“Decennial pattern” przestał działać?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

“Decennial pattern” czyli “wzorzec dekadowy” to kontrowersyjna koncepcja wywiedziona z historii rynku akcji w USA, która sugeruje istnienie tendencji to bardzo słabego początku dekady trwającego do mniej więcej połowy roku dekady o dacie kończącej się 2-ką. Idea jest zagraniczna, ale w okresie minionych 30 lat zadziwiająco dobrze sprawdzała się na GPW, gdzie 3-krotnie na początku kolejnych dekad obserwowaliśmy fale spadkowe kulminujące jesienią roku o dacie kończącej się 1-ką (1991, 2001, 2011) a późnej latem roku o dacie kończącej się 2-ką (1992, 2002, 2012).

Tymczasem w ostatnim okresie ścieżka WIG-u wyraźnie odbiega od wzorca znanego z 3 poprzednich dekad:

Czy to wpływ zakłócającego wpływu rządowych interwencji wywołanych pandemią koronawirusa? Czy “decennial pattern” jest trwale zakłócony, czy też w ostatniej chwili – jesienią – nastąpi ruch cen akcji w dół, który zbliży WIG do historycznej “normy”. Tego oczywiście nie wiadomo.

WIG-20 nadal nie potrafił przełamać poziomów oporu wyznaczanych przez maksima z ostatnich 2 miesięcy (wczoraj +0,12 proc.). Poza NCIndex (-0,25 proc.) rosły jednak wczoraj wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji. WIG i mWIG-40 ustanowiły swe nowe cykliczne maksima podobnie jak WIG-BUDOW, WIG-CEE i WIG-POLAND.

Moja koncepcja jest taka, że amerykański rynek akcji – jako najpłynniejszy – będzie “trzymany” przy rekordach najdłużej, by zamaskować dystrybucję dokonywanych na mniej płynnych rynkach. Teza oczywiście jest kontrowersyjna. Dziś rano kontrakty na S&P 500 traciły 0,15 proc. W Azji dziś rano nie było dominującej tendencji. O niecałe 0,7 proc. rosły główne indeksu Filipin i Japonii. “Tradycyjnie” nowy historyczny rekord notował australijski All Ordinaries. Najsilniej o 0,8 proc. spadał singapurski Straight Times.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć saldo obrotów bieżących Japonii w czerwcu:

… roczne dynamiki produkcji i sprzedaży samochodów w Chinach w lipcu:

… oraz sierpniowe wyniki sondażu ZEW dla Niemiec:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

      1. Pc39442

        Nie. Wyszedlem z pozycji. Teraz jedynie maly zaklad sportowy na indeks. JSW raportuje w przyszlym tygodniu i zamierzam wrocic. HCC niestety nie wybil sie z trading range po wynikach co jest slabym prognostykiem ale powrot na 36 po wynikach powinno byc. Ale wczesniej powrot na dolny zakres chyba. Ja mialem pozycje po ok 34.2 i po tyle pozamykalem. Na razie risk-off i sportoey zakladzik na indeks

    1. gladiator

      @Neptun

      Pisałem o tym 5.08.21 i wczoraj. Gospodarz o rozpadzie koalicji rządzącej ani słowa. Dziwne. Czyżby dla rynków finansowych ważniejsze były wyniki Polaków na olimpiadzie i “docennial pattern” ?

      9
    2. sumadartson

      Rynek rośnie do czasu najlepszego infa. Rzeczywiście utylizacja mecenasa G. podobnie jak obecnie dziwaka bezideowo-populistyczno-hamulcowego to najlepsze wydarzenia polityczne które rynek powinien jakoś tam zdyskontować.

      4
  1. sumadartson

    Decennial pattern oczywiście działa, choć przybiera różne rameczki czasowo-zakresowe. Kryzyski 1980, 1990, 2000, 2010, 2020 są faktem. Ten ostatni wciąż się tli, pomimo polewania socyalistycznymi miliardami bez pokrycia.
    Jak na nieboszczyka to usd 3ma się mocnawo od ostatnich danych makro.

    2
  2. toya

    Projekcja w20 na najbliższy miesiąc (albo dwa) dla wzrokowców i miłośników origami.

    Patrząc na dzienny wykres w20 obejmujący ostatnie 12 miesięcy natrętnie rzuca mi się w oczy sesja z 7 maja 2021.

    Jeśli potraktujemy ją jako punkt symetrii to budowana od tego czasu (prawie 70 sesji) struktura jest odbiciem od tego co działo się w pierwszej części roku, a może także – co potencjalnie dużo ciekawsze – tego co działo się w styczniu 21, grudniu i listopadzie (sic!) roku ubiegłego.

    Odliczając sesje od 7 maja 2021 to 11.08.2021 = 29.01.2021

    Z takiego autystycznego dopatrywania się podobieństw w skrócie wynika, że:

    1. Szczyt w20 za trzy tygodnie w pierwszym tygodniu września 2021 na poziomie ~2340-2350pkt
    2. Następnie Trzy tygodnie spadków do poziomu 2150 pkt
    3. Dwa tygodnie niemrawego odbicia
    4. Połowa października: “Ale urwał!”

    Osobiście nie pasuje mi w tym, że:

    a) jest to zgodne z konsensusem o słabym IV kwartale
    b) zakładam większy ruch w górę na w20 niż do poziomu 2350.
    c) struktury symetryczne kiedyś się rozjeżdżają, a następuje to gdy… zostają zauważone.

    4
        1. toya

          Według zabawy w rysowanki-składanki jeśli 11.08.21=29.01.2021 to jutro sesja, która rozpali (płonne, jak się okaże) nadzieje misiów.

          Ale to tylko zabawa, a i tak “język giętki” nie chce przekazać wszystkiego co dostrzega głowa 🙁

    1. wider_swider

      Zdradzę dla tych, którzy nie mają wykupionej subskrypcji:

      TU DA MUUUUUUUUUN !!!
      ;P

      Odwala mi już od tych krypto- wiem.
      Ale jak mam być normalny, skoro jakieś wirtualne nic rośnie 200% w dzień, a kolejnego dnia…
      Znowu rośnie!

      WTF ???

      Zbanować ten rynek!
      Tam się mnożyć pieniądze szybciej jak QE !

      1
            1. wider_swider

              Nie ma czego gratulować.
              Ja się takich wynalazków nie dotykam!
              W kręgu moich zainteresowań są zdrowo, stabilnie, dyskretnie rosnące projekty o 20-50 procent w ciągu dnia.
              Tak jak wczoraj pisałem o AXS, a teraz czekam na podobny ruch ARDR.
              Straciłbym szacunek do pieniądza zarabiają 200% dziennie.
              Rezygnuje z tego 😉

              1

Dodaj komentarz