Ciekawe zjawisko na amerykańskim rynku akcji

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Wczoraj Nasdaq Composite ustanowił swój kolejny szczyt, natomiast średnia przemysłowa Dow Jonesa spadła na zamknięcie do najniższego poziomu od końca czerwca. To bardzo interesujące zjawisko, bo jeśli sprawdzimy, kiedy w okresie minionych prawie 50 lat, DJIA był o ponad 6,7 proc. poniżej swego 2-miesięcznego szczytu, zaś Nasdaq Composite robił nowe przynajmniej 4-miesięczne maksima, to okaże się, że taki sygnał pojawił się tylko raz: 20 lat temu pomiędzy 7 lutego a 10 marca 2000 roku.

Synchronizacja tych 2 epizodów oddzielonych od siebie o 20 lat wygląda dla Dow Jones Industrial Average i Nasdaq Composite tak:

… i sugeruje, że o ile amerykańskie „blue chipy” są w miarę bezpieczne jeszcze przez następne 16 miesięcy, o tyle szczyt hossy na spółkach technologicznych odległy jest o niecałe 5 tygodni.

Wszystkie główne indeksy GPW wzrosły wczoraj (WIG-20 +0,2 proc.). Tradycyjnie największą zwyżkę zanotował NCIndex (+3,2 proc.). Również tradycyjnie zarówno NCIndex jak i sWIG-80 zanotowały nowe przynajmniej roczne maksima. Wśród indeksów sektorowych ta sztuka udała się jedynie WIG-BUDOW.

Cena kontraktów na S&P 500 spadała dziś rano o 0,8 proc. O tym, że sprawa może być poważniejsza świadczyła poranna czerwień azjatyckich rynków (najwięcej bo o 2 proc. spadał Hang Seng). Wyjątkiem był zwyżkujący o zaledwie 0,1 proc. indeks giełdy filipińskiej.

Spółka LiveChat Software (C/Z 25,5, C/WK 24,71, stopa dywidendy 0,8 proc., kapitalizacja 1,94 mld zł) została w tym miejscu wspomniana 27 listopada ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 37 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała 75,5 zł. Dotarcie kursu akcji spółki do górnego ograniczenia 6-letniego kanału trendu wzrostowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 8 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć majowe odbicie w górę rocznej dynamiki eksportu i importu Niemiec z najniższym od przynajmniej pokolenia poziomów zanotowanych w kwietniu:

… trzeci miesiąc z rzędu wzrostu liczny rejestrowanych w Austrii nowych samochodów w czerwcu:

… lekkie odbicie w górę rocznej dynamiki eksportu i importu Węgier w maju:

… najniższą od 2009 roku roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Bułgarii w maju (-15,8 proc.):

… oraz spadek rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Holandii w maju do najniższego poziomu od 2009 roku (-8,6 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. macarek

  Ja mam cały czas „deja vu” z lutym 2000. Pamiętam jak wygasały obroty, i Optimus stał w miejscu tak jak teraz jego następca CDR. Przyszedł jeden facet i sprzedał wszystkie spółki „wzrostowe” a kupił PKN i Stomil Olsztyn. Za tydzień był krach, a jego wybory zaczęły wzrost przez kilka mięsiecy.

  2
 2. rivsay

  @WB
  Dobre ostrzeżenie dla byków.

  @animetal_slave
  Ciekawy artykuł 🙂 w poprzednim wpisie (choć ze względu na specjalistyczne słownictwo nie do końca zrozumiałe dla mnie)

  Mi mój algorytm (mózgownica) podpowiada jak się zamknie SP500 o 22:00 o 50 wyżej/niżej od teraz (3130) to graj na weekend w tym kierunku.
  Jeszcze tylko mózg ustala punkt wyjścia dla S jakby miało rosnąć 🙂

 3. tmoore

  @animetal slave
  odp. Bardzo Panu dziękuję. To co Pan napisał do mojego modelu „who rules the market”. mam więc pytanie – czy w takim wypadku szczególnie w przypadku użycia AI z możliwością samonauki – cykle, fale Elliota, nie stają się częścią manipulacji jaką potencjalni inwestorzy bazujący na AI – takim jak najnowsze szachowe – mogą użyć w stosunku do stadnych zachowań ludzkich?

  1. animetal_slave

   Na pewno algorytmy naginają poziomy FIBO, szczególnie na rynkach rozwiniętych.
   Co do fal Eliota, to znam 3 Eliotowców i każdy z nich bardzo dobrze radzi sobie na giełdzie w oparciu o fale, więc powiem tak: intraday AI wygrywa, long-term, fale obowiązują.
   Disclaimer: nie znam się na falach.

   2
  2. animetal_slave

   Panie Dociekliwy: jest więcej metryk niż AATR: IR, SR, hit ratio, upside risk, downside risk etc. Rozkłady są stabilne w in-sample, bo tak przygotujemy dane (eliminujemy outliery, robimy testy stabilności rozkładów, testy średnich, t-studenta etc.). Stabilność out-of-sample nigdy nie jest gwarantowana, więc tworzy się markov chains oraz inne modele regimowe w celu wczesnego wykrycia zmiany regimeu i zinwalidowania modelu.

   POZDRAWIAM

   3
     1. datik

      Od kilku tygodni, od ostatnich dwóch już niemal nonstop, w TVPInfo jest nieustanna nagonka na Rafała i PO ( na PSL już nie bo to jednak potencjalni Dudy wyborcy) a z drugiej strony apologizowanie Maliniaka i PIS. I to za moje ( też) pieniądze. Już za to chociażby nalezy dać bana Długopisowi.

      7
  1. sumadartson

   Jak wynurzenie, jak jeszcze zanurzenia nie było. Uboot to nie balon. Nad wodę nie pofrunie.
   „Nie dajeee łajbie żaaadnych szans” cytując klasyka rozrywki.
   A wostoki już dawno przetopione na tanki. Czekają na granicy na rozkaz

   1
 4. DrQuality

  Wykorzystujemy Machine Learning oraz AI. Prosty przykład powyżej byłby zamodelowany za pomocą jakiejś regresji (np. LASSO), oraz modele factorowe albo PCA posłużyłyby do eliminacji współliniowości.
  Następnie robimy Back-test, czyli jak dany model działał historycznie, oraz out of sample test, czyli model działał poza próbą. Najlepsze modele są potem wdrażane w handel algorytmiczny.

  Pozdrawiam,
  animetal_slave
  Kolego Max połączyłem odpowiedż na w/w tekst z tym tekstem-ten w chełmie to Duda?
  Wykorzystujemy Machine Learning oraz AI. Prosty przykład powyżej byłby zamodelowany za pomocą jakiejś regresji (np. LASSO), oraz modele factorowe albo PCA posłużyłyby do eliminacji współliniowości.
  Następnie robimy Back-test, czyli jak dany model działał historycznie, oraz out of sample test, czyli model działał poza próbą. Najlepsze modele są potem wdrażane w handel algorytmiczny.

  Pozdrawiam,
  animetal_slave

  Kolego Max,połaczyłem odpowiedz na powyższy tekst z obecna sytauacja-ten w chełmie kogos Koledze przypomina?
  https://www.youtube.com/watch?v=kyUDZASJUEc

  3
 5. Bankier

  Widzę po polityce zaczęły sie pierdy o jakiś mega systemach , boki zrywam . Handel wysokiej częstotliwości każdy zna , to jest proste jak budowa cepa , Goldman ma taki szybki dostęp i komputery ,że zanim ja i ty i on z forum wstawimy zlecenie jego komputer zdąży już to kupić i nam sprzedać bądź odwrotnie i dlatego Goldmann ma 100% zyskownych transakcji bo jest tylko stroną pośredniczącą a animetal slave i jego kolesie to mogą sobie co najwyżej pierdy na tym blogu popisać i popisywac sie przed Januszem forexu.

  6
  1. animetal_slave

   Cześć Bankier,
   Gdybym Ci powiedział, że z Goldman Sachs oraz JP Morgan mam quantowe spotkania co tydzień, to byś puścił pierda bokiem, czy totalnie się zesr** pod siebie?
   No, ale nie powiem Ci nic, więc dalej będzie smrodził na wszystko dookoła.

   14
    1. sumadartson

     Eeee.. licha wygrana. w razie utraty kasy, satysfakcja z panowania nadal „lepszego zła”
     W razie wygranej „gorszego zła”, satysfakcja z pomnożenia kasy przez 2,5.
     Taka gra pod lepsze samopoczucie, żeby nie być w razie draki „całkiem przegranym”

     4
   1. datik

    sumadartson
    Wydajesz się być rozsądnym gościem, dlatego zastanawiałem się dlaczego popierasz Maliniaka. Przecież zdajesz sobie sprawę, ze prezydent bez oparcia w sejmie, mówiąc językiem młodzieżowym; ch___ja może. PIS ma jeszcze 3.5 roku rządów i bez weta prezydenckiego, z tym Trybunałem Konstytucyjnym, zapewne niedługo Sądem Najwyższym może „wszystko”. Np. prezes wymyśli sobie, ze szkoda pieniędzy na nast. wybory. Albo będą w stylu rosyjskim albo nawet białoruskim. Nie obawiasz się takiego scenariusza ?
    Zakładasz, że Trzasek będzie wetował wszystko bez wyjątku jak leci ?
    Wiesz co wymyśliłem ? Założyłeś sobie, ze tylko pod rządami PIS i z Maliniakiem/prezydentem indeks w20 ma szansę osiągnąć prognozowaną przez Ciebie wartość :))) Straci na wartości tak jak stadnina w Janowie przez niecałe pięć lat :(((
    Dobrze kombinuję ?:)

    PS
    W I turze głosowałem na Hołownię, gdyby wszedł miałby większe szanse z Dudą niż RT, szkoda…

    7
 6. Bankier

  Państwowe chińskie fundusze zaczęły sprzedawać akcje

  Chińskie spółki o największej kapitalizacji tanieją w piątek po tym jak dwa fundusze, za którymi stoi państwo, zaczęły ograniczać stan posiadania ich akcji. Może być to sygnał chęci hamowania ostatniego rajdu wzrostowego na giełdach, uważają eksperci.

 7. Primipilus

  …..o jakiś mega systemach , boki zrywam . Handel wysokiej częstotliwości każdy zna , to jest proste jak budowa cepa , Goldman ma taki szybki dostęp i komputery ,że zanim ja i ty i on z forum wstawimy zlecenie jego komputer zdąży już to kupić i nam sprzedać bądź odwrotnie….
  Tu się zgodzę z bankierem. Ten HTF ani nam przeszkadza ani pomaga. Co z tego, że jest, że zarabiają na mikro transakcjach. I tak liczy się trend. Zajmuję pozycję i czekam. To ja decyduję kiedy zamknę. Pomiędzy moim otwarciem pozycji a zamknięciem HTF może sobie zrobić 1000 transakcji. Dla mnie to bez znaczenia.
  Poza tym te systemy nie działają samodzielnie. Za nimi stoi człowiek i on im wpisuje algorytmy.
  Ludzie fascynują się HTF. To jak fantastyka. Dla zwykłego inwestora, który robi transakcję raz na 2 tygodnie HTF nie jest groźny. Nie ma się czym fascynować.

 8. Mr.Morris

  Zapewnienie otrzymania pożyczki …
  Żadnych bzdur, żadnych wpadek
  skontaktuj się z nami, aby uzyskać pożyczkę już od 2% stopy procentowej💡
  Stań się bogaty i sławny, płać rachunki i długi
  Żyj swoimi marzeniami
  skontaktuj się z Panem, Morris Loan już dziś, korzystając z poniższych informacji
  Email: Email: wildloanoffer1@yahoo.com
  WhatsApp: +44 7404 930343
  po więcej informacji

Dodaj komentarz