Pandemia zdusiła rodzące się cykliczne ożywienie gospodarcze na świecie

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Nie jest to oczywiście żadnego odkrycie obecnie, ale najnowsze dane OECD na temat zachowania indeksów wskaźników wyprzedających koniunktury gospodarczej dla różnych krajów i regionów świata w marcu potwierdzają fakt brutalnego przerwania przez pandemię koronawirusa rodzącego się na świecie cyklicznego ożywienia. W minionym miesiącu CLI (“Composite Leading Indicators”) w wersji “amplitude adjusted” zarówno dla krajów OECD jak i dla krajów OECD oraz dla 6 największych krajów, które nie są członkami tej organizacji (BRIICS= Brazylia, Rosja, Indie, Indonezja, Chiny i RPA spadły do najniższego poziomu od lat 2008-2009. Dla tego drugiego wskaźnika marcowa wartość była w poprzednich cyklach osiągana odpowiednio w lipcu/sierpniu 2008, maju 2001 i lipcu/sierpniu 1998 (szare pionowe paski na poniższym obrazku to okresy “oficjalnych” recesji w USA).

Tak niskie jak w marcu wartość CLI dla OECD+BRIICS można zaznaczyć na wykresie MSCI Emerging Markets Index (w lokalnych walutach):

WIG-20 odbił się od górnego ograniczenia wstęgi Bollingera i górnego krótkoterminowego kanału trendu wzrostowego i być może zmierza w stronę wsparcia wyznaczanego przez górne ograniczenie konsolidacji z z okresu 20 marca-3 kwietnia i dolnego ograniczenia krótkoterminowego kanału trendu wzrostowego (ok. 1512 pkt.).

W przeciwieństwie do WIG-u 20 kontrakty na S&P 500 się nie poddawały i po wczorajszym wyraźnym wzroście dziś rano ponownie lekko zwyżkowały (+0,5 proc.). Na azjatyckich giełdach w czwartkowy poranek lekką przewagę miały wzrosty (Australia i Indie ponad 3 proc.).

Kurs akcji spółki KCI (C/Z 2,7, C/WK 0,1, kapitalizacja 29,5 mln zł), której działalność skoncentrowana jest w dwóch obszarach: w segmencie nieruchomościowym oraz w segmencie medialnym (“Rzeczpospolita”, “Gazeta Giełdy Parkiet”, “Bloomberg Businessweek”, “Sukces”, Uważam Rze”) przełamał pod koniec 2019 roku ponad 2-letnią linię trendu spadkowego, po czym wykonał ruch powrotny do tej linii i od marca ponownie się odbił uderzając w opadającą średnią 200-sesyjną.

Kurs akcji biotechnologicznej spółki Pharmena (C/WK 22,65, kapitalizacja 116 mln zł), której głównym obszarem działalności jest opracowywanie i komercjalizacja produktów powstałych na bazie opatentowanej fizjologicznej i naturalnej substancji czynnej 1-MNA, wybił się w kwietniu do najwyższego poziomu od ponad 1,5 roku przełamując opory wyznaczone przez szczyty z grudnia 2018 oraz sierpnia 2019.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć lekki spadek wysokości deficytu budżetowego w Polsce w lutym (-16,2 mld zł):

… spadek rocznej dynamiki CPI i wzrost rocznej dynamiki wskaźnika inflacji bazowej CPI na Węgrzech w marcu:

… lekki spadek stopy bezrobocia w Czechach w marcu (3 proc.):

… oraz spadek rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Meksyku do najniższego poziomu od 2009 roku (-3,5 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. cebeerxx

    Tak jak przewidywałem, przebity o 50 mln konsensus podbił na orwarciu kapitalizację cdreda o 2,5 MLD PLN, czyli tyle ile warte są np całe Azoty, więcej niż warta jest Neuca albo Tauron. Tak jeszcze spojrzałem na zyski z ostatnich pełnych 5 lat, obejmujących wszystko co spłynęło z wiedźmina 3. Otóż przez te 5 lat cdred zarobił w sumie 1 mld PLN

    7
  2. toya

    toya 8 kwietnia 2020 o 22:25

    “(…)

    A moim zdaniem trzeba poczekac do 15 kwietnia i publikacje zakutalizowanego pliku:

    https://ticdata.treasury.gov/Publish/mfh.txt

    od razu sie okaze w co gramy i czy usiaki dalej moga zadrukowac wszystko czy jednak weszli na droge Zimbabwe.”

    pko24 9 kwietnia 2020 o 01:04

    Jakie wnioski jak spadną?

    brak kupcow na jedyny amerykanski towar eksportowy > Fed nie zadrukuje > trzeba wywrocic stolik TERAZ (2020/2021)

  3. macarek

    Oglądawszy wczoraj co sie działo np. na Aliorze (przemielone 4 mln papierów) utwierdziłem się w przekonaniu, że grubasy bardzo sie spieszą by kupić póki tanio przed koncem zarazy. To było bardzo dobrze widać na PGN (wygrna z Gazpromem) gdy wpadli w panikę kupując miliony papierów – to nie tłum tam kupował – bo pakiety były ogromne.
    Jedno co naprawdę jest zagrożeniem – to groźba scenariusza kryzysu walutowego ala Wegry – BUX jest dużo słabszy niż WIG.
    Oczywiśce mamy tu też lepszą strukturę gospodarki – brak tak dużej monokultury motoryzacyjnej jak południowcy. Ale z drugiej strony duza branża transportowa…

    1. mac-erson

      Kiedyś pisałem o grubasach na przykłądzie CCC.
      To, że zaczęli kupować to wcale nie oznacza, że nie będzie niżej, ba nawet, że nie będzie nowych dołków na indeksach.
      Oni skupują średnio-długoterminowo i dla nich nie ma specjalnego znaczenia co się będzie działo z kursem short-term.

      1
      1. mac-erson

        Czy na pewno? Spodziewam się jeszcze wielu bombek w najbliższym czasie. Myślę też o zaostrzeniu rygorów światowych. To jeszcze nie koniec. Wcale się nie zdziwię jak będą ograniczenia dostępu do internetu…
        Tu idzie na prawdę gruba walka dobra ze złem.

        1
  4. Darek51234

    Nie no spoko, jeśli o mnie chodzi możesz pisać tylko rób przerwy. Nie chcę cię martwić bo z tym Grunwaldem to może być różnie. No ale jakąś szansa jest, dobrze że nie wyznaczyłeś tego Mieszka bo byś musiał nick zmienić żeby się odezwać.

  5. Guy Fawkes

    @cerberix

    //Puszcza Pan to Zimbabwe u siebie na blogu?//

    Zimbabwe to odstawiasz Ty na tym blogu, nie powiem, czesem nawet humorystycznie, ale częściej nie masz umiaru.

    Trzeba rozumieć, o co się rozchodzi. Obecnie rozchodzi się o to, czy zaopatrzone w państwową płynność firmy niemieckie i chińskie przejmą polską gospodarkę za bezcen, czy nie przejmą, bo miejscowi dostaną wsparcie albo nie dostaną.

    To jest wojna o niepodległość, a nie jakieś pierdoły z książek dla ubogich peryferialsów murzyńskich. A propos murzyńskości, wyobrażam sobie, że lubisz wysiąść ze swojego(?) AMG 63 i błysnąć w słońcu złotym zębem:))))

    Tak się gra jak przeciwnik, tzn. sojusznik oczywiście, pozwala.

    Dlatego w tym przypadku to nie jest na blogu drugie Zimbabwe, tylko drugie USA.

    O cholera, wypowiedziałem klątwę, na psa urok:)))

    3
    1. Guy Fawkes

      //A propos murzyńskości, wyobrażam sobie, że lubisz wysiąść ze swojego(?) AMG 63 i błysnąć w słońcu złotym zębem.//

      Tak mi się teraz przypomniało, że jak miałem kiedyś w Londynie myjnię, to miałem też takiego klienta, czarnoskórego chłopca lat około 20, który przyjeżdżam kilka razy w tygodniu bardzo czystym różowym bentleyem continentalem convertible.
      Taki sympatyczny dealer, pewnego razu zawinęli go policemani i straciłem klienta.:)))

    2. cebeerxx

      Czy mi się wydaje, czy jesteś jakiś pobudzony? Ja natomiast ze spokojem będę obserwował to co się dzieje, albowiem…mamy dobry sejm, wybitnych fachowców, gospodarka idzie do przodu a ludziom żyje się coraz lepiej

      5
      1. mac-erson

        @Karnak
        Po zeszłorocznych walkach na Usiakach jestem dużo bardziej cierpliwy jeśli chodzi o zakończenia trendów wzrostowych. Moim zdaniem będą przez 1-2-3 dni robili rozprowadzania i dywergencyjne szczyty.
        Nie chcę za bardzo szarżować przed świętami bo i po co. Wyznaczyłem sobie poziomy docelowe i spokojnie czekam.
        Oczywiście można się z nimi bawić na krótkie ruchy jak ktoś ma parcie na ciągłe bycie na rynku.
        Ja wykorzystuję kwarantannę i ładną pogodę do prac w ogródku na łonie natury. Dzisiaj maluję płot 😉

  6. Idmmaximus

    Jezeli kapitał ma obecnie akumulowac EM to po zbiciu do parteru teraz beda kupowac po pkc i ciagnac rynek w nieskonczonosc przy naszym malo płynnym rynku ???

    Akumulacja na tsk mało płynnym rynku troche trwa a nikt nie chce przepłacać …wiec lepiej przyakumulowac zbic rynek i znow akumulowac niz akumulowac ciagnac rynek w niebiosy ….. mamy mało płynny rynek wiec tym bardziej akumulacja troche jeszcze potrwa przy wiekszej zmiennosci …..

    2
  7. mami

    @ lis. Drogi lisie 3krotnie mnie wczoraj bez powodu oczerniłeś….od lemingów… od “mami” synków…że ujadam. Weź spójrz na wpis swój z wczoraj z 22.10. Cyt. Jutro przebijamy 1680…..I jak się czujesz? Ile mamy na wig20. Czy to co napisałeś było konstruktywne. Schowaj się do nory i przemyśl zanim kogoś obrazisz…

    7
  8. bartek

    Pisalem wczoraj

    Zdaniem ING Banku Śląskiego NBP będzie musiał tym samym skupić do 185 mld zł obligacji (8,4 proc. PKB), zarówno rządowych (80-90 mld tj. 3,9 proc. PKB), jak i emitowanych przez PFR (do 10 mld zł tj. 4,6 proc. PKB). – To już duża kwota jak na polskie warunki. Pierwsze QE w USA wyniosło 9 proc. PKB – ocenia Rafał Benecki, główny ekonomista ING.

    ZMONETYZUJA PRAWIE 10% PKB!!!

    4
    1. Guy Fawkes

      Nie chcę się wtrącać, ale w tym tekście o kwotach i procentach są chyba błędy i nieścisłości.

      Np, 185 mld to jest chyba 7,5%. Z kolei 10 mld PFR stanowi 0,4% PKB, no chyba że to nie jest 10 mld, tylko 100 mld.

  9. toya

    Bardzo znamienne jest ciagla proba podgrzewania tematu przez Chiny.

    Jeszcze na poczatku lutego, gdy swiat oswoil sie z tematem pojawienia sie wirusa, zaczeli pisac “wirus mutuje”.

    Teraz gdy Chiny wracaja do normalnosci, pisza “rosnie liczba zakazen bezobjawowych”.

    Czekam na kolejne podgrzanie tematu, w tygodniu po swietach gdy Austria, Czechy, Dania i inne kraje zaczna sie “odmrazac”.

    4
  10. cebeerxx

    Tak jeszcze trochę z gamedevowego podwórka, ale żeby zostawić na chwilę tego balona cdreda. Taka spółeczka z NC pod tytułem creepy jar. Dziś rano była nadmuchana pod 300 mln PLN. Przez ostatnie 2 lata miała kwartalne przychody po kilkaset tysięcy i zysk za ostatnie 12 miesięcy 890 tys PLN. Obecnie to ponad ćwierć miliarda kapitalizacji, pod co? Pod dołożenie trybu kooperacji do ich jednej jedynej gierki, do tego promocja cenowa, chwilowy wskok na 2 miejsce Steama i takie tam. Podeszli pod 300 mln kapitalizacji…Staram się niczemu na tym świecie nie dziwić

    https://notowania.pb.pl/instrument/PLCRPJR00019/raporty-finansowe/skonsolidowany/kwartalny/standardowy

    1
  11. Sawa

    Była mowa na temat emisji pieniądza w PL.
    Przypomnę co na ten temat powiedział prezydent James A. Garfield (20-sty prezydent USA, na stanowisku tylko 100 dni),
    na dwa tygodnie zanim zostaje zabity:

    „Kto kontroluje podaż pieniądza w naszym kraju jest absolutnym panem całego przemysłu i handlu(…)
    a kiedy zrozumiecie to, że cały system bardzo łatwo da się kontrolować, tak czy inaczej,
    kilku potężnym osobom na szczycie, nie trzeba będzie wam mówić, jak powstają okresy inflacji i depresji”.

    Od mojego pierwszego postu na tym forum podkreślam i jeszcze raz to powtórzę:
    “Dzięki Bogu nie mamy w PL Euro i to my, jako polskie państwo możemy kontrolować podaż pieniądza w naszym kraju.”
    Ostatnia wypowiedź Mike Pompeo, mówi nam o tym, że PL ma przyzwolenie na kontrolowanie emisji pieniądza.
    Właśnie i tego nie wiem, dlaczego potrzebne jest przyzwolenie…. i dlaczego wcześniej nie mieliśmy takiego.

    https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/6479736,koronawirus-usa-wsparcie-polska-pompeo.html

    6
  12. Idmmaximus

    Taa ciekawe komu opchna te firmy swoj towar …..ja czekam na obudzenie sie rynku z tej mglistej korekty wzrostowej pod american dream … to nie to miejsce i czas …twarde dane gospodarcze obudza niedzwiedzie ze snu …..

    2
    1. papatrader

      FW20 poszło do bardziej cierpliwych albo zachłannych. Powodzenia życzę bykom. Mi 150 punktów dało wzrost kapitału o 10%, co mnie w zupełności satysfakcjonuje w obecnej sytuacji.
      W tej chwili zostałem z kawą i patrzę na to złoto.

    1. toya

      Lexus (tak jak Infiniti) to najwieksze badziewie wsrod tzw premium. Sa auta ktore swietnie sie prowadza, sa auta ktore sa dopracowane technologicznie, sa auta ktore pieknie wygladaja. Lexus nie lapie sie do zadnej kategorii. Ale podobno dobre finansowanie leasingu stad duza popularnosc wsrod Mietków biznesu.

      2
      1. artysta_malarz123

        gdybyś miał wskazać markę a może i model, to który byś wskazał biorąc pod uwagę:
        – mocny, małoawaryjny silnik
        – dobrze spasowany
        – bezpieczny
        – dobre prowadzenie
        – praktyczny design

        1. toya

          Po design to do Volvo (S60), po zaawansowana technologie do Audi (ale ta Skoda w rodzinie), po prestiz, design, technologie do Mercedesa. BMW odcina kupony od dawnej chwaly. Japonczycy nie potrafią w premium.

          Dlatego sam wybralem Alfe Gulie. Nie jest dobrze spasowana, praktyczna tez nie do konca, traci na wartosci szybciej niz opcje na FW20, ale to “driver’s car” – angazujacy, a do tego jak oblednie wyglada.

  13. lis

    Poczytajcie posty autora o nicku KARNAK i zauważycie, że trafia niesamowicie zawsze w punkt na FW… hehe i zawsze z dopiskiem Stop Profitujący, gdzie nigdy nie słyszałem takiego terminu 😀 a jestem na rynku od 30 lat prawie

    2
    1. Neptun

      Hehe też to raz tutaj usłyszałem, pod jakimś postem wałkowałem ktoś mnie iswiecił że chodzi o Trailing stop. Co do Karnaka sam musisz sobie zdanie wyrobić, niektórzy już wyrażali swoje opinie tutaj na forum ale nie będę ich przytaczał.

      1. mac-erson

        Trzeba by się spytać jak mu finalnie wychodzi. Ma niezłe czucie na DT ale czasami zalicza większe wpadki jak pójdzie silny trend.

        Ja od czasu wirusa zmieniłem diametralnie swoją strategię. Bezwzględnie stosuję SL. Zmniejszyłem też zdecydowanie wielkość kapitału angażującego w pojedyncze transakcje. Jestem też cierpliwy w oczekiwaniu na swoją kolej. Czekam na większe zyski jak idzie w moją stronę. Lepiej też zarządzam pozycją czasami zamykając część celem zabezpieczenia zyskowności pozycji. Jednym słowem mniejszą łyżeczką. Efekty na koncie są diametralnie inne niż w zeszłym roku. Tak więc czuję, że idę w dobrą stronę.
        Przykład dzisiaj zamknąlem 1/4 pozycji na US i odbudowałem je powrotnie po 2805 przez co parę oczek pozycja poprawiona i spokojnie czekam na jej dalszą rozbudowę po świętach.

    2. koronasvirus

      Bo karnak jest zawsze zarobiony po fakcie, a jak nie ma już się jak wytłumaczyć, bo ruch jest ewidentnie wbrew temu co pisze, to wówczas stosuje to wyrafinowane zlecenie w postaci stopu profitującego. Oczywiście też po czasie. Ale jakoś musi zachować wirtualną twarz. Jest jak virus. Siedzi na tym blogu od lat. Chyba nie ma rodziny i życia poza tym blogiem. Za wciskanie kitu z tymi stopami profitującymi powinien dostać dwutygodniową kwarantannę.

      9
  14. Idmmaximus

    Nie potrzebuje poratowania tylko rozmow o rynku wole 10 Karniakow ze,swoimi dealami niz jednego goscia piszacego ze ci co sprzedali dolary i kupili akcje wygrali zycie itp …. swoja droga troche duzo tu tez polityki i cofania sie kilka wiekow wstecz ale ok to akceptuje 🙂

    Słabo tez z kantorowcami sami nie inwestuja na gpw ale innych komentuja słabe …..

    Ale nie ma co narzekać jesteście sola ziemi …tej ziemi

    5
      1. mac-erson

        Przy jakimś pozytywnym rozwoju sytuacji na początku przyszłego tygodnia niewykluczone okolice 10900-11000
        Sp500 też dopuszczam jeszcze jakieś szczyty w okolicach 2830.
        Ale… może a nie musi a będzie i tak niżej, sporo niżej w najbliszych miesiącach. Tak więc warto po prostu rozsądnie budować średnioterminowe pozycje S.

        1. datik

          rozsądnie budować średnioterminowe pozycje S.
          ————————–
          Kluczowe słowo ; “rozsądnie” -:)
          Musialem na kilka dni wypłacić z BM dość pokaźną, jak na mnie, kwotę i pech chciał, ze akurat w tej chwili musiałem uzupełnić depo. I zabrakło z rana kasy na niezłe, jak się później okazało, transakcje 🙁

  15. datik

    Qui tacet consentire videtur.
    ———-
    Ja cię nie mogę… gdzie tego jeszcze uczą ?-:) Seminarium, prawo, pewnie medycyna i gdzie jeszcze ?
    Zaliczyłem rok łaciny w liceum ale tylko ze dwie sentencje pamiętam, kilka innych znaczenia rozumiem…

  16. deco10

    @Luto 9 kwietnia 2020 o 17:19
    “Poza tym mc erson szczyt mógł równie dobrze być dziś. No chyba że Erman się pierwszy raz pomyli”

    Przecież nawet poprzednie okienko czasowe było błędne, dlatego nie trzeba daleko szukać, że Erman się pomylił.
    Ostatnie wskazanie było na 30.10.2019 a faktyczny punkt zwrotny był 3 sesje dalej co dało błąd ok 6,8% co nawet wg Neidka dyskwalifikuje taki sygnał.
    Gdyby ten błąd pomiarowy zastosować do tego okienka, które przypadnie na 18 kwietnia to dałoby to okienko czasowe +/- miesiąc. 🙂

    1
    1. Luto

      Pisałem o halowenowym okienku że było błędne bo było robione z krótkiego interwału czasowego pozostałe z 2019 się sprawdziły że stycznia 2020 też. Neidka podaje nie tylko okienka na stronie ermnometri ale również na Youtube

Dodaj komentarz