Amerykanie nadal bardzo zaskoczeni tempem inflacji

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W czerwcu roczna dynamika CPI w USA wzrosła do najwyższego poziomu od lipca 2008 (we wrześniu 2008 zbankrutował bank inwestycyjny Lehman Brothers, co uruchomiło ostrą fazę ówczesnej „Wielkiej Recesji”).

Jeśli wnioskować na podstawie zachowanie publikowanych dla niektórych krajów i regionów świata przez Citi Bank wskaźników „Inflation Surprise Index” Amerykanie są nadal bardzo zaskoczeni takim rozwojem wydarzeń.

W sięgającej 1998 roku historii tych wskaźników tylko raz zdarzyło się, by wartość któregoś z nich osiągnęła poziom wyższy niż ten dla USA w lipcu br. Zdarzyło się to w sierpniu 2016 w przypadku Norwegii. Ta data wyznaczyła dokładnie nie pobity do tej pory szczyt rocznej dynamiki CPI w Norwegii.

Trzecia – po tej norweskiej z 2016 roku oraz obecnej dla USA – najwyższa wartość Citi Inflation Surprise Index ustanowiona została przez ten wskaźnik dla strefy euro w lutym 2017. Roczna dynamika CPI w strefie euro spadała później przez następny rok.

WIG-20 wzrósł wczoraj o 0,2 proc. utrzymując się w obrębie trwającej od ponad 2 miesięcy wąskiej konsolidacji, która bardzo przypomina to co działo się na rynku dokładnie rok temu. Równocześnie standardowy MACD dla tego indeksu wygenerował swój pierwszy od ponad 3 miesięcy sygnału kupna wychodząc ponad swoją linię sygnału. W zeszłym roku sezonowy spadek WIG-u 20 rozpoczął się 13 sierpnia. WIG pomimo lekkiego spadku (–0,05 proc.) zaliczył we wtorek swój nowy historyczny rekord. Spadły wczoraj również mWIG-40, sWIG-80 i NCIndex. Swe przynajmniej roczne rekordy ustanowiły wśród indeksów sektorowych WIG-BUDOW, WIG-MEDIA i WIG-ODZIEZ, a wśród indeksów narodowych WIG-CEE i WIG-POLAND.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal oscylowała w pobliży swych niedawnych historycznych maksimów (dziś rano +0,13 proc.). W Azji dziś rano przeważały wzrosty. Swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły główne indeksy giełd w Australii i Indiach. Najsilniej – i +1,3 proc. – zwyżkował koreański Kospi. Najsilniej – o -0,53 proc. – spadał malezyjski KLCI.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć roczną dynamikę CPI w Korei Południowej w lipcu:

… roczną dynamikę PPI w strefie euro w czerwcu:

… oraz roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Brazylii w czerwcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. wider_swider

   To chyba niemodyfikowalne.
   Każdego dnia pojawiają się nowi UU, a to właśnie oni są generatorem sianka ze współpracy.
   Trzeba się przyzwyczaić do przeskrolowania i cieszyć, że w zamian za to otrzymujemy kawał wiedzy.

   9
   1. Guy Fawkes

    Wiesz, jak lunatycy realizują zyski?

    Nie sprzedają luny na giełdzie, tylko zamieniają na TerraStation na UST – stablecoin dolara, lub jakiś inny spośród kilkunastu tam dostępnych stablecoinów głównych walut.

    W ten sposób luna est palona przy generowaniu stablecoina i nie zwiększa się podaży. Podaż luny się zmniejsza.:))

    Ja w ogóle nie sprzedaję przez kilka następnych miesięcy, bahafta.

    1
     1. wider_swider

      Prędzej czy później każdy badziew spadnie o 95% niezależnie jak się nazywa i co marzy, że zrobi z cywilizacją.
      Tylko timing jest w cenie.
      Nawet jak nie będzie podaży i Luna zostanie 1 na świecie, to w bessie spadnie o 95%.
      Na krypto jest tylko jedno pytanie- KIEDY?
      A gdy nadejdzie to trzeba uciekać bez sentymentów.

      8
 1. Pc39442

  No i zgodnie z ovzekiwaniami sformulowanymi kilka dni temu sezon wynikowy bankow prowadzi do hossy. Ja dzisiaj na korekcie uzupelnilem Aliora. PKN i PEO robia robote.
  18.8 raportuje JSW i ja go bede powiekszal przed ta data. Wynik obstawiam juz dodatni i moze byc wyciskanie szorta na 42.

  1

Dodaj komentarz