Pallad najdroższy względem platyny od początku 2001 roku

Pallad jest jednym z niewielu surowców, których cena w ostatnim okresie ustanawiała historyczne szczyty. Już jesienią pallad zaczął być droższy od platyny, a ostatnio jego cena przekroczyła cenę złota. Stało się tak po raz pierwszy od 2001 roku. 

 

 201901161palladplatynazoto

 

Wzrost ceny palladu wobec platyny tłumaczy się relatywnym spadkiem popularności silników diesla wobec silników benzynowych. W katalizatorach stosowanych w tych drugich większe zastosowanie ma pallad, w tych pierwszych – platyna. 

Ta czy siak relacja ceny palladu i platyny wzrosła ostatnio do poziomu widzianego w przeszłości jedynie raz: w okresie 8 stycznia – 10 lutego 2001. 19 lat temu wykres względnej siły palladu do platyny osiągnął szczyt 5 lutego 2001 a więc niecały miesiąc po osiągnięciu obecnego poziomu (czerwona pionowa linia na powyższym wykresie). 

 

201901162palladdoplatyny

 

Oczywiście wyciąganie jakichś mocniejszych wniosków na podstawie pojedynczego precedensu historycznego byłoby bardzo ryzykowne, tym niemniej wydaje się, że warto przyglądać się rynkowi metali szlachetnych, czekając na – raczej chyba bliższy niż dalszy – moment zmiany trendu na relacji pallad/platyna. 

Osoby zainteresowane losami ceny złota mogą też zwrócić uwagę, że w 2001 roku ustanowiła ona wtórne do tego z 1999 roku dno  w luty i kwietniu, po czym nigdy już nie była niższa (patrz również “Czy NBP zarobi na kupionym złocie?“). 

 

Podsumowanie: pallad był relatywnie droższy niż obecnie wobec platyny jedynie w styczniu-lutym 2001. Wtedy w ciągu następnych 2 lat potaniał ponad 6-krotnie, a wobec platyny tracił relatywnie przez następne 8 lat. 

 

 

 

Dodaj komentarz