W analogii z 1980 rokiem S&P 500 powinien właśnie mijać swój szczyt

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Spośród 2-letnich ścieżek S&P 500 poprzedzających wybory prezydenckie w USA najbardziej podobna (w sensie wysokości współczynnika korelacji) do tej, którą obserwowaliśmy w latach 2018-2020, była ta z lat 1978-1980 poprzedzająca ogłoszenie wyniku wyborów, w których urzędujący prezydent Jimmy Carter przegrał z Ronaldem Reaganem.

W tej analogii S&P 500 właśnie powinien mijać swój szczyt w ramach obecnego cyklu prezydenckiego.

WIG-20 wzrósł wczoraj tylko minimalnie, co spowodowało, że trwający 18 dni sesyjny wzrost stał się nieznacznie słabszy od podobnego trwającego 18 dni sesyjnych ruchu do 7 kwietnia br. Indeks ten dotarł do strefy oporu wyznaczanej przez poziomy szczytów z okresu czerwiec-sierpień. Standardowy MACD dla WIG-u 20 potwierdzał ten ruch indeksu rosnąc do najwyższego poziomu od czerwca. WIG zdołał wspiąć się ponad poziom swego letniego szczytu i zamknął się najwyżej od końca lutego. mWIG-40 również zamknął się minimalnie powyżej swoich letnich maksimów, a sWIG-80 niewiele do tego brakowało. Przynajmniej roczne maksima ustanowiły wczoraj WIG-GORNIC i WIG-SPOZYW.

Cena kontraktów na S&P 500 pozostawała w pobliżu swych listopadowych szczytów. Standardowy MACD nadal nie potwierdzał przełamania maksimów z czerwca i września. W Azji dziś rano lekko przeważały wzrosty. Najsilniej o 1,2 proc. zwyżkował indeks giełdy w Indonezji. Największy spadek o 1,1 proc. notował indeks giełdy na Filipinach.

Kurs zarządzającej funduszami inwestycyjnymi spółki Skarbiec Holding (C/Z 3,7, C/WK 1,21, stopa dywidendy 1,8 proc.) do marca znajdował się w obrębie długoterminowego trendu spadkowe. Latem br. przełamał jego górne ograniczenie wychodząc równocześnie ponad lutowy szczyt. Do końca października wykonywał ruch powrotny do tego przełamanego poziomu oporu po czym wznowił wzrost utrzymując się powyżej rosnącej średniej 200-sesyjnej.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć roczne dynamiki produkcji przemysłowej i nowych zamówień w Austrii we wrześniu:

… listopadowy spadek publikowanego przez GUS wskaźnika koniunktury w ocenie przedsiębiorstw przetwórczych:

… +0,15 proc. roczną dynamikę zatrudnienia w Polsce w III kw. br.:

… dane z USA na temat liczby nowych pozwoleń na budowę i nowych rozpoczętych budów nieruchomości mieszkalnych w październiku:

… informacje na temat średniej ceny nowych domów sprzedawanych w USA w październiku:

… mierzony przez uniwersytet Michigan poziom nastrojów amerykańskich konsumentów w listopadzie:

… oraz listopadowy spadek mierzonego przez INSEE poziomu sentymentu konsumentów we Francji:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. duch_natury

  Rozpoczynam przygodę S-kową od KGHM – podzieliłem na 3 pozycje lub 4 jeśli dojdzie do 160
  Pierwsza partia 153.70 zrealizowana
  Druga 155-156
  Trzecia 157-158
  Czwarta >160
  Jeśli pozostałe partie nie wejdą do początku grudnia to uzupełniam pozycję 1 grudnia po aktualnej cenie.
  Inne rynki na razie czekam.

  1
     1. duch_natury

      Nie uśredniam strat buduję pozycję, która jest rozłożona w czasie. Główna linia trendu spadkowego leży ok 160zł. Jej przebicie o 5zł poddaję pozycję. Nie wiem jednak czy tam dojedzie jeśli srednią będę miał powyżej 155 a tak to wygląda to dla mnie super.
      A co do miedzi określiłem sobie strefę oporową w przedziale 3.35 – 3.42 i tam weszła.
      KGHM jest jeszcze oparty o srebro, które jest słabe więc wolę KGHM niż copper.

      1
 2. tmoore

  Ponieważ wiele osób korzystając z przeogromnej cierpliwości Gospodarza linkuje do swoich poradników giełdowych ja też postanowiłem nie być gorszy. Otwieram Poradnik Giełdowy timura pt. “Zawsze miej wszystko pod kontrolą”. Dzisiaj odcinek pierwszy. Pt CO ZROBIĆ JEŚLI SYTUACJA GIEŁDOWA CIĘ ZASKOCZY I RYNEK SPADA?:
  przykład takiego rynku poniżej:
  https://invst.ly/syyvd
  odpowiedź schowana na obrazku

 3. billy_the_kangoor

  @Mac-Duch @Tmoore
  Wczoraj umysł był zmęczony.
  Ślę poprawki i ukłony!

  Grecki kryzys, Lehmann Brothers,
  Wszystko uszło nam to płazem.
  Teraz Co-Vid pierdzielony,
  „Co się dzieje”? Pytasz żony.
  Ona rozpoznaje fakty,
  „Kupuj Złoto, bądź bogaty!
  Na dokładkę weź Dolara,
  W Ameryce Trump się stara.
  Choć wybory przegrał srogo,
  Oszukane! Krzyczy wrogom.”
  Ropa rośnie! Kto ma rację?
  Boeing ma przecież wakacje!
  Jeszcze Bitkoń, moi Mili.
  Fawkes to zbiera, się nie myli!
  Oby w zdrowiu, bez żenady,
  Dotrwać końca błazenady!

  12
 4. wider_swider

  Wspomniany dzisiaj Papatrader jest niezwykle barwną postacią, ponieważ na swoim blogu wyśmiewa influenserów łapiących szczyty i dołki, natomiast jego strategia w większości przypadków polega dokładnie na tym samym. Jako przykład można podać ostatnie shorty na KGHM podczas gdy od kilku miesięcy zapowiada hossę na GPW.
  Lubię rynki, bo pokazują jak niedoskonałym stworzeniem jesteśmy.

  7
  1. duch_natury

   No tak szkolenia zobowiązują, ja prosty żuczek z Bałut mogę sobie pozwolić na strategię leszcza (łapanie szczytów). Usprawiedliwieniem papy była wciekłość, że nie zabrał się na wzrost. Emocje zdarzają się każdemu z nas. 🙂

   5
    1. papatrader

     @wider_swider
     Nie jestem profesjonalnym Traderem w rozumieniu, że nie jest to moja główna profesja. Jestem spekulantem-amatorem i początkującym szkoleniowcem. Pokazuję co robię i jakie pozycje otwieram oraz jakie dzięki temu mogę osiągnąć wyniki, jak kogoś to zainteresuje to zapłaci mi 1500 zł za szkolenie, jak nie zainteresuje to pójdzie gdzie indziej albo będzie szukał w książkach wiedzy i też to jest OK.
     Różnica między mną a influenserami o których piszę i których wspominasz jest taka, że ja próbuję łapać szczyty i dołki, ale mam 146% zysku od 2 lutego a oni wyzerowali konta w dwa tygodnie lub są blisko takiego osiągnięcia.
     Miałem przesłanki do łapania szczytu, czekałem na te S od kilku dni, wystopowali mnie bo prawdopodobnie pomyliłem się o 1 dzień.
     Mógłbym teraz wejść drugi raz i stracić kolejny 1%, ale sobie odpuszczam bo koncentruję się na czymś innym.
     Pozdrawiam.

 5. Guy Fawkes

  @Billy

  Świetne, ale obawiam się, że jeszcze trochę niedopracowane, no albo i przepracowane, zależy od punktu widzenia.

  Jam bym np. nie rydzykował rymu

  (…) pierdzielony
  (…) żony

  Choć jak powiedziałem, to zależy you know.

  3
  1. duch_natury

   @Billy dzisiaj byłem na rynku i coś tam podsłyszałem więc cytuję:

   W listopadzie w dzień targowy
   takie słyszy się rozmowy
   Że już w grudniu po południu
   Coś się dowie cały świat
   Że to Trumpek a nie Bieden
   będzie rządzić 8 lat

   5
 6. Guy Fawkes

  @Max

  //Jaja najcenniejsze :))//

  //Jakby tak BTC tąpną na 16k ….//

  Już mi parę razy mignęło, że miewasz trafną intuicję, kobiecą of course. Może zacznę zwracać uwagę na te Twoje bazgroły, ”kto wie”….

  Tylko nie dodawaj pod każdą tezą ”kto wie” i nie stawia tyle wielokropków please.

  5
 7. tmoore

  Zachęcony powodzeniem 1 Częśći Poradnika Giełdowego – jeden kciuk w gorę (sam go dalem) będę tworzył crowfunding aby w pełni oddać się pożytecznym analizom giełdowym, I część poradnika przytaczam jeszcze raz ze względu na jej wysoką wartość merytoryczną 🙂
  Otwieram Poradnik Giełdowy timura pt. „Zawsze miej wszystko pod kontrolą”. Dzisiaj odcinek pierwszy. Pt CO ZROBIĆ JEŚLI SYTUACJA GIEŁDOWA CIĘ ZASKOCZY I RYNEK SPADA?:
  przykład takiego rynku poniżej:
  https://www.youtube.com/watch?v=ctQISe3nPT8

  Proszę o sugestię w jakiej walucie tworzyć crowfunding i na ile wycenić jednostkę udziałową

  1
 8. Bankier1

  Pan WB dzisiaj na pewno wspomni nam w prognozie BTC/USD , dobrze że tam się nie bawię , za stary jestem , jutro pewnie wstaną Indyki i podniosą , podwójny szczyt na BTC/USD to nie zbyt BANALNE ?

  ale rano gdzieś przeczytałem o prognozie BTC/USD na 300 000 $ to prawie jak w 2008 roku ropa po 500$ .

  1
 9. digesting slowly

  @Billy

  Jeszcze coś o wielbłądzie i jaki biustonosz nosi na garbach, czy cuś takiego please – jak jest czas i ochota :).

  U mnie jeszcze nie wszystkie wsazówki się przekręciły na hossę, a ropa już nie domaga.

  1. billy_the_kangoor

   @DS
   Już nie mam. Zrobiłem, co chciałem.
   Nie było 6.00, ale i tak fajnie. Podobnie “kolej państwową”, traktory, itd.
   Przemodelowałem swój portfel.
   Nadszedł czas odpoczynku od giełdy, będą nas męczyć w BOK.
   Trzymam tylko najlepszą walutę świata na wypadek kontynuacji hossy.

   1
 10. tinley

  “S&P 500 powinien właśnie mijać swój szczyt”

  Nic dziwnego – wskaźniki sentymentu inwestorów są w niektórych przypadkach równe marcowym. Niestety nie mówią one nic ani o momencie w którym spadki nastąpią ani o ich skali. W moim scenariuszu duża korekta trafi sie przed stimulusem i zakończy tradycyjnie – wpompowaniem miliardów w gospodarckę USA przy pomocy tego stimulusa. Tu sie wszystko składa: bardzo wysokie poziomy fear&greed, brak paliwa, stimulus w perspektywie. Żeby z tego stimulusa skorzystać to trzeba odpowiednio nisko rynki spuścić. Czekamy. Myślę że styczeń przywitamy trwogą.

  5
  1. duch_natury

   Wychodzi mi sesja przełomu w pierwszej połowie przyszłego tygodnia.
   Dzisiaj i jutro jakieś ruchy horyzontalne (brak US). Czekam na taką sesję, gdzie do otwarcia stanów podpompują w górę. Wysokie otwarcie w US i ruszamy na południe.

   8
    1. duch_natury

     Nie wiem na co patrzysz Andrzej. Ja obserwuję cały splot czynników
     – wykresy
     – analogie historyczne układów wskaźników z przeszłości
     – sytuacje gospodarczą i jej perspektywy
     – poziom fundamentalny
     – wskaźniki sentymentu.

     Jeśli pewne układy mówią mi, że przełom jest bliski atakuje.
     Thats all. Ale to jest moja strategia, każdy ma swoje.

     5
     1. Bakier

      @macerson po co dyskutujesz z tym trollem? Podasz zagranie S na KGHM to Ci napisze, żeś głupi i miałeś zagrać wcześniej. Podasz swoją strategię to Ci napisze o mchu i paproci. Nie napiszesz mu nic, to Ci napisze PODAJ ZAGRANIE a nie pierdy, po czym napiszesz mu żeby on podał zagranie to Ci powie, że on patrzy na wykres i tak gra. Czysty pacan 🙂

      17
 11. Max2

  @Max

  //Jaja najcenniejsze :))//

  //Jakby tak BTC tąpną na 16k ….//

  Już mi parę razy mignęło, że miewasz trafną intuicję, kobiecą of course. Może zacznę zwracać uwagę na te Twoje bazgroły, ”kto wie”….

  Tylko nie dodawaj pod każdą tezą ”kto wie” i nie stawia tyle wielokropków please.

  Fawkes nie pitol. To nie koncert życzeń. To tylko ślepy traf. Jak będziesz traktował to inaczej, tym bardziej podkładasz “jaja” pod gilotynę.
  Szczególnie wtedy gdy osiąga się sukcesy.

  1
 12. long_short

  @ Ja obserwuję cały splot czynników
  – wykresy
  – analogie historyczne układów wskaźników z przeszłości
  – sytuacje gospodarczą i jej perspektywy
  – poziom fundamentalny
  – wskaźniki sentymentu.

  To grubo.
  A działkę i oszczędności już zastawiłeś?

  4
     1. Max2

      Mogę się Panu przyznać że znam jedną osobę “uzależnioną” ( nie ważne od czego – w końcu wszystko to to samo) ale co fantastyczne uczyniła ze swego “uzależnienia” pasję i to tak wielką że większość zna jego biznes. Swoją słabość zamienił w siłę. I chyba to determinuje “prawdziwego” człowieka. To tak górnolotnie ….:)

      1
 13. Bankier1

  Koszty 500-łóżkowego szpitala, w tym 50 łóżek oddziału intensywnej terapii mogą szokować – to ponad 21,5 mln zł na miesiąc (700 tys. zł dziennie)” – wskazuje dziennik.

  Jak zaznacza “Rz”, za ogromne pieniądze zbudowano naprędce szpital dla chorych na COVID-19 z Mazowsza, by odciążyć szpitale tradycyjne. “Tyle że na 285 łóżek w poniedziałek przebywało tam zaledwie dwudziestu kilku chorych” – podkreśla. Dodaje, że szpital ma tak zaporowe wymogi wobec pacjentów (m.in. nie mogą mieć poważnych chorób współistniejących), że stoi pusty. “Warszawskie szpitale przestały kierować tam pacjentów” – stwierdza gazeta.

  król Polski mateusz wydaje nie swoje jakby leżały na ulicy

  1

Dodaj komentarz