„Commodity currencies” a WIG-20

Po lekturze wczorajszego komentarza („‚Commodity currencies’ w ramach cyklu Kuznetsa”) ktoś kogo mało interesują globalne trendy mógłby się obruszyć: „co mają waluty z antypodów do moich akcji na GPW”). Odpowiedź jest na poniższym obrazku, na którym nałożyłem wykresy WIG-u 20 i (odwróconego do góry nogami) mojego indeksu amerykańskiego dolara do „commodity currencies” w okresie minionych 12 miesięcy.

Powered by macrobond.com

Jak widać obie serie są silnie skorelowane (-0,79 w okresie minionego roku). Ta najwyższa wartość współczynnika korelacji pomiędzy tym indeksem USD względem CC a WIG-iem 20 występowała w okresie minionego roku średnio przy wynoszącym średnio jedną sesję wyprzedzeniu w stosunku do ruchów WIG-u 20.

Ponieważ w skład indeksu wchodzą 4 „waluty surowcowe” to z konieczności niektóre z nich muszą lepiej niż inne korelować z cenami akcji na GPW. Jeśli ktoś więc chce na bieżąco porównywać trendu w obu klasach aktywów, to na podstawie doświadczeń z minionego roku proponuję śledzenie kursu południowoafrykańskiego randa, który w tym okresie ujemnie korelował z WIG-em 20 nawet silniej niż polski złoty (współczynnik korelacji -0,8).

Powered by macrobond.com

Na razie CC nie potwierdzają ostatniego 3-miesięcznego szczytu WIG-u 20, ale nie wyciągałbym z tego na razie zbyt daleko idących wniosków, bo to się może zmienić w ciągu paru sesji. Oczywiście, gdyby ta dywergencja się dłużej utrzymywała, można by ją zacząć traktować jako ostrzeżenie przez korektą wzrostowego od miesiąca trendu na WIG-u 20.

Podsumowanie: „commodity currencies” wykazują od lat wyraźną korelację z cenami akcji na EM w tym i z WIG-iem 20. W ostatnim okresie ta korelacja była najsilniejsza w przypadku kursu południowoafrykańskiego randa.

Komentarze

 1. Griot1234

  1.
  Czasami warto spojrzeć na chilijskie peso też bardzo dobrze chodzi z wigiem
  Wyznawcy brasterów to nawet jak będzie kolejny raz bankrutowal też go będą zachwalać. Jak chwalisz to pisz dlaczego, jak nie wiesz dlaczego to nie pisz, chyba że grasz na krótko, bo sam bym to zszorcił jak bym mógł,chyba że można gdzieś to pożyczyć może ktoś coś wie na ten temat. Pozdrawiam

  1
   1. skaven

    Red nawet fal nie potrafi policzyć a o spółce nic nie wie ponieważ liczy się dla niego tylko wykres. Więc po co ma pytać.
    Porosło po 100% pełno spółek od sierpnia a towarzystwo udaje ekspertów od wszystkiego i niczego i wypisuje głupoty od rana i wieczora 🙂

    2
   1. konsultant121

    23 to liczba atomowa wanadu.
    20.3.2003 – godzina 3.23 – George W. Bush ogłasza, że USA wypowiadają wojnę Irakowi.
    Lądowania na Księżycu: – pierwsze lądowanie miało miejsce na Morzu Spokoju, 23,63 stopni na Wschód.
    Drugie lądowanie było na Morzu Burz 23,42 stopni na Zachód. Numery Apollo, które wówczas lądowały, to Apollo 11 i Apollo 12.
    11 + 12 = 23.
    Litera W jest 23 w alfabecie (angielskim, łacińskim) bo w polskim jest 22).
    W ma u góry 3 punkty, na dole 2. 2+3 = 23
    W alfabecie greckim 23 literą jest PSI. Czy wiesz co oznacza PSI?
    Jeden cykl męskiego biorytmu liczy 23 dni.
    Krew potrzebuje 23 sekundy, żeby „okrążyć” ludzki organizm.
    Ludzkie ciało posiada 46 chromosomów, ulokowanych parami.
    Od każdego rodzica dziecko otrzymuje 23 chromosomy.
    28 (23+5) dni – tyle przeciętnie dni ma cykl menstruacyjny. .

    W geometrii euklidesowej są 23 aksjomaty.
    Na czele Templariuszy stało 23 Wielkich Mistrzów.
    Nissan to marka samochodów. Po japońsku „ni” to „2”, a „san” to „3”.
    W kabalistycznym Drzewie Życia są 22 ścieżki. W 23 ścieżkę nie ruszaj!

    Gwiezdne Wojny.
    Podczas ataku na Gwiazdę Śmierci, Luke nosi kod Red 5 (2+3).
    Red 2 i Red 3 odpalają ładunki przy 23 stopniu.Numer bloku, w którym uwięziona jest Leia to AA-23
    R2D2 i C3PO: R2 + C3 = RC i 23. (RC= Rosae Crucis)

    Loża masońska w Nowym Jorku znajduje się na 23 Ulicy.
    Adres loży masońskiej w Stafford, Anglia: 23 Jaol Road.

    Statystycznie co 23 fala, uderzająca o brzeg, jest dwukrotnie
    silniejsza od zwykłej fali.
    (Sprawdzałem to przez kilka godzin!)

    Ziemia jest obecnie nachylona pod kątem 23,5 stopni.
    W głównej siedzibie Microsoftu w Redmond znajdują się 23 budynki. .
    We wzorcu DNA widać nieregularności w połączeniach co 23 sekcje.

    23 w kodzie telegraficznym Morse’a oznacza „przerwać linię”.

    Słynny mag Aleister Crowley definiował liczbę 23 jako „rozpad, separację”.
    Lecz jednocześnie również jako: „radość, nić, życie”
    Kariera Elvisa Presleya trwała 23 lata.

    W pierwszej części „Ghostbusters” bohaterowie biegną na 22 piętro, gdzie mieści się mieszkanie Dany Barett. Później wbiegają jeszcze piętro wyżej, na 23, gdzie znajduje się brama między wymiarami!
    23 heksagram w I-Ching oznacza „Chaos”, „rozpad”

    USA przeprowadziły 23 próby atomowe na Atolu Bikini
    Podzielcie 2 przez 3, a otrzymacie 0,666…

    Waszyngton zaczyna się na literę W (23 w alfabecie).
    W Waszyngtonie znajduje się Pentagon (posiada 5 boków)

    Zespół U2: U to 21 litera w alfabecie. 21+2=23.
    Juliusz Cezar zginął od 23 ciosów sztyletu.

    John Lennon.
    Ślub z Cynthią Powell 23 sierpnia
    zastrzelony o 23.00

    William Szekspir miał 46 (2 razy 23) lat w 1610 (1+6+1+0=8, 8 to 2 do 3 potęgi), kiedy ukazała się Biblia w wersji króla Jerzego. W tym tłumaczeniu, 46 słowo w Psalmie 46 to „shake”, a 46 słowo od końca to „spear”…
    Numer izotopu uranu, używanego w bombach atomowych to U235
    23 stycznia Adolf Hitler zwołał Kongres Narodowych Socjalistów.
    23 listopada próbował przejąć władzę.

    W piątek (5=2+3), 13 października (13.10: 13+10=23)
    aresztowano Templariuszy.
    Znak pokoju/zwycięstwa: V (czyli 5). 2 palce u góry, 3 na dole.

 2. podczaszy1

  Gdyby linię po punktach 2096, 2082 i 2044 / pisałem o niej gdy indeks doszedł do 2044 pkt/ potraktować jako linię szyi to obecny wzrost można by potraktować jako prawe ramię głowy z ramionami. Stanowiłaby ona w całości przerwę w trendzie spadkowym, który rozpoczął się od 2650 pkt. To taka propozycja dla zwolenników analizy technicznej. :)))

   1. podczaszy1

    Dla zwolenników /tak jak TY/ tego,że hossa już trwa też mam jeden argument. Jest nim siatka fibo rysowana z poziomu 2650 do 2044 pkt/ wspominałem o niej na początku września 2019/. Z owej siatki wynika,że spadek z 2420 pkt to dokładnie 0,618 całości spadku z 2650 na 2044 pkt.
    Jak widać dla wszystkich mam coś miłego.:)))

 3. podczaszy1

  Gdyby indeks doszedł do linii trenu spadkowego rysowanej z 2650 pkt przez 2413 i 2363 pkt, a następnie spadł na linię szyi tej głowy z ramionami to ktoś mógłby narysować klina spadkowego, który zaczął się od 2650 pkt i który stanowiłby przerwę w trendzie wzrostowym, który zaczął się z poziomu 1642 pkt.:)))

  1
 4. wider_swider

  O proszę, analytyk jakoś ucichł. A przecież tak pieknie analytycznie wykładał jakie to głupie moje strategie i oczywiste spadki na fw20.

  Całe stado takich medrków juz przedadlo. Na czele Ci od wodospadów, lawin i niedźwiedzi brunatnych kolejnego dnia o 11:43 i 28 sekund.

  Rynek robi dobrą robotę !

  Jutro ponownie dzień pożegnań z Brasterem oraz prawdopodobnie KGHMem po 90, 85, 80, 75 (ależ idiotyczne strategia)

  😉

 5. animetal_slave

  Po wpisach widzę, że już wielu widzi hossę. Melt-up effect jest miły, dopóki nie jest. VIX właściwie już dociera do celu i oczekuję go w granicy 50 do końca roku. Obligacje zrobiły korektę po długim rajdzie. Złoto i srebro skonsolidowały powyżej kluczowych stref wsparcia, a przecież Risk On gdzie wzrok nie sięgnie. Powell się wypowiedział, że US economy jest odporna, bo consumer confidence jest wysoki. W ramach ciekawostki tylko powiem, że spread pomiędzy consumer confidence (zwykłymi ludźmi), a CEO confidence (zarządzającymi korporacjami) jest wyższy niż w 2007 roku. Inwersją krzywej rentowności się już nikt nie przejmuje, bo przecież się od-odwróciła. Zupełnie jak w 2001 oraz 2007 roku. Wtedy też się nikt nie martwił. FED luzuje, a Trump chce wygrać wybory – rynek nie może spaść! Szkoda, że w dwóch poprzednich bessach FED też luzował, a po trzecim luzowaniu następował krach. Pompowanie QE4 daje sztuczną multiples expansion na bazie której algorytmy przy ultra-niskim wolumenie kupują akcję kilku large-cap stocków. Ot, recepta na hossę. A w USA mamy earnings recession i spadające zyski najszybciej od 2007 roku. Bezrobocie niskie, a PKB wysokie! Szkoda tylko, że bezrobocie to najbardziej z najbardziej opóźnionych wskaźników, a PKB w 4 kwartale będzie poniżej 1%. I prognoza Gospodarza, że w Q2-2020 będzie w okolicach zera również jest wg poprawna. Pokażcie mi stock market at ATH w takich warunkach – macie historię ponad 100 lat. 14% stanów w USA kurczy się, to są fakty.
  Co do wig20, to widzę go po 19xx. Napisałbym co obserwować, ale mija się to z celem, bo tutaj każdy zarabia i wie jak inwestować. Powodzenia!

  12
  1. wider_swider

   Ze wszystkim się zgadzam, podobnie jak przy każdym Twoim wpisie, jednak kasa się ostatnio nie zgadza z moich shortow na fw20.
   Chyba zbyt wiele osob analizuje racjonalnie obecna sytuację i potrzebne bylo rozbudzenie chciwości mirazem hossy.
   Tak czy siak, było parę osób tutaj obstawiajacych wzrosty i póki co mieli rację.
   Podstawowa zasada rynków lewarowanych jest dobrze znana: „rynek potrafi być dłużej irracjonalny, niż inwestor wyplacalny”.
   Krach prędzej czy później jest pewny, ale ilu shorcacych do niego dotrwa to już osobną kwestia.

   1
 6. animetal_slave

  Zgoda. Biorąc pod uwagę fakt, że krachy były dwa w tym stuleciu i oba były poprzedzone wyciskaniem krótkich pozycji, to również teraz nie jest komfortowo. Rozwarstwienie pomiędzy stock market, a danymi ekonomicznymi jest extremalnie wysokie teraz i tego należy być świadomym.

  2
     1. animetal_slave

      To zależy jak mierzysz tempo zwijania się. Mój model pracuje na średnich ruchomych i rate of change. W tym ujęciu 14% się zwija. 20% oznacza recesję w tym modelu (back-test ostatnie 30 lat). Przewidywalność 100%. A obecny poziom najwyższy od 2009. Watch this space.

      1. b_54

       OK, ja patrzę na zmianę m/m. Nie wkurzają cię comiesięczne znaczące rewizje wyników historycznych ? Nie raz wyglądało jakby recesja miała się zacząć już, już, a za miesiąc po rewizji obraz robił się całkiem optymistyczny.

Dodaj komentarz