Bałtyckie Nasdaqi

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W ostatnim okresie chyba najsilniejszym indeksem giełdowym na świecie był amerykański Nasdaq.

Firma Nasdaq nie ogranicza się jednak jedynie do rynku w Stanach Zjednoczonych. Od dłuższego czasu Nasdaq prowadzi operacje w Europie północnej i wschodniej czego efektem jest kontrola nad giełdami w Islandii, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie i Armenii. Jako ciekawostkę można potraktować, że indeksy giełd Litwy i Estonii ustanawiały ostatnio wzorem amerykańskiego Nasdaqa swe nowe historyczne (Litwa):

… lub przynajmniej 2-letnie (Łotwa) rekordy:

Tym z indeksów Nasdaqa, który pozostawał ostatnio nieco w tyle za pozostałymi indeksami rynków akcji “krajów bałtyckich” był główny indeks giełdy w Estonii:

WIG-20 spadł podczas 4 ostatnich sesji o 4,1 proc. (wczoraj o 1,5 proc.), co stanowi jeden z 3-ech największych 4-dniowych spadków z okresu minionych 5 miesięcy. Większe 4-dniowe zniżki obserwowane były w tym czasie jedynie 6 maja (-4,9 proc.) oraz 15 czerwca (-5,1 proc.). Równocześnie indeks ten osiągnął trzy potencjalne poziomy wsparcia: dolne ograniczenie wstęgi Bollingera, dolne ograniczenie strefy konsolidacji z ostatnich 3 miesięcy oraz hipotetyczne dolne ograniczenie średnioterminowego kanału trendu wzrostowego rozpoczętego w marcu. Najsilniej – o 3,5 proc. – zniżkował wczoraj NCIndex, który spadł do najniższego poziomu od końca lipca.

“Tradycyjnie” cena kontraktów na S&P 500 pełzała nadal do góry (dziś rano +0,4 proc.). Na wtorkowej sesji zarówno Nasdaqi jak i S&P 500 ustanowiły swe nowe historyczne rekordy. W Azji dziś rano też “tradycyjnie” brak było dominującego trendu: najsilniej o 1,8 proc. rósł australijski All Ordinaries, najbardziej – o 1,1 proc. – spadał zaś filipiński PSEi Index.

Kurs akcji spółki PA Nova (C/Z 3,3, C/WK 0,29, kapitalizacja 113 mln zł) oferującej usługi w zakresie kompleksowej realizacji inwestycji budowlanych na terenie całego kraju od 12-lat przebywa w obrębie długoterminowego trendu spadkowego równocześnie od 2016 roku przebywając w obrębie średnioterminowego trendu spadkowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć wzrost do najwyższego poziomu od ponad roku wartości publikowanego przez Procure.ch&Credit Suisse wskaźnika PMI dla przemysłu Szwajcarii w sierpniu i stabilizację na poprzednim poziomie wartości analogicznego wskaźnika dla sektora usług:

… dane NIMA na temat wartości wskaźnika PMI dla Norwegii w sierpniu:

… +2,9 proc. według wstępnych danych roczną dynamikę CPI w Polsce w sierpniu:

… -23,1 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Hongkongu w lipcu:

… najniższy od ponad 4 lat wstępny odczyt rocznej dynamiki CPI w strefie euro w sierpniu (-0,2 proc.):

… 4-ty z rzędu wzrost stopy bezrobocia w strefie euro w lipcu (7,9 proc.):

… wzrost do najwyższego poziomu publikowanego przez BER PMI dla RPA w sierpniu:

… 4-ty z rzędu wzrost wartości wskaźników ISM Manufacturing i ISM Manufacturing Prices w USA w sierpniu:

… oraz największą od przynajmniej 20 lat nadwyżkę obrotów bieżących Ukrainy w II kw. br (4,3 mld USD):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

    1. piotrdln

     no to powiedzmy gdzies w przedziale 3600 -3996,
     chociaż to już duży przedział, nawet do 15% wzrostów,

     ale jak następuje euforia to wszystko jest możliwe, w każdym razie musieliby zdążyć zrobić te 15% gdzieś teraz na jesieni,

     chociaż “najładniej” wygląda 3666 🙂

   1. red.007

    Jak strzeli,będę kupował na wzroście.
    Mówiąc inaczej,będę podążał za spadającym kursem z limitem aktywacji zlecenia kupna.
    Tak na prawdę to jest kwestia jednej nóżki w dól.
    Wykres jest dość prosty.
    Od 8 czerwca robi zwykle ABC,wzrostu od marca.
    Od 23 czerwca robi C.
    Dla przewrotności,C jest TUK,z wydłużoną podfalą 3.
    Od 23 czerwca chodzimy trójkami abc.
    Do zakupu przekonało mnie ABC,sam moment wyznaczyła f5 TUKa.

 1. mac-erson

  Wczoraj w końcu udało mi się zrobić ARD (Analizę Rozwoju Duchowego) mojej duszy ;)))
  No więc jestem duchem natury (czyli jednak nie upadlym aniołkiem jak podejrzewałem). Żywioły to moja specjalność może dlatego doświadczam giełdę. Wcielam się od ok. 440000 lat więc całkiem niezły bagaż doświadczeń a wyglądam jeszcze całkiem młodo 😉

   1. mac-erson

    Są tacy co porafią takie cuda 😉
    Dostałem dwie kartki szczegółów do analizy. Zanieczyszczenia czakr, poziomy energetyczne poszczególnych ciał, ilość przewodników duchowych i ich stan oświecenia, kolory energetyczne Twojej aury, sprawy karmiczne, stopnie procentowe błędnych praktyk duchowych, stopnie magia (nie tylko czarna).
    Słowem więcej nie wiem niż wiem hehehe.

 2. Max

  Ekonomista postuluje również, by prezes NBP wygłaszał orędzie w telewizji publicznej, w którym mógłby krótko przedstawić stan gospodarki oraz scharakteryzować aktualnie prowadzoną politykę pieniężną
  I będziecie Panowie kolejnego prezesa w TV oglądać.

  1
 3. papatrader

  Gdyby ktoś był zainteresowany i obserwuje moje poczynania w moim dzienniku http://www.papatraderdiary.pl to informuję, że wyszedłem dzisiaj z wszystkich otwartych pozycji:
  TAURON aktywowany SP 2,2740 +12,5%
  KGHM 137,10 zamknięcie z ręki +41,5%
  ORANGE 7,2050 zamknięcie z ręki +6,05%
  PZCORMAY 1,93 zamknięcie z ręki +12,21%
  Dzisiaj również mija 7 miesięcy od rozpoczęcia publikacji moich zagrań. Wynik tych siedmiomiesięcznych spekulacji przerósł zdecydowanie moje oczekiwania.
  Pozdrawiam i życzę wszystkim udanych spekulacji.

  4
 4. long_short

  @red

  Cześć Red,
  jakie widzisz dalsze perspektywy kursu dla BRA,
  po ostatnim WZ wygląda na to że prezes robi porządki i
  chyba powoli materializuje się nowa strategia więc spółka
  zaczyna budować fundamenty.
  Kiedyś przeczytałem że masz ten papier a ostatnio wiele tam się działo.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. red.007

   Mnie to zbytnio nie zajmuje,dla mnie wykres się liczy.
   Wysłałem 21 sierpnia maila odpowiedź na podobne pytanie:

   “Z falek wynika minimum 1,18 do 1,28 jako koniec pierwszego wzrostu.
   Z większego interwału dojście na 3,95,co nazwałbym obowiązkiem.
   Jeśli ktoś uważa,że od stycznia 2018 do marca 2020 jest TUK w F5,to jest obowiązek dojścia na 10 zł.
   Do wyboru do koloru.”

   Miał 1,188.

   1
 5. Griot1234

  no to też się pochwalę
  zamknąłem PragmęGo która zbrerałem o lipca2019 do kovidovego dołka
  uwazam ,że ma jeszcze duży potencjał wzrostu , po podpisaniu umowy typu white labell z Allegro i gwarancji PFR na faktoring odwrócony ale mam za 2 tygodnie operacje i sl mógłby nic nie dać przy tak wąskim gardle myśle ze cena może grubo przekroczyć 100pln choć male leszczyki skierowały popyt na spólkę matkę na której tez dzisiaj zamknąłem pozycję,jak ktoś lubi sprint to moze byc drugi biomed lublin

Dodaj komentarz