Najsilniejszy od przynajmniej 1980 roku miesięczny spadek sprzedaży detalicznej w Polsce

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Według najnowszych danych GUS sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) w naszym kraju była w marcu niższa niż rok wcześniej o 9 proc. To najsilniejszy spadek tego parametru od kwietnia 2005 roku, kiedy to efekt bazy (porównanie do panicznych zakupów w kwietniu 2004 towarów, które miały podrożeć po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej) spowodował spadek rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej do -17,4 proc.

Sprzedaż detaliczna jest silnie sezonowa, rośnie w grudniu o kilkanaście-dwadzieściakilka procent w stosunku do listopada, potem w styczniu zwykle spada o ok. 20 proc. w stosunku do grudnia, w lutym pozostaje generalnie na poziomie ze stycznia i wreszcie w marcu ponownie rośnie o kilkanaście procent. Od 1980 roku marcowy wzrost wynosił średnio +16,4 proc. Tym razem spadła o 3,3 proc. To jedyny marcowy spadek realnej wartości sprzedaży detalicznej w okresie minionych przynajmniej 40 lat.

Po przełamaniu linii wsparcia rozpoczętego w marcu krótkoterminowego trendu wzrostowego WIG-20 rozpoczął w środę próbę wykonania ruchu powrotnego rosnąć o 2 proc. W odbiciu nie uczestniczył indeks WIG-Banki, który nadal szorował po swoim ponad 10-letnim minimum.

Podobną próbę wykonania ruchu powrotnego podjęła cena kontraktów na S&P 500. Ten wzrost był kontynuowany w czwartkowy poranek (+0,6 proc.). Dzisiejsze notowania na giełdach azjatyckich również stały pod znakiem przewagi wzrostów (najmocniejszy na Nikkei +1,5 proc.). Generalnie to uspokojenie sytuacji przypisywano pewnej normalizacji, do której doszło od wczoraj na rynkach ropy naftowej, gdzie ujemne ceny przestały straszyć. (spotowa cena baryłki ropy WTI została na wczorajszym zamknięciu określona na 7,7 USD).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć spadek wartości publikowanego przez Israeli Purchasing & Logistics Managers Assocation wskaźnika PMI dla przemysłu Izraela do najniższej wartości od 2009 roku w marcu:

… spadek do najniższego poziomu od 2009 roku wartości publikowanego przez Statisics Denmark wskaźnika zaufania konsumentów w Danii w kwietniu:

… nowy rekord publikowanego przez CBS indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Holandii w marcu (+7 proc. r/r):

… nowy rekord publikowanego przez Statistics Canada indeksu cen nieruchomości w Kanadzie w marcu (+0,9 proc. r/r):

… spadek do najniższego poziomu od 2009 roku wartości publikowanego przez DG ECFIN wskaźnika zaufania konsumentów w strefie euro w kwietniu:

… oraz spadek do najniższego poziomu od 2009 roku rocznej dynamiki PKB w Korei Południowej w I kw. br. (+1,3 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. FED drukarz

  Dlaczego płatny naganiacz PAPATRADER na swoje pseudo analizy może tutaj za darmo naganiać leszczy na płatne szkolenie , to jakaś przesada , zarobił 40% w 3 miesiące a chce sprzedawać szkolenia innym , DNO.

  6
  1. datik

   Wczoraj we Wrocku – co prawda przy Auchan – Pb95 po 3,39 a u mnie “na wsi”, m.in. na Orlenie, po 4,17. Czy to się nie nadaje do UOKIK ? Zmowa cenowa lub wykorzystywanie pozycji monopolisty ? Tylko, że aktualnie, przy takim zawłaszczeniu wszelkich instytucji, to taki UOKIK może państwowej spółce “skoczyć” pewni…

   7
   1. sumadartson

    Taką mamy zabździaną opozycję, że zajmuje się własnymi głupotami a nie np łupieniem kieszeni Polaków na paliwach. Ta zabździana totalna opozycja nawet nie wie, że włościaństwo do dziś nie otrzymało obiecanych wypłat za ubiegłoroczną suszę. A jeśli wie i nic z tym (jak widać) nie robi tzn że nawet na opozycję się nie nadaje

    14
    1. FED drukarz

     wczoraj już DUDA dał rozkaz Pinokio i za zeszły rok mają iśc wypłaty , 3 dni temu powiedział o tym Kosiniak Kamysz , swoją drogą akurat jestem temu przeciwny ,rolnik powinien się ubezpieczyć od suszy , biorą setki miliardów z Unii i żerują na społeczeństwie , dlaczego nie budują studni głębinowych i nie nawadniają pół , bo wolą kupić mercedesa , 4 domy wybudować , jechać na wczasy bo na wsi te teraz same paniska jak mają te dopłaty z UNII za nic

     10
   1. spiker

    Nie przeszkadza. Czytam forum bloga oraz wpisy Pana Wojtka krótko, od 1.5 roku. W tym czasie zauważyłem, że Komentujący wymieniają 2 kategorie osób związanych z tą mikrosferą – tych którzy grają oraz tych którzy piszą analizy.
    Zdaje się, że jeszcze jeszcze jedna kategoria osób, która nie wnosi nic konstruktywnego. Opluwający innych na blogu i zalewając go swoim bezwartościowym bełkotem.
    Pan Papatrader wypowiada się merytorycznie i jest konsekwentny (autentyczny) w swoim zachowaniu. Większość jego komentarzy dotyczy podawanych zagrań. A jego poprawność merytoryczną niech zweryfikuje wynik podawanych zagran.
    Niech sobie reklamuje, skoro gospodarz pozwala, zwłaszcza, że robi to w nienachalny sposób.

    13
   1. sumadartson

    Jaki tam rynek. Uczciwy rynek skończył się wraz z odejściem Greenspana z szefa FED.
    Od 2009 roku nastał rynek chciwego spekulanta, który niszczy przyszłość swoich dzieci i wnuków dla własnej chciwości.

    15
  1. Idmmaximus

   FED drukarz w 2008 juz byly rzady PO ? Moze i tak bo pamietam ze hossa 2005-2007 to jeszcze za pisu … nawet jak juz 2008 rzadzil tusk to ile on wtedy rzadzil i jaki mial wplyw jego kilku miesieczne rzady na ceny ropy i benzyny hm…..

   Co wiecej byly nagrania ze dla nich benzyna moze byc nawet i po 7 wszystko nagrane 🙂

   5
   1. Darek51234

    Była polska w ruinie a po 3 miesiącach w rozkwicie to nie opowiadaj bajek że się nie da. Wystarczy nie kraść. A nawet militarnie byliśmy zupełnie bezbronni a po miesiącu Antoni powiedział że już możemy spać spokojnie bo wszystko naprawił.

    10
 2. Darek51234

  A żeby każdy wiedział proszę dowód cytat Tuska w całości

  Polskość to nienormalność” – takie skojarzenie narzuca mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać, a zrzucić nie potrafię (nie chcę mimo wszystko?), wypaliły znamię i każą je z dumą obnosić. Więc staję się nienormalny, wypełniony do granic polskością, i tam, gdzie inni mówią człowiek, ja mówię Polak; gdzie inni mówią kultura, cywilizacja i pieniądz, ja krzyczę Bóg, Honor i Ojczyzna (wszystko koniecznie dużą literą); kiedy inni budują, kochają się i umierają, my walczymy, powstajemy i giniemy. I tylko w krótkich chwilach przerwy rozważamy nasz narodowy etos odrobinę krytyczniej, czytamy Brzozowskiego i Gombrowicza, stajemy się normalniejsi.

  3
   1. Darek51234

    Ani czyny ani słowa teraz są arbitralne decyzję wodza. Jak mówi to mówi. Np sędzia kryze był patriota a ten którego skazał na bezwzględne więzienie czyli Komorowski to komuch i zdrajca. Takie czasy. Tam na sali sądowej stał gość i krzyczał hańba a to był Antoni Macierewicz. Ale kogo to teraz obchodzi.

    3
   1. sumadartson

    Ja tam już nie wiem czy za Tuska nie było lepiej. Jak brakowało do pierwszego to można było wystawić fakturkę VAT na dużą bańkę i po uiszczeniu 5 tys. kary państwo wypłacało milionik. A teraz to od razu do pudła zanim jeszcze wypłacą.
    Zawsze to lepiej kraść niż być okradanym np. na paliwie.

    10
  1. Largo Winch

   Dobrze, że tekst ten przytoczyłeś a nie ograniczyłeś tylko do paru wyrazów. Słowa Tuska świadczą o tym, że całą historię Polski, odbiera jako pasmo cierpień i wyrzeczeń. Pomija lata dominacji w naszej części Europy, pomija tak długie trwanie w unii Polski i Litwy, życia wielu narodów i różnych religii. To coś, co zwie się Unią Europejską, może zapomnieć o sukcesie takim, jaki osiągnęła Rzeczpospolita Obojga Narodów. Ale jego słowa świadczą też o tym, że kompletnie nie rozumie procesu doskonale Wam znanego, że spada się 3 razy szybciej niż rośnie. Za błędy się płaci. Dotyczy to każdego kraju, każdego systemu. Stąd lata cierpień i przelanej krwi. A jak dodatkowo stoi się na drodze imperialnym planom sąsiadów oraz, jak w ’39, jest się “katalizatorem” gry hegemonicznej, to trudno liczyć na szczęście. Słowa Tuska świadczą, że historię chyba tylko “liznął” na studiach. Być może nasiąkł trauma rodzinnych przeżyć, w końcu Niemcy przegrali i musieli uciekać z Polski, a Ci co zostali, byli tłamszeni i szykanowani przez komunistyczny aparat.
   Ale to tylko słowa, czyny Tuska bardzo klarownie świadczą o jego stosunku do Polski.

   7
   1. wojciech.bialek (Autor
    Wpisu
    )

    “To coś, co zwie się Unią Europejską, może zapomnieć o sukcesie takim, jaki osiągnęła Rzeczpospolita Obojga Narodów”

    A cóż to za kocopoły? Sukcesie? A na czym ten sukces polegał? Sukces to odnieśli Litwini podbijając Ruś. My tylko się pod ten sukces podczepiliśmy (ratując Litwinów), nie posunęliśmy go ani krztyny do przodu, a potem (do spółki z Litwinami) błyskawicznie zaprzepaścili.

    3
    1. Largo Winch

     @wojciech.bialek
     Proszę wskazać unię państw, która przetrwała dłużej ta Rzeczpospolita Obojga Narodów. Przy tak zróżnicowanej strukturze demograficznej, wielu toczonych wojnach etc. Unia Europejska zdycha, po raptem trzydziestu kilku latach od upadku Sowietów (zakładam upadek strefy euro w połowie dekady o potem szybką dekompozycję UE). A wcześniej zaistniała tylko dlatego, że tak pasowało Amerykanom. Rozumowanie podobne co u Tuska (oczywiście pewnie z innych powodów), z którego zgodnie z logiką Polska to kraj, którego początek datowany jest na 1795 rok, a potem to tylko cierpienie i walka o przetrwanie.

     5
      1. macarek

       Jest biorąc pod uwagę sam słaby początek tj. już w 1380 ta cała Litwa była zagrożona, i gdyby nie odwet Tatarów to by nie dotrwała do Unii.
       A Polsce po Kaziku groziło ponowne podzielenie przez spadkobierców.
       To, że potem nie wykorzystuje się szans i koniunktur to inna sprawa.

       1
 3. FED drukarz

  JA tam pamiętam co w lutym mówili pisorki , wsadźcie sobie LÓD W GACIE a teraz jak epidemia się konczy to każą w maskach chodzić , w Castoramach i reszcie marketó budowlanych prawie normalny handel trochę trzeba w kolejce postać i słyszeliście o jakiś zarażonych ,

  za to w DPSach gdzie prawie chorzy i starsi ludzie nie wychodzą masakra , RZĄDZĄ NAMI GŁUPCY

  6
 4. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  Panowie, czy możecie sobie dać siana z tą wyborczą propagandą? Rozumiem, że ludzie to zwierzęta stadne, czyli dosyć podły rodzaj zwierząt, bo co prawda mogą gryźć osobniki stojące niżej w hierarchii stada, ale muszę lizać nie powiem co osobnikom stojącym wyżej (szlachetne są zwierzęta żyjące samotnie patrz orły, lwy i smoki w szlacheckej heraldyce), ale bez przesady. Trochę godności!

  https://www.youtube.com/watch?v=S6T752_EXno

  15
  1. Darek51234

   A pan lubi wrzucać wszystkich do wspólnego worka?
   Kompletnie nie reaguje Pan na pisanie elementarnych głupstw. Ale taka specyfika tego miejsca. Ale wydaje mi się, że pomawianie nawet osób publicznych jest prxestepstwem.
   Nigdy nie zacząłem tu dyskusji pozagieldowej. Zawsze są to odpowiedzi na wpisy innych. I czynie to bardzo rzadko gdy ktoś przekroczy wszelkie granice. Jak również nie używam inwektywow.
   Więc bardzo proszę o darowanie sobie względem mnie tego rodzaju wypowiedzi jak powyżej. Dziękuję i przepraszam, że czasami mnie poniesie. Obiecuje poprawę.

 5. toya

  @wojciech.bialek

  Na wykresie widać, że o 9%, ale w samym tekscie zgubil Pan wartość o jaka spadła sprzedaż.

  “Według najnowszych danych GUS sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) w naszym kraju była w marcu niższa niż rok wcześniej o proc. “

  1
  1. Poczatkujacy

   Rozumiem, że dalej zakładasz wyższe lokalne szczyty za granica? Tak mnie ręce świerzbia żeby Ski otworzyć, że ledwo sie powstrzymuję. Tylko moja koncepcja dojścia do 0,618 zniesienia na S&P mnie powstrzymuje…

 6. Guy Fawkes

  @WB

  //Ja też mam chamskie pochodzenie. Strzelam z łuku, ale z jazdą konną mam niestety problemy.//

  Końmi to niech Pan sobie nawet nie zaprząta głowy, wystarczy, że będzie Pan doskonallił arkana brawurowej jazdy Żukiem.:))
  https://d-tm.ppstatic.pl/kadry/c5/e7/7fd11b34d79739b1dd0959f15b19.1000.jpg

  //W okresie minionego pokolenia taki sygnał z rynku obligacji wyprzedzał początek recesji o kolejno 16 miesięcy, 18 miesięcy, 13 miesięcy oraz 22 miesiące (średnio o 17 miesięcy)………..To sugeruje początek tej recesji w okolicach kwietnia 2020 roku.//

  Ja bym poszedł dalej, po szesnastu miesiącach od inwersji krzywej rentowności następuje zaraza.:))

  Filmu o hienach gratuluję.

  3
 7. Guy Fawkes

  @Sumadartson

  Ja bym się tak nie przejmował centuriami Nostradamusa.
  One są tak ogólne, żeby pasowały do wszystkiego.

  To jest element zalegendowania oficera prowadzącego Katarzyny Medycejskiej.
  Guillaume de Nogaret, oficer prowadzący Filipa Pięknego takiego zalegendowania nie potrzebował.

  1. Guy Fawkes

   //Postać Katarzyny narosła do rozmiarów legendy, ale nie za sprawą jej regencji czy innych osiągnięć. Ludzie wierzyli, że nie cofała się przed niczym, aby osiągnąć swój cel. Jeżeli ktoś stanął jej na drodze, przeciwstawiał się lub zagrażał jej władzy, Katarzyna miała go otruć bez większego zastanowienia. Podobno wzbudzała strach, dlatego ludzie nie chcieli robić sobie z niej wroga.//

   Nostradamus //francuski lekarz, astrolog i autor proroctw, okultysta, mistyk[1], kabalista[2], badacz wiedzy tajemnej, doradca królowej Francji Katarzyny Medycejskiej.//

   .

   Pasowali do siebie jak dwie połówki jabłka. Jeżeli przypadkowe odejścia różnych ludzi były ”zapisane w gwiazdach” przez pierwszorzędnego fachowca od astrologii (i różnychtakich mikstur), no to przecież nic nie można poradzić na siłę wyższą, oder?

 8. ElSecator

  “Claimsy nieszczególnie obserwowane przez lata, w ostatnich tygodniach należą do najważniejszych raportów makro z USA. Dzisiejsze choć były słabsze od prognoz, to jednak nie zrobiły jakiegoś szczególnie negatywnego wrażenia, co pozwoliło poderwać w górę kontrakty na S&P500”

  Nie ma nic przyjemniejszego od jazdy o piekła.
  Należy tylko pamiętać że jak każda jazda, tak i ta, kończy się w punkcie docelowym.

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Dziękuję za ten odnośnik, bo dzięki niemu trafiłem na to:

   https://www.pudelek.pl/piotr-patkowski-pod-lupa-internautow-przesledzili-polubienia-nowego-wiceministra-na-facebooku-j-bac-wegetarian-rozliczymy-dude-z-obietnic-6500843181718016a

   “Zdelegalizować konie”, “Konie są tępe”, “Jestem za zaostrzeniem kar dla zwierząt znęcających się nad ludźmi”.

   To są jaja Zosiu. Nie wiedziałem, że jest aż tak źle. Czy jest jakiś sposób, żeby normalni ludzie się przed tym obronili?

   Kraj rządzony przez taką patologię musi upaść, co dotknie nas i nasze dzieci. Jak się przed tym uratować?

   Żeby była jasność, nie chodzi mi o tego chłopaczka, ale o tych, którzy go nominowali.

   1
 9. FED drukarz

  Nie wiem czy wiecie ale w USA mają znów głosować na 430 mld kolejnych pustych dolarów do rozdania , jak to ma spadać przy takim socjalizmie , jedynie akcji nie drukują dlatego trzymają 400% wzrostu indeksu w USA od bessy 2009

 10. FED drukarz

  Powiem Wam ,że jak widze swoje 3 sąsiadki nauczycielki które leżą na słońcu bawiąc się ze swoimi dziećmi otrzymujące 100% wynagrodzenia to mnie coś rusza , wyślą rano zadania mailem i zdalne nauczanie za pomocą rodziców , którzy wrócą z pracy i mają wykonywać pracę nauczyciela w domu za free.

  2

Dodaj komentarz