Nadchodzi czas obligacji skarbowych?

W maju roczna dynamika CPI w Polsce wzrosła według wstępnych danych GUS do najwyższego od 1997 roku poziomu 13,9 proc.

Ten bardzo silny wzrost cen detalicznych powoduje, że realna wartość zarówno dochodów jak i zasobów pieniężnych zaczęła spadać i już w maju osiągnęła wartości ujemne. Zapowiada to silne spowolnienie gospodarcze w najbliższym czasie. Sygnałem tego był dziś silny spadek wskaźnika koniunktury gospodarczej PMI dla Polski do najniższego poziomu od maja 2020.

Plusem obecnej sytuacji jest to, że wiemy mniej więcej gdzie obecnie się znajdujemy w ramach cyklu koniunkturalnego: w prawym górnym rogu poniższego schematu, czyli po szczycie dynamiki wzrostu gospodarczego, ale przed/w trakcie formowania szczytu tempa inflacji.

Czyli powinniśmy siedzieć na gotówce i szykować się do zakupów długoterminowych obligacji skarbowych.

W ciągu minionych 2 tygodni niektórzy inwestorzy już nie wytrzymali i rzucili się do zakupów polskich 10-latek. W rezultacie ich rentowność spadła z ponad 8 proc. (najwyższego poziomu od 20 lat) poniżej poziomu 6,5 proc.

Trudno oczywiście ocenić, czy szczyt rentowności polskich 10-latek jest już za nami, czy też może czeka nas jeszcze jeden – już pozbawiony dotychczasowej dynamiki – wzrost rentowności w kierunku górnego ograniczenia widocznego na powyższym obrazku kanału trendu spadkowego, ale niewątpliwie można uznać, że długoterminowe obligacje skarbowe są obecnie najbardziej obiecującą główną klasą aktywów.

Komentarze

     1. BK

      Ekonomia powinna wspierać przepływ kapitału na rzecz USD, wiec faktycznie 0.8 jest w grze, ale tez na aktualnym poziomie 1.05 jest silne technicznie wsparcie. Wiec trzeba uważać na gwałtowne ruchu przeciwne. Niestety nie znam się na takim cinkciarzeniu;)

      1. fast_market

       A co z gigantyczną nierównowagą w handlu zagranicznym, która się wciąż powiększa? Nie ma opcji by to się poprawiło bez osłabienia USD. Wg mnie on na razie jest mocny słabością innych walut. Ale to nie będzie trwało wiecznie.
       Proponuję obserwować JPY, CHF, AUD no może też CNY bo stamtąd będzie widać pierwsze sygnały końca. Surowce już dały, ale rynek ma swoją inercję.

       3
   1. macarek

    Jak najwieksze ryzyko cenowe. Czyli niski kupon i wysokie dyskonto. To na zmianie ceny mi tu zależy, po co trzymać 10 lat. W końcu jak teraz są po 65 to zakładam, iż po cyklu obniżek dojdą do nominału.

    2
   1. cebeerxx

    Pecet, przepraszam cię za głupie pytanie ale czego to jest wykres?
    Malujesz tam docelową kreskę w okolice 310 dolarów na początku 2024, czyli za półtora roku, podczas gdy na dzisiaj, po 30% spadku raptem w 3 miechy już masz 350???

    2
    1. Pc39442

     ale to bylo malowane jak byla cena 447 (patrz czarny prostokat na osi ceny). zakladalem ze minimum minimorum to ten poziom fibo. teraz uwazam ze spadnie na dno covidowe, zreszta tak samo jak kagieh

     1
 1. konsultant122

  No chyba że zaplanowali 2470 -1200 =1270 przez… 12 miesiecy
  8 miesięcy spadków minęło , to 2/3 całości czyli 800 punktów od szczytu. 2470-800=1670. No i się kisimy. Ale w listopadzie koniec spadków? Za wcześnie chyba.

  2
  1. Griot1234

   W tym nagraniu widać dlaczego przeciętni japończycy boją die wojny, która się toczy w Ukrainie. Ciekawe dla mnie pytanie brzmi czy oni mają zaburzoną optykę ,czy my przywykliśmy do tego że wojna toczy się tuż za granicą. Ale czy ktoś z odległych krajów będzie chciał kupić teraz Epol chyba nie…..wszystko jest orocesem ,nawet zmiana…….

 2. DrQuality

  Inflacja w Polsce 15,6 % . Jak z nią walczyć ? Nie wiecie , łon , który napisał jak niżej już raz z Morawieckim sformułowali nowe prawo ekonomiczne – trzeba podwyższac pensje powyżej inflacji , to wtedy suweren jej nie odczuwa . Poniżej nastepne prawo – obniża sie inflację wybierając lampę naftową zamiast prądu , chrust zamiast węgla , kupując wczorajszy chleb ,,jeśc jeden sznycel mielony zamiast dwóch etc . Proste ? Proste , Można ? Mozna .
  ” inflację bazową (bez cen energii i żywności) odpowiadają emeryckie 13 i 14 emerytury. A przecie każdy normalny człek wie, że po podwyżkach prądu, wungla, gazu i nafty emeryt musi wybierać między prądem a lampą naftową, gdy na wungiel albo gaz już emerytury nie stanie po zakupie mlika, serka i wczorajszego ćwierci chleba. To jakim cudem emeryt odpowiada za inflację bazową gdy ostatni grosik wydaje na wszystko poza nią”
  Ps. Zwracam uwage , że tacy mędrcy / Zsumyobdartson , Szczena i postkomusza czeredka / wybrali łonych . To siem nie dziwta , to co siem dzieje , to efekt .

  20
  1. DrQuality

   Jedyny pozytyw sytuacji – astefaniak dzisiaj w TVPINFO nie komentował inflacji . Chłop może przejrzał na oczy , ale wstyd zostanie z nim do końca życia . Komentował inny gwiazdor , niejaki Rybacki , ale w stylizacji astefaniakowo podobnej – czyli żenua .

   15
   1. sumadartson

    Myślenie? Absolutnie. Un pomyślał i wymyślilł że za inflację bazową (bez żarcia i energii) winne są emerytury. I wzmożony zakup pieluch za 500+.
    Popslany i myślenie to się nie da zrobić.

    15
     1. sumadartson

      Za was towarzyszu doktorQu to myślą polskojęzyczni, co widać, słychać a nawet zapewne czuć. No ale czegóż wymagać od kopertkowych oligarchów. Z przodu liść, z tyłu liść a pośrodku…🐏…doktorQu

      10
  2. tmoore

   ZROBIE ZA Pana ”coming out” – nie jest Pan lekarzem i jest Pan jak to mówią “umiarkowanie uposażony w inteligencję” w tamtym roku i 2020 śmiał się Pan ze mnie że przewidywałem b wysoką inflację teraz Pan kwiczy że jest, dla pocieszenia – od grudnia będzie spadać resztę Pan przeczyta dla all. N a marginesie ze spółek value mam 15 % dywidendy i jeszcze się nie skończyło

   9
 3. tmoore

  All`; dla przypomnienia tmoore
  14 lutego 2021 o 14:53
  Odpowiedz
  Tutaj się z waszmością zgadzam – banki są (wg mojego skromnego zdania) długofalowo złą inwestycją. Po wprowadzeniu pieniądza CBDC o pieniądzach w części centralnej będą decydowały banki centralne. w części DeFi będzie rządził BTC + ETH oraz parę innych (odpowiednikiem w ostatniej bańce są FANG). Pewnie duże banki nie upadną, ale ich znaczenie będzie spadać. IMHO to stara gospodarka. Rzeczywiści lepiej już w budownictwo i torownictwo stawiać imho.1. tmoore
  16 lutego 2021 o 16:33
  Odpowiedz
  problem polega na tym, że cena i GLD i SLV jest gigantycznie zaniżona przez szorujących. Powrót przynajmniej do częściowego parytetu złota jest możliwy tylko i wyłącznie w oparciu o Azję – konkretnie Chiny i Indie a żeby to się stało musi dojść w kolejności do:
  1. Upadku USA jako potęgi globalnej – oglądamy
  2. Katastrofy finansowej jak 1929 (jesteśmy niedaleko ale jeszcze nie w ym półroczu)
  3. Upadku systemu FIAT – dlatego się pytałem o renminbi
  4. Odwrócenia parytetu mężczyzn nad kobietami w Chinach (odwrócenia demograficznego) co jest możliwe tylko w przypadku chińskiej Syberii z ruskimi kobietami czyli hatlend ło.
  Konsekwencje takiego przemeblowania są tak straszne, że wolę moją k,walutową kwadrygę – chociaż tutaj też klasa średnia zostanie zniszczona (inflacja, stagflacja – do wyboru do koloru)
  1. tmoore
  16 lutego 2021 o 16:39
  Odpowiedz
  Obdarzono nas wszyskich chińskim przekleństwem – obyś żył w ciekawych czasach –願你生活在有趣的時代 12 lipca 2020 o 16:22
  Odpowiedz
  odp. Sir Guy: Guy Fawkes 12 lipca 2020 o 14:15Odpowiedz
  Moim (skromnym oczywiście) zdaniem, mamy jesień przedwojenną.
  odp. Sir Sumardatson: mamy środek zimy inwazja na Ukrainę to wrzesień 1939
  Chyba nie miałem racji – czyli land crisis 1920 dopiero będzie inwazja na Ukrainę to raczej początek czegoś na kształt I WW (jeśli inwazja będzie) Great War przed nami czyli..lato Kondratiewa w pełnej krasie:
  1. wzrost cen złota !!
  2.Obawa inflacji
  3. Brak zaufania do wszystkiego ( w jesieni wszyscy ufają wszystkiemu, złoto spada)

  3
 4. tmoore

  INFLACJA;tmoore
  6 maja 2021 o 10:21
  Odpowiedz
  Stóp procentowych przy takim zadłużeniu państw nie podniesie w 2021 ŻADEN bank centralny. Takie zadłużenie przy normalnych stopach procentowych JEST NIESPŁACALNE i w KAŻDYM przypadku doprowadzi do nowego WIELKIEGO KRYZYSU i paniki giełdowej. Jest to oczywiste, W praktyce Tomas Piketty w swojej książce omawiał 2 metody wyjścia przez państwa z takiego poziomu zadłużenia:
  1. wojna
  2. inflacja
  Czeka nas 10 lat inflacji (jak w latach 70 tych w USA). Co tu jest do rozumienia? Chyba, że ktoś woli wojnę. I to nie taką na obrzeżach, ale taką, która pozwoli Bankom Centralnym unieważnić odsetki z obligacji, terminy wypłat etc. Najlepiej anulować zadłużenie.
  Trzeba się zaadoptować do dekady wysokiej inflacji i cieszyć się, że to nie wojna. Zapomnijcie o obligacjach i lokatach bankowych. Będą się koledzy cieszyli jak nie będzie ujemnych stóp procentowych już w 2022 roku. Jak wprowadzą CDBC (central bank digital currency) a wprowadzą – bo już się przygotowują – to będziecie mieli ujemne stopy procentowe. Na bank (centralny :)).
  W takiej sytuacji dalsze labidzenie na politykę Glapińskiego uznaję za nudną i bezsensowną, bo robi to samo co wszystkie inne banki. Mało tego, ujemne stopy procentowe w strefie Euro mogą już być w 2022 albo – dla przemysłu i firm już w tym roku. Kto tego nie rozumie i traci czas na jęczenie zostanie za dekadę z wyczyszczonym kontem.
  No, starczy tego na maj. Powodzenia inwestorom
  moore
  6 maja 2021 o 13:03
  Odpowiedz
  To będzie inflacja 8% najwyżej koszyk CPI znowu zmienią- wyjmą cebulę a wstawią łódź podwodną, albo satelitę kosmiczną. Realna inflacja już jest w granicach 5-7%. W CPI nie przekroczy 5%. Nie podniosą stóp, bo ŻADEN bank centralny nie podniesie. Nie podniesie BO NIE MOŻE:
  https://www.crfb.org/blogs/new-budget-projections-show-record-deficits-and-debt

  Sposoby redukcji długu:
  https://www.thebalance.com/interest-on-the-national-debt-4119024
  tmoore
  6 maja 2021 o 13:26
  Odpowiedz
  Obsługę długu przez inflację przetrenowali to w latach 70 tych. Wzorem Chin wprowadzą CBDC o określonym terminie ważności – nie wydasz, tracisz np 15% w następnym kwartale. więc będziesz mial inflację, bo tylko to gwarantuje obsługę długu z CBDC o „terminie ważności” i ujemnymi stopami procentowymi do pobudzenia PKB. A jak będzie CDBC no to sobie kaski do skarpety nie wyjmiesz. Taki jest pomysł już artykułowany i trenowany po cichu (Chiny już wprowadziły juana CBDC) a Europejski Bank Centralny oficjalnie się przymierza. A że to zmasakruje klasę średnią – to trudno, jak jej nie będzie to jeszcze lepiej – zostaną tylko korpo i państwa do wyboru
  https://zapodaj.net/876413c4e520b.png.html

  2
 5. rivsay

  No proste, wina Tuska 🙂

  Ryszard Terlecki
  @RyszardTerlecki
  ·
  8h
  Gromada nieudaczników z Tuskiem, Kosiniakiem czy Hołownią krytykuje rząd (?!) za inflację. Gdyby to oni rządzili mielibyśmy 60 procent inflacji jak w Turcji. Na szczęście mogą tylko jazgotać.

  11
 6. wider_swider

  Dołek już był mój miły więc możesz się w pełni zająć wypoczynkiem i nie zaprzątać sobie tym głowy. Kolejna bessa za kilka lat więc znów będzie okazja coś złapać 😉
  Baw się dobrze 🙂

  duch_natury 1 lipca 2022 o 20:41
  Na odchodne (wyjazdowe) mi wychodzi nowa projekcja dołek za 2-3 sesje więc pewnie z plaży będę coś tam łapał 😉

  6
  1. duch_natury

   Pewnie, że się zajmę wypoczynkiem jest bessa, jest Kitchin, więc jak nie za 2-3 dni to za 2-3 tygodnie a jak nie to za 2-3 miechy swoje lub niższe ceny dostanę 😉

   “Baw się dobrze 🙂”
   Dzięki 🙂

   3
   1. wider_swider

    Nie bądź taki pewny, bo znów rynek ucieknie 😛
    Jaja sobie robię oczywiście. Bez sensu tworzyć FOMO, ale jest weekend więc mam pewność że nie wpłynę na jakąś Twoją emocjonalną decyzję.
    Na 12900 ja też się cashuje 😉

    2
 7. Griot1234

  Co do Stefaniaka to wolę suche komunikaty na jego blogu. A Jeśli chodzi o rynek to nie wiem czemu ale w tym cyklu mój chory łeb nie patrzy na rynek normalnie tylko cały czas przez pryzmat konfrontacji amerykańsko chińskiej i nie wiem czy mi łeb wyprali czy mysle prawidłowo.Bo tak normalnie to jest jak pisz Pan Białek i inni analitycy ,a jeśli nie jest normalnie to tak wyssają tego zielonego, jak z Polski za czasów Gierka . Ps nie mogę znaleźć po ile chodzą obligacje Estonii i Litwy 10 latki.przy 20 procentowej inflacji. Pozdrawiam wszystkich życząc bykom mego byka….w rozumowaniu.

  2
 8. Griot1234

  Powyzej dalem link do wypowiedzi mlodej Japonki dalem opis ale nie zapisałem chyba .Chodzilo mi o to czy my za bardzo przywyklismy do wojny za granicą czy też Japończycy przesadzają.Ale jak widać kazdy ma swą optykę jesli ma kupić np. epol czy innego etf na rynek polski.

  1
  1. macarek

   Znają historię z 39 i teraz też widzą jak aktywnie się w to włączamy. Wojna to nie zaplanowana wycieczka, i w każdej chwili, wbrew różnym uspokajaczom, jest miejsce na eskalację.
   Widać też, że okoliczne panstwa musialy podnieść stopy, czyli rekompensatę ryzyka najbardziej.
   Nasze Pmi szybko dogania chińskie w spadku. A propos Chin, to czy Japonia i Korea Pd są takie bezpieczne? Teraz widać po co zostawili Koreę Pn – by była pierwszym atakujacym…

   2
  2. macarek

   Zresztą wystarczą konkluzje ze szczytu:
   – NATO ostrzega, że konflikt może wymknąć się spod kontroli praktycznie w każdej chwili
   -W przeciwieństwie do okresu zimnej wojny obecny impas nie jest zakotwiczony w równowadze dwóch wielkich, supermocarstwowych przeciwników, czyli USA i ZSRR
   – Rozpadła się architektura nierozprzestrzeniania broni atomowej z lat 80. i 90., a Finlandia i Szwecja (wiadomo co) ….
   – Szef NATO: zagrożenie przewyższa to z czasów zimnej wojny i jakiekolwiek wkroczenie na terytorium sojuszników sprowadzi na Putina cały gniew zachodniej siły militarnej
   I dalej: jeśli dojdzie do pełnowymiarowej wojny między Rosją a NATO, wtedy ujrzymy cierpienie, szkody, śmierć, zniszczenia w skali, która będzie dużo, dużo gorsza niż to, co widzimy dziś w Ukrainie

   2
 9. wider_swider

  Ja Stefaniaka nie jestem w stanie słuchać bo do szału doprowadza mnie to jak w nagraniu mówi że “w dzisiejszym WPISIE bedzie o…”. Wpis to może być na blogu a nie w nagraniu. Jeśli odnosi się do jakiegoś wpisu to powinien powiedzieć że “w nawiązaniu do dzisiejszego wpisu na moim blogu…”. Przełknąłem to ze 2 razy ale chyba w ten sposób zaczyna każdy odcinek, dlatego na mnie sprawia wrażenie niekompetentnego.

  5
  1. BK

   Pamiętam jak zaczynał w Katowicach w 2004/2005 roku. Trzytulony był wtedy do Jacka Maliszewskiego. Oboje to są „gadacze”, a nie analitycy. Analitykiem przez duże A to jest Wojciech Białek.
   A to że zaśmieca tutejsze forum informacjami o nowych, „konkurencyjnych” publikacjach, dodatkowo go w moich oczach dyskwalifikuje.

   21
 10. wider_swider

  Chociaż mogę się mylić bo tu na forum bywa taki jeden ziomek co nie potrafi sklecić jednego zdania w zrozumiały sposób po polsku, a często ma trafne prognozy. Niestety dowiaduję się o tym po fakcie jak cytuje swoje wypowiedzi że trafił. W czasie rzeczywistym to są dla mnie hieroglify, ale pewnie dla innych kosmitów ten przekaz jest zrozumiały.

  2
   1. Max2

    I przez takie stwierdzenia bliżej im do Rosji niż do demokracji. Demokracja według PiS-u niesie za sobą zagrożenie “tradycyjnych wartości” dzięki którym mogą tracić wpływy z kościołem włącznie.

    5
 11. DrQuality

  Timur – najpierw uwaga ogólna .
  1/ zacytuję Gospodarza – ” Nie pochlebiajcie sobie ” – żeby sie z Was smiać , musiałbym Was czytać . Po Waszej analizie , stwierdzającej , że superszybka kolej z Warszawy do Lizbony jest uderzeniem Unii w Via Baltica przestałem zwracać uwagę na Wasze wpisy
  2/ co do coming outu – już myśłałem , że odkryliście , że jestem kryptogejem jak Wasz Naczelnik , uff jednak nie .
  3 / chwalenie się zarobkami giełdowymi to jest dziecinada , tak myślę . Zresztą kogo to obchodzi .

  9
  1. DrQuality

   teraz do remu – bede zbijał Waszę wynurzenia a vista de rękaw – part 1 .
   Tutaj się z waszmością zgadzam – banki są (wg mojego skromnego zdania) długofalowo złą inwestycją.
   Od 02/2021 wig banki wzrósł o 100 %
   Rzeczywiści lepiej już w budownictwo i torownictwo stawiać imho.1. tmoore
   W 02/21 wig budownictwo formowało szczyt . Trakcja od 02/21 do dzisiaj spadła 50 %

   6
 12. DrQuality

  part 2
  “Tomas Piketty w swojej książce omawiał 2 metody wyjścia przez państwa z takiego poziomu zadłużenia:
  1. wojna
  2. inflacja”
  1 / tak , ale 2 zonk . Piketty proponuje : ” rozwiązaniem tego problemu jest globalny podatek od zysków kapitałowych .
  Wam siem pomylił Piketty z Patkowskim , chyba . Nota z benkiem – Polska chyba zawetowała tą propozycję na jakimś szczycie i nie przeszło .
  “Mało tego, ujemne stopy procentowe w strefie Euro mogą już być w 2022 albo – dla przemysłu i firm już w tym roku. Kto tego nie rozumie i traci czas na jęczenie zostanie za dekadę z wyczyszczonym kontem.”
  Ujemne stopy procentowe są chyba już tylko w Szwajcarii , ale nie na długo – stąd Francesco forever .
  “labidzenie na politykę Glapińskiego uznaję za nudną i bezsensowną, bo robi to samo co wszystkie inne banki”
  Kiedy inne banki podnosiły stopy , Jaszczomb bredził o deflacji .

  4
  1. DrQuality

   Wg mnie najbardziej dramatyczny passus to :
   “IMHO to stara gospodarka” . Sytuację , którą mamy obecnie potwierdza tezę , że nie ma starej , nowej gospodarki , starej nowej ekonomii – jest zawsze po prostu rzeczywistość gospodarcza gdzie 2+2=4 , a nie 3 czy 5 . Dodruk zawsze oznacza inflację , inflację trzeba zwalczać zaciskaniem polityki fiskalnej z jednej strony , podwyższaniem stóp procentowych przez Banki Centralne z drugiej etc , itd – to się już dzieje . Nota benek – wbrew Waszym twierdzeniom , że to sie nie stanie . Jęśli nie wrócimy do żródeł kapitalizmu w jego liberalnej formie to ” ratuj sie kto możę ” .
   Czekają nas krew , pot i łzy , tu i teraz . W 2008 roku była szansa , niestety ratowano banki ” too big to fail ” .Skutki tego są widoczne również teraz .
   2+2=4 !!!!!

   8
   1. DrQuality

    Tutaj mamy podsumowanie tego co nas czeka . Facet , który de facto rządzi Polską , myli Brejzę z Mejzą , Inowrocław z Włocławkiem rzecze :
    “Nie chcemy Polski, która żyje ze świadczeń społecznych; my chcemy Polski, która pracuje, która ma z czego żyć, która jest coraz bogatsza, coraz piękniejsza – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Białegostoku. Prezes zapowiedział, że będzie dążył do tego, by 14. emerytura była już stała”
    Pytanie – a z czego żyje teraz Polska ? Rozwiązanie to 14 emerytura na stałe ?

    10
    1. DrQuality

     Timur , tu macie rację : Banki długoterminowo to nie jest db inwestycja . Czy to już nie jest komuna ?
     Kaczyński w Białymstoku : “Banki muszą pójść po rozum do głowy i radykalnie podnosić oprocentowania depozytów. Jak nie, będziemy musieli obłożyć ich zyski podatkiem “

     3
  1. sumadartson

   Proste rozwiązanie? Strzelam w ciemno: Zapewne obalić pis. Ameryki nie odkrył. DoktorQu od zarania dziejów nic innego nie prawi. Ale nawet ten prosty program to za duży wiatr na ich wełnę. Niewykonalny.

   13
          1. sumadartson

           W ramach post scriptum: Owe przysłowie pasuje do ideologii komunistycznej: urodziłeś się w komunie, umrzesz w komunie. A to niekoniecznie musi się sprawdzić. U nas przepadła komuna a nawet oligarchia . Przyszłość kształtujemy sami. Jedynie szlacheckiego genu nie wydłubiesz.

           3
          1. Max2

           Można to przysłowie odwrócić, lecz musiałbym wiedzieć który w kolejności się hrabia narodził.
           Również dobranoc.

           1
 13. raksz

  Charakterystyczne dla Lemingradu: słyszą to co chcą usłyszeć lub bardziej to co musza mówić aby czuć się przynależnym do “elity”. Proszę zestawić ze sobą PKB per capita nominalne i wg parytetu siły nabywczej i zauważy Pan, że te 3 złote to trochę za dużo.

  10
 14. Pc39442

  HIMARSy na Ukrainie robia swietna robote. a takze haubice samobiezne 155mm.
  Podejrzewam ze nasi dostarczaja te pozostale 3 dywizjony kupione przez Ukraine. w tym miesiacu przychodza kolejne 4 HIMARSy z USA i 6 MLRSow z UK i Niemiec.
  to juz bedzie potega. Ruskie nie maja szans zdobyc juz kolejnej linii obrony Ukraincow w Donbasie. Przede wszystkim zeby do niej podejsc musza podciagnac swoje wojska i logistyke w otwartym terenie patrolowanym przez ukrainskie drony i pod lufami haubic z najnowoczesniejsza precyzyjna amunicja. To jest moment kiedy szala sie przechylila na korzysc Ukrainy. ruskie sa w pulapce. albo moga nic nie robic i Ukraincy ich wystrzelaja HIMARSami albo moga podejsc pod Ukrainskie linie i dac sie rozstrzelac przez haubice na podejsciu. To jest szach-mat.
  Ruskie juz cwicza zadymianie mostu w ciesninie kerczenskiej bo mowa jest o przygotowywanym ataku UKR.
  Girkin stwierdzil ze celem nadrzednym na wojnie jest doprowadzenie do zniszczenia potencjalu militarnego przeciwnika a ten cel nie jest realizowany w Donbasie przez Rosje tylko przez przez Ukraine. Operacja Donbaska ktorej celem jest zajecie kilku miast to z punktu widzenia strategii bezsens. Tymczasem Ukraincy szkola nowa armie na tylach do przeprowadzenia walnej ofensywy. Poza tymi dodatkowymi Krabami (18 jest a kolejne 54 Ukraina kupuje) mowa jest o wyslaniu jeszcze 600 czolgow. To by oznaczalo pozbycie sie nie tylko naszych Twardych ale i Leopardow co ma sens bo docelowo beda 2 typy czolgow: Abrams i K2PL.

  7
  1. Pc39442

   w ten to sposob Jaroslaw Madry Zoliborski wygra wojne na Ukrainie do konca tego roku i spowoduje potezne wzmocnienie pozycji Polski w Europie.
   Nie wiem czy wspominal o tym tusk na konwencie w Radomiu.

   13
   1. sumadartson

    A co to za jeden ten tusk?
    To ten co przemawia do pustych blokowisk w sochaczewie i.t.p. nie pozwalając ludziom spać na wzór ciecia anioła z alternatywy 4??? Śmieszny gostek. Mógłby robić u Barei

    23
  1. sumadartson

   Szlachta pisała o tym jeszcze przez rok przed wojniem: “powstanie Polska od morza do morza” a trole ruskie (i pruskie) o mało sobie kłów nie połamały ze złości. Tyle że to jeszcze trochę musi potrwać bo tępy ruchal jest nie do pokonania bez zaje..nia.

   8
  2. Pc39442

   Friedman mowi ze Obecnej wojny nie macie jak przegrać
   ale z tuskiem albo trzaskiem my bysmy ja przegrali. Bo oni by nie byli proaktywni. Oni by czekali az Niemcy i Francja podejma dzialania i byliby reaktywni. Wyslaliby Kraby dopiero jak Niemcy by wyslali Panzerhaubitze.
   a obecnie to Niemcy wyslali Panzerhaubitze bo zostali osmieszeni przez nasze Kraby. Zreszta oni samodzielnie nawet dywizjonu (18 haubic) nie wystawiaja tylko na spolke z Holandia. My wystawimy 4 dywizjony.

   16
   1. sumadartson

    Oni niczego by nie wystawili bo ówczesna premiera! głosiła taką doktrynę wojenną: “Jak przyjdzie pan! putin to schowam się z dziećmi do kuchni”. Szlachta wtenczas o mało nie zeszła z tego świata, bo na takie dictum ciśnienie skoczyło na 140/90. Zresztą pod rządami tych nieudaczników ciśnienie częstokroć skakało nawet wyżej.

    24
 15. Griot1234

  Czarny scenariusz na ropie podany dziś przez bloomberg wg wiodącego banku to 380 usd za baryłkę,jarek mowi ze obciąży banki podatkiem jak nie podwyższą depozytów a może i firmy energetyczne też sie obciąży solidarnościowym podatkiem .to cyba tylko akcje kruka kupić i czekać..

  4
 16. Griot1234

  Nie będę pisał o rynku, ani o tym, że nie wiem jak długo pociągnę ,ale o tym ze niepotrzebniena tym forum bądź co bądź ekonomicznym kłócimy się o politykę. Jeśli poczytamy materiały źródłowe to w wyniku reform ekonomicznych po upadku sowietów klasą społeczną ,która najbardziej spadła w pozycji stratyfikacyjnej byli robotnicy. I nie tylko w Polsce ale we wszystkich demoludach. Prawdopodobnie szczególy reform były narzucane odgórnie i zatwierdzane przez negocjatorów. Ktorz zostali wybrani przez ludzi z dawnej nomenklatury i opozycji . Podobne choć nie identyczne sytuacje miały miejsce w większości krajów postsocjalistycznych. I o tym nie pamiętamy, ale to doprowadziło do pamiętnych wyborów w których myśleliśmy ze mamy 2 gi cud nad Wisłą i będzie wieczna zgoda w państwie Polan. No i zaczęlo sie dziać to co dzieje się do dzisiaj .Szkoda że Po nawet w ramach marketingu politycznego nie przeprosi grup słabszych społecznie za brak minimum socjalnego za brak kontroli pip i etc naprawdę wielu januszów biznesu wykorzystywało siłę najemną do bólu. A do komitetu partii nie można się było iść poskarżyć. To teoretycznie grupa lepiej wykształcona i rozumiejąca mechanizmy rynkowe ponosi większą odpowiedzialność i tak stworzono przeciwnika zobciachowano jego grupę wyborczą,pamiętacie berety etc dziwiłem się że młodzi ludzie, którzy nie śmierdzieli groszem wspierają partię mocno liberalną. Którzy w naturalny sposób powinni wspierać lewicę, ale ona wówczas była w rozsypce no i tak naprawdę nie była lewicą.No i przyszły czasy Pisu sam na niego głosowałem, bo PO było koszmarem brało wszystkie stanowiska dla swej sitwy tak samo jak teraz robi Pis. I to jest straszne to nigdy nie powinno dotyczyć Firm notowanych na GPW i gminnych. Nie dorobiły się partie standardów rozstawania się z władzą ,która im kojarzy się ze stołkami i korytem. Tak sobie myslę ze i tak toczymy boje na parkiecie i to wystarczy i niech inni się opluwają w mediach, a to miejsce powinno zostać wolne od chamstwa i zawiści . Ps stronnictwo euroatlantyckie po upadku Austrowęgier było u nas zawsze mocne widac ze z psl weszli w Pis,ze tak powiem kontynentalne czyli niemieckie również i i obóz sowiecki obecnie rosyjski choc oslabiony też swe macki rozwija. No i mamy problem gdzie jest obóz piastowski, bo jak mawiał św pamięci mój ojciec Polska przestała być suwerenna po śmierci ostatniego Króla z tej dynastii. Pozdrawiam wszystkich życząc głownie zdrowia bo nawet mając trochę grosza trudno je niekiedy naprawić. I tak naprawdę nie wiem na kogo głosować, ale uważam że 2 kadencje to wystarczy. I naprawdę chciałbym usłyszeć od PO parę słów otuchy dla słabszych. Niedługo na emeryturę wejdzie pokolenie śmieciowych umów , i trzeba się za to wziąć, a nie przerzucać wszystko na średni biznes, bo mały też nie ma zbyt wielu środków zgromadzonych w instytucji która tych środków nie ma wcale……

  9
 17. Griot1234

  JAROSŁAW K. a wino tak pomyślałem, że ani on verde, ani rosso ani white ani porto on trochę tak jak sowietskoje igristoje……. o nie wiem czy to wino czy napój winopodobny. Szkoda, że w katastrofie stracił swego brata ,myślę, że byłoby może trochę inaczej……..

  1
  1. dino54

   Ciesza sie z rzadow PIS tylko Ci co graja na spadki.Przyklad wczoraj dyktator oglosil oblozenia bankow podatkami,dzis banki wala po -5%.Coz ich to obchodzi ze miliony udzialowcow TFI i OFE traca grunt ze oni zarabija.

   7
 18. Griot1234

  Wywiad jak wywiad nic nowego, ale jedno zdanie mnie rozwaliło ,bo nie wiem czy to gadanina czy fakt. Chodzi o kwestię z jakiego koszyka przerzucono (i teraz nie wiem kraj czy walutę bo to nie było doprecyzowane) i do jakiego wrzucono.

 19. Pc39442

  Dobra w artykule jest jak byk ze glownym problemem jest aktualizacja wyceny obligacji.
  a jaki jest tytul tego wpisu Pana Wojciecha?
  ano wlasnie.
  Moze to jest dobr moment na korekcyjne odbicie na bankach. szczegolnie ze kresla kliny i sa na wykonczeniu.

  2
   1. Pc39442

    Po pierwsze paniczne wypowiedzi prezesa Mbanku a teraz Pietraszkiewicza na pewno dotra do premiera-bankstera. I o to chodzi.
    po drugie z zapowiedzi tuska mozna wysnuc ze rozwali praworzadnosc w Polsce do cna wiec zamienil stryjek siekierke na kijek. sorry nie

    4
 20. Pc39442

  KPO bedzie. Morawiecki powiedzial jasno potrzebujemy tych tanich pozyczek. On ma w d. sady. tacy czy inni sedziowie jemu wsio rawno. oslabienie Ziobry i Dudy pewnie nawet mu na reke ale to juz nie wiem jakie tam przepychanki wsrod nich.

  natomiast zgoda na warunki KE to jest oczywiscie zepsucie polskiej praworzadnosci. To jest wprowadzanie bajzlu. ale i tak aby do 2027. potem juz jestesmy platnikiem netto!

  3
   1. sumadartson

    Ucz się ekscelencjo jak rządzić krajem. Taki jarek troszczy się o wszystkich. I o biednych emerytów i o zamożniejszych Polaków, żeby im banksterka należne procenty od oszczędności wypłaciła. To jest wódz, ekscielencjo.

    5
      1. sumadartson

       Najlepsi specjaliści od “kułaków” to z wyboru ekscelencjipodobnych wełniaków siedzą aktualnie w Brukseli i mają za zadanie namawiać lewackich urzędasów do bezprawnego blokowania funduszy należnych Polsce.

       7
          1. Max2

           A jak hrabia ma dowody na “bezprawne blokowanie funduszy” to hrabia powinien to zgłosić do prokuratury. Bo chyba hrabia popełnia przestępstwo ? 🙂

           1
          2. sumadartson

           Zgłoszę, zgłoszę. Niezwłocznie po dokończeniu reformy wymiaru sprawiedliwości.

           4
  1. sumadartson

   “Byłem cynikiem i karierowiczem (…) dla dobra kraju”.
   Typowy pogląd popslanego oligarchy. Oni stocznie i kopalnie likwidowali dla dobra kraju. Kraju angeli i włodeczka. W planach był jeszcze Lot dla Lufthansy, Lotos dla Gazpromu ale naród ich uprzedził. Dobrze że BYŁ cynikiem i karierowiczem. Ach ci polskojęzyczni już bliscy pomieszania zmysłów przez własną propagandę.

   21
 21. sumadartson

  Z tego co czytałem u innych “towarzyszy “norweskiej” literatury”, rodzi się podejrzenie że niektórzy “literaci” pisali na zamówienie towarzyszy rosyjskich. Np o kgbowskich zamachach przedstawianych jako robota “ekstremistów czeczeńsko-kaukaskich”. Ale to niebezpieczne tematy.

  2
 22. Griot1234

  No to może quiz
  Do ilu spadnie euro do USD. Bo tam bedziemy klepac dołek na GPW.
  Ja tak od 3 miesięcy jak tylko mnie korci żeby kupić coś z przecenionego Nasdaqa to powtarzam jak Pan Macarek nie walcz z Fedem.pomaga….choć też sie gubię i mysle ze fed odpuści ale chyba nie tym razem.

  1
 23. toya

  Dzisiaj 5. lipca.

  Dokładnie 79 lat temu na wykresie konfliktu z Niemcami Ruskie uklepały dołek i rozpoczeły 22 mięczną hossę o zasięgu 1800 kilometrów zwieńczoną wierzchołkiem w Berlinie.

  Putin, taki “miłośnik” historii, chciałby się jakoś zrymować?

  1
 24. DrQuality

  Ciekawe , jakie były obroty na foreksie ? JP Morgan , Goldman Sachs liderami obrotów w czerwcu . ..
  Krach złotego …. Coś mi siem widzi , że Soros zaatakował złotego . Dawaj Jurek , dawaj Jureczku !!!
  PS. Tylko , astefaniak , nie wykorzystujcie tej frazy w TVPINFO , all rights reserved , ostrzegam .

  4
   1. Przemyslaw

    “A tu tonie autorytarne badziewie” 🙂
    Jedyną “europejską” walutą która umocniła się względem dolara r/r jest.. RUB. To może tu jakieś wnioski odnośnie demokracji? Dobrych praktyk rządzenia państwem? Budowy wizerunku kraju wśród inwestorów?:)

    “krach złotego”
    Większość walut europejskich straciła do dolara r/r przynajmniej 15% (EUR, GBP, NOK, SEK etc.)

    BTW Może kiedyś coś napiszesz o bezrobociu w Polsce czy PKB?

    13
 25. DrQuality

  W ciągu 6 miesięcy 5 letnie CDS polskie wzrosły o 175 % – czyli te zachodnie świnie wyceniają ryzyko plajty Polski w zaskakująco szybkim stylu . Z ciekawostek – w stosunku do złotego wzmocnił się wenezuelski bolivar . Żądam interwencji NBP .

  2
  1. BK

   Od mniej więcej roku czasu moje przewidywania co do PLN są negatywne. Wynikają z obserwacji suchych faktów tego co się dzieje w polskiej gospodarce, ekonomii tej duże i małej oraz polityce (podaż pieniądza). BTW Toya to jest to o czym Ci mniej więcej rok temu pisałem odnośnie walut.

   Aktualny czas to czas pieniądza, czyli “cash is the king”. Tak, ale ważne jest w jakiej walucie trzyma się ten cash. To co się aktualnie dzieje na PLN to element dużego i zapoczątkowanego w 2015 roku trendu spadkowego dla naszej waluty. Wystarczy nałożyć wykres kreacji pieniądze na wykres indeksu PLN. Jest dokładnie odwrotnie proporcjonalny. Teoria austriackiej szkoły ekonomii się tutaj kłania. Niestety w mojej ocenie zaczynamy fazę oklejenia się kursu (-ów) PLN od bazy, ale w tym znaczeniu co było dla nas bazą przez lata (przyzwyczajenie, na przykład do kurs EUR/PLN +/- 4,00 zł). Możemy zobaczyć kursy, których nie pamiętamy od 1991 roku.

   Ekonomia Keynesa zapędziła się w kozi róg ujemnymi stopami procentowymi. To co teraz otrzymamy to dość mocny kryzys, który będzie zapłatą za ostatni okres zabawy tanim pieniądzem. A już post-covidowa zabawa przypominała bal na Titanicu. W kryzysie najmniej straci ten, kto ma najwięcej oszczędności oraz silną walutę. PLN nie jest w tym koszyku.

   Jeżeli mam rację i kursy walut w stosunku do PLN rozpoczeły fazę “sky is the limit”, to aktualny rząd – bez względu na uprzedzenia polityczne – może w najbliższym czasie mieć bardzo duży problem społeczny. Jeżeli do tego dodamy kapitał spekulacyjny, który czycha na takie okazje, to może być gruba jazda a la funt brytyjski.

   5
  1. macarek

   Dopóki trzymał się 1.04 dołek jesienny – mógł być końcowy, ale puścił i Kgh przereagował jak zwykle w awangardzie. Resztę wykończy podatek od nadmiernego zysku. Rekiny podjęły dzisiaj kierunkowy ruch, trochę inny niż tu oczekiwano.

  1. Griot1234

   I dzieje się jeżeli niemiecki przemysł nie będzie mógł eksportować wyrobów cywilnych to rząd federalny przestawi wajchę na produkcję zbrojeniową oni nie będą długo stać w rozkroku,ale wtedy my nie będziemy podwykonawcami w tym segmencie. Dlatego zawsze bliżej mi było do kontynentalnej Francji i Niemiec niż do sfery angloamerykańskiej. Dobrze ,że jest Nato ale jak długo da się to utrzymać gdy widać że jedyne co je łączy to amerykańskie dowództwo

  2. datik

   Drugą ale jednak przeskoczył PGN 😉
   Dla mnie to aberracja dlatego dobrałem S.
   Usłyszałem dzisiaj niezbyt dobre info od insidera, niestety raczej niższego szczebla.
   Może tez tak być, że zacznie spadać gdy AQR zejdzie poniżej 0,5%
   PS
   już 6 fundów “szorci” CDR

   2
      1. red.007

       Co to ma wspólnego z lubieniem.
       Ja piszę co mi wychodzi a to,że u Pana podobnie,to co poradzę.
       Data jest mi niepotrzebna,poziom jest dla mnie istotny.
       Spadniemy poniżej 1600,nie spadniemy poniżej 1500.
       Mówiąc inaczej,nie ma co szukać okazji L na średni termin,póki nie zejdziemy poniżej 1600.
       Pytał Pan kilka razy czy potwierdzam spadek poniżej 1600 i potwierdzałem.

       1
 26. datik

  Nie mogłem sobie odmówić 😉

  https://demotywatory.pl/5144147/Na-zdjeciu-premier-Finlandii-idaca-wraz-z-innymi-uczestnikami-w

  Wyobrażacie sobie Jarozbawa z “taką” ochroną ?:) Toż nawet za Maciarewiczem więcej chodzi. ( “wróg ludu”, wszystkiemu winien Tusk tez chyba bez ochrony chodzi ? )
  I jeszcze cytat spod tego zdjęcia :
  “Premier Finlandii na helsińskiej Paradzie Równości. Piękna, mądra, wykształcona kobieta, która właśnie wprowadza swój kraj do NATO. Matka i żona. Wychowana przez parę jednopłciową, ciesząca się szacunkiem swoich obywateli. To osoba otwarta na świat, znająca kilka języków, uśmiechnięta i kochająca ludzi. Jakież przeciwieństwo do obleśnego mlaskacza i jego rechoczących wyznawców, którzy zamieniają mój kraj w kołtunat ziejący jadem nienawiści, uprzedzeń i fobii.”

  15
 27. wider_swider

  Ja się przyznaję- mówiłem o wzrostach na Nasdaqu. ATH jeszcze w tym roku.

  konsultant122 5 lipca 2022 o 23:20
  Kto tu pisał o wzrostach ? Wystąp do chłosty! Sami widzicie, że grając przeciw trendowi, nie zarobicie.

  5
 28. duch_natury

  Czołem – na moim kokpicie załączył się alarm “terrain ahead”. Mój główny “wakacyjny wskaźnik” wskazuje najbliższy poniedziałek (dwukrotnie dołek (na W20) był w poniedziałek zaraz po powrocie z mojego tygodniowego urlopu min. słynny marcowy dołek covidowy gdy wracałem w weekend 12-13.03.20 ze Słowacji, żeby zdążyć przed zamknięciem granic).
  Tuż przed dołkiem była wówczas podbitkowa sesja. Więc na razie spokojnie czekam na taką sesję i kolejne straszenie zamykam oczy i wchodzę na średni termin.

  Na mojej liście obserwacyjnej: Copper, Silver, W20, Dax, Nsq100

  pozdrowionka z nad polskiego morza 🙂

  7
     1. cebeerxx

      Myślę, że to Dino wyrastające na spółkę o największej kapitalizacji w Polsce jest dobrym symbolem pisoskiej dekady…blaszane baraki, wypełniające lukę w handlu dla polskich wsi i miasteczek, z niewyszukanym asortymentem, ze szczególnym naciskiem na Harnasia, Wojaka i podwawelską. Taki miś naszych czasów, on otwiera niedowiarkom oczy

      14
       1. cebeerxx

        Prorynkowy rząd w Polsce? Może nowy z Vincentem, który wprowadził np podatek miedziowy i wyczyścił OFE z kasy? A może, żeby być bardziej prorynkowy dobiorą sobie tych, którzy wprowadzili belkowe?

        7
 29. DrQuality

  Jurek , Jureczku , nie przesadzaj !!!! Dasz pożywkę pisokomuszej czeredce . Już to słyszę : Wszystkiemu winien Tusk , Merkel pod renkem z Sorosem .
  PS. Słowa i frazy tego roku to do tej pory
  datik – kołtunat – toż to jest genialne
  WB – ” idzie jak kurwie w deszczu “

  2
  1. datik

   ” pod renkem…” – no nie wypada doktorku, nie dawaj pisiorom pożywki
   “datik – kołtunat – toż to jest genialne” – mało dzisiaj spałem no i Pesel już nie ten co kiedyś, więc wybacz ale nie kumam 😉

     1. raksz

      Ależ w Panu masa jadu. Skąd się to bierze? Geny czy doświadczenia życiowe? A może straty na srebrze. Sprzedał Pan, czy czeka na kolejne trzepanie przy 14 USD ? To co Pan narysował dla srebra, nie jest wybiciem z konsolidacji, tylko złożoną strukturą, w której od półtora roku rysowany jest rzadki klin rozszerzający się. Jego końcowa faza może być nerwowa. Proszę zapiąć pasy.

      4
 30. Griot1234

  Jak przyglądam się scenie politycznej to nie ma na kogo zagłosować. I to jest problem. Brak normalnej centrowej partii, która przestałaby zajmować się ideologią a rozwiązywać problemy różnych grup społecznych. Ja z chęcią zagłosował bym na rządzącą konserwatywną partię w Singapurze.mimo ,że aż tak konserwatywny nie jestem. Jednak czasami warto użyć rózgi o czym dowiedzieli się nie raz rozrabiający turyści.

  9
 31. wider_swider

  mac, kiedyś wymieniliśmy poglądy na temat srebra i doszło między nami do zakładu w którym ja twierdziłem że Nasdaq zrobi większy ruch w obu kierunkach niż srebro urośnie.
  Czy pamiętasz:
  1. Jaka była cena srebra ?
  2. Jaki był poziom Nasdaqa ?
  3. Jaki podałem poziom docelowy dla spadku srebra ?

  2
  1. duch_natury

   @wider
   Takie dane to chyba tylko @Red potrafi wyłuskać z historii :))
   Ale fakt, że mój posrebrzany konik – póki co nie wypalił. Co nie oznacza, że nie dam mu kolejnej szansy na rehabilitację.

 32. piotr5

  wlasnie wice finansow powiedzial w tv ze to nieprawda ze zloty sie oslabia no i chu..co mu kto zrobi, a przecietny wyborca pisu powie ten tusk to chu.. tak klamie a wobec inflacji jest bezradny i jeszcze lze jak pies. nawet komuchy nie mialy w takiej pogardzie suwerena i nie uwazaly go za takiego glupiego.

  7
    1. piotr5

     no nie trzeba, patrze prze swoj pryzmat. Przy duzych zwrotach zawsze wole wejsc za wczesnie bo potem sie ludze ze jeszcze wskocze na cofce. no i sie tylko ludze 🙂 . w 2008 pamietam wskoczylem po 1450 a przewiezli mnie na 1250 i szybko wrocili, mowiac szczerze nawet sie nie zdenerwowalem

 33. Pc39442

  pierwszy taki dzien od poczatku wojny
  https://polskieradio24.pl/5/1223/artykul/2995390,pierwszy-taki-dzien-od-poczatku-inwazji-rosja-nie-oglosila-zadnych-postepow-relacja

  ruskie nie maja sily isc dalej. Ukraincy ich obrabiaja HIMARSami az milo. logistyka ruskich sie wlasnie rozsypuje. nie beda w stanie dowozic na front amunicji artyleryjskiej a byc moze paliwa w pozniejszym czasie. Jak juz to sie stanie pewne to wtedy Ukraincy wyprowadza ofensywe

  1
    1. arteks

     arteks nie jest zaskoczony tylko 0.5% podwyżką w porównaniu do ciebie baranie, tym bardziej wykresem FW20, pozwoliłem sobie na parę postów bo kończę pływać w ścieku jakim jest to forum gdzie Andrzej Prezeso nie tylko matkę ale i dzieci by zastawił dla paru srebrników.

     7
     1. Prezesso

      arteks, nie oceniaj, bo i ciebie ocenią i jeszcze ci dołożą. Miałeś cały dzień, matole, żeby pisać o tym 0,5% i napisałeś PO FAKCIE. Sam jesteś cham i prostak, skoro ja do ciebie grzecznie, a ty mi ciągle uwagi niemiłe. GOŃ SIĘ LESZCZU!

      11
         1. arteks

          Nie, wręcz załamany tym że nic nie rozumiesz. Więc napiszę najprościej jak się da. Swoimi wypowiedziami prowokujesz a później szydzisz i obrażasz. Zamiast sensownej analizy wolisz wprowadzać innych w błąd, jeżeli ktoś napisze ciekawa projekcję to się go uczepisz i prowokacjami męczysz aż zrezygnuje z udzielania się itd. Czy w końcu zrozumiałeś? Nie problem w twojej obecności a twoim postępowaniu.

          17
 34. arteks

  Ja wierzę w możliwość ludzkiej przemiany, przeprosiny przyjęte i przepraszam za epitety, a to czas pokaże czy zrozumiałeś czy to tylko puste słowo i zachowałeś się jak “Google bot”. (koniec dyskusji).

  6
 35. duch_natury

  Korzystając z wieczornego odpoczynku odnalazłem pytanie czy to już początek hossy.
  Moja projekcja oparta na silnej korelacji z pewną historyczną bessą rymującą podwójnym Kitchinem mówi tak:

  – obecne odbicie potrwa do początku sierpnia i nie będzie duże (NSQ100 -> 12800-12900, W20 -> 1800-1820) po czym nastąpi jeszcze fala spadkowa do okolic początku października z nowymi dołkami na pewno na W20 (na NSQ nie mam na tym etapie pewności).
  – ten dołek jesienny będzie twardym dołkiem tego cyklu bessy

  4
  1. wider_swider

   Tak, 12900 to bardzo fajna projekcja, tylko szkoda że odkąd warto było kupować, do teraz uciekło lekko licząc 600 punktów czyli prawie połowa ruchu 😉
   Warto szukać tych analogii gdy na forum krzyczą o chłostaniu, a nie jak już zamilkli spaleni wstydem.

   1
 36. sumadartson

  Chyba trza znów siodłać shortkonie.
  Kurna drugi dzień lecę już na trzeci pogrzeb 65+. Świeć Panie…+. Jak będą w tym tempie umierać jak przez ostatnie pół roku to połowę kasy z ZUS beďą musieli wydać na dofinansowanie czegoś tam. Oby tylko nie LBGT bo im słupki pie…lną jak indeksy na globalu.

  6
 37. tinley

  No dobra. A ile można zarobić na tych łobligacjach? Skoro TBSP ma duration ok 4 To dajmy spadek rentowności o 1pp to zarabiamy 4% z kapitału na samym spadku + tyle co zostanie z rentownosci. Tylko jaki jest potencjał do spadku tych obligacji w naszych warunkach? Mamy 17% CPI, bank centralny z błędnym rycerzem w fotelu prezesa, rząd który prowadzi politykę helikopter money, twin deficyt, słabą walutę, wakacje kredytowe i mase problemów innej natury. jak ta inflacja ma spadać i o ile spadną te rentownosci? Do 4%? To chyba maks na najbliższe lata.
  Ta inflacja bedzie spadać na razie głównie dzięki bazie czyli bardzo powoli i czy takie rentownosci są atrakcyjne dla polskiego inwestora który musi patrzeć na realną stopę?
  Ja jestem sceptyczny . To jest fajna sprawa dla inwestora zagranicznego więc podejrzewam ze szybko tu się zleci trochę amatorow wysokich z ich perspektywy procentów na obligacjach jakby się jeszcze PLN umocnił, ale przecietny polski Kowalski jest skazany głównie na kupno funduszu a tam widać co dzien cenę. Tam mogą dziać się jeszcze cuda a perspektywy zarobku to nie to samo co w latach 2000-2004 właśnie na dysparytet inflacji i rentownosci. To jest neistety ogromna różnica. Ok. Jak ktoś kupi 10y z rentownoscią 8 i schowa do szuflady reinwestując sensownie odsetki to jest fajna sprawa na dekadę, ale 6.5 to na razie chyba nie jest coś na co rzuciłbym się jak szczerbaty na suchary. Tym bardziej że polityka komunikacyjna Glapinskiego bliższa jest krajom afrykanskim niż FEDowi czy BOE. Właściwie to ja dalej nie wiem co ten człowiek zamierza osiagnac i kiedy skończy się cykl podwyżek. mówi że jak przestanie inflacja rosnąć. No to ja twierdzę że przy tej polityce jaka prowadzi on do spólki z rządem moze być problem z tym żeby przestała rosnąc. ostrzeżenie płynie z Węgier gdzie inflacja właśnie się znów rozpędza mimo że tam mieli tarcze antyinflacyjne i inflację dużo niższą niż my. Jesli prezes NBP chce zwalczyć inflację niczym strażak który spóźnił się do gaszenia pożaru i teraz stoi już tylko z bosakiem i pilnuje tylko żeby zgliszcza nie spaliły sąsiedniej chałupy no to ja bardzo przepraszam, ale widząc profesjonalizm poprzednich projekcji i zapowiedzi spadajacej inflacji w wykonaniu prezesa to ośmielam się poddać jego oczekiwania co do spadku CPI w wątpliwosć. A nawet mam pewność ze inflacyjny pożar bedzie się miał u nas doskonale mimo recesji. jak w Turcji

  4

Dodaj komentarz