Srebro było w marcu najtańsze względem złota w historii

Kolega podesłał mi jakiś czas temu tekst zwracający uwagę na zjawisko, które przeoczyłem: niecałe 2 tygodnie temu relacja ceny srebra do ceny złota spadła do najniższego poziomu w historii. Tekst nosi tytuł “The Longest Record Broken: Gold/Silver Ratio Hits Highest in Over 5,000 Years“, a jego autor – o niepokojącym nazwisku Marshall Gittler – na poparcie swojej tezy cytuje historyczne dane na temat relacji cen złota i srebra:

We have data for this series going back a long, long time – during Pharaoh Menes’ time (circa 3100 BCE) for example the ratio was 2½x, whereas in King Hammurabi’s day (circa 1750 BCE) it was 6x. The legendary Greek king Croesus (circa 560 BCE), who supposedly invented gold and silver coins, was more of a gold bug – he used a 13.33x ratio. Emperor Constantine I (280-337 CE) was less so at 10.5x.1

Ja w Macrobondzie dogrzebałem się serii danych sięgających dla złota 1791 roku a dla srebra 1833 roku.

Powered by macrobond.com

Dzieląc drugie przez pierwsze rzeczywiście odkrywamy, że w kończącym się miesiącu ta relacja spadła do najniższego poziomu od przynajmniej 187 lat (a zapewne od “zawsze”).

Powered by macrobond.com

Powyższy wykres jest o tyle ładny, że historyczna strefa 0,06-0,07 wielokrotnie wyznaczała szczyt siły srebra względem złota, a wsparcie w okolicach 0,01 dwukrotnie – w latach 1939-1942 oraz w 1991 roku (czy coś łączy obie daty?). Ponieważ obecne wyłamanie z tego “odwiecznego” przedziału na raptem niecałe 2 tygodnie więc być może to tylko chwilowe odchylenie, a być może kontynuacje trendu demonetaryzacji srebra, ale oczywiście bez głębszej analizy trudno coś tu definitywnego stwierdzać.

Napisałem powyżej to samo autor wspomnianego tekstu, ale odruchowo kładąc nacisk na to, że to srebro jest rekordowo tanie względem złota, a nie odwrotnie. Sam się później zastanawiałem, który z tych równoważnych ujęć jest bardziej zasadne. Zrobiłem sobie więc wykres realnej ceny obu metali uwzględniając dane na temat CPI w USA.

Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com

Na podstawie obu wykresów można dojść do wniosku, że wbrew mojej początkowej intuicji to jednak złoto (bardziej “monetarne”) jest relatywnie “drogie”, a nie srebro (bardziej “przemysłowe”) relatywnie “tanie”.

Oczywiście ponieważ to są ceny w dolarach w odniesieniu do poziomu cen towarów i usług konsumpcyjnych w USA, to tak naprawdę te poziomy w sporej mierze – szczególnie w odniesieniu do złota – mierzą zaufanie inwestorów do kondycji USA i ich waluty.

Kusi myśl, by na podstawie ostatnie obrazka wyznaczyć cykliczność tych przypływów i odpływów wiary w stabilność i siłę Stanów Zjednoczonych. Dołki tego wykresu to lata 1814, ok. 1872, 1920, 1970 oraz 2001. Mamy tu więc jedynie 4 potencjalne cykle o długości kolejno: 58 lat, 48 lat, 50 lat i 31 lat. Na początku pachnie to jakimś Kondratiewem (średnia 52 lata) , ale potem się skraca do cyklu pokoleniowego (cykl z lat 1970-2001 nie pasuje do reszty).

No dobrze, ale może dołek z 2001 roku, jakkolwiek bardzo wyraźny, nie był dołkiem tego średnio wcześniej 52-letniego cyklu, a ten wypada dopiero 1970+ok. 52 lata=2022? W takiej interpretacji za te umowne 2 lata złoto znowu zaczęłoby trwale realnie drożeć w USA jak od 1814 roku, od 1872 roku, od 1920 roku czy od 1970 roku. Hmmm…

Jeśli ktoś ma pomysł, jak te wszystkie obserwacje połączyć w jakąś sensowniejszą całość, to zapraszam do dzielenia się nim w komentarzach.

Podsumowanie: złoto było w marcu najdroższe wobec srebra w historii.

Komentarze

  1. Guy Fawkes

   Cenzorów w miarę postępowania socyjalizmu na tym świecie
   przybywa.

   Po co w ogóle czytać komentarze? Liczy się tekst wiodący autora, reszta to życie towarzyskie. Chyba trzeba wciąż przypominać, że nie każda obecność w salonie jest pożądana.:))

   //nieliczni zakończą cykl 2 letni od dzisiaj tak:
   https://www.youtube.com/watch?v=h9paVDx1y0A

   większość – także statystyczna większość z nas niestety tak:
   https://www.youtube.com/watch?v=WBnAenouQ5s //

   No właśnie, jedni tak, drudzy tak, życie jest jak pudełko czekoladek you know.
   Mam nadzieję, że udając się w góry, zabierzesz ze sobą dobre buty.:))

   https://www.youtube.com/watch?v=nsHN68PtWE0

   2
 1. sumadartson

  karnak 31 marca 2020 o 15:18

  //Nie daję się długo prosić i wskakuję//

  Ja bym rzekł żeby nie tyle wskakiwać, jeno dosiadać i podążać dostojnie i godnie pod Cedynię, jako że wchodzimy w drugi impuls (po korekcie) superbessy. Tym razem to nie powinna być szaleńcza jazda w przepaść, a dostojne, godne wyciskanie optymistów z rynku.

  4
   1. tmoore

    jak działania są “gw” to jest tak jak w Hiszpanii Szwecji Danii i Włoszech. Model jest związany z działaniem polskiego rządu i nas samych. Kłopoty z postrzeganiem rzeczywistości są związane z innym chorobami, których Panu nie życzę…To już chyba lepiej rzeczywiście “zgłupieć z niechęci”

    3
      1. tmoore

       Mówisz o mnie a myślisz o sobie nie analizuję przypadki zachorowań tylko zgony na milion – chyba że w ripoście chcesz powiedzieć że zakopują je w ogrodzie no to rzeczywiście nie ma o czym rozmawiać . Cały czas odnoszę się do zgonow na milion – stronę wszyscy na forum znają jest po angielsku to może przetłumaczę..

       3
       1. koronasvirus

        Jeśli u nas przeprowadza się mniej testów w ogólności, to trupom również mniej. Z pewnością jest wiele osób zmarłych na raka albo zawał, które były nosicielami wirusa, ale nie przeprowadzono u nich testów, bo nie miały objawów typowych dla covid-19

        5
       2. koronasvirus

        “Mówisz o mnie a myślisz o sobie” Czy to ja nawijam, jak minister zdrowia, premier i prezydent w telewizji, czy szanowny Pan?
        “jest po angielsku to może przetłumaczę” Dziękuję, liczb tłumaczyć nie trzeba. Tyle, że one niewiele znaczą.

        3
  1. sumadartson

   @karnak 31 marca 2020 o 16:31

   //Powiadacie S, a można wiedzieć pod jaki konkretnie sygnał AT?
   Bo ja jakoś nie widzę takowego na ten czas.//

   A ja widzę że “góra urodziła mysz”.
   DAX – piątka w teorii Elliotta NIGDY nie jest korektą. Jest jej fragmentem. Dotychczas DAX wyrysował spadkową piątkę. Czas już (po obecnej trójce) na koleją piątkę.
   NYSE – sprawa dyskusyjna czy była piątka czy trójka. Nędza techniczna obecnej korekty wzrostowej wskazuje na nowy dół.
   Chińskie indeksy już spokojnie i dostojnie zmierzają w kierunku nowych minimów. Półprocentowe do 0,1 dzisiejsze wzrosty jako reakcja na “największy historyczny wzrost PMI” świadczą o historycznej słabości rynku.
   U nas euforia na “gazie” powinna się wyczerpać wraz ze słabnącym w oczach globalem, zwłaszcza że kasa pewna “jak w ruskim banku”. Sprzedałem, bo w tych czasach taki wzrost to jak dar z nieba.

    1. red.007

     Struktura wykresu nie wyjaśnia jeszcze czy hossa czy dalsza bessa.
     Tu chodzi o różne rozumienie trójki @podczaszego1.
     Wspominał wcześniej o typowej trójce czyli takiej po której spadamy poniżej jej podstawy.
     Ja widzę trójkę jako 5,3,3 czyli taką,która rysuje strukturę płaską.
     Ta struktura,kiedyś ją opiszę,jest albo falą 2 w impulsie,albo falą B w zygzaku.
     Zatem dla mnie od dołka z 23 marca rysujemy albo falę 3 w impulsie,albo C zygzaka.
     Dopiero następny spadek a konkretnie zniesienie wzrostu (fibo) poniżej lub powyżej 61,3%,da odpowiedź czy wzrost jest trwały,czy zejdziemy jeszcze poniżej 16 marca.
     Na razie śledzimy rozwój sytuacji.
     Spadek poniżej 18 marca całkowicie przekreśli moją tezę.

     1
       1. red.007

        Proszę jeszcze raz przeczytać i postarać się zrozumieć.
        1.Nie użyłem słowa “jest”,tylko “rysuje”.
        2.”Zatem dla mnie od dołka z 23 marca rysujemy albo falę 3 w impulsie,albo C zygzaka.”
        Jeśli napisałem,że od dołka z 23 marca rysujemy coś następnego,to czy tak trudno zrozumieć,że 23 marca zakończyliśmy rysowanie korekty?
        Trwała ona od szczytu 18 marca-do dołka z 23 marca.
        Trójka 5,3,3,o której wspomniałem trwała od dołka z 16 marca-do szczytu z 20 marca.
        W sumie jak ktoś czegoś nie widzi,to bardzo dobrze,dla mnie.

 2. podczaszy1

  W przypadku “łącznika” to nie powinno przebić 1548 pkt/ no chyba,że trochę/, a w przypadku korekty zwykłej może.
  Napisałem jakies kilka dni temu,że w przypadku gdy mamy łącznik to może nie przebić już 1548 pkt ale tylko w tym przypadku.

  1
 3. tmoore

  @ koronasvirus 31 marca 2020 o 17:35:
  Jeśli u nas przeprowadza się mniej testów w ogólności, to trupom również mniej. Z pewnością jest wiele osób zmarłych na raka albo zawał, które były nosicielami wirusa, ale nie przeprowadzono u nich testów, bo nie miały objawów typowych dla covid-19′

  Tmoore Odp. Większych bzdur acan nie czytałem dawno temu. Możesz zweryfikować swoje teorie za 6 miesiące porównując śmiertelność ogólną – albo na raka – albo na zawał za 2 kwartał r/r (co oznacza rok do roku dla nie rozumiejących). Takich zgonów nie liczy nikt na świecie jako zgonów na koronarowirus. Jeśli chcesz acan porównać swoje hipotezy to porównaj 2 gi kwartał r/r dla zapalenia płuc i niewydolności oddechowej. Rozumiem że to trudne dlatego polecam coś łatwiejszego niż analizy epidemiologiczne:
  https://www.youtube.com/watch?v=fHjqicSrUqk

  3
  1. koronasvirus

   “Możesz zweryfikować swoje teorie za 6 miesiące porównując śmiertelność ogólną – albo na raka – albo na zawał za 2 kwartał r/r”
   Może porównaj śmiertelność ogólną a śmiertelność na covid – 19 (ktos to już tutaj robił zresztą) będzie prościej. Różnicy nie widać.
   “Takich zgonów nie liczy nikt na świecie”
   Liczy się każdy zgon zarażonego coronavirusem. Nie ważne co było przyczyną śmierci i ile było schorzeń współistniejących.

   4
   1. koronasvirus

    “Może porównaj śmiertelność ogólną a śmiertelność na covid – 19 (ktos to już tutaj robił zresztą) będzie prościej. Różnicy nie widać.”
    W sensie śmiertelność ogólną wcześniej i w czasie “zarazy”.

    4
 4. fast_market

  Czy sprawdzaliście u siebie kiedy płynie kasa do PPK?
  U mnie widzę, że pierwszego lub drugiego dnia danego miesiąca.
  Ciekawe czy u każdego jest podobnie?
  Zastanawia mnie czy będzie widać jakąś comiesięczną cykliczność wpływu nowych środków na rynku?

 5. witcher

  @japier…..

  Skrócona nazwa emitentaBRASTER S.A.TematRozpoczęcie sprzedaży wskaźników do monitorowania temperatury produkcji BrasterPodstawa prawnaArt. 17 ust. 1 MAR – informacje poufne.Treść raportu:Zarząd Braster S.A. _”Braster”, “Spółka”, “Emitent”_ informuje o rozpoczęciu przez Spółkę sprzedaży wskaźników do monitorowania temperatury produkcji Braster. Umieszczany na czole wskaźnik ciekłokrystaliczny nadaje się do samodzielnego użycia i prewencyjnego monitorowania temperatury osób narażonych na zakażenia lub infekcje wirusowe. Umożliwia łatwą identyfikację na odległość osób o podwyższonej temperaturze. Wskaźnik został objęty zgłoszeniem patentowym. W dniu 31 marca 2020 r. do Spółki wpłynęło pierwsze zamówienie na sprzedaż wskaźnika na kwotę 10 tys. zł netto.

  Chwilę przed wniosek o postępowanie układowe i upadłość.

  Panie Red jakiś komentarz?
  Ten wskaźnik umieszczony na czole jest the best, rynek pod to zagrał na 28%up.
  Skaven turla się ze śmiechu.

  3
 6. witcher

  Wskaźnik umożliwia łatwą identyfikację osób na odległość, warunek trzeba sobie kupić i przykleić na czoło.

  Takiego robienia wała z inwestorów jeszcze GPW nie widziała w swej historii.
  Jutro -50% na TKO :)))))))))))
  Ta spółka była gwiazdą tego forum?

  1
 7. raksz

  Panie Wojciechu, przeszło 10 lat temu we wpisie “Cukierkowa interpretacja historii” opisał Pan ciekawą, wieloletnią harmonię zmienności cen na S&P 500. Czy mógłby Pan powrócić do tematu ? Czy aktualnie nie jesteśmy aby w analogicznym miejscu jak na początku lat trzydziestych poprzedniego wieku?

  1
 8. tmoore

  @koronasvirus:Liczy się każdy zgon zarażonego coronavirusem. Nie ważne co było przyczyną śmierci i ile było schorzeń współistniejących.
  Spróbuje ostatni raz cierpliwe.. Smiertelność na covid-19 to jedno i jest oznaczana jako przyczyna zgodu. Jeśli pan zachoruje na Covid w jego łagodnej formie (czego oczywiście Panu nie życzę) a potem w przypływie paroxyzmu nienawiści do rządu weźmie młotek i….powiedzmy rozbije sobie głowę jadąc samochodem i zderzy się Pan z pociągiem pancernym to jako przyczyna zgonu zostanie uznane wypadek komunikacyjny lub ewentualnie samobójstwo jeśli będzie świadek a nie łagodna infekcja covid 19 na którą choruje wielu (i oni nie powinni dla ciekawości sobie oznaczać bo zablokują laboratorium. Argumenty ad personam są wyjątkowo słabe i nie będę tego komentował ale wydaje mi się że musi być pan członkiem PO albo “warszawskiego rządu Czaskowskiego” Proszę jeszcze powiedzieć że jestem faszystą (bo wierzę w Boga) komunistą (no mam czerwone trampki). Wskaźnik zamówię i dam Panu w prezencie żeby pan go nosił zawsze. Wydaje mi się, że skonczyliśmy konwersację. Adieu a raczej Je te dis adieu pour de bon, Tmoore

  8
  1. koronasvirus

   “powiedzmy rozbije sobie głowę jadąc samochodem i zderzy się Pan z pociągiem pancernym to jako przyczyna zgonu zostanie uznane wypadek komunikacyjny lub ewentualnie samobójstwo jeśli będzie świadek a nie łagodna infekcja covid 19”
   Czyżby? Wydaje mi się (choć mam nadzieję, że to nieprawda), że ta nieszczęsna istota była jedną z pierwszych ofiar koronawirusa w Polsce.
   https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/lodz/poltoraroczna-dziewczynka-w-stanie-ciezkim-z-koronawirusem-wypadla-z-okna/j6vchxc
   “Argumenty ad personam są wyjątkowo słabe” Podobnie, jak Pańskie.

   7
 9. bartek

  Sweden cases 4,435 / deaths 180

  Szwecja inaczej niż reszta Europy podchodzi do zwalczania pandemii COVID-19. Zamiast znacznych ograniczeń nakładanych na obywateli, jak to miejsce np. w Polsce, rząd szwedzki rekomenduje swoim obywatelom zachowanie dystansu społecznego, telepracę, pozostanie w domu, jeśli ma się objawy choroby (nawet jeśli to zwykłe przeziębienie) i izolację osób w wieku powyżej 70 lat.

  Od niedzieli (29.03) obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Mimo to nie zostały zamknięte przedszkola, żłobki i szkoły podstawowe. Uczelnie wyższe przeszły na system e-learningu, ponieważ zwykle gromadzi się tam więcej niż 50, a nawet 500 osób. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza też wyjazdy do innych krajów.

  Choroba COVID-19 zostanie z nami prawdopodobnie na lata. Przez pierwsze 2-3 będzie na pierwszych stronach gazet, będą powracać ogniska infekcji. Potem stanie się jedną z wielu kontrolowanych przez zalecenia medyczne, przez szczepienia i oby też przez odporność nabytą naturalnie lub sztucznie.

  1. bartek

   i ciagle pytanie:
   – czy nie wystarczy izolowac 65+ i kontynuowac zycie jak prze corvir
   – czy robic eskalacje lockdowm

   problem polega ze nie ma “exit strategy”:
   do kiedy granice beda zamkniete?
   nawet jezeli uda sie drakonsko zducisc corvir to i tak beda pojawiac nowe ogniska wewntetrzne lu importowane

   Ja mowie:
   – po 11/04 wypuscic ludzi, otworzyc sklepy i szkoly oraz izolowac 65+

    1. bartek

     @tmoore

     ja nie o cyfrach

     chodzi o filozofie wyjscia np po 11 lub 21/04: – to bedzie trwalo dlugo, wiec pytanie czy od razu nie wprowadzic rozwiazania przymusowa izolacja 65+plus, reszta wraca do zycia z zachowaniem pewnych ograniczen

     drakonski lockdown do kca maja moze byc bezsensu, wystarczy ze wjedzie potem jakis gentelmen aka pacjent 0 i zabawa od nowa…

     2
 10. tmoore

  @WB – Oczywiście ponieważ to są ceny w dolarach w odniesieniu do poziomu cen towarów i usług konsumpcyjnych w USA, to tak naprawdę te poziomy w sporej mierze – szczególnie w odniesieniu do złota – mierzą zaufanie inwestorów do kondycji USA i ich waluty.
  A więc wypadało by że przed nami ostatnia fala zaufania do rządu w USA (po piątce-trójka), która zaowocuje nowym ładem gospodarczym (nie wynika z grafów czy to będzie złoto- pasujące do filozofii keep it and hold it) czy raczej srebro (invest it ) chyba że zajdzie coś nieprzewidywanego czego nie było np “różowy łabędź” czyli np okaże się że srebro zabija koronavirusy a
  więc ono stanie się trwałym produktem. Inaczej mówiąc raczej chodzi o “trust and faith” niż value. Świadczyło by to o dużym przyszłym kryzysie zaufania po którym musi nastąpić zmiana ideologii i nowe “New Deal”. Wg Miltona Friedmana cykle cywilizacyjne trwają w USA po 50 lat (książka następne 100 lat)

  1
 11. mrRobertson

  Maksymalna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce nie przekroczy 9 tys. i zostanie osiągnięta ok. 20 kwietnia. Potem powinna spadać. W ciągu doby najwięcej może być ok. 500 nowych przypadków – prognozuje spółka ExMetrix

  1. bartek

   juz w tej chwili jest na logike rzad wiecej zachorowan (aproxymujac z liczby zgonow i szacowanego osetka smiertelnosci covid19) czyli >>10tys

   wiele osob nie piodlegalo tesom tylko kazano siedziec w domu i dzwonic (nie wolac) po ksiedza jak bedzie gorzej

   1. bartek

    W takiej sytuacji nie robi się testów
    Pani Maria zadzwoniła do swojego lekarza z ubezpieczenia. Najpierw konsultacja telefoniczna, lekarz zgodził się przyjechać na miejsce. Doktor stwierdził, że objawy (silna gorączka, bóle stawów) i fakt, że lekarstwa nie działają tak jak powinny (np. Apap nie zbił gorączki) wskazują na koronawirusa.

    – To było dla mnie zaskoczenie, nie byłam ostatnio nigdzie za granicą. Lekarz powiedział, że teraz to już bez znaczenia. Że zarażamy się wszyscy liniowo. I że w takim stanie powinnam już zostać w domu.

    Lekarz stwierdził też, że mimo podejrzenia koronawirusa, w takiej sytuacji nie robi się testów. – Usłyszałam, że gdyby nagle wystąpiły duszności, Wtedy trzeba dzwonić po karetkę, opisać swoją sytuację. I czekać na służby. Jeżeli jednak stan zdrowia się nie pogorszy, mam siedzieć w domu i nigdzie nie wychodzić.

    https://trojmiasto.onet.pl/koronawirus-w-polsce-testy-nie-dla-wszystkich-obrazuje-to-historia-z-trojmiasta/k0kgyfn

    3
 12. koronasvirus

  Powiedzmy sobie szczerze, że po przeprowadzeniu kilkudziesięciu tysięcy testów na koronawirusa w kilkudziesięciomiolionowym społeczeństwie (czyli przetestowano 1 osobę na 1000, albo mniej, bo niektórym przeprowadza się więcej niż 1 test) nie mamy pojęcia o skali rozprzestrzenienia się wirusa w społeczeństwie. Większość przechodzi to bezobjawowo.

  4
  1. karnak

   Otóż to.
   Coś wisi w powietrzu i rynek chce to zdyskontować.
   W Stanach intensywnie pracuje 20 różnych najlepszych z największymi budżetami zespołów naukowców nad środkami, które zwalczą chińskiego wirusa. Prezydent Tramp liczy na jakiś przełom za miesiąc.
   To może teraz jest dyskontowanie tego przełomu i znajdują się frajerzy i leszcze gotowi na tym zarobić, bo to jest być, albo nie być tego świata.
   Armagedon albo życie.
   Liczę, że wygra życie.

   2
 13. Sawa

  Nie wiem czy każdy kraj, ale na pewno wszystkie większe kraje UE informują jaką metodologię badań oraz klasyfikację zgonów zastosowali.
  Hiszpania, Włochy zastosowali badania przesiewowe, wykorzystując próbki o wysokiej czułości.
  Niemcy natomiast przy chorobach współistniejących podawali jako przyczynę zgonu którąś z chorób towarzyszącą wirusowi COVID-19, dlatego u nich było w pewnym momencie ponad 35 tysięcy chorych i “tylko” 80 zgonów na koronawirus ale od kilku dni to się zmieniło i ilość zgonów zdecydowanie rośnie, pewnie skorygowali metodologię. Podobną kwalifikację zgonów zastosowali Czesi, dlatego tam także ogłaszana ilość zgonów była stosunkowo niewielka. Przy ilości chorych o połowę większą aniżeli w PL, mieli o połowę mniejszą ilość zgonów. Gdyby PL zastosowała taką metodologię jak Czesi, Izrael i Niemcy to u nas nie wiem czy do tej pory przekroczylibyśmy 5 zgonów.
  Każda z zastosowanych metodologii jest zgodna z wytycznymi WHO. Każdy kraj przyjął taką metodologię która jemu “pasuje” ze względów politycznych. Włosi i Hiszpania idą na maksa ponieważ zależy im na wywalczeniu jak największych rekompensat za poniesione straty.
  Czesi i Polska nie należąc do strefy Euro prowadzą inną politykę i bez wątpieniu rząśdą Czech i Polski zależy bardzo aby pokazać światu jacy są skuteczni.

  Zniecierpliwionym, omal nie wściekłym z powodu “małej” ilości zgonów mam niezbyt dobre info, otóż znając perfidię PISiorów zaczynam podejrzewać, że oni zjadają nieboszczyków, żeby nie pozostał żaden ślad. Zjadają, na moje oko jakieś 70% a tylko 30% zgonów jest publikowanych. Przypuszczenie moje bierze się z obserwacji, jak oni dziwnie się zachowują, całą noc obradowali i nawet kanapek nie było. Proszę zauważyć jak Prezydent Duda ostatnio przytył.

  25
   1. Sawa

    @fast_market
    No dobrze, zazwyczaj ignoruję jawnie prowokujące zaczepki, tym razem odpowiem.

    Proszę pokazać co w moim komentarzu jest propagandą?
    Powyżej była wymiana zdań na temat procedury testowania wirusa i publikowania danych o zgonach.
    Odpowiedziałam co wiem na ten temat i mogę podać linki gdzie to jest opisane.
    Ponadto odniosłam się ironicznie na zachowanie chorego z nienawiści psychopaty rozpaczającego z powodu za małej ilości zgonów.
    Tak mnie uczono – na skrajne przypadki nienawiści – sarkazm i ironia jest najlepszym lekarstwem.
    No i co w moim poście jest propagandą a nie byłą nią w komentarzach do których się odniosłam?

    Wracając dwoma zdaniami do sedna tematu:

    Napisałam, “Każdy kraj przyjął taką metodologię która jemu „pasuje” ze względów politycznych.”
    Oczywiście Polska także “rozgrywa” tę zarazę aby końcowy efekt był pozytywny dla kraju i dla Polaków.
    Chyba wszyscy stracą – od Chin, dla których eksport to żyć albo umżeć a tutaj eksport nie wiadomo kiedy wróci,
    po USA, ale ci chyba stracą najmniej….. ale to inny temat.

    Moim zdaniem, Włosi i Hiszpania trochę “przegrzali” temat. UE nie za bardzo to doceni
    nawet gdyby chciała, ponieważ Niemcy, Francja także znajdą się w dużych kłopotach.
    Italia i Hiszpania to są kraje w których turystyka stanowi 30-40% PKB
    – w świat poszła wiadomość, że tam zrobiło się niebezpiecznie i to zostanie w głowach nie tylko turystów.
    Polska natomiast jawić się będzie krajem bezpieczniejszym, zaradnym z mądrymi mieszkańcami.
    Tak widzę politykę robioną przez rząd i prezydenta przy okazji tej nieszczęsnej zarazy.

    .

    3
 14. Guy Fawkes

  @Sawa

  Dobre.

  Jest jakaś liczba zakażonych poza statystyką, ale nie duża.
  Prowadzi się drobiazgowe dochodzenia z kim kontaktował się chory.
  Nawet Gwiazdowskiego przetestowano i musiał być w kwarantannie, bo się okazało, że jego syn widział się z koleżanką, której koleżanka ma wirusa.

  Z czasem jest coraz więcej testów, kyóre się wykonuje właśnie kontaktom zakażonych przede wszystkim.

  Warto zwrócić uwagę, że na początku były tylko 2(!!) laboratoria, a teraz jest 46.

  4
  1. Guy Fawkes

   Perfidni PISowcy nie tylko są kanibalami, ale o zgozo(!) nie bacząc na zmianę etapu rewolucji tak kurczowo trzymają się OTUA jak rzep psiego ogona, że nawet zapewnią każdemu wyborcy możliwość udziału w najważniejszym guśle demokracji bez wychodzenia z domu.:))

   My Friend 007 uwolni się od rozterek odnośnie 5 przykazania.

   Jakie to proste.:))

   7
  2. tmoore

   Sir Guy – brak możliwości badania się “dla ciekawości” albo co tydzień albo “bo mam katar” daje szansę że 20 milionów próbek nie zatka laboratoriów w ciągu weekendu. Dlatego się tak trzęsą – bo nie ma paniki, nie ma lawiny zgonów idzie dobrze. jakby mogli toby z nienawiści wszystkie kanały przesyłowe zatkali aby pokazać ludzi umierających na korytarzach..Ilość chorych jest duża w każdym kraju – ważni są objawowi – tym badania są wykonywane, oraz zgony/milion. Tak ich trzęsie że jakby mogli toby sami zarażali innych. Dodatkowo jest to przemieszane z “wiedzą z facebooka” – bo kuzynka mojej ciotki usłyszała z pewnego źródła że Pan Janek powiedział..

   6
   1. Guy Fawkes

    Przepustowość naszych laboratoriów w tej chwili to około 5000 testów na dobę. Testy nie mają 100% niezawodności.

    Podziel sobie 38 mln ludzi przez 5000. Wychodzi, że zajęłoby to 7600 lat.

    Nawet jakby cały świat robił tylko testy dla Polaków, to i tak Polacy wcześniej by poumierali nim by się doczekali wyników.

    Monthy Python, to świadczy tylko o możliwościach umysłowych POmyleńców.

    6
 15. Sawa

  Sawa 31 marca 2020 o 23:16
  Odpowiedz

  @fast_market
  No dobrze, zazwyczaj ignoruję jawnie prowokujące zaczepki, tym razem odpowiem.

  Proszę pokazać co w moim komentarzu jest propagandą?
  Powyżej była wymiana zdań na temat procedury testowania wirusa i publikowania danych o zgonach.
  Odpowiedziałam co wiem na ten temat i mogę podać linki gdzie to jest opisane.
  Ponadto odniosłam się ironicznie na zachowanie chorego z nienawiści psychopaty rozpaczającego z powodu za małej ilości zgonów.
  Tak mnie uczono – na skrajne przypadki nienawiści – sarkazm i ironia jest najlepszym lekarstwem.
  No i co w moim poście jest propagandą a nie byłą nią w komentarzach do których się odniosłam?

  Wracając dwoma zdaniami do sedna tematu:

  Napisałam, „Każdy kraj przyjął taką metodologię która jemu „pasuje” ze względów politycznych.”
  Oczywiście Polska także „rozgrywa” tę zarazę aby końcowy efekt był pozytywny dla kraju i dla Polaków.
  Chyba wszyscy stracą – od Chin, dla których eksport to żyć albo umżeć a tutaj eksport nie wiadomo kiedy wróci,
  po USA, ale ci chyba stracą najmniej….. ale to inny temat.

  Moim zdaniem, Włosi i Hiszpania trochę „przegrzali” temat. UE nie za bardzo to doceni
  nawet gdyby chciała, ponieważ Niemcy, Francja także znajdą się w dużych kłopotach.
  Italia i Hiszpania to są kraje w których turystyka stanowi 30-40% PKB
  – w świat poszła wiadomość, że tam zrobiło się niebezpiecznie i to zostanie w głowach nie tylko turystów.
  Polska natomiast jawić się będzie krajem bezpieczniejszym, zaradnym z mądrymi mieszkańcami.
  Tak widzę politykę robioną przez rząd i prezydenta przy okazji tej nieszczęsnej zarazy.

  .

  11
  1. Guy Fawkes

   //Polska natomiast jawić się będzie krajem bezpieczniejszym, zaradnym z mądrymi mieszkańcami.//

   Powiedziałbym, że z mądrymi mieszkańcami i zaradnym rządem, ale bez opozycji.

   Włosi i Hiszpanie nie robią polityki, tam rządzą komuniści i przypominają światu, czym kończą się rządy komuny.

   7
   1. Sawa

    O opozycji to my Polacy wiemy, ale któż na świecie wie, że taki Rysiek Petru nabrał kredytów a teraz my będziemy spłacać.
    To są drobiazgi, które w skali makro nie znaczą nic.
    Ważna jest zaradność Polaków, pracowitość, to świat doceni, bo to widział.
    Już płaczą Niemcy, że pielęgniarki i lekarze wracają do Polski.
    Wiem co mówię, moja córka wraca po 12 latach z Anglii.
    Polska w oczach świata zyska bardzo mocno…. i już to pisałam kilkakrotnie – zyska dzięki mądremu społeczeństwu.

    11
 16. tmoore

  @Sawa – dla mnie jesteś taką intelektualną wisienką – dlatego powtórzę z przedostatniego tematu

  to spotka nas wisienka na torcie:
  https://www.youtube.com/watch?v=YnBmbsDan5s
  zadowalająca wszystkich ?

  Trzeba zadowalać się małymi przyjemnościami czasami przechodzącymi w większe:
  https://www.youtube.com/watch?v=WcU_6cf65vA

  słuchać muzyki, pić dobre alkohole, spotykać ciekawych ludzi:
  https://www.youtube.com/watch?v=Vv-TXr0CbKI

  a w kwestii rynku, to obkupiony w dywidendowe perły z pozdrowieniami dla

  @Sawy:
  https://www.youtube.com/watch?v=SKk6Dn9gLic

  6
 17. konsultant121

  @Guy
  “Perfidni PISowcy nie tylko są kanibalami, ale o zgozo(!) nie bacząc na zmianę etapu rewolucji tak kurczowo trzymają się OTUA jak rzep psiego ogona, że nawet zapewnią każdemu wyborcy możliwość udziału w najważniejszym guśle demokracji bez wychodzenia z domu.:))”

  Myślisz że będziemy drugą Estonią ze zdalnym głosowaniem?;))
  https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/6471141,jakubiak-e-glosowanie-pis-wybory-koronawirus.html

  1. Guy Fawkes

   Moim zdaniem elektroniczne głosowanie to już przesada. Jeśli to ma mieć jakikolwiek sens, to powinno się wiązać z jakimś wysiłkiem, choćby z wrzuceniem koperty do skrzynki pocztowej, jeżeli nie można głosować normalnie.

   1
 18. Mariusz

  Ciekawy artykuł podsumowujący ostatnie wydarzenia.
  https://pecuniaolet.wordpress.com

  Panie Guy Fawkes zakładając że ersibatl się wydarzy np. do końca kwietnia, czy podjął pan jakieś przygotowania ? Pytam z ciekawości bo czytając różne różności dochodzę do wniosku że puzzle coraz szybciej wskakują na miejsce. Ja na ten przykład zgodnie z zaleceniem rządu Niemiec z przed roku czy dwóch przygotowałem pasze dla familii w postaci 40 puszek warzyw, kilka pak makaronu i koncentraty pomidorowe, groszowa sprawa a śpię lepiej.

  Na logikę biorąc sprawę epidemii wirusa, to kwarantanna musi trwać lata, żeby w takim tempie jak obecnie uzyskać odporność stadną, więc to tylko pozorny powód aby pozamykać nas w domach. Więc albo zaraza jest bardziej niebezpieczna niż się spodziewamy, bo nic nie wiemy, nie mamy leków i szans na stworzenie szczepionki bo za szybko mutuje, albo liczymy na cud, albo siedzimy jak sardynki w puszkach z innego powodu.
  Tutaj wstawić można teorie szalone i nieprawdopodobne, jak to że jest w necie film na którym gość w 2010 roku opowiada wydarzenia z ostatniego roku chronologicznie i zaraza jest przed ostatnia, ostatnie wydarzenie jest nieznane, ale ma mieć zasięg globalny i śmiertelność koło 50% populacji planety. Nie podam linku bo to bzdety szaleńca, jako smaczek dodam że wyjście WB z EU nastąpiło w idealnym momencie, może dlatego że ichni masoni to planowali, albo wiedzieli co to będzie za zdarzenie.
  Dodałbym kilka puzzli ale są tak nieprawdopodobne że trudno mi w nie uwierzyć, moim zdaniem to może być naturalne, cykliczne zjawisko kosmiczne.

  1
 19. datik

  DNP
  To nowe obostrzenie – maks. 3 klientów na kasę – raczej nie wpłynie na wyniki Dino. W tym sklepie który ja czasem odwiedzam nieczęsto bywa wiecej niż 3 klientów w ogóle. Pewnie dzisiaj do góry ?-:)

  1

Dodaj komentarz