Najwyższe zamknięcie WIG-u 20 od 5 miesięcy

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Co prawda w trakcie sesji z 21 czerwca WIG-20 był wyżej, ale zamknięcie indeksu na środowej sesji było najwyższym od 4 marca. W efekcie indeks znalazł się ponad 42 proc. powyżej swego marcowego dołka. To pierwszy przypadek od 2009 roku, by WIG-20 w okresie mniej niż 6 miesięcy wzrósł o ponad 42 proc.

Jeśli ograniczymy się do sytuacji, w których 1) WIG-20 rośnie w ciągu mniej niż 6 miesięcy o ponad 42 proc. 2) startując z przynajmniej 2-letniego minimum, to okaże się, że dla obecnej sytuacji znajdziemy w przeszłości tego indeksu 4 precedensy zaznaczone na poniższym obrazku.

WIG-20 wzrósł wczoraj trzecią sesję z rzędu docierając do poziomu górnego ograniczenia konsolidacji, w obrębie której znajduje się od ok. 10 tygodni. Oprócz poziomego oporu wyznaczanego przez szczyty z czerwca i lipca w okolicach tego poziomu znajduje się również opadająca średnia 200-sesyjna i górne ograniczenie wstęgi Bollingera. Ewentualne przełamanie tych oporów powinno otworzyć temu indeksowi drogę do dokończenia 3-ciej (ostatniej w tej elliottowskiej sekwencji) fali wzrostowej rozpoczętej w marcowym dołku, która dotarłaby do kluczowej strefy oporu wyznaczanego przez przedpandemiczne poziomy indeksu.

Już bardzo niewiele brakuje cenie kontraktu na S&P 500 do szczytu z drugiej połowy lutego. Dziś rano w Azji przeważały wzrosty. Najsilniej zwyżkował japoński Nikkei 225 (+1,8 proc.). Pomimo spadku na koniec sesji wcześniej nowe 2-letnie maksimum zaliczył koreański Kospi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć czerwcowy wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Rumunii do -13,6 proc.:

… lipcowy spadek rocznej dynamiki CPI we Włoszech do najniższego poziomu od 4 lat (-0,4 proc.):

… czerwcowy wzrost rocznej produkcji przemysłowej w Rumunii do -12,3 proc.:

… czerwcowy wzrost rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej na Chorwacji do -5,4 proc.:

… wzrost nadwyżki w obrotach bieżących Niemiec do 19,5 mld euro w czerwcu:

… lipcowy wzrost rocznej dynamiki CPI i “core” CPI w USA do odpowiednio +1 proc. i +1,6 proc.:

… spadek rocznej dynamiki realnej wartości płacy godzinowej w USA w czerwcu do +3,6 proc.:

… +2,3 proc. roczną dynamikę zużycia energii elektrycznej w Chinach w lipcu:

… oraz wzrost wysokości stopy bezrobocia w Australii w lipcu do najwyższego poziomu od 1998 roku (7,5 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

        1. tmoore

          @Max 13 sierpnia 2020 o 00:17Odpowiedz
          Dobranoc i śnijcie o potędze…
          No i właśnie odwrotnie nie chodzi o wyśmiany sen o potędze II RP tylko o całkiem racjonalny projekt szukania stóp zwrotu tak gdzie można ich szukać. Jeśli Pan myśli, że polskie firmy zrobią dwucyfrowy lub trzycyfrowy yield w Luxemburgu lub w Niemczech to ten film o zacnym szlachcicu z la Manchy może Pan sobie dedykować. Godziwe stopy zwrotu przy naszym zapóźnieniu nie na zachodzie są. I sama Unia to wie – przecież to projekt extensywnego rozwoju centrum kosztem peryferii – ofiarami są już Grecja i Portugalia a po wprowadzenie euro (cale szczęście, że nie) także my byśmy zostali taką ofiarą. Centrum wysysa soki życiowe z peryferiów-tak realistycznie wygląda Unia. I nie chozi tu o ten bełkot, o POLexicie – który GW wieszczy i wieszczy a der Onet straszy niem dzieci tylko o realistyczną ocenę sytuacji. jak pan nie zna zasad gry to przecież Pan wygrać nie może.

          4
              1. tmoore

                Nie potępiamy tego projektu, wydaje mi się, że nikt go nie kwestionuje, próbujemy jedynie przywrócić mu pierwotne znaczenie i zasady na które się godziliśmy. Inna sprawa, że można zrobić to lepiej…ale nie z zespołem ludzi ze starego rozdania. Do tego trzeba nowych elit, stare są już zużyte, zmęczone ale też skorumpowane i skompromitowane. A wykreowanie nawet wąskiej grupy merytokratycznych ale i patriotycznych elit to projekt na 10-15 lat a tu na naszych oczach dzieje się historia..i obawiam się, że nie zechce czekać. Słowem gramy czym mamy tu i teraz, bo to może być millenijne rozdanie.
                Hossa pokoleniowa i milenijne rozdanie geopolityczne. Robi się trochę strasznie.

                4
                1. Max

                  Mimo wszystko jestem optymistą. Cała nadzieja w młodym pokoleniu, to już inni ludzie, bardziej świadomi. Gdy byłem na Białorusi widziałem tłumione niezadowolenie (głównie alkohol) wspominałem że czeka ich rewolucja. Nikt nie wierzył. Dziś młodzi wyszli na ulice, niestety pewnie znowu to ktoś wykorzysta w imię idei, a skończy się jak zawsze. Pan to doskonale wie że rewolucja pożera własne dzieci. No ale trzeba wierzyć w świadomość ludzką…

                  1. Bankier

                    Nam brakuje młodych silnych rąk do pracy trzeba młodych Białorusinów do Polski zaprosić a reszta betonu niech sie bawi z Łukaszenką , to dla nas najlepsze wyjście bo pis500 da za dużo dzieci nie przyniosło i żadnej demografii nie poprawiło.

                    9
  1. tmoore

    @sumadartson 13 sierpnia 2020 o 08:36Odpowiedz
    //…jadę na longterm koniach (mam nadzieję, że to nie kuce)…//
    Honor to wielki z tak zacnym rycerzem kopie kruszyć, nawet gdy staje na polu na kucu lichym
    Bardzo dziękuję waszmości za dobra słowa – ale mamy inne rozumienie – nie gram S/L mając na myśli longterm konie mówiłem o XAu, akcjach i krypto – i to raczej rumaki bojowe. Rozumiem jeszcze grać S ale L nie rozumiem. Jak rynek spada to spada a we wzrostach jedni mają 3% inni 200% a WIG 2% suma sumarum – skórka niewarta wyprawki

      1. mac-erson

        Przyszły tydzień ostatni wzrostowy (lub przełom w trakcie kolejnego tygodnia (np. spadająca gwiazda).
        Tak mówią analogie do okresów marca 2000 i stycznia 2018. Potem niechybny szybki spadek (korekta 2-4 tyg.) do dziennych SK200 czyli na NSQ100 9300-9500 i odpowiednio Sp500 okolice 3000-3050. Inne rynki i nasz też odpowiednia przecena.

        1
  2. Guy Fawkes

    @Lord Tmoore

    //…jadę na longterm koniach (mam nadzieję, że to nie kuce)…//

    No jasne, bitkoń, lajtkoń itd.:))))))

    //… nie chodzi o wyśmiany sen o potędze II RP tylko o całkiem racjonalny projekt szukania stóp zwrotu…//

    Tłomaczysz Milordzie jak ”krowie na rowie”.
    Jak my nie zatroszczymy się o naszych braci mniejszych, to zrobią to niechybnie okoliczne kacapie i wykorzystają te stopy i zasoby do zniewolenia naszych braci mniejszych i nas samych.

    Rosja Rzesza i Porta, to trzy niebezpieczne kacapie, które należy zniszczyć (delendam esse), aby mogła rozkwitać Cywilizacja.

    Tyle co do polityki, sprawy biznesowe zalegają w poczcie dyskretnej.:))

    1
  3. papatrader

    Witam wszystkich po urlopie i zapraszam do zapoznania się z nowym wpisem w moim dzienniku.
    http://www.papatraderdiary.pl
    Widzę, że przypilnowaliście moich pozycji i ustawionych stop profitów. Oczekuję kontynuacji trendu na polskim rynku akcji, zgodnie z wcześniejszymi prognozami. Niepokojąco wygląda dla mnie podobieństwo wzrostów zapoczątkowanych w lutym 2009 i obecnych, spójrzcie na świeczki miesięczne – to niemal kalka tamtych notowań. Pisałem o tym w podsumowaniu maja obecnego roku, wygląda na to że COVID-owe spadki były pułapką.
    Mój portfel ma się wyśmienicie, po 6 miesiącach wzrost 100%. Nie ukrywam, że nie przewidywałem tak dynamicznych zmian na rynku i co za tym idzie aż takich zysków w tak krótkim czasie.

    @Sumadartson gratuluję wygranego zakładu dotyczącego kursu złota – zrobili 2000 przed moim 1400 $. Nieco się ośmieszyłem swoim graniem na krótko, ale na szczęście w mojej strategii spowodowało to niemal niezauważalne straty. Jeszcze raz gratulacje dla Ciebie.

    Pozdrawiam wszystkich i życzę udanych zagrań.

    7
        1. Bankier

          Przynajmniej wiem ile kosztują wakacje w Hiszpanii z rodziną na pewno nie cząstkę z zysku 20 000 zł raczej całe 20 000 złoty zysku , najfajniejsze jak zwykle ,że na złocie to mało straciłeś , poza tym taka hossa jak od marca szybko sie nie powtórzy i przypomnę ci to synek tak jak ci pisałem , żebyś nie grał szortów na złocie a ty wielokrotnie to robiłeś .

          4
          1. papatrader

            @Bankier masz każdą transakcję na złocie od 2 lutego 2020 opisaną w portfelu, możesz sprawdzić bilans – prawdopodobnie będzie na plus, pomimo grania S. Nigdy nie powiedziałem, że kwota startowa 25000 jest całą kwotą, którą obracam na giełdzie. Taka kwotę wybrałem jako początkową na potrzeby tego publikowanego w dzienniku portfela. Zresztą moje szkolenia raczej nie są przeznaczone dla tych, którzy radzą sobie lepiej ode mnie i zarabiają miliony na rynkach, to chyba logiczne 🙂

            4
          2. papatrader

            @Bankier i jeszcze co do ruchów od marca, to dokładnie o tym pisałem, że nie spodziewałem się takiej dynamiki. Stąd też tak pokaźny zysk w 6 miesięcy – oczywiście jeszcze część nie została zaksięgowana, ponieważ pozycje mam ciągle otwarte, ale nawet jeśli zamkną mnie na obecnych SP to zysk sięgnie 100% 🙂
            Poprzednie lata były znacznie chudsze, dlatego tym bardziej cieszę się z tegorocznych zysków.

            2
    1. sumadartson

      @papatrader
      To zaszczyt dla skromnego szlachcica z prapradziada, od tak znamienitego inwestora przyjąć gratulacje, za które podziękowania składam.
      Jako że przysługuje Waszmości prawo rewanżu, proponuję nowy zakład. Kolejne gratulacje odbiorę od Waszmości, gdy złoto kolejny rekord na 2345 usd za uncję ustanowi, lub osobiście gratulacje złożę, gdy tylko pamiętną granicę 1700 usd w dół pokona, w zależności co nastąpi pierwej. Gdyby poziomy Waszmości nie odpowiadały, negocjujmy inne.
      Również pozdrawiam z raju mazurskiego.?

      5
      1. papatrader

        Po pokonaniu 1900 $ na ten moment nie będę się zakładał – brak przesłanek Szlachcicu 🙂
        Ja zarobiłem na spadku na S na miedzi z 2,51 na 2,09, teraz zarabiam całkiem nieźle na L na akcjach GPW. Na złocie nie wyszło, ale nie ma co płakać.
        Nie każdy ruch się rozpozna i złapie, to niemożliwe.

        1. sumadartson

          Szanuję Waszmości słuszną decyzję, zachowując w skromnej pamięci Jego prawo do rewanżu w dowolnym terminie, choćby do końca świata albo i z rok dłużej.
          A uważaj Waszmość na szczyty. Są rajskie ale szybko przemijają.
          Szacun

  4. Bankier

    Mirosław Gronicki, były minister finansów: Najważniejsza rzecz jest taka, że wypłynęło z sektora finansów publicznych prawie 200 mld zł, które odłożyły się na kontach bankowych. Pieniądze, które miały pójść na wsparcie firm i gospodarki nie zostały skierowane na zamierzone cele, nie wsparły też inwestycji. W tej sytuacji lepszym wyjściem byłoby powiedzenie: dostaniecie wsparcie wtedy, gdy go rzeczywiście będziecie potrzebować.

    Jeśli wprowadza się jakieś rzeczy do systemu, to trzeba przemyśleć konsekwencje. Przedsiębiorstwa są bardziej rozsądne i nie wydały pieniędzy od razu. Rząd sprawy nie przemyślał.

    4
    1. resss

      https://businessinsider.com.pl/finanse/ekonomista-krytycznie-o-tarczach-i-braku-nowelizacji-budzetu/tf3fjkh

      mimo ze to niemiecka tendencyjna gazeta, art jest w sumie ok. kluczową sprawą to czy beda kolejne sytuację awaryjne w tym roku. jeśli tak to będzie problem

      z drugiej strony wykorzystano pandemii aby strzelić z grubej armaty, zanim ke czy inne cuda zdarzyły zareagować. do odważnych swiat nalezy, ilez lez wylano nad osłabiająca sie zlotowka. mialo to tyle samo sensu jak podniecanie sie pietruszka lub jabłkami tuz przed zbiorami.

      tak dlugo jak brandzlowane sa wymyślone tematy mozna spac spokojnie

      1
  5. pies_agent123

    @papatrader
    Hmm. no nie wiem czy wakacje w dobrym hotelu z zabiegami dla 3 osób z wyżywieniem na 2 tygodnie zamknęłyby się w kwocie 15.000zł Tyle ceni sobie jeden z hoteli w Mielnie. Za tyle to nie znajdę takiego hotelu zagranicą w pakiecie odnowy/rehabilitacji.

    1
    1. papatrader

      @pies_agent123 Z zabiegów korzystałem w Polsce podczas pobytu w Szklarskiej Porębie – swoją drogą polecam dobry hotel Platinum Mountain, kolejne dni poświęciłem na zagraniczną wycieczkę zorganizowaną na własną rękę. Zresztą ja raczej wolę dość aktywnie spędzać czas – czyli dużo spacerów, zwiedzania i takie tam. Ja do Barcelony leciałem pierwszy raz, dlatego raczej nastawiałem się na zwiedzanie niż drogie hotele z zabiegami, chociaż plażowania też nie zabrakło. Każdy robi to co lubi na wakacjach i płaci za swoje, tak jak na giełdzie 🙂

      2
    1. Bankier

      Przy takich obrotach wybicie to słaby pomysł chyba . Wydaje mi się że same trójki w góre rysują

      Dzienna 200 dotknięta ale świeca nieładna , może podwójny szczyt pod 200 dzienną , ale przy tych obrotach boję sie cokolwiek prognozować ,

      2

Dodaj komentarz