Rekord rocznej dynamiki M1 w USA

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Koronawirusowy kryzys skłonił banki centralne do wznowienia druku pieniądza. W rezultacie w konsekwencji działań amerykańskiej Rezerwy Federalnej roczna dynamika wzrostu agregatu pieniężnego M1 (gotówka w obiegu plus depozyty na żądanie w bankach) przekroczyła poziom szczyty poprzedniego rekordu z października 2011 roku i sięgnęła niedawno +28,7 proc.

Ponieważ swoje “quantitative easing” wdrożył również nasz NBP to i w Polsce roczna dynamika M1 silnie wzrosła już w marcu (nowszych danych na razie brak) do +21,1 proc., czyli najwyższego poziomu od grudnia 2007.

WIG-20 był wczoraj najsłabszym europejskim indeksem, co oczywiście wiązać można z zamieszaniem, które trwało na polskiej scenie politycznej w związku z niepewnością co do terminu wyborów prezydenckich. W jego rezultacie indeks zbliżył się do strefy wsparcia, chociaż równocześnie MACD wygenerował pierwszy od 24 lutego sygnał sprzedaży (co można próbować wiązać z cyklem 10-tygodniowym). Wieczorem pojawiły się informacje o dojściu członków rządzącej koalicji do porozumienia w sprawie dalszego postępowania w kwestii wyborów.

Do wygenerowania sygnały na MACD na cenie kontraktów na S&P 500 na razie nie doszło. Dziś rano cena kontraktów kontynuowała rozpoczęty we wtorek trend boczny. Niezdecydowane co do dalszego kierunku wydawały się również w czwartkowy poranek giełdy azjatyckie.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć spadek rocznej dynamiki nowych zamówień w Niemczech do najniższego poziomu od lat 2008-2009 w marcu (-15,8 proc.):

… spadek do najniższego poziomu od lat 2008-2009 wartości publikowanego przez Swedbank wskaźnika PMI dla sektora usług w Szwecji w kwietniu:

… spadek do najniższego poziomu od przynajmniej 2001 roku rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Czechach w marcu (-8,9 proc.) przy utrzymaniu dodatniej wartości podobnego wskaźnika dla Węgier (+3,5 proc.):

… wzrost wartości publikowanego przez Tinsa indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Hiszpanii w kwietniu (+4,2 proc. r/r):

… spadek do najniższego poziomu od 1984 roku liczby zarejestrowanych nowych samochodów osobowych w Niemczech w kwietniu:

… oraz najsilniejszy od 3 lat miesięczny spadek wartości oficjalnych aktywów rezerwowych Chin w marcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. michalz

    Panie Wojtku, może poświęcić jakiś post dollar index? Z paniki Covidowej uchodzi powietrze. Z dolara jakby również. Myślę, że to jest dobry czas by powtórzyć Pańskie zdanie, które stało się nadzwyczaj popularne xd Kto nie sprzeda… Czy Covid nie będzie naszym punktem G?

    2
  2. Ignacio1

    No nie wiem skąd ten pesymizm, jak przecież już wszystko jest w cenach; a mój ulubiony i zacny prezydent USA powiedział- otwórzcie się ponownie! Silne ręce już kupiły, co kupić miały, teraz tylko up!
    Nie rozumiem Was.

    3
    1. sumadartson

      To zależy co jeszcze zafunduje światu Wielka Depresja Kondratiewa. Wielki Głód w Afryce można (niestety) obstawiać w ciemno. Ciągłe drżenie i podskoki ziemi w Kaliforni, niespotykane od x lat ze względu na obszar i czas trwania wskazują na wielką katastrofę (niestety) geologiczną w Kaliforni, która może wydarzyć się już w każdej chwili. No i stosunki eko-polityczne na szczycie.

  3. Altivar

    Nie rozumiem tego rozczarowania polską giełdą. Czasy tzw zagramanicy dawno minęły, transformacja się skończyła, szrotowe wyceny wartościowych antyków też. Teraz oni wolą kupować u siebie, my też wolimy kupować u nich dlatego tam rośnie gdy tu spada.
    Twierdzenie”wielkiego ałtorytetu Balcerowicza” – “kapitał nie ma narodowości” przeminęło z wiatrem jak wczorajszy deszcz.

    6
  4. Ignacio1

    //Czy najwiekszy kryzys od lat , najnizsze odczyty sprzedazy detalicznej, pmi itp itd sa juz w cenach
    Śmiem wątpić//

    Po pierwsze, proszę patrzyć na tytuł tego wpisu Gospodarza, po drugie wygenerowane są sygnały objęcia hossy u Jankesów na interwale M, i zbliża się reelekcja Donalda T. Dlatego, jego wyborcy muszą być w świetnych nastrojach.
    A o złych danych wiedzą Wszyscy.

    3
    1. Wiater

      Nie będę sie powtarzał, ale właśnie te ‘reelekcja’ moze byc przyczyna dużej stagnacji indeksów. Sympatyzuje osobiście z panem T., ale:
      – czy jego wybiorą ponownie, zaczynam wątpić?
      – jaki pożytek ma przeciętny wyborca T. z tego ze akcje są drogie???
      – raczej bym oczekiwał kolejnych utarczek na arenie międzynarodowej,w celu wzmocnienia protekcjonizmu, wzrostu zatrudnienia etc. co niekoniecznie w tym roku przełoży się na wzrost indeksów
      – ‘sytem’, tzn. oponencie pana T. mogą wywinąć jakiś grubszy numer już wkrótce, aby rynki nie rosły, tzn. nawet tego sukcesu mu ująć
      Jest to ujecie zbyt proste i naiwne -> “rynki UP bo jesienia wybory w USA”

      1
      1. Idmmaximus

        Co za problem zrobic w usa nowe dołki do powiedzmy lipca sierpnia a pozniej sky is the limit do wyborow ….. do wyborów sporo czasu …… ostatnie 3-miesiace pokazaly ile moze sie wydarzyc w 60 pare dni sesji 🙂

        1. Wiater

          Powiem tak – jeśli DJI utrzyma się powyżej 18-20.000 do wyborów to Donald może to zawsze sprzedać jako sukces, mając wymówkę ze: Korona, koszty transformacji protekcjonistycznej itd., a przy tym obiecać cos realnego, tzn. dalszy wzrost indeksów ja go wybiorą.
          Ale może się grubo mylę -> Giełdy powoli przypominają kasyno, przynajmniej wielu by tak chciało.

  5. Guy Fawkes

    @Sumadartson

    //Jakoś nie mogę uwierzyć w hossę po hossie.//

    Przecież sam pan Wojtek zauważył, że nie było dystrybucji.
    Warren słupnik jest 50 wagonów do tyłu. No jak tak można? Nie można oczywiście. Dystrybucja się należy. Widział to kto hossę bez dystrybucji? Dystrybucję robi się na górze, a nie na dole.
    Musimy poczekać aż Warren słupnik wyjdzie na zephirum.

    Kangur w dłuższej perspektywie.
    https://invst.ly/qppma

    1. sumadartson

      Ja bardzo szanuję gościa. Nic nie daje takiego zysku jak dobra inwestycja w horyzoncie dożywotnim. On nie zważa na bessy. Jedyne co robi to reinwestuje zyski lub zamienia jakąś inwestycję na lepszą. Jam jest za gorącokrwisty do takiej strategii

      3
  6. Guy Fawkes

    @WB

    Widziałem tą utajnioną konferencję.
    Słabe, Pan się popisywał elokwencją, Bartosiak tracił zasięg. W sumie nic nowego. Geneopolityka to już przegięcie. Nie było co utajniać.:))

    1

Dodaj komentarz