Kawy?

Cena kontraktów na kawę dotarła do dolnego ograniczenia kanału tegorocznej bessy i zrealizowała zasięg spadku sugerowany przez kształtującą się w okresie lipiec-październik br. formacji “głowy z ramionami”. To sugerowałoby bliskość zmiany krótkoterminowego trendu na wzrostowy i rozpoczęcie formowania jakiejś przynajmniej korekty wzrostowej ostatnich spadków.

To wrażenie jest wzmacniane sytuacją techniczną wykresu ceny kontraktów na kawę w średnioterminowej perspektywie. Tegoroczna korekta spadkowa wydaje się być odpowiednikiem tej z okresu grudzień 2019-czerwiec 2020 i nasuwają się tu oczywiście pseudo-elliottowskie skojarzenia z falą 4-tą 5-falowego elliottowskiego impulsu wzrostowego rozpoczętego w czerwcu 2019 (gdzie spadek grudzień 2019-czerwiec 2020 to była 2-ka).

Te pozytywne dla kawy wrażenie niestety nieco pryskają po obejrzeniu długoterminowego wykresu ceny. Widać tu 50-letni kanał, którego górne ograniczenie kurs osiągnął w tym roku i się od niego odbił. Oczywiście do dyskusji jest, jak narysować ten kanał: czy tak jak poniżej jako lekko spadkowy, czy też uznać, że jest to idealny trend boczny (wtedy kawa uzyskałaby trochę miejsca na jeszcze jeden wzrost).

Owale na powyższym obrazku sugerują analogię obecnej sytuacji do tej z 1986 roku, co może luźno kojarzyć się z “cyklem pokoleniowym”.

Oczywiście z praktycznego widzenia nie ma to to większego znaczenia, bo nawet jeśli powyższa interpretacja jest poprawna, to w krótkim terminie – kilku najbliższych miesięcy – cena kontraktów na kawę może zrobić cokolwiek i nic to nie zmieni w długoterminowym obrazie sytuacji tego surowca.

Komentarze

   1. DrQuality

    No , nie , astefaniak uważa
    1/ Polska się oddłuża
    2/ Gospodarka kwitnie
    3/ rentowność obligacji na całym świecie rośnie , więc 9% na polskich to nic takiego
    4/ ogólnie jest cool
    Wy , astefaniak to chyba pijecie ten wywar z muchomora – to jest teraz modne , a Wy w głównym nurcie / patrz TVPINFO /.
    Fiu , fiu celebryta siem z Was robi .

    33
 1. Prezesso

  Niedobrze, USA jednak szczytuje, a ja zostałem z torbą pełną S, jak poseł Czarnecki na przystanku na Wilanowie. W poniedziałek może być wyższe otwarcie, trza zdobyć cash na doładowanie. Bocian czy Provident? Co polecacie?

  16
 2. cebeerxx

  Przy okazji Stefaniaka… zachowajcie we wdzięcznej pamięci moją skromną osobę, któren to wiernymi twitterowymi cytatami tej pisoskiej szui i skończonej mendy otworzył wam oczy. Tak w ogóle szkoda czasu na tego pisoskiego tłuka, naplujecie mu w gębę – powie, że to “kolejny cios w opozycję, która pokazuje jaka jest niekompetentna “

  28
  1. rivsay

   Bo to wszystko jest kwestia interpretacji 🙂

   Ludzie na przykład narzekają, że kupują teraz rządowy węgiel który się najnormalniej w świecie nie pali (musi być lewaki, ubeki lub ruskie agenty)

   W krainie ‘jest super’ wygląda to tak:
   “Dzięki temu że się nie pali macie Państwo zapas węgla na przyszły rok”

   10
 3. Pc39442

  PKO Research:

  -Deficyt fiskalny (ESA) po 2q22 (4kwart.skumul.) wyniósł 1,5%PKB (wobec 1,5% PKB po 1q22 oraz 1,8% PKB w 2021).

  -Relacja długu publicznego do PKB spadła do 51,6% (wobec 52,1% po 1q22 i 53,8% po 2021).

  Mimo wojny i wzmożonych wydatków z tym związanych (m.in. pomoc dla uchodźców) wynik fiskalny skorygowany o nowe inwestycje publiczne jest ciągle na plusie (+0,4% PKB po 2q22).

  jest dobrze, czyli wg niektórych (większość tutaj) jest źle.

  12
   1. Pc39442

    zgadza się na razie budżet widzi pozytywne skutki ale negatywne dopiero zobaczy. pytanie jak długo będą negatywne oddziaływały bo pozytywne się będą osłabiały bo fundusz plac będzie rósł coraz wolniej.
    na razie jednak nie ma tragedii a bufor jest duży. Polska ma jeden z najniższych poziomów długu w EU. Ja obstawiam ze raczej Polska przejdzie to w miarę na ficie.

    1
  1. Pc39442

   Compensation

   EU is discussing the legal transfer of frozen RU assets to UA. The western model of UA victory has 4 points:

   – Complete withdrawal or destruction of RU troops

   – Reparations

   – Prosecution of war criminals

   – Removal of Putin from power

   Compensation for the damage caused to UA is part of this model and must be done by court decision.

   7
  1. DrQuality

   Twardoch wydał nowa książkę . W niej ciekawa informacja- otóż szamani rzeczywiście zażywali grzybki halucynnogenne , ich wyznawcy pili mocz szamana / ten działał jako filtr/ – pijacy mocz odurzają się bez skutków ubocznych . To a propos Glonojada – popijacie Amantadyne i glony moczem szamana !!!

   2
 4. Pc39442

  -Xi objął bardzo mocno władze i obiera kurs na militaryzm
  -USA wyłączają Chinom dostęp do chipów
  -Niemcy sprzedają Chinom 30% portu w Hamburgu, jednocześnie tną wydatki na zbrojenia (czyli wycofują się z ogłoszonego po wybuchu wojny “Zeitenwende”), zgadzają się jedynie na czasowy cap dla cen gazu tak jakby kalkulowali ze za 2 lata powrót do business as usual.

  niemiecka polityka jest zrozumiała ale doprowadzi do podziału w Europie na dwa obozy, co tym bardziej uniemożliwia wygrana PO u nas.
  jeśli jeszcze Francja będzie grała własny koncert jednocześnie stawiając się USA, robiąc ukłony w stronę Chin ale rywalizując z Niemcami (również o kurczący się dostęp do rynku chińskiego) to mamy totalny bajzel w EU.

  5
 5. Pc39442

  włoski rząd zaprzysiężony, jednoznaczne i mocne wsparcie dla Ukrainy.
  czyli koalicjanci PiS stoją po dobrej stronie mocy, koalicjanci PO po zlej! jedynym zgrzytem we Włoszech jest Berlusconi, czyli kolega tuska z EPP.
  tego nie da się odkręcić.

  6
  1. Pc39442

   a co za różnica jak nazwiesz dana rzecz. mówiąc o pieniądzach dla Ukrainy tez nie wymienia sie słowa reparations a mówi się o compensation. temat reparacji/kompensacji/odszkodowań zaczyna być poważnie dyskutowany w Niemczech jako konieczność. debata w ogóle się zmienia. dopiero teraz otwarcie się mówi ze realizacja Nord Streamow walnie sie przyczyniła do wojny z Ukraina i ze Niemcy ponoszą odpowiedzialność za te wojnę swoja polityka. to jest już w świadomości Niemców. za mało wiesz, śmieszku-heheszku. Gawno wiesz.

   4
 6. mami2

  Znowu z mega milion obdraty zaczyna politykę na blogu. I czy to jest śmieszne?….jak taki Donek jest winny i wziął te Euro to czy pisiory zagłosują za komisją śledczą by to wyjasnić. Jak nie zagłosują to zamilcz na wieki…

  9
 7. DrQuality

  Świetny / jak zwykle / artykuł Niedzielewskiego w Parkiecie . Resume :Rynki dojrzały albo do przesilenia związanego
  z kumulacją oczekiwań co do zaostrzenia polityki monetarnej i tym samym odbicia w końcu roku albo do dobijającego uderzenia , z paniką i kapitulacją wywołana jakimś wybuchem .
  I tu spostrzeżenie – wszyscy czytają blog WB – Niedzielewski podaje jako powód ewentualnej paniki / tu uklony dla Toya / – nadal silny dolar i zmniejszająca się do niego dostępność + LDI / podobny przypadek hrabstwo Orange na Florydzie/+ Credit Suisse / Lehman Brothers /+ zwiększające sie rentowności obligacji / Savings and Loan w USA koniec 80 tych lat+kredyty subprime + opcje walutowe w Polsce / .

  6
  1. DrQuality

   Mija tydzień , syn Tuska nadal na wolności – co się dzieje ?! Żądam natychmiastowego zaaresztowania , spektakularnej
   akcji , ekipy TVPINFO na miejscu , wywiadu z “przypadkowym ” świadkiem – w domyśle Zsumyobdartson , Pecet , Szczena abo ktoś z pisokmiecokomuszej czeredki .

   17
 8. mami2

  Ciekawe jak ten dług sie zerwie ze smyczy po ile bedą Twoje perły chodzić? Dalej nie kumasz że wydawanie kasy ktorej sie nie ma to prosta droga do bankructwa. To jest to samo jak kupowanie pereł za kasę ktorej nie masz. Zobaczymy jak Wig 20 bedzie po 1000pkt a twój makler powie sprawdzam….jak poczujesz na własnej skórze to zrozumiesz….

  17
  1. sumadartson

   Skoro waść przemówił wreszcie ludzkim głosem to i ja po ludzku.
   Dziękuję za troskę o mój przyszły los. Wszystko pod kontrolą. Większy problem widzę w złapaniu taniej pereł s.a. za pozostałą 1/3 środków niż w ewentualnym bankructwie.
   Zjawiska okołorynkowe wskazują że mamy powtórkę z podłogi 2002, 2009 a nawet…1942 roku.

   2
  1. sumadartson

   A poza tym gdyby okazało się że 600 tysi € rzeczywiście poszło do pucina na opłacenie lewych interesów, też wyślesz mnie waszmość do psychiatry? Czy też zrozumiesz intencję “onucy”.
   Wymyślić taką historię (i poprzeć nagraniem) kilka lat temu wydaje się nieprawdopodobne.

   2
 9. Pc39442

  no i ciekawe co tez za tydzień FED zrobi bo z dnia na dzień niemalże inne narracje latają. Raz ze przesuwają podwyżki z 2023 na 2022, za chwile jakiś przeciek ze jednak są gołębie co chcą mniej. jak dla mnie to cyrk. obstawiam ze jebną 100pb w listopadzie a potem 50 w grudniu.

  1. sumadartson

   Skoro gaz, ropa, energia, ba, nawet KAWA (oby żył wiecznie) spadła na pysk a dolar nie chce tanieć, to po najbliższej podwyżce stóp ( ku zachowaniu wiarygodności) fed ogłosi że idzie na dłuższy urlop podwyżkowy czyli “Oby OD listopada” kooosmoooss!

 10. Pc39442

  Pyffel twierdzi ze z tym wyprowadzeniem dziadka z konwentu partii w Pekinie to mogło być tak ze on się zwyczajnie skasztanił i Xi nie wytrzymał smrodu i go kazał usunąć a ludzie kręcą aferę ze niby pokaz siły i zamordyzmu…

 11. Pc39442

  Jarosław Kaczyński: sądzimy, że najlepszą drogą do rozstrzygnięcia sprawy dot. informacji o łapówce dla syna Donalda Tuska jest odpowiednia komisja. My tej sprawy nie rozstrzygamy. Człowiek, który tak zeznawał był wcześniej niewątpliwie niewiarygodny

  HA HA HA

  1
  1. sumadartson

   Dobry polityk ten jarek, wręcz niebezpieczny dla opozycji.
   1. Przytarł nosa zbyszku aby nie poczuł się zbyt ważny.
   2. Bliżej wyborów przesuwa wyjasnienie sprawy i włożenie granatu w gacie oPOzycji. Zwłaszcza planktonu pro.

   2
   1. Pc39442

    Pamiętam Amber Gold i opis relacji Michała Tuska z ojcem. już wtedy wiadomo było ze młody wymaga ciągłego nadzoru bo ma tendencje to chodzenia na skróty a nie jest kumaty. ta akcja do niego idealnie pasuje. myślę ze się dogadał z Nowakiem i razem postanowili lody kręcić a tata nic nie wiedział do teraz. Kaczor ze względów na pewne zasady nie chciał tego g.. tykać ale skoro ksut sam wszedł w szkode…

    6
    1. sumadartson

     Niezły pomysł. Sławek i tak spalony a młody jako że jeno robił za posłańca dostanie od “praworządnego” kaścianego sędziego z pół roku w zawiasach na 6 m-cy.
     Tyle że to działanie z jedną niewiadomą (chwalęta).

     3
 12. Griot1234

  W USA od stronyonetarnej nic strasznego się nie dzieje, o ile nie stanie nic takiego to inflacja powinna nie przyrastać ,cena kredytu hipotecznego robi swoje. Więc część analityków juz od jakiegoś miesiąca nawoływała do mniej dotkliwego ścisku. Dodatkowo jeśli na g20 pójdą jakieś sygnały ocieplenia na linii USA-ROSJA i czas przedwyborczy w USA I próby zbicia ropy to możemy mieć ruch do góry, aż do końca roku w scenariuszu optymistycznym i dwie podwyżki po 50 pkt ,ja jednak bardziej oczekuje 75 i 50.To pewnie też wpłynie na wig ale tylko krajowe kapitały będą próbowały szarpnąć indeksami.

 13. toya

  Patrząc na rynek długu (rośnie zmienność, spada płynność i głębokość rynku) sam jestem kuszony wizją nadal rosnących rentowności doprowadzających na końcu do wywrócenia stolika i wielkiego światowego kryzysu obligacji skarbowych.

  Ekstrapolacja to wrodzony atawizm.

  Ale… Rynek to nie czysta fizyka. Rynek to ludzie i instytucje. Te same instytucje, które wpędzają nas w tarapaty mają mimo wszystko w swoim arsenale narzędzia, żeby odwrócić bieg wydarzeń.

  Jak? W tym momencie nie wiem. Tych rozwiązań (ostatecznie sformalizowanych) prawdopodobnie jeszcze nie ma, ale potrzeba matką wynalazku.

  W 2007-2008 potrzebowaliśmy przejść przez ścieżkę zdrowia od Countrywide Financial przez Bear Stearns aż po stację Lehman Brothers by poznać nowe terminy takie jak TARP, TALF, ZIRP, QE, które okazały się lekiem na tamtą zapaść.

  Ktoś kto patrząc na rozwój tamtych wydarzeń widział koniec systemu finansowego według ÓWCZESNEJ teorii miał 100% rację. W praktyce okazało się, że w tej grze zasady pozwalają dodrukować kolejną kartę jokera w trakcie gry.

  Myślę, że to samo czeka nas teraz. Wkrótce nauczymy się nowych skrótów i stojących za nimi skomplikowanych wehikułów finansowych i programów – czyli sterydów, które podtrzymają tego trupa kolejny raz.

  No ale teraz ścieżka zdrowia.

  8
  1. toya

   Warto sobie bardzo dokładnie przerobić BASEL III bo to tam kryją się parametry przy których będzie wkrótce majstrowane (by ratować sytuację trzeba zwiększyć popyt na obligacje skarbowe, a przecież następstwem 2008 jest KAGANIEC (capital requirements) nałożony na instytucje. Trzeba go poluzować, a to spotka się z oporem regulatorów.

   Tak jak w 2020 strach covidowy pozwolił na SLR
   https://blog.pimco.com/en/2021/03/slr-expiration-treasury-markets-likely-to-shoulder-the-costs
   tak teraz odpowiednio bolesna “ścieżka zdrowia” pozwoli pomajstrować głębiej w Basel III.

   4
   1. BK

    Zdecydowanie tak może właśnie być. Jedynie w mojej ocenie, aby takie kolejne majstrowanie nastąpiło, musi na rynku wystąpić wstrząs, szok, krach etc. czyli powinien pojawić się strach przed końcem świata.
    To co dzisiaj widzimy w nastrojach uczestników rynków to jedynie pesymizm, który w mojej ocenie naznaczony jest również wpływem inflacji, a nie tylko samą kondycją rynków.

    1
   1. DrQuality

    Panie mami 2 ,
    Proszę spojrzeć na wykresy sse-b-share / ekspozycja zachodnich inwestorów / i sse comp – tygodniowe .
    To jest techniczny stan przedagonalny . Hang -Seng jest trupem , Tajwan , Filipiny już zwłoki zabalsamowane .

  1. piotr5

   po co im tlumaczysz, to nie ma sensu. oni tego nie przyjmą, nawet jak kaczor powie , ze lapowki nie bylo to beda jak katarynki powtarzac to samo.
   wszystko sprawdzili nic sie nie zgadzalo, wlacznie z tym, ze gosc wzial kase ze skrytki bankowej. a w bankowej ewidencji nikt tej skrytki nie otwieral miesiacami. nikt inny nie potwierdzil tego spotkania, nie bylo kontaktow tel. mailowych itd az po slynne, ze ta kasa nie zmiesci sie do reklamowki z biedry.
   rowniez to, ze prokuratura ziobry mimo ze rzucila sie na to jak reksio na boczek to ustalila , ze nic nie ma na poparcie tego zeznania.
   pare lat temu gzeta polska odala to zeznanie i napisala ze nie udalo sie go potwierdzic.
   szkoda gadac do nich to sekta.
   czesc ma blokade hrabia itp a czesc typu karnak itp to iq tostera

   20
 14. fast_market

  Dziś trochę wygląda jak punkt zwrotny na rynkach. Długo oczekiwany.
  PMI w USA poniżej 50. EurUsd do góry łamie linię trendu. Ceny gazu w transakcjach natychmiastowych (next hour) na chwilę spadły do -15$ (w sierpniu jeszcze było +300$).
  Dobrze jest. 🙂

  2
  1. DrQuality

   Panie Prezesso ,
   Cos mniem siem wydaje , że Pan trochę odpuść , przynajmniej na jakiś okres .
   ORGR na wykresie – odwrócenie trendu .
   Figura trwa 1 miesiąc , stąd ewentualne odbicie skromne .Opór 1435-45 działa na razie . Obroty na rynku 620 mln przy wzroście- to na rynku tylko Zsumyobdartson ze Szczeną . Do tego astefaniak wieszczy atak popytu – 620 mln obrotów !!! Dawaj astefaniak , dawaj !!!!
   https://drive.google.com/file/d/15EtFt0xz-vxPuoCBpfW5fmgUILWIPmnZ/view?usp=sharing

   2
  1. fast_market

   Niestety od wielu lat używa się sformułowania “prefinansowanie”, a to zwykła ściema. Po prostu obecnie mamy o 1/3 przyszłych potrzeb większe zadłużenie. W sensie jesteśmy permanentnie więcej zadłużeni niż niby potrzebujemy. A kupon trzeba płacić.
   Ale ładnie się sprzedaje…

   1. toya

    Ściema. No pewnie. Lepiej plasować dług dopiero wtedy kiedy gorączkowo go potrzebujesz (i pewnie inni też!). Wtedy oczekiwany kupon jest zdecydowanie lepszy 🙂 To są znane prawa ekonomii

    I podziękujmy Targowiczanom wstrzymującym KPO za to, że: “jesteśmy permanentnie więcej zadłużeni niż niby potrzebujemy.”

    4
 15. macarek

  Podobnie jak w X 2020 banki rozpoczęły hossę w tym miesiącu. Niektóre już 20 proc od dołka. Millenium po opublikowaniu 1 mld straty ponad 5 do góry. To ten kwartał z wakacjami, kolejne już bez na wysokich marżach. Do tego dodać rosnace zyski z nowych obligacji przy rolowaniu pozycji z tych o niskim kuponie. Moim zdaniem Fed kończy cykl w listopadzie.

  5
  1. toya

   Kwartal z wakacjami. No właśnie. Czy ta szkalnka jest do połowy prlna czy pusta.

   Na stronie BIKU można odpalić proste dashboardy z zaległościami w spłatach. Co dziesiąty limit karty kredytowej zalega ponad 30 dni. To samo kredyty gotówkowe. Hipoteki (mimo wakacji na nich sic!) Podobnie. To co będzie jak odwiesza wakacje w grudniu? 20% będzie w plecy?

   Jutro wkleje linka do tego dashboardu. Na telefonie nie chce mi się tak szydelkować z linkami.

   5
 16. rivsay

  cebeerxx 24 października 2022 o 20:30Zaloguj się, aby odpowiedzieć
  Stefaniak na TT:

  “Już 1/3 potrzeb pożyczkowych Polski na 2023 jest już pokryta.

  Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu w zarządzaniu polskimi finansami publicznymi w tych bardzo trudnych czasach. “

  Turcja – inflacja z 80%
  Rosja – wojna i embargo
  Co nas łączy z powyższymi? Mamy prawie takie samo oprocentowanie obligacji, pełna qwa profeska

  8
  1. rivsay

   Zakup czołgów i samolotów to nie mamy na to pieniędzy, wszystko będzie z pożyczki, odwołane aukcje obligacji BGK miały na to iść.

   Koszt obsługi tych długów przewyższy wszystkie 500+, osłony, 13 14 emerytury i co tam jeszcze wymyślili. Trąbię o tym od dwóch lat.

   Cieszta się człowieki, że lotniskowców nie kupujemy i nie robimy kosmodromu pod Radomiem.

   8
 17. sumadartson

  @doktorQu_łyn
  Dom waryjatów to przy “ten kraj” oaza spokoju jest. Najważniejszy oPOzycyjny, tenkrajowy i jewropejski jednocześnie politykier, oskarżony przez marcina w. o łapówkarstwo, oświadcza że “każdy kto podważy zeznania marcina w., ten jest agentem”, na co najważniejszy rządzący politykier zagaduje że zeznania marcina w. są “mało wiarygodne” czym potwierdza oskarżenie go o agenturę przez “tenkrajowego” politykiera oPOzycji. Wtóruje mu o zgrozo rzekomy posłaniec i łącznik łapówkarski
  A wy doktorQu nie “podważajcie zeznań” bo robicie wicie ze wszystkich politykierów klamczuchów, bo wszystkie wiedzą rozumicie, że z was taki agent jak nie przymierzając “z koziej dupy trąbka”. A jeno agent miał przecie w onym OZ przywilej “podważania zeznań marcina”.

  8
 18. toya

  I moja ulubiona kategoria – kredyty gotówkowe czyli w praktyce na wakacje, na prezenty, na nieoczekiwane wydatki. Po prostu przyspieszona, dawno przejedzona już konsumpcja, którą teraz trzeba spłacać po oprocentowaniu circa 15-20%.

  Zaległości powyżej 90 dni to prawie 12% i rośnie. 90 dni!

  Kwota kredytów mieszkaniowych to 500 mld, a gotówkowych (wyżej oprocentowanych, niezabezpieczonych) to 150 mld!!!

  https://public.tableau.com/shared/R8SKSRBMN?:tabs=n&:display_count=y&:origin=viz_share_link&:embed=y

  3
  1. toya

   Aczkolwiek wciąż pogarszający się portfel kredytowy może już być w (nadmiernie) zdołowanych cenach czyli – dość klasycznie – będziemy widzieć rozbieżność między rosnącymi wycenami banków (wyceniającymi już lepszą przyszłość), a wciąż zwiększającym się stanem zaległości w spłatach.

   Przykład z USA z poprzedniego cyklu:

   kredyty zaległe o 90 dni w skali kraju:

   styczeń 2008 1,5% ((sic!) a przecież rynek wywrócił się już w 2007 przy jeszcze niższym poziomie zaległości = jak to dobrze, że wciąż jesteśmy zadupiem jeśli chodzi o sekurytyzację)

   wrzesień 2008 (Lehman moment) 2%

   marzec 2009 (rusza hossa i wielkie odbicie na bankach) 3,2%

   styczeń 2010 zaległości osiągają maksimum na poziomie 4,9% a hossa trwa już od ponad trzech kwartałów

   https://www.consumerfinance.gov/data-research/mortgage-performance-trends/mortgages-90-or-more-days-delinquent/

   6
   1. BK

    Może tak być. Opóźnienie w spłatach kredytów oczywiście wpływa na sektor bankowy. Wpływa również na sektor ubezpieczeniowy, bowiem część ubezpieczycieli polis na życie w połowie tego roku znacząco wydłużyło termin zapłaty składek na polisy na życie, co wynikało z dużego przeterminowania w płatnościach. Woleli wydłużyć, aby dać szanse klientowi i go w dłuższym okresie czasu utrzymać, niż aby polisy dokonywały “lapse”.

    Czy to już jest w cenach? W mojej ocenie jeszcze nie. Opóźnienia w płatnościach skutkować będą koniecznością skorzystania przez część konsumentów z uprawnień jakie daje Prawo upadłościowe. To z kolei nałoży się na generalny spadek popytu na dobra wyższego rzędu.

    Z powyższą Twoją łamigłówką mam mały problem, ponieważ cash wygenerowany przez FED w kryzysie 2007-2009 trafił przede wszystkim do banków i instytucji finansowych, a nie do portfeli konsumentów. Więc hossa była budowana na sterydach instytucji finansowych, a nie konsumenckich. Dopiero rok 2020 znacząco to zmienił i wtedy pojawiła się ona…inflacja. A to dużo zmienia w strukturze popytu. FED nie przekaże teraz ponownie gotówki konsumentom. Instytucje finansowe również jeszcze jej nie potrzebują, ale oczywiście za kilka miesięcy to się może zmienić patrząc na rentowności obligacji.

    2
    1. toya

     “A to dużo zmienia w strukturze popytu. FED nie przekaże teraz ponownie gotówki konsumentom. Instytucje finansowe również jeszcze jej nie potrzebują,”

     Więc pytanie – kto potrzebuje?

     Kto będzie potrzebował gotówki w sytuacji gdyby świat zachodni ponownie miał funkcjonować bez Chin?

     Przemysł.

     “Just imagine what will happen when we decide to break free from our one-sided addiction of having pretty much everything we consume produced in China. This will mean a huge homeshoring or friendshoring boom, capital investment on a massive scale into the reindustrialisation of our own economies. Well, maybe not so much in Switzerland, but a lot of production could move back to Europe, to Mexico, to the US, even to the UK. We have not had a capex boom since 1994, when China devalued its currency.”\

     “Within equities, there are sectors that will do very well. The great problems we have – energy, climate change, defence, inequality, our dependence on production from China – will all be solved by massive investment.”

     Wklejałem w ubiegłym tygodniu:

     https://themarket.ch/interview/russell-napier-the-world-will-experience-a-capex-boom-ld.7606

     Jest tam kilka ciekawych tez.

     2
   1. DrQuality

    Nowa konkurencja
    1/Shopee , ale z tego co czytałem to w Polsce zwalniają pracowników .
    2/ Comarch tworzy swoją platformę – musimy mieć dużo gotówki na spektakularne transfery do Cracovii .
    PS . Toya – Piszę to naprawdę bez złosliwości . Wisła ma ogromne problemy finansowe – gdyby coś , proszę dać znać
    wspomogę jakąś niewielką kwotą .

    1
  1. piotr5

   no tak jak cie ktos obrzyga to jestes przegrywem.
   a ja uwazam ze to rzygajacy jest przegrywem. widocznie mamy rozne oceny.
   niedlugo sie zacznie uchwalanie takich ustaw kadecyjnosc prokuratora generalnego szefow czego sie da. moze nawet ministrow :))))
   i nadzieja ze przegraja tylko tak by opozycja nie mogla odrzucic weta maliniaka.
   niewielu wierzylo, ze do wladzy doszla grupa ludzi tak amoralnych. tylko do brygady bieruta da sie ich porownac. pis to wzorzez lajdactwa.

   9
   1. sumadartson

    Chcesz waść syna unieszczęśliwić lichą posadką w pisie???
    Ja to do popslanych się zapiszę żeby wnuczkę na przewoźniczkę toreb bieDrONKOWYCH wsadzić.
    Miał rację guy fawkes pisząc że polityka to za duży wiatr na waści wełnę.

    4
  1. sumadartson

   Co to za zagadka?
   Siedzi na blogu i kracze?
   To ekscelencja
   Odpowiadam od razu bo sytuacja rynkowa napięta jak baranie jajca w moich skrzypcach z prapradziada.
   203% !!! środków w perłach s.a.
   A ekscelencja wszystko sprzedał i kracze na glebie, bo głupota nie ma skrzydeł i na drucie nie siądzie.

   8
 19. fast_market

  Elon ma do piątku sfinalizować zakup Twittera za 44 miliardy $. Coś czuję, do tego czasu jeszcze będzie względny spokój, ale on z tego i tak nie wyjdzie bez strat. Zmusili go do kupna, przez jego własną głupotę, a teraz będzie pokaz jak jankesi skubią frajerów. Nawet jakby zatrudnił Goldmana to i tak z tego nie wyjdzie podejrzewam.

  1
  1. piotr5

   Chlop się martwi ze w więźniu zmniejsza porcje żywnościowe. No w sumie może tak być 🙂
   Swoja droga to już nie jest śmieszne ze klony gospodarcze Papandreu mówią o bakructwie. Ten tlumok nawet na tle komuchow z pisu wyglada na wariata gospodrczego.

   20
 20. BK

  @ Toya

  “Więc pytanie – kto potrzebuje?

  Kto będzie potrzebował gotówki w sytuacji gdyby świat zachodni ponownie miał funkcjonować bez Chin?

  Przemysł.”

  Tak, wynika z tego że przemysł. Dodatkowo ten sam przemysł będzie potrzebować gotówki już w najbliższych miesiącach. Wysokie ceny mediów koniecznych do produkcji oraz pomysły wspierania mniejszych konsumentów/producentów (ustalanie ceny maksymalnej), co ma aktualnie miejsce w Polsce, skutkować może wstrzymaniem dużej produkcji. Ceny maksymalne dla małych i nieograniczone dla dużych spowodować mogą przerzucenie kosztu tej ingerencji w rynek właśnie na duże podmioty. Skutek będzie dla nich ten sam bez względu na to czy ograniczą/zamkną produkcję czy też podniosą ceny do poziomu, przy którym popyt się załamie.

  Czyli ścieżka jest taka, że przemysł ceteris paribus otrzyma wsparcie po zimowym krachu i ten sam przemysł będzie potrzebował dalszego wsparcia w ramach projektu deglobalizacji w następnym cyklu pokoleniowym.

  3
  1. toya

   Pozostaje jeszcze kwestia czy na naszym polskim “łez padole” będzie co podpinać pod cykl reindustrializacji, czy też jako najważniejszy “sojusznik” czytaj: “zderzak strategiczny” będziemy wtedy akurat na etapie dzikich pól.

   No ale trzeba być optymistą.

   1. toya

    Bo fakt, że kryzysy 2007-2008 i 2020-202? to dwa bardzo różne kryzysy jest w istocie OPTYMISTYCZNY:

    Wtedy mieliśmy szybki powrót do business as usual, ale zapłaciliśmy za to wielką stagnacją.

    Teraz (mam taką nadzieję) ten kryzys będzie bardziej austriacki, bardziej schumpeterowski i da kilkanaście lat wzrostu opartego na fundamentach.

    Tylko nie być wtedy na etapie dzikich pól, nie być na etapie dzikich pól…

    “toya 17 czerwca 2020 o 13:59

    2008 rok. Pacjent (gospodarka) mial zatrzymanie akcji serca (wyschniecie plynnosci). Widmo zgonu realne (KŚJZ). Zastosowano defibrylator (Helicopter money). Pacjent wstal. Otrzepal sie I wrocil do swoich zajec jak gdyby nigdy nic.

    2020 rok. Pacjent spadl z wysokich schodow. Lezy polamany. Ryzyko zgonu niskie, ale nie ma opcji by wstal I wrocil do swoich normalnych zajec.

    Widzimy zmiany strukturalne. Krzywa popytu przesunela sie w lewo. Podaz tez sie dostosuje. Wiele miejsc pracy na trwale zniknelo. Troche potrwa zanim pojawia sie nowe we wzrostowych galeziach.”

    1
    1. piotr5

     Widzimy zmiany strukturalne. Krzywa popytu przesunela sie w lewo. Podaz tez sie dostosuje. Wiele miejsc pracy na trwale zniknelo. Troche potrwa zanim pojawia sie nowe we wzrostowych galeziach.”

     Naprawde widzimy?
     Napawde zniknelo?
     no zniknelo w koncu mamy ogromne bezrobocie prawda?
     Fajnie jest puszczac wodze fantazji tylko nie mozna twierdzic , ze to ma cos wspolnego z rzeczywistoscia.

     2
 21. toya

  Podziękowania dla Gospodarza za wczorajszy webinar pod TMS.

  Niepokoi mnie ta pewność wokół założenia, że to dno covidowe to taka matka wszystkich wsparć. Jeśli uczestnicy rynku mają podobną tezę roboczą “set in stone” to w pewnym momencie może być gorąco.

  2
  1. BK

   Dodam jeszcze jedną kwestię, którą zaobserwowałem. Otóż rynek reaguje z nadmiernym optymizmem na każdą informację o “luzowaniu” w ramach zaostrzanej polityki pieniężnej. Vide ostatnia, mniejsza niż zakładano podwyżka stóp procentowych w Kanadzie. W mojej ocenie te wszystkie ruchy do góry to korekty w aktualnej bessie. Tak się nie buduje dołków. Raz, że brak zmienności. Dwa, że brak strachu. I trzy, że brakuje niewspółmiernych – w ramach tego strachu – reakcji na tego typu decyzje. W dołku ruchy byłyby odwrotne, czyli pomimo mniejszej podwyżki, niż zakładana, rynek by spadał i bał się o dalszą przyszłość w ramach “świata w otchłani”.

   Trzymanie się optymizmu to domena drugiej fali bessy… a pesymizm w sentymencie w mojej ocenie to w znacznym stopniu pochodna inflacji.

   3
   1. DrQuality

    Panie BK.
    Przy całym szacunku. .
    Myśle , ze strach dominuje przy flash crashach . Bessa to jest wielka smuta -niewiara , uczucia paradepresyjne , pogodzenie się ze stratami , brak zainteresowania giełda . W bessie rzeczywiście żadna db , ale również i zła nie wpływa na kurs , na wykresach nie widzimy zmienności , jest mozolne budowanie pozycji przy stałe zmniejszających się obrotach etc, itd . Dno covidowe – to również dno z 2009 roku – do trzech razy sztuka .
    Ja wątpię .
    PS. Formacje odwracajcie trend nie trwają miesiąc !!! – od 8m / dno covidovr m do 2 lat – chyba 2002 ?

 22. Griot1234

  @toya
  Jeśli wspomina Pan o krzywej to rozumiem że chodzi Panu o giełdy/rynki w USA, a tam wydaje mi się ze kryzys to będzie jak ścisną stopy, bo strukturalnie raczej miejsca pracy będą powstawać w usa ,zbrojeniówka działa na lokalnym max. Gaz tani ropa za dolary wiec niema presji walutowej jak nie Fed nie przestrzeli to wyląduje miękko, a ma jeszcze QT pod ręką.Europa płaci za wszystko

     1. sumadartson

      Typowa mentalność popslanego elektoratu:
      Jak popslane i POKOmunie wprowadzały podatek od oszczędności i zysków kapitałowych to morda w kubeł.
      Jak pisiory zmniejszają albo likwidują podatek popslanych to za mało albo za późno albo po co?
      To nawet nie debile ten popslany elektorat ale wrogowie Polaków i “ten kraj”. Takie PrOniemieckie łajno

      17
         1. sumadartson

          Tylko PO..baniec nie wie że węgiel rozpsla się w piecu na podkładzie drewna. Na łopacie, podpalany od góry palnikiem gazowym nie będzie się palił. Trza być skończonym PO..bem aby próbować rozpalić grilla od góry bez podpałki.
          Właściciel onego lichej jakości węgla, kupionego od handlarza a nie od państwowego importera już protestował w mediach przeciwko wykorzystaniu zdarzenia do antypaństwowej propagandy przez ruskie onuce, ruski trolu kłamliwy.

          11
 23. zorro

  Kilka lat temu Gospodarz przez bardzo długi czas eksploatował temat Chinageddonu. Jak wiadomo prognozy te nie spełniły się. Jednak obecnie chiński indeks Hang Seng jest w silnej bessie i niebawem osiągnie -60% spadku. Mimo tego Gospodarz milczy jak zaklęty. Czy właśnie teraz rynki nie dyskontują nadciągającego Chinageddonu ?

  6
  1. Pc39442

   caly obraz makro bez zmian; chwilowe nadzieje na pivoty to jedynie psychologia i BMR czyli bear market rally. wojna trwa a Ukraincy stracili okazje na znaczaca zmiane bo juz jest rasputica i za pozno na duza ofensywe wiec to automatycznie przedluza caly bajzel do konca lata 23 najmarniej.

   jest w istocie gorzej niz miesiac temu bo wtedy bylo wiecej nadziei.

   spolki SPX zaczely juz rozczarowywc wynikami. najmocniejsze spadki dopiero przed gieldami.

   1
    1. Pc39442

     rowniez rozleglosc fali 2 w DAXie pokazuje jakie dlugotrwale procesy tutaj zachodza. np ostatnie doniesienia optymistyczne mowily o tym ze jednak gazu nie zabraknie tej zimy i ze doplaty uratuja firmy. No ale mimo to firmy produkcyjne juz przygotowuja plany ewakuacji z Niemiec. Bo oni wiedza ze w dlugim terminie takie doplaty sa niemozliwe do utrzymania a rynek przez lata nie wroci do dobrych warunkow. wiec to sa bardzo dlugoterminowe trendy…

 24. DrQuality

  Panie Wojtku proponuję covidowy dołek nazwać Linią Kazimierza.
  Na cześć króla Polski któremu przypisane były cyfry 1333-1370
  Kolego , proszę nie kombinować , Dołek ? zosatał juz nazwany przez powszechnie czytanego , lubianego i szanowanego blogowicza .
  Było to dokładnie 16 lipca 2022 o 10:38
  Cyt . ” Acamapichtili wybrany na tlatoaniego państwa Azteków.” stąd może Linia Acamapichtili – ze względu na trudne imię proponuję
  Linia Pici Pici lub biorąc pod uwagę dalszy rozwój wypadków Linia Tyci Tyci .

   1. DrQuality

    Oto cały wpis tego przesympatycznego blogowicza – przypominam 16/07/2022
    Jest weekend , w chwilach wolnych proszę o wyjasnienie padających tu wskazań co do dalszej koniunktury giełdowej /2800, 3800 , 2000 , hołd pruski , za tydzień to na pewno , etc , itd /
    Warunkiem niezbędnym , by dyskusja miała jakiś sens jest załączenie wykresów , oznaczeń fal etc , itd . Inaczej to jest
    p ……e kotka za pomocą młotka . Zaczynam .
    Wykres miesieczny WIG 20
    1/ czarna , pozioma linia poziom 1500 – 1520 , możliwe duże podwójne dno .
    2/ Przebicie tego poziomu – dochodzimy do dolnego ograniczenia kanału spadkowego . Poziom – Acamapichtili wybrany na tlatoaniego państwa Azteków. Tam ew. kolejna figura odwracająca trend .
    1 , 2 akumulacja / kilku , kilkunastomiesięczna / i wtedy up , up to the sky .
    https://drive.google.com/file/d/15dHvVXdOlHzAd9qYN5FdptjYCNN8r-wk/view?usp=sharing

    1

    3
 25. Pc39442

  o wojnie krymskiej 1853-1855:

  W początkowej fazie wojny polscy patrioci wiązali z nią duże nadzieje. Łudzili się, że działania wojenne przeniosą się z Naddniestrza na Podole. Przypominali przepowiednię Wernyhory, że „Turcy będą poić konie w Wiśle”

  jak widac w kazdej epoce sa jakies przepowiednie i nadzieje z nimi wiazane.

  dzisiejsza rozmowa gen. Skrzypczaka u Jankiela pokazuje jednak ze najlepszy czas dla ukrainskiej armii sie skonczyl a przez zime ruskie okrzepna i zwieksza liczebnosc:
  https://www.youtube.com/watch?v=o1Y32HUHDrw&ab_channel=Uk%C5%82adotwarty-IgorJanke

  “kto dzieli po rowno ten ma g…”

  ruskim zaczal sprzyjac czas.

  1

Dodaj komentarz