Najniższa od 14 miesięcy roczna dynamika M1 w Polsce

Na koronawirusowy kryzys banki centralne odpowiedziały dynamicznym zwiększeniem dopływu pieniądza do systemu. W efekcie w Polsce roczna dynamika agregatu pieniężnego M1 (gotówka w obiegu + depozyty na żądanie w bankach) wzrosła nawet powyżej szczytów z października 1999 oraz marca 2007. Obecnie jednak już spada i w maju osiągnęła najniższy poziom od 14 miesięcy (+21,3 proc.). W przeszłości takie spadki do 14-miesięcznego dołka następujące po wyjściu tego parametru na bardzo wysokie poziomy następowały w lutym 2000 oraz sierpniu 2007.

Powered by macrobond.com

Teraz jesteśmy miesiąc po takim sygnale i oczywiście wiemy, że każdy by chciał sprzedać akcje w marcu 2000 i wrześniu 2007.

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: zachowanie rocznej dynamiki agregatu pieniężnego M1 w Polsce w maju przypomina te z lutego 2000 i sierpnia 2007, co oczywiście źle się kojarzy w kontekście rynku akcji.

Komentarze

    1. sumadartson

      Międzymorze-Szwecja 2:1.
      Lord@G.F. chce nas dać oligarchom a przecie jak już będzie wspólna reprezentacja Lewandowskiego z Ukrainą i Węgrami to nawet Germańce mogą jeno liczyć strzelone przez naszych bramki

Dodaj komentarz