Niepokoje społeczne szkodzą rynkom akcji

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Globalne spowolnienie gospodarcze przekłada się na wzrost niestabilności społeczno-politycznej w wielu rejonach świata. W ostatnim okresie różnie motywowana frustracja społeczna zaowocowała wybuchami protestów w m.in. Katalonii, Hongkongu, Iraku, Libanie czy Boliwii. Krajem, którego indeks giełdowy wyróżniał się w ostatnim czasie słabością na tle globalnego trendu było Chile, gdzie również dochodziło w ostatnim czasie do milionowych protestów społecznych, które pociągnęły za sobą ofiary śmiertelne oraz tysiące aresztowanych. Indeks IPSA spadł ostatnio do najniższego poziomu od 2,5 roku notując największą zniżkę od lat 2010-2014.

Zgodnie z tym, czego można było oczekiwać na podstawie środowych notowań na giełdach azjatyckich WIG-20 spadł wczoraj (-0,59 proc.). Również traciły chociaż nieco mniej mWIG-40 (-0,57 proc.) i sWIG-80 (-0,16 proc.).

W USA do grona bijących historyczne rekordy dołączyła w środę średnia przemysłowa Dow Jonesa, ale poza tym zmiany indeksów były kosmetyczne. W Azji w czwartkowy poranek już nie wszystkie indeksy spadały – tak jak w środę – ale Hang Seng znowu tracił (-1,1 proc.), co sugeruje, że WIG-20 może mieć dziś problemy z obroną rosnącego dolnego ograniczenia 1,5-miesięcznego trendu wzrostowego.

W obrębie długoterminowego (8-letniego) trendu wzrostowego i średnioterminowego (rozpoczętego w styczniu br. ) trendu wzrostowego nad rosnącą średnią 200-sesyjną przebywa kurs akcji spółki IFirma (C/Z 11,6, C/WK 2,44, stopa dywidendy 3,9 proc.) będącej właścicielem serwisu ifirma.pl pozwalającego małym przedsiębiorcom na samodzielne prowadzenie księgowości.

Po odbiciu prawie rok temu od dolnego ograniczenia długoterminowego kanału trendu spadkowego w obrębie średnioterminowego trendu wzrostowego nad rosnącą średnią 200-sesyjną przebywa kurs akcji budowlanej spółki Resbud (C/Z 6,6, C/WK 0,64).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wymienić ustabilizowanie się rocznej dynamiki CPI w Niemczech w październiku na poziomie z września (+0,85 proc.) przy spadku dynamiki wskaźnika zharmonizowanego do +1,14 proc.):

… październikowy spadek rocznej dynamiki CPI w Wielkiej Brytanii do najniższego poziomu od końca 2016 roku (+1,5 proc.):

… lekkie odbicie w górę we wrześniu rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w strefie euro (-1,7 proc.):

… niewielką nadwyżkę w obrotach bieżących Polski we wrześniu:

… dane na temat rocznej dynamiki cen detalicznych w USA w październiku (CPI lekki wzrost do +1,8 proc., „core” CPI lekki spadek do +2,3 proc.):

… wzrost rocznej dynamiki PKB w Japonii w III kw. +1,4 proc.:

… spadek rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Chinach w październiku do poziomu ustanowionego w kwietniu 16-letniego minimum (+7,2 proc.):

… oraz spadek rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Chinach w październiku do +4,7 proc.:

Komentarze

  1. Dante

    @Wojciech Białek
    Czy mógłby Pan zweryfikować korelacje poszczególnych aktywów/wskaźników z WIGiem plus estymacje dla tych aktywów/wskaźników (przykładowo: miedzi, ropy, dolara, globalnego CPI, globalnego PMI, City Suprise Index, export orders, DHL Global Trade Barometr, etc)?

    1

Dodaj komentarz