Złoto podąża śladami srebra

Cena srebra już w maju br. przełamała w dół poziomy swoich minimów ustanawianych od lipca 2020. Później nadszedł klasyczny ruch powrotny, po czym trend spadkowy ceny uległ wznowieniu. I nie wydaje się, by już się zakończył, bo potencjał spadkowy formacji “podwójnego szczytu” nie wydaje się jeszcze wyczerpany.

Złoto zachowywało się w tym okresie znacznie silniej. Poziomy minimów z 2021 roku były bardzo długo bronione.

Aż do dzisiaj…

Komentarze

 1. fast_market

  Jeśli złoto ma spadać, zgodnie z tym co przedstawił Pan Wojtek, to należałoby uznać, że inflacja też powinna.
  Wszak złoto kupuje się w zabezpieczeniu przed inflacją.
  A skoro tak, to niedługo powinny pojawić się warunki do wzrostów na giełdach. Większych wzrostów.

  10
   1. fast_market

    To prawda, ale wyobraź sobie to co nie wszyscy mogą uchwycić.
    Wysoka baza w poprzedniego roku pozornie może zmniejszyć odczyty inflacji,
    a to już wystarczy. Ale powtarzam po raz kolejny, to będzie pułapka.

    2
    1. Max2

     Bankom centralnym nie zależy na zmniejszeniu inflacji. (zadłużenie) Przed upadkiem tej “ekonomii” wzrosty złota – jako zabezpieczenia przed inflacją – i spektakularny upadek. A co dalej? …2030 ? Chyba najłagodniejszy wymiar kary….

     1
  1. tinley

   ” Wszak złoto kupuje się w zabezpieczeniu przed inflacją.”

   A Jezusie z Maryjiom… Widzita i nie grzmita.

   Dziadek z babcią pewnie po to kupowali. Bo dolara nie było można w PRL posiadać. Niektórzy muszą stracić jakieś 40% żeby przejrzeć na oczy. Św Tomasz tez musiał dotknąć żeby uwierzyć. Trzeba teraz dotknąć realnej stopy, dolara i wtedy 50-letnie bielmo z oczu spadnie.

   4
   1. Max2

    Jako “dziadka” mnie to przekonuje :

    “Specjaliści od inwestycji chętnie powołują się na znany przykład, który niezwykle sugestywnie przekonuje do inwestowania w złoto. W starożytnym Rzymie uncja złota była warta tyle, co szyta na miarę toga. Cena tej samej ilości złota dzisiaj to ok. 8 tys. złotych. Siła nabywcza pozostała podobna: garnitur zamawiany u dobrego krawca.”

    P.S Może jakaś prognoza?

    3
  1. sumadartson

   Inflacja, inflacja, inflacja.
   Będzie krach. Czyli co? Perła s.a. która swoją wartość rynkową spłaca 2 letnim zyskiem jeszcze stanieje?
   No fakt, ktoby tam był w stanie głupiemu zabronić sprzedawać. I kupić worek cukru gdy za dwa roki miałby z perły s.a. kasę na pół cukrowni.

   1
  2. fast_market

   @Max2

   Hossa do chyba zbyt duże słowo. Ale niech będzie.
   A czy na siłę to nie wiem, trudno mi to ocenić.

   Zwracam uwagę, że jednak w tych okolicznościach nasze 10y obligacje potrafiły do połowy
   sierpnia umocnić się z poziomu ponad 8% do bez mała 5%. Czy to była hossa?

   2
 2. Pc39442

  Inflacja ma sie swietnie a w EU jest prognozowany jej wzrost az do 1kw23.
  A dopoero pol roku po szczycie inflacji/cyklu podwyzek stop konczy sie bessa na akcjach.

  Najgorszych efektow gospodarczego spustoseszenia nawet nie znamy.
  Ludzie wciaz maja dobre nastroje.

  Rynek nieruchomosci wchodzi w besse. Ludzie nie rozumieja ze ceny na rynku wtornym i pierwotnym moga sie rozjechac o 50%. Bo wtornego nie beda obchodzily koszty odtworzeniowe itd. a jedynie gołe prawo popytu i podaży.

  Ostatecznie bardzo wiele zalezy od wyniku wojny.
  Takie scenariusze wymyslilem:
  1. Totalne zwyciestwo Ukrainy
  Odzyskanie calego terytorium i nalozenie przez wspolnote miedzynarodowa reparacji na Rosje ze sprzedazy surowcow.
  Ukraina sie szybko odbudowuje, naplywaja inwestycje przenoszone z Azji i z Polski wyjezdzaja Ukraincy. W 15 lat Ukraina dogania Polske pod wzgledem pkb per capita.

  2. Pat
  Ukraina odnosi teoretycznie zwyciestwo jednak niezaleznie od odzyskanych terenow nie dostaje reparacji
  Do Polski przenosi sie 3-4 mln pozbawionych perspektyw wkurwionych Ukraincow

  3. Porazka Ukrainy
  To samo co pkt 2 ale w dodatku ruskie zatrzymuja czesc ziem.

  4. Wojna trwa w nieskonczonczonosc

  5. Wojna przechodzi w rewolucje w Rosji i zaczynaja sie “wojny ruskie” z mozliwymi interwencjami graczy zewnetrznych. Polska moze byc wciagnieta oficjalnie lub nieoficjalnie jako interwent.
  Ten punkt jest wlasciwie mozliwy jako kombinacja poprzednich 4.
  W tym wariancie dochodzi do zaklocen w eksporcie surowcow z Rosji i totalnej stagflacji na swiecie.

  Niestety ale obawiam sie ze zachod wymeczony obecnymi warunkami gospodarczymi bedzie ostatecznie chcial zamknac wojne patem patrz pkt2.
  Aby osiagnac pkt1 Anglosasi musieliby wspoerac Ukraine jeszcze co najmniej rok na duzym poziomie. Mam nadzieje ze tak bedzie.

  O kwestii odbudowy Ukrainy po wojnoe mowi pan Dylewski na YT. On nie mowi o wariancie z pkt1 a o bardziej negatywnym scenariuszu.

  1
  1. Pc39442

   Wsriant 1 implikuje kolejny problem tj nowa polityka imigracyjna dla Polski. Kogo i w jakich ilosciach, na jakich zasadach sciagac? Moze ruskich, bo bedzie kolaps Rosji?
   Jesli ruskich to zwieksza sie prawdopodobienstwo scenariusza interwencyjnego i powrotu do polityki jagiellonskiej. Bo znow jak polscy krolowie mielibysmy tytul do bycia władcą Rusi.
   W Jagiellonach plynela krew Rurykowiczów i mieli wiekszy tytul do bycia wladcami Rusi niz nowi carowie moskiewscy.

   1. Pc39442

    Projekcje Arestowycza rozumiem tak ze on chce dla Ukrainy de facto tego prawa, kiedys naleznego Rzeczpospolitej, do bycia glownym aktorem na calej Rusi.
    Te jego plany to jest dla mnie uznanie ze Polska obecnie jest panstwem narodowym i porzucila ambicje jagiellonskie i przejecie pozycji Rzplitej na wschodzie poprzez stworzenie panstwa multikulti.

    Mysle ze to dla nas niezla opcja bo nie mieszalibysmy sie w “wojny ruskie” a zarabiali na nich. Moglibysmy jedna reka wspierac walczace frakcje na wschodzie a druga realizowac polityke zachodnią.

 3. Pc39442

  Polityka imigracyjna jest obecnie jednym z najwazniejszych tematow i moim zdaniem nalezy prowadzic bezwzgledna twarda polityke polonizacji kazdego kto przyjezdza. Ukrainiec, Rosjanin czy Afrykanczyk. Bo inaczej zrobi sie syf a Polska bedzie rozrywana z jednej strony przez Bruksele walczaca o prawa mniejszosci a z drugiej przez wojny ruskie.

  7
 4. sumadartson

  1. Po utracie połowy armii i gospodarki Rosja musi bronić swoich posiadłości w Azji i przestanie nam zagrażać. Nie dotyczy Ukrainy
  2. Jak pisałem od zarania, Ukraina ma tylko 2 możliwości:
  Albo federacja z Polską (całkowita ochrona przed Rosją), albo podległość Rosji (zniszczenie gospodarcze ale ochrona przed … Rosją).
  3. Najważniejsza dla Polski to obecnie ucieczka przed federacją niemiecką. Ten naród od zarania był wschodnim imperialistą i kolonizatorem.
  Dlatego należy bezwzględnie zamiast liści powiesić na drzewach poniemieckich agentów i popleczników.
  4. Po przyłączeniu Białorusi do federacji powinno nastąpić również odzyskanie Królewca z zagospodarowaniem (z litości) tamtejdzej ludności w granicach RP.
  5. Stopniowa alokacja czołgów i rakiet na linię Odry i Nysy. Nie można wykluczyć że POniemiecka V kolumna sprowokuje agresję w celu obrony POmafijnej mniejszości “praworządnej”
  6. Zgodnie ze strategią z Tęgoborza Polska wygra i:
  “Powstanie Polska od morza do morza”.
  Wszak to się dzieje na naszych oczach. No ale “ślepi nie widzą” bo nie chcą albo mają zakazane.

  9
     1. Max2

      A co do prognoz…. 2 lata temu gospodarz zaproponował aby każdy zaproponował swoją wersję przyszłości. Pisałem wówczas o rewolucji w Rosji, Białorusi i Chinach. Dziś a propos rewolucji w Rosji piszą analitycy…. Taki fart 🙂

      1
 5. Pc39442

  nikt tego nie chce po tamtej stronie. tam jest pytanie czy isc w twardy nacjonalizm czy robic cos takiego jak chce Arestowycz czyli tak naprawde Rzplita.
  ja nie widze Polski w jednym organizmie panstwowym z innymi. sojusze militarne owszem, a nawet bardzo daleka integracja przemyslow zbrojeniowych; bardzo bliskie wiezi gospodarcze i wspolne projekty jak korytarz transportowy Baltyk-Morze Czarne. ale Polska ma juz tak dobra pozycje ze nam nie oplaca dzielic sie budzetem.
  dalej glowny temat wg mnie to jak osiagnac zdolnosc do budowy wlasnej gospodarki narodowej a nie bycie centrum outsourcingowym dla gigantow globalnych. Mental tzw lemingow czyli wilkomiejskiej populacji jest taki ze szczytem osiagniec jest praca w korpo zagranicznej. Jesli tak pozostanie to bedziemy z Ukraincami konkurowali za 10 lat o wykonywanie procesow dla Anglikow czy Francuzow a z obecnej rewolucji geopolitycznej poza wiekszym bezpieczenstwem od rosji nie uzyskamy nic.

  14
 6. Pc39442

  komentarz doradcy Zelenskiego
  https://stooq.pl/n/?f=1510265

  Podkreślił, że spotkanie przywódców byłoby możliwe, gdyby przed nim doszło do pełnego wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy, a przedmiotem rozmów byłoby “powojenne życie, łącznie z wielkością reparacji, odszkodowań za szkody i wydaniem zbrodniarzy”. (PAP)

  dla Niemcow siok bo oni mysleli ze Ukraina bedzie dziadem proszalnym na ich łasce i niełasce a Ukraincy sobie wywalcza reparacje.

  4
 7. noob

  @ Pecet,zerkasz złoto?
  Wrzuciłem dzis malucha elke zwiadowce.Nie spekulowałem na nim z rok albo i dłuzej.Jesli wyproniliby to 2400 hm choc ropa 1szy cel 83 zrobiła a drugi 77 powinno wzywac to i złoto bedzie słabe,nic zobaczymy.
  cdr dzis pieknie oby abcd i teraz e a potem;-)
  ta dax 12580-650 albo 450 gdzies.

  2
  1. Pc39442

   nyet; zniechecilem sie poprzednia proba. czytalem przez jakis czas Petera Schiffa ale on jest handlarzem zlotem wiec on zawsze ma retoryke goldbuga. mysle ze zloto jest fajne ale nie jak musisz placic za utrzymanie pozycji. fajne na LT w jakims ETF albo fizyczne?
   fajne jesli jestesmy w powtorce kryzysu naftowego lat 70/80 ale nie jesli jestesmy na koncu cyklu ktory zakonczy sie “deflationary bust”. a nikt nie wie ktory scenariusz bedzie.

   2
   1. Pc39442

    jesli bedzie powtorka kryzysu japonskiego w chinach a w dodatku kolaps rosji to czy to jest kryzys naftowy czy deflationary bust? chyba to drugie. ale jesli dojda problemy z eksportem surowcow z rosji to bedzie w ogole jakis kataklizm.

    1
 8. wider_swider

  Podczas covida cały czas pisał o spadkach. Teraz w górę trochę wywiozlo ale ostatecznie znów mamy mocne spadki. Nie wiem kiedy zmienił retorykę na prowzrostową bo przez dlugi czas scrollowałem większość wypowiedzi natomiast jeśli niedawno to można powiedzieć że w samym dołku bessy. Dobry timing.

  konsultant122 19 września 2022 o 15:17
  Szlachcic jest podstawiony, o depresji Kondratiewa wspomina w hossie, a w bessie jest w koosmosie;)))

  2
  1. duch_natury

   “jeśli niedawno to można powiedzieć że w samym dołku bessy”

   No niech tak będzie, kooosmosy były przy poziomach 1700-1800 a teraz mamy 1500 a było niedawno 14..
   A ile będzie w październiku – listopadzie – powrócimy do tematu 😉

   2
  1. rivsay

   “Prezydent USA, Joe Biden, w rozmowie z telewizją CBS powiedział, że wojska USA będą bronić Tajwanu w przypadku chińskiej inwazji. To jego najbardziej jednoznaczna wypowiedź w tej sprawie, która z pewnością wywoła niezadowolenie Pekinu.”

   Nie ma co się chrzanić z komunistami z Chin czy Orkami.

   1
   1. Pc39442

    wie ze ma dobry deal z ruskimi, niemcami i chinczykami. i mu dyndaja te miliardy z brukseli bo jedna fabryka chinska to 7,5mld w inwestycjach a niemcy az sie slinia na wspolprace z chinczykami u Krola Panonii. tak sie chlop ustawil i mu zwisa co o nim mysla. a lud zadowolony bo widzi ze sie biznes kreci. caly sekret

    2
    1. Max2

     tak sie chlop ustawil i mu zwisa co o nim mysla.

     Bez wątpienia. Budując system autorytarny doprowadzi, prędzej czy pózniej do upadku. Jak wszystkie systemy autorytarne. Tylko czy jest patriotą?

     . a lud zadowolony

     Jeszcze tak. Czas pokaże. A z moich prywatnych kontaktów, niezadowolenie wzrasta.

     4
     1. wider_swider

      Nie jestem mistrzem, a kupowałem tam, gdzie Ty sprzedawaleś, dlatego mnie zaczepiłeś żebym dał znać jak zamknę pozycję:

      Max2 19 września 2022 o 08:39
      Daj znać gdzie będziesz zamykał.

      Napisałem kiedy zamknąłem to się dojebałeś, że nic nie pisałem gdy pozycją była w stracie:

      Max2 19 września 2022 o 22:52Odpowiedz
      Jak rynek spadał siedział cicho 🙂 Teraz bohater 🙂

      Czyli dostałeś w pizdę i się wyżywasz. No cóż, musisz sobie przerobić kolejną książeczkę z psychologii.

      1
   1. duch_natury

    Wider ma timingi dobre albo nawet bardzo dobre mimo, że gramy po odmiennych stronach barykady od jakiegoś czasu odmiennie widząć przyszłość to jego wejścia zawsze traktuję poważnie jako możliwa zmiana swingu…

    2
   1. Max2

    Co ciekawe moje spostrzeżenia dotyczą uruchomienia potencjału (który w każdym z nas drzemie )nie tyle na skutek sprzyjających czynników zewnętrznych (gospodarczych) – banał – ale w kwestii uwierzenia w zmianę swojego losu (mimo niesprzyjających warunków) To prowadzi mnie do prostej zasady spojrzenia na “szklankę do połowy pustą, lub pełną” Jak widzę świat i otoczenie. No ale to moje. 🙂

    1
 9. sumadartson

  Kupujcie perły s.a. panowie szlachta. 106% portfela w perłach s.a.
  @końsultant to trol antyszlachecki.
  W styczniu i lutym pisałem o krachu (2 sny o przepaści pod prawą nogą).
  Trol albo tak se pie..li z nudów.

  1
 10. Max2

  To wszystko ciekawie się układa. Rządy tych nieudaczników doprowadzą do kryzysu i niepokojów społecznych. (już myślą nad zmianą ordynacji wyborczej) Kryzys to szansa na zmianę. KPO dostaniemy gdy eur/$ byłby na maksach. Pozytywna sytuacja geopolityczna powinna zostać wykorzystana przez nowy rząd. Więc może ten PiS jest zbawieniem? 🙂 Takie oczyszczenie …

  3
    1. sumadartson

     Jacieniemoge. W czasie okresu inwestycyjnego człek nie wie gdzie ręce włożyć w poszukiwaniu pereł s.a. a ten się nudzi.
     No z kim ja się kurna zadaję…Do roboty ekscelencjo. Gołąbki same nie wpadną do gąbki…

     1
 11. Pc39442

  Komtur Donald ponoc ma znow do Brukselki jechac. Cos mu tam rychtują bracia.
  Uchronienie go przed kleska wyborcza to optymalna taktyka. Europa wschodnia bedzie chciala wiecej wplywu na Bruksele wiec lepiej wsadzic swojego pionka i niech on buduje siatke spolegliwa wobec Berlina. Niby ludzie z CEE ale pod kontrola komtura.

  7
    1. konsultant122

     zgadza się, za mało Ski. Już chyba nie wejdę no chyba że kosmos pójdzie. Dlatego nie rozumiem jak można znając zasady bessy, ciągnąć konia na L . No chyba że jakieś perły z obrotem 100zł. To można kupować na NewConnect.

     3
 12. Pc39442

  czyli niemiecka gospodarka sypie sie a Amerykanie zaczynaja dopiero wojne handlowa z Chinami. No ciekaw jestem jak Europejczycy sie ustawia?

  dalej ciekaw jestem czy do polski zaczna naplywac powazniejsze inwestycje amerykanskie? Bo Tesla i Intel poszly do niemiec. Szczegolnie ten Intel to wielka sprawa bo w Magdeburgu zainwestuje 19mld$
  pytanie czy Polska nie jest w stanie przyjac takich inwestycji bo np nie ma odpowiedniej kadry? czy inne wzgledy graja role.

  wydaje sie ze aby scenariusz Zaora czyli Polska druga Japonia czy Korea sie spelnil to potrzeba wiekszego zaangazowania USA.

  1
 13. Prezesso

  Zamieniłem dziś S na L na zamknięciu sesji. Wygląda na dołek, jak nic chcą wydymać systemowców. Znów się wszystkie na S odwróciły, ale za każdym razem zawracają. Postanowiłem wyprzedzić sygnał, widzę oczami 1800 nawet.

  Stany idą na nju jer haje, my może do 2200!

  Jutro LUKA W GÓRĘ!!!!

  7
 14. ronin

  Afera DM WGI wraca.

  Żeby zrozumieć dlaczego przez tyle lat nie została wyjaśniona, należy ustalić współpracę
  jej głównych aktorów ( w tym analityków) z komunistycznymi służbami. Afera po niemal 10 latach wraca do Sądu Okręgowego w W-wie.

  4
  1. fast_market

   To skandal, że nie potrafili w rok wyjaśnić takiej sprawy. Powinna być wyspecjalizowana
   komórka śledczych, a najlepiej złożona z ludzi, którzy sami inwestują na rynkach.
   Gówniarz wytransferował wtedy do USA w ordynarny sposób pieniądze innych ludzi.
   Kara powinna być 25 lat więzienia i to pod warunkiem zwrotu całości ukradzionych
   pieniędzy, inaczej dożywocie.

   Masz jakiś link do tych nowych informacji może?

   2
 15. Max2

  “Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, jeśli inflacja osiągnie u nas poziom 20 proc. Ta liczba jest dramatycznie zła. To jest tolerowanie coraz dalszego odchodzenia od celu inflacyjnego NBP w imię jakieś iluzji, że bronimy miejsc pracy. Nie bronimy. Ta teza jest fałszywa. Jest to po prostu oszukiwanie” – przekonuje.

  https://www.money.pl/gospodarka/pojawil-sie-glos-sprzeciwu-z-samego-serca-nbp-to-oszukiwanie-ludzi-6814443119745888a.html

  I tak Pisiory jesteście oszukiwani na każdym kroku. No ale jak tego w TVP nie ma, to to nie istnieje.

  12
 16. fast_market

  “Departament Sprawiedliwości USA zwrócił się do Kongresu o zalegalizowanie transferu zamrożonych aktywów rosyjskich do Ukrainy w odpowiedzi na ogłoszone “referenda”. Głosowania mają się odbyć w dniach 23-27 września w tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej, obwodzie chersońskim i zaporoskim.”

  Tylko to podał Onet, więc pewnie forumowi “patrioci” zaraz znajdą sposób by to zdezawuować. 😉

  5
 17. Arhplusminus

  “Tylko to podał Onet, więc pewnie forumowi “patrioci” zaraz znajdą sposób by to zdezawuować.”

  Ta wiadomość jest dostępna wszędzie, na każdym portalu o polityce, TT itp. ale to Ty sam podałeś, że przeczytałeś na onecie. Co za niespodzianka! Ktoś o to pytał?

  PS
  Fajna trzódka ojkofobów obsiadła ten blog.

  14
 18. sumadartson

  Wracając do tematu złota.
  Od szczytu z 6 sierpnia 2020 – 2065 usd, złoto wyrysowało klasyczną flagę ze wsparciem na 1668 usd.
  Pisanie o przełamaniu wsparcia na złocie jest zatem przedwczesne.
  Nieco jakby.

  1
 19. Pc39442

  dino54 20 września 2022 o 17:33Odpowiedz
  Przeciez Niemcy wedlug ciebie juz upadly to czemu te Amerykanie takie glupie i inwestuja tam nie u nas ?

  2

  nie upadly i nie upadna. to jest kompleksowa gospodarka majaca liderow we wszystkich branzach poza moze uslugami cyfrowymi. natomiast pytanie czy USA beda dalej obstawialy architekture europejska oparta na centralnej roli Niemiec? mozliwe ze tak i wtedy wielkie inwestycje amerykanskie nigdy do nas nie trafia a Ukraina stanie sie kolejnym wagonikiem w niemieckiej lokomotywie.

  pytanie czy mamy w ogole narzedzia aby sciagac takie inwestycje jak Tesla czy Intel? moze byc tak ze nie mamy kadr do zbudowania kompleksowego lancucha produkcji i calego kompletnego procesu. bo od 30 lat jestesmy podwykonawca czesciowego procesu a nie kompletnej produkcji. w dodatku nasze uczelnie wyzsze sie do tego dostosowaly i nie oferujemy juz kompetencji jak jeszcze 30 lat temu.

  1
  1. Pc39442

   to samo jest w centrach outsourcingu biznesowego, gdzie znam temat bo moja dziewczyna w takim czyms pracuje. sa w stanie wziac jakies procesy ale jak sie robi zbyt kompleksowo i trzeba za cos odpowiadac i z audytem wspolpracowac na przepisach to wymiekaja bo nie ma kadr zeby to pociagnac. wyzej dupy nie podskoczysz. prawdziwy rozwoj jedynie w centrali korporacji albo w lokalnym biznesie. tylko ze nad Wisle centrale nie przychodza a lokalny biznes jest prawie jedynie maly albo panstwowy. i teraz nawet jakby Amerykanie chcieli to Intela nam nie dadza.

   1. Pc39442

    ale mysle ze jesli bylaby wola polityczna ze strony USA i jesli Ukraina wygralaby na tyle zeby dostac reparacje to wspolnie mozna by w 10-15 lat dojsc do poziomu zeby Amerykanom zrobic komplementarne zaplecze z calosciowymi procesami a przy okazji zbudowac wlasne firmy.
    USA przydalby sie bezpieczny region do friendshoringu, ktory by rownowazyl Europe zach. a przy okazji trzymal Azje centralna w szachu.

     1. karnak

      Szukasz zaczepki, a póżniej się dziwsz, że dostajesz lanie.
      Patriotyzm agresora, zbroczony krwią bestialsko mordowanych niewinnych ludzi. jest zaprzeczeniem patriotyzmu. To tak oczywiste i w skrócie , że nie trzeba tego dalej rozwijać.

      12
        1. karnak

         Ja mam swój rozum i swoje przemyślenia i ocenę rzeczywistości, a to mi jednoznacznie pokazuje, że Tusk to zdrajca i sprzedawczyk Polski i to tego najgorzzego rodzaju, bo zakamuflowany, że niby nie.
         Ergo – nie jest polskim patriotą.

         7
         1. Max2

          Ja mam swój rozum …

          To zauważyłem 🙂 A co do reszty… 🙂 Każdy myśli o sobie, to wynika z ewolucyjnego rozwoju.

          I nie ma w tym nic złego. To standard. Ci którzy zmieniają rzeczywistość rozumieją to i zmieniają rzeczywistość według swojej świadomości. I tego Ci życzę karnak. 🙂 🙂 Pozdrawiam

          1
 20. Pc39442

  przemowienie Dudy w ONZ. nie mam czasu czytac calosc ale wpisalem ctr f reparacje i tam jest fragment:

  “Nie ukrywajmy: Rosja winna jest Ukrainie reparacje wojenne, które będzie musiała zapłacić. Nie ma sprawiedliwości bez zadośćuczynienia. Dotyczy to każdego kraju plądrującego inny kraj. Dotyczy to dzisiejszych czasów, ale dotyczy to też niezałatwionych spraw z przeszłości. Mówię to jako polski Prezydent, Prezydent Polski, która została tak straszliwie doświadczona II wojną światową, która była w ogromnej części zburzona, która straciła sześć milionów obywateli, w tym trzy miliony obywateli Polski narodowości żydowskiej.”

  https://wpolityce.pl/polityka/615163-o-czym-mowil-prezydent-duda-w-siedzibie-onz-przemowienie

 21. Prezesso

  No to jutra już pewna LUKA 100 PKT. NA 1410 i zaczynamy BESSĘ TYSIĄCLECIA!

  Lecimy na 900 i tyle w temacie.

  Oczywiście leszcze łapały dołek, więc wiadomo, kto sponsoruje imprezę.

  USA po 20 MASAKRA PIŁĄ MECHANICZNĄ!

  10
 22. Pc39442

  tymczasem Naczelnik mowi jak jest:

  Podczas spotkania z mieszkańcami Siedlec, prezes PiS odniósł się do sytuacji na Ukrainie. “Dziś możemy powiedzieć, że ta wojna będzie trwała dłużej niż sądziliśmy – mówię tutaj o decyzji Putina. Nie wiadomo, co z niej tak naprawdę wyniknie, ale z całą pewnością zapowiada, że Rosjanie będą zaciekle dążyli do realizacji swoich celów” – dodał. (PAP)

  Budzisz mowi o eskalacji i zwiekszeniu prawdopodobienstwa uzycia bombki.
  VERY BULLISH indeed

  1. fast_market

   Straszne tchórzostwo: “Budzisz mowi o eskalacji i zwiekszeniu prawdopodobienstwa uzycia bombki.
   VERY BULLISH indeed”

   Jakby był fachowcem to by wiedział, że tego nie będzie właśnie dlatego bo zostało publicznie ogłoszone. W pokera by rady nie dał bo nie ogarnia zarządzania strachem i blefem…

  1. Griot1234

   Szanowny Panie Karnak. Jak juz mamy zejść na ten poziom pańskiego zaślepienia to wydaje mi się myśląc pannskimi kategoriami nienawiści, że w PRL takie instytucje jak PZPR,LWP, MO w tym ZOMO zatrudniały tylko niemcow rosjan i żydów .A Polacy cacy cacy….i wychodzisz ty. A jeszcze jedno Vo zrobić z Austryjakami też mówią po niemiecku. Kończę bo na tym poziomie nie pogadamy a spinn doktorzy pisu wytłumaczyliby Panu ze szkodzi pan wpisami swej Partii i naczelnikowi.pozdrawiam

 23. Prezesso

  Lecimy na nowe minima i tyle w temacie! Idę się ogolić, bo jutro będę odbierał telefony z gratulacjami i na Teamsie muszę pięknie wyglądać. Wywiady, wizyty w zakładach pracy, teraz się dopiero zacznie…

  Wystarczyło wziąć S w ODPOWIEDNIM MOMENCIE.

  Lata praktyki, a nie sraty pierdaty karnaka czy maka!

  15
   1. Prezesso

    Duch tylko czyta, co innego może? Popatrzeć na wykresy, zamiast załadować S przed 20 i FOM. Marzy mu się zarobek, a okazji nie wykorzystuje, w 3 godziny tylko na mikrolocie można było wyłapać 3 kPLN netto. A tu jakieś wykresiki long term rysują, po ch…?

    3
 24. duch_natury

  I oczywiście zdania nie zmieniam, średnioterminowo tylko S lub poza rynkiem (kto co woli). Nowe LOW na US i PL to warunek konieczny.
  Jednocześnie podziwiam i zastanawiam się cały czas pod co grają byki.
  Zakończenie cyklu podwyżek czy zastopowanie tempa inflacji to nie jest automatem hossa.
  Najczęściej w historii hossy zaczynały się po 2-3 obniżce…..
  A na jesieni w różnych aspektach oj się zadzieje.

  Tak czy owak powodzenia for all, sezon w szczycie więc mniej czasu napisanie.

  7
  1. Pc39442

   Zobaczymy wczoraj wieczorem Budzisz z Zychowiczem ciekawie pogadali. Budzisz twierdzi ze USA nie pozwola juz Niemcom na dyrygowanie w Europie. Zychowitsch wiadomo spodziewa sie hegemonii niemieckoej.

   Mysle ze wybory w Polsce o tym czesciowo zdecyduja. Imho trzeba po prostu zaglosowac na PiS i zwiekszyc szanse na powodzenie pozytywnego dla nas scenariusza.

   4
  1. duch_natury

   Jeśli nasz banan wytrzyma (a na to wskazuje) do korekty w US (która może niebawem nadejść) to druga nóżka w kierunku 1600 jest prawdopodobna.
   Ale przed kosmooosem na razie chroni skutecznie linia Karmana 😉

   3
 25. karnak

  Jak to fajnie poczytać to pisanie o krachu.
  A tymczasem rynki dzisiaj z rana opróżniły się ( ciekawe czy ktoś z miśków zarobił na tym realnie?).
  Wydaje się, że wszystkie najgorsze wieści są już zdyskontowane, łącznie z tym co zrobi FED,
  ===>
  Dzisiaj jest punkt zwrotny pod start nowego rozdania hossy.
  No i na koniec – cierpliwość popłaca, eL już zarabia.

  4
   1. sumadartson

    A jeśli pójdzie na 2 kilo usd+ to też krach?
    Krach po krachu widzą zwykle tylko ignoranci.
    No chyba żeby poniemieckie objęli władzę w “ten kraj” to wtenczas nie krach ale ” ch…, d… i kamieni kupa”. 😂😃

    1
   1. konsultant122

    No tak myślę o 1600-1650 na W20. No może wyżej lekko gdyby global pozwolił. Na ostateczne dociśnięcie. Trochę szortów na WIG20 i na DJI po połowie, tak jak żem uczynił to we wrześniu 2021 i zamknąłem wszystko 24.lutego roku Pańskiego wojennego 2022.

    1
    1. karnak

     @konsultant122
     Kibicuję Twojej projekcji, bo na tym ruchu do góry chciałbtm zarobić na eL, a dalej się zobaczy, czy będzie hossa, czy powrót do bessy.
     Obecnie widzę, że i Ty z tych aktualnych poziomów nie obstawiasz dalszego krachu, a ewentualnie dopiero po korekcie wzrostowej.

     1
      1. karnak

       Coś chyba w tym jest, bo zabiera głos bez przerwy, a pisze, że się na daytrajdingu nie zna.
       Skoro zarabia długoterminowo to takie komentowanie on line rynku jest wielce wątpliwe w swojej trafności.
       Jeśli chce być wiarygodny to powinien siedzieć cicho, a odzywać się w istotnych punktach rynku kiedy wchodzi w pozycję – raz na jakiś dłuuuugi czas,
       Pytanie po co go tyle na blogu skoro gra long term?
       To jest dla mnie truuuudna zagadka.

       1. sumadartson

        Nie no niech tam pisze ale nie czepia się bezustannie porządnych, styranych rynkiem ludzi. I jeszcze wymyśla nieprawdę. No ale ta toyota ze szrota ×3 zysku w pół roku to wyczyn nie lada. A tak wrzescał pokażta kunta.

        1
 26. Pc39442

  FED powoedzial ze chce miec pozytywne realne stopy. EUR i PLN to makulatura. Jesli ECB nie przyspieszy radykalnie to zaimportuje inflacje i w core EU bedzie 15%. Jesli radykalnie przyspieszy to wiadomo. Piwo trzeba wypic.

  FED dal rowniez projekcje i one zakladaja niecale 5% chyba. No ale skoro to by mialoby byc realnie dodatnie to oznacza ze recesja bedzie tak gigantyczna ze wygasi inflacje w 3 kwartaly.

  Nie ma latwego wyjscia a putlerek dolewa oliwy do ognia przedluzajac zapasy i zwiekszajac szanse systemowego kolapsu rassiji. Co jest super geopolitycznie ale rynkowo kosztowne.

  4
 27. rivsay

  Ciekawostka
  Kiedyś jak grałem na WIG20 to pamiętam, że indeks nagle potrafił się zachowywać miesiąc wcześniej inaczej (a nawet odwrotnie) niż reszta świata.

  Może to jest właśnie ten czas. I sprawdzi się moja teoria że jeszcze miesiąc spadków Amerykańców ale WIG20 nie pogłębi.

  Wszyscy by byli szczęśliwi i zarobieni 🙂 no zobaczymy

  4
 28. konsultant122

  Wiecie co, na miejscu banksterów z City i NY , zwaliłbym w ciagu kilku miesiecy PLNa na maxa. Tak żeby mieć trampolinę na.. kosmos;))) Tak jeszcze ze 20-30 % zdewaluować im ten papier, niech popamiętają ! Niech na Ukrainę się złożą !

  4
 29. Prezesso

  Noob, cwaniaku, prognozowałeś S&P i jest niżej, kocopoły wypisujesz. JA podaję WEJŚCIA i WYŚCIA z zyskiem, zobacz mój Nasdaq. A propos, własnie S po 11500 jako hedża wziąłem i 11000 oddam – i co gościu?

  5
  1. noob

   No prognozowałem i jest nizej ale o co chodzi? Jakie wejscia,wyjscia,przeciez podaje na sp od 4 zagran,choc to robie ostatni raz,obecnie s,wszystko było napisane.
   “własnie S po 11500 jako hedża wziąłem i 11000 oddam – i co gościu?”…wiedz ze jestes nienormalny,prawda?

   6
 30. duch_natury

  Gramy tylko z głównym trendem (S) lub poza rynkiem. Granie L to proszenie się o potencjalne bankructwo (na wypadek potencjalnego krachu lub crashu).

  Prezess weź ten kajecik i notuj co Noob wypisuje a nie nabijaj wiecznie kabzy za prowizje.

  7
  1. Poczatkujacy

   @Duch
   Czyli nie ma poziomu/dnia kiedy byś się skusił na L pod ewentualną korektę?
   Przy tym strachu na rynkach to daję większe szanse na gruby short squeeze prędzej niż na krach… Problem w obu taki, że są na tyle szybkie, że ciężko się załapać 😉

 31. Arhplusminus

  Ogon macha psem na całego. Często tak bywało, ale od kilku m-cy ogon jest dużo większy od psa. Na czym teraz instytucjonalni zarabiają na rynkach akcji? Mają portfele wypchane akcjami, a płynność pozostawia dużo do życzenia, więc przy niskich obrotach pozostają instrumenty pochodne. Będzie mocno bujało z niespodziewanymi przechyłami w obie strony. Nie jest to dobry czas dla domorosłych d-t.

  6
 32. Griot1234

  Ja nawet rozumiem wykorzystanie sporu o kpo przez Pisowski rząd. Ale on niewiele na tym skorzysta .Ciekawe ile środki kpo dalłyby impulsu inflacyjnego. Kluczem dla wiecznej władzy Pis w stylu Orbana i fidesu.jest zbyt podzielone przez kosciół spoleczeństwo.Na węgrzech koscioł jest malutki i nie liczy sie ,sprawy lgbt Orban rozwiązał, 6 %Pkb na socjal.pozostaje poparcie dla putina Węgrzy mają to w nosie a fides liczy ze wszystkowroci na stare szlaki i umocni Węgry na osi wschod zachód.Jarek sam sie zablokowal opierając sie na kosciele
  .A nasza Opozycja jest cienka oj cieniutka i gra ciągle do tego samego kotleta

  2
 33. Griot1234

  A fides zawarł jeszcze kompromis aborcyjny i opozycja nie ma w co bębnić.
  A Nasi przywódcy obecni i gdyby wygrała opozycja to z opozycji licza tylko na koryto .Najglupszy to suweren ktory podzielił się na amen bawiąc się w 2 bandy.A trzeba by referendum obywatelskie zrobić i przeglosowac obywatelski projekt antykorupcyjny na to zgodziłoby się zwanione spoleczeństwo

  1
 34. fast_market

  UBS odwrotnie niż Goldman:

  Ceny akcji na giełdach w USA do czerwca 2003 roku powinny rosnąć, choć na rynkach może panować duża zmienność – ocenili w raporcie stratedzy UBS. Zalecają oni skupienie się na spółkach o wysokich dochodach i akcjach opartych o wartość.
  “W naszym scenariuszu bazowym spodziewamy się wzrostu cen akcji do czerwca przyszłego roku, z towarzyszącą zmiennością. Nasze prognozy dotyczące spadającej inflacji, niższych rentowności obligacji i dodatniego wzrostu zysków (nawet powolnego) są zgodne z wyższymi cenami akcji. Biorąc pod uwagę niepewność, zalecamy defensywne pozycjonowanie w sektorach akcji, a także skupienie się na spółkach o wysokich dochodach i akcjach opartych o wartość” – napisano w raporcie UBS.
  “Uważamy, że jest to środowisko, w którym należy inwestować i dywersyfikować, ale także być selektywnym. Nie jest to środowisko, które należy zbyt mocno pozycjonować pod kątem jakiegokolwiek krótkoterminowego scenariusza, ale jest to środowisko, w którym wierzymy, że inteligentne realokacje w ramach klas aktywów mogą poprawić profil ryzyko-zwrot całego portfela, aby stał się on bardziej odporny. Nasze preferencje rynkowe charakteryzuje pięć szerokich tematów: defensywa, dochód, wartość, różnorodność i bezpieczeństwo” – dodano.

  1

Dodaj komentarz