Co słychać na Białorusi?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Ostatnie wydarzenia na Białorusi związane z wyborami prezydenckimi w tym kraju można potraktować jako pretekst do przyjrzenia się podstawowym parametrom gospodarczym naszego sąsiada. Jak sugerują dane na temat rocznej dynamiki PKB na Białorusi kraj ten minął apogeum kryzysu wywołanego rozpadem Związku Radzieckiego w 1994 roku i od tamtej pory do 2008 roku rozwijał się dosyć szybkim tempie momentami przekraczającym 10 proc. Globalna recesja z lat 2008/2009 dotknęła Białoruś dosyć łagodnie, a w 2011 roku dynamika PKB ponownie przekroczyła 10 proc., ale od tamtej pory można zaobserwować wyraźne osłabienie dynamiki PKB, która w I kw. br. była lekko ujemna.

To spowolnienie nie jest zbyt silne, bo dane na temat rocznej dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w okresie kwiecień-czerwiec nie sugerują jego znaczącego pogłębienia w II kw.

Pomijając hiperinflacyjną depresję z początku lat 90-tych największy kryzys dotknął Białoruś w 2011 roku, kiedy to reagując na wzrost deficytu obrotów bieżących w 2010 roku do poziomu -14,5 proc. PKB:

… kurs euro względem białoruskiego rubla wzrósł prawie 3-krotnie.

Efektem tej dewaluacji był skok rocznej dynamiki indeksu cen detalicznych (CPI) do prawie 110 proc. w styczniu 2012, ale od tamtej pory tempo inflacji wróciło na Białorusi w okolice +5 proc.

Na WIG-u 20 nadal panuje flauta – wczoraj indeks wzrósł o 0,3 proc. Rosły również pozostałe indeksy GPW (najsilniej sWIG-80 +1,2 proc.), natomiast po raz trzeci z rzędu spadła wartość NCIndex. To potencjalnie istotna informacja, bo od czasu rozpoczęcia w marcu szalonego wzrostu wartości tego indeksu nie zdarzyła się dłuższa niż właśnie 3 sesje sekwencja spadkowa NCIndex. Ewentualny 4-ty z rzędu spadek – kiedy wreszcie nastąpi – można będzie traktować jako ostrzegawczy sygnał słabnięcia tendencji wzrostowej.

Cena kontraktów na S&P 500 kontynuowała cały czas pełznięcie w górę wzdłuż górnego ograniczenia wstęgi Bollingera. Dziś rano w Azji koreański Kospi po raz kolejny ustanowił swe nowe 2-letnie maksimum. Lekką przewagę miały indeksy rosnące (ponad 1 proc. oprócz Kospi również Nikkei, Hang Seng i tajski SET). Ponad 1 proc. tracił dziś rano Shanghai B-Share Index.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć powrót rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Czechach do minimalnie dodatnich wartości w czerwcu:

… spadek rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Finlandii do -6,1 proc. w czerwcu:

… ponowny silny spadek wartości wskaźnika zaufania konsumentów w Izraelu w lipcu:

… wysoką roczną dynamikę produkcji samochodów w Chinach w lipcu (+22,3 proc. r/r) oraz ich sprzedaży (+16,4 proc. r/r):

… -7,9 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Bułgarii w czerwcu:

… oraz wzrost szacowanej przez Japan Center for Economic Research rocznej dynamiki PKB w Japonii w czerwcu do -9,1 proc.:

\Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

      1. mac-erson

        Takiego spadku nie będzie na 100%. Luka tygodniowa 17-21 i stąd odpał na północ. Co nie znaczy, że z obecnego poziomu jest jeszcze miejsce na spadek. Lecimy dalej na północ. Zanurzenia tylko nad Bałtykiem 😉

  1. Bankier

    Modyfikacja dopuszczalnego pasma odchyleń inflacji od celu do 0,5-4,5 proc. nie byłaby błędem – Łon, RPP

    To chyba można o podwyżkach stóp zapomnieć , pewnie już widział inflacje na Węgrzech i zna naszą .

    2
  2. Prince

    Prośba o poradę.

    Posiadam wiedzę kiedy rozpocznie się BESSA w PL. Jestem w stanie wskazać timing (datę) jej rozpoczęcia w z wyprzedzeniem jednego miesiąca. Granica błędu na indeksie W20 co do daty wynosi ok. 2 tygodnie zaś co do ceny 0,8%- 3%. Inaczej mówiąc: inwestor zajmując pozycję S we wskazanym dniu będzie miał gwarancję, że kurs nie wzrośnie o więcej niż o 3% i spadki rozpoczną się najpóźniej za 2 tyg. Co oznacza słowo bessa i jakie spadki wywołuje każdy na tym blogu wie. Ponieważ jest to wiedza ekskluzywna i kosztowała mnie dużego wkładu pracy intelektualnej, poza wykorzystaniem jej dla własnych decyzji inwestycyjnych – mam zamiar podzielić się nią z innymi osobami ale tylko za odpowiednim wynagrodzeniem.
    Proszę o poradę jak to załatwić od strony prawnej ponieważ nie jestem doradcą inwestycyjnym i nie wiem czy jest to zgodne z prawem. Osobie która, która udzieli mi najbardziej rzeczowej informacji w tym przedmiocie wskażę datę za free na dwa dni wcześniej.
    Wszystkim którzy do końca przeczytali ten wpis mam GRATIS. Informuję, że bessa nie rozpocznie się w sierpniu b.r.
    Kontakt do mnie:mufryza@wp.pl

    2
    1. red.007

      W Polsce istnieje swoboda zawierania umów.
      Wszystko zależy od konstrukcji umowy.
      Umowa powinna zawierać na co się strony umawiają.
      Prawnik powinien wyjaśnić czy jeśli będzie to traktowane jako usługa i czy taka usługa wymaga pozwolenia/koncesji.

  3. Primipilus

    Każdy popełnia błędy. Dlatego mało piszę ostatnio. Myślę, że jest szansa na 1880 a nawet 1900 w 2 tygodnie. Tu każdy pisze co chce albo jak mu się wydaje. Więcej jest tu pisania w oparciu o intuicję. Każdy ulega sugestiom innych i wtedy zaczyna wymyślać kierunek. A to tylko wymyślanie i intuicja.

      1. resss

        nie ma zamiaru uskuteczniać ruskiej propagandy, warto jednak zauważyć ze ruskie sporo czasu i pieniędzy wpakowali w biotechnike. nie sa ograniczeni żądnymi konwencjami czy normami, zaczna szczepić więźniow, potem ich zarazac, potem przyjdzie czas na poborowych, obywateli etc

        okrutny pragmatyczny narod ale historii nie pisza rozmemlane rozbeczane pizdusie

        1
          1. Bankier

            Kto będzie brał szczepionke jak od 2 mmiesięcy Polacy tłumnie uczestniczyli w wyborach wiecach i w górach nad morzem i Mazurach , ja tak jak dudopis nie kupuje nieprzetestowanej szczepionki bo UWAŻAM ŻE NIE

            2
  4. Bankier

    A ja skłaniam sie coraz bardziej ku tezie , że rynki finansowe w lutym wymyśliły tą pandemie żeby dostać biliony dodruku na zabawę , niedługo znów coś wymyślą bo FED i inni zakręcą chwilowo kurek .

    Ale sie te prognozy złota na 10 000 $ idelanie zeszczytem pokryły

    2
        1. pies_agent123

          Mówiłem: dobrym słowem w czasach niskich stóp procentowych nie zawsze się udaje wywołać bessę:))) Pandemia była zaplanowana. https://www.youtube.com/watch?v=byn8NvEOxZ0
          Zresztą taki Gates czy inny wielki szachermacher. Oni dogorywają na swoich bluechipach i wiedzą że cenę akcji może podbić lock-down i zwiększony popyt na IT. To ostatnia taka hossa na Nasdaq, by stać się bogatym i sprzedać akcje. Te szachermachery wiedziały dobrze o co comeon. Teraz to już jest tylko kwestia towarzyszy amerykańskich i chińskich by dojść do .. twardych ustaleń kto tu rządzi.

          1
  5. Prince

    Temat jest pewny w przedmiocie timingu i ceny ponieważ ma stuprocentową skuteczność. To nie chodzi o jasnowidztwo czy obliczenia matematyczne ale o bieżący monitoring zachowania wielkich graczy rynkowych kreujących trendy. Co do zabezpieczenia w przypadku zwrotu pieniędzy to jest rzecz do przemyślenia bo nie wiem jakie kwoty ktoś by inwestował i jakie byłoby ryzyko z mojej strony. Najprostszym rozwiązaniem wydaje mi się odsprzedanie systemu z klauzulą o wysokiej karze umownej w przypadku udostępnienia go świadomie lub nieświadomie osobie trzeciej bądź spowodowanie przecieku do internetu. Na razie czekam na maile poradami internautów

    1
    1. dociekliwy54

      1/ Nie ma systemów 100% pewnych.
      2/Rynki zachowują się opcjonalnie, tzn.to co widzimy na wykresie historycznym wcale nie musiało się zdarzyć.
      3/Przewagę uzyskuje się statystyczne przy wielu zagraniach a nie w 1 przypadku(spodziewana bessa).
      4/Czy można mówić o statystyce przy 1 rzucie monetą?

      8
    2. red.007

      Jeśli 100%,to kura znosząca złote jajka a takich rzeczy się nie sprzedaje.
      Kredyt/lewar i wio.
      A tak serio,jak udowodnić klientowi 100% skuteczności.
      Raczej nie będzie go interesowała stu procentowa skuteczność z przeszłości.
      Skuteczność systemu można sprawdzić w przyszłości,czy jest przed kupnem przewidziany taki dowód,czy w ciemno?

      5
      1. Prince

        Możemy się mylić my drobni inwestorzy a nie ktoś kto rozgrywa rynek. Grubas nie może się pomylić. Będzie ciągnął rynek do góry za uszy dotąd – dokąd zaplanował. Tu nie ma przypadków. Oczywiście kredyt, lewar itp ale z cytryny trzeba wycisnąć wszystko co się da.

    1. red.007

      Spadek złota mnie specjalnie nie dziwi:

      “red.007
      2 sierpnia 2020 o 13:24
      Bonusik od red.007 dla blogowiczów:
      Świat poradzi sobie z Covid(szczepionka)lub Covid sam ustąpi,być może jeszcze w tym roku.
      Informuje mnie o tym wykres złota.
      Wzrost cen złota w br.nie wynika,jak się obiegowo uważa,ze wzrostu inflacji.
      Wzrost cen złota wynika z bezpiecznej przystani w czasach Covid szczególnie,gdy dolar jako bezpieczna przystań,w tym czasie zawiódł.
      Wykres złota w ujęciu dolarowym informuje mnie,że jeszcze w tym roku złoto rozpocznie spadek.
      W ujęciu dolarowym,w wymiarze wieloletnim,zejdziemy poniżej 1100.
      W ujęciu złotówkowym,w wymiarze wieloletnim,zejdziemy poniżej 4500.”
      https://stooq.pl/q/?s=xauusd&c=1y&t=c&a=ln&b=1

      Nie wiem jeszcze co na to Covid,czy to na razie tylko korekta złota.

      1. sumadartson

        Ja tam się nie znam, ale
        ktoś tu pisał jakiś czas temu że relatywna słabośc spółek hi tech do spółek tradycyjnych(defensywnych) będzie dlań sygnałem końca trendu wzrostowego. Myślę że to mógł napisać jedynie Arcymistrz świata analityków.
        Nasdaq wali trzeci dzień do piekła; reszta jeszcze podskakuje

    1. red.007

      Jeśli piszesz o hossie,to tylko korekta i po korekcie będzie nadal w portfelu.
      Natomiast z dużych spółek można szukać czegoś z potencjałem KGH.
      Możliwe,że z drzemki obudzi się PKN,choć niekoniecznie już a może dopiero poniżej marca.
      Tak czy siak,obserwować warto,bo świat z covidowego strachu może przejść w entuzjazm i paliwo będzie schodzić jak ciepłe bułeczki.
      Nic nie trwa wiecznie,covid też.

      2

Dodaj komentarz