„Commodity currencies” w ramach cyklu Kuznetsa

„Commodity currencies” to tradycyjne zbiorowe miano dolarów kanadyjskiego, australijskiego i nowozelandzkiego oraz południowoafrykańskigo randa. Ze względu na dostępność długiej historii notowań tych walut względem USD można stworzyć indeks amerykańskiego dolara względem „commodity currencies” sięgający 1950 roku.

Powered by macrobond.com

W tym okresie w ramach związanego z inwestycjami w infrastrukturę/nieruchomości cyklu Kuznetsa „Commodity Currencies” ustanawiały dołek względem dolara kolejno w 1951 roku, 1968 roku, 1996 roku oraz 2001 roku. Jak widać „Kuznets Swing” miał kolejno ok. 17 lat, ok. 18 lat i ok. 15 lat. To sugerowałoby poszukiwanie następnego szczytu USA względem CC gdzieś w przedziale czasowym 2016-2020 (15-18 lat po szczycie z grudnia 2001).

Na razie widoczny na powyższym wykresie indeks USD względem CC ustanowił szczyt w styczniu 2016 roku i spadał do stycznia 2018, ale od tamtej pory do początku października skasował prawie całość tego umocnienia praktycznie wracając do punktu wyjścia sprzed ponad 45 miesięcy.

Kusi myśl, że obydwa ostatnie maksima USD względem CC – utworzą ostatecznie formację „podwójnego szczytu”, która wyznaczy szczyt amerykańskiego dolara w obecnym cyklu Kuznetsa. Na razie jednak brak jakiegoś zdecydowanego potwierdzeni zmiany trendu z ostatnich 21 miesięcy.

Podsumowanie: od ostatniego szczytu amerykańskiego dolara względem „Commodity Currencies” z grudnia 2001 minęło już prawie 18 lat, więc pora już myśleć o wejściu CC w fazę wzrostowa (fazę spadkową USD) podobną do tych po 2001 roku, 1986 roku, 1968 roku czy 1951 roku.

Komentarze

   1. red.007

    Jeśli masz na myśli KGH,to go nie mam.
    Jeśli miedź będzie uprzejma wyjść nad lipiec,to wówczas(prawdopodobnie) zmienię myślenie na pro-wzrostowe,ponieważ będzie to dla mnie oznaczało,że
    spadek lipiec-sierpień jest zakończeniem C zygzaka od kwietnia i wówczas wzrost sierpień-wrzesień uznam za pierwszą falę wzrostu.
    https://stooq.pl/q/?s=hg.f&c=1y&t=l&a=ln&b=1
    Mnie się do niczego nie spieszy,w sensie konieczności łapania dołka na KGH.

    4
     1. red.007

      @Luto
      Jak widzisz nie można tu między sobą wyrażać swobodnie opinii,zatem umówmy się,że jak kupię to napiszę,jak nie napiszę to znaczy,że nie mam.
      Po co mam czytać kolejne dziwne wpisy.
      Tak więc nie gniewaj się ale chyba to rozumiesz.

  1. skaven

   Nie śpieszy ci się w łapaniu dołka na KGH ale łapanie dołków na bankrutach to inna sprawa?Ciekawa strategia.
   @Luto
   Przejrzyj wpisy o KGH kiedy robił dołek i sprawdź kto napisał że niżej nie będzie a kto męczył o wybijaniu dołków i czeluściach.
   A zresztą po co 🙂

   1
 1. tonieja

  Panowie,
  jesteście w stanie mi wyjaśnić skąd takie wolumeny na zamknięciu dzisiejszej sesji na GPW ? Przeglądam kilka spółek z WIG 20 i wszędzie to samo, jakieś kosmiczne wolumeny. Realizacji kontraktów, grubasy się zapakowały?

 2. billy_the_kangoor

  @Luto
  „””billy_the_kangoor 29 października 2019 o 20:25
  Dante 29 października 2019 o 16:16
  „”Dość mocna formacja wybiciowa w górę klaruje się na WIGu – może to być dość niebezpieczne shortować ten rynek.””
  Neptun 29 października 2019 o 16:22
  „”Możesz podać argumenty do tego twierdzenia?”””
  Argumentem jest wykres WIG dążący do 60.200.
  Czy coś zmieniło się w prognozach?
  W prognozach nie, w pozycjach owszem.
  Sporo… 30.10. + 31.10 + 01.11 wypuściłem kangury i SPY, zostawiłem Kiwi, sprzedałem większość polskich akcji, poza PGN i coś tam KGH.
  Czy jestem już po drugiej stronie rynku? Nie.
  Jak widzisz po USA, rynek jest jeszcze mega silny, już 25 pkt. powyżej prognozy.
  MWIG40 puknie za moment 3.800, a jest już 50 punktów powyżej prognozy 🙂
  W20 – prognoza 2.290, czyli tutaj z kolei 20 pkt. poniżej.
  Kiedyś liczyłem przesunięcie walut do indeksów – wychodzi średnio 7 – 10 dni.
  pozdrawiam, Billy

  10
 3. analityk

  Na blogu dla Januszy juz nawet januszy brak ,prognozy,wizje przepowiednie, lapanie dolka I szczytu i ogolnie pierdy po fakcie ,standard,gdy ktos trejduje nie ma czasu na pierdy i pokazywanie po czasie ze jednak dobrze ze ten kghm lapalem w dol od 90zl, kiedys chcialem byc na tym blogu ale to dawno i nieprawda,ale niestety droge pierdow na blogach i calej masci szkoleniowcach gadających pierdami trzeba przejsc i jak najszybciej wyciągnąc wnioski w przeciwnym razie janusz powinien dac sobie spokoj ze spekulowaniem na rynku, a po wpisach widac ze wielu na te pierdy znaFców z tego i nie tylko tego bloga jest podatnych,im szybciej zrozumieją ze to same łamagi tym lepiej ,pamiętaj januszu te blogowe autorytety z tysiącami wpisow to zwykle pierdy.

  7
 4. billy_the_kangoor

  @Luto
  Jak widzisz z S-kami na W20 trzeba być ostrożnym.
  JANdrzej nagonił pewnie całego bankiera na fatalny listopad w Polsce, bzdety o równości fal, „koniec balu, panno lalu” itp.,
  a tymczasem 31 października wyrwał akcję ze słabych rąk i pociągnie SAM ten rynek do … 2.425. Jest moc!
  Podejrzewam, że JANdrzej jest JANimatorem 😉

  3

Dodaj komentarz