Zaraza z tą zarazą

Wydarzenia ostatnich dni przypomniały mi się slajd, od którego rozpocząłem prezentację dla XTB z końca stycznia:

Główna tezą, którą w tej prezentacji stawiałem, brzmiała: epidemia zostanie prędzej czy później opanowana lub sama wygaśnie, gdy zrobi się cieplej, więc panika jaką wywoła stworzy doskonałą okazję do zajęcia krótkich pozycji na “bezpiecznych” aktywach i “długich” na aktywach “ryzykowanych”.

W świetle skali ostatniej paniki ta koncepcja wydaje się ryzykowana, ale przyjrzyjmy się jednemu ze slajdów, którym ją ilustrowałem:

… i jego uaktualnieniu:

Powered by macrobond.com

Jak widać, obecny wzrost ceny kontraktu na 30-latki rządu USA nadal wygląda jak klasyczny ruch powrotny do przełamanej linii trendu wzrostowego, w którą niebawem zastuka od dołu.

Są pewne wątpliwości co do czasu, bo mamy tu ewidentnie jakieś pomieszanie z poplątaniem średnio 40-miesięcznego cyklu Kitchina i 48-miesięcznego cyklu prezydenckiego. Uśrednienie odległości pomiędzy szczytami cen obligacji z grudnia 2008 (apogeum kryzysu wywołanego bankructwem banku Lehman Brothers), lipca 2012 (apogeum obaw przed Eurogeddonem) oraz lipca 2016 (referendum brexitowe) daje okolice kwietnia jako termin oczekiwanego szczytu.

Podsumowanie: jeśli epidemia COVID-19 zostanie niebawem opanowana, tak jak to się stało w przeciągu minionego miesiąca w Chinach, to obecna panika powinna stworzyć doskonałą okazję do zajęcia krótkich pozycji na “bezpiecznych” aktywach.

Komentarze

 1. tinley

  Czytałem dzic opinie wirusologa, ktory twierdził że w dośc krótkim czasie wirus może dotknąć 70% mieszkańców globu. Korea wygląda już jak kraj który utracił kontrole nad przebiegiem wypadków. To samo za chwilę bedzie we Włoszech, potem pewnie we Francji. jako żywo przypomina to pochód czarnej śmierci, tyko wtedy ludzie byli troche mądrzejsi i mimo braku elementarnej wiedzy o przyczynach choroby i późniejszych tragedii zaczęli działać momentalnie. Tymczasem Chińczycy chcą zamknąć całe miasta na ruch z zewnątrz przed idiotami z Europy którzy pchają się do Chin na wywczasy.

 2. Guy Fawkes

  @WB

  //Jak widać, obecny wzrost ceny kontraktu na 30-latki rządu USA nadal wygląda jak klasyczny ruch powrotny do przełamanej linii trendu wzrostowego, w którą niebawem zastuka od dołu.//

  No nieee wiem, takimi krótkimi trędzikami (trądzikami?) to bym sobie w ogóle nie zawracał gołowy.

  Obligacje są jak najbardziej w długoterminowym trendzie wzrostowym i w dodatku ”na wybiciu”. MACD sugeruje wybicie, a jeśli tak będzie, to potem dopiero 143 stanowi opór.

  W poprzednim artykule była sygnalizacja możliwości niespodziewanki w postaci obniżki stóp, oder?

  https://invst.ly/pyz5x

   1. Guy Fawkes

    Możliwe, patrząc chłodno na wykres, widzę, że rynek chce się wybić. Wskaźniki sugerują to samo.

    Może to będzie jakiś szybki ruch, żeby nie wychodził poza ramy cykliczne, ale spodziewałbym się wybicia.

    1. Guy Fawkes

     //Uśrednienie odległości pomiędzy szczytami cen obligacji z grudnia 2008 (apogeum kryzysu wywołanego bankructwem banku Lehman Brothers), lipca 2012 (apogeum obaw przed Eurogeddonem) oraz lipca 2016 (referendum brexitowe) daje okolice kwietnia jako termin oczekiwanego szczytu.//

     Kwiecień maj, why not?

     Coś musimy robić do tego ”kwietnia” tak czy nie?
     Dlaczego się nie wybić?

   1. dociekliwy54

    Oczywiście- nie.
    To tylko prognoza, na którą nie postawiłbym grosza-choć moja.
    Raczej czuję satysfakcję, że udało mi się przewidzieć jako tako ten spadek(choć spodziewałem się, że nastąpi wcześniej).

  1. mac-erson

   No tak. Stawiam na podbitkę i jeszcze jedno zejście podobnie jak w styczniu 2016r., czerwcu 2018, pażdziernku 2018.
   Silniejsze spółki już na tym zejściu nie pogłębią dna z dzisiaj/wczoraj.
   NIe jestem przekonany do tak negatywnego scenariusza w US myślę, że będą walczyli horyzontalnie a nie wykluczam nowych szczytów w tym roku. Tak czy owak powoli zbliża się czas gdy nasza bananówka pokaże siłę 😉

   4
    1. mac-erson

     Dosyć mocnym wsparciem jest na Sp500 strefa Sk200 obecnie około 2090, często przebijali ją o 20-40pkt co kończyło spadki więc spadek max do ok 3050-3060. Obecnie się rynek zastanawia czy pójść za jednym ciosem do końca czy zrobić korektę i dopiero dokończyć spadek.

     1
 3. Guy Fawkes

  @@

  Nie wiem, czy wiecie, ale już nawet polscy mali przedsiębiorcy szukają innych poddostawców niż chińscy, bo nie są pewni, czy te chińskie ”kapsle i korki” przypłyną na czas czy nie przypłyną.
  Podobno nową ziemią obiecaną jest India.

  1
  1. tinley

   Bo ten wirus w zasadzie niewiele różni się od SARS, MERS. Prawdopodobnie powstała na bazie prac prowadzonych nad tymi wirusami. I prawdopodobnie ta szczepionka bedzie niepotrzebna . Wedle tego co się teraz donosi to ten wirus jest lżejszy od grypy w większości przypadków a umierają ludzie z dużymi problemami zdrowotnymi. Takim stwierdzeniom przeczy jednak skala z jaką Chiny przystąpiły do kwarantanny i ograniczania zarazy. prawdopodobnie jego zaraźliwosć jest po prostu ogromna a organizm dostaje szoku w zetknięciu z czyms z czym nie zetknęła sie przedtem zadna generacja bo chyba ludzkośc z pokolenia na pokolenie przekazuje sobie jakieś genetyczne mechanizmy obronne na takie paskudztwa
   Natomiast nie bawiłbym się zapałkami w tym momencie i większymi sumami. Moze to być techniczna korekta. Zobaczymy jak się skończy. Kluczowe żeby to się utrzymało do wieczora i zobaczyć jak rynek się spozycjonował na przyszłość. Podejrzewam że panika mimo rozprzestrzeniania się wira opada ze wzgl na niską potencjalną śmiertelność. POnoć z tych wszystkich zainfekowanych tylko kilka % wykazuje objawy chorobowe i zdrowieje ale zakwalifikowani sa jako pozytywni i muszą być w kwarantannie.
   Natomiast nie postawiłbym żadnych pieniędzy na to że nie ujrzymy zaraz 1700 na W20. Czemu? No temu że nie tyle wir jest przyczyną spadków tylko to co ze soba niesie a to nie minie raz dwa i zacznie wyłazic w wynikach a 8% przeceny na SPX to nic przy możliwej recesji jeśli sprawy jeszcze się skomplikują

   3
 4. podczaszy1

  Ja tam nikogo nie zamierzam pozbawiać złudzeń, bo widzę ,że wielu to jest bardzo potrzebne, ale pozwolę sobie przypomnieć moją koncepcje rynku.

  23 lipca 2019 o 11:09
  “Dla mnie wszystko co dzieje się na wig-u 20 od 2009 roku to tylko trend boczny przed załamaniem rynku”.

  Ten tekst powstał przy poziomie ok 2350 pkt na wig-u 20, a więc od tamtego czasu spadło ponad 400 pkt na indeksie wig-20.

   1. podczaszy1

    Mylisz się. jeśli jest tak jak piszę to trend boczny zakończył się 1 lipca 2019 roku na poziomie 2363 pkt. Ten punkt wskazałem wtedy jako końcowy jeśli ostatnie C jest skrócone. Możesz sobie to sprawdzić.
    Inną sprawą jest oczywiście czy cała koncepcja jest słuszna, ale jak na razie nie ma potrzeby jej zmieniać.

    1
 5. skaven

  WYKRES DNIA / DEKADA NA W20

  https://zapodaj.net/81ac3cb1a2b0d.jpg.html

  Jakoś dziwnym zbiegiem okoliczności ( a może i nie ) ta prosta obserwacja pokazuje,
  że dwie części tego wykresu odbijane wzajemnie równolegle idą prawie dosłownie tymi samymi ścieżkami. W zasadzie ścieżka
  od 2008 roku jest równoległym odbiciem tego co wydarzyło się przed.
  Jest to zjawisko dekadowe, dlatego zapytam pana Wojtka. Dlaczego wykres nie miałby dokończyć tej ścieżki i nie wrócić do początku?

  Obecnie czynników, które mogłyby mieć fundamentalny wpływ na taki scenariusz jest kilka.
  Jednym z ich na pewno jest reforma OFE.
  Co mogłoby spowodować zejście z tej ścieżki?

  1. skaven

   Dodam tylko jeszcze ze ten wykres pokazuje brutalną prawdę. Całe lata twórczej pracy tych setek profesjonalnych analityków to sztuka dla sztuki. Nie wspominając już o gawędziarzach, którzy pol życia spędzają na blogu bawiąc się w przewidywanie przyszłości.
   To teraz mówicie ze korona wirus itd…

   1. skaven

    Czy ty rozumisz człowieku co to jest zagranie spekulacyjne czy nie odróżniasz podstawowych pojęć ?
    Na tym zagraniu można było wziąć szybko 1 zł, a spółek do szybkiego rozegrania bylo 8.
    Po drugie to ty wchodziłeś za 21 zł jak zwykle nie w porę, albo zawsze przed wybiciem na 10% milord spekulant sprzedawał :))))

 6. saracha

  Szybko nie opanują. Ale w Chinach w celu opakowania ludzie zaczną umierać na inne choroby. Wirus pokazuje jak słaby jest obecny porządek na świecie. Proszę też nie myśleć że wirus pochodzi z Chin, to tak ma wyglądać i większość się na to łapie. Wirus przyszedł z zewnątrz a Chińczycy są i tak mimo wszystko na niego przygotowani. Właściwie Chińczycy zdają ten egzamin celująco.

  2
 7. wider_swider

  Dla grzeszników podważających wybitne umiejętności Pana Wojciecha polecam rzucić okiem na wykres BTC.
  W grudniu było info – kupno około 6000, sprzedaż około 10000.
  Jedynie szkoda, że jak te 10000 osiągnęliśmy to Gospodarz się wycofał z podtrzymania swojej pierwotnej koncepcji o spadkach z tego poziomu. Natomiast nie zmienił na prowzrostową, a jedynie “wstrzymał się od głosu”.
  Ja ten komentarz z pamięci wymazuję, a grudniowy bardzo mocno podziwiam i szanuję.

 8. wider_swider

  Bardzo mnie cieszy obraz dzisiejszej sesji w USA. Gdyby mocno urośli, tak jak wystartowali, to nasza słabość byłaby niepokojąca, a tak widać, że nie ma się co jeszcze spieszyć. Na zakupy “na czas” przyjdzie jeszcze pora.

  3
 9. sumadartson

  Kto cłami walczy od KORONY ginie.
  Subwencje w kieszeń, wór pokutny na łeb i na kolanach do Pekinu błagać o wznowienie dostaw do nadgryzionego jabcoka(Apple), Panie Prezydencie wszystkich prezydentów. Globalgeddon

  2
  1. sumadartson

   Dobrze że Waść żyjesz, bo kto by tu naganiał pospólstwo do dosypywania fortuny do mojej szlacheckiej sakwy na shortkoniach.
   W firmie kumpla, o której gadalim w sobotę, prezio zarządził zestaw zaległych urlopów (zanikające dostawy ze stolicy korony), o czym w wielkiej tajemnicy kadrowa poinformowała sprzątaczkę.

   3
  2. sumadartson

   Takie samo wsparcie pękło z hukiem 2dni temu na Dow Jones, a na gigantach to pogrywają prezydenci, senatorowie i cała ichnia jankeska szlachta. Wygląda że tylko pucybuty na drobnicy s&p 3mają fason.

   3
 10. mac-erson

  Mój plan na SP500 liczę na spekulacyjną podbitkę nawet w czasach bessy w US raz na kiedy podbijali mocno 1-3 dni aby wpuścić do gry byków, Mając L-kę łatwiej mi będzie psychicznie przekręcić ponownie na S w strefie ok 3200.
  Czy to się spełni zobaczymy.

   1. mac-erson

    Po pierwsze nie wiem czy zaczęła się bessa w US. W hossie spadki pod SK200 były doskonałą okazją do kupna w przeszłości. Co czynię. Zagrałęm więc zgodnie z planem w przypadku hossy mam dobrą pozycję. Liczę się z tym, że korekta w US jeszcze potrwa więc wdrażam granie w obie strony.

Dodaj komentarz