Tesla kupuje bitcoiny

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Niewątpliwą sensacją wczorajszego dnia była publikacja informacji o dokonaniu przez Teslę zakupu bitcoinów za sumę 1,5 mld dolarów. Tesla ogłosiła również, że rozważa plany rozpoczęcia przyjmowania bitcoinów jako zapłatę za swoje produkty. W efekcie kurs BTC/USD, który w grudniu ub. r. pokonał swój szczyt z grudnia 2017, wyskoczył wczoraj na swe nowe historyczne maksimum, a dziś rano kontynuował wzrost.

Synchronizacja obecnego cyklu “halvingowego” na bitcoinie dokonana w momentach osiągania po raz pierwszy w danym cyklu przez kurs BTC/USD nowego rekordu sugeruje szczyt cyklicznej hossy na tym instrumencie w okolicach września-listopada br.

WIG-20 spadł wczoraj o 0,3 proc. Nieznacznie spadł również WIG, wzrosły natomiast indeksy małych i średnich spółek GPW. sWIG-80 wyszedł na nowy najwyższy poziom od końca 2007 roku. Istnieje pokusa by porównywać dynamiczne wzrosty WIG-u 20 rozpoczynane w połowie marca i pod koniec października, które wykazywały do tej pory podobną “wachlarzową” strukturę. W tej analogii jesteśmy niecały miesiąc po przełamaniu 3-iej linii wachlarza, a więc – jak się wydaje – w sytuacji podobnej do tej z okolic przełomu lipca i sierpnia. W obecnym “cyklu” MACD zrobił szczyt 10 grudnia, które to maksimum można porównywać do podobnego szczytu z 11 czerwca, co sugeruje, że obecną sytuację można próbować porównywać do tej z końca pierwszej dekady sierpnia. Wśród indeksów sektorowych swe przynajmniej roczne maksima ustanawiały WIG-MOTO i WIG-SPOZYW, zaś wśród indeksów narodowych WIG-UKRAIN.

Cena kontraktów na S&P 500 tkwiła dziś rana w okolicach ustanowionego w ostatnich dniach historycznego szczytu. W Azji dziś rano lekko przeważały wzrosty. Najsilniejszy o 2 proc. notował Shanghai Composite. Przynajmniej roczne maksima ustanawiały indyjski SENSES i japoński Nikkei. O 0,8-0,9 proc. spadły główne indeksy giełd na Antypodach.

Spółka Izoblok (C/WK 0,49, kapitalizacja 50,9 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 7 listopada 2019. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 31,5 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 40,2 zł. Osiągnięcie w ostatnich dniach przez kurs grupy linii krótko- i średnioterminowych oporów czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 15 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Action (C/Z 7,2, C/WK 0,96, kapitalizacja 109 mln zł) działającej w obszarze handlu, dystrybucji i produkcji urządzeń IT, RTV/AGD, GSM, artykułów dziecięcych, sprzętu biurowego oraz materiałów eksploatacyjnych wybił się w lipcu ub. r. z ponad 2-letniej konsolidacji wykazując przy tym największą od lata 2009 półroczną dynamikę wzrostu, a następnie po wykonaniu do przełomu października i lipca ruchu powrotnego do poziomu przełamanego oporu wznowił wzrost poruszając się obecnie ponad rosnącą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzi, można wspomnieć wartość salda bilansu obrotów bieżących Japonii w grudniu:

… szacowaną przez Japan Center of Economic Research na -0,4 proc. roczną dynamikę realnego PKB w Japonii w grudniu:

… saldo obrotów bieżących Francji w grudniu:

… styczniową wartość publikowanego przez INEGI wskaźnika zaufania konsumentów w Meksyku w styczniu:

… wyniki handlu zagranicznego Rumunii w grudniu:

… oraz wyniki handlu zagranicznego Niemiec w grudniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. tmoore

    @wider_swider 8 lutego 2021 o 23:39Odpowiedz
    I mnie właśnie nastał czas na przerwę od krypto.
    Obecnie główny niepokój budzi we mnie łatwość z jaką się zarabia na L w USA. Ale może o tylko demony ?

    Raz tak zrobiłem (odpoczynek)..i straciłem największy wzrost na przełomie grudnia/początek stycznia trwał tydzień. Potem odkułem się na pegazie. “straciłem” bo nie zarobiłem więcej – bo rok skończyłem bardzo dobrze. Jeśli nie jesteś dejtrejderem to nie patrz 5 x dziennie na stan konta bo zwariujesz. Jeśli jesteś no cóż – będziesz miał huśtawkę nastrojów fear-greed na okrągło.
    Jeśli teraz jesteś obok giełdy to ..każda decyzja jest trudna. Nie śmiem Ci doradzać. Musisz bazować na wiedzy o bitkoniu jaką posiadłeś. Mnie pomogło i wszedłem na poziomie, który wydawał się duży – średnio 135 K i 1400 na pegazie. Teraz z pocałowaniem ręki szukać takiej ceny..

    1. wider_swider

      Dzięki za komentarz. Masz rację, nie posiadanie choć 10% swojego kapitału w BTC jest szalonym zmarnowaniem pokoleniowej okazji.
      Oczywiście kupowania dzisiaj nie polecam, ale było sporo czasu, aby zbudować pozycję.

      1
  2. wojciech.bialek (Autor
    Wpisu
    )

    @tmoore:
    “@WB- Czy Pana wykresy CPI nie można interpretować, że po panice 1907 (Knickebockers panic) i powstaniu FEDu indeksy nigdy już nie powróciły do swojej realnej wartości przed Knickebockers Trust panic. A więc wykres jest miarą psucia pieniądza przez FED?
    Wtedy spadek do dolnej linii kanału jest efektem porozumienia waszyngtońskiego z 1971. Bańka dotcomowa daje wzrost do górnej częsci kanału albo rysunek wyżej do linii trendu i właśnie zbliżamy się do końca cyklu zwanego FED cycle?”

    Istnieje możliwość, że ta tendencja od odchylania się realnych cen akcji w USA w górę może wynikać, nie z zachowanie cen akcji, ale zamian sposobu liczenia CPI poprzez np. wprowadzenie “hedonicznych” poprawek, co daje niższe tempo inflacji (a więc wyższe realne ceny akcji) niż gdyby stosowano dawniejsze metody:

    “Hedonic Adjustments
    Fifty years ago, Lancaster (1966) suggested, “It is the properties or characteristics of the goods from which utility is derived.” For example, we do not consume a
    car; we consume its horsepower, transmission, size, audio system, and other amenities. This insight helped lead to the hedonic, or the “demand for characteristics,”
    model, which estimates how each characteristic contributes to the value of a good.
    The term “hedonics” derives from the Greek root for satisfaction. Court (1939)
    is often viewed as the first hedonic study that estimated a statistical relationship
    between prices and characteristics, but Lancaster (1966) and Rosen (1974) provide
    the major microeconomic insights of the demand for characteristics.
    In the Consumer Price Index, about 33 percent of the total expenditures in the
    underlying basket of goods are eligible for quality adjustment with hedonics when
    price-determining characteristics change. Housing-related expenditures account
    for most of this share (as described by BLS at http://www.bls.gov/cpi/cpihqaitem.
    htm). Liegey (1993, 1994, 2001a, b, 2003) explains the investigations made by
    Bureau of Labor Statistics staff on the use of hedonics for various items in the CPI.
    In addition, the Producer Price Index or the Import and Export Price Indexes use
    hedonic adjustment procedures for computers.”

    http://pinguet.free.fr/groshen17.pdf

    https://en.wikipedia.org/wiki/Hedonic_index

    1
    1. tmoore

      No cóż obu wykresów wynika, że zbliżamy się do krachu – nawet na tym nadmuchanym hedonistycznymi poprawkami CPI.
      Dla mnie kluczowe są pana 3 ci i 4ty wykres-wynika z niego, że linia początkowo prowadzona przez dołki koniunktury na ideksie akcji, potem stala się jego górnm, praktycznie z rzadka osiągalnym ograniczeniem. Rysunek 3 . Na rysunku 4 tym widać narysowany przez Pana kanał wzrostowy, do którego górnego ograniczenia doszedł indeks akcji. Dla zachowania elegancji powinien go przebić- jak w 1929 i 2006/2007 (chyba, bo trudno jest jednoznacznie stwierdzić). Potem powinie spaść do dołu kanału przebić go od góry i..pozostać poza kanalem analogicznie do zachowania indeksu akcji od ok 1907 (Pana 3 ci rysunek). Stworzył by się więc kolejny dolny kanał poniżej aktualnego.
      Powstanie FED to 1913 co mniej więcej przekłada się na ryc, 3 ciej na zamianę dolnego ograniczenia kreski na górna i powstanie kanału z ryc.4 tej. Kolejny dolny kanał (który się stworzy dopiero po przebiciu tego z ryc. 4 tej) będzie pewnie odpowiadał wykreowaniu elektronicznego pieniądza. Stworzył więc Pan, albo raczej zwizualizował – nowy cykl – cykl psucia pieniądza. Będę zaszczycony jeśli zechce Pan go nazwać cyklem Biala-Tmoore’a., ale cykl Białka bez Tmoore’a też będzie ok.::))

      3
  3. Bankier1

    Panie WB można przyjąc ,że w przypadku Bitcoina jest pan jeszcze bardziej optymistyczny niż te reklamy które dostaje na maile , do września to chyba 10 Tesli za 1 bitcoina będzie w tym tempie .

    9
      1. sumadartson

        Wygląda tak jakby była. Procentowo. Wzrost od <1 do 1000 usd to była dynamika. Kolejne fale coraz słabsze.
        III Wojna Światowa Elona z shortownikami pochłonie najwięcej ofiar w historii. Nawet nasi …punk'owcy już padają jak muchy.

  4. Idmmaximus

    Temat wyśmiewany przez cały 2020 rok czyli cycki widać odżył i ma się całkiem ciekawie ….ile tu było prześmiewczych postów ….. Ot taka właśnie jest giełda ….. czas najlepiej weryfikuje kto miał rację i kto ewentualnie zarobił na cyckach ….. Brawo Red wyszło na Twoje.

    10
            1. Bankier1

              Absolutnie , jeżeli coś jest podane na forum nie mam z tym żadnego problemu bez względu czy jest strata czy zarobek .

              PS. mistrz Jacek mówił prawdę opisując to co opisywał z pracy w biurze maklerskim gdzie miał dostęp do portfeli swoich klientów .?

      1. Bankier1

        Mnie mistrz nie sprowadza na manowce , po prostu aż jestem zdziwiony ,że to co ja obserwowałem znalazło się w tabelce siły u mistrza ,to tak jakbym ja już bez mistrza osiągnął poziom mistrzowski .

        2
  5. Bankier1

    Obliczyliśmy, że obecnie koszt CO2 to aż 10 gr w cenie 1 kWh energii. W trzecim kwartale ubiegłego roku gospodarstwa domowe płaciły 26 gr za 1 kWh
    A to może nie być koniec złych wiadomości. Uznany londyński fundusz hedgingowy Andurand prognozuje, że kurs praw emisji może wzrosnąć jeszcze z 38 do aż 100 euro za tonę
    Przy takiej cenie koszt nabycia uprawnień stanowiłby połowę rocznych przychodów grupy PGE

    https://businessinsider.com.pl/finanse/rekord-ceny-praw-do-co2-a-wplywy-do-budzetu-polski/q42whr6

    1. Luki

      Zastanawia mnie dlaczego po ostatnich wzrostach CO2 nie ma spadków PGE i Taurona. Znajduję tylko jedną odpowiedź – wydzielenie aktywów węglowych z tych spółek i rozwiązanie problemu CO2. Jeśli tak jest to wzrost co2 będzie powodował wzrost spółek energetycznych bo bez rozwiązania tego problemu nie będą one w stanie funkcjonować – inaczej mówiąc MAP ma nóż na gardle i będzie musiał rozwiązać problem.

  6. Guy Fawkes

    @Izba Lordów @Izba Gmin

    Skoro tematem jest bitkoń, to niech stracę:)), pozwolę sobie opublikować jeden z dokumentów Tajnej Kancelarii (delikatnie ocenzurowany).

    //

    Wykres jednokreskowy pęknie Milordzie. Poprzednia hossa chodziła pięknie i kanonicznie, retesty […… ustawa o ochronie danych top secret] obniżały dynamikę wskaźników.

    Teraz przepominamy wcześniejszą hossę wariacką.
    Robi się z tego #wallstreetbets. Słupnik (nie mogę napisać kambion, bo jest sympatyczny po ludzku) Elon zaciągnie się skrętem i powie: Nie mamy waszego płaszcza i co nam zrobicie? Break the ruls, walimy (bit)konia, yiiiiihhhaaaa!!

    ……………………………………………………………………………..

    No ale w każdym szaleństwie jest metoda tak czy nie?

    Proponuję podejście elliottowskie.
    Pierwsza fala od marca do korekty pędzącej zrobiła coś około 160%. Fala po korekcie pędzącej zrobiła coś około 320%. No to obecna fala powinna być podobna do pierwszej, czyli dojść do około 75k. To jest bitkoń na miarę naszych możliwości. I to nie jest nasze ostatnie słowo.

    Tak więc nikt nie trafi, bo wszyscy liczą na 100k. A fala trzecia od marca dojdzie ”tylko” do 75k.

    Potem nastąpi głęboka korekta jako fala numer 4. A po niej fala numer 5 całej hossy, która będzie odpowiednikiem fali numer 1 z 2019.

    Do 70k+ nic nie trzeba robić, tak mi się wydaje.

    //

    A poza tym uważam, że banki należy zniszczyć, delendam esse.

    2
  7. Guy Fawkes

    @Izba Lordów @Izba Gmin

    Karol Marx, aforysta z Trewiru, a właściwie trzeba powiedzieć ”aforysta z Londynu” miał absolutną trafność w kwesti nieuchronności, konieczności historycznej nadejścia komunizmu po kapitaliźmie. Ale pod jednym warunkiem: komunizm jest koniecznym następstwem kapitalizmu bankowego, kartagińskiego.

    System bankowości kartagińskiej niszczy pieniądz, okrada ludzkość z bogactwa, generuje kryzysy, wojny rewolucje i terroryzm, degeneruje ludzi, narody, rodzinę i religię. Prowadzi nieubłaganie do upadku Cywilizacji i globalnego komunizmu.

    Banki należy zetrzeć z powierzchni ziemi, a miejsca na których wyrastały, posypać solą, żeby tam już nigdy nic nie wyrosło.

    4
      1. Bankier1

        Nie możesz dyskutować dalej z Lordami na mailu o tych bilionach zysku na koniach albo może do Elona napisz to razem zagracie ty jako ten drugi GRUBAS obok ELona?

        Według mistrza Jacka już się zbliża ruch , DUŻY wziął 600 pkt od 1500 to ja stawiam ,że w dół ale może być w górę byle tylko się ruszyło mocno .

        3
      1. billy_the_kangoor

        @Bahafta Club
        Gratulując wyczucia na bitych koniach spoglądam aktywnie na inne towarzystwo.
        “”C.onfedaratio H.elvetica U.nd J.udengesellschaft””, w skrócie… hmmm, dziwny ten skrót.
        Nevermind.
        W każdym razie CHF będzie w najbliższych dniach rozstrzygał o losach giełd.

        3
        1. tmoore

          Dziękujemy w imieniu Bahafta CLuB. Co do franciszka zgadzamy się przynajmniej ja i Sir Guy. Z resztą członków CLuBu na ten temat nie rozmawiałem. Z oczekiwń generalnie co do giełd wnioskuję że Milord Mac erson. Co do ducha to nie wiem cy duch natury może być Milordem ze swojego punktu widzenia, bo oczywiście z mojego- może. Dodałbym, że to nie Bitkoń jest kanarkiem. Bitkoń jest już aktywem mainstreamowym. ::)) SRP (samozwańczy rzecznik prasowy)CLuB

  8. mwfri

    Na btc spora szansa, że szczyt całej fali był dzisiaj. A komunikat Tesli jako newsowy szczyt euforii. Ta świeczka styczniowa brzydko wygląda, dopóki luty jej nie zaneguje to bym obstawiał możliwość kończącego układu. Dodam, że ja btc traktuje jak betaNDX z lewarem i uznaję teorię kanarkową jako obowiązującą.

    2
  9. Bankier1

    Grupa Lotos podała szacunkowe dane finansowe za IV kwartał 2020.

    Przychody skonsolidowane wyniosły 5,25 mld zł, EBITDA LIFO oczyszczona o zdarzanie jednorazowe 0,18 mld zł, a strata EBIT LIFO (bez zdarzeń jednorazowych) 0,1 mld zł.

  10. GodMode

    Ciekawym aspektem tej “inwestycji” Elona jest problem jak to ujac w bilansie… bitcoin to w zasadzie wartosci niematerialne… jezeli kurs bitcoina wzrosnie do 100k czy nawet wyzej to w bilansie nie bedzie po tym sladu… dopiero w momencie sprzedazy bedzie wykazyny zysk…
    Ale jezeli kurs spadnie ponizej ceny zakupu, to musi to byc ujete w bilansie i strata bedzie obciazala wynik…

    Pomysl z akceptacja bitcoina jako srodka platniczego przy zakupie aut Tesli z kolei jest chyba trafiony w 10… juz widze tlumy mafiosow chcacych wyprac kase kupujac mozliwie jak najdrozszy model Tesli…;-)

    3
    1. konsultant122

      Też się zastanawiam, her Lodzermensch mówił wczoraj że używa karty płatniczej powiązanej z kontem bitcoina jako waluty 2.poziomu. Płaci w walucie FIAT ale rozlicza mu z bitcoina:) . Macie przykłady takich rozwiązań płatniczych?

      1
        1. tmoore

          płacisz podatek w każdym przypadku oprócz transakcji crypto/crypto. to ty musisz rozliczyć się z US/ Lodzermennsch ma chyba rejestrację podatkową nie w Polsce. w przypadku zakupu dobra musisz rozliczyć odejmując od ceny zakupu cenę transakcji. Serdecznie nie polecam :). Chyba, że kupujesz dom albo samochód wtedy się opłaca. Albo 40 kg srebra. przy zakupie pietruszki się pogubisz

          1
  11. tmoore

    Dojdą dojdą tylko za 2 lata – mają informacje z giełd. Posłuchaj Menzla Milordzie – lepiej się rozliczyć . Z doświadczenia wiem, że najszybciej przechodzą transakcje przelewowe w Litcoinie, dłużej ETH i LINK. Bitkoń to bitkoń. To raczej store-of value. Żeby nie wyjść na tego faceta, który zapłacił 30 bitkoni za pizzę jak była wymiana 1 do 1::))

    1
    1. Guy Fawkes

      To jest bardzo dobre Milordowie, te fintechy krypto-fiat z kartą. Są jeszcze takie, które oferują indeksy, surowce itd.

      Żeby uniknąć przechodzenia krypto – fiat, można używać syntetyków, a do fiat przechodzić tylko ze stablecoinów. W najbliższych miesiącach jak Synthetix przejdzie na second layer, to koszty wymiany będą zaniedbywalne.

      Pomijam już fakt, że są wyspy szczęśliwe i jurysdykcje szczęśliwe, ale ten komunistyczny podatek zostanie zapewne zniesiony w najbliższych latach, nie dalej jak do 5 lat.

      2
    2. konsultant122

      No właśnie, kryptokonne aktywa w ogóle nie pasują do obecnego świata podatkowego. Wszyscy specjaliści proponują sprzedawać bitkonie do stablecoinów na czas bessy, co nie powoduje obowiązku podatkowego z tytułu dochodów kapitałowych. Ale koniec końców kiedyś te kryptokonne aktywa będą musiały być użyte , skoro nie można nimi płacić bo powodują obowiązek podatkowy. Jak żyć???

      1
  12. billy_the_kangoor

    @Mac
    Reinkarnacja to zapewne długi proces 🙂
    W swoich rozważaniach zatrzymałem się jednak etapie “czy jestem istotą, czy bytem?”. Czy istnieję jako niezależny byt?
    Na tym poprzestałem 🙂

    2

Dodaj komentarz