DAX i FTSE MIB najwyżej od roku

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Pomimo raczej pesymistycznej wymowy publikowanych ostatnio danych na temat koniunktury gospodarczej panującej w strefie euro na środowej sesji zarówno niemiecki DAX-30 jak i włoski FTSE MIB wypełzły na najwyższe poziomy od roku.

Takiemu zachowania akcji akcji w tych krajach sprzyja zapewne spadająca dynamika wskaźnika inflacji w strefie euro (HICP), która we wrześniu osiągnęła najniższy od listopada 2016 poziom (0,8 proc.). Taki trend wskaźnika inflacji zostawia Europejskiemu Bankowi Centralnemu większe pole manewru przy łagodzeniu polityki pieniężnej.

W USA akcje zrobiły sobie w środę odpoczynek po wcześniejszych wzrostach:

… a na GPW WIG-20 męczył się ciągle z oporem wyznaczonym przez wrześniowe poziomy, a sytuacja wykresu nadal zdawała się przypominać epizody z drugiej połowy lutego i drugiej połowy marca br.

Od prawie roku w silnym trendzie wzrostowym przebywa kurs akcji specjalizującego się w obrocie gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG), biopaliwami oraz olejem napędowym Unimotu (C/Z 6,6, C/WK 1,07):

Do swoich szczytów z poprzednich lat zbliża się kurs akcji zajmującej się dystrybucją wysokogatunkowych produktów spożywczych pochodzących głównie z Włoch spółki North Coast (C/Z 3,1, C/WK 0,76, stopa dywidendy 2,5 proc.):

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin warto wspomnieć o spadku rocznej dynamiki PPI w Wielkiej Brytanii we wrześniu do najniższego poziomu od 3 lat (1,2 proc.), przy utrzymaniu dynamiki CPI na poziomie 1,8 proc. i lekkim wzroście wskaźnika bazowej inflacji do 1,7 proc.:

… wzroście rocznej dynamiki wskaźnika inflacji bazowej w Polsce we wrześniu do najwyższego poziomu od 2012 roku (2,4 proc.) przy spadku dynamiki zharmonizowanego CPI dla Polski do tego samego poziomu (2,4 proc.):

… październikowym wzroście wskaźnika koniunktury panującej na rynku nieruchomości publikowanego przez tamtejsze krajowe stowarzyszenie deweloperów (NAHB) do jednego z najwyższych poziomów w historii:

… oraz spadku w III kw. wartości publikowanego przez National Australia Bank wskaźnika koniunktury gospodarczej do najniższego poziomu od 2012 roku:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. toya

  „toya 19 września 2019 o 13:01- Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć

  A nie lepiej samemu poglowkowac? To naprawdę daje satysfakcje.
  Wykombinowalem sobie Ropczyce, a teraz przyglądam się Elzabowi ”

  Ropczyce jeszcze sie kisza, ale krzyzowka Elzabowa ladnie sie rozwiazala.

  1
   1. noob

    Nie grywam ogolnie daxa,probuje jak cos w newralgicznych miejscach na mid-long term bo to chory rynek;-) Jak pisałem 129xx-131xx celowałem hen hen temu jako koniec przed potencjalnym bum ,jesli wogole nastapi.Powinien niemiaszek min 1286x zrobic uwazam.
    Mamy umowe z brexitem,jaki to było oczywiste,żenua;-) zerkamy.

 2. mac-erson

  Podsumowując moje spostrzeżenia jesteśmy ponownie w okresie gdzie rynek szuka tylko dobrych wiadomości lub nawet oczekiwań a ignoruje te złe (postępujące spowolnienie gospodarcze, brak zgody na brexit w parlamencie, wojna handlowa gdzie w sumie nic nie dogadane itp.).
  Poczekam spokojnie aż będzie w drugą stronę i wtedy pozamykam S-y.

Dodaj komentarz