Zachowanie złotego w trakcie cyklu na akcjach

FED zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy po raz pierwszy od ponad 10 lat, a także skrócił o 2 miesiące okres trwania “quantitative tightening” (redukcji wielkości swego portfela obligacji).

Dolar zareagował umocnieniem (względem euro do nowego 2-letniego maksimum), co można interpretować jako sygnał tego, że rynek nadal postrzega poziom stóp procentowych w USA (2-2,25 proc.) jako bardziej atrakcyjny niż np. w strefie euro (-0,4 proc.).

To ważna kwestia również dla posiadaczy akcji, bo już kiedyś pokazywałem, że na WIG-u istnieje bardzo wyraźna tendencja do ustanawiania cyklicznego dołka bessy i rozpoczynania hossy w dołkach EUR/USD.

Innymi słowy można wierzyć, że gdybyśmy widzieli, kiedy dolar przestanie się umacniać, to wiedzielibyśmy również kiedy trzeba kupić polskie akcje.

Ponieważ w mojej interpretacji obecnej pozycji dolara w ramach cyklu Kuznetsa obecna cykliczna “mała” hossa na dolarze w ramach cyklu Kitchina (od stycznia 2018; patrz “Dołek cyklu Kitchina na USD/PLN się późnia“) jest już ostatnią w rozpoczętej w latem 2008 roku (pamiętamy dolara po 2 złote) “dużej” dolarowej hossie (patrz “Nerwowo na dolarze“), więc co jakiś czas zastanawiam się nad optymalnym momentem do pozbycia się zagranicznych walut i przeniesienia oszczędności w krajową walutę (ostatnio tu: “Kiedy sprzedać dolary?“, “Kiedy szczyt dolara w ramach cyklu Kitchina?“).

Dzisiaj wrócę do tematu synchronizując zachowanie złotego (a dokładnie średniego kursu dolara i euro względem PLN) w ramach cyklu Kitchina na WIG-u. Z racji tego, że w ramach klasycznego schematu rotacji aktywów w ramach cyklu koniunkturalnego w gospodarce akcje i gotówka “preferują” przeciwne fazy cyklu (akcje dezinflacyjną fazę ożywienia gospodarcze, gotówka inflacyjną fazę spowolnienia gospodarczego), a główne zagraniczne waluty można traktować jako gotówkę par excellence, to powinna istnieć tendencja do występowania ujemnej korelacji pomiędzy cenami akcji a siłą złotego. I rzeczywiście w niektórych cyklach jest to bardzo wyraźne (proszę zobaczyć, że w obecnym cyklu WIG zaczął spadać w styczniu 2018 i dokładnie wtedy złoty zaczął tanieć), chociaż w przeszłości występowały też znaczące przesunięcia w fazie (np. WIG zaczął spadać w lipcu 2007, a złoty zaczął się osłabiać dopiero rok później).

Zsynchronizujmy więc średni kurs dolara i euro wobec złotego najpierw w cyklicznych dołkach WIG-u.

… i zróbmy na tej podstawie projekcję tego średniego kursu:

Teraz zróbmy to samo dla cyklicznych szczytów WIG-u:

Nie ma się co czarować – faktyczne zachowanie złotego bardzo mało przypomina te dwie projekcje. Jednakże płynie z nich wniosek, że jeśli w okresie minionych 20 lat istniała jakaś tendencja wiążąca zachowanie rynku akcji i złotego, to sugeruje ona szczyt słabości złotego względem walut gdzieś w okolicach okresu wrzesień-listopad b.r. Być może ten mały kawałek puzzla jakoś przyczyni się do rozjaśnienia całego obrazka.

Podsumowanie: synchronizacja zachowania złotego z cyklem Kitchina na WIG-u sugeruje okres wrzesień-listopad b.r. jako optymalny do pozbycia się zagranicznych walut.

Komentarze

 1. mac-erson

  @red.007
  Mam własnie dylemat z E/USD. Jeden wariant to strefa 1.095-1.10. Drugi wariant to spadek do głównej linii trendu (od 2001r.) czyli około 1.07.
  Czy zakładasz w Twojej koncepcji możliwośc spadku do tej niższej strefy ?

  2
  1. Andrzej

   twarde denko to napewno 1,04 ale po co ci to wiedzieć , szybciej zrobisz 100 razy po 40 pipsów obojętnie w którą stronę niż jeden raz 4000 pipsów ,

   PMI w Europie w głębokiej recesji więc pod co kupować euro? nie mówiąc o róznicy w stopach

   2
  1. Andrzej

   Nie wiem ile ty lat jesteś na rynku ale w wakacje raczej krachu nie ma a letnia hossa , najsłabszy miesiąc to przeważnie wrzesień , teraz są małe obroty a rynku pilnują algorytmy dopóki GRUBY kapitał nie wróci z wakacji , a mają wakacje od maja .

   1
 2. billy_the_kangoor

  Andrzej 1 sierpnia 2019 o 10:53
  Wydaje ci się,że jestes najlepszy na rynku ale rynek takich jak ty szybko weryfikuje , długa droga przed Tobą , jak to mówi BOSS krowa która dużo ryczy mało mleka daje.
  Andriej, ty najczęściej i najwięcej “MLASKASZ JĘZOREM” na tym blog-u.
  Bez podania pozycji, bez niczego. PO CZASIE!
  To do siebie, rozumiem skierowałeś ten wpis.
  @WB
  Przepraszam za natłok wpisów, ale zachowam już spokój do 0.6725 😉
  Pozdrawiam, Billy

  8
 3. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @mac-erson:
  “Panie Wojtku wyzywam Pana na pojedynek rozprawienia się z cyklami 40tyg. – jak rozpisać te cykle od stycznia 2016r.
  Czy już jesteśmy w kolejnym cyklu wzrostowym (ja tak myślę) czy jeszcze czekamy na dołek ?”

  To chyba teraz powinienem napisać “challenge accepted”. 🙂

  To może w jutrzejszym komentarzu przedstawię swoją interpretacje pozycji WIG-u w ramach cyklu 40-tygodniowego?

  Jutro wrzucę obrazek, ale już teraz mogę ją opisać jednym zdaniem: 4 ostatnie cykle 40-tygodniowe (dołki styczeń 2015, styczeń 2016, listopada 2016, grudzień 2017 i październik 2018) miały średnio aż 49 tygodni, więc następnego dołka należy oczekiwać w okolicach 8 października 2019.

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   W tej interpretacji dołki z czerwca 2018 i maja 2019 do dołki cyklu 20-tygodniowego nie będące dołkami cyklu 40-tygodniowego. Czyli odliczamy od dołka majowego ostatnią w tym Kitchinie 20-tkę i jazda do góry.

  2. mac-erson

   Hola, hola jak tak łatwo się nie poddam 😉
   A wariant: styczeń 2016, listopad 2016, sierpień 2017, maj 2018. Wówczas cykl 40tyg. się spina. Moim zdaniem rozciąganie cyklu z 40tyg. do 49 tyg. zakrawa na błąd w sztuce.

 4. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  Przy okazji polecam nowy polski magazyn poświęcony rynkowi kapitałowego (do którego zdarzyło mi się też coś napisać):

  https://stockmarket.com.pl/

  “Prezentujemy Państwu pierwsze wydanie nowego pisma Stock Market — efekt naszej kilkumiesięcznej, wytężonej pracy. Podobnie jak polscy przedsiębiorcy i warszawska giełda mamy wielkie ambicje. Chcemy, aby Stock Market był miejscem poważnej, merytorycznej debaty na temat przyszłości polskiego rynku kapitałowego, ale także budowania potencjału polskich firm giełdowych i nie tylko. Zadbaliśmy również, aby te tematy miały ekskluzywną oprawę. Styl Stock Market ma oznaczać przynależność do elity. Zdecydowaliśmy się na kwartalny okres publikacji, który pozwala na spojrzenie na rynek „chłodnym okiem” z perspektywy ponad emocjami towarzyszącymi codziennym notowaniom. Taki horyzont sprzyja podejmowaniu strategicznych decyzji. Pamiętamy, że oprócz biznesu jest również czas na realizację życiowych pasji, dlatego będziemy także śledzić wartościowe trendy lifestylowe. W pierwszym numerze rozmawiamy m. in. z prezesem GPW i prezesem PKO BP. Na współpracę z naszym “thinkzinem” zdecydowali się eksperci, których nazwiska gwarantują odważne i wartościowe opinie. Liczymy, że dadzą one nowy impuls do giełdowych i biznesowych dyskusji. Zapraszamy do lektury i czekamy na Państwa opinie.”

  1
  1. szyderca667

   szyderca667 26 lipca 2019 o 09:45
   Odpowiedz

   @all
   Wczoraj dostalem pierwszy numer nowego kwartalnika o rynku Stock Market.
   https://stockmarket.com.pl/
   Kupilem ze wzgledu na artykul dr. Sylwestra Radomskiego o koncu straconej dekady na gpw. Dr. Radomski udzielal sie sporadycznie tutaj na blogu i pisal ciekawe tematy np o dlugosci cyklu pokoleniowego w Polsce i pod koniec tamtego roku o zmianie paradygmatu i sile poslkiego rynku.
   W kwartalniku tez artykul Gospodarza o analogii do Buxa.
   W jednym artykule o polskim gamingu ciekawa hipoteza, zgodna z moja, ze byc moze paleczke przejma polskie filrmy biotech. Ja sie z tym zgadzam i to sie dzieje juz na wykresach.
   Ja polecam ten nowy magazyn szczerze.

     1. tinley

      Jest wiele argumentów przeciwko inwestowaniu w EM. Otoż ostatnia wielka hossa na EM wyrosła na globalizacji tak naprawdę. Emergingi bardzo skorzystały na tym procesie. Niestety w ostatnich latach globalizacja się cofa. Trump tak naprawdę prowadzi polityke izolacjonizmu i wojen celnych przez co cierpia łańcuchy dostaw a co to oznacza dla Emergingów to kazdy sobie dopowie. Emergingi maja obecnie ograniczony dopływ kapitału więc ich wzrost nie jest już tak wysoki jak kiedyś. No ale główną przeszkodą jest silny dolar. Od kilkunastu miesiecy słysze że to już za chwilę, już za momencik a dolar jak był mocny tak jest i w czasie wojen walutowych raczej bedzie dlużej niż krócej silny choć cykle są nieubłagane i chyba na walutach jeszcze działają.

      1
      1. Andrzej

       Ja to słysze od 10 lat , pan WB to nawet dał prognozę na 120 000 na WIGu , myślałem ,że się przesłyszałem ale kto wie,może ERYK ŁON zostanie prezesem NBP i zacznie kupować akcje , tam na kontach leży z 450 mld więc mógłby hosse zrobić i to giga hosse .

       1
  1. Andrzej

   A ja spytam jak typowy spekulant zarabiający na rynku, skoro ma być 60 zł na KGHM to dlaczego nie chcesz zarabiać na spadku od 106 zł do 60 zł na krótkiej pozycji – nie lubisz zarabiać ? czy raczej te wszystkie prognozy i projekcje są z mchu i paproci i bajki dla dzieci?

   tutaj zostali sami wróżbici i wizjonerzy a zarabiający na setupy wyparowali ,ciekawe czy pan WB kiedyś robił statystykę swoich prognoz ile razy się sprawdziło bo może byłby to dobry system kontrariański .

   2
 5. Guy Fawkes

  @Konsultant

  Zdarza się raz na jakiś czas, że tak się wkręcam w konepcję i nie przyjmuję do wiadomości nic co by mogło zakłócić moje przekonanie, że dopiero zderzenie ze ścianą rynku w kluczowym momencie rozbija całkowicie ten fałszywy obraz. Ostatnio było tak chyba przy spadku jenota ładnych parę lat temu.
  Muszę się wtedy oderwać i zdystansować, żeby znowu zacząć zbierać elementy obrazu.
  Idę na urlop.

   1. Guy Fawkes

    To jest zabawne, jak się o tym myśli post factum. Otwarłem ojrodolara na samym dole i czekałem trzy dni z zyskiem, aż do ścięcia stóp, nie wierząc w to, co widzę.:))))

    Pora odpocząć, od czasu do czasu trzeba się zresetować, inaczej się traci wzrok. Detanta jest potrzebna cyklicznie you know.

    Teraz miesiące wyszły inaczej i kreski mają inne znaczenie.
    http://fxpro.ctrader.com/c/ckGdn
    http://fxpro.ctrader.com/c/HkGdn
    http://fxpro.ctrader.com/c/qkGdn

    …itd.

    Ale nie zawracam głowy. Muszę sobie gdzieś pojeździć, pochodzić, popatrzeć na przyrodę, Księga Natury uzdrawia skołatane zmysły you know:)))

    https://bi.im-g.pl/im/6e/e4/fb/z16508014IH,Miejsowosc-Portwrinkle-i-wybrzeze-Zatoki-Whitesand.jpg
    http://a.rgbimg.com/cache1FnR6O/users/m/mi/micromoth/600/qTtiXrW.jpg

    1
 6. red.007

  Poprzestań na @red.
  Napisałem,że nie zdziwiłbym się tym przedziałem.
  A napisałem tak dlatego,bo brałem pod uwagę możliwość dużego TUK z wydłużoną falą 5.
  Domniemany TUK rozpoczął rysowanie od lutego 2017.
  Fala 5 tego TUK zaczęła rysowanie od kwietnia br.
  Fale w TUK są zygzakami.
  https://stooq.pl/q/?s=kgh&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  Nie ma też przeszkód aby rozpatrywać spadek od kwietnia jako zygzak korygujący wzrost od października.
  https://stooq.pl/q/?s=kgh&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  Wniosek:w obu przypadkach okolice 80 zł powinny być osiągnięte.
  Pokuszę się o zakupy w tych okolicach,jak zacznie trochę odbijać.
  Na wypadek gdyby założenia się nie sprawdziły,ustawię zlecenie obronne sprzedaży z limitem aktywacji poniżej ostatniego dołka i limitem ceny trochę poniżej limitu aktywacji.

 7. red.007

  Andrzejek coś wyżej wspominał o wróżbiarstwie.
  Wybitnie się z nim zgadam,że wszystko co dotyczy przyszłości jest wróżbiarstwem,nawet opinie naszego Gospodarza na temat przyszłości takimi są.
  Wynika to z tego,ze nie znamy ani dnia,ani godziny.
  Jedyne co można zrobić,to oszacować spełnianie wróżb,jak są powyżej 50%,to już jest przyzwoicie.
  Moje wróżby na pewno są poniżej 50%.
  Może poprawię średnią,bo mała wróżba o wyjściu nad maj stała się faktem.
  https://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=1y&t=c&a=ln&b=1

  1
  1. Andrzej

   weź nie żartuj , chyba 2 dni temu kupowałes a dzisiaj armagedon , z takimi nastrojami to my daleko nie zajedziemy ,

   widać ,że chyba nawet do mnie dotarło że TE PiSIORY z bankierem mateuszem zrobiły przewał stulecia z polskim długiem , z tego mieli na PINCETPLUSY i rozdawnictwo ale sprawa się rypła i nasze państowe skarby lecą jak kamień w wodę , i teraz jeszcze nie daj boże żeby opozycja wygrała wybory bo będą mieli niezły problem

   1
 8. billy_the_kangoor

  @mac-erson
  Mhmm, Tak 🙂
  …a na W20 trwa tzw. “boczniak”, czyli jakkolwiek nie spojrzysz na USD CHF, to jest kanał 60 punktów od POCZĄTKU LIPCA według “MISZCZA” tej giełdy i jego biura :))
  Jak doleci do 105 punktów a PLN-Index do 71, to cały czas też będzie “W KANALE, BOCZNIAKU”.
  OK – rozumiem, nowa teoria gry na WIG-ach 🙂
  Muszę się dostosować do nowych warunków. Przykro mi, że zabrałem głos w sprawie WIG-a i się pomyliłem 😉
  Jest KANAŁ 60 punktów, gramy dalej.
  take care,
  b._the_bear

  2
   1. digesting slowly

    Trochę strach teraz brac długie na CHF, ewentualnie mogliby zrobić coś takiego jak “czarny czwartek” w 2014, albo podobne świeczki z sierpnia 2011 oraz luty 2009. Jeśli wierzyć w te cykle, to już dawno powinno się coś takiego pojawić. Natomiast analitycy zapowiadają coś innego. Skup interwencyjny albo obniżanie stóp przez SNB (które już są ujemne).

  1. Andrzej

   Do mnie dotarło rano co mi napisałeś i chyba ty wkleiłeś wczoraj wykres 10 latek polskich , dlatego rano napisałem ,że jak banki polskie państwowe nakupowały polskiego długu to będzie duży problem-ja nie miałem bladego pojęcia że zagranica nie brała długu tylko te polskie osły , PiSiory ładnie Polaków zrobili w konia , będzie płacz jak to podwójne denko na 10 latkach polskich zacznie się realizować , nagle w budżecie będzie dziura BAUCA .

   3
  1. Andrzej

   Szok , dzisiaj opisali to na Pulsie Biznesu to dopiero od jutra się wszędzie zacznie o tym głośno mówić co oni zrobili , obniżyli sobie sztucznie odsetki od długu a teraz będzie zgrzyt też ta z ministerstwa uciekła i kolejny też już ucieka do NIK .

   Na eur/usd można obserwować bo na H1 nieśmiałe próby testu 1,11 chyba zrobią , ale na razie muszą wybić wczorajsze szczyty ,usd/jpy też zleciał na wsparcie ale jakim ruchem ,

  1. Andrzej

   Wydaje się ,że to ty rano miałes zwątpienie , jeżeli to jest ten wakacyjny krach to mnie nie rozśmieszaj , ja widziałem na sesji -14,5% na WIG 20 więc 100pkt spadku przez miesiąc to robi na mnie wrażenie sam sobie odpowiedz JAKIE .

  2. mac-erson

   Tak jak mówiłem ja obstawiałem bujanie w przedziale 2200-2400 do pażdziernika i dochodzimy do dolnej strefy. Cieszę się i szykuję się z zakupami Futersów na W20.
   W perspektywie długoterminowej to w sumie bez znaczenia 2200, 2300 jak w 2021r. będzie 4000-5000 🙂

  1. mac-erson

   @Sir Guy
   Na całe szczęście wyleczyłem się z ambicjonalnego podejścia robię swoje raz lepiej raz gorzej wychodzi. Nie boję się porażek wprost przeciwnie nawet je lubię bo to zawsze kolejne cenne doświadczenia 🙂
   Dodatkowo rozmowy blogowe bardzo rzadko wpływają na moje decyzje inwestycyjne.

   1. mac-erson

    Andrzejku spokojnie. Rozmawiamy z Redem o Ursusie bo ja i on mamy go w naszych planach jako jedna z mniejszych spółek. Inne zlecenie na rynek też u mnie idą 😉
    Ursus to jedna z 30-40 maluchów w moim portfelu docelowym.

  1. red.007

   Ja trochę wyżej miałem paczkę.
   Chyba traktor bus w sądzie cienko,jak taka obsuwa,choć na tej paczce plus,kurs poszedł po szpili w górę.
   Mnie to w zasadzie wystarczy.
   PDZ jak na razie się broni,rano paczka po 0,60 i 50% po 0,595.
   Trochę jeszcze połowię jak nie wzrośnie i reszta kasy w KGH,jak przyjdzie jego pora i gra.
   Korekcimy,jak rano pisałem na E/U i po korekcie coś napiszę.
   Ogólnie przyzwoity dzień i nawet z Andrzejkiem dzisiaj się nie kłóciłem.

 9. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Ostatnio pisałem, że preferuję Air Sea Battle nad trzecim Gulf War’em. Ale mogę się mylić, bo nie uwzględniłem, że Amerykanie mają własną ropę i kryzys ich wcale nie musi dotknąć, mimo że rozłoży wszystkich innych.
  http://biznesalert.pl/rewolucja-lupkowa-bliski-wschod-usa-energetyka-ropa/

  Okazuje się, że już nie jesteśmy Wschodnią Flanką NATO, tylko Wschodnim Frontem.
  https://www.youtube.com/watch?v=C3xu1zimPVw&feature=youtu.be
  Pod koniec filmu Jack Bartosiak relacjonuje ostatnią tygodniową grę wojenną na froncie wschodnim, przeprowadzoną w Quantico.
  Po tygodniu straciliśmy 40 tysięcy wojska, czyli cały pierwszy rzut, bez użycia przez Rosjan broni nuklearnej. Dalej nie grali, więc można założyć, że w ciągu 10 dni stracimy całą armię.

  Jakie to szczęście (w nieszczęściu), że nie mamy Marynarki Wojennej, bo by szybko utonęła w Zatoce Perskiej, albo na zachodnim Pacyfiku.

  1. podczaszy1

   Tak gdzieś około 8 lat temu dosyć mocno interesowało mnie gdzie i kiedy wybuchnie III WW. Wtedy doszedłem do wniosku,że będzie to Bliski Wschód i nadal to podtrzymuję. Gdybym miał określić termin / już ze dwa razy się pomyliłem/ to powiedziałbym,że w tym roku.

   1. Guy Fawkes

    To byłaby dla nas kaplica.
    Wydaje mi się, że cało moglibyśmy wyjść tylko w przypadku Air Sea Battle i odwrócenia Rosji.
    W przepowiedniach Jack’a Bartosiaka chyba latoś nie ma wojny w Golfie.
    Za to są sugestie Pearl Harbour.

  1. red.007

   No miałem się nie kłócić,ja jestem ubrany od 23 lipca do dzisiaj za 200 koła.
   Pisałem,że trzymałem kurs na 0,793 ,dziś rano też pisałem,że obniżyłem limit poniżej 0,77 i też weszła paczka.
   Nie wiem jak Ty liczysz te transakcje.
   Pisałem,że miałem WUJ na 1000 szt.a oni nie podają transakcji jako 1000 szt.
   A jak to liczą,to nie wiem.
   Ty chyba nigdy nie kupowałeś pakietami,że takie dziwne rzeczy piszesz.
   Po co zaglądasz komuś do portfela,nawet jak kupuje ktoś za 1000 zł.,ja naprawdę tego nie rozumiem.
   Przecież Twoje ataki to już jakaś paranoja.
   Co Ciebie to obchodzi?

   3
  1. mac-erson

   PKOBP ma wsparcie na 38.90-39.00 (linia trendu) a przebicie tego wsparcia otwiera drogę na 37.5
   Zobaczymy mnie korcie 39.00 z bliskim stopem.
   Ciekawa sprawa z PEKAO. Już któryś raz czekałem aż dojdzie do długoterminowej linii trendu wzrostowego i dołu klina, który tworzy. Poziom ten to ok. 93zł
   No i pytanie dojdzie tam czy nie dojdzie i znowu wyżej zakręci 🙂

    1. Guy Fawkes

     No jak bez ”zboczeń”, to się poddaję, bo nie należę do LGBT……… XYZ, ani innych organizacji rewolucyjnych, które ogłusza się w rocznicę Powstania Warszawskiego, ryjąc berety i jarmułki amoranym bełkotem i spazmami.:))

     2
  1. red.007

   Z tym Oilem to ciekawa sprawa i nie chodzi o moc sprawczą Trumpa tylko o moc sprawczą Gospodarza.
   Była hipoteza o spadku poniżej 50 i dopiero wówczas możliwość wzrostów na giełdzie.
   Nie wiem czy to jeszcze aktualne i czy dobrze zrozumiałem.
   Swoją drogą nie można się z Trumpem nudzić.
   Wczoraj czy przedwczoraj pisał,że z Chinami idzie dobrze,dzisiaj dowala 10% cła.

 10. tinley

  No i tyle by było po rajdzie na giełdach. Trump 24 godzin nie wytrzymał. Zagrał va-banque. Co prawda ja nie wierzę w te cła, ale zmusi FED do kolejnych obniżek bo przeciez zaraz krzywe rentownosci się poodwracają. Kompletny odjazd. To już wojna nie tylko z Chinami ale i z Powellem. Mamy zaraz jazd rentowności US-10 do okolic 1.3 i tym samym rajd usd/pln. Jak wybije zdrowo ponad 4zł to można kupować GPW jak będzie jeszcze co zbierać po tym co Trump nawyprawia.

  1
  1. wojm

   Dolne ograniczenie kanału to linia łącząca low z 02.07.2018 i 26.10.2018. Obecnie ta linia jest trochę powyżej dołków z majowych. Wg mnie najdalej w okolicy tej linii lub w okolicy dołków majowych powinna być próba odbicia.

   1
 11. billy_the_kangoor

  @wider
  Nie napisze Tobie w PLNach, bo ich zwyczajnie w swiecie nie posiadam.
  0.6725 – taki jest moj target.
  Ale to juz nastapi lada dzien, za chwile.
  Ktos napisal tutaj o 280 PLN na MBANK oraz 4 PLN na MIL. To pokrywa sie z 5.900 na bankach.
  Masakra.
  billy

  1. Andrzej

   No komik , nie może zobaczyć wykresu FW 20 w PLn bo nie ma złotówek , uciekam z tego forum zanim zgłupieję ,

   drugi kupuje za 200 000 Ursusa przy dziennych obrotach 120 000 zł w 100 transakcjach , co jeden to lepszy asior , mało tego URSUS to bankrut

   ja też nie kupiłem eur/usd jak napisałem , że będzie korekta do 1,11 bo NIE MIAŁEM EURO , hahahahaha , ten kangur to sadzi taki głupoty że czacha dymi prawie jak na festiwalu u Panpozwoli po niezłym towarze

   1
   1. red.007

    ODPIERDOL SIĘ ODE MNIE DEBILU
    JESTEŚ JEBNIĘTY ZDROWO
    DLA CIEBIE TO MAM JESZCZE SŁONIA W KARAWCE

    @WB
    Uprzejmie proszę o zbanowanie mojej osoby,ponieważ po każdym wpisie pierdolniętego Andrzejka na temat mojej osoby,będę zamieszczał taki tekst jak wyżej.
    Podobno czyta Blog duża ilość osób i nie będzie to ładnie wyglądało.
    red.007

 12. mac-erson

  Jeśli chodzi o W20 to uważam, że jesteśmy już w strefie blisko dołka. Jutro powinien być lokalny dołek potem kilka dni do góry i jeszcze jedna poprawka w dół do 2200. I tyle tej bessy.
  Jutro biorę L-ki mam nadzieję, że uda się w strefie 2210-2220

  1
 13. wojm

  fast_market 31 lipca 2019 o 23:24
  Na S@P brzydka świeczka miesięczna.

  Zgadza się. Ta świeczka została zrobiona na 1 sesji (wczoraj) przez FED. Dziś DT dołożył swoje 3 grosze i na dziennym domknęli lukę 28.06 – 01.07. Zatrzymali się w strefie wsparcia 2946 – 2961. Jeśli zamkną się jutro poniżej to będzie to chęć skorygowania ostatnich wzrostów z dołka 03.06. Retest tej strefy od dołu to będzie okazja do S ze stopem.
  Na daily linia trendu wzrostowego łączy low z 26.12.2018 i 03.06.2019 i do tej linii może ta korekta dojechać. Tam może być okazja do L ze stopem oczywiście.
  Co będzie zobaczymy jutro.

  1
 14. macarek

  Panie Wojtku,
  Zależało mi by napisać to pod tym tematem.
  Na początku lat 2000 dostrzegłem, iż dno na WIG ma ten sam kształt co dno na EUR/USD, tylko stało się to rok później!
  Wtedy zrozumiałem, iż zmiany walutowe są wyprzedzające co do rynków, a korelacja naszego rynku musi mieć związek fundamentalny. Nawet dziś skład W20 jest mniej więctj ten sam: trzecie życie Optimusa (wtedy jako ONet miał drugie) – skromny reprezentant high-tech, parę banków i spółki surowcowe/energetyczne. Mimo wejścia do UE nadal Polska jest krajem o niskim profilu gospodarki, i tak już chyba zostanie… Co do wpływu EUR/USD to widże to tak: kupijemy surowce denominowane w dolarach (ropa, gaz) i sprzedajemy półprodukty w EUR na zachód. Rosnący USD zmniejsza nam marżę narodową. Przy takim dysparytecie stóp to USD będzie coraz silniejszy a WIG roraz niżej.
  Drugie – podziękowania za super analizę obecnego stanu – dla mnie to kopia sytuacji z lata 98 lub 99 lub 2000. Wtedy zawsze był letni szczyt a jesienią większy dołek. Jako student miałem wtedy zasadę – sprzedać w czerwcu, mieć wolną głowę w wakacje i kupić w październiku. Chyba w tym roku mamy ten sam wzór.
  Pozdrawiam

 15. fast_market

  Nie dajmy się nabierać.
  Trump potrzebował obniżki stóp, aby złagodzić wydźwięk po nałożeniu ceł na Chiny.
  To prawdopodobnie było zaplanowane i uzgodnione.
  Tylko dlaczego???
  Wydaje mi się, że chodzi o coś innego niż się mówi…
  Wydaje mi się, że może chodzić o zwiększenie dochodów budżetowych. Przypominam o olbrzymich emisjach obligacji. W 3 kw. jest double więc może widzą problem z finansowaniem tego i trochę zaczarowali znowu inwestorów??
  Tak czy inaczej prędzej czy później ten domek z kart runie i aktywa amerykańskie znacząco stracą i dolar także…

  1. tinley

   NIc nie było uzgodnione. mało tego. Trump jest prawdopodobnie mocno wkurzony na FED za nikłą obniżke i mocnego dolara. To drugie może jeszcze znieść , ale nieposłusznego Powella i brak chęci do cięcia już nie. Dlatego postanowił Fedowi pomóc i nałożył kolejne cła. Oczywiscie pod byle pretekstem z nich się za 2 mc wycofa, ale FED ma teraz związane ręce. Ciąć musi . Jak tego ie zrobi to mu sie krzywe poodwracają i wiadomo co będzie. Trump prowadzi wojnę nie tylko z CHinami ale i z Fed.

   1
  1. Andrzej

   Bez SL to nie pozycja dla mnie , ale fajnie że piszesz , ja tam czekam na dolną linie kanału na 2160 na razie i napewno nie będę grał L pod 200 i 100 dzienną , na korektach tylko S , zresztą pan WB sam mówi w Parkiecie 2-3 miesiące w dół

    1. red.007

     Jeśli to atak,to daruj sobie.
     Jeśli normalne pytanie to grzecznie odpowiadam.
     Jestem świadomy ryzyk i profitów.
     W przypadku bankructwa,tracę kapitał zainwestowany.
     W przypadku dalszej działalności,zysk jako wielokrotność włożonego kapitału.
     Ściana dla kursu,to 0,46 zł.
     Mogę sobie na to pozwolić,bo inwestycje w poważniejsze spółki(KGH)odrobią ewentualną stratę z nawiązką.

   1. red.007

    ODPIERDOL SIĘ ODE MNIE DEBILU
    JESTEŚ JEBNIĘTY ZDROWO
    DLA CIEBIE TO MAM JESZCZE SŁONIA W KARAWCE

    @WB
    Jeszce raz ponawiam prośbę o zbanowanie mojej osoby,ponieważ po każdym wpisie pierdolniętego Andrzejka na temat mojej osoby,będę zamieszczał taki tekst jak wyżej.
    Podobno czyta Blog duża ilość osób i nie będzie to ładnie wyglądało.
    red.007

    4
 16. Andrzej

  Niemcy płacą 38 euro za prąd Polska po drastycznej podwyżce w przyszłym roku z 58 ma płacić 69 euro , obyś żył w bogatym kraju

  najwięcej na TANIM prądzie stracą Orlen Lotos ATT i Ciech RPP za pisu jest w stanie podnieść stopy w Polsce , liczyłęm wtedy na banki no ale jak polskie banki miały nakaz zapakowania sie na full w polskie obligacje to nie będzie większego zysku na podwyżkach stóp .

 17. billy_the_kangoor

  @wojm
  Już kupiłem GBP. Napisałem kiedy…. do USD też, aczkolwiek 25% całości.
  To jest dziwna waluta w czasie Brexit-u i ciężko mi osobiście się na niej gra. Jak dali, to kupiłem.
  Teraz mam za cel kupno kilku złotówek, ponieważ po bieżących spadkach na WIG-ach rzeczywiście kilka okazji pojawiło się. czy to traktory, mediki, games-y będą, być może inne.
  Pozostało trochę czasu, widząc taki wykres jak poniżej, aż z miłą chęcią przesuwam swoje zakupy na kolejny, i kolejny, i kolejny 🙂 dzień
  https://stooq.com/q/?s=vixy.us&c=1y&t=l&a=lg&b=0
  …a to tylko jeden z wykresów, którym się posługuję.
  Take Care, Billy

  1
 18. Andrzej

  red.007 2 sierpnia 2019 o 06:41Odpowiedz
  ODPIERDOL SIĘ ODE MNIE DEBILU
  JESTEŚ JEBNIĘTY ZDROWO
  DLA CIEBIE TO MAM JESZCZE SŁONIA W KARAWCE

  @WB
  Uprzejmie proszę o zbanowanie mojej osoby,ponieważ po każdym wpisie pierdolniętego Andrzejka na temat mojej osoby,będę zamieszczał taki tekst jak wyżej.
  Podobno czyta Blog duża ilość osób i nie będzie to ładnie wyglądało.
  red.007

  Gdyby pan Wojtek Białek pracował dalej w Pekao napewno tego osobnika już by tu nie było , najlepsze to będzie jak to ja dostanę bana za wpis pana 007 . Gościu chyba sie zdenerwował bo ma bankruta z traktorami co miał samochody elektryczne robić za Mateusza i uwierzył .

  1. red.007

   Ja nawet nie wiem co Ursus robi i czy w ogóle coś robi,to mnie zupełnie nie interesuje.
   Interesuje mnie wykres,tylko i wyłącznie.
   Wykres mówi;wzrosty powyżej 3 zł.
   Będzie bankructwo,to będzie,jaki problem?

    1. red.007

     ODPIERDOL SIĘ ODE MNIE DEBILU
     JESTEŚ JEBNIĘTY ZDROWO
     DLA CIEBIE TO MAM JESZCZE SŁONIA W KARAWCE

     @WB
     Jeszce raz ponawiam prośbę o zbanowanie mojej osoby,ponieważ po każdym wpisie pierdolniętego Andrzejka na temat mojej osoby,będę zamieszczał taki tekst jak wyżej.
     Podobno czyta Blog duża ilość osób i nie będzie to ładnie wyglądało.
     red.007

     4
 19. dociekliwy54

  @ mac-erson
  @ red.007
  Po dłuższym czasie nawiązuję do mojej analizy WIG20
  Tak jak spodziewałem się, okres ostatnich miesięcy był trudny dla grających z trendem.
  Niestety mnie również to dotyczy, bo inwestuję mechanicznie z trendem.
  Musiałem grać systemem, spodziewając się straty i tak się stało.
  Ale nieważne, system działa i odpracuje.
  Na rysunku widać, że złożona korekta WXY pomału się kończy i pewnie skończy się na przełomie IX i X.
  W maju zaznaczyłem czarną kreską potencjalny kształt części trójkąta. On się spełnił w najgrubszym zarysie (nie zmieniałem tej części rysunku). Teraz powinniśmy wykonać jeszcze falkę “d” i “e”.
  No chyba, że nie mam racji ;).

  http://www.bankfotek.pl/view/2140661

 20. red.007

  @mac-erson

  “mac-erson
  8 lipca 2019 o 10:00
  @red.007
  Spojrzałem na dłuższy okres (tygodniowe i miesięczne) i układ surowca – Copper bardzo mi przypomina kwiecień-maj 2003r.
  Myślę, że to będzie hit i już niżej nie spadnie, a co za tym idzie duże wzrosty PL.”

  “red.007
  8 lipca 2019 o 10:13
  Hit-tak,wypatrzenia-nie.
  Zanim będzie hitem,powinien jeszcze szukać dna poniżej czerwca.
  Spojrzałem na podwójnego zygzaka od końca 2017 zatem cooltowo,nóżka w dół.”

  https://stooq.pl/q/?s=hg.f&c=1y&t=c&a=ln&b=1

  Powyższe wpisy przypominam nie po to,aby określić trafność naszych prognoz.
  Piszę,bo zamieściłem kiedyś tezę aby nie spieszyć się z ponownym zakupem KGH.
  Może,w oczekiwanej przez Ciebie hossie,wydać się to nieprawdopodobne ale KGH będzie szukał swojego dna poniżej października.
  Nie zdziwię się przedziałem 70-60.
  Jednak nie przedstawię swojego rozumowania ponieważ jest na Blogu alergik uczulony na pyłek gazetowy,nie ma potrzeby szkodzić.

  https://stooq.pl/q/?s=kgh&c=1y&t=c&a=ln&b=1

  1. cebeerxx

   Wybacz kolego, że zaczynam jechać Andrzejem, ale normalnie nie mogę uwierzyć, że masz kilka milionów PLN na giełdzie i robisz analizy czy inne Ellioty na Ursusie i że widzisz tam jakieś targety. Każdy pryszczaty student, z kilkoma tysiącami złotych siedzący na forum bankiera dobrze wie, że w ostatnich miesiącach wszystkie ruchy na Ursusie były pod elektryki z NCBIR, przetargi, rozstrzygnięcia, unieważnienia, odwołania itp. No nic, przyłączam się, dawaj skana

   1
 21. billy_the_kangoor

  @WB
  Przyłączam się do Red-a.
  Przykład: Skoro piszę, że nie mam złotówek, żeby zrobić zakupy na W20, to widocznie ich nie mam.
  Czy mam też Andrzejkowi zrobić WYCIĄG Z KONTA PLN z saldo 1.500 PLN 🙂
  A ten mnie atakuje…..
  Andriusza – chciałem tylko napisać, że skoro posiadasz jakieś walory, np. FTSE, SP500, to musisz je sprzedać, spieniężyć, żeby uzyskać te złotówki. Nie uczyli w BOSS-ie?
  A po co trzymać kapitał od lipca w “GÓWNIE”, skoro “GÓWNO” spada i to NIEMAŁO?!?!?!
  b.

Dodaj komentarz