WIG-20 zwycięski!

W ciągu minionych 10-sesji, miesiąca i dwóch miesięcy WIG-20 notuje drugi – po tureckim XU100 – największy – wśród głównych indeksów giełdowych świata – wzrost. W tych skalach czasowych wzrost WIG-u 20 wynosił dziś po godz. 16-tej odpowiednio +11,7 proc., +21,9 proc. i +7,75 proc. Można spekulować, że głównymi czynnikami, które przyczyniły się do tego ożywienia na GPW były spadająca już 4-ty miesiąc z rzędu dynamika CPI w USA oraz decyzja Rosji o wycofania swoich wojsk poza Dniepr.

W trakcie 19 sesji, które minęły od ustanowienia – na najniższym od marca 2020 poziomie – przez WIG-20 cyklicznego minimum indeks ten wzrósł o ponad 24 proc., co w okresie minionych 15 lat można porównać tylko z podobnymi 19-sesyjnymi zwyżkami z lutego-marca 2009, marca-kwietnia 2020 oraz listopada 2020. Jak widać na poniższym obrazku każdy z tych epizodów (oznaczonych zielonymi strzałkami) – rozpoczynających się co ciekawe na bardzo zbliżonych poziomach – był początkiem dłuższej sekwencji wzrostowej.

W efekcie tego wzrostu WIG-20 zdecydowanie przełamał górne ograniczenia kanału trendu spadkowego bessy.

W standardowych warunkach powinno to skutkować – być może po wykonaniu jakiegoś ruchu powrotnego do przełamanej linii oporu – wzrostem o szerokość kanału, w obrębie którego WIG-20 poruszał się w ciągu minionego roku. Oznaczałoby to zwyżkę to okolic poziomu 1750 pkt. Innym potencjalnym poziomem oporu jest opadająca średnia 200-sesyjna, która znajduje się obecnie na poziomie 1775 pkt. Kolejnym oporem są poziomy szczytów indeksu z okresu czerwiec-sierpień (1735-1740 pkt.).

Komentarze

 1. Prezesso

  I jak tam? Gdzie są teraz Ci, którzy nabijali się z L? Mak vel duch po raz kolejny potwierdził, że jest tylko obserwatorem, na dodatek kompletnie pozbawionym wyczucia rynku.

  ODROBIONE WSZYSTKIE STRATY Z KONSOLIDACJI!

  Mamy już jasny trend, korekta przy 1750 jednak dopiero, bo debile dziś pakowali S na potęgę, ale już na oparach jadą, leszcze, więc wystarczy ze 2 – 3 procent na otwarciu i heja!

  Potem będą mieli uraz do L, wtedy trzeba pakować.

  JA TU JESTEM GURU TERAZ!

  13
 2. wider_swider

  Ojej, nic animetalek nie poszczekał. Szkoda, chętnie bym poczytał te mądrości. Poczekamy, może po korekcie nabierze odwagi. Może znów wyznaczy jeden z największych rajdów w historii rynków finansowych oczywiście w przeciwnym kierunku do jego sugestii. Skąd się biorą takie brylanty? Kupiłbym jednego jako prywatny antywskaźnik.

  4
  1. analityk-amator

   Dobre pytanie.Też o tym pomyślałem.O ile dobrze pamiętam,to podczas wielkich imprez sportowych,takich jak igrzyska olimpijskie czy mundial,na giełdach było nudno.Należałoby to sprawdzić.Najlepiej zrobi to Pan Wojciech.😁

   2
  2. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   Chyba nie, ale teoretycznie organizowane co 4 lata Mundiale powinny korelować z 4-letnim cyklem prezydencki, który pod koniec września br. wszedł w swoją zawsze zyskowną od lat 30-tych XX wieku na S&P 500 w takcie następnych 5 kwartałów fazę.

   1
 3. Prezesso

  Raczej: Powstańcie wszystkie ludy ziemi, Powstańcie, których dręczy głód…

  Wraca pisokomuna, więc się uczcie, dzieciaki!

  Jak znów pojawi się ZOMO na ulicach, naszczacie w te wasze rurki ze strachu.

  LLLLL zakupione?

  8
  1. sumadartson

   A szlachta syta.
   Złożylim w gronie znicze na polach Bitwy Warszawskiej ku Chwale Bohaterom a wojsko podjęło wszystkich wojskową grochówką.
   Nikt nie pokona Polaków. Po takiej grochówce, zakropionej piersióweczką człek chciałby bić kacapa i niemca naraz!!!
   Jeszcze Polska nie zginęła…

   24
 4. Prezesso

  mak wyparował jak duch, he he. Spadki mu w wirtualnej rzeczywistości chyba zagrały. Co za leszcz!

  A pisałem, L PKC! Darmowe sygnały, a ten – uparty osioł – ciągle o S.

  Z S zostanie tylko mokra plama.

  2 000 do końca listopada u nas – USA JUŻ SPRZYJA I KORELUJE!

  14
   1. sumadartson

    Korzystając z wyjątkowej!!! okazji gdy nasze! poglądy są wyjątko zbieżne, podzielam waszmości oczekiwania co do wystrzału wartości złota.
    1. Fobia krypty to podobnie jak fobia tulipanowa i fobia kompanii misisipi jedynie marzenia tłumów o bogactwie. Ile jest warte marzenie?
    2. Szczyt fobii kompanii missisipi zbiegł się w czasie z krańcowo bezwartościową wartością złota. Gdy pękła bańka kompanii, marzyciele rzucili się do kupna złota, co doprowadziło do eksplozji wartości złota i jego reglamentacji (10 gramów na marzyciela).
    3. Obecna fobia krypto jest, dzięki internetowi, największą ze wszystkich fobii. Ma ogólnoświatowy zasięg.
    4. Niewyobrażalna ilość 8000 ton złota, zgromadzonego w Ford Knox jest warta zaledwie ok. 600 mld dolarów, czyli tyle ile dolarów bez pokrycia trafiało na rynek ze strony FED w ciągu…6 miesięcy!!!
    W porównaniu z 32 bilonami długu USA, można postawić tezę, że światowe, wydobyte zasoby złota, którego wydobycie jest coraz droższe i którego niewydobyta jeszcze część zmierza w kierunku ZERA absolutnego,
    źe światowe zasoby wydobytego złota osiągnęły historycznie wartość niższą niż w czasie pęknięcia bańki missisipi.
    5. Oczekiwania końca podwyżek stóp procentowych, przy nadal wysokich wskaźnikach inflacji, powinny spowodować ruch ceny złota o skali większej niż w latach 2005-2011, vide wykres xau/usd.

    3
    1. sumadartson

     PS
     1. Cenę złota w PL kształtuje cena złota ale i cena dolara. Dopóki dolar tanieje szybciej niż rośnie cena cena złota w usd, nie warto zbytnio spieszyć się z zakupem au
     2. Wiedzę o kompanii missisipi zawdzięczam materiałom zamieszczonym na tym forum przez @Guy Fawkesa jeszcze przed inwazją króla terroru na Ukrainę.

     3
 5. konsultant122

  Do prześmiewców OT i cyberixa. To że byliście w wojsku nie oznacza że czegokolwiek się nauczyliście. W ciągu rocznego szkolenia więcej można się nauczyć w OT niż w ciągu trepowskiej służby z lat 80-90 XX wieku. Wtedy nadawaliście się tylko do czyszczenia rejonów. Także wara od munduru i polskiego wojska.

  10
    1. sumadartson

     A czy ja rzekłem że usd straci siłę? 1,2 eurodolara i 3,7 usd/pln oznaczać będzie historycznie nadal jego siłę. A zwłaszcza do btc lądującego niebawem “powiedzmy na poziomie kilkuset dolarów” cytując naszego mistrza świata analiz sprzed kilku lat.

     1
   1. Prezesso

    Amil, zobacz, jak duch mnie obrażał i jak się wywyższał, że wszystko wie lepiej!

    Teraz się możemy z niego pośmiać.

    Nie ma nic pewnego, ale po co głupoty pisać, że S po 1705 weźmie, jak nawet nie było takiej ceny? Czyż to nie idiotyczne?

    PĘDZIMY NA 1800!!!!!!

    4
 6. toya

  Oddawanie skończone. W sezonie 2022 “wystawcy opcji – toya 0:3”.

  “toya 10 października 2022 o 20:55

  P.s. opcje mocno OTM, ale teraz tylko Calle.”

  I trudno mi się nie zgodzić z Panem Wojtkiem, że przydałoby się odsapnięcie i spadek o 10~13%.

  Pytanie z jakiego poziomu 🙂

  7
  1. sumadartson

   No co też waszmość…jeszcze nie skorygowalim spadków do pierwszego oporu fibo 38,2% a waść za spadkiem tęskni?
   A poza tym rozmach, czas, global, poprawiające się, z poziomu masakry fundamenty, dają większe szanse na nowy impuls niż korektę spadków.
   @karnak, napier…amy w kosmosa? Trza ratować @toya przed pobłądzeniem w chmurce.

   1
     1. toya

      “łociupinkę nie zawadzi do zamrażarecki schować i wjońć ×150”. Ale łociupinkę.”

      Opcyjki rosną jak na drożdżach wyłącznie gdy maszerują dynamicznie od bycia głęboko out of the money w kierunku in the money i wciąż pozostaje im spory czas do wygaśnięcia. (wtedy mamy ukochany wypukły przebieg funkcji ceny).

      A później ich cena zbliża się po prostu do różnicy między poziomem indexu, a ich ceną wykonania (minus wartość czasowa).

      Przykładowo. Opcyjka OW20L231800 kupiona na początku października dzisiaj chodzi po 300zł czyli 10x drożej, ale by dać szlachcicowi x150 to index na dzień rozliczenia musiałby być na poziomie 2700 pkt.

      Oczywiście, na dzień dzisiejszy mamy wciąż 4 pełne tygodnie do rozliczenia. Jeśli najbliższe dni przyniosą kilkuprocentowe wzrosty indexu to wycena 50pkt (500zł) za opcję możliwa jak najbardziej, ale wtedy będziemy już in the money a i spadająca wartość czasowa nie pozwoli na większe figle.

      By dać nawet dzisiejsze 30pkt. na rozliczeniu to WIG20 musiałby być na poziomie 1830. Możliwe? Pewnie tak.

      Tak samo jak możliwe okrągłe zero jeśli w20 będzie wtedy poniżej 1800.

      Tak czy siak. Ja już swoje jajeczka wysiadywane od miesiąca sprzedałem zanim się zaśmierdły.

      Zobaczymy co przyniosą następne tygodnie.

      3
         1. sumadartson

          A co sobie będziemy żałować. Jak brać to miliony, jak kochać to księżniczki…☺
          U zarania dziejów nim pierwszego shortkonia dosiadłszy patrzyłem chwilę i na opcje ale tam tak pusto było żem podumał: samego siebie ogrywał nie będę…
          No ale z waszmością przeciwko wełniakom zaszczyt będzie zagrać.

          1
 7. toya

  W tym tempie wig20 nie rósł (o tyle i przez tyle) od… 1998 roku.

  Wtedy z konieczności “odspawaliśmy” m.in nasze rolnictwo od rynku rosyjskiego pogrążonego w kryzysie:

  “w następstwie kryzysu gospodarki rosyjskiej w 1998 r. polski eksport towarów rolno-spożywczych do tego kraju w 1999 r. spadł do 277,4 mln USD
  [Misala 2008]. Kolejne dwa lata były jeszcze gorsze, jednak saldo wymiany handlowej pozostało dodatnie. W 2001 r. eksport osiągnął wartość 220,6 mln USD, co stanowiło zaledwie około 24% poziomu sprzed kryzysu.”

  No ale 1998 to był również początek i pierwszy etap drogi do “przyspawania się” do Unii Europejskiej. Było pod co grać (rynki, napływ kapitału, inna ocena ryzyka regionu itd.)

  To co – teraz gramy pod “odspawanie się” od Niemca i urealnienia marż z naszej ciężkiej roboty ? 😉

  1
   1. sumadartson

    Szlachta o nic nie gra(wyjątkowo) ale inwestuje pod przyspawanie rzeszy do Międzymorza.
    “Warszawa środkiem ustali się świata
    Lecz Polski trzy są stolice”
    Strategia taka z Tęgoborzy jest w pędzącym toku realizacji.

    2
 8. DrQuality

  Do sztambucha dla obecnych tutaj inteligentnych inaczej .
  Nie było żadnego efektu odróżniającego sposób leczenia (amantadyną) od placebo – powiedział Radiu TOK FM minister Adam Niedzielski. A rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz dodał, że wyniki przedstawione przez prof. Rejdaka „nie spełniają standardów badań medycznych”. To zaś oznacza wstrzymanie wypłaty kolejnych transz z ABM, a także zwrot ponad 4 mln zł już wypłaconych lubelskiej klinice, o ile do końca tego roku prof. Rejdak „nie uzupełni przedstawionych wyników”.
  Prof. Adam Barczyk, kierownik Kliniki Pulmonologii w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach, poinformował, że kończy swoje badanie, bo jego kontynuacja nie ma sensu.
  ABM dopiero teraz w cytowanym przez TOK FM piśmie twierdzi, że “w tak nielicznej próbie może wystąpić błąd losowy, który będzie wpływał na duży rozrzut wyników badania”, a „zaprezentowane wyniki są niewystarczające do sformułowania wniosku o istotnym ochronnym działaniu amantadyny stosowanej we wczesnej fazie COVID-19″- dotyczy badania prof.? Rejdaka

  4
 9. DrQuality

  Resume – wydano kilkanaście mln zł na g…….o , bo na min.Niedzielskiego wywierały nacisk grupy posłów PIS , szczególnie z polskiego Piemontu .
  Mam nadzieję , że czyta to hr . Zdebel ??!!! alias Fijołks i jego siostra .

  6
 10. DrQuality

  To co – teraz gramy pod “odspawanie się” od Niemca i urealnienia marż z naszej ciężkiej roboty ?
  Jeszcze się nie zaczęliśmy się odspawywać , a juz łone proszom żeby piniondze dać , proszom żeby odstawić palniki , znowu padajom na kolana .
  PS. Toczą się jakieś rozmowy USA – Rosja dotyczące Ukrainy . Może inwestuje się w kraj , który przestanie być krajem frontowym ?

  8
   1. sumadartson

    Nie pytaj waszmość dlaczego “się inwestuje”, jeno inwestuj. Jak się dowiesz dlaczego to trza będzie wowczas już sprzedawać. A te s na kghm to już waszmość zamknął mam nadzieję? Bom cały w nerwiskach czy mój ulubiony popslaniec nie pójdzie w bankruty aby.

    7
 11. duch_natury

  DR Salowy

  Jesteś nie inteligentny inaczej ale albo naiwny, albo lekko przygłupi (może salowi tak mają) a na pewno nafaszerowany głupotą przez miejscowego ordynatora Wierz dalej w systemową propagandę.
  I o czym Ty rozprawiasz? O 4 mln gdy z dymem (albo inflacją) poszły biliony dolarów na nieskuteczne wyszczepy i dotacje związane z bzdurnym wstrzymaniem gospodarek całego świata.

  Śmiech na sali.

  16
  1. sumadartson

   Dr…
   Nie wszystkie impulsy mudzą zaczynać się od orgr lub W. Nie myśl waszmość życzeniowo, a pomyśl że tym razem jest V.
   Dolar tylko dlatego doknął 5 zeta, że anale nie znają taynej strategii z Tęgoborza. Oni teraz jak się zmiarkują o Międzymorzu i jeszcze zobaczą że chiński smok nie taki straszny to pogubią walonki i lakierki w drodze po złotego! polskiego.
   Odwrócenie trendu to było widoczne po wybiciu dołem klina na dolarze. Pisałem waszmości o tym i nie wypada udawać dłużej niewidomego głuchego.
   No chyba że się mylę.

   9
  2. sumadartson

   Jeszcze tylko dodam waszmości jako mojemu ulubionemu popslańcowi, że statystycznie hossa trwała co najmniej do dziękczynnego konsumowania indyków w usiaku i dwa dni dłużej. Nawet w największej bessie naszej ery w 2008 roku.
   Bo w hossie to nawet…ho ho ho…

   5
 12. toya

  Jak kogoś kusi piramidowanie S po takim długim ruchu licząc na 5,7,10% korektę dzięki której wyratuje pozycje to niech weźmie pod uwagę, że rynek może się schładzać niekoniecznie zawracając ale idąc po prostu w bok i cwtedy cały misterny plan w …

  9
   1. toya

    Nie wiem co jest bardziej ryzykowne. Możliwe nawet, że lokalny szczyt był dziś. To nieważne.

    Chodzi mi o to, że jest cała rzesza tych którzy potrzebują mocnej cofki jak tlenu. Stąd szansa, że schłodzimy wskaźniki idąc w bok.

    4
      1. DrQuality

       1 / branie w ciemno to jest cała psychologia rynku . No ja cież prdl . No kabaret , mówie Wam / cyt /
       2/ uśrednianie w górę albo w dół to raczej jest przeciwko wszelkim regułom .
       3/ rynek ekstremalnie jest wykupiony – patrz wychłodzenie wskaźników i to jest właśnie clou – bok czy spadek

       1
 13. DrQuality

  Na pocieszenie jak niżej – człowiek jest w db towarzystwie .
  https://www.pb.pl/fundusze-hedgingowe-przespaly-odbicie-1169382
  PS . W ostatnich 2-ch sobotnich Parkietach 90 % analityków /buhaha / przewidywało spadki .
  PS1. 95 % analityków / buhaha / pozycjonuje się na obligacje
  PS2 . Główny ekonomista XTB uważa , że dolar nie powiedział ostatniego słowa .
  PS3 . Czytałem wywiad z pewnym prof . ekonomii cyt :” jak można prowadzić biznes w tych czasach , kiedy przewidywania co do kursu dolara zawiera się miedzy 3,5 – 6,3 zł ”
  Obyście żyli w ciekawych czasach .

  5
 14. fast_market

  Dziennikarz Radia Zet donosi, że w powiecie hrubieszowskim wybuch, zginęły 2 osoby. Podejrzenie, że spadła ruska rakieta. Wciąż nie jest to informacja potwierdzona.

  Ps. na Twitterze ktoś dopisał, że to nieprawda bo Hrubieszów już wcześniej tak wyglądał.😁

  1. fast_market

   To sobie zobacz ile razy było zaprzeczenie zanim to potwierdzono ( dopiero przed chwilą i to ze strony USA).
   Łącznie z tym, że startowały samoloty wojskowe z miejscowości, gdzie nie ma lotnisk. To wyglądało na fake.

   1
 15. toya

  I teraz się zastanówcie czy taki spęd opozycjonistów rosyjskich jaki miał miejsce 4-7 listopada w Jablonnej pod auspicjami Michnika (sic!) Gdzie facet, który przypisuje swojej organizacji zabicie córki Dugina mówi, że naszym celem jest zabicie Putina to pomoże nam uzyskać pomoc na arenie międzynarodowej czy wprost przeciwnie?

  Sami. Zawsze sami. Pierwsi do pieca.

  Konso, pastuj glany.

  4
 16. karnak

  Wszelkie spadki teraz to dobre okazje do L w rozpoczętej hossie.
  Ale obawiam się, że rozejdzie się w bok ewentualna korekta, by schłodzić wskaźniki i dalej do góry.
  Kto nie wszedł w eL po sygnale średnioterminowym na wybiciu górą oporu, a było to blisko dołka (pisałem gdy padł), teraz będzie miał wielki psychologiczny problem wsiąść do pędzącego pociągu, bo dużo taniej od obecnych poziomów może nie być, a drogo to nie honor kupować.

  6
 17. DrQuality

  toya
  1/ “spęd opozycjonistów rosyjskich “- 15/11/22
  2/”faszysci z pułku Azow lub nacjonaliści z Ukrainy Zach – o tym nikt nie wspomina ” 5/08/22
  3/”Ukraińcy z oddziałów Derlingera masakrowali Powstanie Warszawskie ” – 5/08/22
  4/” po Pis nadejdzie qusi – dyktatura pochodzenia Usiakowego ” 5/08/22
  Przeczytałem te wpisy , szczególnie z 5/08/22 – toż to trolowanie pisane wiadomym językiem .
  ad 1/ cały czas ubolewamy nad tym , że Rosjanie nie protestują , nie organizują się , jak dochodzi do zjazdu jakiegoś zalążka ruchu opozycyjnego to koleżka pisze o spędzie .
  ad 2/
  a/dzieki pułkowi Azow Ukraina obroniła swoją niepodległość , wiążac prze kilka miesięcy duże siły onuc .
  b/ ruchy nacjonalistyczne na Ukrainie zyskują nie wiecej niż 4-5 % głosów w wyborach powszechnych .
  ad 3/ Ciekawe , że Kolega dowiedział sie o istnieniu tych oddziałow dopiero w 08/2022 . Oddziały te były złozone z Turkmenów , Azerów , Rosjan i Ukraińców . Więc proszę nie judzić przeciwko Ukraińcom .
  Dzięki nim konsultant nie musi pastować butów .
  ad 4/ żenua

  4
   1. DrQuality

    Pacyfikacja Ochoty zaczęła się na dobre 4 sierpnia, a główną rolę odegrała członkowie pułku szturmowego RONA – skrót od Russkaja Oswoboditelnaja Narodnaja Armija, czyli Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Narodowa. Jednostką tą (myloną często z innymi oddziałami kolaboracyjnymi dowodzonymi przez gen. Andrieja Własowa) dowodził Bronisław Kamiński, urodzony w Witebsku w 1899 r. pół-Polak, pół-Niemiec uważający się za Rosjanina.

    2
 18. fast_market

  Błaszczak (14/10/2022) – dosłownie miesiąc temu:
  “Zbudowaliśmy wielowarstwowy system obrony przeciwlotniczej. Mamy Pioruny, zestawy Pilica, Małą Narew i Patrioty. Dzięki staraniom rządu PiS nasze niebo jest bezpieczne. Nie musimy przystępować do proponowanych przez 🇩🇪 programów zakładających budowę mniej zaawansowanego systemu.”

  16
  1. piotr5

   Po co wypisujesz te brednie? To ze był to pocisk ukraiński to nie znaczy, ze maja takie intencje jak napisałeś. tak samo również jeśli był to pocisk rosyjski nie znaczy ze nas ruscy zaatakowali. dopóki nie masz dowodów intencjonalności nie wpisuj swoich chorych bredni

   16
    1. piotr5

     Czy rozumiesz moj wpis? przeciez ci napisalem. Na dzis najwieksze jest prawdopodobienstwo ze to ukrainski pocisk. tyle , ze nie tego dotyczą wpisy.
     Naprawde nie jestes w stanie przeczytac ze zrozumieniem 2 zdań. chyba cie jednak przecenilem.

     5
 19. datik

  Można tak:
  @mac
  chapeau bas!
  i dzięki z info, dzięki temu dobrałem po 83 🙂

  ale można i tak :

  @duchu, ty foliarzu, antycovidowcu, płaskoziemco a przede wszystkim leszczu nad leszczami…masz S ze średnią 81 a przecież brali nawet po 98 :))))))

  5
   1. sumadartson

    Takie korekty to ja chcę widzieć każdego dnia. Sakwa na lewarze ze dwa tysie od rekordu wszech czasów i puchnie!!!!
    A łone zrozumuobdarte mogo jeno pomlaskać, zazdrośniki popslane.
    @karnak, napier…amy w kosmosa!!!

    2
  1. zbig

   Cos mi tu sie nie spina w całość, były dwie rakiety, jest jedna. Rakieta ukraińska a rząd podwyzsza stan gotowości wojskowej i chce uruchomienia art.4 NATO.
   Amerykanie przejeli narracje żeby nie eskalować i zamiatają pod dywan.

   Tak to widze.

   2
 20. sumadartson

  A nie mówiłem!!!! “Przekazać śledztwo rosjanom”
  ksut w sejmie: “My nie będziemy rozstrzygać z jakiego miejsca ta rakieta została odpalona i jakiej była produkcji. To nie jest nasze zadanie”.
  A sie_maniek, który z ksutem udupił tarczę antyrakietową śmie obarczać winą jarka mówiąc: “obrona powietrzna i przeciwlotnicza to jest wciąż polski deficyt”.
  No kurna, większych kur..szonów jeszcze polski parlament nie widział. *****ksuta.

  11
  1. datik

   Ty jednak menda jesteś, skąd Tusk w sejmie ? Nie jest przecież posłem.

   ” Po tym zdarzeniu wpis na Twitterze zamieścił lider PO. „W sytuacji zagrożenia, niezależnie od wewnętrznych sporów i różnic, wszyscy musimy być zjednoczeni i solidarni. W tej trudnej chwili będziemy razem” – napisał Donald Tusk.”

   4
   1. datik

    “— W sensie politycznym Rosja jest w 100 proc. odpowiedzialna za to, co stało się w Przewodowie — powiedział Donald Tusk podczas posiedzenia klubu Koalicji Obywatelskiej. Zaznaczył, że “w tej trudnej sytuacji trzeba budować jedność i solidarność oraz poczucie stabilności”. “

    4
 21. toya

  Wszędzie te ruskie onuce – nawet w Białym Domu:

  https://twitter.com/DmytroKuleba/status/1592632386751434752?s=20&t=Xu5BqypjwEuaz9iHJkby8A

  Dmytro Kuleba
  @DmytroKuleba

  Ukraine government official
  Russia now promotes a conspiracy theory that it was allegedly a missile of Ukrainian air defense that fell on the Polish theory. Which is not true. No one should buy Russian propaganda or amplify its messages. This lesson should have been long learnt since the downing of #MH17.

 22. toya

  Jeśli w Polsce nie uda się wygospodarować jakiegoś fragmentu przestrzeni komunikacji ze społeczeństwem, który będzie choć trochę asertywnie kwestionować narracje narzucane przez Kijów to to niezaopiekowane ciśnienie znajdzie ujście z korzyścią dla bardzo niefajnych grup.

  11
  1. duch_natury

   Wątpię, czy szybko doczekamy tego aby w mainstreamowych mediach w kluczowych dla globalistów sprawach pojawiła się bardziej niezależna narracja. W tyh kluczowych sprawach obie główne opcje polityczne trzymają sztamę (lub inaczej dostają odpowiednie wskazówki z “góry”). Tak było w erze pandemicznej tak też jest w erze konfliktu za wschodnią granicą.
   A niezależne media – takowe są tylko w necie, niektóre kanały z >500.000 subskrybentów.

   3
   1. duch_natury

    @Karnak,
    podziwiam a jednocześnie nie rozumiem. Jaka strategia, jakie drogowskazy Tobą kierują.

    Jeśli wierzysz, że już jesteśmy w hossie lub przed nami hossa – to dlaczego bawisz się w kupowanie po 40-50% wrośćie banków.
    Co robiłeś gdy PKO był w strefie 20-22 ??
    Szlachcic z SumyNasiąknięty zbierał pod koniec spadków i na zakrętce – gdy było tanio – ta strategia jest dla mnie zrozuimała.

    Zakładając Twój scenariusz – jesteśmy w 1-ce nowej hossy. Kiedyś się ona skończy i nastąpi 2-ka – która w większości znosi 50, 61 a czasami nawet 100% impulsu.
    Banan urósł 450pkt więc ryzyko nadziania się na 2-kę jest dosyć duże.

    Ja mam inne spojrzenie na rynki – dla mnie nastąpi jeszcze jedna fala spadkowa grudzień – luty. Stąd zamykałem S-ki na początku października, gdy SP-ek był w okolicach 3600 a DAX po 12K a obecnie szukam optymalnego momentu ponownego odbudowania pozycji S średnioterminowego.

    Zawsze zakładam, że mogę się mylić w ocenie średnioterminowej i hossa już mogła się zacząć. Ale wówczas drogowskazem mojego bezpieczeństwa jest 2-ka, która prędzej czy później nastąpi.

    Podsumowując:
    Nie ma znaczenia kto z nas będzie miał rację. Wytłumacz mi tylko proszę drogowskaz / plan, który Tobą kieruje.

    12
     1. duch_natury

      Drogowskazem dla mnie jest kontynuacja trendu głównego trwającego od roku.

      A 2-ka, która nadejdzie (w wariancie rozpoczęcia hossy) to jest furtka bezpieczeństwa gdybym się mylił w ocenie rynku.

      Pochwał się swoimi drogowskazami lub strategiami, które nie będą bełkotem

      6
 23. karnak

  @duch natury
  “….Co robiłeś gdy PKO był w strefie 20-22 ??…:
  eS kowałem.
  A tak na poważnie widzę, że nie śledziłeś moich postów kiedy pisałem o średnioterminowym sygnale na L kiedy się pojawił.
  Nie będę się teraz powtarzał.
  Dla mnie obowiązuje średnioterminowe L i tyle w temacie.
  Jak się pojawi średnioterminowe S to zmienię zdanie.
  Na falkach Eliotta się nie znam więc nie czekam, jak Ty na 2.
  Pogrywam też DT stąd moje ruchy w trakcie trwających trendów średnioterminowych.
  Wg mnie rozpoczęta hossa jest baaaardzo silna.

  4
  1. konsultant122

   Jeśli mówisz to od serca, to może i masz rację, jeśli uważasz inaczej a piszesz inaczej, to pospolite inwestorskie kłamstwo.
   Wg mnie, impuls nie zaczyna się kilkunastoma dziennymi wzrostami na WIG20, takimi pionowymi do nieba. Korekty hossy bywają baardzo mocne.

   1
   1. karnak

    Na pewno nie piszę z takiego powodu, by celowo innych wpuścić w maliny.
    Jeśli moje prognozy się nie sprawdzają to po prostu się mylę, jak każdy inny.
    Dlatego należy ostrożnie podchodzić do wszelkich opinii i podejmować decyzje wg swoich przemyśleń, by do nikogo nie mieć pretensji, bo ten ktoś też może nie trafić.

    6
 24. fron

  Każda strategia jest dobra, jeśli autor potrafi ją skutecznie stosować. I ścieżek dotarcia do celu jest wiele, niektóre dłuższe – bardziej mozolne, niektóre krótsze – bardziej spektakularne.
  I dlatego nie rozumiem i chyba nigdy nie zrozumiem, dlaczego tutaj na forum niektórzy uczestnicy tak często i kąśliwie krytykują innych strategie, zamiast być zadowolonym że przedstawiają swoje koncepcje publicznie, przyczyniając się tym samym do szerszego obrazu rynku…nie rozumiem

  17
 25. DrQuality

  Prezydent odniósł się także do sugestii sekretarza ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, który chciał, aby strona ukraińska także uczestniczyła w śledztwie w Przewodowie. – To jest wspólne postępowanie prowadzone przez polskich i amerykańskich ekspertów. Jeśli ktokolwiek miałby być dopuszczony do tego postępowania, to wymaga to dwustronnego uzgodnienia. Tylko w tym trybie możemy na to patrzeć – tłumaczyła głowa państwa.
  UWAGA -Coś tu było o asertywności , narzucaniu narracji .
  1/ o rakiecie dowiadujemy się z ust Prezydenta USA i wiadomości AP /sic / . Nasz Prezydent i rząd nie przekazują żadnej wiadomości przez kilkanascie godzin / sic / . Pytanie kto narzuca narrację ?
  2 / okoliczna ludność przez kilkanaście godzin nie zostaje poinformowana o wydarzeniu . Dezorientacja z elementami paniki / cyt . wywiad z płk Kruszyńskim – bliska rodzina zamieszkuje tamte tereny /
  3 / Po wyjściu z RBN Czarzasty jedynie podaje wiadomość , że rakieta nadleciała z kierunku ukraińskiego
  Pytanie –
  1 /czy mamy dopuścić Ukraińców do śledztwa ?
  2/ czy upublicznić wszystkie efekty sledztwa ?
  3/ czy przekazać śledztwo komisji Macierewicza ?

  7
  1. DrQuality

   Rakieta ruska leci od wschodu , Ukraińcy by ja zestrzelić przed osiągnięciem celu muszą kierować swoją równiez w kierunku wschodnim , chyba ?
   Dzięki Bogu , obecna narracja pozwala nam uniknąć większej ” rozpierduchy” .

   6
  1. fast_market

   Dokąd zajedziemy, gdy ludzie nie będą chcieli płacić swoich zobowiązań?
   W banku mam oszczędności i czy mam się o nie bać? Czy bezpieczniej kupić walutę obcą i wytransferować poza kraj?
   A swoją drogą to brak odpowiedzialności po stronie banków i wielki skandal, że przez tyle lat nie zreformowały Wiboru albo chociaż, żeby dla pozorów transakcje po Wiborze robiły pomiędzy sobą.

   1
    1. sumadartson

     Czasem nawet chciałbym, ale genów przecie ekscelencjo nie wydłubiesz.
     @datik
     Nie wiem jakim cudem tusk znalazł się w sejmie. Może siurek wielgas go przemycił w bagażniku. Pisali o tym i cytowali na stooqu, więc pretensje do nich. Nie sądzę abym był mendą, a przynajmniej nie z tego powodu.

     2
 26. Griot1234

  Co do rynku powtórzę moje zdanie wzrost do końca roku możliwy w USA nas ten wystrzał to odreagowanie spadków. A co z tego wyjdzie zobaczymy choć nie spodziewalłem się tak dynamicznego wzrostu. Jak max poza rynkiem czekam w kabzie gold fiz i niestety euro, ale tu place i tu zarabiam będąc teraz na radio i chemioterapii. Ale nie o tym chciałem. Właśnie kończę książkę polecam .” GEN ukryta historia”. Autor: Sidhartha Mukherjee ten sam który dostał Pulitzera za “Cesarz wszech chorób biografia raka” na jej podstawie wiem ze od 2015 r w W.Brytani możliwe są narodziny dziecka poczętego z dwóch różnych jaj od 2 kobiet jeśli matka ma uszkodzone dna mitochondrialne. Wiec warto poczytać zanim pierdoły się pisze nie znając tematu. Pozdrawiam

  2
       1. toya

        Poczatek bessy:

        29 pazdziernik 2007 z poziomów circa 3940 pkt i spadek do poziomu circa 2670 podczas sesji 21 stycznia 2008

        a następnie kilkunastosesyjna KOREKTA BESSY, która wyniosla index na 3158 podczas sesji 14 lutego 2008.

          1. toya

           A co ma piernik do wiatrka. A mówiac wprost – czy byliśmy wtedy w bessie?

           Rynek był wtedy ~13% od szczytów. Skoro nie było mowy o bessie (min. -20%) to po co przywoływać jakiś ruch?

          2. toya

           “piotr5 17 listopada 2022 o 16:42
           w ten sposob to w 97 bylo 100%”

           I ty sie smiałeś z postów zdziwionego leminga, który liczył sobie emeryturę ostatnio 🙂

           1
          3. piotr5

           hahaha porownanie systemu emerytalnego z umownymi pojeciami na gieldzie, no coz nawet sie komentowac nie da.
           wykresy mozna porownywac ustalajac wczesniej dokladnie co sie porownuje.

 27. toya

  “piotr5 17 listopada 2022 o 16:54

  no wlasnie co ma piernik do wiatraka odnies do siebie”

  Mówię o styczniowej korekcie w 2008 roku. Ty mowisz, ze wczesniejsza była jeszcze większa.

  To ja Ci mówię, że wcześniejszy ruch to nie była korekta w bessie BO NIE BYLIŚMY JESZCZE W BESSIE. Już kapujesz? Co ma piernik do wiatraka. Co ma mowienie o korekcie w bessie jak jeszcze nie ma bessy?

  Tak samo jak obecne dyskutowanie nad mocą obecnego ruchu może się okazać jałową dyskusją jeśli okaże się to być pierwszą falą hossy. Z perspektywy czasu nie będziemy na to patrzeć jako na korektę w bessie tylko poczatek hossy.

  I napisz coś kiedyś od siebie. Tak od siebie, od siebie. Zapodaj jakiś tor dyskusji. Bo czesti jesteś pierwszy, żeby dopowiedzieć, żeby zza czyiś pleców dokomentować, albo po prostu się dopieprzyć, ale niewiele poza tym.

  6
  1. piotr5

   nie no jasne wystarczy ze napisales ze nie bylo bessy bo wtedy nikt nie mowil ze to bessa. ja ci nic szczegolnego nie napisalem ty od razu przeszedles do wycieczek osobistych.
   Jesli chodzi o pisanie tu to kazdy moze pisac to co chce. To nie ty decydujesz za innych.
   Kiedys pisalem tu duzo i tak jak lubisz wlasne watki ale juz mi przeszlo 🙂 moze przez takich jak ty. chociaz ciebie to kojarze, ze wypisywales pro ruskie teksty po wybuchu wojny. Ale sie obraziles, ze ci to zarzucono.
   Stad pewnie to ochota zeby narzucac innym jak i co maja pisac.
   Jedyne co ci moge odpisac to pocaluj mnie itd

   3
 28. toya

  “Tak samo jak obecne dyskutowanie nad mocą obecnego ruchu może się okazać jałową dyskusją jeśli okaże się to być pierwszą falą hossy. Z perspektywy czasu nie będziemy na to patrzeć jako na korektę w bessie tylko poczatek hossy.”

  I w tym kontekście warto popatrzeć na ruch 8.10.2001 do 28.01.2001.

  Coś z tamtej playlisty może być puszczane również obecnie.

   1. Max2

    Zapisz sobie w kajeciku : co przemawia za wzrostami a co ze spadkami. Jakie stwierdzenia z poprzednich cyklów mogą twierdzić że bessa się zakończyła. Co jest przeciw temu. Czy sytuacja geopolityczna ma wpływ na cykl itp itd… a nie pierdolisz jak szlachcic…

 29. toya

  “piotr5 17 listopada 2022 o 17:18

  (…) ze wypisywales pro ruskie teksty po wybuchu wojny. Ale sie obraziłeś, ze ci to zarzucono.”

  Prosiłem wtedy żebyś wkleił chociaż jeden pro-ruski tekst mojego autorstwa i wiesz jak się to skończyło?

  Ani jednego nie wkleiłeś. Co więcej – Przeprosiłeś mnie.

          1. Max2

           Chyba że cyklistą z “wolną wolą ” 🙂 🙂 🙂 Jako Bóg….:) 🙂 Przyglądający się “trupie komicznej”
           Dziękuję dawno się tak nie uśmiałem 🙁

 30. Max2

  Karnak obdarty i pozostali…

  Jeżeli o czymś piszę “widzę” to w większej perspektywie” Tak jak XTB i ostatnio Pepco… Stwierdzenia wzrostów i spadków zrealizowały się w większej niż 50% skuteczności w perspektywie 3 lat. Jeżeli chcecie prognozować przyszłość proszę o argumenty i spojrzenie “geo” Bo jak na razie tylko Dr – no może i szlachciura- (przez przypadek? w okresie 3 lat ) zrealizował swoje predykcje.

  2
 31. Max2

  WB

  Z racji nudów, wciąż zapominam zapytać Pana – jako cyklisty- czy Pana spojrzenie na rzeczywistość wykracza poza Pana uwarunkowanie? Czy schematy “które Pan widzi” (wykresy, sygnały itp) są “niezależnym tworem” widzenia rzeczywistości, czy też Pana wiedza nie warunkuje rzeczywistości którą chce Pan widzieć?

          1. Max2

           Uwielbiam “pseudo dyskusje” z takimi jak Pan “błaznami” rzeczywistości. Wydaje się im że posiedli wiedzę o naturze rzeczywistości “spijając” z książek “mądrości” i “klasyfikując” według własnego uznania. Intelektualiści żyjący w swojej “sferze” bojący się konfrontacji z czymś czego nie będą umieli nazwać. Słowo “Bóg” wywołuje u nich dreszcze niepokoju i trwogi. Relatywiści szukający swojego szczęścia nigdy go nie uzyskując. A mimo to szukający i poszukujący. Skazani na porażkę swoimi czynami. To Pan “toya” wieczny malkontent.

 32. Max2

  “Błaznie” rzeczywistości jesteś w stanie odpowiedzieć? Czy tylko będziesz powielał schematy tego czego się nauczyłeś i wyczytałeś, myśląc że to czyni Ciebie mądrzejszym i wszystkowiedzącym? Czy to że czerpiesz wiedzę z dawno odkrytej mądrości ma powodować że “czujesz się lepiej” a inni mają tylko “przyklaskiwać”? Czy to Twoja wiedza? Trochę pokory chyba się przyda.

  Pozdrawiam

  2
 33. artysta_malarz123

  Panie Max, a w jakiż to inny sposób Pan swoją wiedzę zdobywasz, inny niż przekaz słowny, obserwacje, doświadczanie? Nie powielasz Pan żadnych schematów, serio? Myśli Pan, że jest w każdej wypowiedzianej kwestii/zachowaniu tak bardzo oryginalny i jedyny?
  Nigdy nie jest Pan w swoich wpisach przeświadczony, że jest mądrzejszy od swojego adwersarza?

  22
   1. artysta_malarz123

    A skąd Pan o tym wie i dlaczego brzmi to jak jeden jedyny pewnik ?
    Widzi Pan, myśli Pan, że jest Pan lepszy, mądrzejszy, bo przeczytał więcej i wydaje mu się, że wie więcej a często odwołuje się Pan do różnych autorów w swych wypowiedziach. Jakie są Pana intencje, to już sam musi Pan sobie odpowiedzieć,
    Prawda jest taka, że jest Pan więźniem tego, co Pan przeczytał.

    Dla Pana dedykacja 🙂

    https://www.youtube.com/watch?v=aYCglG0OUMM

    5
    1. Max2

     A skąd Pan o tym wie i dlaczego brzmi to jak jeden jedyny pewnik ?

     https://allegro.pl/oferta/behave-robert-sapolsky-12844926445?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_krk_ksiazki_pla_pmax&ev_campaign_id=17998710628&gclid=Cj0KCQiA99ybBhD9ARIsALvZavWN3TZWd0tqTcqEeF2OKes1Z5nbSEQA7Nfaqxlj8yJt-GDE8j0rsCIaAs29EALw_wcB

     Problemem nie jest to że się jest więzniem tego co się czyta. Tym problemem jest sam umysł.

     Tu streszczenie :

     https://www.youtube.com/watch?v=qeZO4YiS84w

      1. artysta_malarz123

       Lubi Pan czytać, poznawać, poszerzać swoje horyzonty, bardzo dobrze, coś w życiu trzeba robić, żeby czuć się spełnionym:).
       Czy poznanie umysłu, o którym Pan pisze, tę wiedzę posiadł Pan sam z siebie. Nie, przeczytał Pan o tym. Dobrze czy nie, jednym jest to potrzebne a drugim nie, do życia.
       Chodziło mi tylko o jedno, że nie różni się Pan zasadniczo od innych, czyli też tych, którym Pan zarzuca wymądrzanie się, bo…blablabla

       1
 34. DrQuality

  Jak to było , Zsumyobdartsonie ? Tusk podobno chciał sprzedać Lotos Ruskim ? Podobno mieli za młodu iśc z Kaczorem na panienki ale coś Kaczor nie pałał chęcią ? . A tu masz babo pisokmiota . Teraz to Saudyjczycy mogą sprzedać Lotos komu im się żywnie podoba . No , k….a kabaret , mówię Wam / cyt/

  6
 35. macarek

  Analogia do jesieni z 2001 roku jak najbardziej uzasadniona:
  – w20 wzrósł wtedy o 50% w dwóch falach: X-XI – dokładnie miesiąc, i XII-I.22
  – tam RPP dokonała jeszcze jednej dużej podwyżki z uwagi na deficyt C/A
  – najsilniejszym sektorem były banki korzystając z dobijających resztę wysokich stóp
  – co ciekawe w 10.2001 Pekao kosztowało 22 zł i doszło do 32 zł w tej fali – teraz PKO w tej roli
  Wtedy w20 był mocno telekomunikacyjny – stąd jego względna słabość, podczas gdy teraz banki mają większość. Zatem dalsze dołki w20 w przyszłości nie muszą być niskie…
  Ciekawe są też dalsze wnioski: w 2002 banki poszły w horyzont a reszta spadała.
  Skoro mamy mieć powtórkę to oznacza cały ruch z 1350 na 1960-2000. Pomiędzy korekta o 10% czyli do 1600, co było silnym wsparciem do sierpnia.
  Na koniec warto zwrócić uwagę co zrobił SPL wtedy…

  6
       1. karnak

        Wypraszam sobie takie pomówienia – przedstaw dowody.
        A Ty, jak 400 pkt niżej pisałeś o dalszej bessie to już zapomniałeś?
        Nie widziałem od tamtego momentu być pisał o wzrostach, a rynek poszedł 400 pkt do góry, to jak to jest z Twoim trafianiem – toż to PUDŁO.
        Stawiasz zarzuty innym – spójrz najpierw na siebie.
        Już kilka razy to się powtarza z Twojej strony, o co Ci chodzi człowieku, że nie kupiłeś w dołku, a tu taki duży ruch? Nie do mnie pretensje.

        3

Dodaj komentarz