31-36 dni później…

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Rynki nadal pozostają pod wpływem obaw, że epidemia chińskiego koronowirusa przyjmie postać globalnej pandemii silnie zaburzającej normalny bieg życia gospodarczego (wszyscy się naoglądaliśmy filmów o zombie). Dalszy rozwój wydarzeń jest w dużej mierze niewiadomą, ale ponieważ znamy już casus chińskiej prowincji Hubei, gdzie za pomocą drakońskich środków zdołano jak się wydaje zahamować szerzenie się epidemii, to można porównywać dane z Hubei z najnowszymi przypadkami Korei Południowej i Włoch (krajów pod względem liczby mieszkańców i gęstości zaludnienia (odpowiednio 51,5 i 60,5 mln mieszkańców; 503 i 206 osób na kilometr kwadratowy) jakoś tam podobnych do Hubei (58,5 mln mieszkańców; 310 osób na kilometr kwadratowy). Biorąc tygodniowe zmiany łącznej liczby przypadków w Hubei i Korei Południowej można dojść do wniosku, że ten ostatni kraj była wczoraj tam, gdzie chińska prowincja stanowiąca epicentrum epidemii była mniej więcej 31 dni wcześniej czyli 26 stycznia:

… zaś Włochy tam gdzie Hubei mniej więcej 36 dni wcześniej czyli 21 stycznia:

Indeksy giełd Chin kontynentalnych zrobiły dołek 3 lutego, gdy tygodniowa zmiana liczby wszystkich przypadków choroby przekroczyła 10 tysięcy i później już rosły, ale niestety brak notowań w okresie obchodów chińskiego nowego roku utrudnia porównania z obecną sytuacją innych giełd. Tygodniowa zmiana łącznej liczby potwierdzonych przypadków zarażenia wirusem w Hubei osiągnęła apogeum 15 lutego na poziomie 31 tysięcy i od tamtej pory spadała do poziomu 3500.

WIG-20 próbował odzyskać równowagę na poziomie dolnego ograniczenia kanału trendu spadkowego utworzonego od listopada, ale oczywiście nie wiadomo, czy coś z tego wyjdzie na dłuższą metę. Jakąś wskazówką mogą być dzisiejsze dane na temat sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych w naszym kraju, ale oczywiście można zrozumieć sceptycyzm tych, którzy zasugerują, że wirus SARS-CoV-2 może nie zwracać uwagę na nastroje swoich potencjalnych ofiar.

Wczoraj włoski FTSE MIB odbił się wczoraj w górę o 1,4 proc. od swojego grudniowego dołka, podobnie zresztą jak Nasdaq Composite (+0,2 proc.), ale już na przykład brazylijski Bovespa stracił 7 proc. W Azji dziś rano przeważały spadki w Japonii i Indonezji przekraczające 2 proc.

Kurs akcji spółki Telestrada (C/Z 5,5, C/WK 1,58, stopa dywidendy 11,2 proc., kapitalizacja 40,5 mln zł) będącej operatorem telekomunikacyjnym, działającym na rynku usług biznesowych i domowych przełamał na początku ub. r. 2-letni trend spadkowy, w październiku przetestował dołek z grudnia 2018, a obecnie znajduje się niewiele poniżej opadającej średniej 200-sesyjnej.

Kurs akcji spółki A.P.N. Promise (C/Z 4,9, C/WK 1,6, stopa dywidendy 4,7 proc., kapitalizacja 43,1 mln zł) będącej dostawcą rozwiązań, produktów i usług informatycznych dla podmiotów gospodarczych należących do wszystkich segmentów rynku oraz odbiorców indywidualnych silnie skorygował swój rozpoczęty 4 miesiące temu krótkoterminowy trend wzrostowy i dotarł do jego dolnego ograniczenia.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć ponad 11-letnie minimum rocznej dynamiki PKB w Hongkongu (-2,9 proc.):

… silny skok w górę rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Singapurze w styczniu (+12,2 proc.):

… spadek rocznej dynamiki liczby sprzedanych w Chinach samochodów do najniższego poziomu od 8 lat w styczniu (-18,7 proc.):

… wzrost wartości publikowanego przez INSEE wskaźnika zaufania konsumentów we Francji w lutym:

…+12,9 proc. roczną dynamikę płacy brutto na Węgrzech w grudniu:

… spadek rocznej dynamiki indeksu cen nieruchomości na Malcie w 4 kw. ub. r. (+2,5 proc. r/r):

… najwyższą od 2007 roku zannualizowaną liczbę nowych domów sprzedanych w USA w styczniu oraz spadek wskaźnika podaży domów w stosunku do zawartych transakcji:

… skok w górę rocznej dynamiki średniej ceny nowych domów sprzedanych w USA w styczniu (+11,4 proc.):

… najwyższą od 2007 roku liczbę pozwoleń na budowę w USA w styczniu:

… oraz utrzymywanie się recesji w przemyśle Ukrainy w styczniu (-5,1 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).


Komentarze

 1. tinley

  W Korei mamy już zakażone 0,002% populacji. W Chinach max to cos koło 0.005% i teraz już spada. Wygląda na to że w Korei szerzy się w katastrofalnie szybkim tempie. Wirusik mógł też po drodze zmutować.

 2. sumadartson

  W oczekiwaniu na codzienną poranną bolkową górkę (dziś nie wyjątkowo w dolinie) i powrót do stajni puszczonych wczoraj wolno części shortkoni nasuwa się refleksja.
  W fali C bessy stopnia supercyklu Elliotta, gdy byk wystawia rogi na zielone, należy raczej dosiadać puszczone w dolinie na wypas konie. I to zaraz potem gdy byk chowa nie tylko rogi ale i ogon na drodze do POD Grunwaldu. No ale dosyć bo bolkowa górka (w dolinie) rośnie niczym kretowisko na moim pastwisku shortkoni.

  1
  1. tinley

   Wczoraj na twitterze czytałem gościa – jakiegoś bankiera, tradera czy innego analityka chyba z wiekszego banku. Obstawiał longi na W20. kibicowali mu koledzy mu do którejs tam godziny 🙂 Potem się wk..wił.
   Ja mam inna strategię i horyzont mam wieloletni, ale czasem nawet w takim horyzoncie trzeba jednak trochę ściągnąć lejce bo wirus to nie jest coś na co rządy i banki centralne mają wpływ. Owszem – wirus nie zabija bardziej niż grypa, ale jest paskudnie zaraźliwy. i dla organizmów ale zwłaszcza dla gospodarki. Handel, konsumpcja, inwestycje – to wszystko leży i kwiczy. W zadłuzonych gospodarkach gdzie większosć ma duże deficyty budżetowe i monstrualne zadłużenie. To jest dość nieciekawa sytuacja, ale nie beznadziejna rzecz jasna.

   1
   1. sumadartson

    Masz Waszmość sporo racji, zwłaszcza w temacie zbyt szybkiego powożenia w czasach wszechobecnych radarów.
    Ja zaś nie dosiadam shortkoni z powodu wirusa i zanikających dostaw komponentów z Azji.
    Parę(naście?) lat temu po napotkaniu teorii Kondratiewa i przeliczeniu jej na teorię Elliotta w oparciu o ciąg Fibonacciego, w głowie pojawiła się myśl: Panie, pozwól mi dotrwać przynajmniej do roku 2022, gdy „świat cały krwią się zachłyśnie”. Mam nadzieję że jedynie byczą krwią.

    1
    1. tinley

     Japonia zamyka szkoły od marca. Problem jak widac dopiero się zaczyna. Dla mnie zagadką jest to że rządy reagują panicznie na coś co nie jest bardziej niebezpieczne niż zwykła grypa. prawdopodobnie jest coś o czym nie chca powiedzieć społeczeństwom. pewnie to że wirus ma wysoką zaraźliwość i moze łatwo zmutować lub już to zrobił (wysoka śmiertelność w Iranie). No i ciekaw jestem jaki odsetek z zarażonych wykazuje objawy chorobowe.

     1
  2. sumadartson

   ps
   Bolkowa górka znikła dziś tak szybko że nie zdążyłem nic zrobić. Ale stado shortkoni nadal liczne, a zamiast nowych dobiorę trochę złota(mns) w troki, żeby okazać się godnym epoki. Żebym jeno nie przekroczył progu, bo ja tam na akcjach się nie znam, a knf „czuwa”

   1
  1. artysta_malarz123

   słusznie

   wg mnie na zachodnich indeksach mamy 1 i 2 falę, rozpoczętej fali wzrostowej – ten spadek koronawirusowy to 2

   s&p – tak jak noob pisal bedzie szedl w okolice 4k, dax 15k – tak to widze. w tym czasie wig20 tez raczej się podniesie

  1. sumadartson

   Pochlebiasz mi Waszmość i śmiem twierdzić niezasłużenie, gdyż wczoraj należało łapać byka za zielone rogi a mi nie starczyło odwagi. Jankes mnie przestraszył swoim optymizmem, a to groźny przeciwnik jest i bardzo mi dokuczał swoimi korektami w bessie 2008. Na szczęście nauczony doświadczeniem utrzymałem większość stadka w ryzach.
   Moje stadko nieliczne (w porównaniu z posiadaniem prapradziada) jednak po jakimś odbiciu może się powiększy.

   2
 3. macarek

  Pamiętam jak były krachy w 1998 czy 2000. Ale nigdy nie bylo sytuacji by bez ogromnych strat (tu są tylko mniejsze zyski) jakieś spółki były notowane z takimi wskaźnikami P/BV i to w w20!:
  Tauron – 0,11
  PGE – 0,19
  JSW – 0,19

  Abstrahując już od tego, iż taki wirus powinien wzmocnić perspektywy w średnim terminie przyblokowujac alternatywne dostawy np. stali czy węgla koksowego.

  Wydaje mi się, że to po prostu problem płynności i nakazu – fundusze kopiują bowiem ruch tego norweskiego i chcą „nie mieć” już tego sektora w portfelach.

  @WB
  Więcej – była tu analiza PKN i wychodzi już ten słabszy wniosek:
  https://wojciechbialek.pl/2019/12/otwarty-wpis-analiza-techniczna-kursow-akcji-spolek-z-gpw.html

  1. tinley

   Polskie chca mieć. Czekam na kwietniowe sprawozdania TFI, ale widząc niektóre już dziś można skonstatować że w portfelach fundów nic się nei zmienia. Nikt tego z portfeli nie wyrzuca. Jeszcze 2 lata temu były takie, które miały tego 11% w funduszu akcji polskich. Dla mnie to działanie na szkodę klientów

  1. tinley

   he he… Już jest w PL. Wirus ma się rozumieć. Szczepionka nie bedzie potrzebna bo za chwile zarazi się cały świat. I tak już zostanie. Dlaczego? Dlatego że walka z tym wirem zawali gospodarki prędzej czy później. Niestety przy tej zaraźliwości może byc problem ze smiertelnoscia osób starszych.

   1
    1. sumadartson

     Masz Waszmość rację. Trwa korekta relatywnej słabości naszego grajdołka do słabości globala, bo o relatywnej sile lepiej tu nie pisać aby nie ogłuchnąć od rżenia shortkoni na nasze dictum. ? ?

     2
 4. skaven

  Większość liczy na mocną korektę przed weekendem,
  większość może się przeliczyć i od poniedziałku może zacząć to dociskanie rynku na obrotach.
  Przecież to spada bez obrotów, o tej porze powinno być co najmniej 1 mld zł na W20.

 5. mrRobertson

  Witam, wszystkich a w szczegolnosci W.Białka.
  A co do poziomów to Futures 1875 W20 s&p500 3012pkt to oczekiwane dołki na dzis. W piątek chyba dobitka tego tygodnia wychodzi. Odpoczną w weekend przemyslą + nowe info o coronowirusie i moze w pn bedzie up.

 6. skaven

  Dzisiaj ma zapaść wyrok w sprawie kredytów frankowych.
  Zbiorowy pozew kilkunastu tysięcy poszkodowanych.
  Orzeka sędzina, która już jeden wyrok wydała na korzyść frankowicza.

  Najlepsze jest to że w Chinach indeksy rosną a na zielonej wyspie z powodu wirusa idą na dno.
  Dziwne nie?

  1
 7. Guy Fawkes

  @@

  //Masume Ebtekar, sprawująca w Iranie urząd jednego z 12 wiceprezydentów, jest zakażona koronawirusem – poinformowały w czwartek irańskie media państwowe. To czwarty polityk w tym kraju, u którego badania na obecność patogenu dały wynik pozytywny.//

  A wirus perski jest podobno baaardzo ajadliwy. No i jak tu wierzyć w przypadki?
  Nie ma przypadków, są tylko znaki of course.

 8. skaven

  @BRA

  Takie trochę spóźnione info, które miałem tu zapodać moim kolegom.
  Spójrzcie sobie w linkedIN, większość „fachowców”, która była odpowiedzialna przez ostatnie 1,5 roku za przejadanie kasy tej spółki
  i za sprzedaż nocnika już pracuje w innych firmach, w tym główny dyrektor sprzedaży, który zwinął się miesiąc temu.
  Natomiast główny specjalista, który przez ostatnie lata odpowiedzialny był za badania, certyfikaty, i całą tą stronę
  medyczną przestaje tam pracować z początkiem marca. Obecnie jest na wylocie i sprząta biurko.
  Pozostało 20 obligacji do spieniężenia, czyli jakieś 6mln szt akcji biednych obligatoriuszy, którzy mają drugie zabezpieczenie na majątku po
  banku spółdzielczym, który pierwszy ustawi się po to, co tam pozostało czyli przeszacowaną nieruchomość.
  Pytanie kto ostatni zgasi światło?
  A może nocnikiem za 100mln zł da się badać koronawirusa, wtedy kurs wystrzeli w kosmos.

  2

Dodaj komentarz