Różne wyobrażenia o rozpoczynającym się roku na rynkach

Odwołując się do klasycznego schematu rotacji aktywów w ramach cyklu koniunkturalnego:

… i przyglądając się rocznym dynamikom PKB i CPI w USA w ostatnim okresie możemy skłaniać się ku wnioskowi, że ponieważ szczyt dynamiki PKB z II kw. nie zostanie już w tym cyklu koniunkturalnym pokonany, a roczna dynamika CPI ciągle jeszcze rosła w grudniu:

… to jesteśmy obecnie jeszcze w obrębie ciemnnozielonej (prawej-górnej) części powyższego schematu czyli części, w której najrozsądniej jest trzymać gotówkę.

Oczywiście nikt nie lubi trzymać gotówki w warunkach silnej inflacji (chociaż oczywiście najbliższym gotówki jest po prostu amerykański dolar, który od II kw. te z 10 proc. jednak podrożał), ale w tej fazie cyklu to bywa rozsądniejsze rozwiązanie niż ponoszenie dużych strat na rynku obligacji skarbowych czy akcji (a często już również surowców).

Następny krok to przenosiny na rynek długoterminowych obligacji skarbowych, który powinniśmy wykonać w okolicach osiągnięcia przez roczną dynamikę CPI cyklicznego maksimum. Ekonomiści nie są chyba zbyt pewni, kiedy to może nastąpić.

Zachowanie wykresów cenowych wskaźników z raportów ISM Manufacturing i ISM Non-Maniufacturing, które w przeszłości czasami wyprzedzały zachowanie CPI, też raczej nie daje jakichś jednoznacznych wskazówek. ISM Manufacturing Prices już co prawda spada od czerwca ub.r., co wygląda zachęcająco, ale ISM Non-Manufacturing Prices w grudniu ustanowił swój historyczny rekord.

Publikowany przez Citi Inflation Suprise Index nie rośnie już od lipca ub.r., ale być może oznacza to tylko tyle, że ekonomiści już się przyzwyczaili do nowej rzeczywiści rosnącego tempa inflacji i kolejne dane nie były już dla nich niespodzianką.

W tym tygodniu ukazała się prognoza Goldmana Sachsa wzrostu rentowności amerykańskich 10-latek do 2,5 proc. w 2024 roku. Osobiście obawiam się, że te 2,5 proc. zobaczymy już w pierwszej połowie tego roku.

Myśl, że takie 2,5 proc. rentowności amerykańskich 10-latek ostatecznie złamałoby kręgosłup tamtejszemu rynkowi akcji uruchamiając oczywiście cykliczną hossę na rynku obligacji skarbowych (jasnozieloną część schematu rotacji aktywów powyżej).

Osobiście podoba mi się analogia 2022=2021 z racji tego, że obu przypadkach silne wzrosty cen akcji startowały z okolic dołków recesji tej ostatniej covidowej i “Wielkiej Recesji” z lat 2007-2009 (marzec 2020=marzec 2009). W tym ujęciu w październiku byłoby już na rynku akcji po kłopotach.

Wersja z 2011 roku pasowałaby idealnie do dwu cykli giełdowych: 4-letniego prezydenckiego, który zaleca kupowanie amerykańskich akcji na koniec III kwartał drugiego roku po wyborach prezydenckich w USA i 10-letniego “decennial pattern”, którego uśrednione minimum wypada w połowie tego roku.

Na razie o ile DJIA i S&P 500 jeszcze starają się robić dobrą minę do złej gry, o tyle już dziś Nasdaq stanie przed bardzo poważnym testem.

Poziom wsparcia wyznaczany przez październikowy dołek i szczyt z lutego i maja ub.r. jeszcze parę dni temu wydawał się bardzo solidny, ale po czwartkowej sesji nie było to już takie oczywiste. Obstawiam, że na początku dzisiejszej sesji Nasdaq postraszy dalszym spadkiem, ale po zamknięciu europejskich rynków nadjedzie jednak kawaleria i wyciągnie indeks za uszy do góry.

Początek tego roku na Nasdaqu jest najgorszy od stycznia 2008. Wtedy pierwszy dołek był 23 stycznia, drugi 17 marca, a potem do maja indeks jakoś tam rósł i to był jego maksimum możliwości w tamtym roku. Obstawiałbym coś podobnego w roku bieżącym.

Natomiast nie ma już wątpliwości, że nie ma ratunku dla indeksu szerokiego rynku akcji w USA czyli Russell 2000. Tu bronione przez ostatnie 11 miesięcy wsparcie padło kilka dni temu i raczej nic wzrostowego poza ruchem powrotnym do przełamanego wsparcia, które stało się potężnym oporem, nie jest tu możliwe.

Kusi mnie myśl, że na rynku ropy naftowej od grudnia trwa już 5-ta fala elliottowskiego impulsu rozpoczętego w kwietniu 2020. W tej interpretacji fala druga rozegrała się pod postacią zygzaka latem-jesienią 2020, a druga – od marca do grudnia – przyjęła postać pędzącego trójkąta rozbieżnego. Rosja rozrabiająca ostatnio jak pijany zając przy granicy ukraińskiej bardzo pasuje to takiej koncepcji ostatniej fali hossy na rynkach surowców energetycznych (w przywołanym powyżej 2008 roku ropa skończyła swą hossę dopiero w lipcu).

Jeśli chodzi o WIG, to sytuacja jest o tyle niejasne, że rozpoczętą w listopadzie ub.r. korektę można było podejrzewać o to, że jest 4-ką impulsu rozpoczętego w marcu 2020 (2-ka trwałaby powiedzmy od lipca do października 2020). Ale ta domniemana 4-ka okazała się trochę jak na mój gust zbyt karłowata w stosunku do 2-ki. No i nie dotarła do dolnego ograniczenia kanału 2-letniej hossy. No ale może teraz – do marca – przy okazji rosyjskiego straszenia (?) na granicy z Ukrainą powstałaby jej dalsza część docierająca już do dolnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego? No ale wtedy pewnie bylibyśmy już w marcu i zostawałyby zaledwie 2 miesiące na zrealizowanie domniemanej 5-ki. To jednak trochę mało czasu.


Chociaż złoty jest ostatnio dosyć mocny, jakoś mi się nie chce wierzyć, że
na USD/PLN wsparcie wyznaczane przez szczyty z listopada 2020 i marca 2021 (ok. 3,96-3,97 zł) zostanie teraz przełamane w dół. Dopóki to nie nastąpi, bo cały czas prawdopodobne są ponowne odwiedziny poziomu szczytu z marca 2020.

Komentarze

  1. sumadartson

   PPI w rzeszy mogłoby wskazywać nawet na 1930 rok. Myślę że wrzesień 1939 wyglądał podobnie. Szkoda że późno się rodzimy i wcześnie umieramy. Cel w usiaku to poziomy z 1997-98 roku (4 korekcyjna niższego stopnia w fali 3 hipercyklu). Nieregularna trójka 3-3-5 licząc od 2000 roku.

   3
  1. sumadartson

   2009 w obecnej sytuacji w usiaku to cel minimum. Była szansa zrobić to w 2000 roku ale FED wpędził usiaków w prawie bilion usd lewara na NYSE.
   I pomyśleć że Barings upadł drzewiej z powodu 2 mld strat. Siok.

   3
 1. billy_the_kangoor

  “”””wider_swider 21 stycznia 2022 o 14:55
  Coś nie widzę ostatnio wesołków i mędrków z krypto sekty ze swoją durną bahtafą czy inaczej nazwanym urojeniem.
  O buńczucznie wychwalanej tajemnej pjerdolacyji również ani mru mru.”””

  @Wider. Poczekaj, poczekaj, K-Waluciarze mogą mieć jeszcze swoje 5 minut, jakkolwiek mało realnie to na ten moment wygląda 😉
  Pierwszy poziom nie “wszedł”, ale nie najgorzej jak na 1st projection.

  “””billy_the_kangoor
  10 grudnia 2021 o 00:12
  @ Wider
  BTC
  40.000 —-> 50.000 —-> 38.000 —-> ATH
  Tak w bardzo głębokim zaokrągleniu.”””

  2
  1. fast_market

   Przyznam Ci się, że próbowałem kiedyś coś na tym PKO robić, ale niestety mało daje zarobić.
   Trzeba by olbrzymią pozycję otworzyć, żeby coś poczuć. Zmienność taka sobie, nieduża na tym.
   Ale każdy lubi coś innego i przez to się kręci. 😉

   3
 2. fast_market

  MBANK: KOSZTY RYZYKA PRAWNEGO ZWIĄZANEGO Z HIPOTECZNYMI KREDYTAMI WALUTOWYMI W CHF UJĘTE W IV KWARTALE WYNIOSŁY 2,006 MLD ZŁ

  MBANK: OCENIA WSTĘPNIE, ŻE SKONSOLIDOWANY WYNIK GRUPY MBANKU W 2021 ROKU JEST UJEMNY I STRATA NETTO WYNOSI OKOŁO 1,2 MLD ZŁ

  3
 3. long_short

  Serbia po deportacji Novaka Djokovicia wycofała koncesję o wartości 3,3 mld USD australijskiemu potentatowi Rio Tinto na wydobycie litu – pierwiastka niezbędnego do produkcji baterii słonecznych i elektrycznych samochodów.

  Czy ktoś może to potwierdzić z innego źródła?

  2
 4. Prezesso

  A duch natury gdzie? Szuka ATH na Nasdaq? Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…

  Odezwij się, chłopie i daj znać, bo chyba mi się monitor odwrócił.

  Jesteś pewny, że to nie bessa? 12 procent w dół przez 3 tygodnie. Ktoś ma jeszcze L, poza Apaczami?

  2
 5. wider_swider

  Kangoooorze, szanuje Twoje predykcje ale za dużo osłów nabrał dzbaniarz i spółka żeby minimum socjalne było wypłacone tak łatwo.

  Już nawet forumowy znawca każdego tematu przestał napierdzielać 80 postów dziennie rozmawiając sam ze sobą. Nie ma się co dziwić bo pewnie niezły ogień jest w tajnej pierdolacyji.

  No nic, czekamy cierpliwie na dzbaniarzowe 300 k.

  https://m.soundcloud.com/user-57540568/bessa-czy-hossa-ballada-o-naganiaczach

  6
  1. sumadartson

   Taaaa…w poniedziałek. A jak w poniedziałek po świtańcu rynek powie że Waszmość w piątek dwa razy się pomylił?
   Po co zgadywać co zagra orkiestra zanim usłyszy się pierwszy takt.
   Szacun nieustający.

   2
 6. wider_swider

  Krypto sekta się nie wypowie w kwestii mojego komentarza?
  Jajeczka zmiękły czy język w gębie wyparował?
  Jak rosło to chętnie na mnie szczekaliście że w marcu 150k, a dzbaniarzowi nie dorastam do pięt.
  Wszystkie burki podkuliły ogony i modlą się by ich uratowały szkolenia za 6-8 koła 🙂
  Co kilka lat kolejna banda naiwniaków jest łapanych dokładnie w ten sam sposób na śmietniku.

  https://m.soundcloud.com/user-57540568/bessa-czy-hossa-ballada-o-naganiaczach

  1
 7. Guy Fawkes

  @wider

  Miałem wrażenie, że już dawno udowodniłeś, że jesteś patentowanem głupkiem (o honorze niewspominając) nie musisz ciągle tego powtarzać.

  Co do luny, to połowę tej świetnej (w swojem czasie, jak to na rynku) monety opyliłem na poziomie 100 dolcze, a na drugiej połówce mam jeszcze x10. A kiedy ją opylałem, to stanowiła większość mojego portfela.

  Życzę każdemu takich rezultatów, oprócz głupków of course.
  Więcej z tobą nie rozmawiam, głupku.

  1
  1. wider_swider

   Tępie takich jak ty, gancarz i inne kryptoswiry którzy naganiają, a potem znikają.
   Fajnie że sprzedałeś, ale mnóstwo ludzi których nagoniliście nie sprzedało bo przecież minimum socjalne miało być na 100k więc bahtafa.
   Na indeksach USA też większych spadków nie widziałeś.
   Bryle trzeba kupić albo czytać mniej pierdół politycznych, to wzrok się poprawi.

   6
   1. Guy Fawkes

    Ja nikogo nie naganiam, głupku, wręcz przeciwnie, unikam wypowiedzi na gumnie o tem, co robię w krypto.

    A jak inwestują inni, bahafta czy nie bahafta, to nie twoja sprawa, jesteś na to za krótki.

    Rozumiem, że chcesz mnie sprowokować do jakichś prognoz, ale nic z tego.

    1
    1. wider_swider

     Hahaha, prognoz?
     Ty matole. Jak już to pogody.
     Te Twoje chmurki przepowiadały wzrosty a piedolnęły z nich potężne pioruny w dół. Wszystko jest tak jak ci pisałem w mailach ośle.
     Przestań mamić ludzi.

     6
 8. wider_swider

  mac erson, w przyszłym tygodniu w USA odbicie do połowy obecnej W1.
  Pytania pozostają 2:
  1. Czy a jeśli tak to jak głęboko jeszcze zejdziemy przed tym odbiciem.
  2. Czy odbicie będzie początkiem kolejnej fali hossy, czy jedynie korektą i lecimy kolejne 10% w dół.

  3
   1. toya

    Jak to jak?

    Jak spadnie to dalej milczkiem usredniaj L.
    Jak wzrośnie to zamknij z minimalnym zyskiem i wróć triumfalnie na forum.

    Mówiąc krotko: zbieraj z ulicy grosze skacząc tuż przed jadącym walcem.

    Dwa lata gadania o “rozwoju trejdera”, grania na pół gwizdka, by koniec końców znowu położyć się na plecach i poprosić rynek o złapanie za jajca i krecenie wora.

    8
 9. datik

  jednoznaczne to nie jest, ale u mnie pełne poparcie dla Serbów!!!
  ———————
  Miałem cię za rozsądniejszego, Billy : )
  Niezależnie od zapatrywań na C-19 można podziwiać Australijczyków za szacunek do uchwalonego przez siebie prawa. Domyślali się przecież, że na tym stracą ( choć o koncesji zapewne nie pomyśleli, to przekroczyło ich wyobraźnię : ) )

  4
     1. Guy Fawkes

      No mają rację. Może nie mają racji w innych sprawach, ale w tej akurat mają absolutną trafność:)))

      Czy mamy mieć pretensje do garbatego, że ma proste dzieci?

      A tak a propos, powiedz mi Billy, o czym rozmawiają ci dwaj dżentelmeni, nad fejkową mapą z ukraińskiem Chełmem i Przemyślem? Nie o (kolejnych) rozbiorach czasem?

      https://kresy.pl/wydarzenia/szef-msz-ukrainy-pokazal-blinkenowi-mape-z-ukrainskim-przemyslem-foto/

      Nie może być dwóch centrów jednego międzymorza, albo Wielka Chazaria, albo Polska.

      ………………………………………………………………………………………………………………………………………………

      No a tu Łukaszenka też się myli bo est Łukaszenką, czy ma rację, bez względu na to, czy est Łukaszenką czy nie est.?
      https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bialorus/lukaszenko-wezwal-miedzynarodowych-oszustow-do-zakonczenia-pandemii/

       1. Guy Fawkes

        Nie koloryzujmy z tą propagandą Lordzie Stratofortress, come on.

        Jeżeli ukraina będzie do Dniepru to tak, bo wtedy nie będzie w stanie nam zagrozić. Też jestem za ukraińskiem antyrosyjskiem buforem, ale w swoich ganicach, po oddaniu przez ukrainę wszystkich ziem zabranych sąsiadom.

        3
         1. Guy Fawkes

          Oczywiście w odniesieniu do stanu sprzed aneksji bolshevickich i wywózek.

          Pierwsza wojna polsko-ukraińska 1918/19 kosztowała życie 10 tysięcy żołnierzy polskich. Straty wśród ludności cywilnej zostały schowane.

          Druga wojna polsko-ukraińska 1939+ kosztowała życie około 200 tysięcy Polaków.

          Nie widzę innego rozwiązania niż wysiedlenie ukraińców z Kresów wschodnich, analogicznie do wysiedlenia Niemców z Kresów zachodnich.

          Hucułowie, Bojkowie i Łemkowie zostają w swoich górach, gdyż oni mają podkład celtycki, więc to nie żadni ukraińcy.

          3
 10. Hidalgo

  @Billy

  “billy_the_kangoor 21 stycznia 2022 o 22:17Odpowiedz
  @Toya

  https://danericselliottwaves.org
  Jak ktoś jeszcze miałby wątpliwości, dlaczego Mr El skończył jak skończył.”

  Jak dla mnie w tych liczeniach albo 4 jest za krótka albo 5 jest za krótka (mamy tendencję, żeby to co na wykresie zakończyć, policzyć do 5ciu, a niekoniecznie, aby było “ładne”)

  Moje liczenie ostatniej fali od dołka covidowego tu:
  https://ibb.co/rvwdh6F

  Wydaje się (liczenie i obroty na to wskazują), że mamy (od dołka covidowego) do czynienia z 5 dużą falą od 2002r, ale dla mnie cały czas jest za krótka i tej końcowej euforii mi brakuje 🙁 mam nadzieję, że się doczekam, bo trochę stracha mam)

  znawców proszę o wytknięcie błędów lub inne propozycje, będę wdzięczny, co dwie głowy to nie jedna, a co trzy to nie dwie…

  1
 11. billy_the_kangoor

  @….ależ Datik
  Nie miałem na myśli, “CZY” Australijczycy mają szacunek do prawa, tylko “PRZEZ KOGO” to prawo zostało ustanowione.
  Może nie doczytałeś….
  https://www.presseteam-austria.at/premierministerin-australien-wurde-von-big-pharma-bestochen/
  Od siebie tylko dodam, ze sprawdzonych źródeł, że np. w stanie Queensland możesz poruszać się bez represji, ograniczeń.
  Na większości terytorium NIE. To pewnie zależy od tego, kto dał się “medycznie posmarować od tylca”, a kto nie 🙂
  Niewątpliwie Morrison (jak i Macron) ulegli i są już po lewatywie…

  1
  1. Pete_of_Suncoast

   @ billy
   “Od siebie tylko dodam, ze sprawdzonych źródeł, że np. w stanie Queensland możesz poruszać się bez represji, ograniczeń.
   Na większości terytorium NIE”

   Billy…sprawdź swoje źródła. No i Palmer jako zatroskany obrońca małych przedsiębiorców….proszę Cię

 12. Pc39442

  Genialny tekst doradcy prezydentow USA o Putinie. Sa smaczki.

  https://unherd.com/2022/01/what-the-west-gets-wrong-about-putin/

  “In Russia,” he continued, “disputes are usually resolved by common sense. If a dispute is about very significant money or property, then the two sides would typically send representatives to a dinner. Everyone attending arriving would be armed. Facing the possibility of a bloody, fatal outcome both sides always find a mutually agreeable solution. Fear provides the catalyst for common sense.”

  To dedykuje GF ktory chcialby sie dogadywac z Rosjanami bez armii.

  3
  1. Guy Fawkes

   Pecet nie czytaj bzdur o fejkowych mafiach podwórkowych, związkach przeżuwaczy kitu itd.
   Jak chcesz dostać jakieś blade pojęcie o prawdziwej mafii, to obejrzyj sobie film, zwłaszcza w dalszej części o odwiecznej jaskini Uroborosa.

   https://www.youtube.com/watch?v=c0MMCF4iqlo

   Masz błędne pojęcia, nie to est ważne, czy jakieś państwo ma silną armię, czy nie za bardzo, tylko czy to państwo est komuś potrzebne czy nie.

   A propos, prezydent Duda jedzie na olimpiadę do Chin, gdzie będzie sobie mógł porozmawiać o tem i owem bez nadzoru Cija, co est niezwykłe wobec bojkotu usiackiego, tak czy nie.

   Prezydent Duda dostał kataru, co bardzo zaniepokoiło Wielkiego Brata Ixi, któren od razu pospiszył z życzeniami prezydentu Dzudzie ”Na zdarowie towariszcz”.

   A premieru Johnsonu jakoś Wielki Brat Ixi niczego nie życzył, kiedy ten zachorował, mimi że mała brytania mocarstwem nuklearnem est.

   Jak towarzysze ukraińscy rozmawiają sobie z towarzyszami amerykańskiemi o lubelszczyźnie i podkarpaciu, to co to prezydentu Dudzie szkodzi porozmawiać sobie z Wielkiem Bratem Ixi o Małopolsce wschodniej? A choćby i z Putinem to co?

   5
   1. Guy Fawkes

    Jak przystało na vice Zaora jesteś najlepszem antywskaźnikiem na blogu.

    Luna zrobiła 20% od dołka i nawet taki bieda mental jak ty, mógł zrobić dzisiaj hajs. Oczywiście gdyby nie był antywskaźnikiem. A jest antywskaźnikiem, bo ma bieda mental. Jak ma bieda mental, to est antywskaźnikiem. Błędne koło.

    2
 13. wider_swider

  Ooo, widzę fascynację kolejnym kolegą po fachu. Tym razem Filip Niekonieczny.
  No to muszę cię zmartwić towarzyszu blada strzała. Ja sprzedaję wtedy gdy ty się podniecasz, a takie paniki wykorzystuje.

  1
 14. long_short

  “Potrzebujemy Rosji przeciwko Chinom” – mówi dowódca niemieckiej marynarki wojennej – “Putin chce szacunku i na niego zasługuje, a dla nas jest to niski koszt albo żaden”. 

  Sidhant Sibal (@sidhant) wysłał/a Tweeta o godz. 8:26 PM on pt., sty 21, 2022:
  “Does Russia really wants a small tiny strip of Ukraine soil? Or integrate in the country, no this is nonsense..Putin is probably puting pressure, cz he knows he can do it & it splits the EU..but what he really wants is high level respect”, says German Navy Chief in Delhi https://t.co/MICZ0O7U78
  (https://twitter.com/sidhant/status/1484608264142987268?t=rwVE0zEAB3tG3JfnqN0VYw&s=03

  1
 15. Guy Fawkes

  @Izba Lordów & @Izba Gmin

  Nie będę się dziś rozpisywał, wyłączając sią z bloga w najbiższych tygodniach, chciałbym zwrócić uwagę na słusznie podniesioną przez pana Wojtka questię, że geopolityka est już passé.

  Film linkowany powyżej Pecetowi rzuca snop światła w tem temacie.

  Państwa tracą rolę wehikułów imperialnych na rzecz korporacji, a Uroboros pozostaje niezmienny i odwieczny, generując cykle.

  Dlatego też wszystkie projekcje oparte o geopolitykę (np. ersibatl czy hatlendło) nie posiadają niestety absolutnej trafności.
  Inna sprawa, że setki bilionów kapitału nie można efektywnie obracać na rynkach. Kapitał uroborotycznych rozmiarów można pomnażać efektywnie tylko w ramach wielkich wojen i kryzysów.

  Dlatego prawdopodobnem est, że modele geopolityczne zachowają swoją aktualność jako pewne konwencje, tak jak konwencje analizy technicznej, które przecież nie wynikają z żadney konieczności, po prostu na pewne schematy się gra.

 16. long_short

  Hej proniemieckie lemingi oglądać.
  I co na to det Onet?

  Visegrad 24 🇨🇿🇭🇺🇵🇱🇸🇰 (@visegrad24) wysłał/a Tweeta o godz. 11:48 AM on sob., sty 22, 2022:
  German Navy Chief Vice-Admiral  Kay-Achim Schönbach speaking in India about Ukraine.

  He says that Russia is an old country which wants and deserves respect.

  He adds that it’s “low-cost” to give them that and says sanctions push Russia away from Europe.
  https://t.co/rczMm0sH4s
  (https://twitter.com/visegrad24/status/1484840509277450240?t=IUFc5Em20PK6OhXicsCKMw&s=03

  1
  1. Guy Fawkes

   Dałbyś sobie już siana Długi-Krótki z tą jewrejską propagandą.

   Kurscy to krewni tego bandyty, któren sfałszował linię Curzona tak, żeby Polska nie dostała Lwowa.

   Putin est mężem opatrznościowem, któren

 17. Pc39442

  Nie ma sytuacji alternatywy rozlacznej w sprawie miedzymorza. Ukraina tworzy miedzymorze z Polska. Ani sama Ukraina ani sama Polska nie tworzy.

  A tutaj Brytyjczycy pokszuja o co chodzi
  https://mobile.twitter.com/ConGeostrategy/status/1484522102535462912

  GF u Ciebie z logika na bakier.
  Z Uroborosem w aplikacji krypto to samo. Chiny i Rosja odrzucily Uroborosa. One chca wlasnej sily a nie bycie kolejna skorupka. Krypto zostalo w rekach rekinow finansjery amerykanskiej. Pozostali gracze odrzucili ten pomysl. Jesli handlujesz krypto bo wierzysz w bajke to slabo to widze. Muski rozpyla krypte po ulicy po czym Kongres czy tam inna instytucja dostanie zielone swiatlo do zbanowania tego czegos. Projekt jest wszak oligarchiczny.

  1
    1. Guy Fawkes

     Aaaa muszę jeszcze na moment wrócić.

     Pierwsze wrażenie zawsze est najważniejsze, nie myliłem się na początku. Jesteś żałosnem tresowanem kretynem niebieskopoświatowem. Polakopodobnem produktem zastępczem.

     Ale mniejsza z tem, to w sumie nieważne.

     1
 18. billy_the_kangoor

  @Hidalgo
  Strach będzie najlepszym doradcą. NDQ to index, na którym być może zagram w tym roku. Napiszę tylko tyle, że dwie najsilniejsze waluty Roku Pańskiego 2020 2021 + trzecia MXP są w głębokiej korekcie i to NIE koniec “4”. Jak zwał, tak zwał, nie przywiązuję do tych oznaczeń fal zbytniej uwagi. Szczyty jednak przed nimi. 👍

  3
 19. duch_natury

  @wider
  mac erson, w przyszłym tygodniu w USA odbicie do połowy obecnej W1.
  Pytania pozostają 2:
  1. Czy a jeśli tak to jak głęboko jeszcze zejdziemy przed tym odbiciem.
  2. Czy odbicie będzie początkiem kolejnej fali hossy, czy jedynie korektą i lecimy kolejne 10% w dół.

  MIałem nie odpowiadać, ale z szacunku odpowiem. Nie pytaj mnie już więcej Marcin bo nie będę publikował moich zapatrywań. Podawałem w listopadzie datę przełomu na drugą połowę grudnia i się sprawdziło a że potem zmylił mnie DAX to inna sprawa.

  No więc mamy tą upragnioną, wyczekiwaną bessę a więc trzeba w tym roku grać w bessie – a tutaj szybki rynek i nagłe zwroty akcji – to domena tego trendu.

  Więc próbując znaleźć odniesienie z przeszłości US:

  03.2018 lub już 10.2018 (mniej prawdopodobne)
  08.03.2020
  10.2014 lub 01.2015
  08.2007

  Wszystkie te przypadki wskazują, że w przyszłym tyg. powinno być jeszcze trochę / sporo niżej niż zakończenie tego tygodnia i gdzieś odwrót.
  Jakbym miał obstawiać to okolice 14K na NSQ ale może wariant marca 2020 gdzie jeszcze cały kolejny tydzień był mocno spadkowy.

  I co dalej – nie wiem ale ten dołek na dłuższy okres powinien odwrócić trend na wzrostowy zgodnie z w/w projekcjami.
  Więc moja koncepcja jest taka, że warto spróbować next week poszukać L-ki jeśli zostaną pogłębione spadki. I tak zrobię.
  Ten blog ma dla mnie coraz mniej strawną energię więc wyłączam się. Powodzenia 😉

  7
  1. wider_swider

   Tak, prawie same pojeby tu zostały, ale taki jest efekt jak gospodarz nie dba o to co stworzył.
   Mnóstwo wartościowych ludzi tu było. Został jedynie sporadycznie kangur. Nie ma się co dziwić skoro gnój się systematycznie pogłębia.
   Ja też stąd spadam. Znalazłem fajniejsze miejsce.
   Wszystkiego dobrego i do zobaczenia kiedyś w przyszłości.

   Natomiast co do wyznaczenia szczytu, wyszło Ci to idealnie. Szkoda że przekombinowane, ale takie cwane są te rynki.

   7
 20. Pc39442

  Pare tygodni temu pisalem z rozżaleniem ze Amerykanie nie maja lotniskowca 5. Floty na Medyteranie.
  No to juz maja. Harry Truman z cala grupa sa na Morzu Srodziemnym.

  Amerykanie i Niemcy zarzadzili ewakuacje rodzin personelu ambasad z Ukrainy.
  Ruscy podciagaja juz jednostki artyleryjskie pod granice.
  1 Gwardyjska w pelnym skladzie pod Woronezem. Kierunek na Charkow.

  Szykuje sie odciecie dostaw gazu i wymuszenie otwarcia Nord Stream2. Amerykanie plyna flotylla gazowcow ale Ruscy zarzadzili cwiczenia floty na Atlantyku tak ze ruch gazowcow bedzie utrudniony.
  Masakra

  1
 21. sumadartson

  No i po co te nerwy na krypcie.
  Bitykoń skorygował właśnie połowę wzrostu od 1 centa do ponad 68 kilo usd. Normalka. I o co się wściekać. Następne wsparcie na -61,8% od szczytu czyli około 27 kilo usd. Fibonacci wszystko policzył dawno temu.
  Poniżej tego wsparcia otwarta droga do niebytu, no chyba że pogramy na wartościach ujemnych. -68 kilo usd za kryptę to byłby klawy interes dla shortbitegokonia.

  3
   1. Pc39442

    dali sie przecwelic. mimo ze Putin najedzie Ukraine, oni beda go prosic o gaz przez NS2 bo on odetnie gaz przez UA. w ten sposob Niemcy stana sie udzialowcami wojny i de facto postawia sie poza NATO.
    moim zdaniem caly rzad do dymisji i SPD do komisji sledczej o powiazania agenturalne. ale tak oczywiscie nie bedzie. bedzie gnicie unii i NATO i to jest dokladnie cel Putina.

    1
    1. sumadartson

     “Putin najedzie Ukrainę”
     Co za bzdura. Ławrow powiedział że Rosja nigdy nie dokona inwazji na Ukrainę.
     Od tego są sieparatisty.
     Jednak myślę że jakby nie dali rady to gazociąg mógłby wylecieć w powietrze i wtedy byłby powód do jego naprawy i obrony. No ale obrona dostaw gazu do Europy to nie inwazja.

     2
 22. Griot1234

  indeks indeksem warto policzyć szerokośc rynku na nasdaq ,nsdaq 100 łatwiejszy do manipulacji.no i w związku z tym pytanie bessa jest jak index spada, a jak spólki to nie bessa. Pisząc bessa myślę też o korekcie. Jak patrzę na składowe nasdaq to chyba czas na solidne odbicie, bopo indeksach tego nie widać zupełnie.oprócz indeksów nieważonych.

  1
 23. Pc39442

  Dragonbear
  a modus vivendi of systemic coordination in key domains & areas of policy to navigate through the phase of bifurcation of the global system and create a credible counterweight to American global power projection.

  Dlatego odrzucili Bitcoina jako medium oligarchii amerykanskiej do stworzenia swiata panoligarchii swiatowej.
  Musk pisal wierszyki po chinsku. Oni to spuscili w kiblu.
  Dlatego nie bedzie Uroborosa i nie bedzie odwroconego Kissingera.
  Za to moze byc przejscie Francji i Niemiec do obozu rosyjskiego.

  1
  1. sumadartson

   No jakieś odreagowanie by się przydało choćby po to aby o(d)tworzyć z powrotem część eSek, które w piątek częściowo zamknęły się nie wiadomo po co.
   Obejrzałem dziś wreszcie Lożę Parkietu. Ostatnie zdania @WB w niej wypowiedziane (inflacja-reakcja) wydają się znowu celne jak nie przymierzając najnowsze rakiety powietrze-gleba. Szacun

   3
 24. long_short

  W rosyjskiej TV expert pokazuje w jaki sposób Rosja przypuści atak na Ukrainę, kraje bałtyckie i Polskę.

  Ciekawe czy dzisiaj wsi24 będzie jechać po Kaczyńskim że jest rusofobem i chce doprowadzić do wojny z Rosją, bo przecież Smoleńsk to był pijany pilot gen Błasik.
  Gdzie jest Thusk przyjaciel Putina?
  U Angeli pod spódnicą czy w Kijowie razem z liderami zachodnich państw?

  9
 25. Pc39442

  z tego co widze eksperci sledzacy stan mobilizacji sil rosyjskich obstawiaja ze atak moglby nastapic za ok tydzien.
  mysle ze jest troche szans ze alianci wespra lotnictwo Ukrainy. to by wystarczylo do opanowania sytuacji. natomiast wtedy Putin na pewno by rzucil jakies sily na Przesmyk Suwalski.
  USA organizuja gaz z Kataru dla Europy. Ruscy stawiaja blokade na Atlantyku. Przy racjonowaniu w Europie i wylaczeniu szczegolnie niemieckiego przemyslu da sie przetrwac bez rosyjskiego gazu.
  alternatywa jest patrzenie jak Ruskie zajmuja Kijow.

  1
  1. sumadartson

   “U wschodu słońca młot będzie złamany
   Pożarem step jest objęty
   Gdy orzeł z młotem zajmą cudze łany
   Nad rzeką w pień jest wycięty.”
   Przepowiednia z Tęgoborza
   Plan strategiczny Międzymorza.
   A nie jakieś tam bajania po..banych ruskich strategów.

   1
  1. Pc39442

   ja wiem ze to tylko potegowanie strachu. ale zachod na razie sie boi i Putin podbija stawke. wlasnie licze na to ze NATO uruchomi lotnictwo do zapobiezenia masakrze Ukropow. wystarczy jeden stracony samolot kacapow i jedna rozbita bateria s400 tomahawkiem z lodzi podwodnej zeby powstrzymali sie od lotow. potem mozna ukropom podeslac apacze czy A10 do zrobienia ruskim pustynnej burzy.
   moim zdaniem czas gra teraz na niekorzysc Rosji bo alianci sie konsoliduja (bez Niemiec)

   3
 26. Pc39442

  takie przemyslenie mnie naszlo. Jesli Anglosasi to dobrze rozegraja to moga upiec na jednym ogniu i Rosje i Niemcy.
  Trzeba doprowadzic do wojenki, wybic Rosjanom zeby pokazujac panowanie w powietrzu i niemoznosc sfinalizowanie przez Rosje celow na ladzie.
  dalej, z powodu kryzysu na rynku gazu sterowac strategicznym przeplywem energii do Europy i oczywiscie ukarac Niemcy dostarczajac im nieproporcjonalnie malo surowca.

  potem Nord Streamy rozebrac. Niemcy objac kuratela, nalozyc kontrybucje na utrzymanie bezpieczenstwa w Europie zamiast utrzymywania wlasnej armii. Rosje wypchnac z Krymu, Baltyk zaryglowac wokol zatoki Finskiej.
  dopiero tak przygotowana szachownica nadaje sie do konkurencji z Chinami. odciac macki Prusko-Ruskiej meduzie.

  2
 27. badasapa

  @Hidalgo ✌


  Moje liczenie ostatniej fali od dołka covidowego tu:
  https://ibb.co/rvwdh6F

  Po powrocie gospodarza, zrobił się tu większy bazar przekupek, niż na Jego urlopie. Ciężko znaleźć tu jakieś pożyteczne informacje
  powiązane z tematyką bloga. A wielu tak prosiło o powrót.

  Wracając do tematu, Hidalgo, podoba mi się ta próba podróży do przyszłości. Jest więcej osób, które tak kombinują.
  Wydaję mi się, że bedzie jeszcze fala wzrostowa, przed totalnym upadkem. Niebieska linia – z netu, pomarańczowe – moje.

  https://zapodaj.net/63d3ad69389d9.png.html

  1
  1. fast_market

   Śmiecisz. Potrafisz może jeszcze coś innego w życiu robić? Jeśli nie, to zwróć uwagę, że osoby, które są tu dłużej niż Ty nie mają ochoty czytać tych twoich bzdur i przedzierać się przez nie, żeby znaleźć coś wartościowego.
   No chyba, że ci ruscy za to płacą by siać zamęt w necie. Ale jeśli nawet to źle trafiłeś bo tu to nie zadziała.

   16
    1. long_short

     Ty koleś jesteś tak pusty jak ten twój rachunek maklerski.
     Pierdolenie o niczym od lat.
     Ten Pan Wojtek to droższy jakbyś ojca ani matki nie miał, to cały świat dla ciebie. Ktoś cię w końcu zaadoptował bo kiedyś ci odpowiedział na głupie pytanie? Ale to nie oznacza że jesteś mądry. Serio.

  1. fast_market

   Ale nawet zakładając taki scenariusz to czasu nie ma zbyt dużo.
   Bo w połowie marca jest następny Fed, a stres przed decyzjami jakie
   mogą tam zapaść będzie olbrzymi.
   Wg mnie rynek i tak bardziej wyczulony będzie na
   zabieranie płynności (GS twierdzi, że po 100 miliardów miesięcznie
   od początku wakacji) niż na podwyżki stóp % (GS twierdzi, że
   4 lub więcej w tym roku począwszy od marca).
   Jest jeszcze możliwość, że inflacja będzie niższa, zgodnie
   z tym co mówią banki centralne.
   W każdym razie klimatu do dużych wzrostów raczej nie będzie.

 28. Griot1234

  A może retoryka wojenna ma na celu podniesienie cen ropy wszak i Rosja i USA to duzi producenci. Ponadto Sytuacja zagrożenia może dać mandat dla Fed na dodruk finansujący sektor obronny ,źle napisałem raczej wojenny.

  3
  1. badasapa

   Jest kilka sposobów.
   1. Podobno można pierwszy ukraść. Nie polecam.
   2. Pracować w latch 80-tych. Wtedy nawet sprzątaczka brała co miesiąć 1,2 bańki.

   Są inne, sle każdy ma swoją tajemnice biznesu.
   Nie kołaczy bez pracy.

  1. Przemyslaw

   Już? Kupowałeś raptem w piątek. Kasa, w szczególności w IKZE, szybko się kończy na zabawę w dośrednianie. Zakładając uśrednienie takim samym kapitałem na inwestycji miałbyś aktualnie zamiast -4%, -2%.

   1. fast_market

    Ale ja tam ruchy robię może 2, 3 razy w roku.
    Od kilku miesięcy leżała gotówka więc po trochu ja wpuszczam w akcje.
    -2% czy nawet -4% to nie zauważalne. Przecież w sam dołek raczej się nie trafi.
    Po prostu coś tam sobie buduję powoli. Myślę jeszcze o innych.
    Na tym portfelu nie ma tradingu.

    1
 29. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  //Tak właśnie zachowuje się rynek w silnej fali impulsu.//

  No nieee wiem, o jakie fale tu chodzi, może o morskie (Rule the waves)
  https://defence24.pl/geopolityka/floty-usa-japonii-i-australii-pokazuja-sile-na-morzu-filipinskim

  Morze Filipińskie est po wschodniej stronie Tajwanu, po zachodniej Chińczycy odpowiadają rajdami samolotów.

  Wszędzie w tej chwili są ruchy wojsk.
  https://kresy.pl/wydarzenia/rosyjskie-wojska-3-km-od-polskiej-granicy-na-to-wskazuja-zdjecia-satelitarne-foto/
  https://twitter.com/COUPSURE?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1485249155538866183%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fkresy.pl%2Fwydarzenia%2Frosyjskie-wojska-3-km-od-polskiej-granicy-na-to-wskazuja-zdjecia-satelitarne-foto%2F

 30. billy_the_kangoor

  @Pete_of_Suncoast
  Pete_of_Suncoast 24 stycznia 2022 o 14:05
  @ billy
  „Od siebie tylko dodam, ze sprawdzonych źródeł, że np. w stanie Queensland możesz poruszać się bez represji, ograniczeń.
  Na większości terytorium NIE”

  Billy…sprawdź swoje źródła. No i Palmer jako zatroskany obrońca małych przedsiębiorców….proszę Cię””””

  Akurat nie z tego źródła pochodziły informacje ode mnie, ale jeśli chcesz oficjalnie, to proszę Ciebie bardzo.
  GOV.AU, czyli jest jak GOV.PL, czyli gdzie się musisz wy-outować.
  https://www.qld.gov.au/health/conditions/health-alerts/coronavirus-covid-19/current-status/public-health-directions
  Masz złych informatorów w Australii.
  Zbiry z Pharma-19 otworzyli już wszędzie swoje portale, w każdym kraju.

  2
   1. billy_the_kangoor

    VIC, TAC – nie mogą przemieszczać się nawet obywatele AU, bez świadectw.
    Inaczej, zapytaj tego bandziora Morrisona, to może ci odpowie, przy jednej pewnie dziś zmarłej – 5 oficjalnie osobach na Co_Vid19.
    To jest człowiek pokroju Stalina, Chrustshova, Breznieva, Honeckera, Ceaușescu, Miloševića.
    Mordercy – Ludzie, których nazwiska kiedyś brzmiały dla nas po słowiańsku, przechodzą na angielsko, żydowsko, francuzko brzmiące.
    Dziwne, co?
    Ciężko będzie się przyzwyczaić, że gnębi nas ktoś zupełnie inny… 🙁

    4
    1. Pete_of_Suncoast

     Billy jeszcze raz, sprawdź swoje źródła. 😉 Coś mi się wydaje, że masz informacje z listopada lub wcześniej. Teraz przy nawet 100k przypadków dziennie (głownie Omocrona) i kilkudziesięciu zgonach dziennie wszystko otwarte, a dzieci właśnie rozpoczynają rok szkolny ( poza QLD bo tu opóźnione o 2 tygodnie).
     Wiele się zmieniło od grudnia w większości stanów poza Zachodnią Australią. Zadne paszporty, żadne wyniki szczepień żeby podróżować pomiędzy stanami.

     3
 31. wider_swider

  Gej Fakens otrzymuje tytuł największego naganiacza forumowego.
  W tajnej pierdolacyji już pewnie wszystkie ćwierćinteligenty spłukane więc teraz tutaj będzie uskuteczniał swój bezwartosciowy słowotok.
  No nic, bahtafa i czekamy na 150k w lutym 🙂

  6
 32. toya

  Może warto zobaczyć jak giełda w Polsce zachowuje się w czasie… okupacji.

  https://9lib.org/document/7q0jg73z-gie%C5%82da-pieni%C4%99%C5%BCna-w-warszawie-latach-drugiej-wojny-%C5%9Bwiatowej.html

  Formalnie giełda została zamknięta po wybuchu wojny. Formalnie – decyzją ministra skarbu. A w praktyce została szybko przywrócona pozwoleniem władz okupacyjnych i pod ich nadzorem funkcjonowała do Powstania Warszawskiego.

  Kursy wybranych firm na przestrzeni 1939-1944 ma stronie 5/6.

  Zanim ktoś się podekscytuje tymi kilkukrotnymi wzrostami od dołka w 1940 do 1944 to niech uwzględni jeszcze inflację tego okresu..

  1. billy_the_kangoor

   @Pete@SC
   Jesus & Maria…. zajmijmy się normalnym życiem. Wrzuciłem wytyczne rządu AU z tego tygodnia. Co robi omikron, tego nie wiem. W Australii pewnie sieje spustoszenie, bo 100 osób ma gorączkę. Powstał silniejszy, w międzyczasie deltakron, taki cypryjsko-maltański mix, zgodnie z moim wierszykiem noworocznym :p

   1. datik

    Daj już spokój, Billy.
    Zafiksowałeś sie na temat C-19, szczepionek i nie odpuszczasz. W necie znajdziesz przykłady na poparcie każdej tezy, każdej aberracji. Pamiętam jak wiosną foliarze podawali przykład włąśnie Australii i meczu przy pełnych trybunach. Teraz już Australia jest be.
    Ja akurat nie wierzę, że wszyscy od prawa do lewa chcą mnie zabić szczepionką. Albo, że Big Pharma skorumpowała wszystkie rządy ( u nas akurat pisiory się nie dały to skorumpowali opozycję ; ) )

    2
 33. datik

  …..Zwłaszcza jak poprzedzająca fala korekcyjna wyniosła go za wysoko.
  ———————
  Tu jest całe clue ! Mówiłem, ze @podczasy czasem coś sensownego chlapnie ; )
  Masz jakąś radę dla tych co nieopatrznie wysiedli z windy ?

  1. podczaszy1

   Wchodzisz I okrešlasz dopuszczalną stratę. Jak cię wyrzucą z rynku to przecieź ponownie mozesz zająć pozycję.
   Realizuj małe straty a zyskom pozwòl rosnąć.
   Zdaje się, że Ty masz strategię odwrotną.

   7
   1. podczaszy1

    Czasem coś sensownego chlapnie.

    Przez te 6 lat pisania podałem bardzo dokładnie kilka punktòw zwrotnych/szczytów/.Tylko że to trzeba mieć kiepałę aby to zauważyć, a co dopiero zrozumieć. Sorry na Ciebie nie liczę bo myślenie to nie Twoja domena.

    7
    1. datik

     Cały Statler ( albo Waldorf ), nie możesz powstrzymać się od złośliwości, jak te wredne Muppety. Ja złośliwy nie jestem i nie będę przypominał jak twierdziłeś, że Świr to najlepszy szef MONu od (chyba) wojny ; )))

    2. datik

     Przez te 6 lat pisania podałem bardzo dokładnie kilka punktòw zwrotnych/szczytów/
     ———————-
     Tego nie neguję ale pomiędzy tymi ‘szczytami’ miałeś sporo “wejść’… co najmniej dziwnych, jakbyś guza szukał ; )

     2
     1. podczaszy1

      Podaj choć jeden przykład. Lejesz tzw. wodę.
      Nie rozumiem Twoich pretensji pod moim adresem.To nie ja do Ciebie piszę tylko Ty do mnie.Robię Ci grzeczność odpisując.Tyle że ja mam zwyczaj pisania to co myślę.

      4
      1. datik

       Nie pisałeś pod moim adresem tylko ogólnie. np. “obsrańcy’, ni z gruchy ni z pietruchy, nie pamiętasz ?
       Nie miałem też intencji aby wylewać jakieś pretensje czy umniejszać ci w czymś.
       Dajmy już spokój, OK ?

       3
 34. toya

  “duch_natury 22 stycznia 2022 o 19:05Odpowiedz

  Ten blog ma dla mnie coraz mniej strawną energię”

  Eee to chyba nie kwestia energii bloga tylko nieunikniony – najmniej lubiany i wywołujący dyskomfort- etap w cyklu życiu barana.

  Najpierw biega radośnie przez sezon (a czasem nawet dwa) pobekując coś bezmyślnie o płaskiej ziemi, podziemnych kanałach czy walce dobra ze złem i Gandalfie-Trumpie, ale w końcu zawsze przychodzi ten moment, że baca go ściąga z hali na strzyżenie.

  19
   1. toya

    Nie bój nic.

    Baran po goleniu chwilę śmiesznie wygląda , ale wkrótce radośnie wróci na łąkę by znów radośnie brykać i zostawiać wokół bobki swoich mądrości.

    Szybko otoczą go inne stęsknione barany uwiedzione beczeniem o zmodyfikowanych projekcjach dzięki, którym teraz już na pewno wyczuje moment następnego zagrożenia z ręki bacy.

    I tak przez cały sezon, od redyku do redyku, do następnego golenia…

    Tylko psa szkoda, że musi te baranie pierdoły w międzyczasie znosić.

    9
 35. PPP

  NO I CO PISOWSKIE EXCREMENTY ?
  JAK TAM WASZA HOSSA ??

  TAK JAK WAM PISAŁEM, ZOSTALISCIE WYRUCHANI W KAKALCA BEZ MYDŁA HAHAHAHAAA !!!

  Przypominam moj tip dla inteligentych: jazdeczka zacznie sie w nowy rok CHINSKI czyli ? …… i pet goat 2 sie nie myli od lat. W tym roku dolar powybija zeby naiwniakom co sie obkupili w zloto akcje i obligacje….

  7
 36. badasapa

  Jatka dziś , cała 20-tka z WIG20 skąpana we krwi, niektórzy utracili tyle że wymagają transfuzji.
  BTC podobnie, ale nie martwcie się,
  właśnie została wyrysowana formacja wielbłąda dwugarbnego. Została do wyrysowania jeszcze szyja i głowa. Pytanie zasadnicze czy ten wielbłąd żyje i patrzy z wysoka czy spija zakażoną krew po Zwalach-Covido-Zwidach.

  1
  1. duch_natury

   Pisałem w listopadzie kiedy będzie szczyt a w weekend do @widera gdzie i kiedy szukać dołka.

   Do giełdy trzeba mieć:
   – własny rozum i intuicję a nie papugować innych
   – jaja a nie groszki

   Na zdrowie więcej info nie dostaniecie. Energia i kompleksy tutaj są zajebiste 🙂

   pozdrawiam i życzę sukcesów
   płaskoziemca, szur, antyszczep
   duch_natury

   13
   1. toya

    “duch_natury 18 stycznia 2022

    Nie będzie żadnych większych spadków – pisałem w zeszłym tyg. o dwóch wariantach nie wiedząc, który się finalnie zrealizuje.
    Realizuje się ten gdzie Sk200 dzienna przyciąga NSQ100 (obecnie ok 15K) – to całe spadki. Po prostu kolejna korekta a rynek w tym roku będzie szarpany i niełatwy.
    Na prawdziwe spadki przyjdzie czas bliżej lata – jak świat pokona już wszystkie wirusy i zapadnie powszechna szczęśliwość ”

    To tyle w temacie trafności prognoz… Poza tym – od listopada wiedziałeś kiedy szczyt i wykorzystałeś tę wiedzę by wziąć na nim L?

    Jaja a nie groszki – inaczej odwaga – to po prostu brak wyobraźni i brak świadomości możliwych scenariuszy, który pozwala “odważnie” realizować głupoty

    Do giełdy to trzeba mieć przede wszystkim zrozumienie pojęcia WARTOSCI OCZEKIWANEJ naszej strategii, i ze w jej ocenie trzeba równoważnie uwzględniać wynik scenariuszy niezrealizowanych.

    To co sie nam nie przydarzylo a mogło trzeba traktować na równi z tym, że kolejny raz udało Ci się uciec bacy z przystrzyzonym tylko jednym zadupkiem. Rozumiesz?

    bardzo bardzo prawdopodobny (nikły zysk) + bradzo bardzo prawdopodobny (nikly zysk) +….+ bardzo nieprawdopodobna praktycznie niemożliwa (wielka strata z uśredniania z wykladniczo powiekszana pozycją) = Twoja wartość oczekiwana

    I jaka jest funkcja zysku takiej strategii?
    Panie magistrze matematyki, wklęsła czy wypukła?

    Jeśli masz ujemną wartość oczekiwaną swojej strategii (a masz i to big time! bo “Schylasz się po centy przed jadącym walcem…” ) to wystarczy tylko odpowiednio długi szereg czasowy by i ten feralny scenariusz miał okazję się zrealizować. I on się w końcu zrealizuje.

    On tam czeka za kolejną formacją na wykresie…

    https://www.youtube.com/watch?v=Zmu71H_6UAA

    Nie piszę tego do Ciebie, bo mimo wielkiej otwartości i gościnności umysłu na wszelkie fekalia internetu jesteś kompletnie równocześnie kompletnie pozbawiony umiejętności introspekcji w zakresie swojego sposobu obstawiania na rynkach.

    Dobra.
    Pies poszczekał.
    Możecie brykać, beczeć i zostawiać bobki.

    6
 37. billy_the_kangoor

  @Datik
  Nikt szczepionką nie chce Ciebie zabić, bo jak inaczej wychowaliby sobie stado potulnych cielaków, jak Ty. Wiesz, ja już w 2007,2008 roku przypuszczałem, że to nie przypadek, co działo się na świecie w trakcie subprime mortgage crisis. Ale wtedy byłem młody, głupi i niedoświadczony, a teraz mam pewność. Dziś, po kilkunastu latach ci sami ludzie, z tych samych kręgów (nie wszyscy, bo niektórzy na szczęście zdechli, inni jak Greenspan niedługo odejdą do Lucyfera) robią dokładnie to samo, a Wy w to wierzycie.
  Zrozumiesz to, jak zaczniesz ich nienawidzieć. Tylko nie przelewaj swojej nienawiści na nich, ponieważ dokładnie o to im chodzi. Dla mnie żaden dodatni pips na JPY, czy CHF nie ma takiego znaczenia jak upodlenie jednego z nich. Tylko nie idź tą drogą. Take Care. Billy

  9
 38. BBB88

  He, he, dobre.
  Rozważają ewakuację ale najpierw “policzmy się” aby w czasie zawieruchy wiedzieć komu jaką rolę powierzyć.
  Idę o zakład, że zanim nie “policzą swoich” nic poważnego nie stanie się tam.
  Tym bardziej, że Putin dostał telefon z Pekinu, że nie życzą sobie żadnego smrodu, zanim olimpiada nie skończy się.
  A więc przez miesiąc cisza, można inwestować na rynkach finansowych.
  Poprzedni telefon z Pekinu, Włodzia zrealizował w ciągu dwóch dni i jak szybko wszedł do Kazachstanu, tak jeszcze szybciej wyszedł.

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Izrael-rozwaza-ewakuacje-z-Ukrainy-75-tys-osob-uprawnionych-do-izraelskiego-obywatelstwa-8265163.html

  .

  2
 39. BK

  Cytat z internetu:

  „Kiedy magik macha jedną ręką, druga wykonuje “sztuczki” – cały świat patrzy na Ukrainę, a co się stanie w innym miejscu?”

  Zgadzam się z autorem tego cytatu i wydaje mi się, ze to jest zasłona dymna do uderzenia przez Chiny na Tajwan. Chodzi o dostęp do chipów. Być może Putin zajmie przesmyk pomiędzy Krymem a Donbasem. Ale to zgrupowanie sił raczej nie jest po to, aby uderzyć w Kijów, który mu nic nie daje, a rodzi same problemy. To zgrupowanie sił jest po to, aby zabrać ewentualnie przesmyk (świat odetchnie, ze tylko tyle wzięli), a Chiny zaanektują Tajwan i zdobędą dostęp do chipów. Przed tym zgrupowaniem USS TRUMAN płynął na Morze Poludniowochinskie. Został jednak skierowany do Europy. Ten ruch może to potwierdzać, ze taki był cel Rosji i Chin. Być może – raczej napewno – Putin tez coś z tego dostanie. A USA może przegrać te grę. To nie jest gra o Kijów, to jest w mojej ocenie gra o chipy, czyli covidowe powikłanie geopolityczne.

  5
 40. Hubi H

  Rok 2008 mi się przypomniał, można było stracić depo w górę i w dół, albo 2 razy jak kto woli.

  Kiedy Wy zrozumiecie, że dźwignia jest skonstruowana po to, aby Was bezkarnie okradać, gra w 3 karty przy tym to legalny biznes 🙂

  Lepiej w Anglii na zmywaku niż z lewarem tkwić w Nasraku

  @wider, dobry rym na następny run Zaora, jak myślisz?

  4
 41. Hubi H

  Śmieszą mnie te prognozy pośredników sprzedaży nieruchomości to tak jak pytać Bidena czy inflacja jest szkodliwa politycznie.
  Apartamenty 50m zakupione za 600k stoją puste a kredycik i czynsz trzeba płacić, ROI wynajmujących szczesliwców już jest na poziomie 4% przy takich cenach, złoty interes 🙂
  https://biznes.pap.pl/pl/news/all/info/3224982,rynek-nieruchomosci-schlodzony–ale-nie-ma-co-liczyc-na-spadki-cen-mieszkan—nieruchomosci-online–pl

  10
  1. fast_market

   Kredyt już spłaca i jest irytacja, że deweloper opóźnił oddanie mieszkania,
   a przez to miesięcznie jakieś 300 zł. musiała płacić do Banku więcej bo
   jej się akt notarialny opóźnił. Taka to inwestorka. 😉

   1
   1. Hubi H

    Uważam, że niespodzianki na plus nie będzie, za mało spadło na głaskanie.
    Kto dał Powellowi drugą kadencję i kto dostaje białej gorączki na dźwięk słowa inflacja?
    Indeksy są tak wysoko, że mogą sobie pozwolić na zjazd nawet o 50%.

    6
  1. Amator

   Dokładnie tak obstawiam ostania fala UP do maja/czerwca i jesień poważna BESSA. Napędem ostatniego,silnego UP Bedzie rozejm USA/EU vs CCCP + uwolnienie środków z UE na odbudowę ala tarcza, uruchomienie NS2 i spadek cen paliw.

   CO wy na to ?

   4
   1. sumadartson

    Pytasz Waszmmość to odpowiadam.
    1. Co tu odbudowywać ze środków UE jak nic nie zostało zniszczone
    2. Rozejm a nawet wycofanie włodeczka z Krymu możliwe tylko przez uruchomienie budowy NS3 z Norwegii do Rzeszy. No ale na to Ribbentroppów nie stać bo siedzą w kieszeni u włodeczka karmiąc się biedą narodu onucowego.
    3. Stooq potwierdził odwieczną opinię szlachty że co by się nie stało usiaka czeka korekta do dna fali 4 z 2009 roku.
    Jak dadzą trochę S po 2217, będę miał 2 komplety

    2
 42. fast_market

  Lawrence H. Summers:
  A lot of things with this economy are hard to figure out but here is what’s clear: We have an unprecedentedly red hot labor market. It’s a good thing. But we have to make sure that this high is a sustainable high and not a prelude to a crash landing.

     1. BK

      Przecież tak mniej więcej jest zbudowany cały wszechświat, wiec czemu i nie giełda. Ale faktycznie – z pokoleniowego punktu widzenia – długo to nam zajęło, aby stworzyć tę mniejszą kopię większego.
      Ciekawe co będzie widać na wykresach za, na przykład 500 lat:))

      1
 43. badasapa

  Nie łudzcie się jryptomaniacy ,że coś zarobicie na swoich bicoinach, altcoinach, ET roomach 🙂 ( tak to ten z filmu ET, GO HOME ). Wsxystke liczby pierwsze adresów zostały odnalezione.
  Przynajmniej te , które mieszczą sie max-bitowym komputerze terażniejszości.
  Teraz żadna komunikacja szyfrowana kluczem opartym na algorytmie AES nie jest bezpieczna.
  O co chodzi ?

  https://m.youtube.com/watch?v=mZfzs0aIPNw

  https://m.youtube.com/watch?v=ptibpKiT-QM

  Chodzi o Wielkiego Brata,
  który widzi wszystko, nawet to, czego jeszcze nie ma, czyli myślozbrodnie.

  https://youtu.be/b0-fIXqx1Xw?t=938


  i że nikt nie może kupić ni sprzedać,
  kto nie ma znamienia –
  imienia Bestii
  lub liczby jej imienia.

  NOWY TESTAMENT

  Apokalipsa św. Jana

  https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1101

  czyli bez numeru konta CDBC swego.

  Dlatego badasapa zabrał swoje 877% profitu za 2 lata z coinów
  i wypchał swoje troki złotem.

  Ale to tylko sumadartson zrozumie.

  1
   1. dino54

    Wykres jest prawdziwy ale on przedstawia aktualne notowania gazu na gieldzie.Wlasnie przez to ze teraz kupujemy gaz na rynku spotowym to tak wzrosly. Kontrakt dlugoletni byl inaczej notowany i powiazany byl z notowaniami ropy z ostatnich 3 kwartalow. Jest wywiad ze Stainhofem nt. gazu w wyborczej z 23 stycznia,mozna przeczytac.

    4
    1. dino54

     Wysadzilismy w Sztokholmie zmiane formuly rozliczenia kontraktu z gazpromem i odzyskalismy 1,5 mld dolarow.To teraz na tej zmianie gdy ceny gazu skoczyly to zaplacilismy juz 4mld dolarow wiecej podobno.Czyli jak to w zyciu raz na wozie raz pod wozem.

     4
 44. rivsay

  Z tym gazem dla przedsiębiorstw to UOKIK powinien sprawdzić, czy nie dali im stawek z peaka cen na giełdzie.
  Bo wiecie, jedni mają podwyżkę 400% a inni 800%, tak to mniej więcej na giełdzie wygląda.

  Ale może za dużo wymagam od złodziejskiego państwa

  4
   1. fast_market

    URE, ale zatwierdza taryfy dla osób fizycznych (gospodarstw domowych).
    Ale UOKiK może sprawdzić czy nie jest nadużywana pozycja dominująca.
    Ale tam wszędzie “sami swoi”.
    Z drugiej strony sobie myślę, że wielu klientów i tak nie zapłaci. Położą firmy i PGNiG nie odzyska kasy.

    1
    1. Guy Fawkes

     Jeszcze nie widzialem takiego urojonego szlachcica lachociąga jewrejskobanderowskiego.

     Relacje państwa polskiego, kiedy odzyska niepodległość, zaczną się od Norymbergi dla banderowców. Potem dopiero może nstąpić uznanie jakieś formy ukraińskiej państwowości z dykty pomiędzy Zbruczem a Dnieprem.

     2
     1. Guy Fawkes

      //Jeszcze nie widzialem takiego urojonego szlachcica lachociąga jewrejskobanderowskiego.//

      Chyba już wiem skąd to urojenie szlacheckie. Oni pewnie w akcji mówią do ciebie ”Księżniczko”.:)))
      Do Kuchcińskiego – Penelopo.:)))

      1. sumadartson

       Jeszcze nie widziałem takiego fałszywego lorda marzyciela o włodeczkowej lasce jak Waszmość, któren rozumu i fałszywego tytułu przez plebs forumowy na krypcie pozbawion, do cna na punkcie wyższości onucy nad skarpetą wraz z tytułem fałszywem ostatki rozumu postradał.

       15
        1. sumadartson

         A najlepsze jest to proszę Waszmościów, że szlachta tego psudolorda od marzenia o włodeczkowej lasce miłuje bezustannie. Wszak on jeno omotan obłędną propagandą pomylonych strategów i nie tylko jego to wina że błądzi bezustannie po nieodgadnionych dla płaskoziemców bezdrożach przyszłości przez przeszłych wizjonerów dla szlachetnych rozumem jeno zapisanej

         6
          1. sumadartson

           Zapomniałem że na KUL nie uczą miłości do bliźniego. Zwłaszcza w Leningradzie.Szacun i współczucie

           5
 45. cebeerxx

  Kolejny przykład pisoskiego tumana, któremu 6 lat było mało, żeby przejrzeć na oczy. Dopiero jak mu w portfelu 60 groszy ubyło, wypuścił z ust berło swojego pana. Kabaret normalnie, chociaż strasznie przewidywalny

  9
 46. badasapa

  Inwestowanie jest jak pływanie kraulem. Trzeba wiedzieć kiedy zrobić wdech , a kiedy wydech. Czasami wystarczy jedna pomyłka, a wyścig o złoto może skończyć się utonięciem.
  W tej chwili w takiej sytuacji są pływacy na BTC. Patrząc na wykres logarytmiczny nie wygląda to na zatopienie.

  https://stooq.pl/q/?s=btc.v&c=5y&t=c&a=lg&b=1

  Natomiast na liniowym widać jak wydychający przekazują COINVID-19
  tym wdychającym wierzącym , że mutacja COINVID-22 będzie bardziej zaraźliwa.

  https://stooq.pl/q/?s=btc.v&c=5y&t=c&a=ln&b=1

  Pytanie czy znajdą tylu chętnych/ przestraszonych infekcjoflacją, aby ponieśli pandemioforię na wyższe poziomy bańki bezmyślności.

  1
 47. badasapa

  Nie jest moją ambicją udowadnianie na forum czy i ile zarobiłem lub straciłem. Tylko komuś, kto nigdy wiele niezaryzykowal i nie zarobił takich % ,wydają się niemożliwe.
  Znam takich, ktoŕzy przebijają ten wynik kilka razy.
  Od takich osób żadko dostaniesz timingu kiedy wejść , a już napewno kiedy wyjść.
  Takim niedowiarkom ,nawet jak to się poda just in time , to niewystarczy. Zaraz będa chcieli wyciągu z konta z potwierdzeniem notarialnym., bo to rachunek demo, itp, itd.
  A może ja tylko sonduje na forach jaki jest sentyment do waloru i upycham leszczom towar. Tego niestety sie Pan nigdy nie dowie.

  2
 48. Pc39442

  FED FEDem ale warto posluchac konferencji Blinkena po dostarczeni Rosji na pismie odpowiedzi na ich rzadania.
  niby mial nie zdradzac co tam odpisali ale juz na pierwsze pytanie dziennikarza potwierdzil ze cala linie utrzymali i ze niemozliwe jest dyktowanie NATO czy ma sie rozszerzac czy nie a takze nie bedzie zadnego wycofania z wschodniej flanki. wiec taka czy inna forma agresji jest praktycznie pewna.

  1
 49. toya

  Nigdy wcześniej nie widziałem Powella tak zestresowanego i wymęczonego ta zwyczajową konferencja.

  Jerome, zrzuć ten kamień i wykrzycz, że trzeba sprzedawać tu i teraz i ze jest później niż nam się wydaje.

  🙂

  6
 50. Pc39442

  Szachisci kremlowscy graja ostro

  Deputy Chairman of Foreign Affairs Commiitee of the #Russia/n Council of Federation (Senate): #US response to Russian security proposals does not satisfy #Moscow. RUS will prepare its own response within days & it will be prepared in consulations w/ partners including #China

  to co teraz? noww zasady podzialu swiata.
  to co ta awantura moze jest wspolnie z Chinami zaplanowana

  1
 51. Pc39442

  Meanwhile,27 #Russia/n diplomats
  @RusEmbUSA
  are leaving #US today (28 more expected to leave during summer) upon #US decision
  Amb.Antonov said
  @StateDept
  “made it clear that he himself would also have to leave by April if RUS fails to give visas to guards of US embassy in Moscow”

  1
 52. Griot1234

  W sprawie ruskich szachistów. Mój przyjaciel i którego zasięgnąłem języka a jest pilnym obserwatorem rosyjskiej żony tak skomentował
  “Nie żebym dyskredytował czcigodnego Władimira Dżabarowa, ale czy ktoś tutaj bez sprawdzania w necie jest mi w stanie podać nazwisko polskiego odpowiednika (wiceprzewodniczącego senackiej komisji spraw zagranicznych)?Martfiłbym się gdyby to powiedział Ławrow lub sacharowa

  1
 53. piotr5

  Gorale narzekaja ze bardzo malo turystow i zamiast na tydzien przyjezdzaja na 3 dni. Pan z takiego duzego warzywnego powiedzial ze np sprzedaje 4 razy wiecj drobnych tanich jablek po 99 groszy niz w zeszlym roku. na gieldzie probowali podbic cene cebuli ale siadl popyt i wrocila. W jego sklepie widac gwaltowne oszczedzanie. To znaczy ze niedlugo bedzie gwltowne hamowne koniunktury na wskznikach gospodarczych. no zobaczymy

  9
  1. badasapa

   Trzeba dostosować biznes lub się przebranżowić. W barze , gdzie chodzę na piwo cena w porównaniu z 2019 jest prawie 2 razy większa. Przez pół roku locdownu byli zamknięci. Ale zrobili remont. Dodali do oferty piwo czeskie i niemieckie. Klientów trochę przybyło. Czasami nie ma gdzie usiąść.

   Może się mylę i przyczyną jest większe spożycie alkoholu spowidowane sytuacją ekonomiczną ludzi. A może to że tam nie sprawdzają paszportu 😉

   1
   1. sumadartson

    Eeee ni. Syn Franka (tego co ma sklerozę i lata 3 razy dziennie do agencji) całe wieczory spędza w knajpie coby złapać tę grypkę, zaliczyć testa i byczyć się 10 dni przed telewizyją. Ta grypka to raj dla leni.

    2
 54. sumadartson

  Grunt to dobra strategia i dyscyplina. Jak to leciało??

  // sumadartson 27 stycznia 2022 o 08:52
  No i git. Do 11:00 dosiadamy drugi komplet shortkoni a potem patrzałki na Igusię Świąteczek bo to wielka gwiazda jest. Chwalmy Pana bo dobry…//

  Iga przegrywa, szlachta wygrywa. Strategia i dyscyplina to podstawa.

  2
   1. apgroom

    To nie czas i umiejętności decydują aby stać się numerem 1 w kobiecym tenisie, ale psychika i odpowiedni trener i psycholog.
    Od czasu wygrania turnieju w Paryżu Iga niestety nie robi postępów. Płacz na korcie po wygranym meczu oznacza, że psycholog
    nie daje rady.

    1
    1. sumadartson

     Iga ma zajeb..tą psychikę. Nie raz wyciągała takie beznadziejne gemy że to przeciwniczki ryczały. Trochę więcej siły fizycznej i doświadczenia i Williamsicha to będzie przy niej pikuś. 20 lat, cho cho. Ja w tym wieku rozmyślałem o panienkach jeno.

     1
  1. BBB88

   Ustawić może tylko gospodarz bloga.
   Wcale mnie posty pajaca PPP nie dziwią,
   każdy palant wyjebany z pracy za nieudaczność, ma taką pianę na pyski i właśnie tak szczeka jak wściekły PPP.

   P.S.
   Przepraszam wszystkich pajaców i palantów za porównanie ich z tym gównem PPP.

   20
 55. long_short

  Jedyną osobą, która zagłosowała przeciw w Sejmie w sprawie. uchway dot. jednosci z Ukrainą, rownież przeciw NS2 był Pan Grzegorz Braun.

  Gesty i symbole się liczą najbardziej jeśli nie ma sprawczosci.
  Młodzieży zapamieta?

  4
  1. Guy Fawkes

   Ha ha!

   //Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża sprzeciw wobec polityki Federacji Rosyjskiej, godzącej w prawo międzynarodowe oraz burzącej ład i pokój w Europie.//

   Czyli we wrześniu 39′ żadnego godzenia w prawo międzynarodowe nie było, ani polityki godzącej w ład i pokój w Europie?
   W takiem razie kto przywłaszczył sobie polskie terytorium, Rosja czy Ukraina?

   …………………………………………………………………………………………………………………………………..

   Głupszej, bardziej służalczej i bezwstydnej klasy politycznych figurantów niż w PRL+ nie ma na świecie.

   Nie ważne, że UPAaina nawet stojąc na grobem sra im jeszcze na gołowy blokując transport.

   Nie dość, że zero honoru, to jeszcze prężąc cudze muskuły ci kretyni ustawiają Kraj na strzał, realizując scenariusz niemieckiej rekonquisty.

   ……………………………………………………………………………………………………………………………………..

   Krótki, zmień sobie ksywę na Wąski.

   https://www.youtube.com/watch?v=W4Mj4Qtbt4Y

   5
 56. Guy Fawkes

  @@

  Słyszałem w tle, wczoraj czy dziś, nie pamiętam, rozmowę w rejdio tego pacana, któren est teraz szefem, nie CBA tylko no, CPK.

  No i on mówi tak: Nie ma znaczenia, że ukraina est Polsce wroga, niech sobie będzie wroga, byleby stanowiła bufor od Rosji.:)))

  Chyba nikt na świecie nie słyszał jeszcze o buforze, któren byłby dwa razy większy od kraju, którego ma ”bronić” i wielokrotnie bogatszy i silniejszy, gdyby tylko nie ta zła Rosja. Bufor, któren okupuje czesć terytorium swojego pryncypała i wysuea wobec niego roszczenia terytorialne, na razie nieoficjalnie, z powodu zagrożenia tej cholernej Rosji nie może walczyć na dwa fronty, to oczywiste.
  Bufor, w którym pryncypał nie ma nic do powiedzenia.

  ……………………………………………………………………………………………………………………………………

  Tzw. polityka polska est całkowicie agenturalna, antypolska i prowadząca Kraj najkrótszą drogą do katastrofy.

  3
  1. Pc39442

   mylisz pojecie bufora z wasalem albo marchia (marchia to wasal od ktorego sie nie pobiera lenna tylko ma inwestowac to w armie i bronic seniora)

   bufor to po prostu panstwo ktore oddziela jeden kraj od innego konkurujacego. takim buforem dla Niemiec jestesmy my.

   skoro nasze istnienie tak wspaniale wplywa na stosunki Rus-De to chyba powinienes sie cieszyc z istnienia Ukrainy tym bardziej, im bardziej jest ona nam wroga.

   Z wlasnego doswiadczenia, a mialem okazje byc w Kijowie sluzbowo, stwierdzam ze sa oni nam bardzo zyczliwi. Mowie o Ukraincach z Kijowa, polskiego Zytomierza, Odessy itd. Wrodzy sa jedynie ci z banderlandu a to jest pewnie jakies 15% populacji. poznalem na studiach jednego Polaka ze Lwowa i oczywiscie on bardzo narzekal na Ukrow. szczegolnie nie mogl zniesc ze dostaja tak jak i on stypendia w Polsce haha.

   4
   1. Guy Fawkes

    Nie zawracaj gitary pecet, świat est pełen życzliwych ludzi, a ważne est, po co są państwa.

    Ale cieszę się, że zauważyłeś, że im dalej na wschód, czyli na rosyjską ukrainę, tym większa życzliwość do Polaków.

    Masz w tem względzie absolutną trafność.:))

    1. Guy Fawkes

     A co do bufora, czyli obszaru zależnego i słabszego i podporządkowanego, to naturalnie est on mniejszy.

     W tym przypadku akurat my jesteśmy buforem ukrainy i wcale bym się nie zdziwił, jakby Rosjanie zamiast ukrainy zaatakowali Polskę.

     Ukraina (wielka chazaria) ma znacznie poważniejszą rację bytu niż Polska. Polska est znacznie bardziej iluzoryczna.

     I Rosjanie właśnie ściągają sprzęt na Białoruś, tak czy nie? A przecież żadnej dużej wojny nie będzie na ukrainie.

 57. long_short

  Daniel Obajtek (@DanielObajtek) wysłał/a Tweeta o godz. 3:55 PM on czw., sty 27, 2022:
  Podsumowujemy kolejny rok i wyniki finansowe @PKN_ORLEN. Od 2016 roku koncern wypracował ponad 36 mld zł zysku netto, między innymi dzięki rozwojowi na rynkach zagranicznych, na których uzyskujemy blisko 50% przychodów. W czasie 8 lat rządów PO-PSL wynik ten wynosił 2,9 mld zł

  A dokonał tego sołtys z Pcimia a nie jakiś technokrata Master of MBA z Domanieckiej z Warszafki.

  14
  1. Guy Fawkes

   Ty Wąski na pewno w obłęd nie popadniesz, klakierzy marnych sztuk dla ubogich nie waryjują.:))

   W tej sztuce dla ubogich Polska est głównym celem i niemieccy oraz amerykańscy stratedzy są udelektowani, że nasze pacynki tak głupio wchodzą w napisaną dla nich rolę.

   3
 58. long_short

  Ty Grzegorz jesteś takim wizjonerem ze wydaje ci się ze tylko ty widzisz rzeczy oczywiste. Tylko mówienie o tym ze słońce świeci chyba nie jest jakimś szczególnym odkryciem, no może dla 3 latka, dla którego najważniejsze jest skupienie uwagi dorosłych na sobie.
  Dla małych zysków Grzegorz nie warto się błaźnić.

  5
  1. Guy Fawkes

   Wąski, ty jesteś opętany przez telawizję.

   Jak chcesz sobie posłuchać co leży w interesie państwa polskiego, to Jacky Bartosiak puszcza farbę około 19 minuty 50 skund, do 21 minuty 10 sekund.

   W tem miejscu Jacky ujawnił swój instykt geopolityczny, no ale potem zawinął go w te swoje politpoprawne pierdolety.

   ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

   Czysto strategicznie (poza dobrem i złem) pacynki mają absolutną trafność wpychając ukrainę do wojny, tylko że rezultat będzie inny, niż sobie wyobraża Jacky i my od razu wychodzimy na celownik.

   Jak wojna rosyjsko-ukraińska est w interesie Polski, tak samo wojna polsko-rosyjska est w interesie Rzeszy.
   Nasze pacynki tego oczywiście nie wykorzystają, w przeciwieństwie do strategów niemieckich.

   Nasze pacynki nie zejdą z linii strzału, mają nowe samoloty do ewakuacji, tak czy nie?

   A Niemcy rozgrywają grę stulecia.

   1
 59. long_short

  @Jak chcesz sobie posłuchać co leży w interesie państwa polskiego, to Jacky Bartosiak puszcza farbę około 19 minuty 50 skund.

  Grzegorz jeśli tak jak mówisz, zależy ci na tym żeby polskie pociągi woziły przez Ukrainę chińskie towary
  to nic ci nie da mówienie o interesie wojny z Rosją otwartym tekstem.
  Robienie filmów to jest trochę coś innego niż robienie polityki.
  Dozbrajanie tanim kosztem Ukrainy służy służy temu żeby Ukrainę wmanewrować w wojnę czy żeby do niej nie dopuścić?

  1. Guy Fawkes

   Bolshevitsky sztuczny twór pod nazwą ukraina kreowany est na centrum międzymorza, dlatego pociągi nie będą jeździły, nawet jak będziesz ich całował po dupie. A jak będą jeździły, to zobaczysz tylko trochę dymu i kurzu. O to właśnie chodzi.

   Nie może być dwóch władców międzymorza.

   Skończmy tą rozmowę, Wąski, bo ty tego nie rozumiesz.

   3
 60. long_short

  @Skończmy tą rozmowę, Wąski, bo ty tego nie rozumiesz.

  Grzegorz, rozumieć politykę to jedno, a robić politykę to drugie.
  Całe szczęście że w tym drugim jesteś na tym gumnie sam,
  co potwierdziłeś w dzisiejszym głosowaniu. I na tym zakończmy.

  1
 61. BBB88

  „W tej chwili w Kanadzie mamy do czynienia z jedną z największych rewolucji.
  W tej chwili do parlamentu w Ottawie kieruje się 50 000 kierowców ciężarówek i około 1,4 mln ludzi.
  I pozostaną tam, dopóki Trudeau nie zrezygnuje, albo oddadzą nam wszystkie nasze wolności i prawa”

  https://twitter.com/TheChiefNerd/status/1486245972858617862?s=20&t=tQ_qmvTS9W8YyiWg4BdxVA

  Mam rodzinę w Toronto,
  mówią, że kroi się prawdziwa rewolucja, jest jak w Wilnie w marcu w 1990 (byłem tam, dlatego to wspominam)
  po ulicach chodzą ludzie, tysiące a nawet setki tysięcy ludzi i wszyscy z flagami Kanady.

  6
 62. fast_market

  Koniec miesiąca więc do PPK kasa zaraz napłynie. Trochę w obligacje, trochę w akcje pewnie trafi.
  Zastanawiam się odnośnie PPK czy tam są nabywane akcje, obligacje, czy odpowiednie fundusze inwestycyjne co generalnie byłoby bardzo złym rozwiązaniem – przez dodatkowe koszty.

  1
   1. fast_market

    Dzięki. To wiedziałem. Tylko techniczna kwestia mnie zastanawia czy zamiast kupować wybrane akcje
    to takie PPK nie kupuje funduszu akcyjnego zarządzanego przez TFI z własnego podwórka.
    Bo na przykład w takim PZU czy Santander mogło by to być najłatwiejsze rozwiązanie
    i jednocześnie najbardziej opłacalne dla nich.

  1. Guy Fawkes

   //Grzegorz Braun zadał pytanie o to, czy pomoc, którą Polska udziela Ukrainie, jest obwarowana jakimikolwiek warunkami. Poseł sformułował postulaty, które Polska jego zdaniem powinna podnieść w relacjach z Ukrainą. Są to m.in. zniesienie blokady transportu kolejowego, zniesienie moratorium na badanie miejsc kaźni Polaków i ich upamiętnianie oraz zaprzestanie „państwowej gloryfikacji banderowskich ludobójców”.//

   11
 63. Pc39442

  Biedny ponoc szorstko potraktowal w rozmowie Prezydenta Zelenskiego i odmowil dalszych broni. Jednoczesnie dzisiaj odbyly sie rozmowy w Paryzu w ramach formatu normandzkiego i jest ustalone ze dalsze kroki zostana podjete w Berlinie za 2 tygodnie. Wyglada na to ze teraz bedzie urabianie Ukraincow do szerokich ustepstw a wszystko zostanje przyklepane w Berlinie. Tak zostanie zawiazany nowy pakt Ribbentropp Molotov.
  Ale dla gield to dobrze. Nie zgina tez ludzie.
  Fw20 lekko ponizej 2220 to bedzie chyba dolek.

  2
 64. Pc39442

  CNN nt. tego co Biden ponoć powiedział ukraińskiemu prezydentowi:

  – nie będzie żadnych wojsk USA wysłanych na Ukrainę do obrony
  – żadnej zaawansowanej broni
  – brak postępów w sprawie NATO i brak prewencyjnych sankcji wobec Rosji.

  Ukraina powinna „przygotować się na uderzenie”.

  No coz takie sa realia. Putin odnosi sukces. Dobrze skalkulowal moment. Timing wrecz perfekcyjny.

  Bartosiak chyba sie zaczal przytulac do srodowisk probrukselskoberlinskich. Chyba bedzie ujawnial wałki w ksiazce. Facet moze wysadzic PiS z siodla.

  2
 65. PPP

  Tak jak pisałem rok temu. Ma rosnac dolar i surowce jednoczesnie abyscie zostali w szybkim tempie dziadami i to sie dzieje. Nie ma przed tym ucieczki ani sposobu, kazda fortuna ulegnie anihilacji gdyz pieniadz bezgotowkowy bedzie mial termin waznosci w imie ratowania klimatu oraz walki z inflacja – tak was wyruchali mosci panowie ekonomisci.

  a pisowskie scierwa to taki pionek na tej szachownicy, ktory de fact niebawem zniknie a pojawi sie krolik z kapelusza……..

  poki co radze trzymac dolary
  a od akcji obligacji i calej reszty scierwa trzymac sie z daleka
  za dni pare rozwiazanie….

  17
 66. toya

  Napięcie wokół Ukrainy powinno jeszcze potrwać, bo mamy dopiero końcówkę stycznia, a z jakiegoś powodu to Marzec jest ulubionym miesiącem na anschlussy.

  marzec 1938 Austria
  marzec 1939 Czechosłowacja
  marzec 2014 Krym

  2
 67. sumadartson

  Sytuacja się zmienia więc wszystko podlega aktualizacji:

  // sumadartson 27 stycznia 2022 o 17:36
  To co robią u nas morgany wskazuje że szykują zwałeczkę w usiaku na zamku.
  2 komplety S w grze.
  Chyba dołożę//

  Aktualizacja: Od zarania już ponad 2 komplety. Kilka sztuk do likwidacji po 2180

 68. Guy Fawkes

  @Fałszywy Xiądz Hazardzista Zsumyobdartson.

  // „nad rzeką w pień jest wycięty” (młot) //

  Raczej chyba rozum fałszywego xiędza w pień est wycięty. Nawet takie bzdury jak brytyjska spirytystyczna przepowiednia dla ubogich, trzeba umieć czytać.

  //Witebsk, Odessa, Kijów i Czerkasy
  To Europy bastiony,
  A barbarzyńca aż po wieczne czasy
  Do Azji ujdzie strwożony.//

  Pomijam Witebsk, leżący nad Dźwiną w bramie smoleńskiej, bo to est już wyższa szkoła fantastyki, zastanówmy się nad bastionami ukrainnemi: Kijów, Czerkasy Odessa.

  Co te w ogóle est bastion???

  //Bastion – podstawowy element umocnień w dawnych fortyfikacjach o narysie bastionowym, wznoszony na załamaniach obwałowania twierdzy (na wysuniętych narożnikach). Wywodzi się z wcześniej stosowanych bastei. Bastiony jako element fortyfikacji były używane od połowy XVI do połowy XIX wieku.//

  Bastiony to wysunięte umocnienia, graniczące z obszarem wroga. Oczywiście leżące na Dnieprze, czyli że wróg obejmie całe zadnieprze aż do samiutkiej rzeki Dniepr, gdzie zatrzymają go ”bastiony Europy”

  Mamy więc ukrainę do rzeki Dniepr, ale z dostępem do morza (Odessa) i taki bufor to ja szanuję:))
  Est też mowa o zadnieprzu, ale to est miara na południe, nie na wschód.

  O połowę mniejszy, pozbawiony bogactw i przemysłu, zdany na Polskę, bez ludności rosyjskiej, która została na zadnieprzu.

  Taki bufor to rzeczywiście bufor est, i rzeczywiście Polska jako centrum międzymorza, ”wraca na szlak swój prastary”.

  Powtarzam, taki bufor, to ja szanuję.
  Tylko że te agenturalne p…. jewrejskie PIS LGBTQ+ boją się nawet pomyśleć o tem, cioty nabiałowe z Anatevki.

  Dopiero Putin umożliwi Polsce powrót ”na szlak swój prastary”, rewindykując rosyjskie zadnieprze.:)))

  1. sumadartson

   I co się Waszmość bez tytułu tak ciskasz. Toż szlachta od zarania dziejów pisze że \\putin umożliwi nam powrót na szlak prastary\\. Tak wystraszy upaińców że sami rzucą się w polską niewolę (czytaj: unię międzymorza).
   A ten się wścieka i do onuc porządnych ludzi nagania. A fe.

   2

Dodaj komentarz