SARS-Cov i SARS-Cov-2 w Macrobondzie

Jedną z zalet Macrobonda jest to, że oprócz standardowych danych finansowych i makroekonomicznych można tam znaleźć całe mnóstwo danych z innych dziedzin. Okazało się, że są tam również dane na temat epidemii SARS sprzed 17 lat i obecnej epidemii COVID-19. Warto pamiętać, że jakkolwiek obie choroby otrzymały całkiem różne nazwy, o tyle nazwy wirusów je powodujących są bliźniacze: SARS-Cov i SARS-Cov-2. Co oczywiście nasuwa myśl, że z czasem pojawią się SARS-3, SARS-4 itd. Gdyby czasowe interwały takich hipotetycznych nawrotów epidemii chińskich koronawirusów były równie duże jak do tej pory, to pewnie sprawa rozeszłaby się po kościach, ale jeśli będą się zmniejszać, to inwestycje globalnego kapitału w Chinach zaczną być zapewne obciążane dodatkowym ryzykiem.

Wracając do danych z Macrobonda. Od razu się okazało, że należy do nich podchodzić jednak z rezerwą. Najpierw porównałem sobie śmiertelność i „wyzrowialność” (nie wiem jak po polsku brzmi poprawny termin) epidemii SARS w Chinach i w reszcie świata:

Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com

Okazało się, ze choroba była znacznie bardziej groźna poza Chinami niż w nich (czyli odwrotnie do tego, co zdaje się obserwujemy obecnie). W Chinach na SARS zmarło 6,5 proc. chorych, w reszcie świata 15 proc. Albo to jest prawdą i istnieje dla tego jakieś wyjaśnienie, albo te dane są podejrzane. Najbardziej naturalnym wyjaśnieniem – poza fałszowaniem danych przez chiński rząd – jest różnica metodologii zaliczania przyczyn zgonów pomiędzy Chinami a resztą świata. Zresztą ten problem był dyskutowany również w przy okazji obecnej epidemii. Co więcej sumy procentów przypadków śmiertelnych i tych zakończonych wyzdrowieniem nie dają 100 (czy jest możliwa trzecia opcja poza wyzdrowieniem lub śmiercią?).

Podobne wykresy śmiertelności i „wyzdrowialności” dla COVID-19 zrobiłem dla prowincji Hubei i dla całych Chin:

Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com

Widać, że tu profil jest zupełnie inny, co mnie zniechęciło do dalszej zabaw w epidemiologa amatora.

Niezależnie od wszystkiego dzienna dynamika przyrostu nowych przypadków COVID-19 jest już bliska zeru w każdej chińskiej prowincji:

Powered by macrobond.com

… więc do póki nie pojawią się jakieś dane, które nakazywałyby weryfikację tego poglądu, można uznać, że na razie epidemia nowego koronowirusa zostanie niebawem zahamowana.

Podsumowanie: systematyczny spadek prędkości wzrostu liczby nowych przypadków COVID-19 w Hubei i innych prowincjach Chin sugeruje, że niebawem rozwój epidemii w tym kraju zostanie zatrzymany.

Komentarze

 1. skaven

  @Kolekcjonujemy od 0,95 obaj,Ty też masz więc o co kaman?

  A skąd ten wniosek że obaj? Bo pytałem gdzie się ustawić na sprzedaż?
  Po za tym to nie ja tylko ty jesteś specem od elliotta więc o co kaman?
  Od pół roku ostro zarabiasz na swoich 3 perłach jako zawodowy elliottowiec.
  A jakiś wykres spółki kiedyś wkleisz z rozpiska fal czy to będzie tajemnica przez najbliższe lata ? 🙂

  2
  1. red.007

   No sprawa prosta,Twój wpis o zakupach na Blogu jest.
   Wpisu o sprzedaży nie ma,nawet coś wspominałeś,że od mamusi dobierasz kasę aby przeżyć.
   Pokaż wpis o sprzedaży,bo kręcisz a krętactwo to Twoja specjalność.
   Sprzedałeś czy nie sprzedałeś?

   1. red.007

    Dlaczego kręcisz i podajesz poziomy nie moje,pisząc o 0,42?
    Moje poziomy,których oczekiwałem przedstawiłem tu i był to mój ostatni wpis dotyczący BRA:

    „red.007
    16 stycznia 2020 o 16:50
    BRA powoli kończy sekwencję spadkową i rozpocznie szybki odwrót powyżej grudnia.
    Optymalny dołek okolice 0,46 a ściana to 0,445.”

 2. dino54

  Panie Wojtku
  Mialbym prosbe czy potrafilby Pan wytlumaczyc obecna sytuacje na gpw ze na kontach nieoprocentowanych lezy 800mld zl i mimo tego ludzie nie chca inwestowc na gpw w przeciwienstwie do lat 90tych oraz potem do 2007r gdzie mimo ze spoleczenstwo bylo o wiele biedniejsze ale wielu ryzykowalo i inwestowalo.Czy da sie to jakosc wytlumaczyc ta postawe asekuracji ostroznosci oraz malej przedsiebiorczosci?

  1. Neptun

   Wiem że pytanie nie do mnie, osobiście uważam że zadziałała zasada obowiązująca w handlu, mianowicie 1 zadowlony klient to 3 nowych klientów natomiast 1 niezadowlony to 11 straconych klientów ( to bym odniósł do strat jakie ludzie mieli po kryzysie 2008r)

   1
  2. sumadartson

   Jam wprawdzie nie Pan Wojciech, jeno prosty szlachcic z prapradziada, ale za przeproszeniem odpowiem Waszmości że inwestują, tylko że trochę mniej niż 500 baniek miesięcznie które w ramach suwaka OFE wycieka co miesiąc z rynku do króla ZUSa, którego skarbiec zamiast dna posiada miliony łapek świadczeniobiorców.
   Dlatego tylko konie(short) i złoto mają wartość. Gdy pojawi się ujemne oprocentowanie depozytów z powodu nadciągającego krachu i deflacji to ludziska ruszą po swoje miliardy. Jeno czy wtedy bankierzy dostoją i się ostaną?

   1. sumadartson

    Jam wprawdzie nie Pan Wojciech, jeno prosty szlachcic z prapradziada, dlatego za przeproszeniem Waszmościów pozwolę sobie na potwierdzenie założenia zawartego w powyższym pytaniu i postawienie tezy że inflacja tli się tylko na bazie wydrukowanych bilionów USD (w przeliczeniu z innych). A że nie da się (na dłuższą metę) uniknąć krachu gospodarczo-finansowego zabijając pieniądz (bo cóż on winien że rządzi nim głupota) to deflacja wcześniej niż później upomni się o swoje.
    Dlatego tylko konie(short) i złoto mają wartość, jakiem szlachcic z prapradziada

    1. mac-erson

     Moja strategię oparłem na tej linii. Dzisiaj zamknałem w przedziale 55-60 1/3 S-ek. Podjadą pod strefę 80-90 otwieram ponownie. 2/3 pozycji czeka na poważniejszy zjazd. W najgorszym przypadku do marca. Nie spieszy się.
     Podobna strategia na Dax-ie.

 3. podczaszy1

  Napisałem tutaj kilka miesięcy temu,że na wig nieruchomości widzę klina. Oczywiście stawiałem na klina kończącego wzrosty, a tu wybicie w górę. Nie każdy klin kończy wzrosty i nie każdy kończy spadki. Jak się klin ślimaczy to wybicie jest zgodne z kierunkiem w którym się posuwał,a trend ulega czasami przyspieszeniu.

  1. sumadartson

   Prechter (ten od Elliotta) pisał że kliny to super pewna formacja. Wzrostowe bywają w fali 5 (ostatniej) hossy lub w fali wzrostowej B bessy, tyle że bardzo często kończą się chwilowym (fałszywym) wybiciem. Ów klin o którym Waszmość prawisz, wprawdzie trochę pokraczny ze względu na czas trwania, jednak powinien wkrótce powrócić poniżej górnego ograniczenia trendu wzrostowego a potem do podstawy klina.
   Dlatego tylko shortkonie…..

    1. sumadartson

     Zrobił nieborak jeden z nielicznych błędów w życiu, nie biorąc pod uwagę podziału fal (poprzedzających i wewnętrznych) a teraz wszyscy mu ten błąd pamiętają. Analitycy mają ciężki żywot, bo nikt z czytających nie pamięta o zasadzie że nawet najpewniejsze formacje potrafią spłatać figla i trzeba w każdej chwili być gotowym do odwrotu w obliczu zdrady. Dlatego szacun i poważanie dla naszego Mistrza za jego wiedzę i odporność na krytykę prostaczków tego świata

     1. podczaszy1

      „że nawet najpewniejsze formację potrafią spłatać figla i trzeba w każdej chwili być gotowym do odwrotu w obliczu zdrady.”

      O właśnie to jest kwintesencja. Ja to określam hasłem: to jest giełda,a jak tego nie rozumiesz to zmiataj do Lutynia.
      Sperandeo natomiast- o ile pamiętam- kazał przyglądać się ścianom czy czasem nie jest na nich zapisane, że teraz najwyższy układ to para siódemek, a nie żaden poker.

  1. sumadartson

   A dlaczego może być skoro zarówno Kondratiew jak Elliott wskazują że że od 2007r. lub jak kto woli od 2000r, jesteśmy w fali nieregularnej STOPNIA SUPERCYKLU której dno (na indeksach NYSE) powinno nastąpić znacznie poniżej dna fali A-B z marca 2009r.
   Dlatego Waszmość słusznie prawi żeśmy od 2009 globalnie tylko w korekcie wzrostowej A-B-C.
   I dlatego tylko shortkonie…

 4. skaven

  @dino54

  „ta postawe asekuracji ostroznosci oraz malej przedsiebiorczosci?”

  Panie Dino, o kim pan piszesz? Gdzie pan żyjesz?
  To że naród nie inwestuje na bananie nie oznacza że nie kombinuje inaczej żeby pomnożyć
  zaskórniaki. Najlepsze jest to że to pan tracąc czas na giełdzie jest dziwakiem.
  Bez urazy 🙂

  1
 5. skaven

  @Dlaczego kręcisz i podajesz poziomy nie moje,pisząc o 0,42?

  „red.007
  Optymalny dołek okolice 0,46 a ściana to 0,445.”

  Tak ci mówisz precyzyjnie mówisz wyszło mówisz z fal do trzeciego miejsca po przecinku?
  Ty wiesz że jak to czyta paru kolesi z tej firmy odpowiedzialnych za przewalenie 50 baniek to
  nie wiedzą czy się śmiać czy płakać?
  Ty powinieneś zostać zgłoszony do teleexpresu z cyklu pozytywnie zakręconych, czy mogę cię zgłosić? 🙂

  3
  1. red.007

   Nie zmieniaj tematu,masz Bra czy nie masz?
   Teraz na Blogu.
   Jak teraz nie napiszesz,to później narrację będziesz miał taką:
   Jak zbankrutuje napiszesz,że przed bankructwem go sprzedałeś.
   Jak wzrośnie ponad 0,95,napiszesz jak jesteś zarobiony.
   Nie pitol o teleexpresie,miej odwagę napisać prawdę.
   Ja ten wpis kiedyś Ci przypomnę,jak się nie określisz,bo inaczej to uprawiasz słonia w karafce.
   No co,powiesz nam wszystkim prawdę?

   15
 6. wider_swider

  Indeksy amerykańskie urosły w ciągu 10 lat 250%. Na dzisiaj przewidziałem MOMENT PRZEŁOMOWY. Sprawdził się dlatego po spadku o 0,6% zamknąłem 1/3 mojej pozycji S gdyby jednak nadeszła stonoga i musiałbym czekać do marca.. a może kwietnia… a może listopada… może nawet 2039 roku.
  Nie muszę dzisiaj robić brzucha, tak się uśmiałem.

  ETC – łatwe kilkanaście % kapitału w 3 dni. Dziękuję, pozdrawiam.

     1. mac-erson

      Bardzo się cieszę dla ciebie mogę być nawet cyrkowym klaunem. Mam tylko prośbę, nie komentuję twoich prognoz, wynurzeń więc postaraj się uszanować i nie komentuj moich. Umówiliśmy się kiedyś, że ze sobą nie rozmawiamy więc bardzo proszę szanuj naszą umowę.

      3
 7. skaven

  Nie mam ale zawsze mogę kupić tego bankructwa w każdej chwili.
  Napisz gdzie się ustawić to kupię.
  🙂
  10 łapek w górę masz co oznacza że sporo ludzi dało się nabrać na te twoje udawanie speca od elliotta.
  Niestety mnie nie chcieli posłuchać jak pisałem że to bankrut.

  2
 8. skaven

  Red ja chciałbym cię zgłosić do teleexpresu jako pozytywnie zakręcony z cyklu analityk fal elloiotta.
  Rozważ, pan Wojtek skorzysta przy okazji, rozsławisz bloga, może ludzie zainteresują się inwestowaniem na gpw i hossa wróci na salony 🙂

  2
  1. red.007

   „Nie mam…”

   Tutaj jest tak:
   „skaven
   5 października 2019 o 12:33
   Wręcz przeciwnie, mam, spółce przyglądam się od dawna,”

   Możliwości są trzy:
   1.Kłamałeś we wpisie z października.
   2.Sprzedałeś ze stratą,skoro dziś piszesz,ze nie masz.
   3.Kłamiesz dzisiaj.

   Mówisz bankrut,hmm,w październiku przy poziomie 0,95 uważałeś zupełnie inaczej,gdy przestrzegałem Cię przed zakupem:

   „red.007
   5 października 2019 o 11:29
   Słusznie,absolutnie BRA nie kupuj.”

   „skaven
   5 października 2019 o 11:55
   Przecież piszę że to dobry wybór to czemu tak rekomendujesz?”

   Jesteś krętacz.

   9
 9. wider_swider

  Nie, klaunem nie. To by było w moim odczuciu obraźliwe. Natomiast ja darzę Cię szacunkiem. Niestety o ile mogę Ci dotrzymać słowa i z Tobą więcej nie rozmawiać, o tyle słowa na temat komentowania Twoich komicznych wypowiedzi (nie chodzi tu o prognozy, a ich zmienność jak u kobiety) nigdy nie dałem i nigdy nie dam.

  1. mac-erson

   Rozumiem powiedz mi więc co jest tak komicznego w moich wypowiedziach.
   Mam wrażenie, że po prostu przeglądasz się u mnie w swoim lustrze i stąd taka zajadłość.
   Co jest komicznego w tym, że mam część portfela średnioterminowego a część do poprawiania pozycji.
   Co jest komicznego w tym, że spodziewam się spadku w ciągu tygodnia poniżej 3300 na Sp co nie oznacza, że nastąpi to w ciągu dnia więc widząc sygnał zamknięcia pozycji na niższych interwałach to czynię.
   Dzisiaj będę ponownie szukał odnowienia zamkniętych wczoraj pozycji w przedziale 3382-3392.

   Nie komentuję szeregu Twoich wypowiedzi ale czy nie komiczne jest:
   – co chwila podawanie poziomów na W20 1800-1900 i za chwilę 2200 – taka asekuracja, że zawsze podałem prawidłową wartość…
   – kupowanie 47 partii Brastera w coraz niższej cenie i mówienie jednocześnie o nim, że jest bankrutem

   Więc ani nie jesteś ode mnie lepszy ani gorszy. Każdy z nas szuka własnej drogi i kieruje się swoją intuicją lub umysłem więc postępuje w sposób wyjątkowy.
   Proponuję więc więcej zrozumienia, szacunku dla drugiej osoby, nie oceniania innych i zajrzenia głębiej do własnego wnętrza gdzie jest wiele ciepła i miłości.

   I na koniec jeszcze raz poproszę o nie komentowanie moich wypowiedzi na blogu. Z góry dziękuję.

   2
 10. skaven

  Ty wklejasz mój post z października na potwierdzenie czego?
  Minęło 5 miesięcy a ja mogłem mieć te akcje 5 dni.
  Od tego czasu ze 100 razy napisałem że to jest bankrut, nie zanotowaleś?
  A w ogóle dlaczego ty piszesz o mnie jak tematem są twoje transakcje i typy na zysk 1000 %?
  🙂

  1

Dodaj komentarz