacznie pokonać naruszony wczoraj najbliższy poziom oporu.

Kurs akcji spółki Sevenet (C/Z 5,7, C/WK 1,56, kapitalizacja 18,3 mln zł)
będącej firmą z branży IT, zajmującą się dostawą rozwiązań teleinformatycznych dla przedsiębiorstw i instytucji w Polsce przełamał pod koniec ub. r. 2-letni trend spadkowy i po osiągnięciu pod koniec stycznia historycznego rekordu walczy obecnie z oporem wytwarzanym przez szczyty kurs z 2017 roku.

Kurs akcji spółki Grempco (C/Z 3,6, C/WK 0,14, kapitalizacja 5,91 mln zł)
będącej spółką zarządzającą portfelem inwestycji kapitałowych skoncentrowanych na spółkach wysokich technologii w sektorze inżynierii dla budownictwa rośnie od maja i jest bliski potwierdzenia przełamania 2-letniego trendu spadkowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć spadek wartości publikowanego przez Oesterreichische Nationalbank indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Austraii w IV kw. (+3 proc. r/r):

… drugi z rzędu wzrost wartości KOF Swiss Institute Economic Barometer w Szwajcarii w styczniu:

… wzrost wartości publikowanego przez SECO wskaźnika zaufania konsumentów w Szwajcarii w IV kw.:

… wzrost wartości publikowanego przez Eiendom Norge indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Norwegii w styczniu (+3,2 proc. r/r):

… dane na temat handlu zagranicznego USA w grudniu:

… dane ISM na temat koniunktury i tendencji cenowych w sektorze usług w USA w styczniu:

… oraz dane na temat handlu zagranicznego Australii w grudniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

    1. roman.knys

      ty wierzysz w te bzdury , przecież na GPW indywidualnych graczy prawie nie ma , są 2 bankowe instytucje jedna polska a druga amerykańska które mają monopol na bananowej książęcej , kiedyś pokazywali monopol na kontraktach i każdy widział że było praktycznie 2 monopolistów którzy mieli 90% kontraktów a pozostałe 10% miał IGOR z tego bloga

      1
    2. wojciech.bialek (Autor
      Wpisu
      )

      Sprawdziłem, kiedy ostatnio wszystkie 3 parametry mieściły się pomiędzy 30,8 a 35,3 (styczeń 2017, luty 2017, sierpień 2017 – później rosło, wrzesień 2019, październik 2018, lipiec 2019 – później spadało) i chyba trudno z tego coś wywnioskować.

      4
  1. slepakura

    Wlasciwie to w ciemno mozna zalozyc ,ze bedziemy spadali jak rzekomy analityk twierdzi ,ze bedziemy do gory na wigu 20 . Oczywiscie na samym dnie znow zmieni zdanie . I tak cyklicznie w kola macieja wrozenie z fusow do kawy. Oczywiscie jakakolwiek warosc analizy bylaby jesli by pisal o tym w niedziele a nie po fakcie zupelnie nie rozumiejac go . Kon jaki jest kazdy widzi a analiza nie polega na biernej obserwacji.

    1
  2. roman.knys

    Niemcy. Zamówienia przemysłowe (grudzień): -2,1% m/m i -8,7% r/r (prognoza +0,6% m/m i -6,7% r/r)

    Panie Wojtku może pan wyjaśnić co giełda niemiecka na historycznych szczytach antycypuje przy takim przemyśle?

  3. roman.knys

    WIG 20 na H1 do 2100 przewagę ma BYK , jak spadniemy niżej to 3 fale w górę typowo korekcyjne i zatrzymanie na OB ostatniej korekty i pod 200 H1 i w dół .A luty to statystycznie do końca miesiąca spadki .

  4. roman.knys

    Czechy. Produkcja przemysłowa (grudzień): -3,4% r/r (prognoza -1,4% r/r)

    Węgry. Produkcja przemysłowa (grudzień): -1,2% r/r (prognoza +3,9% r/r)

    Nasi sąsiedzi też coś dołują , ciekawe kiedy POLSKA dołączy

  5. mac-erson

    @Roman z Ozorkowa
    Pamiętam w zeszłym tyg. jak wyśmiewałeś, że oczekuję nowego szczytu na MWIG-u ok 4150 przed właściwą korektą.
    I tak to z Tobą wygląda. Codziennie piszesz, że albo wzrośnie, albo spadnie, albo zamknie lukę albo nie zamknie i tylko potrafisz hejtować innych…

    1
    1. roman.knys

      on jeszcze jest na etapie poszukiwań i nie wie, że giełda głównie polega na ruchu cen w 2 strony , właśnie w górę lub w dół , wystarczy tylko podac poziomy i SL , on jeszcze myśli nad 3 drogą i właśnie dlatego jak jego kobieta zobaczyła PIT to mu rogi przyprawiła .

      2
      1. podczaszy1

        Panie Wojtku czy ten cyrk z romanem knysem vel… dzolkew vel… to jeszcze długo będzie trwał?
        Za teksty “to mu rogi przyprawiła” to ta szumowina już dawno powinna dostać przysłowiowego kopniaka w d…
        Co to jest blog czy jakiś ściek ?

        5
  6. slepakura

    Elementarne bledy w artykule . Dla indeksu s&p 500 analiza fraktalana wskazuje potrzebe redukcji do 3 wymiarow . Nikt nie powiedzial ile wymiarow trzeba aby dac prognoze gospodarki . Oczywiscie metryk jest nieskonczenie wiele i trzeba pokazac ,ze wskazana jest uniwersalna. Elementarne bledy , typowe dla ekonomistow , ktorzy slabo rozumieja matematyke , a przypadkowy sukces uwazaja za istote problemu . Oczywiscie kto rozumie hierarchie w matematyce geometria rzutowa , afiniczna i na szarym koncu metryczna arykul jest z definicji arbitralnym belkotem. Odleglosc z Pcimia do Pacanowa moze podniecac tylko amatorow . Metryki sa tylko fizyczna realizacja pewnych dlugoterminowych relacji a nie istota rzeczy.

  7. Panpozwoli

    Ktoś tu wspominał o wyższości spółek dywidendowych nad pozostałymi.
    A ja tu patrzę na takie PZU i widzę, że cena tylko przez lekko ponad miesiąc była w stanie zakryć dziurę po dywidendzie.

  8. Panpozwoli

    Tak sobie oglądam te doniesienia z Chin i zastanawia mnie ich perfecto przygotowanie. I czas epidemii. Standardowy przestój noworoczny. A to tylko grypa. Co roku wirusy grypy mutują i są powodem wielu zgonów, szczególnie osó osłabionych. Nic nowego.

    I dochodzę do wniosku, że to całe zamieszanie jest Chinom na rękę. Spowolnienia się wszyscy spodziewali, niektórzy już je nawet widzieli. Chinogedon nadciągał. Wiele trupów w bankach, nieruchomościach, kredytach firmowych itd. I do tego człowiek z wiewiórką na głowie.

    A teraz chińska wadza może wszystko. Bo wirus. I dasię tym wytłumaczyć wszystko co się stało i co ma się stać. Ci tragarze z wirusem tak przypadkiem przechodzili. 🙂

    2
      1. Panpozwoli

        A na moje oko będziemy wyżej. Podeszli pod opory i pewnie spróbują je przejść. Po obrotach widać, że kasa może być. Pln nadaje się do umocnienia.
        Wystarczy tarpnąć parę banków i KGH. Może jeszcze jakieś pge lub att i cyk, sygnał kupna jak malowany.

  9. skaven

    Można zapomnieć o Kowalskim, który przyniesie kasę na giełdę.
    Teraz Kowalski, lekarze, informatycy, prawnicy, kierowcy tirów etc. bawią się w deweloperkę i budują
    szeregówki i bliźniaki pod miastem i na wsiach, za gotówkę.
    Na GPW zostali jedynie celebryci-youtuberzy-analitycy żyjący z reklam i książek i frajerzy 🙂

    5
    1. tinley

      Jaki kraj taka hossa. Tu nawet giełda jest upartyjniona więc i indeksy toną. Od państwowych spółek odganiać się kropidlem i gromnicą i nie wmawiac sobie ze nagle się te twory ucywilizują. To cos jest nieinwestowalne na dłuższą metę. Spółki to jedna wielka wieloletnia tragedia. Współczuję tym , którzy w debiucie uwierzyli państwu sprzedającemu im akcje Enei albo PGE. To jest właściwie działalność przestępcza a nie tworzenie akcjonariatu obywatelskiego. Od czasu przejęcia władyz przez PIS panstwowe spółki straciły kilkadziesiat mld PLN na wycenach. przecież tu trzeba sie z głupim na rozumy zamienić aby kupowac coś takiego w nadziei ze coś się zmieni. W energetyce nie zmienia się od kilku lat. To samo zaczyna się w bankach.

      5
      1. allo allo

        TINELY – trzeba byc wariatem i kompletnym ingorantem by inwestowac w energetyke wiedząc jaka jest struktura polskiej energetyki i wiedza o tym jaką politykę od lat forsuje UE. Ja wiedzialem o tym juz w 2007 ze te pomysly klimatyczne beda nas cisnac coraz bardziej, dlatego nawet na debiutach omijalem te spolki szerokim lukiem. Tym bardziej po tym co sie stalo w 2011 i jak jedna decyzja Merkel pograzyla inwestorow niemieckich spolek z sektora na dlugie lata. Zobacz ZEPAK jest prywatny jaka jest stopa zwrotu od debiutu ?
        Eurokolchoz powoli wykonczy kazda branze, teraz juz sie za ceny miesa zabieraja bo za tanie i szkodzi matce ziemi……..dom wariatow.

        4

Dodaj komentarz