Rynek nieruchomości mieszkalnych w USA nadal słabnie

W październiku br. poziom sprzedaży nieruchomości mieszkalnych w USA był – po annualizacji i wyrównaniu sezonowym – niższy niż przed rokiem o 28,4 proc. To najniższa roczna dynamika tego parametru od okresu październik 2007-lutym 2008, czyli od czasu kiedy w na globalnym rynku akcji rozpoczynała się “Wielka Bessa” trwająca później do marca 2009. Poziom sprzedaży nieruchomości mieszkalnych w ujęciu bezwzględnym był najniższy od maja 2020.

To oczywiście niepokojąca informacja, chociaż dosyć zrozumiała w kontekście tego co się działo w ostatnim okresie ze stopami procentowymi w USA.

Cena domów na rynku wtórnym w USA osiągnęła historyczny szczyt w maju br. i od tamtej pory spada, chociaż oczywiście jest to spadek w dużej mierze sezonowy. Szczyt rocznej dynamiki cen na rynków wtórnym nieruchomości w USA osiągnięty został na poziomie +25,2 proc. w maju ub. r. i od tamtej pory spada. Może to się kojarzyć z sytuacją z lat 2005-2006, kiedy to w poprzednim cyklu Kuznetsa szczyt rocznej dynamiki cen ustanowiony został w październiku 2005. Z tego punktu widzenia obecną sytuację z listopada 2022 można jakoś tam porównywać do tej z kwietnia 2007, chociaż w październiku br. ceny nieruchomości mieszkalnych były wyższe niż rok wcześniej o +6,6 proc., gdy tymczasem w marcu 2007 ta roczna dynamika była już ujemna (-0,1 proc.).

Główną różnicą – i to potężną! – pomiędzy obecną sytuacją a tą z 2007 roku jest znacznie niższy obecnie poziom relacji pomiędzy podażą wystawianych na sprzedaż na rynku wtórnym w USA domów a liczbą faktycznie zawieranych transakcji. Pod koniec 2007 rok ta relacja przekroczyła 10, co oznacza, że na 10 wystawionych na sprzedaż domów tylko jeden był sprzedawany. Obecnie ten wskaźnik jest ciągle na relatywnie niskim poziomie 3,3. Historyczny dołek wartości tej relacji ustanowiony został w styczniu br., więc nawet zakładając negatywne scenariusze na razie bylibyśmy dopiero w sytuacji podobnej do tej 10 miesięcy po cyklicznym minimum tego wskaźnika ze stycznia 2005, czyli gdzieś w okolicach jesieni 2005.

Podsumowując: wyraźnie widać, że wzrost stóp procentowych w USA, który nastąpił w okresie minionych 2,5 lat, nie służy tamtejszemu wtórnemu rynkowi nieruchomości, ale na razie trudno uznać obecną sytuację za jakoś szczególnie alarmującą.

Komentarze

 1. sumadartson

  Porównywanie obecnej sytuacji z tą z 2007 obarczone jest dużym ryzykiem:
  1. Wartość kredytów hipotecznych w 2007 do obecnej ich wartości ma się jak góra do myszy.
  2 W 2007 lipcu średnia DJI po raz pierwszy od zarania dziejów przełamała od góry średnią z 200 sesji a szlachta ogłosiła na forach urbi et orbi że nadciąga matka wszystkich kryzysów.
  Obecnie średnia DJI zalega od bodaj inwazji głęboczysto pod średnią a szlachta od jesieni ogłasza nadejście hossy kosmosowej
  3 Sytuacja geo_ekono_polityczna jest najgorsza od czasu zbombardowania Londynu i a wówczas sytuacja do kupna akcji była najlepsza w caluśkiej historyi wszystkich bananów tego świata.
  4 Jeśli pucinowa agentura nie namówi światowej wełny do zaprzestania walki z wielkim królem terroru, wszystkie troski tego świata pierzchną niebawem z Europy do południowych granic oligarchów.
  Kupujcie waszmoście perły s.a. tak jak należało to czynić w styczniu 1999, wiosną 2002, wcześniej w 1992, czy po matce wszystkich kryzysów naszej ery czyli w 2012.
  Życzę wszystkim udanego “Decennial pattern”, udanych zakupów “Aby do listopada” a autorowi tych jakże nieocenionych komentarzy, Wielkiemu Królowi Świata Analiz, panu Wojciechowi Białek, aby żył wiecznie.
  (A global niech będzie latarnią i przewodnikiem naszym jako że na rynku wszystko prawie jest możliwe). Smacznych indorów dziękczynnych!!!

  7
  1. dino54

   Wszystkie hossy u nas zaczynaly sie na wiosne luty lub marzec ale moze Pan miec racje i juz mamy 1fale hossy ktora potrwa do Nowego Roku lub troche dluzej a potem to juz korekcyjna 2 fala do marca a od marca to juz 3fala poteznej hossy oby tak bylo nie mam nic przeciwko.Za tym scenariuszem przemawia tez ze wiele spolek juz jakby w hossie.

   5
   1. sumadartson

    Nie wszystkie. Październik to częsty odwracacz trendów lub namiastka większych korekt w bessach.
    No ale marzec był znamienny w 1995 i bodaj 2002, ze o 2009 nie wspominając. W 2018 to już latem/jesienią ruszyło a w usiaku jakoś tak w grudniu chyba. Aaaa no i w 2020 covidowa hostytutka się zaczęła jak powell rzekł: nadrukujem wiele nam się spodoba. Dlatego hostytutka że łasa na powelową kasę była. A teraz inflacyja źżera i te drukowane i te ciężko wytyrane “piniendze”. Bernanke inaczej by to rozegrał.

    5
    1. dino54

     Ja nie jestem graczem raczej inwestuje glownie conajmniej srednioterminowo albo dlugoterminowo wiec pomocny nie bede.Juz mam sporo zainwestowane reszte czekam do wiosny.Jesli do konca roku jakies papiery osiagna moje zalozone ceny to bede skracal zmysla kupowania na wiosne.

     3
     1. karnak

      Piszesz, że masz sporo zainwestowane i będziesz skracał tzn, że jesteś już w pewnym sensie obkupiony. Kiedy więc kupowałeś? W okolicach dołka jak indeks był 400 pkt niżej? Jeśli tak to skąd wiedziałeś wtedy gdy kupowałeś, że to są dobre poziomy do zakupów, gdy większość snuła wizje armagedonu? Czym się różni gracz od inwestora? Czy gracz łapie ekstrema krótkoterminowo, a inwestor łapie ekstrema średnioterminowo lub długoterminowo? Czy inwestor nie łapie ekstremów? Innymi słowy jak rozpoznajesz trendy w Twoim wypadku średnioterminowe lub długoterminowe?
      Bardzo proszę o odpowiedzi, to może być bardzo pomocne.

      3
      1. dino54

       Ja nie jestem dobra osoba abys mogl brac ze mnie przyklad raczej bierz przyklad ze szlachcica bo to bardzo dobry spekulant.Bo jaka to atrakcja jak ja mam spolke ktora mam 20lat.Ja ryzyko rozkladam inwestujac w wiele spolek.Wig20 w 2007 r mial szczyt hossy na poziomie 3940pkt.Od tej pory w 2009 r oraz 2020r mielismy dolki na 1250 pkt a teraz 1350 pkt to zakladam ze moze to byc znow znaczacy dolek bessy.Wiec zakladam ze moze wreszcie zaczela sie prawdziwa hossa jak w marcu 2003r.

       5
       1. sumadartson

        Nie bądź waszmość taki skromny. Pamiętam jak latem 2020 dałeś mi słusznie i trafnie do wiwatu że pitolę smuty o shortkoniach w czasie hossy i ktoś może z tego powodu niepotrzebnie utracić przyszłe zyski sprzedając akcje. To było jak nokaut. Zwłaszcza że napisane z wyjątkową (jak na niektórych uczestników tego forum) kulturą myśli i słowa.
        Szacun.
        ps
        Jesienią 2020 na szczęście odzyskałem marcowy rekord sakwy po powrocie pod Hołd Pruski.

        5
        1. dino54

         Nawet tego nie pamietam ze cos takiego pisalem ale jesli nawet to wynikalo to raczej z tego ze jestem ogolnie wkurzony bo nasze akcji w wiekszosci sa bardzo tanie a ludzie ciagle wysprzedaja pozbywaja sie swojej wlasnosci za bezcen.Ja oceniam tylko po tym co waszmosc podajesz jak wchodzisz w szortkonie i jak je zamykasz to jestem autentycznie pelen podziwu wyczucia,ja czegos takiego nie mam.

         1
         1. sumadartson

          Nikt tego nie ma. Żeby coś ugrać na shortkoniach trzeba:
          1. Wyrzuć za okno swoje obawy i oczekiwania
          2. Ustaw na laptopie kontrakty indeksów europejskich, amerykańskich w czasie rzeczywistym3. Ustaw kontrakty na surowce, szczególnie ropę i miedź!!! w czasie rzeczywistym.
          4. Ustaw na kompie eur/usd i pln/usd w czasie rzeczyw.
          4. Ustaw rentowności 2 i 10 latek w us i pl wczasie rz.
          5. Śledz ruchy i relacje między nimi na bieżąco.
          6 Włącz AT na wig20 na wykresie minutowym. Rsi, stochastic, macd, i ze trzy ulubione…
          7. Reaguj na te wszystkie ruchy.
          Nasz rynek najczęściej reaguje na globalne ruchy. Czasem jednak idzie podprądowo, gdy jakiś quercus lub inna adresywna zakała postanawia powiększyć pozycje lub gra podprądowo.
          Ważne są też dane makro. Zwłaszcza te z 14.30 potrafią wywrócić stolik do pokera lub położyć nań fortunę. Już po kilku latach śłęczenia w ten sposób przed kompem z palcem na enterze, trudno utracić na shortkoniach większą kasę☺. No i trza uważać na bolkowe poranne górki między otwarciem kasowego a południem. Wysokie otwarcia sprzyjają bolkowym, choć w obecnym silnym ruchu kosmicznym lepiej shortkoni nie tykać.

          3
          1. dino54

           Dziekuje to sa bardzo dobre porady wiec osoby na blogu ktore spekuluja na kontraktach powinny skorzystac z tych rad.To juz nie dla mnie juz nie ten wiek pewnych nawykow nie da sie pokonac.Moze to wystarczy?

           1
          2. sumadartson

           “Nie ten wiek” Warren ma 92 lata a inwestuje równo ze szlachtą, choć on na innych rynkach. ☺

           1
          3. dino54

           Tak to prawda amerykanski rynek pod wzgledem psychicznym bardzo by mi odpowiadal ale przespalem ten czas czyli lata 2009-2021.

           1
          4. sumadartson

           @karnak Ja też mam jeszcze kilka pozycji np. zachowanie sektorowe na sesji.Ale jeśli masz waszmość coś specjalnego, to możesz bez obaw zaprezentować. Spekulacja jest sztuką i nie sposób ją opanować bez długiej praktyki.

           1
  1. sumadartson

   OJacieniemoge. Trzecia wojna?
   No przecie w Polsce już są dwie wojny.
   1. Bronimy naszymi rakietami i haubicami, rękami ukraińców, naszej piastowskiej prastarej ziemi przed kacapem.
   2. Bronimy suwerenności przed szwabem, wspieranym od wewnątrz jego agenturą oligarchiczno-bieDrONKOWĄ.
   3. No ale jakby nawet jeszcze trzecia wojna nastała, to jarek z jo’em dadzą radę.
   Czyli złoty powinien się umacniać.

   3
 2. fast_market

  Tak jeszcze się zastanawiam głośno, czy jest możliwy trwały wzrost na akcjach, gdy krzywa rentowności jest odwrócona? Może ktoś to kiedyś analizował, bo z tego co ja pamiętam, to pozytywnie nachylona (rosnąca) krzywa towarzyszy okresowi prosperity i tymsamym wzrostom na akcjach. Krzywa odwrócona to zwykle zapowiedź recesji w gospodarce.

  3
 3. analityk-amator

  Panie Prezesso,proszę zaspokoić moją ciekawość i powiedzieć,czy Pan robi tutaj za klauna,czy też naprawdę zmienia Pan zdanie kilka razy dziennie?
  A może Pan to tak zwany gruby,który manipuluje innymi?😁

  8
  1. Prezesso

   Karnak, co Ty bierzesz? Ropa, miedź na dnie, u nas Ruda Małpa i Orełek lecą na dno. Bańki wyprzedaż, PLN słabnie. W kabarecie teraz robisz?

   U mnie SSSSS na full depo!!! Dobrane na fix pod lukę z rana, czas na 1620!

   1
 4. animetal_slave

  animetal_slave 27 lipca 2022 o 10:23
  Możliwy poziom przy Vix >80. Byłoby fajnie.

  animetal_slave 27 lipca 2022 o 15:56
  Ciekawe, ciekawe, przeanalizowałem wszystkie możliwe spready, OAS spready dla US, Europe, EM, AAA, BBB, CCC etc. etc. Wszystko zsynchronizowane z VIX, aby strzelić w końcówce roku. Czegoś nie wiemy?
  ================

  Wider_swider 12 sierpnia 2022 o 19:25
  mac, od nowego tygodnia liczę Ci nóżki w górę. Każdy dzień z nowym szczytem swingu wzrostowego to kolejna nóżka.

  Ja tam słaby jestem z matematyki, ale wychodzi, że tych nóżek w górę Pan Wider naliczył … ZERO. Mistrz.
  ==========
  wider_swider 7 września 2022 o 09:35Odpowiedz
  Czyli teraz by wypadało się unosić równo i bez ani jednej czarnej świeczki aż zrobią 4200 ale to by nie był nowy szczyt więc co najmniej 4400. Ciekawe, zapamiętam.

  MISTRZ, 4400 na SPX bez ani jednej czarnej świeczki. Jak tam idzie rysowanie wykresów na kartce?
  ==============
  wider_swider 7 września 2022 o 20:57Odpowiedz
  Sorry, ale kompletnie nie gram krypto od wielu miesięcy więc nie czuje tego rynku. Na Nasdaqu oczekuje rozpoczęcia nowej hossy. Jeśli mam rację to ciężko będzie o spadki na krypto.

  MISTRZ, krypto od września ponad 40% w plecy, niektóre ponad 60%, ale PAN WIDER nie widział spadków na krypto i widział hossę na Nasdaq.

  ==========

  Ale i tak najlepsze jest to:
  wider_swider 26 sierpnia 2022 o 18:13Odpowiedz
  Dołek bessy w USA już bym jak dla mnie.

  Na samym szczycie odbicia, 20% od dołka, Pan WIDER ogłasza koniec bessy! To, że potem jeszcze spadliśmy 25%, to nic, przecież Pan Wider gra na kartce papieru, z dźwignią 0.000001.
  ========

  To co Panie Wider, tu i teraz, słucham, w co Pan gra. Hossa/Bessa, Long/Short Nasdaq. Będzie kolejny wpis do przywołania za kilka tygodni.

  15
    1. fast_market

     Niby w 2008 r. było. Jeśli tak to musiałaby upaść jakaś duża amerykańska spółka, tak duża, że wywarło by to wpływ na cały świat. Nie widać tego teraz. Poza tym rynek już jest za nisko. Gdyby był na szczytach to co innego.

   1. piotr5

    To oczywiscie zupelny belkot. Niestety to jest problem ogolny. Tzw eksperci internetowi.
    ludzie ich czytaja sluchaja i niestety tylko od nich czerpia wiedze. Jest taka kobieta gloszaca rozsadne rzeczy Defrateka, teraz stala sie juz ekspertka tvnu. ona oczywiscie szkodliwa nie jest w przciwienstwie do tego faceta. Ale jej poziom nie upowazni jej do bycia ekspertem i tak to jest z internetem. Kiedys coelho stal sie flozofem myslicielem dla ludzi ktorzy nawet sie nie otarli o filozofie. Teraz najwiekszym myslicielem na swiecie jest Juwal Harari. niby w stosunku do Coelho to skok w gore, ale coelho byl tylko w polsce, czyli kraju zacofanym.
    Caly proces psienia swiata na tym polu jest ciekawy i byc moze wynika z egalitaryzmu. Ci ktorzy byli kiedys niepismienni teraz chca byc intelektualistami i potrzebuja idoli na nich skrojonych.
    I taki jest Pan Dylewski

    7
 5. Prezesso

  I co, leszcze, zdziwione, że nie rośnie? Jak ma rosnąć, jak wszyscy drobni liczą na rajd Santa? Dokąd obstawiali spadki, było łatwo, teraz trzeba wajchę na drugą mańkę przerzucić.

  1620 czeka i tam się okaże, czy będzie boczniak, czy od razu 1410!

  3
 6. Idmmaximus

  Raczej nie moda na bycie wege tylko wmawianie coraz powszechniejsze, że produkcja mięsa jest nie eko i to ona głównie stoi za ocieplaniem klimatu …. Taki będzie przekaz …. Dojdzie do tego, że tak jak benzyniakami będą jeździć tylko vipy w ferrarach czy Maserati tak wołowinkę czy tatarek będą serwować tylko na spotkaniach w Davos ….

  5
   1. piotr5

    to nie jest prawda, wchodza ostrzejsze normy dotyczace zawartosci szkodzacej substancji. i niektore najtansze cherbatki nie spelnia tych norm ale ziolka nadal bedziesz mogl parzyc.
    juz ci dawno temu napisalem przez swoje paranoje zabijasz wiarygodnosc w walce z realnymi problemami

    5
 7. DrQuality

  A propos Adriana – potrzebował 7 min 30 sęk , zeby zorientować się , ze nie rozmawia z Macronem .Dziwicie się , ja nie . Przecież wybrał go Zsumyobdartson , Szczena , Konsiultek i reszta tej błyskotliwej czeredki .

  20
  1. sumadartson

   doktorQu zrozumu obdarty, wy wicie nie rozumicie że wam na tle antypisu całkiem odpie…la. Wyście som jak jachora, ćpunek, rózia, lump_art, porażone umysłowo, jeno mniej zabawne.
   Zanim wam znów coś pie…lnie pod wełnom, wy sobie zróbcie lewatywę.

   9
  2. sumadartson

   I jeszcze doktorQu jako lojalny wyznawca POKOmuszej bandy, wyście powinni zgodnie z wytyczną brukseli zeszyć swojego jamochłona cabzgutem i dać się zagłodzić, zgodnie z nakazem wiery, której smutne oczęta wyrażajom niespełnioną tęsknotę za rozumem.

   7
      1. karnak

       Ale ja nigdzie nie pisałem, że na pewno do lutego trzeba trzymać L – może tak, a może nie i wtedy po ewentualnym wcześniejszym sygnale na S spotkam się z Twoim “starym” S.
       Na razie obowiązuje L, bo taki jest sygnał średnioterminowy.

       3
 8. DrQuality

  Znany z trafnej prognozy dot. kryzysu finansowego w 2008 r. Michael Burry w ostatnim kwartale nie dokonywał sprzedaży, za to skupił się na kupowaniu. Do swojego portfela dodał ponad 1,5 mln akcji GEO Group inwestującej w prywatne więzienia – to obecnie największa pozycja w jego portfolio.Przypominam ponadto , że ma duża pozycje short na Teslę .
  Tak sobie myślę , że po zmianie “wadzy” taka inwestycja w Polsce to jak znalazł – tylko wszystkie państwowe . Cholera !!!

  6
  1. Idmmaximus

   A 200 punktów temu wyśmiewałeś Karniaka i Sumadartsona

   A ja mam honor i godność i powiem brawo chłopaki ( nie ważne co będzie dalej ) sam jestem zdania że przesilenie blisko ale za obecny wykonany ruch kilkutygodniowy szacun …..

   Szkoda że mało kto jest to w stanie tu napisać ….. Większość tylko wyśmiewać potrafi takie to typowo ludzkie …..

   2
 9. Griot1234

  @ Idmmaximus
  Nie przeczę że tania ,ale dlaczego taka tania,bo nie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami ,a nie jest firmą technologiczną czy wzrostową. Dawno przestałem kupować akcje gdzie główny akcjonariusz ma wszystkich innych gdzieś…
  https://stooq.pl/q/m/?s=pkp
  Spekulacyjnie tak inwestycyjnie może ktoś kupi jak dogada się ze skarbem państwa

  1
 10. Idmmaximus

  Na PKP Cargo zdecydowanie nie patrzę jak na inwestycja długoterminowa …. Uważam, że w obecnych czasach gdzie większość spółek będzie jednak generować gorsze wyniki r/r takie PKP która będzie generować nadwyraz lepsze duża szansa na jeszcze lepszy IV kw może w najbliższych miesiącach się lepiej zachowywać tyle i aż tyle ….

  Dlatego w niej upatruje szansę w horyzoncie średnioterminowym max kilku miesięcznym ….

  3
  1. Idmmaximus

   Na PKP na wykresie miesięcznym ciągnąć po szczytach właśnie przebijamy się przez linię trendu plus lepsze wyniki , większy wolumeny w ostatnich dwu latach …myślę że jest szansa na jakieś w …. I tyle zobaczymy czas pokaże

   4
   1. sumadartson

    //brawo chłopaki//
    Brawa to dla pana Wojciecha Białka (oby żył wiecznie), który już wiosną pisał o “decennial pattern”, które się zacznie przed “aby do listopada”.
    Gdyby nie on to szlachta już latem siedziała by w papierach na 300% kasy (z lewarkiem) i liczyła straty.
    Pan Wojciech (oby żył wiecznie) to taki Nostradamus Analitykus jest.

    6
       1. sumadartson

        “Pójdź dziecię, ja cię uczyć każę”.
        Ucz się chłopcze teorii cykli koniunkturalnych.
        1942 to był początek III fali hiperhossy wszechczasowej.
        2022 to początek V fali tejże hossy. Kondratiew gdyby żył to by kupował Międzomorze i pił.
        I nie fandzolta mi tu doktorQu że cykl Kondratiewa to jakieś tam 30 czy 60 lat.
        Osiemdziesiąt zapiszta sobie w kajeciku ekscelencji.

        1
        1. konsultant122

         hehe to ci sie Kitchin skrócił i odwrócone krzywe rentowności zapomniały. Jesteśmy nadal w 1994 roku , 2008, Bessa nie trwa 9 miesięcy .Come on:)) Nawet nie 11 miesięcy. Kitchin nie trwa 30 miesięcy:))) Faza obligacyjna dopiero.

         1
   1. konsultant122

    a co do analityka, to ja już nie wiem o który listopad chodzi i czy to koniec wzrostów czy spadków miał być w listopadzie:)))). No niech żyje nam wiecznie i nie leni się zbytnio, i niech wpisy jakieś będą częściej niż raz na 2 tygodnie;)) bo dwójkę postawimy i do kąta! 🙂

    12
    1. konsultant122

     Liczę na początek jesieni 2023/24 nawet do połowy lat 30 lub dłużej. By smok odnowił swe lice kolejnej zimy. No bo jak poukładać porządek świata, gdy po 2000 roku wszystko w pędzie obłąkanym. Mniej Kitchinów w Kondratiewie;)))
     A wojenka na jakiejś Ukrainie, ha, po to by jakiś Bartosiak pieprzył głupoty ubogim o 3.wojnie światowej. Jakby nie czuł lata lat 1970+

     3
  1. duch_natury

   Jak widać u części z inwestorów są dodatkowe drukarki – więc można nabrać full depo, full max depo a nawet mega super full na maxa.
   Relatywizm matematyczny jest faktem 100%, kiedyś było 100% czyli MAX a teraz to tylko przystanek przed 200,300,500….

   9
     1. Prezesso

      Ha ha ha! Ulica to wchodzi i czyta, co robią mak czy jakiś inny konso. Trzeba reagować, jak pisze karnak, a nie plany układać. Jak widzę okazję, gram, ryzykuję. A ty, krytykancie, tylko ironizujesz. Nieładnie.

      PS Tanie L dają, a już wszyscy zwątpili w rajd Mikołaja!

      1
    1. sumadartson

     A co to jest 2000.
     Patrzysz na jakieś punkty chłopcze, gdy czas zbierania pereł s.a. trwa w najlepsze. Kupuj wartość. Ona zawsze się obroni a i 20 procentową premię jednego dnia przynięść zdoła. Zgadniesz jaka to perła s.a.?
     “Nie graj w obrazki ale pieniądze” rzekł Wielki Szu.

     1

Dodaj komentarz