Jak inwersja krzywej w USA to robi, że zawsze ma rację?

Gdy przeszukałem mój blog w poszukiwaniu terminu “inwersja krzywej rentowności”, to pierwszy tekst, w którym zająłem się prognozowaniem terminu następnej recesji gospodarczej w USA w obecnym cyklu Juglara na podstawie zachowania tamtejszej krzywej rentowności znalazłem pod koniec grudnia 2017 roku (“Lata 60-te, lata 90-te“). Pisałem tam wtedy tak:

Dosyć powszechnie uważa się, że najlepszym znanym sygnałem ostrzegającym przed zbliżaniem się gospodarczej recesji w USA jest inwersja tamtejszej krzywej rentowności, to znaczy sytuacja, w której krótkoterminowe stopy procentowe zaczynają być wyższe niż stopy długoterminowe. 

Osobiście proponuję za taki sygnał traktować zejście różnicy pomiędzy rentownością 10-latek rządu USA i rentownością obligacji 2-letnich poniżej poziomu -0,08 pkt. proc. W okresie minionego pokolenia taki sygnał z rynku obligacji wyprzedzał początek recesji o kolejno 16 miesięcy, 18 miesięcy, 13 miesięcy oraz 22 miesiące (średnio o 17 miesięcy). 

Obecny poziom tego wskaźnika to +0,53 pkt. proc. W okresie minionego pokolenia mediana okresu pomiędzy momentami osiągnięcia przez ten spread obecnego poziomu a pojawieniem się znaczącej inwersji (poniżej -0,08 pkt. proc.) wynosiła ok. 11 miesięcy. Można więc szacować, że początek następnej recesji w gospodarce USA odległy jest o 11 + 17 = 28 miesięcy. To sugeruje początek tej recesji w okolicach kwietnia 2020 roku.

Podsumowanie: analiza zachowania krzywej rentowności ponownie okazała się użytecznym sposobem przewidywania terminu gospodarczej recesji w USA w ramach cyklu Juglara.

Komentarze

  1. Darek51234

    Podczadzy1
    Socjalizm tak wypaczenia nie. Pod takim hasłem toczy sie większość dyskusji na tym forum ostatnio.
    Normalnie dramat.

    No jak możesz, przecież tu sami zwolennicy wolnego rynku. Przynajmniej tak im się wydaje hahaha

    4
  2. cebeerxx

    Co do WIG Games, w ciągu roku urósł o 100% i jest najlepszym przykładem, że kupuje się siłę. Czego zdaje się nie wie 90% aktywnych użytkowników tego bloga, którzy od lat kupują PKO, Taurona, kopalnie i Brastera 😉 Jak poznać idiotę? Cały czas robi to samo i za każdym razem oczekuje innych efektów

    12
  3. b_54

    @WB

    No właśnie. Szkoda, że nie uwierzył Pan nieomylnemu wskaźnikowi.

    https://wojciechbialek.pl/2019/03/dlaczego-rynek-akcji-przestraszyl-sie-w-piatek-inwersji-krzywej-rentownosci-w-usa.html

    (…) “Otrzymujemy w ten sposób okolice kwietnia 2020 jako oczekiwany termin początku gospodarczej recesji w USA.

    Stoi to oczywiście w wyraźnej sprzeczności z różnymi wnioskami uzyskiwanymi w tym miejscu w przeszłości (np. tu , tu czy tu), zgodnie z którymi w najbliższych kwartałach raczej należy rozglądać się za dołkiem cyklicznego globalnego spowolnienia, a nie za jego początkiem.

    Jak podejść do tych prezentowanych tu ewidentnie sprzecznych koncepcji? No cóż, uczciwie mówiąc na razie nie ma pojęcia.

    Podsumowanie: w przeszłości spadek każdego z 4 głównych obligacyjnych spreadów USA do poziomów nie wyższych niż obecnie jednoznacznie sygnalizował początek gospodarczej recesji za kolejno 13 miesięcy, 13 miesięcy, 8 miesięcy i 16 miesięcy (średnia i mediana 13 miesięcy). Stoi to w wyraźnej sprzeczności z proponowaną w tym miejscy w przeszłości tezą o braku formalnej recesji w USA w obecnym cyklu Kitchina, którego faza spowolnienia powinna skończyć się w jeszcze w tym roku, a najpóźniej na początku roku przyszłego.”

    3
    1. Altivar

      Osobiście wydaje mi się że mamy odpowiednik 90 roku, wtedy przez 10 ostatnich lat spx zdrożał z ok 100 na ponad 300 teraz z 1000 na ponad 3000 a wieć skala podobna do tego przecięcie tej 3 trójki o której Pan Wojtek też kiedyś pisał.
      Można by zrobić analizę polityczną w USA i też chyba najbardziej podobna będzie ta z 90r.
      U nas… no właśnie kończymy stan prawie wyjątkowy, rządzi jedyna słuszna partia którą wszyscy chcą obalić ale nie wiedzą jak, zbliżają się niewolne wybory.
      Ale nie wiem bo już raz pytałem czy był już jakiś okrągły stół? Czy jakiś mur upadł? Bo może ktoś dostrzega jakąś symbolike.

      1
  4. bartek

    Wszytkie indexy / ETFy smigaja w gore a polski ETF EPOL.US jak zwykle na koncui jest najgorszym mozliwym wyborem. Podobniez polska złotówka

    blodless verdict of the market:
    polska jest nieinwestowalna 🙁

    tylko zagranica, polsski rynek kapitalowy jest trędowaty

    2
  5. mrRobertson

    @all biuro mi odpisalo w sprawie ropy …jedna pewna rzecz to ze “Ceny ujemnej na instrumencie FOIL nie bedzie” nawet jesli cena kontraktu spadnie do wartosci ujemnej… pewnie bedą nadzwyczajne rolowania stosowali …

    1. fast_market

      Ciekawe. Gdybym miał krótką pozycję i cena byłaby ujemna to bym chyba do sądu poszedł, jakby tego nie uznali.
      Chyba, że konstrukcja kontraktu jest taka, że do dnia fixingu (rolowania) jest floor ustawiony na zero, ale to powinno być opisane w warunkach kontaktu.
      W przeciwnym razie nie powinni też egzekwować strat klientów, którzy mieli długą pozycję. Jak symetria to w obie strony…

      2
        1. mrRobertson

          @fast/_market u mnie tez nie bylo ujemnej ceny kontraktu ale jak wczoraj spadlo do 6 usd to dali komunikat ze jutro rolowanie bedzie instrumentu FOIL… na poczatku myslalem ze to pomyłka jakas ale chyba regulamin daje taka mozliwosc.

      1. mrRobertson

        @ElSector odpisalo mi biuro na moje zapytanie. Stad wniosek ze wczorajszy komunikat o rolowaniu jest prawdziwy. Widocznie regulamin dopuszcza takiej zagrywki … mam nadzieje ze nie cofną chociaz tego …bo zakladam ze kolejne rolowanie dopiero za 2 miesiace bedzie. Dziwne praktyki.

        1
        1. Altivar

          A nie powinno być to rolowanie z majowego na czerwcowy??? No chyba że u tego brokera są o miesiąc późniejsze. Nie wiem czy to jest jasne że na tych platformach nie handluje się futures oil. Stąd mogą być różnice, w cenach również

Dodaj komentarz