Challenge accepted

FED, stopy, coś tam, coś tam, Trump, cła na Chiny, coś tam, coś tam, ale są ważniejsze sprawy. Pan „mac-erson” rzucił mi mianowicie przedwczoraj wyzwanie:

„Panie Wojtku wyzywam Pana na pojedynek rozprawienia się z cyklami 40tyg. – jak rozpisać te cykle od stycznia 2016r. Czy już jesteśmy w kolejnym cyklu wzrostowym (ja tak myślę) czy jeszcze czekamy na dołek ?”

Wyzwanie przyjmuję niechętnie, bo ostatnio w październiku ub. r. sparzyłem się mocno prawdopodobnie błędnie interpretując pozycję rynków akcji w ramach krótkoterminowych cyklu („Cykl 20-tygodniowy na DAX-ie„). Ale nie ma rady rzucone wyzwanie trzeba podjąć.

Poniżej moje obecne rozumienie cyklu 40-tygodniowego:

Różnica w stosunku do interpretacji z października polega na tym, że teraz sądzę, że ostatni dołek cyklu 40-tygodniowego wypadł na WIG-u pod koniec października, a nie pod koniec czerwca. Wadą tej interpretacji jest to, że powoduje ona, że 4 ostatnie cyklu 40-tygodniowe maja średnio 49 miesięcy, co jest trochę podejrzane. Odłożenie tej średniej długości 4 ostatnich cyklu od daty dołka WIG-u z końca października daje 8 października br. jako orientacyjną datę końca słabości naszego rynku akcji i początku cyklicznej hossy. W takiej interpretacji obecny cykl Kitchina rozpoczęty na WIG-u w styczniu 2016 miałby ostatecznie 45 miesięcy, czyli wyrównałby długość najdłuższego w przeszłości takiego cyklu z okresu maj 2005-luty 2009.

W tej interpretacji dołki WIG-u z 28 czerwca 2018 i 14 maja 2019, to minima cyklu 20-tygodniowego, nie będące dołkami cyklu 40-tygodniowego. Odległe są od siebie o 46 tygodni, co daje datę ostatecznego dołka cyklu Kitchina na WIG-u w okolicach 11 września br. (a więc jest to termin o miesiąc wcześniejszy od wyznaczonego inną metodą w poprzednim akapicie).

Podsumowanie: w przedstawionej interpretacji pozycji WIG-u w ramach cyklu 40-tygodniowego następnego ważnego dołka cen akcji na GPW (będącego zarazem dołkiem cyklu Kitchina takim jak te ze stycznia 2016, czerwca 2012 czy lutego 2009) należy poszukiwać w okolicach 8 października. br.

P.S. A to interpretacja pana „mac-erson:”

„Panie Wojtku ja inaczej rozpisałem te ostatnie dołki.
styczeń 2016
listopad 2016
sierpień 2017
czerwiec 2018
maj 2019 – NOWY CYKL

Powyższa rozpiska zdecydowanie lepiej pasuje do cyklu 40tyg. Takie rozciągnięcie każdego z podcykli z 40 na 49tyg. moim zdaniem jest zbyt naciągane.

Uważam, że rozpoczęliśmy kolejny cykl a obecna korekta to odpowiednik:
– lipca 2012
– września 2016″

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Andrzej:
  „Gdyby pan Wojtek Białek pracował dalej w Pekao napewno tego osobnika już by tu nie było , najlepsze to będzie jak to ja dostanę bana za wpis pana 007 . Gościu chyba sie zdenerwował bo ma bankruta z traktorami co miał samochody elektryczne robić za Mateusza i uwierzył .”

  Później zablokuję – już nie wiem, po raz który – Pański login, tylko sobie muszę przypomnieć, jak to się robi.

  19
    1. swb1

     Oczywiście nie zamierzam w tej sprawie z panem dyskutować bo to wszak pan tu jest lwem:-). Niemniej jednak odnoszę wrażenie, że niektórzy pańscy czytelnicy zbyt łatwo ulegają dość dziecinnym prowokacjom i sami jak dzieci idą na skargę gdy im ktoś brzydko dokucza.

     3
 2. Idmmaximus

  Co do Ursusa i przekomarzania się czy bankrut czy da zarobić i kto ma racje ….poczekajmy miesiac dwa lub nawet trzy i czas zweryfikuje ….. juz kiedys czytalem tutaj na jesieni podobne wyśmiewanki przy tauronie po 1,6 pozniej mozna bylo sprzedac nawet po 2,40 …..

 3. Andrzej

  W Parkiecie loża specjalistów , pan WB zwolniony z Pekao , profesor Sebastian Buczek od ZYSKÓw Querqusa w GET back .

  Który to już dołek pan WB w tym roku z mchu i paproci ogłasza ? a zaraz się rok skończy , teraz przynajmniej będę wiedział za co dostanę bana , za prawdę .

  200 000zł w URSUSIE boki zrywam ,i nie wie czym się zajmuje URSUS -naprawdę trzeba być z innej planety,żeby nie znać traktorów URSUS . Też kupiłem za ułamek 8/9 kapitału .

  1
 4. red.007

  Aaa,skana ,że mam akcji na 200000 zł.
  No problema.
  Już jeden raz na Blogu poddano w wątpliwość moje zakupy.
  Wówczas zaproponowałem,że skana wyślę na maila Panu Białkowi i to On jako osoba,której ufam potwierdzi zakupy.
  Jeśli zatem ma ochotę na takie hocki-klocki,to proszę bardzo jestem gotów.
  Tutaj,żadnych oficjalnych dokumentów nie przedstawię,bo zwyczajnie się boję,gdyż nie wiem z kim mam do czynienia.

  5
  1. mac-erson

   Nie wszyscy rozumieją pojęcie jest ryzyko jest zabawa. Kupując potencjalnego bankruta można zarówno zostać z niczym jak i zarobić szybko 500%. Podobnie jak Red.007 jestem typowym technikiem i jak wykres mówi kupuj to ja mu wierzę.

  1. mac-erson

   Zobac sobie wpis dociekliwego – uważam podobnie bujanie w przedziale 2200+ do października i ruszamy.
   Dlatego też podzieliłęm sobie wejścia na cały ten okres i będe wykorzystywał tego typu co wczoraj / dzisiaj zrzutki indeksu.
   Ewentualny dalszy zjazd W20 spowoduje, że będę miał po prostu niższą średnią zakupów przed hossą.
   Podobnie PKO uważam, że 39zł to powrót do przebitej linii trendu. Ewentualna pomyłka to zejście w strefę 37-37.5 najwyżej dokupię kolejną partię taniej.

 5. zorro

  Na miesiące maj, sierpień i listopad zaplanowano przetasowania w indeksie EM. Z tym dołkiem w październiku to był dał sobie spokój bo jak na razie w maju i sierpniu jesteśmy sprzedawani i to ostro. PLN silnie słabnie. We wrześniu i październiku to będzie odpoczynek przed ostatnią falą wyprzedaży.

 6. zorro

  Wszyscy wiemy, że giełda to twarda gra, tutaj nie ma miejsca na strach, lęk i nerwy. To poker z zimną twarzą. Czytając wpisy niektórych osób zastanawiam się czasami, czy te osoby mają aktywne rachunki maklerskie i czy grają realnymi pieniędzmi.

 7. mac-erson

  @Wojciech Białek
  Panie Wojtku ja inaczej rozpisałem te ostatnie dołki.
  styczeń 2016
  listopad 2016
  sierpień 2017
  czerwiec 2018
  maj 2019 – NOWY CYKL

  Powyższa rozpiska zdecydowanie lepiej pasuje do cyklu 40tyg. Takie rozciągnięcie każdego z podcykli z 40 na 49tyg. moim zdaniem jest zbyt naciągane.

  Uważam, że rozpoczęliśmy kolejny cykl a obecna korekta to odpowiednik:
  – lipca 2012
  – września 2016

  1. tinley

   Jak bys przejrzał sprawozdania Blackroków, Schroederów i Tempeltonów to byś zobaczył które małe spółki są w portfelach zagranicy. Wybrane maluchy tam są jak najbardziej (więcej oczywiście dużych), ale nasz głęboka giełdowa prowincja jest i będzie odstawała z racji płynności – a to ta decyduje co jest w funduszach bo inwestorów indywidualnych na GPW jest tyle co kot napłakał i sa bez znaczenia dla hossy/bessy. O polskiej giełdzie decydują polskie fundusze w małej części i w dużej zagranica.
   Generalnie rzecz biorąc GPW nie jest dla takich funduszy jakimś szczególnie eksponowanym rynkiem. Szczerze mówiac polskich akcji jest tam tyle co kot napłakał. na razie jednak skupiłbym sięj ednak na tym co wyprawia Trump i cała reszta. Może skończyć się recesją.

  2. mac-erson

   Odpowiadam PPK, i Polscy spekulanci.
   Obecnie jest najniższy poziom zaangażowania w akcje polskiego społeczeństwa bodaj 9% tak mało było 2x historycznie.
   W szczycie 2007-2008r było prawie 40%.
   Polacy się obudzą ale dopiero jak zobaczą, że już urosło 100-200%.

   1. tinley

    To się zgadza, ale kolega pytał się o to kto zrobi tą hossę a nie o to kto zakończy 🙂 natomiast ja byłem i jestem sceptyczny wobec PPK. Może w następnym roku i jeszcze następnym, ale ta wyczekiwana hossa w tym roku to niekoniecznie będzie indukowana PPK

  1. cebeerxx

   Podpisuję się pod tym obiema rękami, pozostawiłbym na blogu tylko beneficjentów 500plus i wyborców jedynej słusznej partii. A tym z Podkarpacia, co to wrzucili kartkę na Kuchcińskiego, dołożył bym jeszcze na koszt gospodarza po jednej czternastoletniej Ukraince

   7
 8. red.007

  @WB
  Ze swojej strony przepraszam za niepotrzebną dyskusję w jaką się wdałem.
  Widać wyraźnie objaw psychiczny.
  Jest to zbyt wartościowy Blog aby takie wycieczki uprawiać.
  Ma rację,@podczaszy1 aby nie robić piaskownicy.
  Wieczorem jak wrócę do domu wrzucę skana z ilością akcji i zamazanymi danymi osobowymi.
  Pewnie uzna to za spreparowane ale nic na to nie poradzę.
  Swoją drogą honorem i godnością osobistą wykazał się na banicji mój Friend.
  Mi również,jak byłem na banicji,przez myśl nie przeszło aby logować się pod nowym nickiem.
  Jest to kwestia zasad,nie dla wszystkich zrozumiała.
  z poważaniem
  red.007

  6
 9. konsultant121

  Co zrobić by różnica rentowności 10-latek USA i Europy była mniejsza? Kapitał bedzie ciągnął do obligacji USA póki sa tam dodatnie realne stopy.Trzeba europejskie mocniej przecenić by wróciły dodatnie rentowności. Do tego czasu nie ma co patrzeć na akcje. Rynek walut i obligacji najpierw a potem akcje ! Panie: macerson i dociekliwi:))))

  1. tinley

   Popatrz jakie ładne dołki się porobiły na rentownościach t10y w okolicy 1.3 w lipcu 2016 i lipcu 2012 oraz jak zachowywał się wig20. w tych okolicach. Kłopot w tym że niekonieczni w tym cyklu rentownosci tak spadną bo to chyba było coś w rodzaju podwójnego dna na rentownościach i początek nowego, długoletniego trendu wzrostu rentowności

       1. tinley

        Tyle że my nie jesteśmy w szczycie rentownosci który jakoś tłumaczyłby jakis boczny trend na wig20 na spadkowym trendzie tych rentownosci, ale w pobliżu dołka w którym dokonywały się największe spadki na naszym indeksie. No chyba żeby założyć że okolice 1.3 na 10-latkach to nie jest jeszcze ostateczny dołek i po dotarciu do tego miejsca rynek robi psikusa i spuszcza WIG20 w okolice 1800p. Tak czy siak – należałoby oczekiwac na GpW jeszcze spadków przed dobiciem do dna. Różnimy się tylko w chronologii. ja uważam że jesteśmy blisko dołka rentowności i po bliskich spadkach moga potencjalnie nastąpić wzrosty. Ty uważasz ze to się przeciągnie poza dolek – zobaczymy jak będzie.

  2. dociekliwy54

   Być może.
   http://www.bankfotek.pl/view/2140665
   Ja jednak nie widzę typowego „parkowania „kasy np. w Szwajcarii.
   Owszem słabną rentowności, ale w stanach również słabną.To, że ujemne, to taka współczesna moda;).
   Ot takie cykliczne spowolnienie na świecie.
   Swoją drogą żył sobie w Australii człowiek o imieniu Bronisław Burza. Zarobił na rynkach śledząc odpływ kapitału z USA do Szwajcarii. Jakoś kojarzy mi się z Billy’m ;).

   1
 10. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @macarek:
  „Zależało mi by napisać to pod tym tematem.
  Na początku lat 2000 dostrzegłem, iż dno na WIG ma ten sam kształt co dno na EUR/USD, tylko stało się to rok później!
  Wtedy zrozumiałem, iż zmiany walutowe są wyprzedzające co do rynków, a korelacja naszego rynku musi mieć związek fundamentalny. Nawet dziś skład W20 jest mniej więctj ten sam: trzecie życie Optimusa (wtedy jako ONet miał drugie) – skromny reprezentant high-tech, parę banków i spółki surowcowe/energetyczne. Mimo wejścia do UE nadal Polska jest krajem o niskim profilu gospodarki, i tak już chyba zostanie… Co do wpływu EUR/USD to widże to tak: kupijemy surowce denominowane w dolarach (ropa, gaz) i sprzedajemy półprodukty w EUR na zachód. Rosnący USD zmniejsza nam marżę narodową. Przy takim dysparytecie stóp to USD będzie coraz silniejszy a WIG roraz niżej.
  Drugie – podziękowania za super analizę obecnego stanu – dla mnie to kopia sytuacji z lata 98 lub 99 lub 2000. Wtedy zawsze był letni szczyt a jesienią większy dołek. Jako student miałem wtedy zasadę – sprzedać w czerwcu, mieć wolną głowę w wakacje i kupić w październiku. Chyba w tym roku mamy ten sam wzór.
  Pozdrawiam”

  Przeklejam Pański komentarz, by zaznaczyć, że go nie przegapiłem, ale odniosę się do jego tez, jak znajdę chwilę czasu by pomyśleć. Pozdrawiam.

  1. NadaNullZero

   „Co do wpływu EUR/USD to widże to tak: kupijemy surowce denominowane w dolarach (ropa, gaz) i sprzedajemy półprodukty w EUR na zachód.”
   Do roczników statystycznych ostatnio nie sięgam, ale Pan Morawski ze SpotData tłumaczy siłę naszego przemysłu w ostatnich czasach dużym udziałem dóbr konsumpcyjnych. Jeśli to byłoby prawdą, to:
   1. Inny może być powód korelacji albo
   2. Jeśli doszło w ciągu ostatnich 20 lat do przesunięcia eksportu w stronę dóbr konsumenckich, a wcześniej nasza półprodukcja odpowiadała za zależność €$ i WIG to byłby to powód do zaniku tejże relacji.

    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     Ale ja już się pogubiłem, kim są żydokomuniści a kim bandyci i faszyści.

     Jeśli Owsiak czci pamięć powstańców warszawskich, którzy walczyli z faszyzmem, a powstańcy warszawscy stają w obronie LGBTQWERTY, która została ostatnio zaatakowana w Białymstoku, to kto teraz jest kim w tym naszym polskim politycznym LARPie?

       1. wojciech.bialek (Autor
        Wpisu
        )

        Czy dowództwo Kedywu to byli jacyś kompletni amatorzy:

        „U pana w oddziale, w Kedywie nie było antysemityzmu, ale to była przecież elita, awangarda. Jak człowiek dostaje się do takiego oddziału?

        Przez przypadek. Uciekłem z Warszawy i mieszkałem u pewnej pani, która zaprzyjaźniona była z Rybickim. Zatelefonowała do niego, żeby przyszedł i poznał młodego człowieka; myślała, co ze mną zrobić, gdzie umieścić? Przyszedł, najwyraźniej go przekonałem, że się nadaję.”

        ?

        1. wojciech.bialek (Autor
         Wpisu
         )

         Myślę, że szerzenie patriotycznej propagandy wśród hippisowskiej młodzieży jest pożyteczne.

         Poza tym byłoby zabawnie jakby tu na blogu pan Panpozwoli zaczął występować pod znakiem Polski Walczącej spychając pana Fołksa na … no właśnie na jakie pozycje? Niemieckie, sowieckie?

         1
          1. Panpozwoli

           Nie istnieje taka indoktrynacja, która spowodowałaby żebym na Ciebie poleciał😀

           1
    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     To akurat chyba pozytywny znak, bo dowodzi, że Amerykanie cały czas czują potrzebę dopiekania nam, co może oznaczać, że polski rząd nie realizuje ich wszystkich żądań tak ochoczo, jak by tego chcieli.

     1
     1. swb1

      Ja w tym widzę raczej chęć pisania nam historii na nowo i przedefiniowania naszych wartości, wedle typowo bolszewickiego wzorca. Zresztą dzisiejsza Ameryka jest okupowana przez trockistów i syjonistów, więc trudno się dziwić, ze takich bohaterów nam „kreują” i że takie metody stosują.
      A co do „polskiego” rządu to sprawia wrażenie, że jedynym jego zmartwieniem jest to jak zaspokoić żądania środowisk żydowskich tak aby polskojęzyczna gawiedź się tym nie zorientowała. Poza tym ten rzad szyje nam takie same buty jak rząd amerykański, ze wspomnę chociażby Dudę i jego gadki to judeochrześcijaństwie, albo o tym, że polska zawsze była państwem polsko-żydowskim etc.

      1
 11. konsultant121

  Może i to co mówi Armstrong jest właściwe? Debt Crisis 2021 ? I tu rentowności obligacji krajowych europejskich wybijają mocno w górę goniac rosnace rentowności amerykańskich odpowiedników , potem tworzy sie obligacje europejskie i wszyscy zyją jeszcze trochę dłużej i szczęśliwiej:))

   1. konsultant121

    To jednak mój scenariusz bazowy, Trump wprowadza kolejne cła, rentowności spadaja, obnizki stóp postepują powoli, inflacja spada. Dolar rośnie, dopóki jest duzy spread między 10-latkami europejskimi i USA. Nic tu chyba nowego nie da się wymyśleć.

 12. saracha

  Witajcie,
  Śledzę blog gospodarza chyba od samego początku kiedy zaczął go prowadzić.
  Jednak dziś postanowiłem włączyć się w dyskusję. Jako że na rynku rynku jestem obecny od czasu świadectw udziałowych NFI z niewielkimi przerwami to przeżyłem już przynajmniej jedną prawdziwą hossę i kilka przykrych bess.
  Chciałbym zwrócić uwagę że rynek akcji amerykański jest na historycznym szczycie i pomimo ostatnich sesji jest i sądzę że będzie przez przez długi okres przy szczytach. Obligacje jak wiemy mają ujemne stopy a kapitału na rynku jest ogrom. Czy wobec tego nie mamy w tej chwili sytuacji kiedy cześć kapitału zmuszona będzie skierować się nie stronę rynków wschodzących z wysokim pkb czyli takim jak Polska? Abstrahuję tu czynniki takie wojna handlowa, Iran czy Korea bo są pewnie już w cenie.
  Pozdrawiam wszystkich

  1
  1. Idmmaximus

   Cebeerxxx

   Śmiech to ty ….. pisalem o tauronie i tej akcji ze taka byla a ty sobie sam dopowiadasz ze niby ja tak kupowalem i sie nabijasz ze sami megalomani przeciez nic takiego nie napisalem ….. nie dopowiadaj sobie co nie napisane ……

 13. cebeerxx

  PIS po 4 latach rządów oddał do użytku pierwsze wybudowane przez siebie kilometry autostrad- dokładnie 33 kilometry- co daje średnią 8 km rocznie. Ale przynajmniej jest pewność, że każda złotówka została obejrzana 3 razy przed wydaniem, nie to co za tych złodziei z PO

  3
 14. red.007

  „red.007
  2 sierpnia 2019 o 11:33
  …Wieczorem jak wrócę do domu wrzucę skana z ilością akcji i zamazanymi danymi osobowymi.
  Pewnie uzna to za spreparowane ale nic na to nie poradzę…”

  Tutaj URSUS:
  https://www.bankfotek.pl/image/2140669

  Tutaj PDZ:
  https://www.bankfotek.pl/image/2140668

  Jedna paczka wczoraj zrealizowana jak pisałem po 0,60 z WUJ 2000szt.
  Dla PDZ są jeszcze oczekujące podobne paczki z limitem ceny zmniejszającym.

  To są rachunki z DMBPS,mam jeszcze rachunki w innych Domach Maklerskich.
  Nie podam więcej informacji ani o ewentualnej sprzedaży,ani skanów.
  Jedyne co w przyszłości zrobię,to jak będę na Blogu,zamieszczę taką informację:
  zakupy 1 akcja KGH po X zł.

 15. Guy Fawkes

  @@

  Trochę mnie nie było, musiałem wyskoczyć na wesele, żeby zobaczyć starych znajomych:))

  Kalendarz wypełnia się prawidłowo.
  1924 – utworzenie KOP
  1926 – Polska obejmuje eksklawę Westerplatte we Freistadt Danzig.

  2017 – utworzenie WOT
  2019 – Polska obejmuje eksklawę Westerplatte w Danzigu.

  https://fakty.interia.pl/polska/news-prezydent-podpisal-ustawe-ws-budowy-muzeum-westerplatte,nId,3127516

  Historia nie powtarza się identycznie, tylko analogicznie.
  Czyli 2019 odpowiednikiem 1926 ?
  Szkoda że Piłsudski nie żyje, no ale może z tą anarchią, pełzającą rewolucją marsistowsko-folksdojczowską ktoś w końcu zrobi porządek. Kto wie?

  A propos tych sławnych miast Danzig, Posen, Breslau, przyszedł mi do głowy taki pomysł, może by tak w końcu rozwiązać problem przez przyłączenie Połabia z Hamburgiem, wtedy towarzysze amerkańscy nie mieliby problemu z tranzytem na Ostfront.

  1. mac-erson

   NO powiem tak, nie wykluczam, że wygrasz tą rywalizację bo gdzieś na przełomie września i października może być lokalny dołek zakończenie korekty. Ale… może rozegrają to wcześniej i do końca września zdążymy się wspiąć ponownie.
   Na razie 60-40% stawiam na Twoje 🙂

 16. Idmmaximus

  Cebeerxxx to ja ci powiem ze wtedy na jesieni bylo kilka osob ktore pisalo o owym tauronie o, bralo go po ok 1,7 nie wyszli po 2,40 ale powyzej dwojki owszem i to osoby ktore wtedy tez byly wysmiewane ….. pewnie konsultant potwierdzi 🙂

 17. swb1

  Panie Wojciechu, jeszcze jedna ważna dla pana kwestia. Musi pan wiedzieć, że obowiązuje nowa rozszerzona definicja ruskiego trolla. Otóż wedle niej ruskim trollem jest każdy, kto sprzeciwia się „postępowej” ideologii LGBT-IDT
  Także jak pan widzi robi się coraz trudniej. Nasi „sojusznicy” poprzez glonojada płci nieokreślonej stawiają nam poprzeczkę coraz wyżej. W końcu może się okazać, że i pan jej nie przeskoczy a wtedy broń panie Boże będzie pan musiał samego siebie skrytykować jako ruskiego trolla.

  1
   1. swb1

    Jedna wzmianka a pan z takim tekstem. Zaczynam lepiej pojmować genezę tych wszystkich obłąkańczych konfabulacji, którymi pan tutaj wszystkich karmi. Wiele nie trzeba, raptem jedno zdanie, żeby pobudzić pańską fantazję do hiperaktywności.

     1. swb1

      Jako trockistowsko syjonistyczny agent wykazuje pan wyjątkową aktywność i to akurat zrozumiałe. Nawet da się zrozumieć, ze robi pan to wszystko za frajer, ich propaganda na słabe szukające akceptacji umysły działa wyjątkowo sprawnie.
      I nachalne promowanie tego Bartosiaka tutaj, który nam wszytkom takie piękne bajki opowiada.

 18. Guy Fawkes

  @WB

  Przyznaję Panu rację, nie tylko w tych ostanich sprawach, ale także w kwestii Połabia. Jak słuchałem ten niemiecki picuś glancuś Heiko Maas, który do wszystkiego się przyznaje, do wszystkiego z wyjątkiem zadośćuczynienia natürlich, to pomyślałem, że powinniśmy przyłączyć Połabie a Berlin zrównać z ziemią (i posypać solą).
  Przy okazji rozwiązalibyśmy problemy logistyczne towarzyszy amerykańskich.

  1
 19. Guy Fawkes

  @swb1

  //Jako trockistowsko syjonistyczny agent wykazuje pan…//

  Poczułem się jak za realnej komuny, ta sama frazeologia:)))
  Nie przeszkadza to panu?
  Jak rozumiem, jest pan zwolennikiem nacionalizmu. A wie pan skąd się wziął nacionalizm? Nie musi pan tego rozumieć (nie ten najlepiej służy, kto rozumie), ale prosta intuicja zauważa, że rdzeniem nacjonalizmu jest koszerność. A od kogo pochodzi koszerność?
  Taki np. Braun, żeby nie uchybić koszerności zakwestionował całą historię Polski, chyba z wyątkiem przyjęcia chrztu i jakiegoś synodu. :))

  Koszerność plus ideologiczne zaklęcia typu agent syjonistyczno-trockistowski. Coś jak ”odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne”, tylko w drugą stronę.

  Nie czuje pan, że to jest groteskowe?
  Ta aberracja wstawia pana tylko na drugą stronę lustra, wobec tego czemu się pan sprzeciwia. Ideologia przeciw ideologii, żeby zachować potencjał konfliktu.

  //
  łańcuchy tautologii parę pojęć jak cepy
  dialektyka oprawców żadnej dystynkcji w rozumowaniu
  //

  1. swb1

   Choćby pan tu nawywijał wszelakich figur retorycznych, których najpewniej sam pan nie rozumie i których ani mi w głowie rozbierać, jeszcze o rząd wielkości więcej to cóż na to poradzę, że pan po prostu jest agentem trockistowsko syjonistycznym. Tak jak i ten pański Bartosiak, który objawił się z misją przerobienia polskojęzycznego tłumu na mięso armatnie w interesie swoich mocodawców.

   1. Guy Fawkes

    //…których ani mi w głowie rozbierać…//

    A szkoda. Odopwiednikiem koszerności w Cywilizacji jest tożsamość i lojalność. A to jest potrzebne, zwłaszcza w czasach kryzysów (podczas kryzysów strzeżcie się agentur).

    No ale to się różni jak Nowy Testament od Starego.
    Nacjonalizm jest z ducha starotestamentowy. Co nie znaczy zły, tylko raczej … wcześniejszy, powiedzmy.

    Jest pan zaczadzony i nie ma z panem dskusji.

    1. swb1

     Ani mi w głowie wikłać się w dyskusje z cudzymi urojeniami i konfabulacjami.
     Poza tym, służy pan USA, które jest opanowane przez tzw neokonserwatystów, czyli trockistów i syjonistów, których celem jest zniszczenie wszystkich lokalnych kultur i religii z wyjątkiem jednej. Jak z takim ludożercą można rozmawiać?

     1. Guy Fawkes

      //Ani mi w głowie wikłać się w dyskusje z cudzymi urojeniami i konfabulacjami.//

      To dlaczego muszę panu ciągle odpowiadać? Jest na to jakieś określenie dialektyczno-sajkologiczne?:)))

      Po namyśle powiem panu tak: wolę Żydów niż Niemców, którzy urządzają sobie w przedanszlusowym Dancigu radosne tańce z okazji rocznicy rozpoczęcia radosnej germańskiej wojny przez statek pasażerski Schleswig-Holstein.

      Wolę Żydów, którzy są interfejsem międzysystemowym, bo to jest sprawa chińska. A polską sprawą jest Danzig.

 20. Guy Fawkes

  //…więc trzeba było zejść niżej żeby skasować stopy?//

  I dorysować falę. Ja się pospieszyłem, Billy się pospieszył, więc może coś w tym jest?
  Muszę trochę odpocząć, zresetować się. Może weekend wystarczy…

 21. wider_swider

  mac-erson, jaki masz plan rozegrania tych eLek biorąc pps uwagę, że oczekujesz dołka we wrześniu/październiku ?

  Ja gram pod odbicie w przyszłym tygodniu. Na poziomie 2250-2260 ponownie powrót na S z celem poniżej dołka w okolicach 2150.

  Od rejonu 2100 budowa długoterminowego Longa z uwzględnieniem niebezpieczeństwa zejścia nawet do wspominanego przeze mnie wielokrotnie 1800.

  1. mac-erson

   Wider. Mnie już S-ki parzą. Nie, nie, nie. Tylko L-ki i dobieranie jak będzie niżej ewentualne wyjście z niewielkiej części jak zrobią jakąś euforię. Jak wiesz ja rozgrywam teraz zadanie pt. Jak zrobić 1000 pkt. Tworzę już pozycję na dłużej.
   Dzisiaj zakupiłem 40% pozycji docelowej.
   Dodatkowo jak wiesz nie spodziewam się zejścia poniżej 2200 tak więc te poziomy to według mnie rarytas 😉

   1. wider_swider

    Właśnie wiem, że nie oczekujesz zejścia poniżej 2200, dlatego cięźko mi było to zestawić z dołkiem za 2-3 miesiące skoro obecnie jesteśmy na tym dołku.
    Teraz już rozumiem – długa konsola akumulacyjna.
    Możliwe, ja obstawiam niżej 😉

    1. red.007

     Interesuje mnie Twój trzeci wykres.
     https://tvc-invdn-com.akamaized.net/data/tvc_6249d9c8931cb117b6a603c2fdba6164.png
     To wygląda ładnie,estetycznie itd.
     Ja powróżę sobie tak:
     Może jakaś reakcja korekcyjna na dolnej linii będzie,jednak ostateczne jej rysowanie będzie mniej strome.
     Początek jak najbardziej na dnie 2016 ale drugi punkt to okolice najwcześniej października ub.r.,bądź okolice 70-60,nie niżej jak 2016.
     Ponieważ to tylko wróżba,zatem potrzebny czas do weryfikacji.
     Oczywiście decyzje inwestycyjne trzeba jakieś podjąć i je podejmę.

     Trzeba Ci przyznać jedno:
     Padł zarzut ze strony jednego z blogowych bogów,że za wcześnie sprzedałem KGH a sprzedałem go w lutym gdzieś chyba na 92,już nawet o tym zapomniałem.
     Po co to piszę?Otóż zarzut padł,gdy bóg widział na wykresie dokąd zaszedł.Nie napisał gdy sprzedawałem,że za wcześnie to zrobię tylko po czasie gdy widział
     Jesteś jedyną osobą na Blogu,która wówczas powiedziała,że sprzedaję za wcześnie.Miałeś rację.

      1. red.007

       No nie,ja proszę przestać z tytułami.
       Mam jak najbardziej REDową krew.
       Zapewniam Cię,że również Ci co mają mniemanie o swoim błękitnym kolorze,to w rzeczywistości mają również czerwoną.
       Ja na temat miedzi niczego nowego nie wymyślę.
       Pisałem,że od grudnia 2017 jest albo podwójny zygzak,albo TUK,co w sumie wsio ryba.
       Tutaj o spadkach pisał jeden z cenionych przeze mnie blogowiczów,on również mówił o spadkach ale nie podał poziomów,bo jak uznał piniądz lubi cisze,ma zresztą rację.Sam ostatnio prosiłem o spojrzenie na miedź Gospodarza w wolnym czasie.
       Znasz mnie,ze ja nie komentuję jak kto wydaje swoje pieniądze,zatem skoro masz pewien pomysł,to go realizuj.

     1. Guy Fawkes

      No nieee wiem, ruchy nie są skończone, jak już to zaczęte. Wykres KGHM nie ma równowagi, świece spadkowe po wzroście na 110+ są za szybkie, wykres się przewraca i przebija kreski.
      To nie wygląda na szybkie odwrócenie tendencji.

  1. red.007

   Nie przesadzaj,nikt nie ma mocy sprawczej mnie obrazić.
   Jak dostaję od kogoś w oko,to jestem starotestamentalny.
   W pozostałych kwestiach,jak najbardziej nowotestamentalny.

   Dla mnie KGH jeszcze trochę za wysoko ale rozumiem Twoją strategię.

   1
 22. billy_the_kangoor

  @GuyFawkes,
  Nie pospieszyłem się, nie ma jeszcze 0.6725.
  Sprzedałem dziś FTSE, na SP500 przyjdzie czas, jak to „COŚ” walnie szczyt.
  https://stooq.com/q/?s=vixy.us
  PLN-y już w poniedziałek będę miał.
  Idź już na ten urlop 🙂
  Czytam Twoje wpisy, o ile wystarczy mi czasu i jak widzisz nie napisałem nic przeciw…. Czasami zżera mnie ciekawość, czasami irytuję się, ale to nic złego…. Czytam dalej.
  Jest tylko JEDNA – ew. DWIE NAJWAŻNIEJSZE PARY WALUTOWE TEGO SWIATA, która mi podpowiadają, jak grać na giełdach.
  Ta druga zdziwiłaby największego konesera giełd i Forexu, Andrzej na pewno miałby SZOOK w gaciach 🙂
  Nie należy do tego śmieć EURUSD. A fakt, że źle wybrałeś dołek na EU, to nie znaczy, że coś źle zrobiłeś.
  Nie gra się z reguły na dwóch walutach z JEDNEGO KOSZYKA, chyba że MUSISZ.
  Tak jak nie powinno używać się USDCHF 🙂
  Take Care, billy.

  1. mac-erson

   NO widzisz. Zakładając (pewnie podobnie jak Ty), że nie wybijemy klina dołem max. zasięg spadku przy przełuzającym się trendzie do września to ok 0.55.
   Z drugiej strony nie ma pewności, że tam dojdziemy i wybicie nie nastapi wcześniej.
   Po trzecie. Jak sam wiesz dla prairie 50% w 3 sesje to jest nic.
   Dlatego strefa poniżej 60gr. to strefa akumulacji. A czy średnia będzie 57, 60 czy 63 to w sumie nie ma większego znaczenia bo wybicie z klina będzie dynamiczne.

   1. red.007

    O,cieszę się,że jesteś.
    Właśnie o historyczny chodzi ale o tym później.

    Poziom zakupów wyznacaz mały TUK uformowany od szczytu 28 czerwca(widać go na małych interwałach).
    TUK jest falą 5 impulsu rozpoczętego od szczytu 14 maja.
    Impuls tan jest falą c zygzaka rozpoczętego 5 kwietnia jako fala 5 TUK wyższego stopnia.
    Mały TUK w f 5 jednocześnie kończy strukturę TUK wyższego stopnia rozpoczętego 15 marca 2018 z poziomu 2,76 zł.
    Drugi ważniejszy poziom zakupów wyznacza TUK wyższego stopnia czyli linia po dołkach 29 maja 2018 i 11 luty 2019.
    https://stooq.pl/q/?s=pdz&c=3y&t=c&a=ln&b=1
    Struktura TUK wyższego stopnia jest falą C korekty płaskiej rozpoczętej w listopadzie 2012.
    https://stooq.pl/q/?s=pdz&c=10y&t=c&a=ln&b=1
    W tym typie korekty płaskiej(z załamaną falą C) maksymalny spadek w fali C nie schodzi poniżej fali B korekty czyli nie niżej jak 2016.
    Ponieważ dno fali A korekty płaskiej było w 2015,zatem spadki w fali C nie zejdą poniżej tego dna czyli poniżej 0,496 zł.
    Ze względu na formację płaską z załamaną falą C,jako F2 dużego impulsu,należy się spodziewać wydłużonej F3 dużego impulsu.
    Tyle mojej interpretacji wykresu i cieszę się,że możemy tak o sprawach dyskutować.

    1. versus_one

     @red.007

     Masz świetne pojęcie i warsztat, ale tą spółkę wyceniasz 10-krotnie drożej, niż C/WK poniżej 5 gr. Spółka nie ma przychodów, z roku na rok kapitał topnieje. Brak tylko częściowej wyprzedaży akcji głównych akcjonariuszy zniecierpliwionych postępami prac poszukiwawczo-wydobywczych.

     Jednak z drugiej strony Twój i mac-ersona ruch wyprzedzający ściągnięcie akcji może kończyć etap tych prac. Potem może być dokapitalizowanie, rozwodnienie akcji i wzrost przychodów ze sprzedaży węgla, ale to dopiero za rok pokażą się wyniki. Mało jest danych ze spółki i to jest znak zapytania.

     1. red.007

      Ja sobie cenię każde przeciwne zdanie oparte na argumentach/interpretacjach.
      Zdania przeciwne jako filozoficzno-prostackie połajanki,jakie ostatnio miały tu miejsce,mnie nie interesują.
      Dlatego dziękuję za uzasadnienie.
      Jeśli widzielibyśmy podobnie,to natychmiast zapaliłaby się u mnie tęczowa lampka,że zgodnie zmierzamy do katastrofy.
      Różnica zdań to podstawa.
      Cóż ja mogę powiedzieć,mam słabość do klinów(na wykresach).
      Jestem z tych uparciuchów,którzy uważają wykres za podstawę,gdzie on dyskontuje dobre rzeczy dla spółki i złe,i że nie oszukuje.
      Nami małymi można manipulować,nie mamy dostępu do informacji,planów itd.jak się o czymś dowiadujemy,to na końcu.
      W przypadku pomyłki nie jest to dla mnie być albo nie być,gdyż to tylko ułamek kapitału,za to ciekawe i emocjonujące wyzwanie.
      KGH jest totalnie nudny,on albo mocno rośnie,albo mocno spada,wystarczy złapać kierunek.
      Powiem tak,jak zejdziemy poniżej 2016 zacznę odczuwać niepokój i dopiero wówczas spróbuję coś uratować z tego ułamka,jak będzie jeszcze co ratować.

        1. versus_one

         @red.007

         To nie będzie za miesiąc 😉 i trochę może potrwać, ale mam typowane daty. Trzeba jeszcze nałożyć warunek konieczny z ETF coal i informacje o braku problemów ze spółki, bo inaczej będzie pozamiatane i wycofanie z GPW.

         1. mac-erson

          No zobaczymy. Ja na całe szczęście lub nieszczęscie w PDZ nie wrzucę więcej na 2% mojego kapitału. Wolę zdecydowanie większą dywersyfikację maluchów. Tak więc ewentualne niepowodzenie mojej koncepcji nie będzie mocno bolało. Ale mam nadzieję, na spory zarobek na PDZ i dużo większy red-a 🙂

          1
          1. versus_one

           @mac-erson

           Poczekamy, zobaczymy 🙂 jak będzie kształtować się cena. Jednak polecam przekalkulowanie fal od początku wejścia spółki na GPW.

    1. bartek

     Trump zrobil z prezydentury „reality show”. Co prawda nie zarzucam mu ze zdewaluował prestiż prezydentury USA, bo przypada na Busha Jr. Ale Trump i prestiż nie może pojawić sie w jednym zdaniu…

     Natomiast świat potrzebuje, mądrego przywództwa. To co robi Trump takie nie jest dla swiata jako wspólnoty…

     1. konsultant121

      Pan chyba nadal wierzy w wieczne słońce dla hegemona:)) Otóż niestety Prezydent Trump biznesowo potrafi wszystkich zaszachować. Tu nie ma być prezydent wszystkich tylko swój. Ot różnica. A kto deficyt handlowy chce zmniejszyć? Komu zależy na uczajnageddowieniu Chin:)))

      1. bartek

       Pan chyba nie wie ze jestesmy homo sapiens, a panstwa to fikcja i historyjki podobnie jak religia wymyslona dla potrzeb mas. Sapiens aby kooperowac w grupie > 150 potrzebuje historyjki typu korporacja, religia, panstwo etc…

       wiec prosze mi tu nie wyjezdzac z „zero sum game”, na poziomie przedszkola….

       Poza tym Pan chyba ma złudzenia ze ten ponad 70 letni pierdziel ma jakis intelekt… dla mnie to postac wyjeta z filmu Idiocracy
       https://en.wikipedia.org/wiki/Idiocracy

       1
     2. Guy Fawkes

      Bez Szekspira nie razbieriosz.

      //though this be madness yet there’s method in’t //

      Co sie wykłada ”w tym szaleństwie jest metoda”. Widocznie takiej ”nieobliczalnej” kreacji potrzebuje gasnące imperium. Poza tym Trump jest znacznie bardziej sympatyczny łobuz i kilku poprzedników razem wziętych.:))

 23. cebeerxx

  Dzisiaj w Warszawie poziom Wisły wynosi 37 cm, to tak do połowy łydki. I pomyśleć, że te pisowskie niedojdy jeszcze 3 lata temu bredziły o kanałach żeglownych na polskich rzekach i chciały wydać na to 70 mld PLN
  „Chcemy, by polskie rzeki stały się wielkimi drogami, po których będą płynąć pełne towarów barki zwodowane w rodzimych stoczniach” – mówiła w 2015 roku w swoim exposé Beata Szydło, wówczas premier.”

  1
  1. Guy Fawkes

   A czemu nie piszesz, że w Rzeszy na Renie zawieszono żeglugę? W Rzeszy!!
   W Bolanda to nie dziwota, bo POstKOmuniści zamiast budowy zbiorników retencynych, woleli rozdawnictwo mafijne. A jak już ten Gawłowski zbudował jeden zbiornik za działkę, to trzeba go rozebrać, żeby się nie zawalił przy silniejszym deszczu.

   Czy ty na tym blogu jesteś od prowokacji? To jakiś nawyk czy obowiązek?

   7
   1. Guy Fawkes

    O żegludze na niemieckich rzekach mam jakieś wyobrażenie. W Renie co prawda nie pływałem, ale pływałem kiedyś w dawnych czasach w Mozeli. Dno jest tak wyprofilowane, że ucieka stromo pod nogami już blisko brzegu, a prąd jest silny, więc człowiek po spożyciu (spotkanie z kolegami) spragniony ochłody przeżywa niezłą siurpryzę i musi się nieźle nagimnastykować, żeby uciec spod wielkiej barki, która pojawia się i przybliża się szybko. Ten prąd, ta barka, która jeszcze z poziomu wody, w nocy, sunie jak dreadnought… Naprawdę trudno uciec. Mozela nie jest płytką rzeką, a Ren tymbardziej.

  2. Mariusz

   Gdyby były na całej długości progi wodne i śluzy jak planowano jeszcze w latach 70 to Wisła nadawałaby się do żeglugi, na dzisiaj to tylko płaskodenne łodzie bez miecza jakimi są małe łodzie transportowe, o ładowności maks 1 tira, pewnie by dały radę gdyby jeszcze regularnie pogłębiać wybrane odcinki.

 24. mac-erson

  @podczaszy

  https://stooq.pl/q/?s=^_pl&c=20y&t=c&a=ln&b=1

  Wig Cenowy ma moim zdaniem dwa warianty:
  Albo podwójne dno 2012 – 2019 albo zejdzie jeszcze ok. 10% do linii poprowadzonej przez dołki 2009, 2012 (duży klin spadkowy).
  Tak czy owak poziomy mega atrakcyjne do zakupów w prespektywie kilku lat a może szybiciej 200% do zrobienia bez problemu 🙂

  1. podczaszy1

   Przede wszystkim dzięki za życzenia udanej zabawy na weselu. Sam byłem zdziwiony,że wesela odbywają się w piątek.

   Podwójne dno na indeksie cenowym jest teoretycznie możliwe, ale mało prawdopodobne biorąc pod uwagę wszystko inne poza wykresem.

   Jeśli chodzi o klina to rozumiem dolną linię, ale po górnej indeks nie chodzi, a ja tylko kliny chodzące po liniach biorę pod uwagę.
   Dodam,że kliny które się „ślimaczą” i trwają za długo świadczą o słabości rynku.
   Oczywiście nawet przy dużych spadkach na indeksie cenowym możesz zarobić 100-200 % na jakiejś spółce czego Ci oczywiscie życzę.

   1. mac-erson

    Proszę. Mam nadzieję, że zabawa była udana 😉
    Nie dziękuję i mam nadzieję, że moja koncepcja jednak wygra w hossie zarobimy wówczas wspólnie.
    Btw. zastanawiam się skąd taki wzrost sentymentu wśród inwestorów (Sii) bo bynajmniej na blogu widzę jednak cały czas przewagę nastawienia niedźwiedziego.

    1
 25. Guy Fawkes

  @@

  //A jak już ten Gawłowski zbudował jeden zbiornik … to trzeba go rozebrać, żeby się nie zawalił przy silniejszym deszczu.//

  Ja się tylko boję, kiedy nasze Autobahny zaczną pękać, bo jak znam POstKOmunę, to oni takie Autobahny widzą wyłącznie jako okazję do szacher-macher na kontraktach dla firm remontowych przez wiele pokoleń.

 26. cebeerxx

  Dlatego piś przez 4 lata ostatniej kadencji budował autostrady w tempie 8 km rocznie, coby wszystkiego osobiście dopilnować. I ja to rozumiem. W ogóle jestem dumny, że przez 30 lat kapitalistycznej Polski udało się wybudować 39% z planowanej sieci dróg ekspresowych. Jeszcze tylko 61% i jesteśmy w domu

  4
 27. Guy Fawkes

  @Konsultant

  // Komu zależy na uczajnageddowieniu Chin:)))//

  Pokojowo nic się nie zrobi. Chińczycy powiedzieli, że się nie boją:

  // ChRL nie chce wojny handlowej, ale się jej nie boi – oświadczyła w piątek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying.//
  https://forsal.pl/artykuly/1424658,chiny-zapowiadaja-odwet-na-usa-chrl-nie-chce-wojny-handlowej-ale-sie-jej-nie-boi.html

  Mówię Ci my Friend, że bez zatopienia chińskiej marynarki wojennej i blokady morskiej się nie obejdzie. Pytanie brzmi nie ”czy?”, tylko ”kiedy?” A na to pytanie stara się odpowiedzieć szef Pentagonu w tzw. komunikacji strategicznej:

  //Nowy minister obrony USA Mark Esper powiedział w sobotę, że jest za rozmieszczeniem stosunkowo szybko – w ciągu miesięcy – konwencjonalnych pocisków średniego zasięgu w regionie Pacyfiku. Dzień wcześniej USA formalnie wycofały się z przełomowego układu o kontroli zbrojeń INF z 1987 r.//

  //Wolałbym (za kilka) miesięcy, ale te sprawy trwają dłużej niż można się spodziewać – powiedział podróżującym z nim do Sydney dziennikarzom, gdy spytali go o harmonogram rozmieszczenia takich pocisków.//

  http://wgospodarce.pl/informacje/66745-usa-rozmiesci-rakiety-na-pacyfiku

  Ja obstawiam, że po czerwcu 2021 wszystko będzie zapięte na ostatni guzik. A propos, układ INF był zawarty w 1987(…). W 2021 roku będzie 34 lata od jego zawarcia.:)))

  1
  1. Guy Fawkes

   A w dodatku Amerykanie będą musieli uderzyć jak grom z jasnego nieba i od razu wygrać, w pierwszych dniach, żeby Rosja pomyślała, że lepiej się nie ruszać, tylko obrócić.
   Bo na dwa fronty to nie za bardzo, jak to sugeruje Jack Bartosiak.

   1. Guy Fawkes

    Jak mowa o okrętach, to chyba do poziomu brodzika?
    Jest pewien problem, bo ja piszę o możliwych do przewidzenia zdarzeniach (konow future), a pan się wpitala ze swoją żarliwą wiarą. To się nie dodaje, nie pasuje jedno do drugiego. Nie mógłby pan sobie znaleźć portalu na temat wiary polityczney?
    A przynajmniej nie umieszczać swoich aktów strzelistych pod moimi komentami?

    1. swb1

     Z uporem maniaka uprawia pan żenującą dziecinadę transmitując jednocześnie zapewne nieświadomie, obrzydliwą antypolską propagandę, tak że trudno czasami przejść nad tym do porządku dziennego.
     A jeśli już publikuje pan te bzdury na publicznym, choć w sumie prywatnym forum to musi się pan liczyć z tym, że ktoś to jakoś zrecenzuje.

     5
   1. Guy Fawkes

    //Niektóre szacunki Pentagonu sugerują, że nisko latający pocisk manewrujący o potencjalnym zasięgu około 1000 kilometrów mógłby zostać przetestowany jeszcze w sierpniu i gotowy do użycia w ciągu 18 miesięcy.//

    Czyli w lutym 2021.

    //Esper przychylił się także do opinii tych, którzy uważają, że przedłużenie układu o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych – tzw. nowy START – może nie mieć sensu. Nowy START wygasa w lutym 2021 r. i jest jedynym traktatem ograniczającym amerykańskie i rosyjskie arsenały nuklearne.//

    Czyli z tego wynika, że od lutego 2021 będzie można używać rozmaite rakiety średniego zasięgu uzbrojone w głowice nuklearne.

    No i wszystko gra i koliduje, i giełda i uzbrojenie.

 28. Guy Fawkes

  @swb1

  //Z uporem maniaka uprawia pan żenującą dziecinadę transmitując jednocześnie zapewne nieświadomie, obrzydliwą antypolską propagandę//

  Jak dziecinadę, to po co się do tego odnosić?

  Propagandę uprawia pan. Ja zastanawiam się tylko jak może przebiegać konflikt hegemoniczny, zwłaszcza w kontekście giełdy.
  Ja nie oceniam, ani nie wyrażam sympatii z żadną stroną.
  Jeżeli moja pisalnina może sugerować moją sympatię, to tylko wtedy, gdy piszę o Cywilizacji przez duże ”C”, w przeciwstawieniu do systemu, który nazywam fenickim. Chyba zrozumienie mojego nastawienia nie wymaga wtedy wybitnej inteligencji? Jak widać, nie dla wszystkich.

  Niech się pan ode mnie w końcu odczepi, bo po pierwsze nie rozumie pan o czym piszę, a myślę też, że nie rozumie pan tego o czym pisze pan sam (Powstanie Styczniowe).

  Proszę znaleźć sobie inne forum dla swojej nawiedzonej ekspresji.

 29. konsultant121

  @guy
  „”Czyli w lutym 2021.

  //Esper przychylił się także do opinii tych, którzy uważają, że przedłużenie układu o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych – tzw. nowy START – może nie mieć sensu. Nowy START wygasa w lutym 2021 r. i jest jedynym traktatem ograniczającym amerykańskie i rosyjskie arsenały nuklearne.//

  Czyli z tego wynika, że od lutego 2021 będzie można używać rozmaite rakiety średniego zasięgu uzbrojone w głowice nuklearne.

  No i wszystko gra i koliduje, i giełda i uzbrojenie.””

  Czyli też przymierzasz się do dołka w 2021?

 30. wider_swider

  Carrie-Anne, na 10900 cała pozycja na BTC zamknięta. Mam zasadę, że nigdy nie będę shortował krypto. Gdybym jej nie miał to tutaj zacząłbym budować pozycję ma spadki.
  Targety 7500-8000 jako optymistyczny, 6000 jako średniopeymistyczny oraz pogłębiebie tegorocznego dołka jako pesymistyczny.
  Ja obstawiam 1 wariant.

  1. Carrie-Anne

   @swider
   Możesz mi powiedzieć na jakim interwale handlujesz?

   Ja mam zasadę, że tylko dotykam rynku, który można handlować w obie strony 😉

   W wypadku krypto, patrzę na weekly I pod to zagrywam z niskich tf, np H1.
   Na ten moment jestem na L. Może to się zmieni jak znowu przekroczy 12k albo spadnie poniżej 9k.

   Z trzeciej strony nie lubię krypto, bo są handlowane w weekend i jak komuś przyjdzie ochota napisać coś na Twitterze, to różnie może być.

   Anyway, po weekendzie może być okazją odkupić taniej to co sprzedałeś.

   1. wider_swider

    Może to dziwnie zabrzmi, ale na krypto mogę nawet nie spoglądać na wykres. Decyzję transakcyjną podejmuję na podstawie dywergencji pomiędzy BTC a altami.
    Gdy BTC rośnie a alty już nie to interpretuję to jako podciąganie Bitka i wychodzenie z altów, które są mniej płynne. Taka sytuacja w moim mniemaniu zapowiada w kolejnym kroku spadek Bitka, bo to z niego będą potem wychodzić.
    Analogicznie jeśli Bitek spada pogłębiając dołek, a takie ETH czy LTC już nie to w mojej ocenie taka sytuacja zapowiada nadejście odbicia w niedalekim czasie.

    W tym kluczowym momencie patrzę sobie na interwał 5-minutowy.

 31. Guy Fawkes

  @Konsultant

  Na razie według chmur dolar wciąż jest w trendzie wzrostowym, a ojro itd w spadkowym. A propos zobacz sobie coś takiego, daleko jeszcze?:))
  http://fxpro.ctrader.com/c/lmKdn

  Jeżeli faktycznie w 2021 nastąpiłaby Air Sea Battle, to niewątpliwie byłby krach na giełdach, matka wszystkich krachów, bo potem blokada , podział świata, rwanie łańcuchów dostaw itd.

  A do tego czasu powinna być dalsza hossa why not?

 32. martinex

  Witam Panie Wojtku po latach.

  Przy okazji udało się powrócić do pierwotnego nicka gdyż na starym forum logowanie się nie udawało.

  Apropos cykli, analogii i wróżenia z fusów przeszłości już dawno przestało się sprawdzać w związku z drukowaniem pustego pieniądza przez lata, ujemnych stóp % oraz panicznej reakcji banków centralny przy skupie aktywów na rynku (sic!) i podaży pieniądza.

  Mieliśmy już casus SNB przy obronie CHF do USD i jak się skończyło każdy pamięta – rzucono ręcznikiem na ring.
  Jak skończy się obecny eksperyment obrony trendu na akcyjnych rynku US ( i nie tylko ) przez notoryczny skup akcji dowiemy się w przyszłości, mając jednak w pamięci poprzednie eksperymenty można postawić tezę graniczącą z pewnością że wynik będzie taki sam.

  Co do krajowego rynku nie można powiedzieć za wiele, bo po co?! Jaki jest koń każdy widzi:
  https://stooq.pl/q/?s=^_pl

  Ostatnio pojawił się również ciekawy raport KRD:

  https://stooq.pl/n/?f=1307078&search=krd

  Jeśli w tych warunkach czytam o kolejnych próbach wyznaczania dołków przed cykliczną Hossą to myślę sobie ze przydałaby się wreszcie odrobina refleksji po latach tej samej mantry lejącej się na łamach licznych forów.

  Odnośnie sytuacji gospodarczej nawet nie wspomnę bo trzeba by napisać kolejny elaborat, kto choć trochę śledzi sytuację na bieżąco wie gdzie płynie obecnie strumień pieniądza z budżetu… Propaganda. Z emisją obligacji dla TVP na czele.

  Mimo wszystko pozdrawiam gorąco i życzę nam wszystkim miękkiego lądowania choć jak sądzę nie będzie o nie niestety łatwo.

  martinex

  7
 33. red.007

  @NadaNullZero

  „NadaNullZero 3 sierpnia 2019 o 08:32
  @red
  „PDZ odchodzi (…)”
  Dlaczego Pan tak sądzi?”

  Przepraszam,nie przewijałem i nie zauważyłem.
  Może słowo”odchodzi”nie było precyzyjne,chodziło o rozpoczęcie korekty spadku do 0,595.
  Reszta w korespondencji z @mac-erson i @versus_one jest przedstawiona i pewnie Pan już to czytał.

  Tak na marginesie dodam,że wczorajszy wzrost rozpatruję wstępnie jako czwartą falę sekwencji od 28 czerwca.
  Nie mam pewności czy już zaczynamy robić piątkę w dół,czy jeszcze szczyt z piątku będzie poprawiony.

      1. versus_one

       @red.007

       W dniu kiedy – moim skromnym zdaniem – będzie PZ na głównych indeksach GPW, napiszę to publicznie. Jest tylko jedna osoba z tego bloga, która wie dokładnie o co chodzi i w którym miejscu jest rynek, co do wartości dnia i ceny. Tylko ona zna moje przemyślenia z prywatnej korespondencji. Ja tylko nie wiem czy mam rację, ale to pokaże rynek.

          1. red.007

           No wreszcie,tyle lat czekałem aż się zdecydujesz.:))))))))))))))))))))))))))))))))))))

     1. mac-erson

      Ja też swego czasu odkryłem, że daytraiding do niczego dobrego nie prowadzi. Najlepiej wyciągać średnio-długoterminowe trendy.
      Nie wiem i pewnie nikt nie wiem gdzie zatrzyma się ta falka spadkowa. Może być zarówno wariant mój (okolice 2200) Wariant 2150 czy wariant projekcji WB poniej 2100.
      Jestem jednak przekonany, że po zakończeniu tego spadku najpóźniej od października zacznie się duży wzrost. Dlatego postanowiłem każdą okazję paniki rynkowej wykorzystywać do napełniania portfela akcji i FW20.
      Raz już mi rynek uciekł przy 2150 gdy sądziłem, że jeszcze zejdziemy kilkadziesiąt pkt. niżej. Nie zamierzam popełnić obecnie podobnego błędu 🙂

      1
       1. mac-erson

        Zależy na jakim lewarze operujesz. Przy rozsądnym lewarze nie ma znaczenia czy masz akcje czy kontrakty. Ja nigdy (prawie) nie przekraczam na kontraktach 3 krotnego zaangażowania względem swojej gotówki, którą mam na giełdzie.
        Jeden kontrakt liczę jako 44tys. bo taka jest aktualnie jego wartość w akcjach. Wówczas nie ma problemu z graniem średnioterminowym.

  1. wider_swider

   Ogólnie taki scenariusz mi się bardzo podoba. Osobiście jestem rozdarty, bo pogłębienie spadku na 2150 traktuję jako pewniak, a wakacje szacowałem na moment do tego idealny. Jednak obecne poziomy są już atrakcyjne do L. Z mojego punktu widzenia zarobienie na longach branych w okolicach 2200 prędzej czy później się zarobi.

   Inne mam zdanie na temat hossy – mój rozum nie jest w stanie zaakceptować możliwości marszu na 3000. USA jest tak wysoko i rośnie tak długo, że moim zdaniem nie zdąrzymy przed kolejną bessą. Jednak to dla mnie nie problem bo 100 punktów to dla mnie w pełni satysfakcjonujący ruch.

   1. mac-erson

    Jeśli chodzi o USA. Zauważ, że mamy rok do wyborów prezydenckich i nie wierzę aby Trump pozwolił na bessę. Jak sam wiesz rynek akcji jest dla niego bardzo ważny (chociażby ostatnie twitty jak DJ przekroczył 27000).
    Moga być i będą korekty ale droga jest na północ przynajmniej przez najbliszy rok 😉

    1
  1. mac-erson

   wider przyjrzałem się KGHM i tam widzę możliwość dojścia do linii trendu 2008-2016, która obecnie jest w okolicach 81-82zł. Myślę więc, że kupowanie powinno się zaczynać poniżej 85zł nie wcześniej. Ale może być teraz jakieś odbicie.

Dodaj komentarz