Drewniany krach

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W ciągu minionego miesiąca ceny kontraktów na drewno na CME spadły o ponad 50 proc., co stanowi największy rozgrywający się w tak krótkim okresie czasu krach na tym rynku w jego historii.

W przeszłości takie ponad 52 proc. spadki ceny kontraktów na drewno na CME rozgrywające się w przeciągu nie więcej niż 2 lat 6-krotnie okazywały się generalnie dobrymi okazjami do średnioterminowych zakupów, ale oczywiście należy pamiętać, że obecnie taki ruch nastąpił w przeciągu zaledwie miesiąca, a nie 2 lat, więc być może ostrożniej jest zakładać, że ostateczny dołek tej wyprzedaży zostanie wyznaczony w okolicach dolnego ograniczenia tego co można próbować traktować jako elliottowską falę 4-tą niższego rzędu, czyli spadek z okresu wrzesień-listopad ub.r.

WIG-20 wzrósł po raz 5-ty z rzędu (4-ty raz z rzędu białą świecą) i zamknął się na najwyższym poziomie od lipca 2019. Standardowy MACD dla tego instrumentu jeszcze nie zdołał pokonać swej spadającej linii sygnału. Poza mWIG-40 rosły wczoraj również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji (najsilniej – o +0,95 proc. – NCIndex), a WIG ustanowił swój historyczny rekord. Swe nowe przynajmniej roczne maksima ustanowiły wśród indeksów sektorowych WIG-INFO i WIG-ODZIEZ.

Cena kontraktów na S&P 500 przebywała dziś rano w okolicach swego niedawnego historycznego rekordu i górnego ograniczenie standardowej wstęgi Bollingera. W Azji brak było dominującej tendencji. Tajwański TAIEX ustanowił swój historyczny rekord. Najsilniej o 0,45 proc. rósł główny indeks giełdy w Tajlandii, a najsilniej – o -1,1 proc. – spadał singapurski Straits Times.

Akcje spółki Capital Partners (C/Z 10,9, C/WK 0,96, kapitalizacja 32,8 mln zł) zostały w tym miejscu wspomniane 14 maja br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 1,50 zł. Wczoraj na zamknięcie jedna akcja spółki kosztowała 1,93 zł. W związku z ogłoszeniem przez spółkę oferty kupna 33 proc. własnych akcji po 2,01 zł można uznać, że przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 1,5 miesiąca temu za nieaktualne.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć zerową roczną dynamikę zatrudnienia w Polsce w I kw. br.:

… dane ISTAT na temat zachowania cen nieruchomości mieszkalnych we Włoszech w I kw. br.:

… wartość publikowanego przez BER wskaźnika zaufania konsumentów w RPA w II kw.:

… oraz wartość publikowanego przez Getulio Vargas Foundation wskaźnika zaufania w przemyśle Brazylii w czerwcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Pc39442

  To potrwa dluzej. Szeroki boczniak do jesieni czyli kulminacji IV fali? W sumie taki byl plan ale jeszcze ze szczytem powyzej 2300 (wykonczenie trojki, a potem sekwencja czwórek zlewajaca sie w szeroka konsole). Czyli 3w3 zostala juz zakonczona. Teraz zjazd do 2150-2200 i jo-jo i znow to samo. To nie bedzie rynek dla ludzi o slabych nerwach..

 2. wider_swider

  Na LTC znaleźliśmy się w rejonie potencjalnego zakończenia korekcyjnego zygzaka, dlatego cały nadmiar oddany. Niezmiennie pozostaje w portfelu pozycją zajmowania po 300 dolców.
  Do dzieła miśki- chętnie dokupuję poniżej 100.

 3. wider_swider

  noob, Twoje 50 za LTC jest bardzo realne, jeśli bitek zechce zejść na 20 000. Grasz na spadki, czekasz by kupić, czy obserwujesz i analizujesz dla sportu?

  sumadartson, chodziło mi o shortowanie krypto. Gdybyś to zrobił wraz z pierwszymi wypowiedziami zapowiadającymi spadki, wynik byłby obecnie imponujący. Podobnie jak np u karnaka.

  1. noob

   Wider@
   Jak byl dawny szczyt pod 20k btc i zaczoł cofac obstawiałem ze po złamaniu 8k cel 4000-4500,lub 1800-2200 i kupie sobie sztuke.Ciach prach i nie kupiłem;-)) wrrr.Jesli zejda gdzie obstawiam to mam cyferke 5 k euro zabawowa dla tych badziewi jak cos.

   1
   1. wider_swider

    No to szkoda, bo byś sporo siana na tym zrobił nawet przy 5k euro.
    Najbardziej mnie zadziwia na rynku krypto właśnie to, że kilka osób znam, które bardzo trafnie przewidują ruchy, ale cały czas są jedynie widzami. Jakby się bali, albo nie wierzyli w swoje prodykcje. Z drugiej strony to jest dziki zachód, więc nawet jak masz rację, może się giełda zamknąć i lipa.
    Longi u brokera drogie w utrzymaniu na dłużej, z kolei shorty na cfd jak nagle zrobią pompę +100% w dzień, to po zabawie.

    2
    1. noob

     Ano szkoda,nawet mojej lepszej połowie o tym po fakcie powiedziałem i mi nagadała widzac ze 50k $ wpadłoby.Działke druga kupiłem gdzie bede sie budowac.Coby nie zrobiła za ta kase,na ch… mowiłem,człek to głupie stworzenie;-).W grze u mnie fw i dj zwiekszam/zmniejszam itd.Sp ktorys raz nowe maxy,ten na razie zarobkowy.Kiedys lata tmeu pisałem dj 36k choc.Pewnie juz nikt nie pamieta;-).wyzej 40/41.

     2
  1. duch_natury

   od 10-17.07 jadę nad morze. To ważny sygnał bo zawsze jak gdzieś wyjeżdzam to się dzieje ciekawie na rynkach. Mój plan to stopniowe zajmowanie pozycji w okienku czasowym. I wyjazd na wypoczynek z shortami pod pachą 😉

   5

Dodaj komentarz