Ciągle za mało pesymizmu

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Saldo optymistów i pesymistów we wczorajszym badaniu sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych (INI SII) spadło po raz pierwszy w ostatnim czasie do najniższego poziomu od 18 tygodniu (+0,6 pkt. proc.). Jak widać choćby po takich sygnałach z 5 marca i 16 września, to ciągle zbyt wysoki poziom sentymentu by można z niego było kontrariańsko wyciągać jakieś optymistyczne dla akcji wnioski.

Jeśli dołożymy tu drugi warunek – saldo INI SII spada po raz pierwszy ze swego 3-miesięcznego maksimum o przynajmniej 35 pkt. proc., to oczywiście liczba sygnałów spadnie, ale trudno tu mówić o jakieś jednoznacznie optymistycznej wymowie.

I wreszcie po dodaniu 3-ciego warunku – saldo INI SII nie poniżej 1 pkt. proc. – otrzymujemy kolejny obrazek, na którym jednak ciągle pozostaje wiele sygnałów pojawiających się w momentach, w których z pewnością nie chcielibyśmy – na krótką metę – kupować akcji.

WIG-20 wzrósł wczoraj o 1,1 proc. nadal utrzymując się od domniemaną linią szyi 3,5-miesięcznej formacji głowy z ramionami. Pomimo wzrostu standardowy MACD dla tego indeksu spadł poniżej linii sygnału. Z pozostałych głównych indeksów GPW spadł jedynie mWIG-40 (-0,3 proc.).

Cena kontraktów na S&P 500 odbijała się dziś rano w górę o 0,3 proc. po wczorajszym 1,5 proc. spadku. W Azji w piątkowy poranek przeważały spadki – najsilniej bo o 2,9 proc. spadał indeks giełdy filipińskie PSEI, który znalazł się na najniższym poziomie od początku listopada. Lekko rosły jedynie główne indeksy giełd w Indiach, Nowej Zelandii i Singapurze (Straits Times ustanawiał roczne maksimum).

Spółka Acrebit (C/WK 3,65, kapitalizacja 75,7 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 8 stycznia br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 2,12 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 3,6 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki poziomi oporu wyznaczanego przez szczyt kursu z października ub.r. oraz zbliżenie się kursu do poziomu sugerowanego przez rozmiary opuszczonej górą w połowie lutego ponad 3-miesięcznej formacji odwróconej głowy z ramionami czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 2,5 miesiąca temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Quercus TFI (C/Z 12,6, C/WK 3,75, kapitalizacja 262 mln zł) walczy obecnie z oporem stawianym przez minimum kurs z przełomu 2015 i 2016 roku przebywając w obrębie rozpoczętego w marcu ub. r. kanału średnioterminowego trendu wzrostowego nad swoją rosnącą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć styczniową wartość rezerw walutowych Turcji:

… +2,7 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej oraz +1 proc. roczną dynamikę PPI w Polsce w lutym:

… wyniki handlu zagranicznego Włoch w styczniu:

… wyniki handlu zagranicznego strefy euro w styczniu:

… -0,4 proc. roczną dynamikę CPI w Japonii w lutym:

… +8,8 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Australii w lutym:

… oraz wzrost publikowanego przez GfK indeksu nastrojów konsumentów w Wielkiej Brytanii w marcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

      1. duch_natury

        @Max bladego pojęcia nie mam. Jak bym miał obstawiać to zamknięcie ok 1950 ale szybciej bym trafił wynik meczu piłkarskiego 😉
        W moich prognozach posiłkuję się analogiami. Jeden wniosek z nich wyciągam. Hossa w US jeszcze się nie zakończyła i żadnej głębszej korekty / zmiany trendu nie będzie (na razie). Ale pogłębienie czy przedłużenie lekkich spadków zawsze jest możliwe.

        U nas ciekawe jak rozegrają 25.03
        Poprzednio w październiku 2019r wynik TSUE był przełomem i zarazem dołkiem. Czy tym razem będzie podobnie czy wyprzedzą ten dołek – to pytanie i klucz do sukcesu 😉

        1
    1. duch_natury

      Według mnie ostatnia godzina powie o grubasie.
      Zakładam, że grubas ma S-ki na starej serii.
      – jeśli ostatnia godzina do dołu to oznacza, że chce się rolować na L
      – jeśli ostatnia godzina do góry to roluje S-ki na kolejną serię.

      7
    1. Hubi H

      Prof. Balcerowicz jak zwykle w punkt o tym polowaniu na czarownice.
      Tłumaczenie dorosłych ludzi (umiejących czytać i myśleć samodzielnie), że nie mieli żadnej wiedzy i doświadczenia w kredytach walutowych i sąd daje im przyznaje rację, bo ich tłumaczenie jest spójne, to jakiś absurd.
      Chcieli mniejszych odsetek, zostali skarceni kursem, nie jest mi ich żal.

      18
      1. fast_market

        Też tak myślę. Zamiast potraktować to jako element edukacji wolnorynkowej,
        co prawda kosztowny, ale jednak, to próbuje się wszelkimi metodami uniknąć strat.
        Jako podejmujący ryzyko na rynku equity lub walutowym też bym tak chciał.

        1
  1. duch_natury

    @WB
    Panie Wojtku czy można by poszperać okresy, w których DAX wzmocniał się względem NSQ o kilkanaście procent w ciągu 1 miesięca.
    Znalazłem podobny przypadek – wzmocnienia marzec 2015r. – na zasadzie zgrubnego zbadania wykresów. Ale może warto głębiej się przyjrzeć tematowi 🙂

      1. duch_natury

        dziękuję, czyli nic konkretnego z tego faktu nie wynika 🙂

        A przypadek marca-kwietnia 2015r. ?
        Wydawał mi się na wykresie też wzrost siły DAX-a, podobny układ tygodniowy fali DAX| przy jednoczesnej konsolidacji w US.

        1
  2. Hubi H

    ALR i CDR rozgrywają ciągle fundusze.
    JSW trzymają silne ręcę na 30, zobaczymy kto jest bardziej zdeterminowany, jeśli usiaki nie wyciągną szybko indeksów na duże plusy to może być słabo i grubas pociśnie na południe.
    Odpuszczam dzisiaj kontrakty na WIG20, niech się dzieje wola grubych 🙂

      1. Hubi H

        Wszystko jest możliwe proszę Pana, warto pamiętać, że obraz waloru może być zakłócony przez ostatnie wydarzenia związane z wychodzeniem funduszy.
        W mWIG40 ALR ukaże swoje prawdziwe krogulcze oblicze 🙂

    1. duch_natury

      To tylko jedna z projekcji, względem której za 2 miesiące nastąpi załamanie ale po drodze zaliczymy jeszcze nowe szczyty.
      Poziomy są tylko wartościami jeśli by była taka dynamika obu ruchów jak w 2019-2200 co oczywiście się nie spełni.

  3. duch_natury

    Ciekawy cytat znalazłem 😉

    „Jeśli kiedykolwiek odczuwasz potrzebę
    szukania czyjejś opinii o twojej pozycji, jest
    to zwykle pewny znak, że powinieneś ją
    zamknąć”.
    Linda Bradford Raschke

    5

Dodaj komentarz