Strach, strach, rany boskie!

Dwa tygodnie temu ekscytowałem się w tym miejscu spadkiem salda “byków” i “niedźwiedzi” wśród inwestorów indywidualnych w USA do jednego z trzech najniższych poziomów w historii. Jedyne dwa niższe odczyty tego wskaźnika sentymentu w okresie od 1987 roku pojawiły się w dołkach “rynków niedźwiedzi” w marcu 2009 i październiku 1990). Pomimo spadków cen akcji w USA, do których doszło w ciągu minionych 2 tygodni ten pesymizm już się nie pogłębił.

Skrajny sceptycyzm wobec perspektyw rynku akcji wyrażany przez Amerykanów udzielił się natomiast inwestorom indywidualnym w Polsce. W opublikowanym w czwartek sondażu INI Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych optymistów odnośnie zachowania cen akcji w okresie następnych 6 miesięcy było jedynie 19,1 proc., natomiast pesymistów aż 56,6 proc. Saldo – -37,5 pkt. proc. – było 8-ym najniższym odczytem tego parametru w 11-letniej historii tego wskaźnika. Z większym pesymizmem polskich inwestorów indywidualnych mieliśmy do czynienia wcześniej jedynie 7-krotnie w 2018 roku (od czerwca do grudnia). Te 7 bardziej pesymistycznych niż w obecnym tygodniu odczytów w tym sondażu reprezentuje zaledwie 1,2 proc. czasu jego istnienia. Pierwszy z tych skrajnie niskich odczytów z 2018 roku – ten z 28 czerwca – pojawił się, gdy WIG miał wartość 55170 pkt. W ciągu następnych 20 miesięcy WIG spadł co najwyżej do poziomu 54027 pkt., co wydaje się potwierdzać zasadność kontrariańskiej koncepcji kupowania w okresach skrajnej przewagi pesymistów. Niestety w tym samym długim okresie WIG wzrósł maksymalnie do poziomu 62010 pkt., a więc raptem o niecałe 15 proc., co było raczej niewielką nagrodą za podjęcie ryzyka przeciwstawieniu się „tłumowi”. Na poniższym obrazku zaznaczone zostały te momenty większego niż obecnie pesymizmu polskich inwestorów indywidualnych w 2018 roku.

W tym kontekście być może warto wspomnieć o zachowaniu publikowanego przez Credit Suisse wskaźnika “strachu” “Credit Suisse Fear Barometer”. Wartość tego wskaźnika odzwierciedla porównanie kosztu częściowego zabezpieczenia posiadanej długiej pozycji na rynku akcji przez stworzenie tzw. “kołnierza” (protective collar), czyli kupno opcji put i sprzedaż opcji call (w tym konkretnym przypadku wykorzystywane są 3-miesięczne “out of the money” opcje na S&P 500 z cenami wykonania odległymi od aktualnego poziomu indeksu o 10 proc.). Trudno ten wskaźnik uznać za klasyczny wskaźnik sentymentu, ale ostatnie jego wartości są najniższe od tych rejestrowanych w grudniu 2018 i marcu 2020. W obu tych ostatnich datach amerykański rynek akcji ustanawiał ważne dołki i zmieniał na przynajmniej kilkanaście miesięcy trend na wzrostowy.

Podsumowanie:

Komentarze

 1. duch_natury

  @max
  W końcu coś na sreberku drgnęło. Ale to taka ślamazara – zamykająca peleton.
  A nasza GPW od wczorajszego dołka chyba najsilniejsza na świecie…. Aż mi trochę wstyd, że tutaj nie odkupiłem towaru. To jednak zawodnicy światowej klasy. Nie wpuścili już wczoraj Apaczów na drugi popołudniowy dołek 🙁

  3
  1. Max2

   Przy takim ekstremalnym strachu kupuje się i trzyma. Masz nauczkę 🙂 No ale trzeba jeszcze lukę zamknąć i będziesz miał szansę za jakiś czas 🙂 . A poniżej 1700 niestety (chyba) już zabetonowane.

   1. duch_natury

    teraz jest na 0.5 fibo
    fakt – słabe to, w szczególności po wyłamaniu w dół strefy wsparciowej 22-22.5
    więc nie będę tu zbytnio zwiększał pozycji raczej symboliczny dodatek do portfela.

    1
 2. red.007

  @Prezesso
  Ciekawi mnie Pana upór pro-spadkowy.
  Pomijając emocje w wyrażaniu tego uporu,to jednak chcę się zastanowić nad możliwością spadków,które Pan tak mocno sugeruje.
  Czynię tak dlatego,bo nie należy lekceważyć opinii innych.
  Ja staram się czytać struktury/sekwencje,raz lepiej,raz gorzej.
  Otóż znalazłem możliwość sekwencji pro-spadkowej.
  Nie będę opisywał całego spadku od kwietnia.
  Zajmę się tylko możliwą częścią sekwencji.
  https://stooq.pl/q/a2/?s=wig20&i=30&t=c&a=ln&z=489&ft=20220408140&l=125&d=1&ch=1&f=1&lt=57&r=0&o=1
  f1,29 kwietnia-4 maja.
  f3,5-12 maja.
  f4.12 maja-koniec/trwa.
  Na dziś domniemana f4 zniosła f3 62%.
  Przed nami wydłużona spadkowa f5,mocno spadkowa.
  W opisie impulsu z wydłużoną f5:
  https://docplayer.pl/772416-Rodzina-struktur-impulsy-struktura-wewnetrzna.html
  wskazówki podpowiadają jakie bywają zniesienia f3 przez f4.
  Na dziś jest w punkt.
  Jest zatem szansa na mocny spadek.

  Negacją powyższej wersji spadkowej,będzie wyjście wzrostem od 12 maja w obszar dna f1,czyli powyżej dna z 4 maja.

  6
  1. duch_natury

   @Red, dzięki za wpis zawsze czytam z uwagą.
   Ja analizuję rynek nie falowo a analogiami historycznymi i pewnymi ważnymi poziomami.
   I tutaj mam istotnie problem co dalej.
   Dlaczego 2008 to pierwszy punkt w historii gdzie oscylatory tygodniowe zjechały tak głęboko na minus.
   Największy problem mam z Ameryką w tej analogii 2008. A według mnie Ameryka jest kluczem dla wszystkich rynków akcji.
   Myślałem, że jesteśmy w marcu 2008 ale w tym tygodniu NSQ złamał według mnie kluczowe wsparcie w strefie 12400-12500, które było szczytem fali 1 z impulsu 2020r., jednocześnie w okolicach 12600-12700 przebiegała rosnąca linia Podczaszego dla NSQ-a.
   Obecnie więc strefa 12500-12800 stała się kluczowy oporem.
   Więc jeśli nie marzec 2008 to ???
   Może być październik 2008 gdzie 10-13.10.2008 poszła szybka 3 dniowa korekta do średnich 15 sesyjnych.
   Pamiętam też rok 2001 gdzie szły szybkie ale bardzo dynamiczne korekty w trendzie spadkowym nawet kiedyś ok 10% na jednej sesji.

   Dlatego uważam, że po korekcie poznacie:
   – jeśli będzie na początku tygodnia dalsza szybka kontynuacja NSQ w rejon 12700-12800 to zacznę się skłaniać do wariantu pułapki na byki.
   – jeśli jednak powrócą łagodne spadki, szarpanie, zbieranie, ubijanie dna w niskich poziomach to będę się skłaniał do akumulacji przed wzrostami.

   2
   1. sumadartson

    Nie 2008 ale 1939 rok. Analogia taka. Tyle że wówczas była płaska nieregularna trójka 1929-1942 a obecnie od 2000 roku (albo 2007, jak kto woli) nieregularna trójka z której szczytu fali B zasuwamy właśnie za usiakiem do dna fali C, poniżej poziomów dna fali A z 2009 roku.

    1
  1. duch_natury

   Widzew gra słabo ale 2 w tabeli z szansami na awans. Musiałby jednak wygrać z liderem co będzie trudnym zadaniem.
   Srebro – zgadza się po przełamaniu strefy 22-22.5 straciło swój blask. Wszedłem wczoraj na zasadzie dania mu szansy – jakoś tak mnie pcha w te matele szlachetne (może to podpowiedzi z IV wymiaru).

   1
 3. badasapa

  Chciałbym , aby prezydent Krakowa zajął się mieszkańcami i problemami miasta a nie angażowal się w wojnę.
  Pół miliona złotych z budżetu miasta Krakowa w sprzęcie na rzecz ukraińskiej armii- taki projekt uchwały zostanie złożony w trybie pilnym na środowej sesji Rady Miasta Krakowa.

  środę 11 maja rada miasta Krakowa podjęła decyzję o przekazaniu pół miliona złotych na wsparcie armii ukraińskiej (tak sformułowały to krakowskie portale). Decyzję poparł prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Chodzi o to. Pieniądze otrzymają urzędy burmistrzów Lwowa, Kijowa i Wynohradiwa na Zakarpaciu, które powinny je wydać w ukierunkowany sposób.

  Portal krknews.pl pisze https://krknews.pl/krakow-bedzie-finansowal-armie-ukrainska/

  17
 4. tinley

  Dlaczego strach jest tak wielki? odpowiedź wydaje sie prosta. Dlatego że pojawił się bodziec, którego wcześniej inwestorzy (w większości) nie doświadczyli więc się boją. Pojawiła się duża inflacja której nie było od lat w których ówcześni 40-50- latkowie stoją dziś nad grobem. Poprzednie szoki były z łatwością amortyzowane przez FED gdy tylko ten zauważał szoki systemowe. Niestety tym razem to FED jest tym któremu zależy na spuszczeniu rynków i obniżeniu nastrojów konsumenckich, wygonieniu ludzi do roboty. Dlatego FED oprócz tego ze nie ma jak zainterweniowac bo walczy z inflacją to dodatkowo nie chce tego robić i nie zrobi. Tym bardziej że jak na za
  zwołanie ta panika na giełdzie zaczęła pełnić rolę hamulca dla rentowności co rozwiązuje FEDowi duży problem.
  Wracamy do normalności. Kto przeinwestował w ostatnich miesiącach będzie żałował bo to dopiero połowa drogi przez mękę. No bo niby co się zmieniło od czoraj na rynkach? Nic. Więc to odbicie to zdechłe kocię najprawdopodobniej. Wszystkim i sobie życzę aby było inaczej i tym razem wskaźniki sentymentu zadziałały kontrariańsko, ale mamy mocno inną sytuację niż w poprzedniej dekadzie. łatwo już było niestety. na razie wycenia się zacieśnianie i potencjalne problemy z plynnością. jeszcze wyceny recesji nie widać na indeksach. Miejmy nadzieję jednak ze teraz już tylko w górę, ale marnie to widzę.

  8
  1. duch_natury

   A można się dowiedzieć Panie Gospodarzu za co ten ban????

   – za to, że wolałby aby prezydent jego miasta zajął się problemami miasta a nie finansował działania wojenne
   – czy za to, że ostrzega przed globalną bessą / krachem

   Nie za bardzo rozumiem.

   40
  2. duch_natury

   A może o to chodzi, że nie można mówić i pisać o faktach, które niewiedzieć czemu są niewygodne i nie ujawniane przez media ?
   np.
   – w nocy 7-8 maja na Nowym Świecie chłopak, który stanął w obronie kobiety zaczepianej przez obcokrajowów został brutalnie zamordowany ?

   23
   1. sumadartson

    Mniejsza z tym. Ważne że nie za to że przypomniał szlachcie że KGHM jest największym na świecie producentem srebra, które leci na pysk niemal jak krypta. Jeszcze trochę i może doczekam moich 56.1 zeta (intra) za papiór.
    Badasapa to chyba ginekolog. Podsłuchałem w metrze: jedna cudna laska chwaliła się koleżance że jej ginekolog ciężko sapie gdy ją bada.

    33
  1. sumadartson

   Dodam tylko że wpływ na “relatywną słabość” naszego ryneczku ma nie tak dawne zajumanie połowy pieniędzy emerytalnych z ofe, propagandowe ograniczenie przyrostu uczestników ofe i comiesięczny suwak, czyli pół miliarda z rynku a koło 0.1 miliarda na rynek. PKK na razie nie równoważą tego odpływu.
   Nie napiszę czyja to “zasługa”, gdyż jako rzekłem wyżej: człek nie zna dnia ani godziny😨

   10
   1. rivsay

    Te pieniądze nie zniknęły, są w innym (ZUS) miejscu.
    Plusy takie:
    – nie ma opłaty za zarządzanie
    – jest szansa na krach wszystkich krachów, więc te środki nie stracą bardzo mocno

    Minusy jak wymieniłeś.

    Ale mam dla Ciebie lepszy argument, że ktoś to ładnie rozegrał.
    Brać przez 20 lat w OFE 10% rocznie za zarządzanie i później nie ponosić kosztów obsługi i wypłaty dla emerytów.
    Super deal dla banków i innych takich instytucji finansowych.

    10
     1. konsultant122

      Ale PPK też fatalne. Przyspawanie do planu inwestycyjnego akcji i obligacji w różnym podziale w zależności od lat pozostających do emerytury. Nawet człek nie może samodzielnie inwestować ani uciec od akcji w trakcie bessy , tak jak to jest w IKE/IKZE. A teraz nawet obligacje w bessie były , więc od pół roku same straty w PPK,nawet w planach na Emeryturę 2025:( . Tyle że pracodawca coś płaci więc można zaryzykować takie inwestowanie:)))

      2
   2. tinley

    gdyby ci nie ‘zajumali’ to byś miał na obligacjach -20% a tak masz to co ukradli w Zusie waloryzowane w tym roku +7%. ja nie wiem…. jak tu ludziom tłumaczyć proste rzeczy. Czasem ręce opadają po prostu.
    Już się nie chcę wdawać w pyskow ki polityczne co ta władza zajumała i komu rozdała bo to nie ma sensu.

    5
  2. dino54

   Panie Stefaniak mozna sie zgodzic co do globalnych przeplywow.Ale niech Pan wytlumaczy dlaczego indeks wegierski Bux od dolka np 2009r wzrosl do szczytu 2021r okolo 6razy a Polski Wig w tym samym czasie tylko 3,5 raza.Wczym Ci Wegrzy sa lepsi nie wspomne takich krajow jak Litwa Lotwa i Estonia gdzie dysproporcja jeszcze wieksza.

   2
  1. duch_natury

   Chyba sobie żartujesz. Nie jesteśmy na razie w stanie wojny, ani nie mamy stanu wojennego.
   Obywatel nie ma prawa przyglądać się politykom i władzy centralnej i lokalnej na ręce???
   Pomoc owszem – ale mamy prawo sprawdzać, kontrolować i dyskutować o formie, rodzaju, wielkości….

   17
   1. Max2

    Oczywiście że mamy prawo, które chce nam PiS odebrać!!!!. Jeżeli jednak ktoś wrzuca – ni z gruszki ni pietruszki – tekst o bezsensowności pomocy Ukrainie, bo ważniejsze są chodniki czy cokolwiek innego, to świadczy to albo o głupocie albo trollowaniu. Niektórzy na tym blogu to mają marzenie powrotu komuny pod przewodnictwem Rosji.

       1. Max2

        Przerażający to jest fakt poparcia dla PiS-u. Poczytaj maile Dworczyka i innych oficjeli PiS-u, które wyciekły do sieci. Skojarz fakty na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy. Zadajesz niewygodne pytania nie tam gdzie trzeba je zadać.

        3
        1. Max2

         A z perspektywy czasu zaczynam myśleć iż PiS przygotowywał się do przejęcia władzy w Polsce już od początku na wzór faszysty Putina. Wszelkie działania od 2015 roku miały mieć swoją kumulację właśnie teraz. I gdyby nie ci Ukraińcy miałbyś to samo co w Rosji.

         4
         1. duch_natury

          Zadaję niewygodne pytanie wszędzie gdzie jest potrzeba. Baaaardzo daleko mi jest do bycia zwolennikiem PIS.
          Świat nie jest czarno biały i dobrze. Może poza Stwórcą i Szatanem ale to też do dyskusji 😉

          3
   2. fast_market

    Duchu. Obawiam się, że jesteś w błędzie, że nie jesteśmy w stanie wojny. Wg mnie od dawna jesteśmy atakowani dezinformacją w sieci i niestety nie potrafimy z tym walczyć. Rozumiem Twoją wrażliwość, ale jednak takie banowanie osób rozpowrzechniających fake newsy to naprawdę minimum co można zrobić. Też mnie to irytuje bo wydaje mi się, że osobiście jestem odporny na dezinformację, ale uznaję, że to konieczne, a czy skuteczne to się okaże…

    6
 5. DrQuality

  astefaniak
  “Dlaczego Glapiński powinien zostać prezesem NBP ?”
  To ja , Wam , rzucę parę argumentów a vista de rękaw , dlaczego nie powinien . Ten ekonomicznie niepełnosprawny został prezesem w 06/2016 .
  Od tego czasu
  1/ złoty stracił w stosunku do dolara 15 % , euro 18 % , franka 13 %
  2/ inflacja to -0,8 % , dzisiaj 12,4
  3/ obligacje 5 – letnie 2, 2 % , obecnie 7 %
  4/ manipulacja złotym na rynku , by uzyskać dodatni wynik finansowy NBP – za to jest TS .
  5 / całkowity brak wiarygodności w oczach inwestorów zagranicznych – jest to co prawda wartość niemierzalna , ale w tej wyliczance najistotniejsza
  6 / tak a propos Czechów , których siem tak Tow . cepiacie . Korona czeska od czerwca 2016 umocniła siem , tak Tow . , umocniła siem do dulara o 2%

  22
 6. Max2

  Mac

  Dziś pomoc dla Ukrainy jest najważniejszym priorytetem i bezdyskusyjnym. Każdy kto ją neguje jest głupcem albo ruskim trollem. Zdaję sobie sprawę że “walcząc o demokracje” nie można stosować metod które podważają demokrację – wolności słowa . Jest bezdyskusyjnie ta “cienka granica” której przekroczyć nie wolno i którą każdy z nas ma “pod własnymi stopami” Najważniejsze to chyba postępować wg. swojego sumienia.
  Zapytano kiedyś sześciolatka co to jest sumienie. “Sumienie jest takim pieczeniem w środku gdy ciągnę dziewczynki za warkocze”

  2
  1. duch_natury

   Max

   Pozwolę się nie zgodzić. Nic nie powinno być bezdyskusyjne. Chyba, że ciągnie Ciebie do Korei czy Chin….
   Jesteśmy w strukturach UE, NATO więc te struktury powinny na poziomie globalnym zorganizować pomoc i środki.
   Jest wielu Polaków żyjących na granicy ubóstwa czy też niewypłacalności, z utrudnionym dostępem do opieki zdrowotnej, która u nas leży i kwiczy i we wszelkich poczynaniach władz powinien być zachowany umiar i rozsądek, wyważenie wszelkich za i przeciw.

   No dobra podyskutowaliśmy ja wyłączam się do poniedziałku, weekend, odpoczynek, trochę emocji (pojedynek na szczycie Widzew-Miedź), posłuchanie mainstreamowej muzy (Eurowizja).
   Udanego weekendu i do usłyszenia 🙂

   12
   1. Max2

    Mac

    Dziś pomoc dla Ukrainy jest najważniejszym priorytetem i bezdyskusyjnym.

    Korci mnie (wybacz) aby napisać … wężykiem …:)

    Pomijam kwestię humanitarną – to blog finansowy.

    1. Dobrobyt Ukraińca to dobrobyt Polaka.

    Czy zastanawiało Ciebie dlaczego Niemcy współpracują z Rosją?

    Bo Niemcy tak naprawdę się nas ….boją.Boją się naszego dziedzictwa. Spędza im “sen z powiek” scenariusz współpracy polsko – ukraińskiej i nie daj Boże białoruskiej. Potencjał gospodarczy Ukrainy równy jest potencjałowi Niemiec o ile nie większy. W takim wariancie UE muszą się z nami liczyć. W przypadku wygrania Ukrainy jakie firmy będą robić biznesy, niemieckie, węgierskie. rosyjskie??? Potencjał mamy przeolbrzymi. (Chyba nie muszę pisać że ziemie na Białorusi i Ukrainy były kiedyś polskie)

    Czy kraje zachodnie będą przeciwne wejściu Ukrainy do UE ?

    Oczywiście że tak bo naruszyło by to pozycję dominującą krajów zachodnich w UE

    .Dlaczego WB nam i Ukrainie pomaga?

    Przez wieki polityka WB polegała na kontynencie europejskim na polityce równowagi, która została zachwiana UE. Brytyjczycy poszukują przeciwwagi do Niemiec i Francji.

    Czy należy obrażać się na Niemców którzy prowadzą taką a nie inną politykę. NIE. Należy z nimi współpracować i robić swoje. I mieć na uwadze że chronią swoje interesy.

    Czy PiS i jego “elity” są w stanie sięgnąć po to dziedzictwo ?

    NIE. W chwili próby kolaborowali – razem z Węgrami- w myśl swoich prywatnych interesów (Le Pen ustawa lex TVN i inne działania)
    Krótkowzroczność i prywata – i chęć podporządkowania się interesom Rosji w roli wasala – aby tylko zachować władzę. Patrioci ? Czy tak postępują ? Gdyby nie Duda strach pomyśleć….

    Historia dała nam prezent. Prezent do połamania kręgosłupa Rosji i wzrostu roli Polski w UE i w świecie. Mam nadzieję że nie z PiS-em bo nic z tego nie wyjdzie.

    A to stwierdzenie :

    Jest wielu Polaków żyjących na granicy ubóstwa czy też niewypłacalności, z utrudnionym dostępem do opieki zdrowotnej, która u nas leży i kwiczy i we wszelkich poczynaniach władz powinien być zachowany umiar i rozsądek, wyważenie wszelkich za i przeciw.

    To czysty populizm na miarę PiS-u.

    9
    1. sumadartson

     Ło matyldo. Chłopiec całkiem się zagubił.
     Jak napisze jeszcze że medal walthera rathenaua, jednego z najbardziej antypolskich sukinsynów w historii rzeszy, otrzymał pan tusk w uznaniu zasług kaczyńskiego w dążeniu do rusyfikacji i germanizacji polactwa, to zerwę z nim stosunki dyplomatyczne.
     Chłopcze, odstaw tę propagandę polskojęzyczną, póki jeszcze mózg się do cna nie zlasował.

     7
     1. Max2

      Hrabia to dla mnie ruski troll, szlachcic co za targowicy sprzedał Polską w imię własnych korzyści. Z hrabiego to ani patriota ani chrześcijanin. Może hrabia wierzy w Świętopełka albo złotego cielca?

      2
     2. sumadartson

      Już zerwałem (stosunki). Szkoda zdrowia. Ciśnienie skoczyło mi na 135/80.
      // chęć (chyba pisu???) podporządkowania się interesom rosji w roli wasala//
      Chyba sierp wyciął chłopcu wełnę aby młot puknął w łysinę. Wybaczcie waszmoście ale jak człek widzi taką “sztukę” to musi stracić kulturę.

      8
          1. Max2

           Od praworządności w Pis-ie mamy specjalistę. Łon to reformuje sądy aby sprawiedliwość była po naszej stronie.

           2
          2. Max2

           Reasumując …dyskusja z hrabią i jego mentalnością nie sprawia mi żadnej satysfakcji.
           Pozdrawiam.

           2
   1. sumadartson

    A właśnie. Ciekawe czy fałszywy strateg, “któren” chciał obalać mateusza za postawienie się wielkiemu królowi terroru, porzucił wskutek oczywistego realizowania się strategii z Tegoborza swoją fałszywą strategię. Mam nadzieję że nie poległ na “stepie pożarem objętym” i nie dzieli losu ruchali “nad rzeką w pień wyciętych”.
    Bo jeśli po amnestii nie wróci na forum to może znaczyć że pogib kak gieroj.

    5
      1. sumadartson

       Rzekł Pan: “Miłujcie nieprzyjaciół waszych”. A fałszywy strateg nie jest moim nieprzyjacielem jeno ofiarą fałszywej strategii. Podobnie jak pewien chłopiec – ofiarą polskojęzycznej propagandy.

       5
        1. sumadartson

         Bo szlachta ceni własny honor ponad srebrniki wielkiego króla terroru, wypłacane judaszom za “miłowanie” jego nachodźców z drągami i kamieniami.
         Ale trolluj dalej chłopcze, Może ze 30 kopiejek skapnie.

         8
      2. Max2

       No ale niedaleko pada jabłko od jabłoni, hrabiego idol to od upadku komuny był w ścisłym kontakcie z Anatolijem Wasinem. No ale to mogą być tylko pomówienia 🙂 tak jak kontakty hrabiego 🙂

       1
  1. duch_natury

   @Panie Gospodarzu dziękuję za dwa komplementy. W tym zwariowanym świecie poprzewracanym do góry nogami coraz częściej otrzymuję ciekawe epitety do ruskiego trola się już nawet zdążyłem przyzwyczaić.

   PS.
   Z dzisiejszych obserwacji Eurowizyjnych.
   Polska -> 12pkt. dla Ukrainy
   Ukraina -> 0pkt. dla Polski

   Rozumiem, nasza piosenka beznadziejna, kwadratowa, Ochman śpiewać nie umie ale chociaż w dowód wdzięczności na ten jeden mały punkcik liczyłem 😉

   11
  2. sumadartson

   Uchowaj Panie. Folklor jest solą ziemi a nasz bohater oprócz pingla zna się na akustyce i eurowizyjnych chałturach. Gdyby jeszcze rzucił fajki i zaprzestał robić z maxia idyjoty byłby złotym chłopcem

   3
  1. duch_natury

   Mówiłem o głosowaniu jurorskim!
   Głosowania widzów często odzwierciedlają ilość obcokrajowców mieszkających w danych Państwach – stąd też oczywista wysoka punktacja także z Wlk. Brytanii, Irlandii, Niemiec itd. tam gdzie Polacy przebywający na tym terenie mogą puszczać SMS-y.

   3
    1. duch_natury

     Czytaj ze zrozumieniem albo wypij poranną kawę.
     Napisałem ” często ” można przeanalizować konkretny przypadek głosowania i przepływ głosów w danym obszarze. Ale to nie istotne.
     Wyjaśniłem jasno, o które glosowanie mi chodziło.

     2
     1. b_54

      Sugerujesz że Ukraińcy są niewdzięczni, bo głosowaniu jurorskim dali nam 0 punktów. A to, że w głosowaniu telewidzów dali maksymalne 12 punktów uważasz za “nie istotne”. Przekaz z tezą, w dodatku słabo udokumentowaną.

      6
      1. sumadartson

       Wybacz waszmość że się wtrącam ale jeśli słusznie prawisz (nie oglądam chałtury) że ukraina, która rokrocznie w eurowizji głosowała na pucina, tym razem zagłosowała na kaczora, to nieomylny znak że:
       Realizuje się strategia z Tęgoborza:
       “Powstanie Polska od morza do morza”.

       4
  1. Max2

   “Niech pan popatrzy na NBP. Obecny prezes Adam Glapiński nawet w jednym procencie nie odpowiada za swoje słowa. Mówi rzeczy, o których mówić nie powinien. Przecież powinien wiedzieć, jaki to odniesie skutek. Jak patrzę na obecny wskaźnik inwestycji w Polsce: 16-17 proc., to na myśl przychodzi mi tylko jedno powiedzenie: dramat.

   Bo słowo wygoniło pieniądze, w sensie inwestorów. Takie “dokładanie” pustych pieniędzy nie mogło się inaczej skończyć jak wysoką inflacją, za którą płacimy wszyscy. Ja też.”

   3
  1. sumadartson

   Mam nadzieję że jeszcze nie w poniedziałek, jako że szlachta na jedynym shortkoniu jeno zaiwania z kilkoma perłami w trokach, z których to pereł jedna jutro wynik 1Q powinna pokazać taki że złoto przy nim straci blask.
   No i powrót do zeszłopiątkowego kanału Arcymistrza WB nakazuje oczekiwać nieco dłuższego przynajmniej wczołgiwania się wig20 ponad dolnym ograniczeniem kanału.
   Jednak klucz do sukcesu, od zarania dziejów zalega w odgadnięciu w którą stronę podąży usiakowo, jako że z wyjątkiem 2 połowy 2018 roku, wig20 i global podąża z nyse tożsamo.
   Życzę waszmości kolejnych sukcesów w prognozowaniu naszego ryneczku, z większym nieco uwzględnieniem usiakowej dyktatury.
   A co tam dzisiaj starsiaki poczynają? Jeszczem nie patrzał. W ciemno obstawiam że od rana się zielenią, jako że przeciwko panawojtkowym opiniom to one zarówno nie grywały.

   5
 7. fast_market

  Czy ja dobrze czytam info z Eurowizji, że po wykryciu próby zmanipulowania wyników, komisja je unieważniła? Czy u nas już nie ma dziedziny, gdzie nie próbuje się zrobić wałków?

  “W związku z nieprawidłowościami w głosowaniu polskich jurorów. Głosy jury z Polski zostały przyznane przez system komputerowy na podstawie wyników jurorskich w regionie #Eurowizja #Eurovision”

  1
 8. duch_natury

  @b_54
  “Sugerujesz że Ukraińcy są niewdzięczni”

  Nie wiem w jakim celu wielokrotnie starasz się zmieniać sens i nadinterpretowywać moje wypowiedzi.
  Nic nie pisałem o Ukraińcach. Nie rozumiem tych pojęć Polak jest taki, Ukrainieć taki a Niemiec taki. Sorry dla mnie to są zbiorowiska kilkudziesięciu milionów ludzi, gdzie każdy jest niezależnym, indywidualnym, organizmem z innym charakterem, świadomością, cechami.
  Nie wchodzę więc w jakiekolwiek zbiorcze traktowanie i ocenianie ludzi!

  Głosowania jury od lat w Eurowizji są nacechowane polityką, geolokalizacją danych państw i preferencjami wzajemnymi narodów.
  Jury są wybierane przez Rady TV – u nas przez ludzi Kurskiego.

  Na dowód tegoroczne głosowanie:
  https://eurowizja.org/eurowizja-2022-sprawdz-szczegolowe-wyniki/

  i cytat z tej oficjalnej strony:
  “Europejska Unia Nadawców poinformowała, że głosy jury w sześciu krajach nie były wzięte pod uwagę. Okazało się, że komisje zagłosowały w sposób stronniczy i w ten sposób ich punktacja nie mogła być wzięta za uczciwą. Chodzi o jury w: Azerbejdżanie, Czarnogórze, Gruzji, Rumunii, San Marino i Polsce.”

  1
 9. noob

  Bananowa jako głowne zalozenie ,dotarcie do 1850-60.Oczywiscie probujemy działac i reagowac.
  Dziwna sprawa ze statystyka jankow,zamkniecie swieczki tygodniowej na zielono 67%,za to lower low na 100% w obecnych uwarunkowaniach.hm.

  3
  1. sumadartson

   Powstanie Styczniowe wyznacza w oczekiwaniach szlachty jeno kierunek a nie cel. Podpowiem że wiele zależy od realizacji taynej strategii z Tęgoborzy. Wielki król terroru poniósł znaczące straty na forsowaniu rzeki Donu na zaanektowanych wcześniej terenach. Nadal planuje kolejną przeprawę i ponoć zgromadził tam 2,5 tysiąca różnokalibrowego żelastwa.
   Jeśli okaże się że tayna strategia z Tęgoborzy dotyczy nie Dniepru, jak sądziłem od zarania dziejów, a właśnie Donu, to niebawem możemy mieć finał rajdu wielkiego króla terroru w Europie. Wtenczas celem wig 20 byłoby nie 1863 a raczej współczesność 2022 lub…
   Cytuję ten fragment strategii:
   “U wschodu słońca młot będzie złamany
   Pożarem step jest objęty.
   Gdy ORZEŁ z młotem zajmą cudze łany
   Nad rzeką w pień jest wycięty”
   Może to dotyczyć właśnie tej rzeczki jako że separatyści doniecko-ługańscy mają orła jako godło.
   2 tysiące żelastwa to jednoczesna likwidacja dotakowego ze 20 kilo ruskiego mięsa armatniego.
   Takiego ciosu nie wytrzymałby nawet Muchammad Ali. Nie mówiąc o któtkich pozycjach @prezesso

   3
    1. sumadartson

     A co to za różnica Don Doniec czy Dniepr.
     Ważne że ruchal “w pień będzie wycięty”.
     Erudyta się znalazł.
     //Weź się nauczyć odróżniać.//
     Toż ruskie trole lepiej piszą po polsku. Temu pospólstwu to się we łbie poprzewracało z pisowskiego dobrobytu.

     3
 10. Max2

  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/ukraina-i-bledy-wywiadu-usa-rozpoczal-sie-czas-rozliczen/gdbdbm3,79cfc278

  W takich momentach widać patriotyzm i oddziela się ziarno od plew. Co zrobił PiS przypomnę :

  1. Spotkanie z Międzynarodówką Putina.

  https://tvn24.pl/polska/zjazd-europejskiej-prawicy-w-warszawie-mateusz-morawiecki-spotkal-sie-z-marine-le-pen-i-viktorem-orbanem-5513029

  2. Ustawa “lex TVN”

  https://brief.pl/czym-tak-naprawde-jest-lex-tvn/

  3. Terlecki chce wyjścia z UE :

  https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8240891,polexit-ryszard-terlecki-wyjscie-z-ue-pis-wielka-brytania.html

  O spotkaniach z Orbanem nie chce mi się wklejać.

  Ku Pamięci !!!!!

  12
 11. noob

  @Prezesso,
  Gdzie są Ci piewcy hossy, nawet noob im uległ? 1850 – ha ha ha!

  Zaczynam sie martwic .Ewidentnie nie czytasz ze zrozumieniem.s 47,50,74.Napisałem co obstawiam,co po 1szej nodze itd wyjasniłem.Wiecej nie podam.

      1. sumadartson

       Ekscelencjo. Gdy wskaźniki wskazują na dno oceanu, choćby chwilowe a pan WB wieszczy osiągnięcie “celu” niech ekscelencja nie pyta skromnego szlachciury z prapradziada dlaczego zamyka S.
       A gram S bo wełna z FI nie ma bladego pojęcia o Międzymorzu.
       Perły niosą fortunę do sakwy.

       3
          1. sumadartson

           Bo to widzi ekscelencja – nieważne gdzie JEST global w danej chwili. Ważne jaki ruch wykona…po chwili. (patrz wykresy)

           1
 12. Wojciech Białek (Autor
  Wpisu
  )

  @Max:
  “Wykładowcami będą : Sasin, Macierewicz, O. Rydzyk, prawo bez dwóch zdań Ziobro,
  Semeniuk. Brak mi dalszych pomysłów. Może ktoś coś podpowie?”

  Zastanawiam się, czy nie powinienem zmienić zdania o pani Oldze Semeniuk (a właściwie ludziach, którzy ją osadzili na jej obecnym stanowisku). Wcześniej oceniłem nominację absolwentki filologii wschodniosłowiańskiej na stanowisku szefa Polskiej Agencji Kosmicznej jak próbę sabotażu polskich planów podboju galaktyki. Ale parę dni temu zobaczyłem na jakimś forum militarnym komentarz sugerujący, że Polska ściąga teraz z Ukrainy tamtejszych specjalistów z branży rakietowej. Nie wiem, czy to prawda, ale w tym kontekście pani Semeniuk nabierałaby sensu. W końcu galaktykę możemy podbić razem z Ukraińcami, nie widzę tu jakichś większych problemów.

  7
  1. Max2

   Obawiam się że z mentalnością P Semeniuk może być problem w przypadku współpracy z Ukraińcami. To że ktoś zna język rosyjski i zwyczaje nie oznacza że ta współpraca potoczy się tak jak tego naprawdę chcemy. P. Semeniuk dawała tego wyraz niejednokrotnie swoim zachowaniem braku tolerancji i wyższości. Reasumując – kompleksy tej pani nie rokują na przyszłość. Obym się mylił, tak jak w przypadku Dudy.

   1
   1. sumadartson

    To szlachetne chronić obywateli Międzymorza przed utylizacją. A osoba ze znajomością słowian i ze zdolnościami kierowniczymi (tolerancja i zdystansowany szacunek) mając do dyspozycji fachowców, będzie gwarantem właściwego wykorzystania ich nieodkrytych jeszcze zdolności.
    Gdzie i kiedy rekrutacja na ów pisuniwersytet?

    5
          1. Max2

           Tylko niech się hrabia nie wykruszy, jak pozostali, bo sens zatracę pisania na blogu. 🙂

          2. sumadartson

           Wszystko w rękach Pana. “człek nie zna dnia ani godziny”. ups. a to moje z piątku, to bez cudzysłowu. Chwalmy Pana bo dobry z niego analityk.

 13. sumadartson

  Global nadal w niemocy, naszym chłopakom z FI jakby zabrakło kasy a ekscelencja mnie pyta czemu preferuję shortkonie.
  Nie powiem po ile otworzyłem dwa, bo “po czasie” i @karnak mnie złaje jak burą sukę.

  2
 14. Prezesso

  I już się nacieszyli z hossy? Można było sprzedać kolejne FW20 po 1800, no tu się komuś udało, ale o 1850 to wy się nie ośmieszajcie. W pół godziny cały wzrost skasowany. Hossa, ha ha ha!

  3
  1. duch_natury

   Po prawie 150 pkt. wzroście musi być cofka to naturalne i nie ma się czym podniecać.
   A czy po cofce ruszymy dalej czy wrócimy do trendu spadkowego to ani Ty ani ja na razie nie wiemy.
   Na razie to Ty się ośmieszałeś pisząc “PEWNE NA 100%, TYLKO SSSSS” w dniu lokalnych dołków na giełdach.

   9
  2. sumadartson

   Uff. Dobrze że to nie waszmość @prezesso kupował gdy sprzedawałem dwa konie po 1789, bo okrutnie lubię jego komentarze.
   Zamknąłem jednego za 1775 i @karnak niepowinien mnie chyba zrugać.

   2
 15. Max2

  WB

  W korporacjach wiedza jest istotna, lecz o wiele istotniejsza jest wiedza o swoich ograniczeniach i słabościach, która decyduje o wykorzystaniu tej wiedzy w praktyce. Umiejętność dostosowania się do grupy, umiejętności przywódcze i co najważniejsze przyznanie się do błędu gdy nie ma się racji, stanowi podstawę zarządzania. Nadania partyjne są tego pozbawione. Tu liczy się lojalność nad kompetencjami i wiedzą o SOBIE. Więc za bardzo bym nie liczył na sukcesy, tym bardziej w rzeczywistości PiS-owskiej w której wszystko postawione jest na głowie.

  3
  1. Max2

   W krajach zachodnich gdy wprowadza się reformy, zaprasza się do konsultacji opozycję aby wypracowany model mógł dalej funkcjonować, u nas niszczy się całą koncepcję i wprowadza się “swoje widzi mi się”. Tak to niestety funkcjonuje.

   4
 16. wider_swider

  Przy spadku z 2200 na 1650 nie musiało być cofki a po wzroście o 150 musi ?
  Hmmm. Może tak. Kto wie.

  duch_natury 16 maja 2022 o 12:12
  Po prawie 150 pkt. wzroście musi być cofka to naturalne i nie ma się czym podniecać.

  2
  1. duch_natury

   @Marcin giełda to tylko prawdopodobieństwo 🙂
   Pisząc musi – zawsze mam na uwadze zwiększone prawdopodobieństwo takiego rozwiązania.
   Wystarczy spojrzeć – dołek 30.10.2020r – tutaj cofki nie było (wariant V).
   Ale w obecnym uwarunkowaniu mocno bym się zdziwił na takie rozwiązanie.

   Druga sprawa – czy cofka, czy jeszcze pogłębienie spadków – to też sprawa otwarta.
   Kto właściwie oceni ten wygra.

   4
  2. duch_natury

   I kolejna sprawa. Czy na pewno już skończyliśmy ten ruch na północ…
   NSQ100 mógł się zatrzymać już w strefie oporowej 12400-12500 ale (nawet tylko w ramach korekty) może pójść do kolejnej strefy 12700-12800.

   Dużo niewiadomych więc tydzień będzie ciekawy 😉

   5
    1. fast_market

     Kiedyś takie 100% wzrosty przynosiły okresy pokryzysowe.
     Osobiście myślę, że takie PPK nam pomoże o ile uda się bez manipulacji
     np. w przerzucaniu drogiego towaru pomiędzy TFI i PPK.
     Ciekawe czy są wystarczające zabezpieczenia.
     No i by prowizjami nas nie zajechali.
     Zauważyłem, że zamiast kupować bezpośrednio akcje
     to PPK może też nabywać jednostki uczestnictwa w funduszach,
     a to już mi śmierdzi na odległość wyprowadzaniem dochodu
     z PPK (np. duża częstotliwość nabyć i umorzeń)…

 17. wider_swider

  Nie wiem, nie zaprzątam sobie tym głowy. Jest trend spadkowy więc shortuje podbicia i wychodzę na wyprzedażach.
  Dopóki nie przebiją trwałe 12550 to nie wiem nad czym się tu zastanawiać.

  duch_natury 16 maja 2022 o 14:27
  I kolejna sprawa. Czy na pewno już skończyliśmy ten ruch na północ…

  1
  1. duch_natury

   W sumie to niewiele się różnimy z tym że ja robię dokładnie na odwrót 😉
   A czy jest jeszcze trend spadkowy to się okaże za jakiś czas.
   Na pewno prawdopodobieństwo kontynuacji jest po Twojej stronie.

   2
 18. Griot1234

  Z pozytywnych wieści to gadka szmatka o euroobligacjach kpo może i będzie pod to letnia hossa, ale wszystko od Amerykanów zależy i trochę od Rosjan i Ukraińców. Być może znowu zieloną wyspą zostaniemy.

  1. sumadartson

   Gdy “nadejszła wiekopomna chwila” zbierania pereł do sakwy szlachta rozmyśla co wyrwać z rynku:
   1 casus Londynu z IIWŚ podpowiada że najlepiej inwestować w huku bomb i rakiet. Zapraszam na Międzymorze po kawał żyznej, międzymorskiej matki ziemi.
   2 aby ocalić majętności przed złodziejską inflacją, od zarania dziejów należało gromadzić złoto. Aby uniknąć chimerycznych wahań ceny kruszcu, lepszy będzie zakup handlarza złotem, którego zyski nie zależą od ceny a od klienteli stojącej w ogonku, niczym za komuny po “makrele i śledzie”.
   Zapraszam na mns.
   3 casus Elona Muska wskazuje zaś że najlepszą rentownością wykazuje się kupno ludzkiej myśli technicznej. Niewiele jest spółek tanich w tej dziedzinie. Zapraszam więc do gph, której potencjał jest obecnie nie do ogarnięcia, podobnie jak drzewiej potencjał elonowego garażu, w którym zmontowano pierwsze tesle.
   4 o naszym hubie gazowym chyba nikomu nie muszę wspominać. (świeć Panie ś.p. Lechowi i małżonce jego)
   Gdy powojenna cisza pocznie rozsadzać bębenki uszne, znów nastanie zdziwienie wielkie że “była okazja”.

   2
     1. piotr5

      mylisz sie wacpan te decyzje rowniez podjal buzek wiele lat wczesniej.
      ale nie zmienia to faktu kto ten gazoport wybudowal. wacpan tez zapewne wiele razy podejmowales decyzje ze poderwiesz jakas fajna i sliczna kobitke, tyle ze nigdy sie nie udawalo.
      pis to taka partia ktora ciagle podejmuje wiekopomne decyzje ale ppdejmuje je tylko po to zeby oglosic podjecie i nic nie robic. po ogloszeniu planow przez marcinkiewicza nie kiwnieta nawt palcem zeby je realizowac. nic zupelne gowno. mozna ewentualnie przytulic sporo kasy jak niejaki horala z kumplami.
      cala czereda gnojkow ciagle podejmowala decyzje ze wybuduje autostrady ale wybudowal tusk. co zrobic.

      8
  1. duch_natury

   @Prezes
   Kurcze blade – jak będziesz działał na takich emocjach to dobrze to nie wróży.

   Jesteśmy od zeszłej środy w swingu wzrostowym.
   Na przykładzie NSQ100 pisałem w zeszłym tygodniu – że aktualna fala ma dwa zasięgi
   – strefa oporowa ok. 12500
   – strefa oporowa 12700-12800
   I cały czas nie mamy pewności, która zadziała.

   Dzisiaj rano było widać, że byki mają ochotę podjąć próbę dalszej jazdy.
   Ja mam poranną pozycję NSQ po 12360.
   Zabezpieczony w obie strony:
   SL obronny 12361 (wychodzę na 0).
   TP 12699
   Dodatkowo w przypadku realizacji górnego TP mam ustawione zlecenie S odwracające po 12710.
   Co wpadnie to wpadnie.
   Uważam, że typowej V-ki nie będzie.

   Po zakończeniu swingu wzrostowego możliwe 2 warianty:
   – Ten swing to była 1 fala nowej hossy i nastąpi już tylko korekta
   – Ten dynamiczny swing to była tylko korekta i nastąpi jeszcze jedno bolesne uderzenie w dół z nowymi dołkami.

   Ale to będę analizował dopiero za kilka dni.
   Na razie jest plan automatyczny aby nie obserwować giełdy non stop.

   Udanego dnia i jak najmniej emocjonalnego działania 😉

   2
  1. duch_natury

   @Prezes Andrzej
   Przeczytaj mój post wyżej.
   U nas jest to samo co na NSQ-u.
   12500 -12800 to odpowiednik u nas 1820-1870

   Nie ma co używać pojęć leszcze bo nigdy nie wiadomo kto finalnie leszczem zostaje.

   A co do korekty, która nastąpi po zakończeniu swingu.
   – w wariancie optymistycznym powinniśmy zwiedzić górną połowę białej świeczki z 13.05 – czyli 1750-1770
   – w wariancie pesymistycznym okolice ostatniego dołka lub poniżej.

   2
 19. michau

  Pokusiłem o wyrysowanie korelacji pomiędzy kursem WIG20 a liczbą postów na blogu Pana WB.

  Wziąłem dane od 18 lutego 2022 do dzisiaj. Dla każdego dnia, w którym odbywały się notowania GPW mamy dwie informacje:

  – zamknięcie WIG20
  – liczba postów

  Wygląda to tak: https://ibb.co/d40Qgv5

  PS Może Pan Wojciech pokusi się o komentarz? 🙂

  10
   1. michau

    – tak, WIG20 z ostatnich 3 miesięcy
    – zagregowałem wszystkie komentarze i pogrupowałem je po dacie. Więc nie ma znaczenia pod którym wpisem pojawił się komentarz, liczy się tylko data dodania komentarza
    – pominąłem komentarze, które pojawiały się w dni wolne od handlu

    4
     1. michau

      Dzięki, więc szersza wersja (robię to po części ręcznie, więc nie jest tak prosto).

      Zakres od 01.01.2020 do wczoraj: https://ibb.co/7N7d0yv

      PS Podejrzewam, że istotnym szumem mogą być posty użytkowników typu Andrzej – vel Bankier, Prezesso :). Choć z drugiej strony, to może właśnie one pokazują szczyt emocji?

      8
  1. DrQuality

   Oj , astefaniak , astefaniak …
   1/Tu macie koszty tarcz antykryzysowych z gov.pl
   ponad 212 mld na ochronę miejsc pracy i gospodarki
   100 mld złdodatkowe środki w ramach Tarczy Finansowej czyli ok. 300 mld -jak wzrost dał 250 mld , to my som ku przodowi czy tyłowi ?
   A Wy jeszcze manipulujeta i mówicie , że Polska zyskała 250 mld !!!!!
   2/ Polski Ład – godacie , że ten wał nie wpłynął na polskie PKB w którejś minucie , a za 2 min .godacie ,że na efekty trza cekać kilka kwartałów .
   Wy nie jesteście tego kalibru co Lechu Wałesa , żeby być za albo przeciw – zdecudujta siem . Te Wasze pisokomusze sponsory zmieniły ten wał juz kilka razy i dalej dupa .
   3 / Co , Wy macie z tymi Czechami , znowu siem cepaicie – jakieś traumy – zakrztusiliście siem knedlikiem czy wam słabo wysmażyli smażeny syr ?
   Może jak pytali smazeny , to Wyscie zaordynowali medium rare , ale to siem mówi jak siem zamawia steka .
   4 / może pogadanka o strukturze wzrostu – wpompowali , suweren ruszył na zakupy , a inwestycje leżom – miało być 25 % PKB , a jest 16 % . Tak , to każdy potrafi , nawet Morawiecki .

   11
 20. Griot1234

  To prawdopodobnie znaczy że Pan Zaorski rozgrywa pod KPO wcześniej o tym myślałem, ale nie walczę z fed. Życzę powodzenia, bo to ma ręce i nogi.chyba że znów się coś popsuje w relacjach Polska Europa.nie mówiąc o innych zagrożeniach.życzę szczęścia. A jak Pan Zaorski to rozegra to wielce ciekawe.

  4
 21. Prezesso

  To, jaka jutro luka i dlaczego taka duża? 1850 nooba przejdą bez transakcji. S&P na pełnym gazie idzie. Dobrze, że zaufałem swojej intuicji i oddałem S. TREND SIĘ ZMIENIŁ.

  Duchu, dzięki za cynk.

  1
   1. Prezesso

    Max, a gdzie tu kogoś obrażam? Masz chyba jakieś kompleksy albo… siedzisz w pampersie z S na noc!!!
    A mądrzejszych na tych forum nie ma, jest paru cwaniaków. Ale to ja, Andrzej Mądrala, jest debeściak!

    Rozpykałem rynek na S, teraz rozpykam na L!!!!

    1
      1. red.007

       Archiwum X.
       “Max, chyba coś Ci na głowę spadło”
       “Grasz jak bałwan,…JAKA ZMIANA TRENDU? CO TY ĆPASZ?”
       “Ech, głupcy, głupcy”
       “Duchu, zobaczysz poziomy niższe, aż ci majty spadną z wrażenia. Grasz jak frajer “

       19
 22. macarek

  Przypominam, że usaki uciekając z dolnej bandy bollingera dość mocno jadą w jedną stronę:
  macarek 12 maja 2022 o 20:49Odpowiedz
  @Andrzej Bankier
  Bez emocji.poprzedni tapering wyglądał tak samo
  https://zapodaj.net/a558bec7a6045.png.html
  Stopa Fed to dopiero 0.75 a bilansu jeszcze nie zaczęli ścinać…trochę czasu na korektę jest. A w tym czasie jeszcze sporo może się zdarzyć na wschodzie.

  1
 23. fast_market

  Patrząc na tygodniowy WIG20 to od października 2021 jakbyśmy zaliczyli
  dość głęboką 5 falową strukturę. Nie dziwi więc, że odbicie się należało.
  Poza tym dziś czytałem Goldmana, który wskazuje na przewartościowanie
  $ o ok. 18% co, gdyby się zaczęło poważnie odwracać, to może dość
  silny risk-on włączyć. I powoli to się dzieje bo ostatnie 2/3 dni to osłabienie
  $ o około 3%, a reakcja była na całym świecie, na różnych aktywach.

 24. sumadartson

  Gdy global po świtańcu wykazuje tendencję do osłabienia tęgiej tendencji wzrostowej, szlachta zwykła osiodłać w tej intencji ze dwa chude shortkonie. Perły zostają jednak w trokach, gdyż jak mawiał papcio Graham, wychowawca wielkiego Wartena Buffetta, “wartość wygrywa”.
  Kupujcie waszmoście tanie perły o ponadprzeciętnym wzroście przychodów i zysków z perspektywą rozwoju i chwały.
  Na pohybel płatnym parobkom króla wielkiego terroru!!!

  4
 25. macarek

  @WB,
  @stefaniak
  Polecam artykuł o tym jak się powinno prowadzić politykę silnej waluty
  https://businessinsider.com.pl/finanse/czeska-gospodarka-fenomen-komentarz-cezarego-stypulkowskiego/qvpm4qr
  Złoty jest niedowarościowany o 50% względem korony. To by oznaczało, iż nasze Pkb powinny podchodzić pod 1 bln $ a nie jak teraz 700 mld $.
  Niemieckie zbliża się do 4 bln…
  Ktoś nas tęgo okrada i kłamie że gonimy zachód, gdy Niemcy oddaliły się od nas o 200 mld $ w 2021 roku.

  9
 26. Griot1234

  Nasz zloty nie jest niedowartościowany w stosunku do korony czeskiej tylko wyceniany . Fragment artykułu na który się Pan powołuje.

  “Dlaczego czeska korona ma lepszą wycenę?
  Spójrzmy zatem na działalność rządów, a w szczególności kształtowanie dochodów i wydatków sektora finansów publicznych. Jeśli porównamy dane z lat 2005-2020 to okazuje się, że średnioroczny deficyt w Polsce wyniósł 3,5 proc. PKB, podczas gdy w Czechach tylko 1,8 proc., a więc średnio dwukrotnie mniej. Należy przy tym podkreślić, że o ile w Polsce we wszystkich latach notowaliśmy deficyt (w tym w okresie najlepszej koniunktury 2016-2019), to w Czechach właśnie w tych latach generowano nadwyżkę sektora finansów publicznych. Pozwoliło to im zbudować częściową „poduszkę” przed kryzysowym, pandemicznym rokiem 2020, w którym odnotowali deficyt 5,6 proc. (u nas 7,2 proc.).

  W sumie w latach 2016-2020 w Czechach suma deficytów wyniosła 2,2 proc. jednorocznego PKB, a u nas 12,1 proc. Długoterminowym efektem tak prowadzonej polityki finansowej rządów jest znacząca różnica w relacji długu publicznego do PKB w obu krajach. W Polsce wynosi ona 53,8 proc., natomiast w Czechach tylko 41,9 proc. (dług GG, dane za 2021 r.). Jestem przekonany, że jest to podstawowa przyczyna tak różnego postrzegania złotego i korony.

  Drugim czynnikiem przyczyniającym się do lepszej wyceny korony niż złotego jest korzystniejsza sytuacja czeskiego bilansu płatniczego. W ciągu 16 lat (od roku 2005 do 2020) suma deficytów obrotów bieżących wyniosła w Czechach 14,3 mld euro, czyli średniorocznie 892 mln euro. Trzeba przy tym zaznaczyć, że o ile do 2013 r. włącznie notowali deficyty (w sumie 30,8 mld euro), to od roku 2014 wykazują coroczną nadwyżkę. Nasza gospodarka wykazała w tych 16 latach łączny deficyt w obrotach bieżących 149,9 mld euro (średniorocznie 9,4 mld euro), wykazując nadwyżkę jedynie w latach 2019-2020. Na ponad 10-krotnie mniejszy deficyt bieżący nakładają się relatywnie wyższe zagraniczne inwestycje bezpośrednie, wynoszące w Czechach średnio około 4 proc. PKB w ostatnich pięciu latach. Konsekwencją takiej sytuacji w zakresie równowagi zewnętrznej są znacznie wyższe w relacji do PKB rezerwy walutowe w Czechach. Wynosiły one na koniec 2020 roku 62,3 proc. PKB, zaś u nas jedynie 25,9 proc. PKB. Nadmienić trzeba, że w ujęciu nominalnym są one praktycznie na tym samym poziomie (odpowiednio 134 i 135 mld euro) mimo że gospodarka Czech stanowi jedynie 41 proc. naszej.

  Nie ulega wątpliwości, że znacznie lepszy poziom równowagi zewnętrznej w połączeniu z wysokimi rezerwami walutowymi oraz długoterminową, “oszczędną” polityką finansów publicznych i niskim zadłużeniem w stosunku do PKB – są czynnikami powodującymi pozytywne postrzeganie czeskiej korony przez międzynarodowe instytucje finansowe, a w konsekwencji bardzo stabilną pozycję tej waluty. Do tego podkreślić należy swoisty paradoks, polegający na tym, że pomimo silnej i umacniającej się w stosunku do euro i dolara waluty, gospodarka czeska nie doznaje problemów z równowagą zewnętrzną, a wręcz przeciwnie – systematycznie poprawia swoją pozycję w tym obszarze. Przeczy to prezentowanym w dyskusji publicznej opiniom jakoby posiadanie własnej waluty i dzięki temu posiadanie możliwości jej deprecjonowania było nieodzownym instrumentem wspomagania bilansu płatniczego. Polskie rządy i rady polityki pieniężnej od kilkunastu lat prowadzą politykę deprecjonowania złotego, ale mimo to sytuacja płatnicza jest znacznie słabsza niż w Czechach.”

 27. fast_market

  Może to nie jest w krótkim terminie istotne, ale to mądry facet
  i wie co mówi. To może być grane za jakiś czas:

  Mohamed El-Erian, chief economic advisor at Allianz and Bloomberg Opinion columnist, says markets have not yet priced in a significant slowdown in growth as he sees stagflation “unavoidable” for the US economy. He speaks with Francine Lacqua on “Bloomberg Surveillance Early Edition.” His opinions are his own.

 28. sumadartson

  @alles, wsie, każden z osobna
  “Strach, strach …”
  Na Stooq przypomiano mi dzisiaj że po podobnym do obecnego poziomie strachu w kwietniu 2006, jeszcze do końca maja 2006 szlachta podwoiła kasę wyłącznie na shortkoniach.
  Wówczas rynek był wprawdzie wyceniany bardzo wysoko ale sytuacja globaekonomiczna była po stokroć lepsza.

  2
 29. DrQuality

  Siem przestraszyłem swojego wpływu .
  1 / po zwróceniu uwagi astefaniakowi na “jakość ” wiazania jego krawata , w nowym webinarze “Jak pokonać Rosję? Główne ryzyka i kluczowe narzędzia ” siem nie pojawił ani razu . Same wykresy . Można astefaniak , można – tak możecie wyglądać , no wtedy to ja rozumiem .
  https://images.app.goo.gl/vgPLD5pMwC65RaPFA

  2/ wspomniałem 2-3 razy o czeskiej koronie , a tu masz . Niejaki Prezes Stypułkowski w trymiga wyjaśnił o co chodzi z siła czeskiej korony .
  Ma chłop czas , niech pisze . Ja go mam mało , wicie , rozumicie , te sprawy …

  9
 30. Prezesso

  No to jutro mnie rzeczywiście sprawdzą. Trzeba jednak wrócić do koncepcji 1 500. No TO NA PEWNO NIE JEST ZMIANA TRENDU, niestety. Cóż, składam przeprosiny, nie nadaję się jednak do wyłapywania takich punktów. Najgorsze, że system dalej trzymał S, a ja chciałem mieć premię. Ech…

  Obowiązuje S – potwierdza to sesja w USA. Brawo dla tych, co dziś łapali szczyt.

  10
 31. sumadartson

  Ło matyldo. Usiak do piekła. Co to wojna jaka czy jeno usiak w bankruty rusza?
  Trza było shortować z lewarkiem. No ale dobre i trochę. Jutro się dołoży.
  Zdrowie usiaka po raz pierwszy!!!

  2
  1. duch_natury

   @prezes ja myślałem, że Ty sobie jaja robisz z tymi L-kami. Jeśli istotnie takie działania czyniłeś ostatnio – to proponuję zdecydowanie:

   – popracować nad emocjami
   – popracować nad tym co to jest trend, jego siła / oscylatorami / analogiami historycznymi / jak odwracane są silne a jak słabsze trendy
   – jak przebiegają i przy jakich wychyleniach oscylatorów korekty w takich trendach
   – czytać innych – ja pisałem do Ciebie dwa razy, ostrzegał Red, Noob i paru innych a Ty pisałeś tylko o Mistrzu Andrzeju

   Zbytnia pewność siebie zawsze prowadzi do zguby – przeżywałem to kilkakrotnie i pewnie wielu z nas.

   I na koniec zastanowić się czy bananówka jest na pewno dla Ciebie.
   W US masz zawsze prawie płynne SL a tutaj można się nadziać w szczególności na rozchwianym rynku na duże luki.

   PS. Kończąc myślę, że otwarcie nie będzie bardzo nisko pomiędzy 1750-1760. I współczucie ode mnie masz.

   5
 32. noob

  noob 15 maja 2022 o 12:41Odpowiedz
  Bananowa jako głowne zalozenie ,dotarcie do 1850-60.Oczywiscie probujemy działac i reagowac.
  Dziwna sprawa ze statystyka jankow,zamkniecie swieczki tygodniowej na zielono 67%,za to lower low na 100% w obecnych uwarunkowaniach.hm.
  Zadałem dzis pyt odnosnie banana ,nie bez powodu.Tam zrobili jako przewodnik,banan nie musiał/musi bo wiadomo ze nadal wsio mozliwe i piłka w grze.Ktos popatrzyl cokolwiek? dramat.dawajcie łapki w gore huraa hura bessa nie znasz sie hossa a własnie ze bessa huraa .to jakos tak.

  4
  1. duch_natury

   Też uważam, że to może być dobra okazja do wejścia w L.
   Piszę o Usiakach bo na bananówce się srednio znam – to poziom Master.
   Jutro lub piątek będę szukał okazji do wejścia – może nawet ustawię jakieś zleconka na dzisiejszą nockę.

   2
 33. Prezesso

  Ja jutro muszę niestety uciekać z L i jeśli Azja też będzie krwawić, to biorę S i ani myślę o L, chyba że przejdą 2 000. Ale wtopa niemożebna rano będzie. Płacz, rzewny płacz, szloch, nosz q…

  1
  1. duch_natury

   Jutro dwa warianty.
   Azja pogłębi spadek – dla mnie korzystniejszy próbuję wejść nocą w L w okolicach poprzedniego dołka (11700).
   Azja będzie odreagowywała – dla Ciebie lepiej jeśli chcesz koniecznie opuszczać L-ki bo otworzy się wyżej. W tym drugim wariancie czekam z L-kami do otwarcia US lub do piątku-poniedziałku.

   1
 34. sumadartson

  Jest dobrze. Forumowe inweststory znów szukają dołka aby dobrać L. Można zatem śmiało dobierać shortkonie. Na bolkowej górce, rzecz jasna.
  Gdyby panawojtkowy kanał znów wylał, może być powódź stulecia

  3
  1. duch_natury

   Ja mam zawsze należny szacunek dla Bananówki – dla mnie to poziom Master gdzie grają wszelakie cwaniaki-warszawiaki.
   Mam też zawsze na uwadze, że nasza giełda w punktach przełomu potrafi się rozsynchronizowywać i wyprzedzać przełomy na zachodzie.
   Więc jeśli fala, która zaczęła się wczoraj na zachodzie jest ostatnią szybką falą strząsającą ten impuls bessy to obstawiam, że nowego dna bananówka już nie zrobi w przeciwieństwie do zachodu, gdzie jeśli nie dzisiaj to w najbliższej przyszłości spodziewam się nowych denek.
   Jeśli jednak ten impuls spadkowy w US ma potrwać kolejne 2-3 tyg. to i owszem na nas też przyjdzie pora.
   Do obserwacji dzisiejsze zachowanie W20 – czy będą skutecznie bronili strefy 1740-1750.
   Generalnie Apacze na razie bezrobotni uaktywnią się najwcześniej w okolicach denek w US 😉

   3
    1. sumadartson

     No i proszę waszmości ostatnie dno na wig20 potwierdzone zgodnie wskaźnikami AT, nakazuje się liczyć z nowym już nie potwierdzonym dnem (jakowaś dywergencyjka przed zmianą trendu). A granie L w wyraźnym trendzie spadkowym to postawa marzyciela-utracjusza. Choć nie wykluczam większej podbitki.

     1
     1. sumadartson

      A czy waszmoście L-kowicze zapalczywe wiecie że są na świecie również S ? Jak szlachta (w starożytności bodaj) podpisywała w BM umowę na konie to z myślą o shortkoniach jeno. Zamiast L lepsze profity dają perły s.a.

 35. fast_market

  Według stanu na 29 kwietnia wartość aktywów PPK wyniosła 8,6 mld zł, o 3,9 mln zł mniej mdm -poinformował PFR Portal PPK.
  Liczba aktywnych rachunków PPK wyniosła 2,60 mln wobec 2,58 mln na koniec marca.
  Łączna partycypacja w PPK wynosi 32,0 proc. (PAP Biznes)

  2
 36. Idmmaximus

  Tak jak od dawna podobają mi się stalówki …tak coraz ciekawiej wyglądają chemiczne spółki z Grupa Azoty na czele …. Myślę że Ciechy , Police i Puławy
  Wyglądają coraz ciekawiej te dwie ostatnie mają najbardziej co nadganiać 🤔 tylko że tam ff malusi ale to może być też na plus …. Puławy dobra dywidendę będą wypłacać …a i obie spółki po 3 letnim trendzie boczno akumulacyjnym 😁

 37. duch_natury

  “Prezesso to jednak nie Andrzej tylko Primapizdus”

  Primapilus czy jakoś tak miał inny styl wypowiedzi, dużo bardziej merytoryczne i z szacunkiem.

  Zdecydowanie prezess Andrzej – sam się przecież wydał w jednym z postów 😉

  3
  1. sumadartson

   Zależy. Jak spojrzeć z Hołdu Pruskiego to okrutnie silny.
   Zbyt długie tuptanie po dnie, kończy się z reguły jego załamaniem.
   Zaraz się pomodlę w intencji moich sponsorów eLkowiczów.
   Wszak warto się modlić za dobrodziejów naszych.

   1
  1. sumadartson

   Wskaźniki AT każą raczej w perspektywie kilku? sesji czekać na nowe dno dywergencyjnie negowane. Jednak jak kanał panawojtkowy powtórnie wyleje to już może nie być tylko naruszenie wsparcia

     1. sumadartson

      Sory nie doczytałem że chodziło o Międzymorzan zza Buga.
      Dobrze że nie będziemy się naparzać politycznie bom dziś okrutnie kontent z dzisiejszych wpływów do sakwy.
      Sława ekscelencji.

      2
 38. noob

  Oh come on @Karnak.
  Statystyki sa aby je łamac przeciez;-)
  Nie grac przeciwko nim rowniez,szczegolnie jak podaje ,ze wszystkie proby wypadły na pogłebienie,pare dni temu podałem.
  Tak wogole to kazdy wie,wydaje mu sie,widzi,czuje ze zbieraja albo podpucha.Skat to wszystko wiecie.Inni tego nie dostrzegaja hm.Czapki z głow….bananowa i tak fajnie sie zachowuje na tle jankow,walczy byc dzielnie.Trzeba byc gotowy na wszelkie opcji ,jak wiem,toz to nie giełda;-)

  4
    1. noob

     Obstawie,ze nie.Zerkamy czy pierw wypełnia lower low,oby.
     67% takie sobie ale szanse wieksze wskazuje.To nie zamkniecie przy maksach po zrobieniu nowych ,pisze o jankach wtedy 81 albo 76% a to juz znaczna roznica.Patrzymy co zdecyduja.

  1. macarek

   Jakby można było porównać czas waluty złotej i klasycznej spirali deflacyjnej z fiat money, to może by to coś miało sens. Teraz indeks w drukowanej walucie ma tendencje do podążania za podążą pieniądza.

  1. red.007

   Nie wiem czy o bieżące chodzi,ale u mnie jest to:

   “red.007 17 maja 2022 o 12:52
   Si Panie Duchu.
   Do Ski szykować się czas,z zejściem poniżej 12 maja.
   Wyjście nad 29 kwietnia dopiero zmieni trend,ale to jeszcze nie w ruchu od 12 maja.”

   SL 1833.

   7
  2. duch_natury

   U mnie dzisiaj jedno udane wejście NSQ +140pkt (jakbym poczekał to by było ponad 200). Obecnie bez pozycji – najprawdopodobniej zostanę bez do poniedziałku – chyba, że jutro by się wydarzyła jakaś ciekawa panika.

   1
  1. duch_natury

   W analogii W20 bardzo nurtuje mnie podobny przypadek wskaźnikowy historyczny – grudzień 2015r.
   Tam był w grudniu 2-3 tyg. przystanek w bessie po czym ostatnie uderzenie bessy trwające 3 tygodnie.
   Z drugiej strony inne analogie pokazują możliwość rozpoczęcia zmiany trendu od zeszłej strony.
   Więc – chwilowo gram NSQ z krótkimi wejściami i ciasnymi SL, i tak pozostanie do czasu aż wykrystalizuje mi się lepiej obraz rynku.

   1
 39. wider_swider

  mac erson, koncepcja u mnie jest taka że słabość w USA jest już wykorzystywana do akumulacji innych rynków. W20, DAX, Nikkei nie pogłębiają dołków z wybuchu wojny.
  Aby potwierdzic zakończenie spadków na długi lub bardzo długi czas Nasdaq musiałby jutro wzrosnąć co najmniej w rejon 12400, a najlepiej 12550. Jesli by sie tak stało to wskakując na wykres W1 traktowalbym świece z zeszłego tygodnia jako tę z 9 maja 2021.

  2
    1. wider_swider

     Ciężko powiedzieć. Okres akumulacji też może trochę potrwać więc niekoniecznie musi być jakaś totalna wyprzedaż.
     Ja szczerze mówiąc nie wiem jak nisko to może spaść ale wyznaczam sobie poziomy powyżej którego zmieniam nastawienie na prowzrostowe. Obecnie trwałe przebicie 12550-12600 to dla mnie zmiana trendu na wzrostowy. Poniżej wyłącznie short.

     1
 40. noob

  “Fed’s George Says Central Bank Watching Stocks, Confirms Fed Ok With Lower Prices”
  George: “It’s hard to know how much will be needed” in terms of tightening financial conditions
  but she described the recent activity as the “beginning” of tightening financial conditions.
  zh: anyone hoping for a quick bounce in stocks here is literally “fighting the Fed”

  1. noob

   @Luto,jestem gotow w kazdej chwili.
   Miałem na jankach lke w tamtym tyg.Na fw miałem 2 razy elki na dt.Nie zostajac na noc.
   Macd wyszła ponad 0 na dziennym,poki co najwazniejszy orez byka i musi bronic jak niepodległosci.

   3
 41. duch_natury

  @wider
  Zgadzam się co do poziomu 12500-550 jako klucz do nastawienia pro-wzrostowego.
  Moje zagrania w stronę L wynikają z innego czynnika – z tych poziomów wyprzedania statystycznie mamy blisko dołka. Więc – oddalenie się od poziomów 12500 + odpowiedni układ wskaźników na H1, H4 wskakuję na L, gdy zbliżamy się do oporów lub wywala mi SL wyskakuję z rynku.
  Przesuwanie w dół NSQ tym bardziej moim zdaniem zmniejsza ryzyko średnioterminowego grania w stronę L.
  Ale – trendowe granie jakie Ty uskuteczniasz cały czas tylko S.
  Ja jestem frikiem i tak już chyba pozostanie – na czuja ze swoimi analogiami wskaźnikowymi i czasowymi 😉

  1
 42. DrQuality

  Cały świat główkuje jak walczyć z inflacją , a tu masz … Noż , kużwa , przecież to jest minister dumnego narodu wstatjącego z kolanów .
  Ktoś to to wybrał . Chyba zsumyobdartson z jego pisokomuszą czeredką .
  Maląg : “Wypłata również w tym roku czternastej emerytury to nasza odpowiedź na inflację “

  22
  1. rivsay

   Zobaczymy co będzie przed wyborami.

   Potrafię sobie wyobrazić w “ramach walki z inflacją” wypłaty po 10 000 na gospodarstwo domowe, jest ich 15 milionów, koszt 150 miliardów obligacje BGK->NBP (więcej już zrobili).
   I później specjaliści mówiący że o tyle urosło PKB (pewnie możliwe w wyniku inflacji) i że to nie ma absolutnie żadnego wpływu na inflację czy kurs PLN (czyli też inflację)

   Jest super

   4
 43. macarek

  Jak już analizujecie 2000/2001 to polecam wykres tygodniowy i analize Rsi. Tam potrafiła być długa sekwencja spadkowa bez wejscia w strefe wyprzedania. Dopiero lokalne końcowki tam się wbijały. A teraz proszę zobaczyć co jest teraz….
  W 2008 było bardziej stromo ale tam był upadek systemu bankowego. Więc nie ten wzorzec.

  3
   1. rivsay

    “Następny kryzys, do którego prowadzi nas obecna polityka fiskalna i monetarna połączy najgorsze skutki wszystkich dotychczasowych – inflację, recesję, bezrobocie oraz bankructwa zadłużonych rządów, przedsiębiorstw, banków i zwykłych ludzi – twierdzi Nouriel Roubini”

    1
 44. Griot1234

  Jak przyszły trup patrzy na rynek. Nam 55 lat i ostatnio powiedziano mi ze chyba mój przyjaciel odrósł ,ale po 3 tyg.okazalo się, że to tylko zakażenie. Więc jest ok po za tym, że kończy mi się niemieckie ubezpieczenie. Po konsultacja h z prawnikiem wiem ze musze przeprowadzić się do niemiec dobrze że mnie na to stać.I ze miedzy Szczecin a Loknitz jest 30 km.moze sie to uda spiąć niczym naucze sie niemieckiego a rak mi łba nie rozwali. Ale nie o tym chciałem pisać.

 45. Griot1234

  Chciałem pisać o spekulacji
  Na której sie nie znam choc handluję na gpw od początku co jako niepełnosprawnej osobie przyniosło ok 0.5zysku mlnjak pomysle jaka byla moja transformacja .i ile qydawalem na prowizje to makabra.od kilku lat soekuluje macro.pplecam zajmuje pozycje co pare lat i coesze sie z inteligentnych procentow .pozdrawiam czekam aż wszyscy łapiący dołki odpuszczą o nastanie wielkiarazm .boy to nie new york.ani chicago.

  4
 46. sumadartson

  @doktorQu
  //ktoś to wybrał//

  doktorQu
  A jak mógł nie wybrać gdy cała opozycja owego ktosia do takowego wyboru przymusza bezustannie.
  A to wampira udaje i wrzescy: będziemy was katoliki piłować aże do połowy.
  A to wyłazi zombie i gada że trza tysiąc szpitali zlikwidować.
  A to ssmana udaje i pitoli: polskość to nienormalność i medal imienia jednego z największych antypolskich sukinsynów w historii rzeszy, od niemieckiej baby przyjmuje
  A to brzuchomówca pyta czy ruski gaz gorzej się pali niż norweski
  A wy się doktorQu pytata kto to wybrał. Zombiaki i wampiry jarka pchajo do władzy a wy jeszcze ich za to chołubita, rozumicie.
  I nie dziwota że jedna czeszka wystrachana tym waryjactwem wrzescy w PE że tych polaków trza zagłodzić.
  Jakby oPOzycja zawarła swoje jadacki, wicie, to cisza zmiotła by pisiorów z koryta.
  No ale sponsor ze wschodu i zachodu puściłby ich wtedy z listy płac, rozumicie

  9
   1. sumadartson

    Ekscelencja to z rana niekumaty jak jaśka z zapiecka od nachodźców z drągami. Wampiry, zombie i ssmany to som z pis?
    A potem pretensja że fałszywy strateg ekscelencję od głupków zwyzywał.

    5
  1. duch_natury

   Ja dzisiaj odpoczywam – wieczorem przychodzą goście więc trzeba się przygotować do bibki 😉
   To co pisał Wider ewidentnie widać po rynkach wschodzących, metalach że jest podbieranie wykorzystując spadki w US.
   A czy USiaki pociągną rynki jeszcze w dół – na to liczę ale zobaczymy. Na bananówce wczorajszy test strefy 1750 udany, byki silne.

   2
  1. duch_natury

   Mistrzu od paru dni byle pierdnięcie rynku a Ciebie wożą w lewo i prawo i w ciągu godziny LLLLL zamieniasz na SSSSS.
   Albo jesteś trendowiec i masz wytyczne dzienne gdzie się zmienia trend średniookresowy albo próbujesz traidingu, gdzie z tymi emocjami nie wróżę kariery.

   3

Dodaj komentarz