Druga fala pandemii hamuje

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Kilka ostatnich dni przyniosło relatywnie pozytywne wiadomości na temat dynamiki globalnej pandemii koronawirusa. Jeśli zliczać wszystkie przypadki potwierdzonych zarażeń i zgonów na świecie, to ich dzienna dynamika była na wczoraj najniższa od połowy marca (+6,8 proc. w przypadku potwierdzonych przypadków i +7,1 proc. w przypadku zgonów przypisanych COVID-19). Odpowiada to mniej więcej sytuacji z połowy lutego podczas pierwszej – chińskiej – fali pandemii.

Wygląda to optymistycznie, ale oczywiście pytanie brzmi, czy tej wiosny możliwa jest jeszcze 3-cia fala (inną kwestią jest czy wirus powróci jesienią, ale do tego czasu świat powinien być już dobrze przygotowany do ewentualnego nawrotu epidemii). 3-cia fala jest oczywiście możliwa (na półkuli południowej, gdzie niebawem zacznie się zima? ale na półkuli południowej nie ma istotnych centrów gospodarczych; w Kanadzie i Europie Północno-Wschodniej, gdzie pandemia przesunie się z Europy Południowo-Zachodniej wraz ze wzrostem temperatury? taki spekulatywny scenariusz dotknąłby być może Wielką Brytanię, Niemcy, Skandynawię, Europę Środkowo-Wschodnią czyli nas i Rosję), ale ponieważ skutki pandemii zostały już odczute przez 3 największe organizmy gospodarcze na świecie: USA, UE i Chiny, to można spekulować, że z gospodarczego punktu widzenia najgorsze już się wydarzyło. Na razie generalnie we wszystkich krajach można obserwować stopniowy spadek dynamiki nowych zarażeń. Pewne wątpliwości budzi przypadek Japonii, gdzie dynamika epidemii jakkolwiek niska, to jednak nie spada.

WIG-20 wybił się zdecydowanie w górę z krótkoterminowej formacji “trójkąta” w obrębie której przebywał od 20 marca i ma szanse dotrzeć do strefy oporu wyznaczanej przez zasięg korekty z okresu 28 lutego-3 marca.

Również kontrakty na S&P 500 przełamały dziś rano szczyt z końca marca, a generalna przewaga wzrostów azjatyckich indeksów we wtorkowy poranek potwierdzała ten ruch.

Kurs akcji spółki Lentex (C/Z 55,39, C/WK 1,6, kapitalizacja 462 mln zł) będącej producentem elastycznych wykładzin mieszkaniowych, obiektowych i sportowych z PVC oraz włóknin, wybił się w piątek do najwyższego poziomu od 2,5 roku, z czegoś co można interpretować jako formację “podwójnego dna”.

Kurs akcji spółki Sanwil (C/WK 0,27, kapitalizacja 11,4 mln zł) będącej producentem materiałów powlekanych wytwarzającym tkaniny dla przemysłu meblowego, obuwniczego oraz szeroko wykorzystywane w innych branżach (odzieżowe, medyczne i para-medyczne, kaletnicze, plandekowe, motoryzacyjne, laminaty termoizolacyjne) po przełamaniu w 2017 roku linii oporu długoterminowego trendu spadkowego przetestował w marcu swój historyczny dołek z 2016 rok i odbił się od niego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć marcowy spadek wartości rządowego wskaźnika zaufania konsumentów w Japonii do najniższego poziomu od 2009 roku:

… drugi z rzędu wzrost rocznej dynamiki nowych zamówień w niemieckim przemyśle w lutym (+1,6 proc. r/r):

… spadek do najniższego poziomu od ponad 20 lat rocznej dynamiki rejestracji nowych samochodów w Wielkiej Brytanii w marcu (-44,4 proc.):

… oraz spadek do najniższej wartości od IV kw. 2008 wartości publikowanego przez NZ Insitute of Economic Research wskaźnika koniunktury gospodarczej w Nowej Zelandii w I kw. 2020:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. Mariusz

    Tak sobie pomyślałem że jeśli narracja jest taka że Chiny wypuściły “chiński” wirus to mamy 3 wojnę światową. Jeśli dobrze pamiętam do w 2019 była jakaś konferencja w naszym umęczonym kraju na temat odpowiedzi NATO na temat ataków BMS na członków paktu i ewentualnej odpowiedzi. Jestem pewien że to był przypadek, tak samo obecne ćwiczenia wojsk USA na terenie PL, transport sprzętu z Niemiec- na necie coraz więcej zdjęć konwojów, ostatnio coraz częstsze zawiadomienia o rekwizycji aut terenowych na cele wojskowe w razie W też są pewnie przypadkowe. Boże w jakim my przypadkowym kraju żyjemy, czysty chaos. A i ten zakaz wejścia do lasu robienie z ludzi idiotów poziom hard, boją się że niewolnicy zaczną robić partyzantkę ?

    1. Mariusz

      Z tymi zakazem wejścia to może chodzi o to że np sztab WP w razie W ma mieć zapasowe centrum dowodzenia w pewnych lasach, nie wymienię nazwy ruskie czytają. Służyłem kiedyś w Pułku Ochrony i jego cześć na wypadek W miała być oddelegowana do ochrony owej zapasowej kwatery.

      1
  2. Dtrad58oldboy

    Re: Columbus cdn
    Post autor: Rycerz Kolumba » 07 kwie 2020, 09:23

    Oświadczenie do banków i firm finansowych.
    W związku z wprowadzeniem stanu epidemiologicznego w/g ustawy o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi / ustawa z 2008 r./ oraz ograniczeniem swobód obywatelskich , zakazu przemieszczania się a w związku z tym niemożności wykonywania prac zarobkowych a jednocześnie wyłączenie z zakresu restrykcji banków i instytucji finansowych co wskazuje to na nierównomierne traktowanie obywateli a innych instytucji finansowych zależnych i niezależnych od Skarbu Państwa , oświadczam że swoje roszczenia należy zgłaszać do instytucji Skarbu Państwa.
    Podstawa.
    Kodeks Cywilny.
    Opinia.
    m.in Ewa Łętowska i inni.
    W opisanej sytuacji uprawnionym jest pytanie, czy aby zrealizować odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkodę, której doznaliśmy w związku z naszą aktywnością w sytuacji nadzwyczajnej (takiej jak stan epidemii), konieczne jest formalne ogłoszenie jednego z opisanych w Konstytucji stanów nadzwyczajnych. W opinii autorów niniejszego tekstu, nie można wykluczyć, że gdy „opadnie już kurz” po ciężkiej walce z koronawirusem COVID-19 i policzymy wszyscy straty z tą sytuacją związane, stanie przed sądem kwestia odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody, których obywatele i przedsiębiorcy doznali w tym czasie. I wbrew dobremu samopoczuciu rządzących, wcale nie jest przesądzone, że rozstrzygające te zagadnienie sądy będą kierować się jedynie okolicznością, że formalnie nie wprowadzono stanu nadzwyczajnego, a pomijać to, że faktyczne przesłanki do ogłoszenia takiego stanu były bardziej niż oczywiste.

    Krzysztof Izdebski Karol Kolankiewicz
    adwokat adwokat

    ————–
    adwokat Krzysztof Izdebski jest członkiem Okręgowej Izby Adwokackiej w Toruniu; absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu; współzałożyciel Instytutu; specjalizuje się w tematyce związanej z prawem medycznym; od 2010r. – Rzecznik Praw Lekarza przy Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izbie Lekarskiej w Toruniu, gdzie zajmuje się poradnictwem prawnym, skierowanym do lekarzy; prowadzi wykłady z zakresu prawa medycznego, skierowane do lekarzy, lekarzy stażystów oraz szkolenia dla sędziów okręgowego sądu lekarskiego z zakresu procedury stosowanej w postępowaniu przed sądami lekarskimi; autor licznych publikacji z zakresu prawa medycznego

    adwokat Karol Kolankiewicz jest członkiem Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku; współzałożyciel Instytutu; od 2008 roku nieprzerwanie świadczy pomoc prawną dla Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku; specjalizuje się w sprawach związanych z prawem medycznym i ochroną danych osobowych, jak również w sprawach karnych, odszkodowawczych oraz związanych z ochroną dób

      1. bank_root

        Poobijali mnie okrutnie na S. Na razie poza rynkiem czekam aż euforia się uspokoi. Coś za krótka ta bessa. Szczególnie że optymizm w Stanach niesamowity. Według poniższego artykułu (tak, wiem że to ZeroHedge, ale powołują się na dane z ankiety przeprowadzonej przez Fed) optymizm amerykańskich inwerstorów indywidualnych jest najwyższy w historii –
        https://www.zerohedge.com/markets/us-consumers-slide-depression-they-have-never-been-more-bullish-stocks

        Poza tym na amerykańskich portalach artykuły w stylu “best stocks to buy during the coronavirus crash” zabawnie przeplatają się z “43% of small businesses say they’ll be forced to close permanently if they don’t get help soon, survey says “.

        1
                1. sumadartson

                  Ufff…chwalmy Pana że stworzył rozum. Shortkoń otwarty w porę wart 10 shortkoni.
                  Co do goldena to jedyne zagrożenie dla wzrostu widzę w podaży bankrutujących budżetów państw (również ropniaków). Jednak strach nie mieć paru uncji w obliczu masowego niszczenia pieniądza

                  1. papatrader

                    Niech siadają do pokera, nic mnie to nie obchodzi, co te dziady zrobią 🙂
                    Dla mnie liczy się tylko wykres i zachowanie ceny.
                    Jak się pomylę raz to stracę 1%, jak trzy razy się pomylę to stracę 3%.

                    1
  3. papatrader

    Dodałem wczoraj kilka komentarzy do mojego weekendowego wpisu m.in. kilka najciekawszych opcji do uciułania kilku % na L.
    SL na FW20 przesunąłem na stop profitujący poniżej wczorajszego dołka. Poziomy 1650-1680 na wyciągnięcie ręki. Zobaczymy jak pójdą.
    Złoto uderzyło niemal w punkcik 1740. Czekam z zajęciem S.
    Miedź również poszła zgodnie z kierunkiem.

    1. macarek

      To własnie jest ta schizofremia. PKO po 38 było tanie ale po 22 wczoraj było drogie i trzeba było brać tłuste S. Gra pod prąd to domena day-traderów – oni sa po to by gruby miał płynność. A tak się składa, że kryzys to najcześciej dużo luk – więc lepiej byc na akcjach – co przyznał sumadartson ale oczywiście nie wytrzymał = “przekleństwo monitora” działa. Parzy w ręce.

      2
  4. digesting slowly

    Nie o wirusa w koronie tu się rozchodzi, jeno o oleum co wszytko na tym świecie napędza.
    Skoro dopiero po zmartwychwstaniu Pańskim do sprawy powrócić zamierzają, tedy nie czas teraz geszeftu qui nunc est, praesens zawracać.

    1
  5. Idmmaximus

    Na moje pomału konczymy odbicie …no moze banki jeszcze maja lekkie opozninie wiec i tam moga harce jeszcze chwile trwac taki pkn juz mowi dziekuje …. dla,mnie nie mozliwe ze jeszcze nie bedzie mocniejszego zejscia chocby w rejony 1400 ….. w odczytach pkb miesiecznych liczy sie kazdy dzien pracy nieraz gorszy wynik interpretuje sie mniejsza iloscia dni pracujacych teraz praktycznie wszystko stoi …w usa dopiero od kwietnia mozna rzec wszystko staneło pozniej niz w europie ….na moje pomału koniec balu …i wracamy do obaw o pkb , pmi , gospodarke …. sytuacja w chinach pokazuje ze nie bedzie łatwo wrocic do zycia i ze troche to potrwa …..dlatego uwazam ze dołki u nas moga byc za nami ale duza czesc obecnego wzrostu jeszcze oddamy …..

  6. Guy Fawkes

    @Sumadartson

    Licząc na zimę na początku wiosny, Waszmość się przeliczysz.
    Zaraza i kryzys są już zdyskontowane.
    Teraz może być tylko lepiej, zwłaszcza że takiej komfortowej bezlimitowej poduszki dolarowej nigdy nie było.

    Nie mówię, że bez turbulencji, ale ostatnia fala 89-letniej hossy hegemonicznej się należy. Hossa ta trwa do połowy 2021.

    A Waszmość sobie przybrał do głowy teorie jakichś ruskich nieboszczyków, come on!

    Przez to na tych finansowych piernatach Waszmość utyskujesz jak nie przymierzając księżniczka na ziarnku grochu.
    https://i.ytimg.com/vi/jz0EuSMocOw/maxresdefault.jpg

    Tym razem pan Wojtek dostanie swoją hossę kiczinową na dopalaczach. Noga na nogę i czekamy (z perłami).

    3
    1. Poczatkujacy

      Panoowie spokojnie, nie tak szybko, skąd ta pewność że będzie V-shape? FED drukować sobie może, ale dopóki nie zacznie kupować akcji bezpośrednio (chyba że już zaczął?) to tak łatwo nowych szczytów nie będzie.

      2
      1. Guy Fawkes

        A kto powiedział ”nowe szczyty”?

        Może i się pojawją w przyszłym roku(?), może i nie, może zależy gdzie, ale jest spora przestrzeń do góry.

        Może usiaki zrobią jeszcze retest dołka, who knows, ale nie spodziewałbym się pogłębienia bessy do połowy 2021, a może i do końca bieżącego Kuznetsa.

        Nooo chyba że towarzysze chińscy tym razem uruchomią coś mocniejszego, np. swój dawny uznany brand – dżumę, albo jakąś ebolę.

  7. Darek51234

    Przebić z marszu 1650 to było jednak szaleństwo. Dlatego oddałem po 1620 a później gryzłem paznokcie. Na szczęście końcówka uratowała mi humor. Generalnie będziemy rosnąć i tyle. Jeśli nie pojawi się jakiś czarny labadek w postaci problemów instyt. Finansowej albo jakiś, którego ciężko przewidzieć to po korekcie dalszy wzrost. Jeśli się pojawi to może zbliżymy się kolo dna, zależy jak duży będzie to ptak.
    A ci od wojów spod Cedyni albo mieszkowych itp niech lepiej wezmą coś zimnego albo ewentualnie wyjdą na słońce. Co kto lubi.

    2

Dodaj komentarz