Świece zostały rzucone

Wymęczony po łikendzie (przy okazji polecam towar prima sort – 4,5 godziny polskiej patriotycznej muzyki:

…), nie mam sił na jakieś dogłębne analizy, więc pociągnę tylko temat poruszony w piątek.

Bawiąc się wtedy świeczkami na WIG-u 20 otrzymałem wniosek głoszący, że do sytuacji po sesji czwartkowej podobne były tylko dwa historyczne epizody: ten z 17 stycznia 2002:

… oraz ten z 31 stycznia 2007:

Późniejsze bardzo krótkoterminowe zachowanie rynku w obu przypadkach było niestety odmienne. W piątek rynek robiąc „objęcie bessy” zagłosował za wariantem z 2002 roku:

Z tej zabawy wynika, że dzisiaj powinniśmy dostać niezbyt dużą czarną spadkową świecę, w której dołku rozpocznie się silny tygodniowy wzrost – ostatni już w rozpoczętej w maju sekwencji spadkowej – w trakcie którego WIG-20 wróci do przełamanej w piątek linii 2-miesięcznego trendu wzrostowego.

Podsumowanie: biorąc pod uwagę losowość zachowania rynku w bardzo krótkoterminowym horyzoncie czasowym (nie mówiąc już o jego małpiej złośliwości) wiarygodność otrzymanego wniosku jest oczywiście bardzo niska, ale nic by się pewnie nie stało, gdyby wydarzenia na WIG-u 20 w tym tygodniu przypominały te z okresu 21-25 stycznia 2002.

Komentarze

 1. zorro

  Przypadkowo natrafiłem na YouTube na webinar z 2017 r. w którym Gospodarz na kanale Strefa Inwestorów trafnie przewidział zachowanie WIG. Sprawdza się co do joty do chwili obecnej. Otóż Gospodarz wskazał, że obecna hossa przebiega tak samo jak hossa rozpoczęta w lutym 1995. Idąc tym tropem trafnie przewidział, że bessa rozpocznie się na poczatku 2018 r (odpowiednik lutego 1997), tąpnięcie w grudniu 2018 roku (odpowiednik grudnia 1997), kolejny szczyt w lipcu 2019 (odpowiednik lipca 1998) r i zjazd aż do X.2019 (odpowiednik kryzysu azjatyckiego z X.1998) . Czy WIG w sierpniu zacznie spadać i dalej będzie podążał według wzorca z 1998 roku? Co o tym sądzicie ?

  od 1:13:00
  https://www.youtube.com/watch?v=INU7OA-x71E

  6
 2. mac-erson

  @wider
  Przypomniałem sobie seminarium Najdka na Wall Street gdzie pokazał przypadek gdzie w dzień wynikający z punktu przełomowego zaistanił szczyt potem trzy dni silnie spadło. Wszyscy myśleli super szczyt się potwierdził. A tu okazało się, że trzy dni później zaistniał kluczowy dołek po którym była silna fala wzrostowa.
  Tak więc cały czas należy być ostrożnym czy 3lipca wyznacza szczyt czy dołek 😉

  1. mac-erson

   A ja cały czas się zastanawiam kiedy zaatakują skutecznie poziom 2420. Ponieważ nawet najwięksi optymiści (czyli min. ja) nie wierzą w jego szybkie przebicie to może nam zafundują niespodziankę.
   Tak czy owak postanowiłem już nie wychodzić z akcji które mam i cały czas jestem w blokach startowych na dopełnianie portfela długoterminowego.

 3. mac-erson

  Jestem antyspecjalistą od walut ale mocno się zastanawiam czy aby poziom 3.8 na USD i 1.12 na EURO/USD nie będą doskonałą okazją na zajęcie pozycji średnioterminowych(odpowienio S, L). Powrót do wybitych klinów. A bynajmniej można założyć bliski stop w razie niepowodzenia.

   1. red.007

    Jeśli rozważamy ruchy małego interwału,to jest OK.
    Pamiętam Twój zakup i miałem wówczas napisać,że korekta wzrostowa nie powinna wyjść trwale nad 270-271.
    Zatem temat jest w grze,stop z punktu widzenia dobrej praktyki inwestycyjnej,jak najbardziej słuszny.
    To śledzimy rozwój wydarzeń.

    1. mac-erson

     Sam jestem ciekaw, który wariant Twój czy mój się sprawdzi.
     W przypadku mojego scenariusza, żadnej powazniejszej korekty na W20 nie będzie. W Twoim przypadku jeszcze jeden poważnieszy zjazd przed hossą zaliczymy.
     Jestem przygotowany na oba scenariusze. Obecnie mam 40% docelowej pozycji na akcjach.

     1. red.007

      Przecież wszystko nie jest w jednym worze.Nie wszystko koreluje z W20.Skoro masz akcje,które rysowały/rysują swoją drogę,to co w tym złego.
      W takim przypadku sytuacja na W20 nie ma nic do rzeczy,jest to raczej kwestia wyboru.
      Dla mojego podwórka,będzie jasność na E/U i miedzi,będą zakupy KGH,

 4. Guy Fawkes

  @@

  Przeczytałem dziś o jajcarskiej anegdotce astronauty:
  https://menway.interia.pl/historia/news-nieznany-fakt-o-ladowaniu-na-ksiezycu-bylo-o-krok-od-tragedi,nId,3074467

  Uważam, że jak ktoś ma mentalność generującą tego typu anegdotki, to ponad wszelką wątpliwość nie był na żadnym księżycu, już prędzej pan Twardowski.
  Wiara w lądowanie człowieka na księżycu na początku lat 70-tych oparta na filmie Stanleya Kubricka potwierdza, że kino jest największą ze sztuk:))

  Na filmiku widać, że kurz opada szybciej niż astronauta:
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/eb/Youtubeastronautsonmoonot3.gif

  A flaga amerkańska musiała być zaopatrzona w poprzeczny stelaż, żeby nie pokazała rzeczywistej grawitacji(?)
  https://www.rp.pl/apps/pbcsi.dll/storyimage/RP/20180615/SWIAT/180619600/AR/0/AR-180619600.jpg?imageversion=Artykul&lastModified=

  Ciekawe, że inne flagi tego nie potrzebowały:))
  https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_Zo4AUCY4GIRRxegjXEYSh3FrSVN81oHB.jpg
  https://cdn.natemat.pl/7bd356dbf049563acfd71654243012b7,780,0,0,0.jpg

  3
  1. Guy Fawkes

   Nie piszę tego bez przyczyny. Chodzi mi o to, że amerykańska giełda jest w takim stanie … nieważkości, jak aktorzy z filmu Kubricka o lądowaniu na księżycu.
   Ciemny lud to kupił i nieustającą hossę też kupuje.:)))

   3
 5. billy_the_kangoor

  Saluto!
  VIX potrzebuje jeszcze ok. 1-2 tyg., żeby uklepać dno, a tym samym SP500 ma czas na wyskok konkretny powyżej 3.000 na 3.025 pkt.
  Patrząc na waluty, to powoli zakładam „misiowe futro”, ale timing jak już tutaj wielokrotnie wspomniano, jest najważniejszy.
  Kiedyś (10 lat temu) była możliwość podłączenia się pod ruch po tygodniu, teraz każdy dzień, a nawet godzina jest ważna.
  Wbrew większości, nie uznaję za główną parę EU – dwie „szmaciarskie” waluty – to trochę tak, jakby ktoś chciał używać Crossa PLN-a z Forintem do określenia przyszłości WIG-a 🙂
  Take Care,
  Billy_The_Bear (not yet)

  1
 6. billy_the_kangoor

  @szyderca667
  W20USD ma miejsce do 690 pkt.
  Start do tego celu powinien nastąpić z cofnięcia do ok. 595 pkt.
  Przykro, że trzeba określać WIG według jednej albo drugiej waluty, ale dokładniejszego miernika na chwilę obecną nie ma.
  b.

 7. Andrzej

  Analitycy mówią brednie jak to trzeba dywersyfikować itd a tutaj taka AVIVA za kase emeryta ma 15% w spółce praktycznie płynnej inaczej

  Asseco Poland poinformowało, że w wyniku sprzedaży akcji udział Aviva Santander OFE w ogólnej liczbie głosów na WZA Asseco Poland spadł z 15,03 do 14,97 proc.

  2
  1. tinley

   Strach pomyśleć co będzie jak pewnego dnia posypie się CDR. Niektóre fundusze to pod 10% w portfelu zimą podchodziły. Jest to poniekąd odpowiedź na pytanie czemu polska giełda jest jaka jest i nie rośnie. Ona rośnie, ale tylko na kilku wyselekcjonowanych spółkach przy czym nawet fundusze mające 10% zyski w tym roku i mające polskie akcje na pokładzie z tą selekcją nie dają sobie za bardzo rady i polska część niewiele wnosi. Wzrosty ciągną spółki USA i w mniejszej części Europa zach. Dla większości funduszy GPW to za mało aby wykazać hossę w wynikach bo szeroki rynek generalnie stoi i nie bardzo widać w krótkim terminie co mogłoby to zmienić bo PPk to melodia przyszłości (jeśli w ogóle), napływ do TFI z ulicy mizerny, zagranica też nie kwapi się tutaj bo ma lepsze okazje do zarobku i płynniejsze rynki.
   Chciałbym aby sprawdził się scenariusz pana Wojciecha z Wig20 w okolicach 6000 za 2-3 lata, ale realnie rzecz biorąc będzie to bardzo trudne do realizacji. W tym półroczu jeśli hossa na GPW wystartuje to będzie rachityczna prawdopodobnie i bardzo zmienna. Moze to coś a’la lata 2011-15 kiedy WIG20 zaliczył długoletniego boczniaka a pracowały mniejsze spółki choc problemem teraz sa warunki w jakich MIŚ-e teraz funkcjonują i wybitnie neisprzyjająca koniunktura dla małośredniaków. Biorąc pod uwagę skład portfeli funduszy widzę że większosć zarządzających obstawia wybitnie WIG20 jako konia pociągowego na przyszłą hossę choc z drugiej strony fundusze zawsze na tym indeksie bazowały. Misie mocno zdywersyfikowane i w niewysokim procentarzu choć to one ostatnio wyniki zrobiły tym funduszom.

   1
  1. Andrzej

   Daj spokój z tymi twoimi sygnałami , na razie odcięli 6,6 od Pekao ,kto mądry sprzedał przed przyznaniem prawa , na razie 100 i 200 dzienna bronią BYki na WIg 20 nawet 200 setka godzinowa na FW20 jest pod ceną więc jaki ty masz sygnał na S ?

   1
 8. Andrzej

  Według Neidka od dawna obstawia 100 zł na CCC , chinskie buty już niemodne , teraz polska biedronka modna ale niedługo przyjdzie podatek handlowy .

  Letnia hossa była zawsze od lipca do sierpnia , w tym roku zrobili od maja może dlatego że są wybory w tym roku i niepewność kto wygra i czy będzie większosc i co dalej , zawsze to jakieś ryzyko .

  1
  1. mac-erson

   Andrzej daj już spokój z tymi letnimi hossami od maja do września, od lipca do sierpnia, od czerwca do lipca. Co chwila inna wersja sam się gubisz. Kalendarz chodzi w cyklach 40 tyg. tak więc nie ma złotego środka w perspektywie 12 miesięcznej.

   3
   1. Andrzej

    Ja sie nie gubię i to nie moja statystyka a BOSSa , w tamtym roku było idealnie co do dnia , w tym pewnie za dużo tutaj o tym pisałem i koledzy wiadomo kogo zrobili to wcześniej ,

    I to tylko statystyka dobrze się sprawdzająca ale nie ma nic na 100% , i tak lepsza letnia hossa niż te twoje brednie ciągle jakie to ty masz spółki które rosną akurat kilkadziesiąt % dziennie , to dopiero są cyrki dla ubogich .

    1
 9. Andrzej

  Dopóki są dywidendy to rynek nie będzie mocno spadał , akurat są na spółkach z największym udziałem w indeksie , do tego czasu GRUBY na kontraktach sie odwróci albo nabierze nowych pozycji , juz prawie 10 000 szt przybyło na nowej serii.

  1
 10. Andrzej

  Giełda to jest taki system argentyński , dzisiaj cdred wyceniany na 25 mld a jutro może być 100 mln obrotu na nim i spadnie 30% a kapitalizacja skurczy się o 7,5 mld i od razu OFE i TFI mają NIBY tyle mniej , cuda wianki , dobrze Belka kiedyś powiedział ,że to hazard.

  2
  1. Andrzej

   nie wiem gdzie ty robisz zakupy ale ja dostając rachunki za wszystko i robiąc zakupy żadnej deflacji niewidzę , nawet tej 2 % marnej inflacji NBP też nie widzę a raczej duże wzrosty i to nie tylko ja a wszyscy to widzą , oczywiście samoloty i lokomotywy potaniały

   1
 11. Panpozwoli

  „konsultant121 9 lipca 2019 o 09:39Odpowiedz
  Oj Andrzejki i macersony i rózni dociekliwi. Sami widzicie że grozi światu deflacja i różne plusy 300+ i 500+ to must-have :)) w lemingowym języku;)
  http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2759463,trzeba-byc-przygotowanym-na-ciecie-stop-proc—z-uwagi-na-zagrozenie-deflacja-na-swiecie-%E2%80%93-lon–rpp-(dokumentacja)

  Co za kosmita. Skoro takie tuzy intelektu będą nam sterować złotym to trzeba będzie trzymać gro kapitału w Krugerrandach.
  Ciekawe jakiego szoku gość dozna jak mu ktoś powie co robiła Konopnicka z partnerką po tych mnogich porodach?

  2
    1. Panpozwoli

     Przeczytaj te wypociny i powiedz gdzie gość napisał zdanie prawdy. To jest kolejny przykład zaraz po dudusiu na upadek polskich uczelni. UJ już niedługo w folderach reklamowych będzie się chwalić wybitnym prawnikiem, a teraz AE i SGH ma swoje wiekopomne osiągnięcie. Zresztą SGH już jednym mogła się chwalić, tym tymczasowo aresztowanym.

     1. red.007

      Pisałem o Osobie,nie o wypocinach.

      My wiemy,ze ceny rosną,pewnie p.Łon też o tym wie.
      Pytanie mam do Ciebie takie,świat dąży(będzie dążyć) do osłabiania swoich walut,Chiny,Fed,EBC itd.
      Czy uważasz,że Polska będzie szła pod prąd i będzie podnosić koszt PLN?
      Zarżnie gospodarkę w tri miga.
      Należy zrozumieć,że deprecjacja walut ma na celu m.in. ugranie lepszej międzynarodowej konkurencji rynkowej.
      Odbywa się to kosztem oszczędności obywateli ale sorry,taki mamy klimat,dlatego np.obywatel nie trzyma oszczędności na lokacie tylko kupuje mieszkania.

      1. Panpozwoli

       Uważasz,że na PLN można wykonać te same manewry co na usd czy eur o kitajcach nie wspomnę? To co jednym pomoże innych zabije. Jak chcieliśmy grać w pierwszej lidze to trzeba było podpiąć się do euro. Teraz klepmy zdrowaśki aby pieniądze nie zachciały wrócić do bezpiecznego nieba.

       1
         1. Andrzej

          O ile dobrze pamiętam twoje słowa na 98 zł miało sie kategorycznie skonczyć, przyjmując ,że ktoś cię posłuchał bo cię tu wychwalali pod niebiosa i SZoRTOWAŁ to wyleciał na przeciętnie ustawianym SL na 10% straty na KGHmie ,

          1
  1. tinley

   „To wszystko jest bardzo ważne także na polu działań gospodarczych, dlatego że podstawowe potrzeby człowieka uwidocznione w tzw. piramidzie Maslowa dotyczą żywności, mieszkania, odzieży tego wszystkiego co potrzebne jest człowiekowi aby mógł zainteresować się sferą ducha a przynajmniej w tych pragnieniach duchowych mu nie przeszkadzać”

   E. Łon najwyraxniej zalicza mieszkania do dóbr konsumpcyjnych. Ciekaw jestem skad u niego brednie o niskiej inflacji. Moze niech wyjaśni GUS-owi ze powinien wliczać ceny mieszkań do tego wskaźnika i skończą się w końcu bzdury o niskiej inflacji. Na dziś ceny mieszkan to dobro inwestycyjne ponoć a nie konsumpcyjne.
   A poza tym Konopnicka była lesbijką i osobą którą z trudem można zaliczyć do panteonu Polaków do których z chęcią odwoływałby się dzisiejszy elektorat PIS i Eryk ŁOn. Konopnicka i jej córka miały na wychowaniu dzieci Stacha Przybyszewskiego – naczelnego satanisty II RP. Sama była biseksualna czyli cuś pod LGBT podchodzi.

   2
   1. Andrzej

    U mnie burmistrz z PiSu w tym roku zrobił podwyżke ceny za śmieci o 60% , od nowego roku mówi,że kolejna podwyżka o 100% , także płaciłem 80 teraz 130 a od stycznia mam płacić 260 , to samo z ceną wody , ścieków a energia po wyborach pewnie też skonczy taką podwyżką itd. a te fachowce z NBPu od glonojadów prezesa z pensjami po 60 000 będą mówić ,że inflacji nie ma .Wystarczy zobaczyć jak rośnie cena materiałów budowalanych , samochodów , na co nie spojrzeć to wszystko drożeje tylko w TVPiS jest taniej

    3
 12. Guy Fawkes

  @WB

  //Z trójkątów to najbardziej lubię te u płci pięknej .//

  //Ciekawe jakiego szoku gość dozna jak mu ktoś powie co robiła Konopnicka z partnerką po tych mnogich porodach?//

  //Konopnicka i jej córka miały na wychowaniu dzieci Stacha Przybyszewskiego – naczelnego satanisty II RP. Sama była biseksualna czyli cuś pod LGBT podchodzi.//

  No ja rezygnuję, z debilami nie będę pisał. Jak ma być chlew, to beze mnie.

  1

Dodaj komentarz