Częściowe porozumienie USA-Chiny i wstępne wyniki wyborów do Sejmu

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Piątkowa sesja na globalnym rynku była już drugą z rzędu, która stała pod znakiem wzrostów cen akcji oraz spadków cen (wzrostów rentowności) obligacji skarbowych i amerykańskiego dolara. Była to reakcja na zawarte pomiędzy USA i Chinami częściowe porozumienie handlowe, w ramach którego zaplanowana na 15-tego października podwyżka amerykańskich ceł na chińskie towary o wartości przynajmniej 250 mld dolarów z 25 proc. na 30 proc. nie wejdzie w życie, w zamian za co Chiny sprowadzą z USA towary rolne o wartości 40-50 mld USD. To porozumienie nie obejmuje podwyżek cel zaplanowanych na grudzień. W efekcie tego optymizmu Nasdaq Composite znowu dotarł do strefy oporu wyznaczonej przez swe ubiegłoroczne i tegoroczne szczyty.

Tym razem odmiennie niż w czwartek polski rynek dołączył do globalnego trendu. WIG-20 agresywnie zaatakował poziom oporu w strefie 2144-2147 pkt. zamykając się w piątek na poziomie 2159,9 pkt. Nadal w grze wydaje się analogia z sytuacją z lutego (piątkowa biała świeca to odpowiednik świecy z 20 lutego). Poniedziałkowe wzrosty na giełdach azjatyckich zapowiadają raczej udany początek notowań w nowym tygodniu.

Dziś i jutro nasz rynek będzie zapewne trawił spływające wyniki niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu. Według danych z ankiet przed lokalami wyborczymi PiS utrzyma większość (43,6 proc., 239 mandatów), a do Sejmu wejdą oprócz KO również SLD, PSL i Konfederacja. Po podliczeniu wyników z 42,22 proc. komisji PiS ma 49,3 proc. a Konfederacja nadal jest nad progiem (6,62 proc.), ale te wyniki będą się jeszcze zmieniać wraz z napływem wyników głosowania w największych okręgach. Wszystko jednak wskazuje, że polityczne status quo w naszym kraju zostanie utrzymane.

W obrębie długoterminowy trendów nad rosnącą średnią 200-sesyjną, ale pod oporem wyznaczonym przez szczyt ubiegłorocznej hossy przebywa kurs akcji Dom Development:

Globalny rynek nieruchomości jest obecnie w 12 lat po swoim poprzednim szczycie cen i 7 lat po ostatnim dołku cen w ramach cyklu Kuznetsa. To przypomina sytuację z lat 2002-2004 (12 lat po szczycie cen z 1990 roku i 7 lat po dołku cen z 1997 roku). Spółką deweloperską, której notowania pamiętają tamte czasy jest Echo Investment:

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku warto wspomnieć o wrześniowym spadku rocznej dynamiki CPI w Niemczech do 1,2 proc. (dynamika wskaźnika w wersji zharmonizowanej z innymi krajami UE spadła znacznie silniej bo do prawie 3-letniego dołka na poziomie 0,9):

… wzroście sierpniowej nadwyżki obrotów bieżących Turcji do prawie rekordowego poziomu:

… sierpniowym skoku rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Indonezji do najwyższego poziomu od 16 lat:

… spadku do ujemnej wartości rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Indiach:

… październikowym wzroście publikowanego przez Uniwersytet Michigan wskaźnika nastrojów konsumentów:

… nowym rekordzie publikowanego przez oddział FED w Dallas wskaźnika cen nieruchomości mieszkalnych na świecie:

… i ujemnych dynamikach zarówno chińskiego eksportu (-3,8 proc.) jak i importu (-8,5 proc.) we wrześniu przy utrzymaniu wysokiej wartości nadwyżki w handlu zagranicznym (39,7 mld USD):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).Komentarze

      1. eWiggin

       Eee… jestem sceptyczny co do tej akumulacji. Po prostu te opory i wsparcia jakoś tak nie oporują i nie wspierają jak kiedyś. Kiedyś to na takim np. oporze, że odniosę się do Gospodarza, 2144 – 48 to by wycięło stopy, szybka zawrotka i łubuduu a teraz to se tak poszło na przypadkowe 2163 trochę spadło ale może iść równie dobrze na 2170 i zawrócić albo i nie. Słowem opór na 2148 nie jest żadnym oporem – nie ma odbicia w dół, nie ma wybicia w górę – żadnego rozsądnego miejsca na L czy S z jakimś uzasadnionym punktem wyjścia.

    1. Dante

     @mac-erson
     Niskie interwały – ale warto mieć na oku obligacje i VIX, bo USD już pokazuje słabość
     https://www.investing.com/rates-bonds/us-30-yr-t-bond
     https://www.investing.com/rates-bonds/us-10-yr-t-note
     https://www.investing.com/rates-bonds/euro-bund
     https://pl.investing.com/indices/volatility-s-p-500
     Dzisiaj już wystąpiła klasyczna pierwsza fala spadków, teraz może pojawić się druga, a trzeciej już nie będzie (jeden pozytywny news i giełda w górę)

 1. mac-erson

  Tak blisko a tak daleko….

  Przeglądając wstępne wyniki wybiorów z mojego podwórka widać ogromną róźnicę w mentalności, światopoglądzie mieszkających za miedzą Polaków (duże miasta, mniejsze okręgi).

  Tuż obok siebie:
  Łódż: PIS 33%, LEWICA 20%
  Piotrków; PIS 64%, LEWICA 8%

   1. Guy Fawkes

    No nieee wiem, czy tak pozostanie.

    Datik napisał:

    //nawet na Dolnym Śl. i w Wielkopolsce….
    no to mamy jesień średniowiecza//

    Przezwyciężamy skutki WW2 -stajemy się znowu jednym narodem. Duże miasta to jeszcze ośrodki postkomunizmu i neomarksizmu. W dużych miastach są najlepsze warunki do deprawacji.

    W tej kampanii poparcie PIS siadło na końcu o parę procent, bo z powodu śmierci Kornela Morawieckiego, Mateusz był przez 10 ”zaginiony w akcji”. A drugim czynnikiem była mina podłożona przez niewidzialną rękę demokracji w kalifacie sztokholmskim. Horpyna z obandażowaną głową, z marszu przystąpiła do dywersji i zrobiła jakieś wrażenie na młodych wykształconych z wielkich miast.

    I to jest te parę %, pomijając już konfederację.
    I teraz mamy potencjał dezintegracji z drugiej strony. Jobbik mógłby być bardzo pożyteczny i synergiczny, ale obawiam się, że z tego może wyjść waryjactwo i towarzysz generał Tukaczewskij będzie zacierał ręce.

    1
     1. Guy Fawkes

      Nie czepiaj się bzdur, wszyscy wykorzystują jakieś uijne fundusze do małego biznesu i renowacji budynków. Po to one są.
      Do odstrzelenia Banasia, który zagraża wielkim interesom mafii wyznaczono wypróbowanego towarzysza Kittela, który załatwił swego czasu Szeremietiewa – przeszkodę w rozkładaniu armii.
      A ostatnio zorganizował nawet urodziny Hitlera i Wafel-SS, żeby przekonać świat o odradzającym się ”polskim naziźmie”.
      Na filmie alfons dzwoni do Banasia, ale Banaś już nie jest właścicielem kamienicy. Równie dobrze można zrobić film jak alfons, albo seryjny morderca dzwoni do Ciebie. Kino jest największą ze sztuk.:))

      Moja rada: ”stłucz pan termometr a nie będziesz miał pan gorączki”. Tzn. wyłącz tiefałen, wyrzuć G.Wno press i inne gadzinówki i żyj sobie spokojnie ciesząc się życiem, które nie jest przecież nieskończone, oder?

      3
 2. Guy Fawkes

  Różni młodzi wykształceni z wielkich miast aspiranci do elytly grymaszą, na swój naród, że taki … rudymentarny, bo tak zostali wytresowani przez okupanta.
  Polska w czasie WW2 straciła swoją warstwę przywódczą i inteligencką. Prymas Interrex musiał wdrożyć strategię przetrwania narodu w oparciu o rudymenty, wartości najbardziej podstawowe i powszechnie dostępne.
  Inteligencja PRL miała nikłą ciągłość, była deprawowana komunizmem, a ostatnio neomarksizmem. I cała ta postsowiecka maszyneria produkująca inteligencję, funkcjonuje do dziś.

  Najpierw musi być integracja rudymentarna i terytorialna, a później odbudowa narodu wzwyż.

  Obecny proces przebiega tak, jak widział to Dmowski, przez integrację osobistych interesów szerokich warstw potencjalnie polskich z państwowością, te interesy zabezpieczającą. Narodowa demokracja.

  1
 3. Guy Fawkes

  @Datik

  //Rzeczywiście, proces będzie przebiegał w formie dialogu społecznego…//

  Stare przysłowie indiańskie: jak nie możesz pokonać przeciwnika, to się do niego przyłącz… i spolonizuj.:)))
  Mówiłem Ci, że Gryglas jest inteligentym człowiekiem, tak czy nie?

  I nie nawijaj o prześladowaniach autorytarnych, bo to już od dawna szczypie w d…. za przeproszeniem.
  Nie płacz come on!

  Przeczytaj sobie ”Niebezpieczne związki” Komorowskiego, czy Tuska, czyli o państwie bandyckim i doceń to, co zsyła los.

  https://www.youtube.com/watch?v=0t7sxThpzSg

  Ale PIS wygrał i trzeba go teraz cisnąć, krytykować itd. bo groźba restauracji postkomunizmu jest szczęśliwie zażegnana.:))

   1. mac-erson

    @Dociekliwy
    Tak na poważnie.
    Postępowy versus konserwatywny. Lewica versus prawica. Wolność versus ograniczenia. Można to mnożyć i rozwijać.
    Społeczeńśtwo w cyklach podobnie jak na giełdzie przesuwa swoje upodobania od jednej do drugiej strony.
    Żeby nie było ja nie jestem lewakiem. Jestem w centrum, jestem za zachowaniem równowagi względem oczekiwań obu stron a nie lubię sytuacji gdy jedna z tych grup zaczyna mieć możliwość rządzenia bez kontroli. To szybka droga do wypaczeń i nadużyć. Dlatego też głosowałem na Lewicę, której jest za mało co zabuża równowagę. Jak lewicy np. w latach 90-tych było za dużo głosowałem w drugą stronę.

    3
    1. Dante

     @mac-erson
     Gdyby sporzeć na obecne partie polityczne z perspektywy politycznej sprzed paru dekad, to większość była zakawlifikowana jako ugrupowania lewicowe. Przykładowo program polityczny PiSu zbytnio nie różni się od programu przedwojennych ugrupowań fabiańskich, socjalistycznych czy komunistycznych (z tą różnicą, że wtedy tamte ugrupowania aż tak mocno nie naciskały na rozdawnictwo).

  1. Mariusz

   Chyba dawno na wsi nie byłeś, u mnie pod kościołem kilku rolników ma Tesle, i3 bmw i jeden Porsche panamera. A takie wsiory jeżdżą ciągnikami john deer po 200-300 tys. ojro i nie wstydzą się do kościoła iść, albo agosować na PIS xD. Biznes to nie tylko kręcenie lodów na wacie.

   1
  1. toya

   Gratki. Fajnie dali zarobic od piatku na tych setupach. Tez czekam w cierpliwie blokach na solidniejsza podbitke, ale mysle, ze zagram cos bardzo krotkterminowo na malej pozycji. Gdyby rynek nie wykazywal checi pojscia w gore dzis, jutro, to zaloze juz teraz na tych poziomach maly short, z bliskim stoplossem (bliskim w sensie interwalu, nie punktów – czyli np. wybicie maksa poprzedniej godzinowki itp.)

 4. Guy Fawkes

  @Mac Erson

  //Z całym szacunkiem ale Polska dzieli się na postępowe ośrodki wielkomiejskie i zacofaną małomiasteczkową wieś.//

  Z całym szacunkiem, mylisz postęp z regresem.
  Postęp czy raczej rozwój cywilizacyjny doprowadził do powstania rodziny i narodu. Regres w ramach ”postępu” idzie w kierunku odwrotnym, od narodu i rodziny do nieokreślonej wspólnoty pierwotnej. Antycywilizacja to cywilizacja śmierci.

  Lewica co do zasady jest dywersją.

  Co jest motorem niszczenia powstałych przez tysiąclecia więzi, degradacji człowieka, atomizacji naturalnych wspólnot, tej drogi od wolności realnej do urojonej, tego regresu-po(d)stępu?

  Dług jako substytut niewolnictwa, my Friend.

  Po(d)stęp prowadzi od budowanej mozolnie przez wieki cywilizacji realnej wolności i podmiotowości człowieka, opartej w naturalnych wspólnotach do alienacji i dezintegracji człowieka i niewolnictwa fenickiego.

  Człowiek musi być ”uwolniony” z tego, co mu daje siłę i umożliwia bycie kimś, żeby stał się bezbronny i soętany długiem.
  Chodzi o to, żeby nie trzeba było organizować wypraw i łapać tubylców w siatkę gdzieś na plaży, a potem przywozić na plantacje do metropolii, tylko żeby pracowali w pocie czoła na fenickiego pana tam gdzie żyją, po wszystkiej ziemi.
  Moim zdaniem to

  6
  1. Dante

   @Guy Fawkes
   Jak najbardziej się zgodzę – postęp to rozwój technologiczny, wzrost bogactwa, rozwój kultury i sztuki, wzrost bezpieczeństwa (i to wszystko w zgodzie z lokalną kulturą). A to co dzisiaj prezentuje się jako „postęp” to powtarzanie błędów Imperium Rzymskiego i Imperium Sowieckiego, i do tego liczenie, że skutki bedą odmienne.

   3
  2. toya

   Scena w moim krakowskim korpo dzis rano. Stoja dwie biurwy przy kawie I lamentuja nad wynikami wyborow. Rozchodzac sie wzdychaja:
   -„ehhh… mimo wszystko milego dnia… ehh”
   Wrociwszy do biurek jedna loguje sie na Zalando, druga zaczyna przegladac Tindera.

   Postepowosc polskich wyksztalconych z wielkich miast AD 2019

   9
   1. cebeerxx

    Koleżanki na tinderze, a ty zakładasz zbroję i w tym swoim korpo, śpiewając Bogurodzicę, do oficjalnej konferencji PKW oglądasz patriotyczny film. No nie wiem, np. jak marszałek Kuchciński ze sztandarem w ręku posuwa 14 letnią Ukrainkę.

    Gospodarzu, zlituj się, obiecałeś. Rozumiem, że nabijają ci liczniki, ale tego pisowskiego bełkotu już się nie da czytać

    6
  3. mac-erson

   @Sir Guy
   W sumie to możesz mieć rację. Nie chcę wnikać,w którą stronę jest postęp. Nie ma to dla mnie znaczenia. Chodzi mi tylko o to aby zachować równowagę w postępie i regresie. Oraz zachować wolność obywateli do decydowania o swoim życiu. Czy chcą chodzić do kościoła czy na dyskotekę. Czy czytać Biblię czy przeglądac Tindera. lub pornhuba Czy zakładać rodzinę czy żyć na kocią łapę. Czy mieć jedną partnerkę/ partnera czy zmieniać co tydzień. Oczywiście w ramach obowiązującego prawa. Gorzej gdy prawo zaczyna ograniczać te wolności obywatelskie.

   4
   1. eWiggin

    Zgadzam się z tą równowagą i w tym sensie też jestem centrystą. Jak samochód jedzie cały czas w prawo lub cały czas w lewo, to kręci się w kółko. Natomiast jak czasem skręci w lewo a czasem w prawo to co prawda zygzakiem, ale maprzód. Problem tylko w tym, że u nas konflikt lewica – prawica odbywa się głównie na polu obyczajowym. Nigdy nie mogłem zrozumieć prawicy, jeśli chodzi o kodyfikację prawa bożego. Wszak Bóg dał ludziom wolną wolę.

 5. Guy Fawkes

  @Mac Erson

  //Postępowy versus konserwatywny. Lewica versus prawica. Wolność versus ograniczenia.//

  To są błędne alternatywy.
  Drugą stroną wolności jest odpowiedzialność, wolność bez odpowiedzialności jest fikcją. Odpowiedzialność to relacje i powinności, moralność. Wolność musi mieć naturalne, realne podłoże, bo inaczej jest chimerą. Wolność musi być zabezpieczona wspólnotowo i materialnie – ekonomicznie (oikos – dom). Wolność jest dobrem wspólnym, a nie kaprysem numerycznej jednostki bez właściwości.

  3
 6. Ignacio1

  Biznes dający pracę jest chciwy, bo gdyby był uczciwy, to pieniądzie z progrmu 500+ powinni dostać rodzice tych dzieci w formie podwyżki. Jest chciwy do potęgi, bo zatrudnia tanią siłę roboczą ze wschodu i dzięki niskim kosztom pracy płaci nominalnie wyższe podatki. A niezwykła uczciwość Morawieckiego dystrybuuje to na m.in programy społeczne. Z kolei liberalna nieuczciwość poprzedników nie pozwala dać ludziom to co im się należy, w imię sprawiedliwości społecznej, bo się nie domagają, a i tak dostaliby tylko wtedy gdyby zastrajkowali. Tak oto, tworzy się rozwarstwienie społeczne, gdzie 2% biznesu posiada 80% zasobów finansowych świata. To jest liberalizm by Tusk, którego należy jeszcze obciążyć nieudolnośćą w sprawowaniu władzy !

  1

Dodaj komentarz