Wskaźnik wyprzedzający wskaźników wyprzedzających OECD

Pod wpisem sprzed dwóch dni pan animal_slave zamieścił komentarz, w którym przywołał wskaźnik wyprzedzający koniunktury gospodarczej publikowany przez OECD dla krajów OECD i 6 dużych gospodarek krajów niebędących członkami tej organizacji (BRIICS – Brazylii, Rosji, Indii, Indonezji, Chin i RPA).

„OECD Plus Non-Member Economies Composite Leading Indicator poniżej 100 i leci w dół. Trwa to już 5 miesięcy, a średnio przebywał pod 100 ok. 11 miesięcy (ostatnie 30 lat próba). Zgodnie z tym, koniec bessy za ok. 6 miesięcy” 

Rzeczywiście wartość tego wskaźnika spadała do stycznia osiągając wtedy najniższą wartość od 2009 roku. W okresie minionego półwiecza spadek wartości tego wskaźnika do równie niskich lub niższych co w styczniu wartości (99,235 pkt.) zawsze towarzyszył wejściu gospodarki USA w recesję (szare pionowe pasy na poniższym obrazku). Takie sygnały jak styczniowy pojawiały się odpowiednio w sierpniu 2008, marcu 2001, październiku 1990, wrześniu 1981, czerwcu 1974 oraz maju 1970).

Takie zachowanie tego wskaźnika wyprzedzającego światowej gospodarki można oczywiście interpretować jako sygnał potwierdzający spowolnienie gospodarcze.

Tak się jednak składa, że już wiele lat temu opracowałem wskaźnik, który wyprzedza – przy współczynniki korelacji 0,78 – zachowanie wskaźnika wyprzedzającego OECD o całe 5 miesięcy. To wskaźnik „szerokości” wzrostu gospodarczego na świecie sumujący indywidualne zachowanie indeksów wskaźników wyprzedzających OECD dla kilkudziesięciu krajów świata.


Rzeczywiście mój wskaźnik we wrześniu, październiku i listopadzie ub. r. znalazł się na najniższym poziomie od 2008 roku sugerując dla świata spowolnienie gospodarcze silniejsze niż te z lat 2011-2012 czy 2015-2016. Ale w grudniu ten wskaźnik wyraźnie wzrósł. To sugeruje, że pierwszego wzrostu wartości CLI dla krajów OECD+BRIICS można oczekiwać w okolicach maja br. Gdyby tak się stało, to dowiedzielibyśmy się o tym z dwumiesięcznym opóźnieniem czyli w okolicach lipca.

Zaznaczmy sobie na wykresie WIG-u momenty, w których CLI (Composite Leading Indicator) rośnie po raz pierwszy o przynajmniej 0,05 pkt. z 1,5-rocznego dołka (co obecnie jeszcze nie nastąpiło).

Jak widać ten prosty sygnał pojawiał się na początku faz wzrostowych wszystkich 7 ostatnich cykli Kitchina na WIG-u!

A my – dzięki mojemu wskaźnikowi „szerokości” wzrostu gospodarczego na świecie – możemy ze sporym prawdopodobieństwem wnioskować, że taki sam sygnał otrzymamy od OECD w okolicach maja br. (o czym dowiemy się z 2-miesięcznym opóźnieniem br.). „Wiemy” to, bo mój wskaźnik „szerokości” wzrostu gospodarczego na świecie wyprzedzający CLI OECD średnio o 5 miesięcy już w grudniu odbił się w górę o 5 pkt.

Jutro będę kontynuował temat robiąc projekcje oparte na takich jak grudniowy sygnałach na moim wskaźniku „szerokości” gospodarczej na świecie.

Podsumowanie: indeks wskaźników wyprzedzających OECD dla krajów OECD+BRICS znalazł się w styczniu na najniższym poziomie od 2009 roku, ale mój wskaźnik „szerokości” wzrostu gospodarczego na świecie wyprzedzający CLI OECD o średnio 5 miesięcy już w grudniu zanotował wzrost z poziomu 10-letniego minimum. Zapowiada to podobny wzrost CLI dla OECD+BRIICS w okolicach maja br. W przeszłości taki sygnał zawsze pojawiał się na początku wzrostowej fazy Kitchina na krajowym rynku akcji.

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Idmmaximus:
  „Na komórce super ale niech ktoś z Was odpali na kompie. Nie przeszkadza Wam ten margines na prawie pół strony co lekko utrudnia czytanie artykułu ? Może to kwestia przyzwyczajenia ale wtedy artykuł jest dość ściśniety i mało czytelny bynajmniej tak mi się wydaje ?”

  Nie chcę na razie zbytnio majstrować przy CSS-ie wordpreessowego motywu, bo się boję, że coś popsuję. Ale spróbuję to zmienić.

 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @mac-erson:
  „Proponuję gdzieś u góry bloga zrobić widoczny panel rejestracji / logowania bo tak nie każdy znajdzie jak się zarejestrrować.”

  Nie wiem, czy to jest możliwe w tym motywie worpressa. Poszukam takiej opcji.

 3. gls44

  Test.
  @WB
  A w teście pytanie/propozycja do/dla gospodarza. Pana kolega po fachu agregował bilanse Fed, ECB i BoJ – https://www.topdowncharts.com/single-post/2019/03/13/9-Charts-on-Quantitative-Tightening
  Coś tam mu powychodziło mnie jednak gryzie niepełność takiej agregacji. Brakuje mi przede wszystkim Chińczyków i w dalszej kolejności Brytyjczyków i Szwajcarów.
  Czy wykonywał Pan takie analizy obejmujące PBoC i czy z nich coś wyszło? A jeśli nie – może warto?

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Dziękuję za ciekawy tekst. Myślałem kiedyś o tym, ale rozbiłem się o problem z nadmiarem różnych serii danych i porównywalnością danych z różnych banków centralnych. Muszę kiedyś się z tym spróbować zmierzyć ponownie.

 4. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @arhplusminus:
  „Mam problem z zalogowaniem do nowej strony. Można to naprawić?

  „Odnośnik do resetowania hasła wydaje się być niesprawny. Proszę zawnioskować o nowy odnośnik poniżej.””

  Proszę spróbować może jeszcze raz. Innym osobom się udało, więc rejestracja chyba działa.

 5. mac-erson

  @WB
  „Nie wiem, czy to jest możliwe w tym motywie worpressa.”

  Panie Wojtku znawcą wordpressa nie jestem ale na pewno można wszystko skonfigurować pod siebie jest też mnóstwo dodatkowych darmowych wtyczek, które można doinstalować, które zwiększają funkcjonalność strony o nowe możliwości. Myślę, że można znaleźć niedrogo znawcę tego środowiska i przekazać mu jakie funkcje i układ strony chce się mieć docelowo i ogarnie to w kilka godzin 🙂

 6. skol777

  Ja widzę odbicie na wielu wskaźnikach:
  – Baltic Dry Index
  – dane z Europy się polepszają
  – bezrobocie dalej praktycznie wszędzie spada

  Pytanie czy to nie dead cat bounce :-)❓
  Czy nie wypadnie z szafy jakiś trup❓

 7. podczaszy1

  „Londyn przedłuży negocjacje, zadbał juz o lepszy dobór partnerów po drugiej stronie”
  Jesli tak/a raczej tak/ to powinniśmy na wig-u mieć jakieś wzrosty powyżej 2420 pkt.

  To moja odpowiedż do guyfawkes 13 z rana 14.03.2019roku.
  Dodam, że znacznie przekroczyć. :)))

 8. gs

  @WB
  Mamy 20 marca, rynki ciągle rosną!!! Pare dni temu pisał Pan, że może szczyt na Daxie już był, dzisiaj Pańskie przypuszczenia zostały zwryfikowane. Nawet jeśli kwiecień będzie spadkowy, to chyba nie zabierze całych wzrostów od grudnia? Zew dzisiaj też dał powody do lekkiego optimizmu.

  W grudniu na Parkiet, tv mówił Pan, że rynek będzie próbował nas oszukiwać! Czy rynki dalej nas oszukują? Czy może Pańskie grudniowe prognozy na ten rok były błędne?

 9. mac-erson

  polowa S-ek dzisiaj wzięta prawie przy szczytach bo dotarło do moich poziomów o których pisałem dzisiaj rano,
  Druga polowa czeka na dzień jutrzejszy. S-ki staram się ustawiać zgodnie z wykupieniem / dywergencjami na H1.

  1. fast_market

   Ja się pośpieszyłem i wziąłem wczoraj S na S&P, ale niedaleko stąd. Teraz już nie dobieram. Dopiero jak będzie spadać.

   Trochę mnie ten dzisiejszy wyskok zaskoczył, mam nadzieję, że nie będzie ataku na 2900.

 10. wojm

  Na S&P500 sytuacja bez zmian. Cały czas w grze L (zostało 40% pozycji) otwierane 11.03 po 2752. Stop profitujący przesunięty na 2792. Dzisiejsza sesja daje mają nadzieję na jakąś korektę. Jeśli spadną jutro poniżej dzisiejszego low, to u mnie wejdzie obronne S (50% pozycji L).

 11. Pingback: viagra

Dodaj komentarz