Pat nadal trwa

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Pomimo całego zamieszania wywołanego przez epidemię COVID-19 w Chinach Hang Seng wcale nie był jakoś wyraźnie słabszy od WIG-20. Pomiędzy 27 stycznia a 5 lutego widać było jakieś relatywne osłabienie, ale obecnie wykres względnej siły Hang Senga wobec WIG-u 20 jest tam gdzie był w połowie grudnia. Rozszerzając perspektywę na minione kilka lat widać, że cykliczna bessa na Hang Sengu przyjęła rozpoczętej w styczniu 2018 postać formacji trójkąta, w obrębie której indeks nadal przebywa (czarne linie na poniższym obrazku). Na WIG-u 20 odpowiada temu słabsza formacji w postaci formacji (pseudo-)klina (błękitne linie). Można zakładać, że jeśli Hand Seng przełamie, którąś z linii ograniczających tej formacji trójkąta, to to samo zrobi WIG-20 ze swoją linią wsparcia lub oporu (i vice versa). Na razie trwa na obu indeksach taktyczny pat i wskazówek na temat dalszych losów cen akcji na rynkach rynkach należy szukać gdzie indziej. Typowa średnio 40-miesięczna długość cyklu Kitchina daje okolice maja 2021 jako oczekiwany termin zakończenia wzrostowej fazy cyklu na rynkach akcji (3 lat i 4 miesiące po szczycie poprzedniej cyklicznej hossy na rynkach akcji). To daje jeszcze ok. 15 miesięcy czasu, kiedy na rynkach akcji nie powinno dojść do trwałej zmiany trendu. Dodatkowo jeśli cofniemy się te orientacyjne 3 lata i 4 miesiące wstecz, to trafiamy na październik 2016, czyli moment na miesiąc przed tym jako po zakończeniu męczącej konsolidacji trwającej 10 miesięcy WIG-20 wreszcie wystartował na północ. Ale oczywiście obecny cykl jest na obu indeksach wyjątkowo słaby, więc nie można mieć tu żadnej pewności.

Pat – tym razem krótkoterminowy – panował też na wykresie WIG-20. We wtorek WIG-20 postanowił zamknąć się lekko poniżej kluczowego krótkoterminowego poziomu jakim są okolice dołka z 8 stycznia (2116 pkt.) MACD nadal rósł na swą linia sygnału w sposób przypominający najbardziej jego zachowanie na początku trzeciej dekady października, co sugerowało wyjście górą z obecnego impasu i późniejszy atak na górne ograniczenie 13-miesięcznego trendu spadkowego. sWIG-80 kontynuował ustanawianie nowych 1,5 rocznych maksimów.

W Europie włoski FTSE-MIB znalazł się we wtorek na najwyższym poziomie od 2008 roku a hiszpański IBEX zdecydowanie wybił się ma 1,5 roczne maksimum, co też można potraktować jako argument za wzrostami. Po poniedziałkowej przerwie związanej z obchodami Dnia Prezydenta Wall Street wróciła do pracy. Pomimo początkowych obaw związanych z ostrzeżeniem firmy Apple przed możliwością uzyskania w I kw. gorszych od oczekiwań przychodów Nasdaq zdołał się zamknąć mniej więcej na zero. W Azji w środę rano Nikkei zwyżkował o 0,9 proc. w reakcji na styczniowe dane na temat handlu zagranicznego tego kraju, które nie pokazały jakichś dramatycznych zmian wywołanych epidemią koronowirusa (patrz niżej).

Kurs akcji spółki spółki InfoSCAN (C/WK 13,2, kapitalizacja 7,13 mln zł) rozwijającej swoje kompetencje w obszarze telemedycyny po kilkunastomiesięcznym silnym spadku znalazł się w okolicach dolnego ograniczenia kanału 5-letniego trendu wzrostowego. Równocześnie w tym tygodniu kurs podjął próbę odbicia się od dolnego ograniczenia średnioterminowego trendu spadkowego rozpoczętego w połowie 2018 roku.

Kurs akcji spółki PMPG Polskie Media (C/WK 0,44, kapitalizacja 13,7 mln zł)
PMPG Polskie Media będącej spółką holdingowa działającej na rynku mediów tradycyjnych i nowych mediów (np. „Wprost”, „Tygodnik Do Rzeczy”) znalazł się ostatnio na poziomach, z których w przeszłości odbijał się w górę w 2003, 2012 i 2015 roku, a zarazem w okolicach dolnego ograniczenia kanału 4-letniego trendu spadkowego. Obecny poziom kursu można traktować również jako test dołka z 2015 roku następujący po przełamaniu trendu spadkowego rozpoczętego w 2007 roku.

Z ciekawszych statystyk makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć ustabilizowanie się wysokości stopy bezrobocia w Wielkiej Brytanii na poziomie 45-letniego minimum (3,8 proc.):

… spadek wartości wskaźników ZEW dla Niemiec w lutym:

… przyspieszenie do 9,9 proc. rocznej dynamiki publikowanego przez turecki bank centralny indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w tym kraju w grudniu:

… lekki spadek wartości publikowanego przez NAHB indeksu koniunktury panującej na rynku deweloperskim w USA w lutym:

… oraz wstępne dane na temat wyników handlu zagranicznego Japonii w styczniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. wider_swider

  Troche mi szkoda czasu ale z szacunku Ci rzuce kilka przykladow:
  – na mwigu rysowales wykresy dołka bessy, na swigu też ja przewidywales, ale tuż przed wielką falą wzrostową wyprzedaleś się z akcji
  – na samym JSW 2 razy w kółko nawijales o odbiciu a na dzień przed 20% ruchem wychodziles z pozycji
  – trąbisz o hossie na gpw do 3000 a za wszelką cenę sttarasz się zarobić na ostatnie falke 100-punktowego spadku tracąc już co najmniej 3 szansę na 150-punktowe odbicia z poziomu poniżej 2100 w kierunku zgodnym z Twoimi wróżbami
  – dostajesz olśnienia, że nie warto grać w kontrze do trendu a po 2 tygodniach znów bawisz się w Boga chcąc wyznaczyć szczyt w USA
  – w desperacji, tracąc wiarę w swoje umiejętności, zaczynasz coś bredzić, że część swoich zysków z supertradu ‚przeznaczysz a cele charytatywne (zrób to i wrzuć screen jak juz tak bardzo potrzebujesz poklasku by sie tym chwalić). Mimo dobroci serca i tak wtopa.
  – bierzesz się za CDR, który nawet nie robi dywergencji i pewne jest ze lada chwila przebije szczyt. Sam wielokrotnie pisałeś o wyższych poziomach niż obecnie.

  Czytasz analizy innych i co chwilę zmieniasz zdanie, bo własnego nie masz. Swoje dylematy przedstawiasz publicznie w formie tez, w które niby wierzysz, ale tylko w danej minucie. Masz osobowość kobiety, dlatego zacząłeś chodzić do wróżki i głosić poglądy milosierne. Terapia jakiej się poddales odbiera Twoja osobowość. Zachowujesz się jakbyś wstąpił do sekty i miał systematyczne pranie mózgu. Dlatego jesteś dla mnie inwestorem komicznym.

  13
  1. mac-erson

   Mam nadzieję, że tym postem wylałeś już wszelkie żale wobec mojej osoby. Tak więc po raz kolejny proszę, abyś dał mi spokój i więcej nie komentował moich wypowiedzi na blogu. Żyj w swoim matrixie a ja będę żył w swoim bo mam do tego prawo. Może kiedyś zrozumiesz…

   5
  1. red.007

   O,dobrze prawisz.
   Struktura od roku 2011 jest korektą płaską z załamaną falą B.
   Zatem spadek od 2018r powinien zejść w takiej korekcie poniżej B czyli poniżej roku 2016 i tam poszukam okazji do kupna.
   To jeszcze potrwa parę miesięcy.
   Ze spraw bieżących,pasowałby jeszcze korekcyjny wzrostowy zygzak i jeśli ktoś potrafi taki wariant rozegrać,to parę złotych zarobi.

   1. dariuszmk

    @red.007
    A skoro już rozmawiamy o projekcjach, to czy w kwestii USDPLN coś postanowiłeś skorygować w swoich prognozach z grudnia ub.r.? Czy nadal jesteśmy w trakcie fali 3wC do ok. 4,10, czy też właśnie zaczynamy czwórkę 4wC? Jak rozumiem, z racji co najmniej równości fal, a nawet tego że XA<BC, docelowy target wyniesie 4,25? Nic się nie zmieniło?

 2. macarek

  Cała węglowa grupa spólek zjeżdza na nowe dna, więc JSW nie może się wyłamać.

  Tauron kupił polityczną kopalnię i od tego czasu nie moze się zatrzymać:
  https://www.polskieradio24.pl/42/3167/Artykul/1533110,Kopalnia-Brzeszcze-sprzedana-za-1-zl-Przedwstepna-umowa-z-Tauronem-podpisana

  PGNiG jest akcjonariuszem PGG i już utworzył na to rezerwy.

  Brak zimy totalnie dobija branżę. A do tego dochodzi coraz wyższa moc OZE. Moje panele już w lutym wyprodukowały moje zużycie 😉

  1
 3. onomatopeja

  Od kilku dni obserwuję Pana bloga.
  Chciałbym zwrócić uwagę na kwestię dotyczącą obecnej sytuacji WIG20.
  Wyłącznie z technicznego punktu widzenia jest subtelna różnica pomiędzy obecną sytuacją, a tą z z października 2019. Wówczas sygnał na MACD pojawił się 11.10 po mocnym szarpnięciu w górę, które spowodowało wyjście powyżej średniej kroczącej SMA50. Obecnie kurs przebywa nadal pod SMA50.
  Analizując wykres wig20 kiszenie się kursu pod średnią SMA50 kończyło się zawsze kierunkiem południowym.

 4. mac-erson

  @WB
  „W20 przypominający najbardziej jego zachowanie na początku trzeciej dekady października (2019), co sugerowało wyjście górą z obecnego impasu i późniejszy atak na górne ograniczenie 13-miesięcznego trendu spadkowego.”

  Moim zdaniem uczepił się Pan złej analogii względem obecnej sytuacji. Uważam, że obecne zachowanie W20 bardziej przypomina analogię z końca kwietnia 2019r., czerwca 2018r. lub pażdziernika 2018r. i niechybnie powinno być wyraźne wybicie z konsolidacji w dół.

 5. skaven

  @Kurs akcji spółki spółki InfoSCAN (C/WK 13,2, kapitalizacja 7,13 mln zł)

  To brat przyszywany naszego forumowego brastera 🙂
  Ten sam fundusz, ten sam schemat robienia z akcjonariuszy dawców kapitału, ta sama kapitalizacja.
  Braster przejadł 100mln zł a ta spółka nie wiem 🙂
  W każdym razie chodzą podobnie.
  Liczby mogą szokować, przychody BRA kwartalnie to ok. 60 tys. zł żeby odrobić 100mln przewalonej kasy to
  wnuki moich wnuków nie doczekają :))

  2
 6. skaven

  @ Giełda dla frajerów
  @dino54

  Rekordowa od lat inflacja sprawia, że Polacy szukają alternatywy dla lokat bankowych. Obligacje oszczędnościowe zyskują na popularności
  Ministerstwo Finansów
  W styczniu sprzedano #obligacjeskarbowe o łącznej wartości prawie 2,5 mld zł.
  Największą popularnością cieszyły się obligacje 4-letnie. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę prawie 1,14 mld zł.

    1. tinley

     Kiedys były inne marże. Obecne 1.5% t trochę mało a widząc zainteresowanie gawiedzi sądzić można że komuś w MF może chodzić po głowie jeszcze wieksze scięcie. Kwietniowe EDO to podejrzewam coś w okolicach 6.5% będą. ja mam – porozkładałem sobie na comiesięczne partie wiec wszystkiego nie ładowałem w jeden miesiąc. inflacja przez lata była niedoinwestowana. Teraz szambo się wylało a może być jeszcze gorzej bo bajki o suszy i SAF opowiadane przez Glapińskiego to źródło maja w mchu ipaproci. Nie ma komu robić w polach przede wszystkim, place rosną, swoje dokłada klimat.

 7. wider_swider

  artysta, przy moich założeniach:
  1. Trump nie pozwoli na besse w tym roku
  2. CDR wypuści grę w tym roku
  Nowe szczyty są dość oczywistą konsekwencją.

  Natomiast nie gram na wzrost bo jest jak dla mnie zbyt drogo.
  Inna sprawa, że przy 200 zł również nie grałem, bo już wtedy było dla mnie zbyt drogo.
  Tak jak teraz mam pewien niesmak, tak pewnie za pół roku przy cenie 500 zł będzie mi towarzyszylo podobne odczucie.

  Jednak mimo wszystko wolę CCC i JSW.

  1
 8. skaven

  Niesamowite odkrycie w województwie lubuskim. „To jest warte 237 miliardów złotych”
  Kanadyjska firma Miedzi Copper potwierdziła i udokumentowała ogromne złoża miedzi i srebra znalezione pod ziemią na terenie województwa lubuskiego. To pierwsze tak gigantyczne odkrycie w Polsce od 40 lat. „Jest warte 237 miliardów złotych” – ocenia ekspert.

  1. wider_swider

   Ty kowboju zapewniałeś, że poniżej 21 nie spadnie. Odgrzebac cytacik ?
   Jak Ci W wytlumaczylem, ze ruch na 25 jest fala C przed poglebieniem dołka to zaczales brylować na salonach o spadkach.
   Nie prowokuj bo faktycznie awansujesz na tego klauna.

 9. mac-erson

  Ciekawe jest zarzucanie mi grania przeciw trendowi przez osobę, która shortuje jedyną spółkę z W20, która dzisiaj podjechała pod swój historyczny szczyt a L-kuje jedyną spółkę z W20, która dzisiaj ustanowiła dołek intra… ;)))))

  1

Dodaj komentarz