DJTA najwyżej od prawie 2 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W trakcie ostatnich sesji wartość średniej transportowej Dow Jonese przekroczyła poziom styczniowego szczytu i znalazła się bardzo blisko poziomu historycznego rekordu wartości indeksu sprzed prawie 2 lat.

Równocześnie średnia przemysłowa Dow Jonesa zbliża się do swego lutowego historycznego szczytu.

Najsłabiej na tym tle wygląda średnia Dow Jonesa przedsiębiorstw użyteczności publicznej, która ciągle pozostaje kilkanaście procent poniżej poziomu swego historycznego rekordu ustanowionego w lutym br.

WIG-20 (+0,7 proc.) zdołał w środę obronić ważny poziom wsparcia wyznaczany przez dolne ograniczenie wstęgi Bollingera, linię poprowadzoną przez minima indeksu z czerwca i lipca oraz hipotetyczne dolnego ograniczenie rozpoczętego w marcu trendu wzrostowego. Rosły wczoraj również wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji (najsilniej o 1,2 proc. sWIG-80, najsłabiej o 0,07 proc. NCIndex).

Cena kontraktów na S&P 500 do tej pory pełzająca powoli do góry zaczyna przyspieszać tempo wzrostu. Wczoraj sam indeks wzrósł o 1,5 proc. (historyczne maksima ustanowiły też oba Nasdaqi), chociaż dziś rano kontrakty spadały o 0,2 proc. W Azji dziś rano tradycyjnie ostatnio brak było dominującej tendencji. Połowa głównych indeksów spadała (najsilniej o 1 proc. indeks giełdy w Malezji), połowa rosła (najsilniej o ponad 1 proc. główne indeksy giełd w Korei Południowej i Nowej Zelandii).

Kurs akcji spółki Advertigo (C/Z 5,5, C/WK 2,46, kapitalizacja 9,7 mln zł)
prowadzącej wydawnictwo prasowe (Teraz Rock, Teraz Rock Kolekcja oraz PSX Extreme) poświęconej tematyce polskiego oraz światowego rynku muzyki rockowej oraz rynku gier video dotarł w pobliże dolnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego rozpoczętego rok temu, w trakcie którego – po przełamaniu trendu spadkowego z lat 2017-2019 – kurs wybił się na poziomy historycznych maksimów.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć -9,6 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Portugalii w lipcu:

… historyczny rekord publikowanych przez U.K. Land Registry średnich cen nieruchomości mieszkalnych w Wielkiej Brytanii w maju (+2,9 proc. r/r):

… historyczny rekord publikowanego przez Nationwide indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Wielkiej Brytanii w sierpniu (+3,9 proc. r/r):

… dane na temat wyników handlu zagranicznego Australii w lipcu:

… -1,3 proc. roczną zamianę publikowanego przez Statistics Finland indeksu cen domów jednorodzinnych w Finlandii w II kw. br.:

… +4,8 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej (poza samochodami i motocyklami) w Rumunii w lipcu:

… oraz +0,9 proc. roczną dynamikę publikowanego przez Tinsa indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Hiszpanii w sierpniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. noob

    mac-erson 3 września 2020 o 07:10Odpowiedz
    Podsumowanie wejścia:
    Jestem obecnie na lewarze względem kasy 1:3 (dla mnie średni poziom wejść oscyluje pomiędzy 1:1 a 1:5)

    Pozycje otwarte i średnia cena:
    NSQ100 – 12420 (najwięcej)
    Sp500 – 3553 (drugie co do wielkości pozycji)
    Mniejsze pozycje:
    DJIA – 28830
    DAX – 13260
    JPN – 23390
    OIL – 42.85
    Copper – 3.068 (+ jedyny rodzynek z PL – KGHM – 138.75)

    Max. przewidywane rozbudowanie pozycji w przypadku dalszej aprecjacji 1:4

    SL w przypadku straty kapitału w przedziale 10-12% – czyli średnio 3-4% powyżej średnich cen sprzedaży.
    TP – będę zamykał 50% gdy indeksy zejdą do dołów kanałów (czyli np. NSQ100 – ok. 11200, Sp około 3300)

    Gram na to,ze Cie powioza.Od razu lub po cofce,mniejszej niz na ktora liczysz.
    ps.inni tez widza wskazniki

    3
      1. noob

        animetal_slave@
        No wcale nie koniecznie,tz bez wzgledu na to ile pojda ,zejda 3393 w jakiejs tam sekwencji zwiedzic minimum.Choc rownie dobrze sp moze isc na 4070 bez cofki wiekszej niz 5-6% albo nawet takich nie.
        Moze byc wczorajszy dzien maxem i zaczynamy cofniecie chwilkowe.Trzeba obserwowac .Dj powinien pojsc wyzej,29300? 29750-80?,niby w tym ruchu sp nie powinno dojsc wyzej niz 3610-15 ,jesli wogole;-) ,choc nie pogardziłbym opcja numer 1 w rozpisce.Zerkamy i probujemy reagowac.

  2. red.007

    https://stooq.pl/mol/?id=14418

    Pozwoliłem sobie wysłać takiego maila:

    “Proszę wziąć pod uwagę możliwość korekty pędzącej od 31 lipca.
    W-płaska,od 12 sierpnia duża X,od 18 sierpnia płaska Y.
    Zwykła pędząca podwójna trójka.
    Nie zejdziemy poniżej 21 sierpnia.
    Po tym ruchu kolejne wydłużenie w okolice 1,30.”

    Zobaczymy co w przyszłości zrobi z tym wykres i p.Tomasz.

    1
      1. red.007

        Eee tam,tu nie chodzi o wiarę ale o alternatywę.
        Nie chodzi o daty ale o poziomy jakie pod daną datą były.
        Poziomy z kolei wynikają z warunków formacji.
        Czasami się uda i idzie zarobić,jak tu:
        “red.007
        21 sierpnia 2020 o 16:00
        Spoko,jedni piszą pierdy,inni mają jaja i grają.
        To nie była projekcja,projekcja to wzrost nad 1,20.
        Zbliżamy się do poziomów dla zajęcia długiej,o czym wspomniałem powyżej.
        Jeszce dzisiaj.”
        Czasami jest negacja formacji i idziemy w przeciwną stronę a jeszcze czasami źle zdiagnozowana formacja.
        Do wyboru,do koloru.

        1
        1. Darek51234

          To dobrze ale traktuj to jako wskazówki a nie wyrocznie.
          A pan Tomasz to jest czasami zabawny. Ma wsparcie, po przebiciu ogłasza że to opór. W ciągu tygodnia ten wsoarcio opor jest tratowany po wielokroć przez ruskich soldatow bez zmrużenia oka. A on dalej z całą powaga rysuje tam kreski i ogłasza wdoarcio opór.

        2. matty

          Dzień dobry Panie @Red
          czy mógłbym tematycznie – prosić o komentarz do pary USDPLN i prognozowanych dalszych losów?

          Kiedyś pisał Pan o tej parze walutowej, wiec mam nadzieje, że nadal ją Pan obserwuje pod kątem AT

          Pozdrowienia,

          1. red.007

            Jakoś specjalnie nie jestem dolarem na obecną fazę zainteresowany.
            W mojej opinii jest czas na dalsze wzrosty na giełdzie,na północne kierunki preferuję akcje a nie kontrakty,stąd po sprzedaży KGH,kupiłem PKN.
            Na dolarze oczekuję wypełnienia tego:

            “red.007
            19 sierpnia 2020 o 18:59
            Skromnie podpowiem,ze dolar będzie jeszcze w kolejnych tygodniach poniżej 3,65…”

            2
  3. Primipilus

    Ktoś tu czekał na odpał na bankach. To ma. Jeszcze będą takie niespodzianki jak +5% w dzień na jakimś banku, na CDR, KGHM, może JSW, PGE, Tauron. Na innych z WIG20 też będą niespodzianki. Tak do 3W w strachu. Po ścianie strachu w górę.

    1. tinley

      Żaby banki rosły musza rosnąć stopy %. Ukatrupiono banki w UE to i Glapa z morawickim zrobią to w PL. Skoro nasza upolityczniona RPP nie podnosiła stóp przy 4% inflacji i prawie 5% PKB to tylko człowiek niespełna rozumu bedzie spodziewał sie podwyżek przy inflacji 1%, gigantycznym wzroscie długu, potrzebach pożyczkowych i rachitycznym wzroscie PKB. Podejrzewam że niektórzy mocno się zdziwią jak zobaczą że Glapa bardzo dobrze się poczuł z zerowymi stopami i ogłosi że nie podniesie stóp dopóki takiego ruchu nie zapowie ECB. Czyli nigdy.
      4% inflacji jest dla niego jak widać zjadliwe przy zerowych stopach . Nie łudźcie się hossą na bankach bo z bankami będzie jeszcze gorzej. Energetyka już przetarła szlaki. Nawet jak podniesie stopy to do max 0.5%. TO jest nic choć banki podniosły rentowność podnosząc opłaty wiec coś tam im te podwyżki stóp dołoża do wyników.
      E. Gatnar z Zubelewiczem od lat mówią o podwyżkach i reakcji RPP ale Żyżyński, Glapa, Łon, Kochański chyba łapią się za brzuchy ze śmiechu czytając te deklaracje. Ta czwórka nigdy nie podniesie ręki za podwyżką stóp – chyba ze rynek to w końcu wymusi, ale wewnętrznej potrzeby podwyżek RPP jako taka nigdy w sobie nie poczuje.

      2
  4. Primipilus

    Tauron już +5%. Która kolejna odpali +5%? Tyle tu pisaliście o druku USD w USA. Przecież część tych drukowanych USD trafia na naszą giełdę. Korekta? – kiedyś będzie ale taka, że jej nie zauważycie. Tzn. szczytu nie zauważycie. Większość bo są tacy co zauważą np. karnak, red 007, noob i pewnie jeszcze kilka osób.

    1
  5. datik

    OK
    K cdr 445 sl 410
    ——————–
    Wczoraj ktoś zdołował kurs FCDRU na fiksingu rzucając 70szt. na S, otwierał pozycje.
    Być może zabezpieczał pozycje na akcjach ale naprawdę spodziewasz się jakiegoś mocnego wybicia po dzisiejszych wynikach ?

    1
    1. red.007

      Nie.
      Natomiast z dawnej korespondencji,zalecał ostrożność w stosowaniu TFE do walut.
      Czyli jak większość.
      Tu nawet nie chodzi o odpowiedź,bo rynek odpowie.
      Bardziej chodzi o neutralność punktu widzenia,której moim zdaniem brakuje.
      Jeśli analityk,to zawsze punkt widzenia z alternatywą,bez widocznej kibicowanki w jedną stronę.
      Tu wygląda na kibicowankę dla słabej giełdy i mocnego dolara,tak nie można,bo jest to subiektywne.

      1
      1. macarek

        Zgadza się. Pomylił sie z EURUSD przy 1,14 jak zaklinał wielokrotnie, że to nie do przejścia, a potem nagle bez uderzenia sie w pierś przeszedł z tym do porządku dziennego. To samo robili (oboje) z Tauronem i WIG-energia gdy był poniżej 1,43, że taki wygrzany i musi się korekcić.

        2
            1. Darek51234

              Zapamiętałem ten nick. Ty co jakiś czas wygłaszasz batdzo kategoryczne sądy. Co najdziwniejsze powinno być tak że masz raz rację raz nie. Ale może mnie pamięć zawodzi ale u ciebie ta równowaga nie zachodzi.

              3
  6. saracha

    Według mojej koncepcji schodzimy w okolice 1740, potem ruch powrotny 1785 a następnie zejście poniżej 1700. Tam konsolidacja, następnie okolice 1840 skąd będziemy docelowo schodzić na dołki.
    Pozdrowienia all

  7. tinley

    Turecka lira dziś przebiła 7,4 do $. Dwa lata temu śmiałem się jak czytałem prognozę w której widziano 8,5 za 4 lata. Ja widać Erdogan – twórca oryginalnej teorii monetarnej którą tak podziwia E. Łon z RPP postanowił zderzyć się ze ścianą. W tym roku CBRT stracił już 50% posiadanych rezerw. W czasie największego luzowania polityki przez banki całego świata.

    3
  8. Griot1234

    do Pana Wojciecha
    Jak będzie wyglądał skład indeksu wig 20 po dołaczeniu allegro na GPW(o ile ewjdzie na GPW)? .Wiem że to trudne zadanie, ale to jest kluczowe dla całego rynku. A co Panowie o tym myślą i Panie też.

  9. Primipilus

    Wystarczy mały spadek i już nadzieja, wieszczenie jakichś spadków – 1700 albo niżej. Nic z tego. Jak wygląda ściana strachu? – kurs idzie w górę, każda nawet mała korekta wywołuje strach a wyobraźnia widzi bessę. Po tej ścianie byki wspinają się coraz wyżej. Jak zacznie się pisanie, że będzie zaraz 2100, 2200 to będzie objaw, że szczyt blisko. Z tym, że od jakiegoś szczytu potem będzie tylko korekta (nie bessa). Ponownie nieliczni kupią L na dołku. Tłumem targają emocje. Tłum nie myśli tylko idzie w owczym stadzie.

    1
  10. digesting slowly

    Jak się dolar osłabiał, surowce rosły, indexy na DM rosły, to WIG tracił.
    Jak teraz ma odbić?
    Słabo to wygląda, no chyba że zaraz następna fala osłabienia dolara.
    Być może niewidzialna ręka rynku sama jeszcze nie podjęła decyzji co do tego.

    1. tinley

      Na GPW nie ma kapitału i nie bedzie. Zachód omija tak małe rynki szerokim łukiem. Jakie sa perspektywy wzrostu na naszych bankach czy kopalniach? Żadne, a ryzyko zaparkowani akapitału na lata duże więc kto tu wpadnie na występy? Przy tej ilości kasy drukowanej przez fed fundusze z zachodu maja za dużo kasy aby wpakować je w spółke o malej kapitalizacji. Polskie spółki są zwyczajnie za małe dla Tempeltonów i innych takich

  11. Primipilus

    Dolar w dół, WIG w górę – to schemat znany od pewnie 100 lat p.n.e.

    Jak się dolar osłabiał, , to WIG tracił. – tu masz przykład zakłócenia tego schematu.
    To teraz może być – dolar rośnie, WIG rośnie.
    Albo wróci na jakiś czas do schematu.
    W tej hossie od 1400 żadne schematy mogą nie działać. Albo raz działają innym razem nie.

    3
  12. Griot1234

    bo tak sobie dedukuję ,że jesli PFR ubezpieczyło faktoring odwrócony to tak jakby ubezpoiczyło obroty na allegro via pragmago co oznaczac by mogło że duzy pakiet akcji bedsie notowany na gpw ale to tylko moje przypuszczenia

Dodaj komentarz