O miedzi tym razem bardziej optymistycznie

Wczoraj postraszyłem KGHM zniknięciem pod koniec przyszłej dekady, dziś o cenie miedzi będzie trochę bardziej optymistycznie. Z wczorajszych „czarów marów” płynął wniosek, że – zanim w drugiej połowie przyszłej dekady dojdzie na rynku miedzi do kolejnego załamania – w latach 2016-2024 ceny tego metalu powinny pozostawać w trendzie wzrostowym podobnym do tego z lat 1921-1929. Skonfrontujmy ten wniosek z tym płynącym ze starej interpretacji cyklu Kuznetsa („Kuznets Swing„; cyklu inwestycji infrastrukturalnych?) na miedzi.

W tym ujęciu dołek ceny miedzi ze stycznia 2016 odpowiada w ramach cyklu Kuznetsa minimom z czerwca 1982 oraz marca 1999 oraz, a więc obecnie mamy sytuację podobną do tych z 1985 roku oraz 2002 roku, co nie wiedzieć czemu jakoś kojarzy mi się z katastrofą w Czarnobylu w ZSRR z 26 kwietnia 1986:

… i atakami terrorystycznymi na USA z 11 września 2001:

… które to tragiczne wydarzenia bezpośrednio poprzedzały silne globalne impulsy inflacyjne z lat 1986-1988 oraz lat 2001-2008, których efektem były dynamiczne hossy na rynku miedzi w tych okresach.

Synchronizacja tych trzech epizodów wygląda tak:

… i sugeruje wzrost ceny miedzi do nowych historycznych rekordów za powiedzmy 3 lata a uzyskana na jej podstawie projekcja silnie rośnie w latach 2020-2023:

Główna różnica pomiędzy wczorajszą a dzisiejszą koncepcją polega na sile tego domniemanego impulsu inflacyjnego z lat 2019/2020-2023/24. Wczoraj sugerowana była korekta bessy na miedzi z lat 2011-2016, dziś wyszedł silny impuls wzrostowy do nowych szczytów. Można spekulować, że rzeczywiste zachowanie cen miedzi w następnych latach będzie zależeć w dużej mierze od warunków ewentualnego amerykańsko-chińskiego porozumienia handlowego oczekiwanego (w tym roku?) po zakończeniu – a przynajmniej zawieszeniu – obecnie trwającej wojny handlowej.

Gdyby powyższy scenariusz potraktować poważnie otrzymalibyśmy wniosek, że najprawdopodobniej bardzo opłaca się wygrać jesienne wybory w naszym kraju. Hipotetyczny globalny impuls inflacyjny z lat 2019/20-2023/4 powinien być korzystny dla rynków wschodzących takich jak Polska. Opłacałoby się również przegrać wybory w 2023 roku i przeczekać w opozycji późniejsze globalne uderzenie deflacji wywołane zwyżką stóp procentowych wymuszoną przez wzrost tempa inflacji.

Podsumowanie: moja interpretacja pozycji rynku miedzi w ramach cyklu Kuznetsa oparta na przebiegu dwu poprzednich cykli sugeruje silny impuls wzrostowy w latach 2019/2020-2023.

Komentarze

 1. wider_swider

  Póki co teoria z odbiciem do 2234 we wtorek 7 czerwca, a następnie zejście co najmniej do 2100 się realizuje perfekt.
  Jeszcze przydałoby się żeby wtedy slow zauważył że L po 2155 zarabia i sytuacja opanowana.

 2. Guy Fawkes

  @ewiggin

  //Tak, upadłem na duchu, bo nie ma już ratunku dla RP.
  A wy, cymbały, cieszcie się, żryjcie i pijcie póki czas, bo bal nie będzie trwał wiecznie.//

  Nooo, widzę że z tym … duchem[sic!] to jednak sporo przesadziłem. To jednak jest duże słowo.:))

  Nie wycieraj sobie pyszczka literami ”RP”, bo to jest troche wkurzające. Gdybyś umiał czytać wykresy, w tym wypadku luki VAT do PKB, to … nie, myślę, że to by i tak nic nie zmieniło. Więc podam jeszcze kalendarium:

  Listopad 2007 – rząd PIS traci władzę po serii wizyt w USA i Izraelu.
  Marzec 2008 – Tusk obiecuje spełnić żądania przemysłu holokaust.
  Ale PIS cały czas blokuje działania słońca Peru.
  Styczeń 2009 – Komorowski konkretyzuje zniecierpliwionemu ambasadorowi Victorowi Ashe, że roszenia będą zaspokojone ze sprzedaży Lasów Państwowych i innych nieruchomości SP. No, ale nie jest jeszcze prezydente, a PIS ciągle prywatyzację tych lasów blokuje. Czyli dzisiejszymi słowami można powiedzieć, że Polska ”naraża” swoje interesy strategiczne”
  17.09.2009 Obama robi reset z Rosją w 70 rocznicę napaści rosyjskiej i ekipa PIS nie jest już potrzebna.
  10.04.2010 Katastrofa w Smoleńsku, poprzedzona zmasowaną kampanią nienawiści POstKOmunistycznych mediów i wizytą w Warszawie gen. Paetreusa, późniejszego szefa CIA.
  W 2011 PIS i tak blokuje w nocnym głosowaniu zmianę konstytucji umożliwiającą sprzedaż lasów, ale nie jest w stanie zablokować narastającej monstrualnie do 3% rocznie luki VAT.

  2015. PIS dochodzi do władzy i zaczyna zamykać lukę, wtedy przemysł holokaust żąda już nie 65 mld $, tylko 300 mld $.

  POstKOmuniści działali przeciwko Polsce zawsze i zawsze tak będzie, bo to jest jedyna racja ich istnienia, alfa i omega, początek i koniec.
  http://www.bankfotek.pl/view/2137957

  5
  1. eWiggin

   @guyfawkes
   Całe to Twoje kalendarium to stek bredni wyprodukowanych przez chory umysł. same bzdury – nawet nie ma się do czego odnieść. Nawet teza o postkomunistach „POstKOmuniści działali przeciwko Polsce zawsze i zawsze tak będzie, bo to jest jedyna racja ich istnienia….” – jest debilna do kwadratu. Przecież SLD wprowadziło Polskę do NATO, podpisali konkordat, kupili F16. Jeśli to wszystko nas osłabiło, to ja jestem Kaczyński. Nic nie rozumiesz z rzeczywistości biedny człowieku.

   2
 3. Panpozwoli

  Na podstawie dwóch ostatnich wpisów gospodarza dochodzę do wniosku ( w zasadzie już dawno do takiego doszedłem, ale tu wyraźnie to widać), że mając te same dane, i ten sam czas można wygenerować dowolny przekaz. Wystarczy sprawny autor przekazu, pieniądze i medium.
  Reasumując, piękna Danka może opowiadać dowolnie kocopoły, dowolnie długo niezależnie od stanu faktycznego. Niezbędny jest tyko autor paska, nadajnik i pieniądze.
  Analizy odnośnie rynków z analogicznymi wnioskami.

  4
 4. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  POPIS to jest świetna kalka, ruscy tego chyba nie wymyślili, ale z pewnością stosują. Bo termin obejmuje orientację zachodnią PO na Niemcy, PIS na USA. Nie ma się co dziwić, że w pewnych sprawach te partie się ”nie różnią”. Wspólnym mianownikiem jest żeby nie być pod kontrolą Rosji.

  Ale czy była kiedykolwiek w Polsce orientacja prorosyjska? Tylko pod zaborami, w warunkach wolności nigdy. Było 20 wojen polsko-rosyjskich.

  Można powiedzieć, że Rosja obecnie nie ma wobec Polski roszczeń, w przeciwieństwie do Niemiec, Żydów itd. Owszem, bo już wszystko zabrała. Jest to jakaś przestrzeń do polityki, ale w najgorszych wariantach, kiedy będzie chodziło o zachowanie całości terytorium, lub uniknięcie niszczącej wojny z góry przegranej.

  Ale na razie są jeszcze możliwości trwania i prosperowania w ramach zachodu.

  3
 5. digesting slowly

  @ Czarnobyl

  Osobiście nie byłem świadomy jak ogromna była to katastrofa, dopóki nie obejrzałem pierwszych odcinków serialu. Do tej pory sądziłem że jakieś ilości (mniejsze lub większe) skażonego materiału wydostały się do atmosfery i się tam rozproszyły (głównie na Białorusi i Ukrainie). Największe bomby termojądrowe nie spowodują takiego skażenia jak porządna katastrofa w elektrowni atomowej, nie dziwie się że w Niemczech chcą odejść od atomu.

  1
  1. Andrzej

   Ceny energii miały być zamrożone przez cały 2019 r., ale nie będą. Od lipca rynkową stawkę za prąd zapłacą duże firmy, a w 2020 r. prawdopodobnie wszyscy

   To już oficjalne. Pomysł premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii, by na cały 2019 r. zamrozić ceny energii w Polsce, trafił do kosza. Przedstawiciele Ministerstwa Energii (ME) poinformowali w środę w Sejmie, że zamrażarka będzie działać tylko do końca czerwca. Od 1 lipca średnie i duże firmy będą płacić rynkowe ceny energii.

 6. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Guy Fawkes:
  „@Podczaszy

  Liczę na Waszmości. Szlachta zawsze była skora do sejmikowania, elekcyj itd.”

  Z pana Podczaszego to taka szlachta jak za przeproszeniem ….

  Nie można sobie wyobrazić polskiego szlachcica, który się boi Żydów.

  2
  1. podczaszy1

   Wyciągnął Pan błędny wniosek. Ja się Żydów nie boję. Jedynie przestrzegam przed polskimi renegatami, których należy brać na sznur, a nie oddawać im władzę. Pani dr Ewa Kurek używa w stosunku do Nich pojęcia dwużydzian polaka.

   2
    1. podczaszy1

     Trudno wieszać nieboszczyka. :)))
     Czy Mickiewicz był największym polskim poetą ? To chyba bardzo subiektywne.
     Jarosław Marek Rymkiewicz napisał książkę Wieszanie o roku 1794. Wtedy było już za póżno. Warto przeczytać.

     1. wojciech.bialek (Autor
      Wpisu
      )

      „Lekturze” jeśli już.

      „Witold Gombrowicz urodził się jako najmłodsze z czworga dzieci Jana Onufrego herbu Kościesza i Antoniny Marceliny z domu Ścibor-Kotkowskiej herbu Ostoja, w rodzinnym majątku we wsi Małoszyce, w ówczesnej guberni radomskiej. Został ochrzczony 8 września w kościele Wszystkich Świętych we wsi Wszechświęte jako Marian Witold Gombrowicz. Po opuszczeniu dworu w Małoszycach w 1911, Gombrowiczowie przenieśli się do Warszawy.”

    2. swb1

     Ciekawy tekst. Autor robi co może żeby zohydzić Krasińskiego, ale jak na dłoni widać, że Krasiński zasłużył nie tyle na miano wieszcza, co proroka. Jakby przepowiedział i żydów w partii bolszewickiej i Hilarego Minca i Bermana i rządy PO-PiSu i judeochrześcijaństwo Dudy itd itp.

     2
     1. wojciech.bialek (Autor
      Wpisu
      )

      No nie wiem, wpływy Lachów były tu silne:

      „Najtrudniej jest wyznaczyć północną granicę interesującego nas regionu ze względu na to,że pierwotna granica góralszczyzny żywieckiej, obejmująca cały obszar Beskidu Małego wraz z jego przedprożem prawie po miasta Białą i Andrychów, z czasem pod naporem wpływów idących od podgórskich Lachów zaczęła się cofać ku południowi aż prawie po Żywiec. Sąsiadami górali żywieckich od zachodu są górale śląscy i tzw. Wałasi od Cieszyna. Od południa sąsiadami Żywczaków są górale słowaccy, a w okolicy Babiej Góry – polscy Orawianie. Od wschodu siedziby górali żywieckich spotykają się z najbardziej w tym miejscu wysuniętą ku południowi grupą Kliszczaków z okolic Jordanowa. Wzdłuż granicy północnej styka się góralszczyzna żywiecka z Lachami wadowickimi to jest z ludnością pierwotnie góralską, która przejęła kulturę Krakowiaków z pewnymi wpływami Śląskimi, promieniującymi od Bielska.”

      http://www.grojcowianie.org/post/zywiecczyzna-jako-region-etnograficzny,443.html

 7. billy_the_kangoor

  Czołem.
  Abstrahując od tych uniesień oraz wypocin polityczno-menstruacyjnych uczestników Blogg-a, końcówka tygodnia zapowiada + kolejne dni zapowiadają się byczo, po fałszywym wybiciu z RGR na US-Markets.
  Podobnie w Czechach, Polsce, Rosji.
  Take Care, Billy

  4
 8. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  //Trudno wieszać nieboszczyka.//

  Wcale nie trudno, zależy jakiego nieboszczyka.

  //Po restauracji Stuartów w kwietniu 1660 ciało lorda protektora zostało 30 stycznia 1661 usunięte z grobowca, publicznie powieszone na czas dłuższy, a następnie pochowane w nieznanym miejscu na terenie Londynu.//

  Co do słuchania kataryniarza, Kleksa itd. to staram się zrozumieć, na ile są samodzielni i czy w ogóle warto przybierać sobie do gołowy te ich figury erystyczne.

  I mam delikatnie mówiąc, ”mięszane uczucia”:)))

 9. Guy Fawkes

  @Andrzej

  //Czytam dzisiaj ,że połowa senatorów USA podpisała sie pod petycją do MATOUSZA o realizacje zapisów umowy 447 o oddaniu kasy ŻYDOM.//

  Skoro są zmuszeni wywierać taki szantaż przed wizytą Adriana, to nie jest prawdą teza głoszona przez Stasia kataryniarza, że ”już podpisali cyrograf”.

 10. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  //Zastanawiam się kogo próbujesz przekonać do swoich przemyśleń. Wychodzi mi,że samego siebie.//

  Nie wiem, czy niskopienni górale z Żywiecczyzny to prawdziwi górale, ale Twój upór jest prawdziwie góralski.:)))

  1
   1. podczaszy1

    Dzięki za ten kawałek piękna.
    Ostatni tvp nakręciła filmik Akcja Saybusch o akcji wysiedleńczej na Żywiecczyżnie w czasie okupacji niemieckiej. Warto zobaczyć, bo jest to raczej nieznany fragment polskiej historii..
    Polecam też utwór Saybusch nagrany przez zespół Zipscha Sola na you tube. To taki hymn Żywca.

 11. Guy Fawkes

  @Digesting Slowly

  //W jakiejś żydowskiej lektórze nawet się ironizuje, że „Słowacki wielkim poetą był”.//

  W tym przypadku chodzi o wojnę hybrydową przez podkopywanie autorytetu Piłsudskiego, dla którego Słowacki był kluczowym poetą.

 12. Panpozwoli

  ” 30.05.2019, Warszawa (PAP) – Ceny towarowej produkcji rolniczej w 2018 r. spadły w stosunku do 2017 r. o 0,6 proc. – poinformował w czwartkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny (GUS).”
  Ależ ten GUS, to on jest śmieszek 🙂

  1
 13. podczaszy1

  @ Guyfawkes
  Wielu polityków PIs-u / i redaktorków z nimi zwiazanych/w kampanii wyborczej wskazywało nieugiętym palcem kto w Polsce jest agentem ruskim. Właśnie wśród Nich szukałbym głęboko zakamuflowanej agentury rosyjskiej. Takie są zasady pracy operacyjnej.
  No chyba,że to zwykli idioci, co w sumie wychodzi na jedno.

  1
  1. Guy Fawkes

   To było obustronne, konfederacji zaczęli wskazywać nieubłaganym palcem agentów żydowskich. Zauważ jak wyraża się Braun, a stylu Piłsudski=Stalin=Kaczyński.
   Więc nie ma się czemu dziwić reakcjom z drugiej strony. Ja to już nazwałem: Zajobbik.
   Potem Staś ogłasza, że ”granice łajdactwa/łotrostwa zostały przekroczone”. No ale jeśli już, to z obu stron, a Staś swoich grzeszków oczywiście nie zauważa, bo głównym celem jego partytury jest elegancka co prawda, ale szczujnia na Kaczyńskiego. Myślisz, że on nie zna tego ”kalendarium” około katastrofy smoleńskiej? Zna. Ale tego nie ma w partyturze.

   1
 14. montanero

  Pytanie laika 🙂 Dlaczego istnieje tak silny związek pomiędzy kondycją KGHM i gospodarką RP? Dlaczego bankructwo KGHM może spowodować bankructwo państwa?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź lub odsyłacz do źródła 😉

  2
  1. Panpozwoli

   Też w sumie nie wiem. Ale mam teką teorię, że KGH jako jedyna firma z naszego kraju, która znaczy cokolwiek w jakiejś branży, ze światowego punktu widzenia, jest świetnym termometrem czy gospodarka naszego kraju jeszcze dycha.
   Idąc tym tokiem myślenia jak termometr nie będzie nic wskazywał, oznaczać to będzie śmierć organizmu poprzez zatrucie rtęcią.
   Bo termometr się wtyka tam gdzie się go wtyka. 🙂

   1. Guy Fawkes

    Każdy człowiek, który kupił tyle ziemi (pod warunkiem, że to nie było w jakiejś głuszy na końcu świata) w 2002 roku jest milionerem.
    Pułkownik (który był jednym z kandydatów na biskupa polowego) musiał czekać 16 lat na awans o jeden stopień.

    Czym jeszcze chcesz udowodnić moc swojego przenikliwego intelektu zwalającego z nóg? Bo poziomu swojej kultury już nie musisz udowadniać.

    4
  1. cebeerxx

   No, jest pierwszy który służył pod (sic!) ks. pułkownikiem. Oto on, członek maciarowego pospolitego ruszenia i wielokrotny uczestnik nocnych manewrów z udziałem Miśka Misiewicza. Na dodatek bardzo tani i ideowy, inkasuje skromne 600 PLN/miesięcznie za „służbę” narodowi. Mnie przez 1,5 roku w latach 90-tych musieli ubrać, wykarmić i jeszcze fundowali darmowe bilety na dojazd na przepustkę. No i byliśmy takie wprawdzie wojsko polskie ale takie jeszcze trochę ludowe, bo za kadencji „Bolka”.

   4
 15. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  //Hagada by mu się skawaliła, straciłaby na spójności…//

  Staś niewątpliwie stosuje podwójne standardy.
  Kiedy Peter Vogel został wtrącony do lochu, w prasie pojawiły się artykuły, jak to więźniowie popełniają samobójstwa w polskich więzieniach, co nieumknęło Argusowemu oku Stasia kataryniarza.
  Ale kiedy PIS zaczął deklarować, że nie odda ani guzika, a jeszcze odwołał delegację, w prasie ukazły się artykuły, jak to łatwo zrobić zamach na prezydenta czy premiera.
  https://forsal.pl/artykuly/1411864,podsluchiwanie-policji-ochraniajacej-najwazniejsze-osoby-w-panstwie.html

  No ale tego już Staś nie zauważył, choć zauważyli mniej spostrzegawczy Karnowscy:
  https://wpolityce.pl/polityka/448640-zwiekszcie-ochrone-kaczynskiego-dudy-morawieckiego

  1
   1. billy_the_kangoor

    Masz RGR-a na SP500, który (moim zdaniem) zostanie powyżej 2.795 zanegowany.
    RGR miał być, jest i … póki co nastąpiło wybicie w dół, więc cały czas jest w grze.
    Nie rozumiem pytania @konsultant121 – zbyt wiele „emocji politycznych” w weekend, hmmm? 🙂
    Take Care, Billy_the_Bull
    PS. Piszę tak na kilka dni, żeby ułatwić 😉

    2
  1. mac-erson

   Ten spadek jednym ruchem z 2350 na 2150 spowodował, że oczekuję jednak zejścia niżej do strefy 2000-2100. Słabość US też wspiera tą tezę. Niemniej cały czas moja koncepcja hossy od drugiej połowy roku jest aktualna i generalnie uważam, ze wiele spółek ma już aktualnie bardzo ciekawe ceny w horyzoncie średnioterminowym.
   Może pranie mózgu w Karpaczu w ten weekend coś nowego wniesie do mojej koncepcji 😉

   1
 16. animetal_slave

  Trump ogłosił cła na wszystkie produkty z Meksyku. 5% zwiększane stopniowe do momentu rozwiązania kryzysu imigrantów.
  Szybko patrząc mowa o 372 bilionach usd, które będą objęte podatkiem.
  Docelowo w październiku cła wyniosą 25%.
  Gra wyborcza na całego.

  4

Dodaj komentarz